Gratis. lerpijnen c metAKKEfóKloosterbalsern WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 301 Een valsche tegenstelling. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws verdwij nen direct Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lango Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnuramcr 11. Postcheque cn Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, wcokabonncmonton voor Middolburg, Goes on Vlissingon f0.20. Losso nummors 5 cont Advertontiün 30 cont por regel. Ingozondon mcdcdeelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcnticn Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN SEP TEMBER VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. De N.S.B. werkt den laatsten tijd veel met het valsche dilemma, als zouden wij slechts te kiezen hebben tusschen Com munisme óf Nationaal-Socia- 1 i s m e. Ons antwoord is: wij kiezen niet, wij keeren ons tegen beide. Ook Hitier heeft geheel Europa voor ditzelfde dilemma geplaatst. En in Frank rijk wordt het van Communistische zijde gesteld. „De Standaard" schreef hierover een artikel getiteld: „Valsche tegenstelling". Daarin lezen wij: „Dat die tegenstelling principiëel valsch is hebben wij eenigen tijd geleden reeds uitvoerig in een hoofdartikel betoogd. Het is de oude tegenstelling, van een eeuw ge leden, in modernen vorm tot nieuw leven gebracht, tusschen conservatisme en libe ralisme. Ook toen beweerde men, dat er tegen de gevaren van het liberalisme maar één middel was, namelijk het con servatisme. Groen heeft eerst getracht de conser vatieven tot principiëele bezinning te brengen, en toen hem dat niet gelukte, heeft hij den band met hen doorgesneden en eigen wegen in isolement ingeslagen. Maar ook practisch is de tegenstelling onjuist. Fascisme en communisme heb ben alleen wortel kunnen schieten en de macht verkregen in landen, waar een beter staatsstelsel, berustend op een ge zonde harmonie tusschen gezag en vrij heid, nooit op het volksleven heeft kun nen rusten door gebrek aan politieke scho ling. Duitschland, Italië, Spanje, om van Rusland maar te zwijgen, hebben nooit de sociologische grondslagen bezeten, waarop een staatsbestel kon tieren, dat voor gezag en vrijheid beide in onderling geordend verband ruimte heeft. Vergelijkt men daarmede Engeland, Zwitser land, de Scandinavische r ij - ken, Zuid-Afrika, Amerika en Nederland, dan ziet men aanstonds het verschil. Geen dezer landen heeft ooit duurzaam een absolutistisch gezag of een absolutistische „vrijheid" verdragen. Men late zich dan ook door het predi ken van zulke valsche tegenstellingen niet van de wijs brengen. Alleen bij opper- vlakkigen en onkundigen kunnen zij in slaan. Voor een principiëel en prac tisch geoefend volk bestaat dat gevaar niet. Het Alcazar houdt nog stand. De bezetting van het Alcazar te To- ledo handhaaft zdoh nog steeds. Gisteren hebben de regeeringstroepen •wederom een aanval op de ruïne van den burcht gewaagd. Ook deze aanval is mislukt. De cadetten hadden zich achter brokstukken van muren verschanst en ontvingen de aanvallers met geweer- en mitrailleur- vuur. Desondanks wisten de stormtroe pen zich in de manege in te graven. Na een verwoed gevecht van drie uur werden zij echter door de cadetten verdreven. Uit tal van berichten blij'kt, dat de op- marsch der opstandelingen naar Madrid vooral de laatste dagen goed vordert. Deze opmarsch geschiedt uit drie rich tingen. De tro'epen van generaal Mola zetten van het noorden uit hun actie tegen Ma drid voort. Zes dorpen in de omgeving van Bilbao en Santander zijn de laatste dagen in hun handen gevallen. Generaal Franco rukt op uit het westen. De grootste druk wordt op 't oogenblik eöhter uitgeoefend door de troepen van 1 kolonel Yague, die uit het zuiden voort- ruklken. Zij bevinden zioh op een afstand van 33 K.M. van Toledo en 75 K.M. van Madrid. Het hoofdkwartier van generaal Fran co meldt: De rechtsche troepen hebben de stad Torryos bij Toledo bezet, waarbij de regeeringstroepen 80 dooden hebben achtergelaten, zoomede tal van gevange nen. De luchtmacht van generaal Mola heeft opnieuw proclamaties uitgeworpen boven Bilbao en Santander. Mola hoopt deze steden voor 25 dezer zonder verzet in handen te krijlgen. Azana zou, volgens radio Cadiz, besla ten hebben zich over te geven, maar Largo Caballero heeft zich met beslist heid daartegen verklaard en is van mea ning, over voldoende middelen te beschik ken om den strijd voort te zetten. Naar van betrouwbare zijde wordt me degedeeld, heerscht te Madrid een anar chistische toestand. De eene autoriteit weet niet wat de andere doet en er is fei telijk geen enkele macht. Wat de vertegenwoordiging van Spanje in Nederland betreft, die is reeds door het vertrék van den Spaanschen gezant in de lucht komen te hangen. Een zaakgelas tigde is er niet. De consul te Amsteidam neemt alleen de loopeiide zaken waar. DE BELGISCHE LEVERANTIES AAN MADRID. Huiszoekingen .worden voortgezet. Ook een Nederlander gecompromitteerd. Het parket van 'Luik zet zijn onderzoek te Luik en omgeving voort in verband met het ontdekken van wapendepots. De justitioneels politie heeft anderzijds bij verschillende wapenhandelaren brie ven ontdekt, waarin bestellingen van wa pens en munitie werden gedaan, die zon der verlof verzonden werden naar de Antwerpsche haven met ais bestemming Mexico, China en 'Chili, doch in werke lijkheid voor 'Spanje bestemd waren. Het blijkt, dat degene, die als tusschen- persoon optreedt een zekere Vereegken, caféhouder te 'Brussel is. Bij! dezen persoon beeft de politie de correspondentie ontdekt, welke betrekking heeft op de organisatie van de Vierde Internationale en op de vorming van ge wapende arbeidersmilities in België. Men beeft ontdekt, dat een fabriek van ijzeren kunstvoorwerpen in de Brussel- sche voorstad Schaarbeek, die door een Nederlander, een zekere Emanuel K. werd geëxploiteerd, was omgevormd tot een wapenfabriek. Proces-verbaal werd tegen den Neder lander K. opgemaakt. Anderzijds wordt uit Ostende vernomen, dat aldaar beslag werd gelegd op het schip ,,'Raymonde*', dat wapens smokkelde voor de Spaansc'he regeering. DE ABESSYNSCHE KWESTIE TE GENEVE. Dé gisterochtend door de commissie voor de geloofsbrieven benoemde juris tencommissie beeft 's middags de vraag, of bet juridisch mogelijk is, het advies van bet Haagsch Internationaal Gerechts hof over de geldigheid der Abessijnsche geloofsbrieven in te winnen, bevestigend beantwoord. D'e overtuiging is versterkt, dat de be slissing of de Abessijnsche delegatie, han gend de uitspraak van het Haagsche Hof, al of niet in de vergadering mag blijven, geen practisch belang meer heeft ten aan zien van de Italiaansche deelneming aan de Volkenbondsvergadering. Men neemt, vr ij' algemeen; aan. dat Mussolini, na bet voorgevallene van gisteren, met betrekking tot deAbes- sijnscbe geloofsbrieven,in geen geval meer een dele gatie naar deze Volken bondsvergadering zalzen- d e n. D'e Italiaansche delegatie op de Volken bondsconferentie voor bet gebruik van de radio in dienst van den vrede, beeft op een uitdrukkelijk telegram der Italiaan sche regeering de conferentie weer verla ten, in verband met de houding van de Volkenbondsvergadering ten opzichte van de Abessijnsche geloofsbrieven. HET BUDGETAIR EVENWICHT IN BELGIE BEREIKT. Een kleine salarisverhooging voor het rijkspersoneel. De Belgische ministerraad heeft Dins dag vergaderd. De minister van financiën diende het ontwerp van de rijksbegroo- ting voor 1937 in. Hét evenwicht tusschen de inkomsten en de uitgaven is verzekerd. De mogelijk heid van een geleidelijke verlaging van de buitengewone crisisbelasting kan in uit zicht worden gesteld. Voorts is door den raad besloten de vroeger verlaagde sala rissen, vergoedingen en pensioenen van bet rijkspersoneel met het oog op de toe nemende duurte van de levensmiddelen van 95 pet. weer op 97 Y> pet. te brengen voor de periode gaande van 1 Oct. 1936 tot 31 Maart 1937. Troep.enversterkingen uit Engeland arriveeren in Palestina. In Palestina zijn thans alle voorzorgs maatregelen getroffen, om de nieuwe troe penversterkingen uit Engeland zoo spoe dig mogelijk over het heele land te ver doelen. Haifa heeft het karakter van een groot legerkamp in oorlogstijd gekregen. De spoorwegen van Palestina staan on der controle van de militaire autoritei ten en zullen de eerstvolgende dagen bijna uitsluitend voor troepentransporten wor den gebruikt. Overal zijn door de militairen voor zorgsmaatregelen getroffen, om aanslagen van Arabische opstandelingen te verhin deren. Korte Berichten. Titulescui heeft een zieer önrustigen nacht gehad. In den morgen genoot hij! wat rust, terwijl hij eenig licht voedsel tot .zich kon nemen. De verbetering in den bloedtdestand houdt aan, hoewel de alge- meene toestand ernstig blijft. Te Turnhout is een koopman gear resteerd, die er van verdacht wOrdt ge tracht te hebben belangrijike documenten en kaarten aan een buitenlandstóhe re geering te verkoopen. Hem ia spionnage ten laste gelegd. De financier Rickett, die zooals men zich herinneren zal van den Negus een petroleumooucessie in Abessynië bad ver kregen, is naar Genève vertrokken. BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN NOORD-BRABANT. Omtrent het bijwonen van de manoeu vres door H. M. de Koningin, in Weste lijk Noord-Brabant, op Donderdag, verneemt de Telegraaf het volgende: H. M. vertrekt vandaag per extra-trein naar Zutphen en zet de reis vanavond voort per gewonen trein, welke te onge veer 22 uur te Tilburg arriveert. Per extra- trein wordt doorgereden naar het stations emplacement AlphenRiel, waar de nacht wordt doorgebracht in den aldaar gesta- tionneerden koninklijken trein. Deze trein vertrekt Donderdagmorgen tusschen 6 en 7 uur via Breda naar Etten-Leur, waar deze te 7.12 uur aankomt. In Etten ver blijven sedert Woensdagavond zes leden der koninklijke hofhouding met vier hof- auto's, waarmede H. M. Donderdag het manoeuvreterrein bezoekt. Inmiddels ver trekt de koninklijke trein in de morgen uren van Etten naar Roosendaal, waar H.M. ongeveer 12 uur zich begeeft in de salonwagens, welke gehaakt worden aan den gewonen trein naar Arnhem. Te 12.20 passeert deze trein het station Breda. De Koninklijke familie op hei Loo. De belangstelling bij het Koninklijk Paleis het Loo blijft levendig. Ook gister middag hielden zich er voortdurend eeni- ge honderden op, die zich er op spitsten het genoegen te zullen smaken, een der vorstelijke personen te zien. Sommigen hadden een stoel meegenomen en wacht ten geduldig uren achtereen. De Koningin maakte gistermiddag een fietstocht in het Koninklijk park, terwijl Prinses Juliana en Prins Bernard met leden van de hofhouding tennisspeelden. Om 5 uur werd de auto van den secre- taris van Prins Bernard, Jhr Ir W. Röell, voor het paleis gereden. Prinses Juliana en Prins Bernard namen achterin plaats en de heer Röell zette zich aan het stuur met zijn verloofde naast zich. De Konin gin deed het gezelschap op het bordes Uitgeleide en begroette ook de belangstel lenden voor het paleis. Toen de auto de Paleislaan inreed, stormde het publiek er juichend op af. Parkwachters waren niet in staat de menigte terug te houden. In vrij snelle vaart verdween de auto in de richting Amersfoort. De bestemming van den tocht was Sperwershof te 's-Graveland. DE INTREKKING DER HUUR- TOESLAGEN. Op het departement van Sociale Zaken beeft een conferentie plaats gehad tus schen den minister van Sociale Zaken en de hypothecaire contactcommissie onder leiding van Prof. Diepenhorst. Ook de minister van Binnenlandsche Zaken, Mr de Wilde, was bij1 dit onderhoud aanwe zig. Zeer vele werkloozen hebben van hun huur afgetrokken het bedrag, dat door Maatschappelijk Hulpbetoon in mindering is gebracht, volgens de bepaling van den minister. Andere werklooze gezinnen heb ben slechts 50 of 75 pet. afgetrokken. Wel is gebleken, dat hier geen sprake is van een georganiseerde actie. Het op treden is zeer individueel. Eerst aan het einde van de week, wan neer alle gegevens 'biji de commissie wel hinnen zullen zijn, zal deze haar houding kunnen bepalen en de huiseigenaren of adviseeren de werkloozen, die (niet de volle 'huur wenschen te voldoen uit hun woning te zetten, of hun voorstellen eige ner beweging de huren te verlagen met ■het bedrag, dat steeds als bijslag werd gegeven. Slechts in enkele gevallen is bet voor gekomen, dat de werklooze huurder in het geheel weigerde huur te betalen. DE BACONBEREIDING. Uiteenzetting van minister Deckers, Op vragen van den heer Van der Weij- den. heeft minister Deckers het volgende geantwoord: D'e. vroegere baconcontracten betroffen een regeling met de baconindustrie in haar geheel, terwijl thans in het systeem van inschrijving, dat de minister voor staat, het individueele belang van iederen fabrikant op den voorgrond treedt. Aangezien de baconbereiding' een zeer belangrijk onderdeel uitmaakt van het bedrijf, waarmede de regeeringscom- missaris-commerciëel adviseur verbonden is, heeft de minister gemeend, goed te doen, met genoemden regeerings-commis- saris in dezen niet om advies te vragen. De regeeringscommissaris-commerciëel adviseur geeft wel advies in andere, in het bijzonder commerciëele aangelegen beden, de varkenshouderij betreffende, waarbij het bijzondere belang van iedere onderneming niet in zoodanige mate ge moeid is als bij de thans geldende bacon- regeling. Hij is o.m. wel geraadpleegd in de regeling van de overneming van zware varkens, en de voor deze varkens te be steden prijzen. Uit het vorenstaande volgt, dat de re- gëerings-commissaris-commerciëel advi seur geraadpleegd wordt over de tot zijn taak behoorende onderdeelen van de var kens- en veehouderij. Dé verdere werk zaamheden van den regeeringscommissa- ris-coromerciëel adviseur zullen bestaan uit 't verleenen van advies ten aanzien van commerciëele aangelegenheden op het ge- heele gebied van de landbouwcrisis-maat regelen, zoowel ten aanzien van de vis- scherij, den akkerbouw, den tuinbouw als andere. De Crisis-accountantsdienst heeft niet bet oordeel uitgesproken, dat de thans gecontracteerde prijs voor de baconberei ding ternauwernood voldoende is, doch dat aan de hand van cijfers, door den Crisisaccountantsdienst verzameld, geble ken is, dat deze prijs, behoudens inge voerde zeer groote bezuinigingen, niet vol doende is. om de productiekosten der ge zamenlijke fabrieken bij de tegenwoordige bezetting te dekken. Dé minister vermag in geen enkel op zicht verband te zien tusschen de waarde, welke aan het oordeel van den Crisis- Accountantsdienst moet worden gehecht en het feit, dat sedert de instelling van dezen dienst contracten zijn gesloten te gen een prijs, die ver boven den prijs uit gaat, welke thans door een gegadigde is geboden. De minister zou zeer toe juichen, indien het, met het oog op de landbouwbelan gen, mogelijk was, derecht- streeksche regeerings be moeiingen met de baconbe reiding te doen eindigen. Té dien einde heeft hij reeds geruimen tijd geleden het voorstel gedaan aan den geoi'ganiseerden landbouw om de land bouworganisaties nader bij deze aangele genheid te betrekken. Eén dezer dagen ontving de minister evenwel de mededee- ling, dat deze organisaties daarop niet wenschen in te gaan. Daar het niet strookt mot de belangen van de varkens-houderij den baconexport stop te zetten, zal het, zoolang de bijzondere omstandigheden duren, noodig zijn, dat de regeering zich op een of andere wijze rechtstreeks met den baconexport bemoeit. Over de regeling, welke de thans gel dende zal vervangen, kan de minister nog geen inlichtingen verstrekken. Dr W. J. N. VAN DER SLEEN OVER CANADA. Ruimte voor Nederlanders. Dr W. J. N. v. d. Sleen is gisteren, na een reis door Canada, in zijn woonplaats Haarlem teruggekeerd. Hijl heeft ver scheidene nederzettingen in Canada be zocht en geconstateerd, dat de Neder- landsche kolonisten daar over het alge meen een behoorlijk bestaan hebben ge vonden. Er is echter nog ruimte voor ve len; de Nederlanders staan bijl het gou vernement goed aangeschreven). Wanneer onze regeering wat helpt, zou in Canada voor menig Hollandsch boe rengezin een plaats gevonden kunnen worden. Vooral jongelui raadt dr van der Sleen aan in Canada een landbouwschool af te loopen, om er zich dan blijvend te vestigen, wanneer zij de plaatselijke tóe- standen en den landbouw kennen. Door den aligemeenen toestand is het land bouwbedrijf geheel anders dan in Neder land, zoodat voor-studie in Canada zeer wenschelijk is. De kans bestaat, dat Ca nada ook vdor zijn zioh snel uitbreiden- den mijnbouw binnenkort andere onge schoolde krachten zou kunnen gebruiken. Dit zal waarschijnlijk nog wel anderhalf of twee jaar duren. Canada gaat snel vooruit als een der eersten na de depres sie en de mogelijkheid bestaat, aldus dr v. d. Sleen, dat vele Nederlanders i daarvan profiteeren kunnen. Binnenland. De extra rijksdaalder aan de werkloozen. Malversaties bij den Bijz. Vrijw. Land storm in Zeeland. Vragen over de baconbereiding beant woord. Buitenland. Het budgetair evenwicht in België bereikt. Italië doet niet mee te Genève. Wapens uit België naar Spanje. Engelsche troepen naar Palestina. Wrijven, maar wrijven met Kloosterbalsem zal U ervan genezen want die spierpijnen omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet.. DE RIJKSDAALDER AAN DE WERKLOOZEN. Kosten geheel voor rekening van het Rijk. De Minister van Sociale Zaken deelt mede, dat de Regeering heeft besloten de extra-uitkeering van f 2,50, welke in ver band met de verloving van H. K. H. de Prinses döor de gemeentebesturen aan ondersteunde en bij een werkverschaf fing geplaatste arbeiders is verstrekt, ge heel voor rekenmg van het Rijk te nemen. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de kos ten van eventueele aan armlastigen ver strekte extra-uitkeeringen, evenals de ge wone kosten van armenzorg, ten laste der gemeenten komen. Voorts .heeft de Regeering besloten de extra-uitkeering van f2,50 eveneens te verstrekken aan die dienstplichtigen, die öp dit oogenblifc voor herhalingsoefenin gen in werkelijken dienst zijn en die zoo wel in de laatste week vóór, als in de eerste week na de herhalingsoefeningen in de steunregeling waren of zullen zijn opgenomen1 en bij de werkverschaffing waren en zullen zijn geplaatst. De extra-uitkeering zal aan deze per- sOnen worden verstrekt over de week, volgende op hun terugkeer van herha lingsoefeningen. DE JOURNALISTENKRING EN DE N. S. B. In de jongste vergadering van het 'be stuur van den Ned. Journalistenkring is het feit besproken, dat de Nederlandsche pers van de zijde der N. S. B. voortdu rend en stelselmatig op de meest grieven de wijze wordt beoordeeld. Als recente voorbeelden werd gewezen op de laatst verschenen nummers van het weekblad „Volk en Vaderland", waarin de algemeene leider der N. S. B. zonder eenig redelijk motief spreekt van een „kneohtenpers", die „een 'bron van ver wording" is geworden, die „noch eerlijk" en „noch onafhankelijk" is en die er zelfs niet tegen opziet „de berichtgeving te vervalschen". Het kringbestuur, hoewel niet geloo- vend, dat deze ongemotiveerde en grie vende veroordeeling een einde zal nemen, meent verplicht te zijn, toch voor éénmaal een zeer ernstig protest tegen een der ge- lijk© bejegening te publi ceer e n. Het spreekt daarbij de ver wachting uit, dat de groote meerderheid van het Nederlandsche volk dit optreden van de zijde der N. S. B. op de juiste w&arde zal weten te schatten en, in weer wil van allerlei meeningEverschillen, ver trouwen zal blijven stellen in een pers, welke er steeds naar streeft, ons volk op eerlijke wijze in te lichten, hetgeen door alle tot oordeelen bevoegde objectieve buitenstaanders ook steeds is erkend. Het kring bestuur ver zoekt ons volk te willen bedenken, dat het streven der N. S. B. zelf er juist op gericht is een politiek systeem dln te voeren, waar in van een v r ij e, van dere- geering onafhankelijke pers, geen sprake zal z ij n. Tweede Kamer. In de vergadering van de Tweede Kamer van gistermiddag is het voorstel van den voorzitter, een nieuwe stemming te hou den voor den derden candidaat op de voordracht ter vervulling van een vaca- v

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1