Gratis. DINSDAG 22 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 309 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, wocltabonnomonton voor Middolburg, Goos en Viissingon 10.20. Losso nummers 5 cent Advortontlün 30 conl por rogol. Ingezonden medcdeelingen 00 cont por rogol. Kloino Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN SEP TEMBER VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. Toenemende onrust te Madrid Wordt President Azana door de communisten gevangen ge houden? Het radiostation van Burgos deelt mee dat te Madrid groote opwinding heerscht over het voortdurend oprukken van de opstandelingen. Hoeiwel geheimhouding wordt bewaard ten aanzien van den toestand van het front, schijnt de bevolking zioh toch van den toestand bewnst te worden. Donder dag verzamelden zich vele volisfronters in het centrum van de stad en demon streerden dreigend bij de regeeringsge- bouwen. 'Gemeld wordt, dat 25 vliegtuigen der opstandelingen boven Madrid hebben ge vlogen en proclamaties hebben uitgewor pen, waarin de bevolking wordt uitgenoo- digd zich over te geven en waarin wordt aangekondigd, dat binnenkort tot een overval zal worden overgegaan. De geheele opmerkzaamheid der op standelingen is thans gericht op den toe stand rond Madrid, in het bijzonder op het front bij Talavera. De druk der hier opereerende colonne van Yague wordt zoo sterk dat men zich afvraagt of onder de gegeven omstandigheden het voorloo- pige doel, Toledo, niet opgegeven kan worden en de opmarsoh op Madrid recht streeks kan worden ingezet. De positie van Toledo zou immers toch onhoudbaar worden, zoodra de verbinding met de hoofdstad afgesneden zou zijn. Volgens een te Parijs opgevangen draadloos bericht heeft generaal Mola echter bevel gegeven den hoofdaanval op Bilbao op 25 September des nachts om één uur te doen 'beginnen; de stad moet dan tot overgave worden gedwongen. Op 'het oogenblik ligt de eenige wer kelijke lijn van verzet tusschen Eibar en Elgoibar en de volksfronters zullen alles in het werk stellen om deze linie te be houden, daar te Eibar een wapenfabriek d'ag en nacht werkt om hen van wapens te voorzien. Volgens een onderschept bericht zou radio-Burges aan de rebellen van het Alcazar hebben bevolen zich niet over te geven en de vrouwen en kinderen in de voorste linies te plaatsen. De Madrileensohe regeering schuift nu alle verantwoordelijkheid op de schou ders der reöhtsdhen. De zender Tetoean deelt mede, dat vol gens berichten uit Madrid de president tan de Spaansche republiek, Azana, de gevangene is van de communisten. Iedere bezoeker, die Azana wenscht te spreken, beeft een bijzondere vergunning noodig van de bewakers; eenige linka- republikeinsche bezoekers, die met ge weld tot Azana wilden doordringen, zou den zijn' neergeschoten. DE ABESSYNSCHE KWESTIE. Voorstel van Mr Limburg. In de commissie voor de geloofsbrieven der Ahessijnsche delegatie ter Volken- bondsvergadering, heeft onze Nederland- sche gedelegeerde, Mr Limburg, het denkbeeld geopperd, dat het advies van het internationale gerechtshof te Den Haag zal worden ingewonnen over twee prealaJbelje (rechtskwesties inzake Abesi- synië. De kans zou groot zijn, dat de com missie aan de voltallige vergadering zal voorstellen, het advies van het Haagsche Hof over de twee door (Mr Limburg ge stelde vragen in te roepen. Het is waarschijnlijk, dat al leen reeds het enkele besluit om een beroep te doen op bet Hof, Mussolini voldoende zal zijn, uit Genève weg te blijven. Mr Limburg betoogde, dat de commissie voor de geloofsbrieven geen oordeel kon uitspreken over twee prealabele rechts kwesties, namelijk 1. Bestaat er nog een onafhankelijke staat Abessynië? 2. Zoo ja, zijn de hier aanwezige gede legeerden de rechtmatige vertegenwoor digers van dien onafhankelijken staat Mr 'Limburg stelde voor, hierover het advies van het Haagsche Hof in te roepen. De Negus is gisteren met zijn gevolg op het vliegveld Cointrin bij Genève aan gekomen. De Abessijnsche legatie heeft een com muniqué gepubliceerd, waarin verzekerd wordt, dat tweederden van het Abessijn sche gebied nog niet door de Italianen be- heerscht worden. 'Het meerendeel der 36 provinciën, die dus nog onafhankelijk zijn, hebben aldus het communiqué vertegenwoordigers naar de regeering te Gore gezonden en hun trouw aan den keizer betuigd. DE JAPANSCH-CHINEESCHE INCIDENTEN. In Japan wordt de toestand hoogst ernstig geacht. In een bespreking over het zenden van Japansche landingsdivisies naar China, zeide de woordvoerder van de Japansche regeering, dat dit niet alleen betrekking bad op de incidenten van Hankau, doch ook op het incident van Pakboi, waar het 19e Chineesche leger weigerde plaats te ontruimen, zooals de regeering van Kan ton beeft gelast. Ten aanzien van de incidenten te Feng- ta wordt vernomen, dat de Chineesche troepen deze plaats 20 dezer te midder nacht verlaten moesten hebben, doch de troepen weigerden te vertrekken. Een woordvoerder der Japansche ma rine deelde mede, dat het zenden van Japansche oorlogsschepen en landings troepen ten doel had de vriendschaps banden tusschen beide landen te verste vigen 11 De Japansche regeering acht den toe stand hoogst ernstig, in bet bijzonder met het oog op het incident te Hankau en hoopt alsnog dat de Chineesche regeering een eind zal kunnen maken aan de agi tatie. Reuter meldt uit Sjanghai: Het 19 de Chineesche legerkorps ont ruimde Pakhoi, dat vervolgens door Kan- tonneesche troepen werd bezet. De huiszoekingen in België. In Brussel en omgeving zijn de huis zoekingen Zaterdag en Zondag voortge zet. De politie heeft wapens ontdekt, als mede documenten betreffende de bewa pening der „arbeidersmilities". Verder is een correspondentie met de provincie en bet buitenland gevonden, waarin sprake is van een beroep op de arbeiders, om zich te wapenen. De stakingsbeweging In Frankrijk. Na tien dagen gestaakt te hebben, heb ben 30.000 textielarbeiders in Rijsel en omgeving den arbeid in alle fabrieken hervat; er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Het Noorderdepartement schijnt echter door een nieuwe stakingsgolf te worden bedreigd. De machinisten en stokers van het textielgebied van Roubaix-Tourcoing eischen een loonsverhooging en dreigen morgen in staking te gaan, als geen ge volg wordt gegeven aan hun eischen. Hierdoor zullen dan 60.000 textielarbei ders tot werkloosheid worden gedwongen. Wil Duitschland zich mengen in de Weensche besprekingen? In gezaghebbende kringen beschouwt men de besprekingen van von Neurath te Boedapest als een poging van Duitschland om zich te mengen in de besprekingen, die binnenkort te Ween en zullen worden gehouden door Oostenrijk, Hongarije en Italië. Von Neurath zou 'het terrein verkennen te Boedapest, omdat Hongarije voor Duit- sche deelneming meer zou voelen dan Oostenrijk. De storm van Zondag. Dé storm die Zondagavond over geheel Zuid-E'ngeland 'heeft gewoed, heeft eenige honderden telefoon- en telegraafleidin- gen in het ongereede gebracht. Maandag middag te 4 uur waren de voornaamste verbindingen met Southampton, Bristol en Plymouth pas hersteld. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd, maar de regenval was vooral te Londen en de Home Counties zoo hevig, dat het maandgemiddelde van September dat 45 m.M. bedraagt reeds overtroffen is. Storm op het Bodenmeer. Drie dooden. Zondagmiddag heeft een geweldige storm boven het Bodenmeer gewoed, voor namelijk in het Oostelijk gedeelte boven Lindau. D'aar een paar zeilbooten niet teruggekeerd waren, ging de politie met snelvarende motorbooten op zoek. die de opvarenden van twee gekenterde zeilboo ten, studenten uit Dtornbirn, oppikten. Een derde zeilboot is echter tusschen Lindau en Bregenz omgeslagen en ofschoon de stoomboot Kempstra dadelijk van wal stak, konden de 3 opvarenden niet meer gevonden worden. Korte Berichten. i In België zal in den nacht van 3 op 4 October a.s. de wintertijd weer worden ingevoerd. Bij 'het inzuren van haksel zijn te Bieslau een arbeidster en twee arbeiders in een silo voor veivoer gevallen. D'e drie ongelukkigen zijn door de dampen, welke hierin waren, gestikt. Volgens den stand van begin Sep tember wordt de totale Duitsche graan oogst voor het jaar 1935/1936 geschat op 22,58 millioen ton, hetgeen 500.000 ton meer is dan begin September 1935. In een ammoniakfabriek te Bragno, nabij Savona (Italië) heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Uit de puinhoo- pen heeft men tegen middernacht twee geheel verkoolde lijken geborgen. Zeven personen, onder wie vier ingenieurs, zijn levensgevaarlijk gewond. Men twijfelt, of zij er het leven zullen afbrengen. De keizerin van Abessynië is, ko mende van Jeruzalem, via Marseille en Parijs, met haar beide kinderen te Fol kestone aangekomen. Zij zal daar eenige dagen blijven totdat het huis, dat de ne gus te Bath heeft gekocht, gereed zal zijn. De Zweedsche minister-president Pehrsson heeft verklaard, dat bij Woens dag bet ontslag van de ministers der boe renpartij zal indienen bij den koning. 'Gisteravond brak boven Muncbeu een zwaar onweer Ids. Groote hagelstee- nen kletterden omlaag en binnen vier minuten waren de straten met een dikke laag 'hagelsteenen bedekt. Vervolgens gang de hagel over in een slagregen. Door de douaneautoriteiten te Oostende ia een vrachtschip met een la ding wapens in beslag genomen. Het schijnt, dat de omvangrijke lading, be staande uit geweren en bajonetten, met verscheidene vrachtauto's uit Antwerpen is aangebracht. DE KONINKLIJKE FAMILIE OP HET LOO. De Koningin heeft gistermiddag in een open rijtuig, vergezeld van een hofdame, een rondrit door Apeldoorn gemaakt om de versieringen te bezichtigen. Halver wege werd H. M. door een hevige regen bui overvallen. De rit werd onderbroken en door den stroomenden regen, zonder bescherming van een parapluie, reed H.M. naar het Paleis terug. Prinses Juliana is tegen den middag per auto uitgereden en een uur later op het paleis teruggekeerd. Prins Bernhard is naar elders in dit nr. is vermeld, 's morgens per auto van het Loo naar Amsterdam vertrokken en 's middags te ruggekeerd. Dés middags vijf uur hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard op het Paleis Het Loo een deputatie van de Apeldoorn- sche padvinders en padvindsters ontvan gen, die een plateau met een oppervlak van zes vierkante meter aanboden, waar op de Veluwe in beeld is gebracht. Prins en Prinses betoonden zich zeer ingenomen met dit geschenk en drukten alle jongens de hand. Prinses Juliana verzekerde, dat het geschenk een mooie plaats in het palêis zal krijgen. Het verloofde paar verscheen daarna nog even op het bordes en begroette de honderden belangstellenden, die voor het paleis stonden geschaard. DE KOMST VAN DE KONINGIN TE ROTTERDAM. Het gemeentebestuur van Rotterdam ovei weegt in verband met de te verwach ten massale opkomst bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin, Prin ses Juliana en Prins Bernhard, de hulde- betooging te doen plaats hebben in het nieuwe Feijenoord-Stadion, mits tegen dien tijd de toegangswegen geheel in orde zullen zijn. D'e rijtoer door de stad zal dan ook van uit het nieuwe stadion plaats' hebben. Omtrent den datum is inmiddels nog niets vastgesteld. PRINS BERNHARD IN DE HOOFDSTAD. Bezoek aan de Nederlandsche Bank. Geheel onverwacht is Prins Bernhard gistermorgen in de hoofdstad aangeko men, alwaar hij den geheelen morgen na genoeg onopgemerkt vertoefd heeft. Het bezoek van den Prins gold de Nederland sche Bank, waar de Prins om circa elf uur arriveerde. In het gebouw van de bank aan het Rokin heeft Prins Bern- hard zioh geruimen tijd met den direc teur, mr Trip, onderhouden. Het betrof hier een zuiver particulier bezoek van den Prins. Omstreeks twaalf uur verliet de Prins het gebouw wederom te voet, evenals bij de aankomst. Onopgemerkt vervolgde 'hij zijn weg door de stad. Het moet voor den Prins wel een eigenaardige gewaarwor ding zijn geweest, om door de stad, waar in hij met zijn Koninklijke verloofde en kele dagen geleden door honderdduizen den werd toegejuicht, vrijwel onopge merkt te kunnen wandelen. Prins Bernhard was vergezeld van zijn secretaris Ir. W. G. Roëll en den vice- president van den Raad van State, Jhr F. Beelaerts van Blokland. Na het bezoek aan Mr Trip, directeur van de Nederland sche Bank, verscheen tegen één uur een open grijze cabriolet voor Hotel de l'Eu- rope en stapten de drie inzittenden uit om zich onmiddellijk naar het restaurant te begeven. Onmiddellijk merkte de maitre d'hotel op met welke voorname gasten hij te doen had en hij zorgde dan ook, dat Prins Bernhard, die een bruin colbert costuum droeg en wiens oogen achter een donkeren bril schuilgingen, een goed ta feltje bij het raam kreeg, dat een fraai uitzicht bood op de verkeersdrukte. Voortdurend onderhield de Prins Zich met zijn mede-disehgenooten, die hem af en toe op typische bijzonderheden in het stadsbeeld opmerkzaam maakten. Onder de andere bezoekers, die hun tafeltjes in de onmiddellijke nabijheid hadden, waren er enkelen, die den Prins herkenden. Zij namen echter de goede vormen streng in acht en droegen zorg, dat hun belangstelling op geen enkele wijze (hinderlijk zou kunnen zijn. Na de lunoh rookte de Prins op zijn gemak een sigaar, zoodat de lunoh met dat al ruim een uur in beslag n'am. Bij het vertrek verzocht de maitre d'hotel Prins Bernhard zijn naam in het gouden boek te willen schrijven, het bij zondere gastenboek, dat de handteekenin- gen van vele prominenten draagt. 'De Prins lachte even, maakte daarop een kort afwerend gebaar met de hand en zeide: „D'ieses Mal nicht, ein andres Mal'' Vervolgens zijn. hoed van den. kapstok nemend en snel naar buiten tredend, opende de Prins het portier van de auto, welke de letter M Van de provincie Gel derland droeg, waarna als gevolg van een kort uitnoodigend gebaar van zijn kant Jhr Beelaerts van Blokland het eerst in stapte. Onmiddellijk daarna stapte de Prins in, terwijl Jhr Roëll achter 't stuur plaats nam. Via de stille zijde van het Rokin reed de wagen vervolgens over de brug naar het Spui en zoo midden door het drukke verkeer langs den Nieuwe Zijds Voorburgwal naar het Centraal Sta tion, waar de heer Beelaerts van Blok land de auto verliet om zich na een har telijk 'afscheid per trein weer naar Den Haag te begeven. 'Zonder door het publiek te zijn her kend waarbij uiteraard de donkere bril onmisbare diensten bewees zetten de Prins en zijn secretaris hun tocht met de grijze auto van laatstgenoemde voort. DE MANOEUVRES IN N.-BRABANT. Bezoek van H. M. de Koningin. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin een gedeelte van de leger- manoeuvres in Noord-Brabant bij te wonen Dte datum van dit bezoek moet echter nog geheim blijven, daar H. M. geen groe ten toeloop van menschen wenscht, waar door de goede gang van de legeroefenin- gen zou kunnen worden geschaad. Dte „Telegr." weet te melden, dat de dag, waarop H. M. de legeroefeningen in Brabant zal bijwonen bepaald is op Woensdag, dus morgen. NIEUWE SPOORWEG- ELECTRIFICATIE. Verschillende moeilijkheden moeten worden overwonnen. Onlangs berichtten wij, dat voor den aanleg der nieuwe electrificatie, nog vrij wat moeilijkheden te overwinnen waren. Zoo was het noodig de voetbrug te Drie bergen te verhoogen, hetgeen inmiddels is geschied, maar er zijn nog meer obsta kels, die in den weg staan. Zoo is er het viaduct in den spoorweg Amersfoort- Kesteren, welke spoorweg de lijn Utrecht- Arnhem tusschen Maarsbergen en de Klomp snijdt, die te laag bleek te zijn en circa 20 c.M. naar boven gebracht moet worden. Verder zijn van verschillende bruggen de verbindingen tusschen de bo gen te laag voor de bovenleiding, waarin natuurlijk moet worden voorzien. Ten slotte is er de monumentale voetbrug over de sporen op het station Den Bosch, die eveneens te laag is voor de bovenleiding en dus omhoog moet. Door de ingenieurs der spoorwegen zijn plannen uitgewerkt om in deze moeilijkheden te voorzien, welke plannen binnenkort tot uitvoering zullen komen. VERSTREKKINGEN IN NATURA AAN WERKLOOZEN. De Regeering In beginsel bereid den middenstand daarbij te betrekken. Op de vragen van den beer Stampei betreffende het inschakelen van den mid denstand bij verstrekkingen in natura aan werkloozen, heeft de minister van Soteiaie Zaken geantwoord, dat aange zien slechts levensmiddelen in distributie zdjin gebracht, die door de werkloozen niet of slechts in geringe mate zoUden worden gebruikt, indien zij' niet door de distributie tegen lagen prijs te 'hunner beschikking worden gesteld, het nadeel, dat de middenstand van de distributie Binnenland. Prins Bernhard te Amsterdam. H. M. de Koningin naar Noord-Brabant. De verstrekkingen in natura aan de werkloozen. De handel met Denemarken. De K. L. M. verkoopt vliegtuigen aan Frankrijk. Buitenland. De oorlog in 'Spanje. Vrijdag aanval <*p Bilbao? De Abessynsche kwestie te Genève. De verhouding tusschen Japan en China. ondervindt, ook slechts zeer gering kan zijn. De Regeering is in beginsel bereid den middenstand bi} de verstrekking in na tura te betrekken. Den gemeentebesturen wordt dan ook verzocht den middenstand niet uit te schakelen. Hierbij wordt ter voorkoming van mis verstand opgemerkt, dat de Regeering niet de meening kan deelen, als zou de distributie, zoo zij! buiten den midden stand cxm geschiedde, van zoodanigen in vloed kunnen zijn, dat middenstanders zooals in een der vragen was gesteld den strijd eten het bestaan zouden moe ten opgeven. INVOER VAN VISCH IN BELG IE. ■Op de vragen van den heer Locke- feer betreffende het in beperlkte mate toelaten van den invoer in België van N ederlandsche visscher ij-voor tbr engselen aan het Belgische grens'kantoor te Kial- drecht en het heffen van een invoerrecht op garnalen aan dat kantoor, hebben de minister van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw en Visscherij' geantwoord: Voortbrengselen van de visscherij', b.v. garnalen, worden bij' invoer in België aan het Belgische grenskantoor te Kieldrecht slechts in beperkte mate toegelaten. De Belgische douane-ontvanger is van mee ning, dat de van Nederlandsche visschers afkomstige garnalen op de Noordzee ge vangen zijn. Hij eischt daarop de invoer rechten, welke 2H pet. van de waarde bedragen. Naar de juistheid van deze bewering omtrent de vangplaats wordt een onder zoek ingesteld, waarna het doen van stappen bij de Belgische regeering nader in overweging genomen zal worden. Afgezien van het resultaat van het in gestelde onderzoek zij opgemerkt, dat in artikel 16 van het reglement ter uitvoe ring van art. 9 van het tractaat tusschen Nederland en België van 19 April 1839, betreffende de uitoefening van het recht der visscherij en van den vischhandel, is vastgelegd, dat bepaalde voortbrengselen der visscherij', welke door de ingezetenen der beide landen wordt uitgeoefend, bin nen de grenzen, bij art. 1 van hetzelfde reglement aangeduid, zonder onderscheid alle de voorrechten der nationale vis scherij zullen genieten, mits de invoer ge schiede onder nationale vlag, waaronder op grond van de geschiedenis der tot standkoming van het reglement is te ver staan de vlag van het land, waarin de in voer geschiedt. Bij invoer van visch in België door Nederlanders of Nederland sche schepen 'kan men zich derhalve op deze bepaling niet beroepen. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET DENEMARKEN. Mislukte besprekingen over bloembollen en Deensche visch. Volgens het Kopenhaagsche blad Poli- tiken zijn de, sedert eenigen tijd tusschen de Deensche en de Nederl. Regeering ge voerde, besprekingen over uitvoer van bloembollen naar Denemarken in ruil voor verlichting van den invoer ten on zent van Dteensche visch en Deensch rundvleesoh thans mislukt. Men is in De nemarken ontevreden over het feit, dat het contingent voor Dteensche visch elke maand binnen weinige dagen opge bruikt raakt en dat het contingent voor vleesch vrijwel ongebruikt blijft, aange zien de geboden prijzen de Dteensche ex porteurs niet kunnen bevredigen. In het belang van de visschers van de Westkust had men te Kopenhagen gehoopt een zoo danige regeling te kunnen treffen, dat het vischcontingent vergroot werd en dat de visch direct in de Nederlandsche havens aangevoerd kon worden, waardoor de on kosten kleiner en de verdienste grooteï zouden worden, maar een dergelijke rege ling achtte men in Den Haag niet aan vaardbaar. Wat de bloembollen betreft, die wij, in ruil voor de door Denemarken gevraagde maatregelen, naar D'enemarken hadden kunnen exporteeren, meldt Politiken, dat het ging om bloembollen ter waarde van 755.000 Deensche kronen en dat de kwee kers en het publiek nu zullen moeten trachten het zonder Kersttulpen te stel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1