Gratis. De Kamerverkiezingen 1937. EERSTE BLAD Verdiende was. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 299 Buitenland. [De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws een eigen B2 was niet [etters, i nachts wel er wat valt sit zij leelijk [its sóhoone [n een plaag het strand tijden, vijand van ondje. DOLLIE. ton verdie- en nu zou uitlachten, haar volholu- jLfcaar had. [wist, dat er thuis komt, bent. dat nu eens is niet beter ld zoo vaak Jar om moch- jderen avond. had Bram- |oen had va re het will" [ach uit, tra an hoefde hijl In, o wat zou let plannetje, gek om en, en J het was ook Ijk iets wist, "kunnen ver- ïen? als de jon- chten? jiiet aan den- vel niets van. puiteioos toen kwamen. zoo suf, p or ate Henk op en tijd van- fct zoo flauw!" veg! Nog een 'k heb geen bssie helpen", Jn stomp van Imond jo, z'n liekenhuisl" [Tan schrok er aanden in de ïogeiijfc, eerst ze stonden vas stond 'hij ir toe? Even iterstraat? Ja |ook geen jon- zagen [jel loopen, hoe jongens hoe |een lange rij van klinkers ie steenen in huizen veel, ieer dan eens aten ook wel, 'ij de jongens, ats van Japie ontzonk hem nu toevallig lar toen dacht n Moe in het lij móést het 1 een juffrouw goed, nee hier te doen, daar eeren. is ook niet de het wel wat, ond g beter. Bald overal speel- en daar zaten )p de deur van iu de opening uwenhoofd. Led is weg, on- eh, of ik hier gleden over de en geit kon la- t hier zooveel bemoei jij je takjes wel op- :pje was dicht, oogeüblik naar i vast gedaöht, n vuil straatje. rordt vervolgd.) Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. .F. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcckabonncmcnlon voor Middolburg, Goes en Vlissingon 10,20. Losse nummors 5 cent Advertontlön 00 cont per rogol. Ingczondon medcdcelingon 60 cent per regel. Kleine Advcrtentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN SEP TEMBER VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. VOORSTEL CANDIDAATSTELLING A. R. PARTIJ. Door bet Centraal Comité van A. R. Kiesvereeniigingen is aan de aange sloten K. V. het volgende voorstel inzake de candidaatstelling in 1937 voorgelegd: I. De Antirevolutionaire Partij neemt aan de verkiezingen voor de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal iu '37 deel door de indiening in elk der 18 kieskringen van een candidatenlijst, bevattende 20 namen. II. AI deze lijsten dragen de namen van dezelfde candidaten op de eerste en de tweede plaats. De derde tot en met de achttiende plaats op de lijsten worden eveneens be zet met dezelfde namen van candidaten, evenwel met dien verstande, dat a. de Kamerkieskringcentrales de be voegdheid hebben tusschen de nummers 3 tot en met 14 van de lijst, zooals deze in haar kieskring zal worden ingediend, onderlinge verschuiving der namen aan te brengen; b. de nummers 15 tot en met 18 op alle lijsten dezelfde namen in gelijke volgorde zullen dragen. III. De aanvulling der lijsten op de nummers 19 en 20 zal, onder verband van het in art. 37, voorlaatste lid, der Statuten voorgeschreven overleg, geschie den door elke Kamer'kieskringcentrale voor haar lijst na een daarvoor gehouden stemming in de bij de Centrale aangeslo ten kiesvereenigingen, welke ingevolge de bepalingen van het Partij-eta/tuut en het reglement voor de candidaatstelling-1937 hiertoe bevoegd zijn. IV. De 18 lijsten worden, ingevolge het voorschrift van art. 50, le lid, der Kies wet tot een groep verbonden. Het Cen traal Comité wijst den gemachtigde (en diens plaatsvervanger) aan, die de voor de verbinding vereisohte verklaring bij het Centraal stembureau zal inleveren. Toelichting. Deze voorgestelde regeling van de can didaatstelling komt in baar algemeene strekking overeen met die, welke voor de candidaatstelling in 1933 toepassing heeft gevonden en over het algemeen zeer goed heeft voldaan. Ten aanzien van de punten, waarop het voorstel afwijkt van de regeling voor 1933 dient ter toelichting het volgende: 1. Het plaatsen van dezelfde namen op de nummers 1 en 2 van alle lijsten. Het Centraal Comité meent, dat de Partij in de tegenwoordige politieke ver houdingen en omstandigheden erop zal prijs stellen, dat op alle lijsten D'r H. Go- lijn als nummer 1 en Mr J. A. de Wilde als nummer 2 worden geplaatst, teneinde daardoor tot uitdrukking te brengen, dat zij. de beide mannen, die in de laatste ja ren als Minister in de voorste gelederen van den strijd hebben gestaan, in de eer ste plaats in de Kamer wensoht te bren gen. 2. Het plaatsen van dezelfde namen in onderling afwijkende volgorde op de nummers 3 tot en met 14 van alle lijsten en het plaatsen van dezelfde namen op de nummers 15 tot en met 18 van alle lijs ten. Op grond van de ervaring sinds 1933 opgedaan, is het Centraal Comité van oordeel, dat voor een goede samenstelling van de Kamerclub en voor een 'behoor- 1 j e voorziening met betrekking tot de Plaatsvervanging de te dezer zake voor- fcwa a^wtikingen van de regeling van In 'hooge mate zijn aan te bevelen. I"" Aanval op Madrid? Het Al cazar nog niet gevallen. Veel oorlogsnieuws is er momenteel I met. Tit Barcelona deelt kolonel Sandino I mede, dat de opstandelingen Vrijdagmid- f ag en Zaterdagochtend in den sector van Ruesca verwoede aanvallen hebben on dernomen op de vooruitgeschoven stellin gen der regeeringstroepen, 'doch telken- i male werden teruggeslagen. De ziekenhuizen in Madrid zijn thans overvol. Een uit Spanje naar Lissabon uitge weken arts heeft Zaterdag verklaard, dat in de ziekenhuizen van Madrid 8000 ge wonden zijn opgenomen. D'e ziekenhuizen zijn zoo overvol, dat de volgende trans porten in particuliere huizen zullen moeten worden ondergebracht. 'Generaal de Llano heeft medegedeeld, dat een torpedojager der rechtsche troe pen een duikboot der regeering tot zinken heeft gobracht. Dit laatste berjcht wordt ook uit Bur gos gemeld. Generaal Mola heeft door vliegtuigen boven Bilbao en Santander een proclama tie doen uitwerpen, waarin hij de bevol king dezer steden waarschuwt. Om bloed vergieten te voorkomen wil hij tijd geven, opdat vrouwen en kinderen in veiligheid kunnen worden gebracht. Van 25 Septem ber af zouden de troepen overgaan tot een militaire actie. Volgens uit Spanje in Londen ontvan gen berichten wordt te Toledo nog steeds verbitterd gestreden om het bezit van de ruïnes van het Alcazar, waar de opstan delingen voortdurend nog tegenstand bie den. Zij hebben echter een gedeelte der ruïnes moeten ontruimen in verband met de hevige beschieting door de artillerie en de talrijke granaten en dynamietpatronen, •d'i© zonder ophouden door de regeerings troepen worden geworpen. D'e nationalisten berichten thans geko men te zijn aan de laatste voorbereidin gen voor den aanval op Madrid; elk oogenblik kan het beslissende moment worden verwacht. Zaterdag namen zij Navafria in na een hevig geveoht, tijdens hetwelk zij. de vallei van Loizoya binnendrongen. Hier maak ten zij zich meester van het voornaamste waterreservoir van Madrid; de regee ringstroepen verloren in den strijd 200 man en vier kanonnen. D'e rechtsehen rukken ten Zuiden van Madrid thans langs twee wegen op; één deel rukt op' langs den grooten weg Tala- Vera-Toledo en een ander deel langs een weg, 30 km ten Noorden hiervan, welke langs Arenas, San Pedro en San Martin loopt. Van wel ingelichte zijde wordt ver nomen, dat te Madrid geregeld verster kingen uit Barcelona en Valencia aanko men; het grootste gedeelte hiervan wordt naar het Toledofront gezonden. HUISZOEKINGEN IN BELG IE. In verschillende deelen van België o.m. in de provincie Henegouwen en het ar rondissement Brussel hebben de ambte naren van het parket huiszoekingen ge daan naar de aanwezigheid van wapenen en munitie. Ei: werd op verscheiden plaatsen een onderzoek ingesteld o.m. bij de militante leiders der revolutionair-socialistische partij. Te Brussel werden verscheiden docu menten in beslag genomen. Ook te Luik en in 18 omliggende ge meenten 'heeft de politie 152 huiszoekin gen verricht. Uit D'inant, Namen en Brussel namen agenten aan de huiszoekingen deel. T'e Seraing zijn het lokaal der communisten en het volkshuis door gendarmes bezet. De scheepsramp op den Nijl. Bij de scheepsramp op den Nijl zijn 25 personen, onder wie ook een aantal kin deren, om 'het leven gekomen. Eenig'e personen zijn er in geslaagd, zich zwemmend te redden. Campbell Black, f De bekende vliegenier Campbell Black, die tezamen met Scott de groote Londen- Melbourne-race won, is omgekomen bij een vliegtuigongeval op het vliegveld van Liverpool. Black was voornemens deel te nemen aan een race Engeland-Johannesburg. Startend met het toestel, dat op die race naar den prijs zou mededingen, kwam hi] in botsing met een ander vliegtuig. Black werd niet op slag gedood, doch overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. Eden en Blum confereeren. De Engelsdhe minister Eden is gister middag op Le Bourget aangekomen. Hij heeft een onderhoud gehad met den Fianschen minister-president Blum. Blum heeft tegenover de journalisten omtrent zijn onderhoud met Eden ver klaard, dat zdji gezamenlijk den 'huidigen diplumatieken toestand en de vraagstuk ken voorkomende op de agenda van de zittingen van den Volkenbondsraad en de Vo'lkenbondsvergadering bestudeerd hebben. Zij hebben eveneens gesproken over de voorbereiding van de conferentie van de vijif mogendheden, die het Locar- nopact hebben onderteekend, tot welke conferentie andere mogendheden, uitge- noodigd zullen kunnen worden, wanneer voldoende vorderingen zijn gemaakt bij de besprekingen tuisschen Duitschland, België, Frankrijk, Groot-Britannië en Italië. De orkaan bereikt New-York. De storm, die langs de Atlantische kust raast, heeft thans New York bereikt. De wind loeit met een snelheid van circa honderd kilometer per uur door de stra ten, Doordat bijna alle verbindingen verbro ken zijin, weet men niets, omtrent het lot van de bewoners van sommige eilanden, welke door stortvloeden warden geteis terd. Men vreest ook voor de bewoners van Long Beach en andere plaatsen. Het aantal dooden wordt op 46 geschat. Langs de geheele kust 'is de oogst ver nield. Wetten tegen communisten in Griekenland. In de staatscourant van Griekenland is een wet gepubliceerd, waarbij maatrege len tegen de communisten worden geno men. Tegen ieder, die ideeën propageert, welke leiden tot omverwerping van deD staat, wordt een minimumstraf geëischt van drie maanden gevangenisstraf met deportatie gedurende den tijd van 6 maan den tot 2 jaar. Ook het aansporen tot staking wordt géstraft. Het verzet in Palestina duurt voort. Reuter meldt uit Jeruzalem, dat het aantal gematigde Arabieren dat bereid zou zijn tot een vreedzame oplossing van het conflict, steeds afneemt, naar men zegt, onder invloed der terroristische in timidatie. Men heeft derhalve weinig hoop meer op een spoedig einde van het verzet. Korte Berichten. D'e politie te Weenen heeft vijftig communisten gearresteerd wegens orga nisatie van' een collecte ten gunste van de Spaansche regeeringsaanhangers. Bovendien zijn twaalf communisten ge arresteerd wegens verspreiding van op ruiende pamfletten. Bij huiszoeking is een groote voorraad wapens en munitie gevonden. Het gelukte de politie om in de districten Pornga.ua, Pinzgau en Flacbgau jijllegale communistische organisaties te ontdekken* Talrijke leiders werden ge arresteerd. In de stad Salzburg werd de geheele centrale leiding der illegale roo- de organisaties in arrest gesteld. Ook werden in de omgeving van Weenen en in het Noorden van Beneden-Oosten rijk communistische leiders gearresteerd en materiaal in beslag genotaren. Te Portoi (Portugal) hebben onge1- veer 20.000 arbeide.s gedemonstreerd te gen het communisme. De betoogers waren meest afkomstig uit de noordelijke Portugeesche provin cies. Een hevige aardbeving is waargeno^ men in een groot gedeelte van het schier eiland Malakka. Te Singapore, Kualalum- pur en Pening, waar de schok het he vigst was, zijn de bewoners uit hun hui zen gevlucht. Er worden evenwel nog geen persoonlijke ongelukken gemeld. Vierhonderd werkloozen bezetten het raadhuis te Boulogne sur Mer om daardoor hun eisoh tot verhooging van de werkloozensteun meer nadruk te ge ven. De burgemeester stelde ais voor waarde voor het openen van besprekin gen tot verhooging van den steun, dat het raadhuis zou worden ontruimd. De werkloozem gaven toe en verlieten het gebouw weer. De vroegere Roemeensohe minister van buitenlandsdhe zaken, Titulescu ligt in St. Moritz ernstig ziek. Men vermoedt, dat de Roemeensche staatsman het slachtoffer is geworden van een poging tot vergiftiging. Het Berliner Tageblatt deelt mede, van betrouwbare zijde vernomen te heb ben, dat Stalin lijdt aan een vernauwing van den hartslagader. In het Kremlin zou reeds over de opvolging gestreden worden; in het 'bijzonder is hierbij spra ke van den min. van oorlog, Worosjilof. DE FEESTEN TE APELDOORN. Défilé langis het Paleis. Rijtoer van Prinses Juliana en Prins Bernhard door de stad. Er heerschte Zaterdag in Apeldoorn een ongekende drukte. Van heinde en ver, uit alle deelen van het land hadden auto bussen en andere vervoermiddelen dui zenden feestgangers naar de versierde zomerresidentie gebracht. Monumentale eere-poorten waren opge richt, guirlandes slingerden langs de straten en aan hooge masten wapperden oranje-vlaggen. Alles ter eere van Prin ses Juliana en Prins Bernhard, die hun feestelijken intocht hielden. Om drie uur des middags hebben het personeel van het Koninklijk Paleis en de domeinen Het Loo, alsmede de gepen- sionneerden voor het Prinselijk paar langs het paleis gedefileerd. De Prinses en de Pr ids hadden op het bordes aan den voorkant van het paleis plaats geno men. Ook H. M. de Koningin was daar gezeten. Aan het défilé namen duizend dames en heeren deel. Bij dit défilé sloten zich ook aan de schoolkinderen, het personeel en de kinderen van den huishoudcursus te Uddel, waarvoor de Prinses bijzondere belangstelling heeft. Eenige der deelne mende scholen boden de Prinses en den Prins eenige eenvoudige geschenken aan. Geestdriftig juichte het personeel de Vor stelijke personen toe. Het défilé duurde ongeveer een half uur. Om vier uur, het Oranjezonnetje scheen in volle glorie, reed het Vorstelijke Paar van het paleis af gezeten in een open rij tuig. Bij de gedenknaald stonden 'het een tfaal comité, de voorzitter en de be stuursleden der Oranjevereenigingen uit Apeldoorn opgesteld. De rijtuigen hielden hier stil en burgemeester Quarles van Ufford stelde de leden van het centraal comité aan het vorstelijk paar voor. Hierna werd de tocht voortgezet en^on - der de toejuichingen van een duizendkop pige menigte reed men over de Loo-laan door de Hootstraat naar het Raadhuis plein. Burgemeester jhr dr Quarles van Uf ford heeft hier een toespraak tot Prinses Juliana en Prins Bernhard gehouden. Bij deze ontvangst waren ook aanwezig de raadsleden met hunne dames en an dere gemeentelijke autoriteiten. Verder waren tegenwoordig vele burgemeesters uit omliggende plaatsen en vele militaire autoriteiten. Rondom dit plein was de belangstelling van het publiek zeer groot. Luid klonken de toejuichingen op na deze begroeting. Hierna werd de rijtoer zonder onderbreken voortgezet. Vol bewondering keken de Prinses en de Prins naar de mooie versierde straten en de fraaie eere poorten. Langs den weg speelden verschil lende muziekkorpsen. Te omstreeks kwart voor zes was de stoet weer bij het paleis terug. De burge meester werd hier bij het rijtuig van het prinselijk paar ontboden, waar beiden hun erkentelijkheid voor dit huldebetoon be tuigden. Na dezen rijtoer en den geheelen avond heerschte er in het centrum van Apel doorn een overweldigende drukte. De café's waren stampvol en de feestpret duurde nog tot laat in den avond. De drukte in de morgenuren van Zon dag was van dien aard, dat van de 250 rijksveldwachters, die Zaterdag voor as sistentie der politie te Apeldoorn dienst deden, voor Zondag nog 50 in actie zijn ■gehouden. Uit onderscheidene deelen des lands werden automobilisten en autobussen met bezoekers opgemerkt. Om 12 uur werd de afzetting door marechaussee van de pa leislanen opgeheven. Als één man holde direct daarop een talrijk publiek paleis- waarts en begon te juichen en te zingen, in de hoop daarmee de vorstelijke perso nen naar buiten te lokken. D'en geheelen dag door hield zich een enorme men- sehenmenigte voor het paleis op, die niet moede werd te juichen en te zingen. Om 4 uur verschenen Prinses Juliana en Prins Bernhard per fiets van de Ko ningslaan uit het Koninklijk Park en re den naar het paleis toe. Tegen 6 uur vertrokken de Prinses en de Prins weer per fiets van het paleis. Het publiek liet zich natuurlijk weer niet onbetuigd. KRUISER „DE RUYTER" OP 3 OCTO BER A.S. IN DIENST GESTELD. D'e indienststelling van den nieuwen kruiser „De Ruyter" is thans definitief bepaald op 3 October 's middags om 2 u. De plechtigheid zal geschieden in te genwoordigheid van H. M. de Koningin. D'e Koningin zal aan boord een rede uitspreken. Na afloop der plechtigheid zal de Ko ningin den nieuwen kruiser, die aan den wal op de werf van Wïlton-Fijenoord te Schiedam ligt, bezichtigen. D'e „De Ruyter", die na de indienst stelling Hr. Ms. „De Ruyter" is geworden, zal dan eenige dagen later naar Nieuwe- diep vertrekken en vandaar uit op 7 Oc tober een korten tocht maken. DISTRIBUTIE VAN ONVERMENGDE MARGARINE. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat voortaan aan gezinnen bestaande uit twee tot en met vijf menschen, indien deze overigens aan de gestelde vereischten voor het verkrijgen daarvan voldoen, on vermengde margarine zal worden ver strekt, en wel 250 gam per gezin per week. D'eze regeling treedt onmiddellijk in werking. Binnenland. Prinses Juliana en Prins Bernhard te Apeldoorn hartelijk verwelkomd. Nederlandsohe zaakgelastigde verlaat Madrid, Aardbeving op Sumatra. De ongeregeldheden te Vlissingen en Borsselen. Buitenland. De oorlog in Spanje. Aanval op Madrid aangekondigd. Verkiezingen in Zweden. Huiszoekingen in 'België. DE NIEUWE WELDADIGHEIS- POSTZEGELS. Naar wij vernemen, zullen de welda digheidspostzegels (de kinderpostzegels) dit jaar op 1 December in omloop komen; de duur van uitgifte zal zijn tot en met 5 Januari d.a.v. Een serie prentkaarten (bloemenserie) wordt evenals verleden jaar, toen deze zulk een groot succes boekte, wederom uitgegeven. Verder zullen er nog een aantal kinder briefkaarten en een paar Kerst- en Oude- jaai'skaarten zijn. HET AFTREDEN VAN DEN HEER VAN ZWANENBERG. Naar gemeld wordt, ligt het in de be doeling van den heer S. van Zwanenberg zijn werkzaamheden als commercieel-ad- viseur van het college van regeeringscom- missarissen geleidelijk af te wikkelen. Deze afwikkeling van zaken zal in den loop van October geschieden en eerst daarna zal de heer Van Zwanenberg zijn werk definitief beëindigen. NEDERLANDSCHE ZAAKGELASTIGDE VERLAAT MADRID. Diplomatieke betrekkingen niet verbroken Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, -dat Dr R. Flaes, tijdelijk zaakgelastigde te Madri4 in opdracht van de Neder- landsche regeering -Donderdagavond de Spaan'sc'he hoofdstad heeft verlaten. Dr Flaes is te Valencia aan boord gegaan, met bestemming naar Marseille. In een door de Nederlandsche legatie te Madrid gehuurd apartement voor welk apartement uitdurkkelijk immuniteit was verkregen bevinden zich sedert 11 September, tegen den zin van de lega tie en ondanks herhaalde protesten, amb tenaren van de Sureté. Deze hebben Zon dag j.l. meubelen en andere goederen, tot den inboedel van het gehuurde aparte ment behoorend, geconfiskeerd en wegge sleept. Door bemiddeling van het Spaansche ministerie van Buitenlandsdhe Zaken heeft de zaakgelastigde Maandagavond een onderhoud gehad met den minister van Binnenlandsche Zaken om een for mule te vinden, die binnen de grenzen van het mogelijke den aanslag op de im muniteit zou kunnen herstellen. D'e minis ter van Binnenlandsche Zaken bood Dr Flaes een oplossing aan, welke laatstge noemde aanvaardde en welke op het vol gende neerkwam: De sleutels vau het apartement zouden aan de legatie worden afgegeven op Dinsdagmorgen, waarna een restitutie der geco-nfis'keerde en meege nomen goederen in ieder geval vóór den Dinsdagavond zou volgen. Aan -deze oplo-ssing is echter geen ge volg gegeven: de sleutel werd niet afgege ven noch de weggehaalde goederen terug gebracht. Integendeel, de politieautoritei ten zijn doorgegaan met het weghalen van goederen, van welk feit Dr Flaes schrif telijk mededeeling heeft gedaan aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarop niet werd gereageerd. D'r Flaes is daarop Donderdagavond vertrokken. De. vice-consul Schlosser is belast met de behandeling der zaken van het gezant schap. Finsterwolde en ons Vorstenhuis. In de Donderdagmiddag gehouden vol tallige raadsvergadering der gemeente Finsterwolde wijdde de voorzitter aller eerst enkele gevoelvolle woordën aan het Huis van Oranje, in verband met de ver loving van Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe Biesterveld. Tot een gemeenschappelijke vreugde- uiting is het echter niet gekomen. Dit is, waar heel het land spontaan zijn aanhan kelijkheid aan het Vorstenhuis betoonde, beschamend. Spreker althans heeft dit zoo gevoeld. De burgemeester weet dit aan -de om standigheid, dat alhier geen organisatie aanwezig is, die in dagen als 8 Septem ber j.l. klaar staat om de gelijkgestemde individueel© gevoelens tot gemeenschap pelijke uiting te brengen. Teneinde hieraan den stoot te geven, was spreker voornemens binnenkort een vergadering uit te schrijven, om tot de oprichting van een Oranjevereeniging te geraken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1