ALS DE LIEFDE RIJPT Uit de Provincie. Voor het „wettig" gezag. Kerknieuws. Onderwijs Aac gaeinnen tot en met vier perso nen kan één bus, aan grootere gezinnen kunnen twee bussen per week worden verstrekt. Nader zal worden avorwogen of ook ondersteunden ingevolge de Armen wet in de distributie van gehakt kunnen worden betrokken. De inkoopprijs voor de gemeente bedraagt 30 cent per bus; de verkoop aan de ondersteunden en te- werkgestelden moet geschieden tegen 32.5 cent per blik, Prins Bernhard te Parijs. F E U I L L E T O N „Heel goed, juffrouw Waggitt, ik laat het graag aan u over", antwoordde Hugo (Wordt vervolgd.) cent. Ook zijn Engelech en Spaansch zijn absoluut zuiver. Bij zijn aankomst in Den Haag is ieder getroffen door zijn grooten een voud. Dat verwondert me niet in het minst, want dat is iets waardoor ieder werd ge troffen die hier met hem in aanraking kwam. Ik zelf heb menigmaal een reis met hem gemaakt en ook dan was hij altijd de zelfde. Trouwens, ik durf wel te zeggen dat dat typisch voor heel zijn familie is; zijn moeder is een wijze, verstandige, hoogst ontwikkelde vrouw, voor wie ieder den grootsten eerbied moet hebben. Prins Bernhard komt uit een goed, in alle op zichten nobel gezin. Ook zijn sportiviteit heeft ons dade lijk getroffen. -—Ja sportief is hij zeker. Ik ken zijn Fordje, Daarmee reed hij zoo maar in één dag van hier naar Biarritz, den vol genden dag van daar naar Marseille, dan over de bergen naar Frankfort. Afstand jes van een zeshonderd kilometers per dag en dat dag aan dag maakten hem in het minst niet bang. In één trek van daar naar het landgoed van zijn moeder, aan de Poolsche grenzen. Een echte stevige, door en door gezonde boy. Ebde prins was nu wel bij u werkzaam, maar werd hij ook overigens geheel als een gewoon employé behan deld? i Natuurlijk. Gewoon gesalarieerd, net als een ieder onzer. En als er maar één uitzondering voor hem mag worden ge maakt dan is het deze: dat nooit wellicht een patroon zoo'n harden, ijverigen wer ker heeft gehad als Prins Bernhard. Nooit heeft men maar het minste op zijn werk kunnen aanmerken. Stipt in aliea, nooit een seconde te laat, alijd bereid zich geheel aan de hem opgedragen taak te geven. Een model-employé in één woord. En voor Prins Bernhard én voor uw Prinses én voor heel het Nederlandsche volk verheug ik me over deze echtverbin tenis. Prins Bernhard is in alle opzichten een voorbeeld. Verkeersfonds. Op de begrooting van het Verkeers fonds 1937 wordt o.m. ten laste van den kapitaaldienst f 400.000 aangevraagd voor het ma/ken van een nieuw wegvak bij Vlake van rijksweg no. 58 Bergen op 'Zoom - Woensdrecht - Kruiningen - Goes- 's Heer Arendskerke-Sluis-grens. Ten einde den aanleg van veerhavens in den Perkpolder en naJbij Kruiningen wélke deel uitmaken van rijksweg no. 60 Kruiningen-Hansweert-Walsoorden-Hulst -grens, met kracht ter hand te kunnen nemen, wordt op den kapitaaldienst f 550 duizend aangevraagd. De Provlr.ria'a Griffie. Op de begrooting van het Departement van Binnenlandsche Zaken voor het dienstjaar 1937 is f 12000 uitgetrokken voor aankoop van een perceel, grenzende aan de Abdijgebouwen te Middelburg, be stemd voor uitbreiding van de provinciale griffie in Zeeland. Middelburg!. Het huwelijkvan Jozef. Over dit onderwerp sprak gis teravond Prof. G. Wisse van Driebergen alhier in de Herv. kerk (Groenmarkt) voor een groote schare. Spr. had als grondslag Genesis 41 45. Hij behandelde drie punten: Het huwe lijk van Jozef als I. van den Regent van Egypte; II. als van den Priester van On; en III. als van den stamvader van een genade-geslacht. Eenige hoofdzaken slechts geven wij uit deze zeer breede rede weer: I. Egypte was één der oudste cultuur landen, heidensche, religieuze cultuur. Jozef komt in dit land onder bijzondere Godsleiding en wordt tot de hoogste waar digheid verheven; Regent van Egypte; en dit wordt bezegeld door een door den Fa rao opgelegd huwelijk, dat staatkundige beteekenis had. Asnath heet de bruid; dat beteekent: gewijd aan Neïth, een zonne- godin, dus een heidin. Jozef's naam werd veranderd' in Zafna'h-Paaneaih, behouder des levens. Dit geschiedde, omdat hij ge naturaliseerd werd; en daar was dit hu welijk de bezegeling van. Maar God voer de er dingen door uit, waarin Egypte dienstknecht van het Godsvolk zou wor den en van het Godsrijk. Want nu wordt Egypte behouden van den honger, maar om tevens de tent van Jacob te behou den en in die tent; J u d a, om zóó het plan Gods van den Ohristus te dienen. Spr. zet daarbij uiteen de geestelijke beteekenis: het huwelijk van den grooten geestelijken Jozef. II. Asnath is de dochter van Potifera, overste van On. Dat wil zeggen van den Hoogepriester van de zonnetempelstad On; later Heliopolis geheeten. Een stad vol zonnetempels ter eere van Ra, de zonnie-ark is daar; de hoofdtempel van Egypte. Jozef werd als 't ware honoris causa priester van de zonne-ark, want koninklijke waardigheid in Egypte sloot dit tegelijk in. Naar het kasten-stelsel in Egypte be hoorde bij Jozef als vrouw een pries teres, en wel de voornaamste, daar hij onderkoning was. Nu zet spr. uiteen, 'hoe men in die dagen ingewijd werd tot priester in de zonnetempels; waarvan hij een zeer interessante beschrijving geeft van alles wat de candidaat moest door staan bij de inwijdingsproef in de tempel- grafkelders. Jozef echter is door de rede des Hee- ren gelouterd (Ps. 105). En had van hoogere wijsheid blijk ge geven. Nu is maar de vraag of Jozef op deze „éénzame post" den God Jacobs niet ver loochend heeft, maar dit kunnen we aan nemen van niet. Immers Jozef belijdt in zijn positie telkens dien God en Genesis 50 2426 getuigt, dat hij inwendig niet Egyptisch is geworden, ondanks zijn na turaliseering. III. Jozef werd vader van Manasse en Efraïm. Uit het genade-welbehagen ont ving echter Efraïm de hoogste zegening. Maar Efraïm blijkt het bloed van Asnath ook in de aderen te hebben. Efraïm wordt de revolutionair; zie Richteren en straks de scheuring des rijks. Toch blijft God Jozef getrouw. Zie Jeremia 31 19, 20. Daarna brengt spr. de beteekenis van al deze 'dingen naar voren voor onzen tijd, waarbij hij o.a. waarschuwt om toch niet te meenen, dat Nederland gered zal zijn door 'n hoe gewenscht vorstenhuwelijk ook, Wanneer de verlaten beginselen waardoor wij eens groot geworden zijn niet worden beleden en beleefd, in weder- keering tot God, dien wij verlaten hebben dan zal het ons gaan als Egypte, Jozef's huwelijk ondanks. Dan zullen de hoera's eens verkeeren in rouwfestijn. God zal echter Zijn trouw verheerlijken aan het overblijfsel, al is dat ook Efraïm Jozef en Asnath. Maar Jozef trium- feiert in de heilshistorie. De tent op de Markt. De buurtcommissie Markt heeft zich met een verzoek tot B. en W. gewend om de mu ziektent op de Markt te laten staan om haar bij 'het huwelijksfeest van de Prinses niet weer te moeten opslaan. Goes. Het Bestuur van de Oranjever- eeniging heeft de leden der vereeniging en de besturen der buurtvereenigingen opge roepen tot een vergadering op Dinsdag 22 Sept. a.s. ter bespreking van de feest viering bij het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard. Door de bewoners van den Stations weg, Stationsplein, Jacob Valckestraat, L. P. van der Spiegelstraat, Boudewijn de Wittestraat en Kieukelmarkt is giste renavond een buurtvereeniging „Prins Benno" opgericht. De heeren Jan do Jonge (voorzitter), Dr J. J. van den Berg, A. de Roo, J. H. Heringa en A. Westdijk vormen het bestuur. De bedoeling is om wanneer het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard wordt voltrok ken de buurt een feestelijk aanzien te geven. Bevolking. Ingekomen: A. J. Klap, dienstbode, van Kapelle, Groote Kade 42; A. Verbeem geb. Zuidijk, zonder beroep, van Kloetin- ge, Oostwal 1; A. de Graaf, zonder be roep, van Breda, Korte Kerkstraat 5; A. E. van Beers en gezin, ploegbaas N.S., van Boxtel, Violenstraat 27; A. Manneke en gezin zonder beroep, van Delft, Vo- gelzangsweg 15; J. de Coninck geb. Snoep, zonder beroep, van Middelburg, Westsingel 101; A. G. van Velthoven, dienstbode, van Geertruidenberg, Turf- kade 13; Wed. Kamermans geb. Versé, zonder beroep, van Utrecht, Schelde- straat 99; B. Weststrate en vrouw, zon der beroep, van Kattendijke, v. d. Goes- kade 19; A. H. M. Spauwen, kantoorbe diende, van Yerseke, v. d. Boutstraat 1; G, Ongena, leeraar, van Winterswijk, Zaagmolenstraat 23; H. W. Holsmuller, zonder beroep, van Alkmaar, Wijngaard straat 13; J, F. O, Huese, chirurg, van Kattendijke, Wilhelminastraat 8; A. Meulbroek, dienstbode,, van Arendskerke, Stationsweg 16; E. E. E. Knop, zonder beroep, van Terneuzen, Westwal 24; M. M. de Pan, melkknecht, van Wassenaar M. Smalleg.buurt 13; J. Broekhoven geb. Geluk en gezin, van Domburg, Korte Kerkstraat lOboven; G. L. J. van Vrede- gem en gezin, blikslager, van Vlissingen, Stoofstraat 16. Vertrokken; J. G. de Jonge geb. Luijk, zonder beroep, naar Terneuzen, Grysan- tumstr. 17; M. J. ten Haaf, kok, naar Den Haag, Daendelstraat 27a; Iz. Sinke, chauffeur, naar Kruiningen; M. Bickel- meijer geb. van Dullemen, zonder beroep, naar Den Haag, Nunspeetlaan 29; M. van der Zee, onderwijzeres, naar Roer mond, Hamstraat 42; J. M. J. Stieger, zonder beroep, naar Roosendaal c.a.; A. M. Koolwijk en vrouw, zonder beroep, naar Vlissingen, Coosje Buskenstraat 25; A. H. ter Hoeve, bakkersknecht, naar Be verwijk, Breestraat 75; J. Harinck, reizi ger, naar Rotterdam, Putschebocht 68; G. J. van Daalen geb. Sinke, zonder beroep, naar Breda, Leistraat 39; G. C. M. J. Bressers, modiste, naar Geertruidenberg; T. Davidse, dienstbode, naar Middelburg Q 80; A. Jacobse, zonder beroep, naar Vlissingen, Hobeinstraat 73; J. P. de Quelery, huishoudster, idem; H. Akker man, radiomonteur, naar Emmen; T. ter Velde, zonder beroep, naar Zaandam, Heijermanstr. 101; C. E. Goedemondt, 'hulp i. d. huish., naar Leiden, Haarlem merstraat; M. Hillebrand, matroos, naar Vlissingen; J. Bommeljó, huishoudster, naar Arendskerke; M. Smallegange, huis houdster, naar Driewegen, Dorpstraat. Baarland. Op Zaterdag 19 Sept., half acht oude tijd, hoopt de Ghr. Mondorgel club „Inter Nos" van Kloetinge een tent concert te geven te Baarland. Hansweert. Man verdronken. De familie Kouwer alhier ontving telegra fisch bericht uit Brussel dat hun zoon P. Kouwer, welke varende was op een zee lichter bij het aan boord gaan aldaar te water was geraakt en verdronken. De on gelukkige was 37 jaar oud en ongehuwd. Het lijk is opgehaald. Rilland-Bath. De brand. Omtrent den brand op de hofstede „Veldzicht" van den heer J. Blok, alhier, meldt men nog het volgende: Be brand brak omstreeks 9 uur in de schuur uit doordat een der ar beiders A. S. bezig was een motor welke eenigen tijd gedraaid had, met benzine te vullen. Er volgde een hevige ontplof fing, de man brandde zijn handen en ook zijn kleeren vatten vlam. In een minimum van tijd stond de schuur, welke geheel ge vuld was met graan in lichte laaie. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en wist met vereenigde krachten en hulp van toegeschoten buren, het vlak bij staande huis te behouden. Den ganschen dag was de brandweer bezig om de vuurzee te bestrijden, de tas sen met graan bleven tot laat in den nacht branden en leverden vooral 's avonds een prachtig schouwspel op, wat honderden naar de plaats des on- heils deed toekomen. Thclen. Wedvlucht van uit Maastricht door „D'e trouwe Duif", alhier. Prijzen: 1, 7, 14, 18, 25, 26 Ant. Baay, 2, 4, 8, 10 L. Laban; 3, 11 J. Berrevoets, 5, 17, 27 D. Hansen; 6, 19, 20 G. v. Luyk- 9, 24, 28 Ghr. de Korte; 13, 21 J. v. Luyk; 16, 23 Fr. Nysi; 22 G. Baay Nz. Gelost 12 uur. Aank. Ie duif 1.58.34, laatste 2.20.6 uur. Terneuzen. Bij het binnenvaren van de Voorhaven alhier is het voor Gent be stemde Engelsche stoomschip „Towneleij" hedenmorgen op een der havenhoofden geloopen en blijven zitten. Sleepbooten waren direct voor assis tentie aanwezig, doch de pogingen om het schip vlot te krijgen faalden. Verwacht wordt, dat men het schip bij opkomend water wel vlot zal krijgen. Naar aanleiding van het feit, dat het N.V.V., waarbij is aangesloten de soc.- dem. Bond van Openbare Onderwijzers, flO.OOO zond om het Spaansche „Volks front" te steunen, een steun, welke „De Volksschool" verdedigde, schrijft de heer de Boer in „Het Katholieke Schoolblad"; Wij lazen dit stuk van de vrienden van het „wettig gezag" op de dag, dat de Vara haar zendtijd had afgestaan aan de andere omroepvereenigingen voor de Koninginneverjaardag-uitzending en in de week, waarin het bericht ging, dat de Zaandamsche vroedste vaderen uit zui nigheidsoverwegingen maar één vlag in de Zaanstad uitstaken. Voor het „wettig" gezag in Spanje heeft men dus blijkbaar toch wat meer over dan voor het wettig gezag (zonder aanhalingstekens) in Ne derland. De wettiggezagvereerders van het Ne derlandsche Volksfront laten zich lelijlk in de kaart kijken. Dat ze de openbare school een hernieuwde ernstige klap toe brengen, moeten ze maar voor zich zelf verantwoorden. Dat de centen van deze openbare col lega's ook gebruikt worden om kogels te kopen, waarmede honderdtallen van onze katholieke collega's in Spanje onschul dig door het anarchistische rapaille worden doodgeschoten, omdat dit laat ste nu eenmaal als „wettig" gezag meent alles te mogen doen ds misschien een bijkomstige omstandigheid. 't Is een fraaie geste van onze colle ga's. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Geertruidenberg, W. F. ten Bruggenkate, cand. te 's Gravenhage. Te O'ldebroek, J. H. Koster te Montfoort. D s J. V. V. M e i s c h k e. t Op 75- jarigen leeftijd is overleden ds J. G. V. Meischke, Ned. Herv. emeritus predikant. De overledene werd in 1888 predikant te Raamsdonk, vanwaar hij in 1914 met emeritaat vertrok om zich in Hilversum te vestigen. D's L. Nieuwpoort. Het bestuur van de Protestantsche Kerk in Neder- landsch-Indië deelt mede, dat de over plaatsing van D's L. Nieuwpoort van Me- nado naar Djokja niet geschiedde uit oor zaak van conflicten met Roomsch-Katho- lieke autoriteiten. Het kerkbestuur ver klaart, dat „al schreef D's Nieuwpoort in dertijd in het plaatselijk kerkelijk blad te Menado over de Roomsch-Katholieke Kerk (deze artikelen zijn reeds een jaar geleden geschreven), D's Nieuwpoort nooit conflicten met Roomsch-Katholieke auto riteiten heeft gehad, en dat tot zijn over plaatsing in Juni j.l. om geheel andere reden besloten is. Beroepbaar. Tot de Evangelie bediening in de Nederl. Herv. Kerk zijn toegelaten de heeren C. M. Langeveld, theol. cand. te Maassluis en G. Metselaar, theol. cand. te IJsselmonde. Ds J. C. Aalders (voorheen pred. bij de Geref. Kerken en daarna bij de Geref. Kerken (H.V.) is na gehouden collegium doctum, toegelaten tot de Evangeliebe diening in de Nederl, Herv. Kerk. Maria Montessori in ons land. Baarn geniet momenteel de eer mevrouw Maria Montessori, bekend door de naar haar genoemde onderwij s-metho- de, tot de ingezetenen te mogen rekenen. Zooals bekend woonde Mevrouw Mon tessori den laatsten tijd in Spanje en wel te Barcelona, waar zij een studie-centrum had gevestigd en lessen en lezingen hield. De onlusten aldaar waren oorzaak, dat zij haar werk moest staken en besloot het land te verlaten. Zij ging eerst naar Frankrijk en daarna naar Engeland, waar zij in Londen de leiding had van een cursus, waaraan ook Nederlanders en in het bijzonder inwoners van Baarn deel namen. Deze laatsten vestigden haar aandacht op Baarn als plaats van vestiging, waar Voor het geval de slagers bij de distri butie van ihet gehakt zullen worden inge schakeld, behoort aan hen de uniform vastgestelde vergoeding van 1.5 cent per blik te worden uitgekeerd. Zoo ook de grossiers te dezer zake mede hierin wor den betrokken, zooals in enkele gemeen ten geschiedt, zal de vergoeding aan gros sier en slagers samen niet meer dan 1.5 cent bedragen.. Indien in de gemeente de distributie van gehakt met uitschakeling van de slagers rechtstreeks van gemeen tewege geschiedt, wordt de inkoopsprijs voor de gemeente met 1 cent verhoogd en bedraagt deze alzoo 31 cent per bus. De minister wijst er op, dat de voormelde vergoedingen vastgestelde vergoedingen zijn, waarvan afwijking niet mogelijk is. De minister acht het gewenscht, dat de winkeliers bij deze distributie niet wor den uitgeschakeld; daarom verzoekt hij de gemeentebesturen met aandrang de verstrekking van dit gehakt voor de daar voor in aanmerking komende winkeliers, die daartoe den wensch te kennen geven, te doen geschieden. Lof van zijn chef. Een model- employé een voorbeeld. Henry A. Th. Lesturgeon schrijft in het Nieuwsblad van het Noorden een aardig relaas van den Parijachen tijd van Prins Bernhard. In een ruim, groot bureau op de Ave nue Hoche, het kantoor van de Société pour l'Importation de Matièries et de Produits Chimiques, had hij een onder houd met den bedrijfsleider, dien hij maar meteen op den man af vroeg; Wat is uw indruk van Prins Bern hard, die onder uw leiding heeft ge werkt. Het antwoord hierop luidde spontaan: Zelden of misschien nooit in mijn leven heb ik iemand ontmoet zoo sympa thiek in alle, in alle opzichten als Prins B rnhard. Sympathiek niet alleen omdat hij de eenvoud in eigen persoon is, sympathiek niet alleen omdat hij zoo buitengewoon intelligent is, maar ok omdat ik hem als particulier heb leeren kennen en al zijn hoedanigheden van goed- en braaf- oprecht mensch heb leeren waardeeren in den tijd dat hij hier onder mijn leiding heeft gewerkt. Het is wel een zeer bijzonder compli ment van een chef, het mooiste getuig schrift dat kan worden gegeven. Het was een heele verrassing voor ons, Nederlanders, merkte de journalist op. Hier speelde een glimlach op het ge laat van mijn zegsman, zoodat wij de vraag stelden: Voor u niet? Nee, in het 'geheel nietik was er al lang van op de hoogte. De Prins heeft hier een jaar lang onder uw leiding gewerkt. Maar hoe was die verhouding? Gaf dat geen moeilijkhe den, daar ieder steeds Monseigneur tegen hem moest zeggen? i Monseigneur? Geen kwestie van. Van den eersten dag af aan dat de Prins hier bij ons ia gekomen, nu ruim een jaar geleden, heeft hij gewild dat ieder hem heel eenvoudig Monsieur de Lippe zou noemen. Fir werd niet het minste onder scheid gemaakt. D'e Prins, als buitenlan der, had als iedere vreemdeling zijn „carte de travail". Hier iü het bureau hiernaast heeft hij voor de schrijfmachine gezeten en leeren typen. Toen hij merkte dat het nuttig is om ook te leeren steno- grafeeren heeft hij onmiddellijk lessen ga- nomen en het is opmerkelijk hoe vlug hij ook die kunst volkomen meester was. In den beginne had hij wel eenige moei lijkheden met het Fransch maar na een paar maanden reeds sprak hij het niet alleen vlot, maar zonder het minste ac- Uit het Engelsch. 90) o— „Hoor eens, dominiee", juffrouw Wag- gitt had de handen in de zijden geplant en was vlak voor hem gaan staan. „U bent een Schot, mijnheer, en Schotten zijn Over het algemeen flinke, besliste lui daar niet van maar Romney is, on danks al zijn fantasie en idealen waar van hij, hoop ik, thans wel verlost zal zijn in zijn hart een eohte Yorkshire-man, met al de koppigheid en hardnekkigheid ons eigen. Daarom zoudt u het besl iemand mee kunnen nemen, die hem van af zijn prilste jeugd kent en in wien hij vertrouwen stelt". Hugo las den brief nog eens door en dronk toen kalm zijn koffie uit. „En wie zoudt u me daarvoor dan wil len aanraden?'' vroeg hij. „Jacob Oldershawl" was het korte, doch besliste antwoord. „Jacob? Maar Jacob kan immers niel reizen. En „Ik zei Jacob en ik bedoel Jacob", ver volgde juffrouw Waggitt onverstoorbaar „Jacob Oldershaw ia op bet oogeablik goed in staat zich te kleeden en de straat op te gaan, en bij zou evengoed als u en ik kunnen reizen. En dat zal ik hem zoo aanstonds ook zeggen. Wanneer u gereed bent om te vertrek ken, op zoek naar mijnheer Romney, laai mij het dan maar even weten en ik zal zorgen dat Jacob op tijd bij de trein is" „Zal ik eens naar boven gaan om het hem voor te stellen? Misschien gelukt bet mij hem wat op te vroolijken". „O, jullie mannen toch!" riep juffrouw Waggitt uit. „Ik weet niet hoe wij vrou- vrouwen nog altijd de vrede met jullie be waren kunnen. En jullie schijnt wel alle maal precies eender te zijn. Ik zal hem het voorstel zelf wel doen, zoodat het al leen kans van slagen heeft. Neemt u mijn onbeschaamdheid niet kwalijk. Maar mijn heer Romney heeft altijd heel veel van Jacob gehouden. Hij zoeht hem vaak op bij de oude weefstoel, die tenslotte de oor zaak geworden is van al deze ellende. Hij luisterde steeds graag naar Jacob, om dat die ook verzot was op die onzinnige gedichten: daarom zal hij nu ook naai hem willen luisteren. Maar laat Jacob maar aan mij over. Het is uitsluitend tact wat hiervoor noodig is en geen klinkende woorden. Maar ik krijg het wel voor el kaar". opgewekt en vouwde zijn ochtendblad open „De oude Farren zal wel nooit weer de knappe financier en schrandere zaken man worden, die hij eens was; maar Rom ney moet beslist terugkomen om zoowel hem als de fabrieken er weer bovenop te helpen. Dat kan heel goed". Juffrouw Waggitt beëindigde het bak ken, plaatste de vruchtentaart in de oven, redderde haar keuken wat op en zette Job's middagmaal gereed. Toen deed ze een schoone boezelaar voor, nam haar breiwerk en ging naar boven, naar Ja cob's kamer. De lentezon wierp haar verkwikkende stralen in de kraakzindelijke kamer. Doch het venster was angstvallig gesloten en Jacob leunde lusteloos achterover in de oude armstoel van wijlen oom Smiles. Hij voerde niets uit, zijn magere handen lagen werkeloos op zijn knieën, onder een versleten omslagdoek, welke over zijn schouders hing. Juffrouw Waggitt nam plaats in een leuningstoel aan den anderen kant van den haard, nam haar breiwerk op en liet haar naalden tikken, alsof haar leven er aan hing. De eerste oogenblikken sprak ze geen woord. Jacob sloeg haar met een matte blik gade, maar was toch wel een beetje nieuwsgierig, wat er komen zou. Ze was ongetwijfeld 'niet voor niemendal naar boven gekomen vanmorgen. Eindelijk slaakte hij een zware zucht. „Mijn beste, brave man," zei zijn buur vrouw op geërgerden toon. „Weet je wel, Jacob, dat iedere zucht je een druppel bloed kost? En je hebt al niets te veel, ventje." „Wat geeft het?" antwoordde Jacob lusteloos. „Mijn bloed 'heeft toch immers geen waarde. Ik ben maar een nietsnut, en een lastige patient voor u bovendien. Dat ikunü u niet ontkennen, Juffrouw Waggitt." „Ik ben ook heelemaal niet van plan zulks te ontkennen," antwoordde Juffr. Waggitt, zich opwindend. „Inderdaad, het spijt me niets, dat je je daarvan bewust begint te worden, Jacob; want ik kwam hier vanmorgen juist, om je dat te ver tellen, maar je bent mijn woorden al voorultgeloopen." Ze werkte voort aan haar breiwerk; Jacob zag haar ten hoogste verrast aan. Ze had hem immers dag en nacht met de grootste zorg verpleegd. „Dus u wenscht van me af te komen," zei hij zacht. „U verlangt dat ik ver dwijn." „Ja, dat verlang ik," stemde juffrouw Waggitt opgewekt toe. „Ik heb een werkje voor je op te knappen, dat jij alleen kunt doen, jongen. Als jij' je medewerking niet verleent, kon het wel eens misgaan, en het gaat er hier om, zielen te winnen voor de eeuwigheid." „Lk hen niet geschikt, werkjes op te 'knappen. Het is me nog nooit goed afge gaan," antwoordde Jacob mistroostig. „Eerst met het meisje en toen met den weefstoel. Alles waarvoor ik zorg heb ge dragen, heb ik vroeger of later verloren. Die ééne maal was het niet voor mij be stemd, ik weet het. Maar mijn oude, beste kameraad mijn trouwe makker Hij wendde zijn gelaat naar het vuur, in zijn doffe oogen blonken tranen. Juffr. Waggitt deed alsof ze het niet zag. Ze onderdrukte met moeite een opkomend ge voel van medelijden. Haar verstand, niet haar gevoel, moest op het oogenblik het woord voeren. „Het meisje komt nog wel eens weer terug en dan moet je eens zien, welk een dame ze geworden is," zei ze beslist. „En, Jacob; jij' kunt er van overtuigd zijn, dat het voor een belangrijk deel jouw werk is, want dat is het zeker. De Heere weet het, Hij heeft je arbeid gadegeslagen. Maar dat oude stuk hout en die schiet spoel- O, Jacob 'Oldershaw! Men praat wel eens van houten en steenen afgoden! Ben je nu van plan je hart en je leven te gaan verknoeien om een uit den tijd geraakt werktuig. Waar is je christelijk heid, Jacob, waar is je geloof gebleven?"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2