De verloving van Pfinses Juliana. Gratis. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 29S Opbrengst Rijksmiddelen. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland De bestuurswisseling in Ned.-lndië. Belangrijkste Nieuws De distributie van varkensgehakt in blik. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" tor oxploitatio van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vllsslngon 10.20. Losse nummers 5 cent Advertontiën 50 cent por regel. Ingezonden mcdcdcclingon 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De maand Augustus niet on gunstig. Over de eerste acht maanden een belangrijke ach terstand. Aan directe belastingen is in de maand Aug. voor f 10.007.571 op kohier gebracht en daardoor is het totaal bedrag, van 'dit soort belastingen op ko hier gebracht, tot f 81.628.031 gestegen. Het verschil tusseihen de opbrengst van ■dit jaar en die van het vorige jaar be draagt niet minder dan f 6.200.330 (dit natuurlijk ten gevolge van 'de verzwaarde belastingheffing). Van 'dit bedrag neemt de inkomstenbelasting de grootste portie voor ihiaar rekening, n.l. f 5.002.988. Die vermogensbelasting 'draagt hier f 787.259 aan bij. Geen enkele belasting noteert een mindere opbrengst dan het vorige jaar. Demotorrjjtuigenbelas- t i n g bracht over Aug. f 1.282.065 op. Het totaal opgebrachte bedrag over de eerste acht maanden van 1936 bedraagt thans f 15.680.435, d.i. f 147.554 minder dan over het vorige jaar. De Rijwiel belasting (Augus tus is d e maand) bracht 't tot f 3.604.747, waardoor het tot nu toe opgebrachte be drag f 7.429.547 'bedraagt (de raming voor het geheele jaar bedraagt f7.500.000). Het vorig jaar bracht de rijwielbelas ting in Augustus f3.694.520 op, dat is f89.773 meer dan dit jaar. Laat de tan dem zijn invloed gelden? De Overige middelen brach ten in Augustus plm. f 8 millioen minder op dan dezelfde maand van :het vorige jaar. Toch kwam de totaalopbrengst bo ven de raming (die f 30.960.41.6 bedraagt) en wel met f 504.620. Hiervoor zorgden voornamelijk de Di vidend- en Tantièmebelasting, de Accijns op geslacht, bier en suiker, de Omzetbe lasting de de Gouponbelasting, die resp. met f 2.450.329, f 132.392, f 122.269, f 562.309, f 369.930 en f 138.266 beven de verschillende ramingen over een maand, uitkwamen. Onder de raming over Augustus bleven o.a. de accijns op het gedistilleerd, rech ten en boeten van registratie en de rech ten en boeten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking. De maand Augustus is dus niet ongun stig geweest. Over de verloopen maanden is er echter een achterstand van ruim f 12 millioen. MAlDRID EN VALENCIA MET BOMMEN BESTOOKT. Hoofdstad steeds dichter benaderd. Naar de zender Granada mededeelt is Valencia opnieuw door vliegtuigen van de opstandelingen gebombardeerd. Eenige bommen vielen op de kazerne en veroor zaakten aanzienlijke schade. Een Duit- iseher werd gearresteerd, verdacht van spionnage. De correspondent van de „Diario de Noticias" bericht, dat de rechtsohe troe pen verder naar Madrid oprukken. Het zuidelijke leger is nog slechts 87 km van de hoofdstad verwijderd. Duizenden manschappen zijn naar het front ten Z. W. van Madrid gedirigeerd. Enkele departements'gebouwen te Ma drid zijn opnieuw' gebombardeerd. Uit Andorra wordt gemeld, dat in Seo de Urgel in Katalonië een militaire op stand zou zijn uitgebroken. Ontslagen sol daten zoudien de kazernes bezet hebben en zich van wapens voorzien hebben. Het zou hun 'bedoeling zijn de stad van anar chisten te zuiveren. Radio-Sevila deelt mede, dat de Roof den bij Oviedo een zware nederlaag zou den hebben geleden en op de vlucht ge dreven zijn. Bij Guadalajara zouden rui- terafdeelingen van Franco den vijand zware verliezen hebben toegebracht. De 'zender te San Sebastian meldde, dat onder de lin'ksche verdedigers van de stad zich 50 Duitsohers, 45 Fransehen en 18 Italianen bevonden. Bij den aanval op San Sebastian is niet de Finsche consul, zoo'als oorspronkelijk gemeld, doch zijn vrouw gedood. De telegrafische verbinding tusschen Engeland en de Kanarische Eilanden, die sedert het begin der revolutie was ver broken, is hersteld. DE ANARCHISTEN IN NOORD-SPANJE ONTWAPEND. Aanzienlijke terreinwinsten der nationalisten op alle fronten. In den toestand in de Noord-Spaansche gebieden, welke nog in handen zijn van de 'tegenstanders der nationalisten, schij nen zich 'belangrijke wijzigingen te 'heb ben voorgedaan, welke een spoedig einde der gevechten in de kuststreken, doen ver wachten. Naar hier wordt gemeld, zijn de Baski- sche nationalisten te Bilbao en in de ove rige plaatsen der provincie er in geslaagd den anarchisten en syndicalisten de macht te ontnemen. De anarchisten zijn uit de verdedigings-comité's gezet en hun strijd krachten ontwapend. In een heele reeks plaatsen zijn auto nome regeeringsinstanties ingesteld, die de Madrileensche regeering de gehoor zaamheid hebben opgezegd. Naar de speciale correspondent van de Lissabonsehe „Seoulo" uit Talavera meldt is daar een groot offensief der nationalis ten ingezet. Aanleiding tot dit offensief was de ver overing van de stad Grado op de volks- fronters. Hiermede was de vereeniging van den noordelijken en den Zuidelijken vleugel van Yagues' troepen mogelijk, weshalve dan ook Dinsdag in alle vroegte met een hevig artillerievuur op de regee- ringsstellingen Zuidelijk van de straat Tal'avera^Madrid tot den aanval werd overgegaan. Reeds 'hebben de nationalisten verschei den plaatsen op de roode militie veroverd De leiders der nationale troepen ruk ken thans op naar Magueda, een der voornaamste troepen concentratie-punten der rooden, gedurende de laatste weken en men verwacht, dat deze stad spoedig tot overgave zal kunnen worden gedwon gen., waarna de weg vrij is voor een laat- sten stormloop tegen Toledo. DE FRANSCH-DUITSCHE HANDELS BETREKKINGEN. De Fransche minister van Handel, Bastid, die officieele bezoeken aan War schau en, Berlijn heeft gebracht is gister ochtend om 10.45 te Parijs terug gekeerd. Over het bezoek aan Berlijn meldt het Duitsdhe nieuwsbureau nog, dat Bastid een langdurig onderhoud heeft gehad met Schacht over de doeleinden der Fransch- Buitsche economische betrekkingen waar bij overeenstemming in de opvattingen werd vastgesteld. Beide partijen hebben uitdrukking gegeven aan den wensch te komen tot een zoo groot mogelijke uit breiding van 'den handel, met welk doel nog in den loop van den herfst bespre kingen over een nieuw handelsverdrag zullen worden gevoerd. Schacht heeft zijn gast tot den trein uitgeleide gedaan. ABESSYNIE EN DE VOLKENBOND. Dte beslissing van den negus, een Abes- synsche delegatie naar de volkenbonds vergadering te zenden, kan, tenminste aan het begin van de zitting, een debat uitlokken over het Italiaansch-Abessy- nisch conflict. De verificatie-commissie, welker taak tot nu toe vrijwel protoco lair was, zal evenwel moeten uitmaken, of de volmachten van deze delegatie gel dig zijn en dus moeten beslissen, of zij tot de vergadering zal worden toegelaten. Algemeen neemt men aan, dat de commis sie verklaren zal, dat er twijfel bestaat ten aanzien van de volmachten, zoodat de delegatie niet tot de vergadering zal worden toegelaten. FRANSCH EXPEDITIESCHIP IN IJSSTORM VERGAAN. Dertig dooden. Woensdagavond deelde de zender Scoresbysund op Groenland mee, dat het Fransche expeditieschip „Pourquoi pas" dien dag in 'n zwaren ijsstorm geheel is vernield. D'e geheele bemanning is omge komen op één persoon na. Tot nu toe zijn 30 lijken aangespoeld. Uit Reykjavik wordt verder gemeld, dat de IJslandsche kannoneerboot „Aegir" bij het wrak van de „Pourquoi pas" is aan gekomen. De kapitein deelde gistermiddag 1 uur mede, dat de masten van het schip boven de golven uitstaken, doch niemand klem de zich hieraan vast. Men vreest, dat alle opvarenden zijn omgekomen, behalve ééD man, die zich aan een stuk wrakhout wist vast te klemmen en tenslotte erin slaagde naar de kust te zwemmen. Ook het stoffelijk overschot van den leider van de expeditie, dr Charcot, is aangespoeld. POLITIEKE ONRUST IN BELGIE. De aanslag op Leon Degrelle. Naar aanleiding van den aanslag, wel ke op hem en zijn gezellen door commu nistische raddraaiers is gepleegd, heeft Degrelle, de leider der Rexisten in een korte toespraak verklaard, dat zijn par tij dezen aanslag niet met geweld zal be antwoorden, omdat zij niet met de macht van wapens haar gezag wil vestigen. Dat zou hij aan de communisten en de socia listen overlaten, aldus zeide hij. Intusschen blijft dit incident niet zon der reactie op de stemming jegens de re geering. Men weet, dat in verschillende toespraken tot het land, de minister-pre sident en andere ministers hebben ver klaard, niet te zullen dulden dat de extre misten zich wapenen, om een eventueelen greep naar de macht te doen. Het is ech- tu een feit, en het jongste incident is er weer een bevestiging van, dat in België veel communistische en socialistische or ganismen niet alleen regelmatig militaire oefeningen houden, maar ook gewapend zijn. Een hoofdstedelijk blad heeft dat on langs nog bewezen. De rooden oefenen zich zelfs met mitrailleurs. De burgerbevolking, die dit alles weet, is dan ook ten zeerste verbolgen op de re geering, die de roode benden zich als het ware ongehinderd laat organiseeren. Wat daarvan te verwachten is, weten wij aan de hand van het optreden der rooden in Spanje. Amerikaansch eskader in Europa. Het Amerikaansche departement van marine deelt de vorming mede van een tijdelijk Europeesch eskader, dat gecom mandeerd zal worden door schout-bij nacht Fairfield. Het zal bestaan uit den kruiser „Raleigh", welke 7050 ton meet en in 1924 in dienst werd gesteld, de tor- pedobootjagers „Hatfield" en „Kane" en het kustwachtsohip „Cayuga". D'e „Ra leigh' zal binnenkort naar Gibraltar ver trekken. MOEDER EN BROER VAN DEN PRINS VERTREKKEN NAAR DETMOLD. Naar gemeld wordt, zullen de Prinses von Lippe-Biesterfeld en Prins Aschwin, heden, na afloop van de plechtigheid in het Stadion te Amsterdam, niet met H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Den Haag terugkee- ren. De kamerheer in b. d. van Hare Ma jesteit, jbr mr W. F. Röell, zal de moeder en den broer van Prins Bernhard van Amsterdam geleiden naar de buitenplaats Boekestijn in 's Graveland, bewoond door jhr J. A. Röell, die getrouwd is met een dochter van de dame du plais van Hare Majesteit, mevrouw Van LoonJEgidius. Vandaar zullen de Prinses von Lippe- Biesterfeld en Prins Aschwin Zaterdag naar Detmold vertrekken. NEDERLANDSCHE KOLEN VOOR BELGIE. Verhooging van de taxe? In verband met de taxe op den invoer van vreemde steenkolen in België, werd dezer dagen het gerucht verspreid, dat de Belgische regeering van zin zou zijn, wat betreft den invoer van Nederlandsche steenkolen, het bedrag van een eventueele verhooging van deze taxe te remboursee- ren aan de Nederlandsche exporteurs. Naar „Le Soir" echter verneemt zou een dergelijke uitzonderingsprocedure strijdig zijn met de bepalingen van het handelsaccoord getroffen met Frank rijk, Duitschland en Engeland, die zich gerechtigd zouden mogen achten inge volge het beginsel van de meestbevoor- deelde natie, hetzelfde voordeel te eisohen. Het hierboven aangehaalde gerucht wordt dan ook, naar „Le Soir" beweert, offi cieel tegengesproken. DE HEER VAN ZWANENBURG VRAAGT ONTSLAG ALS REGEERINGS-CQMMISSARIS. Naar wij vernemen heeft de Regee- rmgscommissaris, de heer S. van Zwa nenberg, commercieel adviseur van bet college van regeerings-commissarissen, den Minister van Landbouw en Visscherij verkocht hem binnen korten tijd van zijn functie te ontheffen. D'e 'heer Van Zwanenberg heeft dit ver zoek ingediend om zich weer geheel te kunnen geven aan de belangen van zijn eigen bedrijf. De Minister beeft dit verzoek ingewil ligd. DE WIJZIGINGEN IN DE STEUN REGELING. Een schrijven aan de Katholieke Tweede Kamer-fractie. Het kringbestuur der Ver. „Recht en Orde", rijkskieskring organisatie Rotter dam der Kath. Staatspartij heeft zich naar aanleiding van de jongste wijzigin gen door de regeering aangebracht in de steunregeling voor de werkloozen tot de katholieke fractie der Tweede Kamer ge wend met het dringend verzoek al het mogelijke in 'het werk te willen stellen, opdat de betrokken door de regeering ge troffen maatregelen geen voortgang mo gen hebben. „Onder referte zoo beet het in het adresaan de motie ter zake op initia tief der katholieke leden der Eerste Ka mer door dit hooge college aangenomen en waarmede gaarne volle instemming zij betuigd, moge bet ons kringbestuur ver gund zijn er op te wijzen, dat vooral voor de reeds zoo zwaar door de crisis be proefde bevolking van Rotterdam de in middels reeds inwerking getreden maat regelen catastrofaal zullen werken. Re den waarom ons bestuur er bij uw frac- Prins en Prinses naar de Cineac op het Buitenhof. De residentie beleefde gistermorgen een aangename verrassing door de geheel on verwachte verschijning van Prinses Ju liana en Prins Bernhard, die vergezeld van Prinses Armgard en Prins Achwin, een wandeling maakten van het paleis Noordeinde naar de Cineac op het Buiten hof. Het verloofde paar wilde gaarne de laatste opnamen van de festiviteiten en plechtigheden der laatste dagen zien, maar wenschte het enorme gedrang, dat zich den laatsten keer bij de wandeling door de stad had voorgedaan, te vermij den. Daarom ontving de directie van Cineac slechts kort van te voren mede- deeling van de komst der vorstelijke per sonen. Ook de politie wilde men er niet in kennen, ten einde zoo mogelijk incog nito door de binnenstad te kunnen wan delen. Alleen een paar lakeien van het paleis in burger zouden meegaan. Een onzer lezers te Koudekerke, die bij het gebeuren tegenwoordig was, ver telt er van: Er was voor het bioscoopgebouw een groote toeloop van menschen, die het jour naal van den Prinsjesdag op het doek wilden zien. De staart van bezoekers bij den ingang werd al langer en langer en begon zich spoedig te kronkelen. Van ver schillende zijden werd reeds gemopperd, dat men zoo lang moest wachten. Plotseling klonk hoera-geroep en als een loopend vuurtje ging het: „De Prin ses en de Prins!" Een geweldig gedrang ontstond in de richting van het geroep en de staart was in een ommezien ver anderd in een verward kluwen. Het ge roep ging over in een onafgebroken en thousiast gejuich. En jawel, daar waren ze inderdaad, Prinses Juliana en Prins Bernhard! Als uit de lucht gevallen! Ge armd, vriendelijk knikkend en vroolijk elkaar toelachend omdat ze zich ontdekt wisten, liepen ze haastig naar den in gang van de Cineac waar binnen ze na enkele minuten verdwenen. Nu mopperden de Cineac-bezoekers niet meer, dat ze zoo lang moesten wachten. Integendeel! Iedereen was verrukt het verloofde Prinsenpaar van zoo dichtbij gezien te hebben. Opgetogen riep men elkaar toe „Wat een bof, zeg!" „Nou, ik heb de Prinses nog nooit zoo vlakbij ge zien!" „Wat-was ze vriendelijk!" „En hij zoo maar blootshoofds, hoe vind je dat nu toch!" „Nou, echt leuk paartje!" Enz. Toen na een goed half uur de Prinses en de Prins het gebouw weer verlieten, werden ze ontvangen met een overweldi gende ovatie. En omstuwd door een jui chende en zingende geestdriftige menigte verdwenen ze in de richting van het Ko ninklijk paleis. tie op durft aandringen dat zij zich te gen de continueering der betrokken re gelingen zal verzetten." De handelsbesprekingen met BraziliS. Naar Hr. Ms. gezant te Rio de Janeiro bericht, zal de voorloopige overeenkomst van 16 September 1931, wel'ke, in afwach ting van de onderteekening van een nieu we overeenkomst, tot 15 September j.l. was verlengd, voorloopig tot 1 October van kracht blijven. Aankomst van den Gouverneur-Generaal te Tandjong Priok. Elen stroom van autoriteiten en ge- noodigden ging gisteren reeds in de vroege morgenuren naar Tandjong Priok, ter bijwoning van de aankomst van den nieuwen Gouverneur-Generaal. De te Tandjong Priok liggende schepen van het eskader, de schepen der Gouverne mentsmarine en vele andere vaartuigen, waren gepavoiseerd. Terwijl/ de Johan van Oldehbarnevelt langzaam voorbijvoer, bracht elk oorlogs schip het voorgeschreven saluut, terwijl de bemanning dier schepen langs de dek ken stond opgesteld. Op bet moment dat 'de nieuwe verte genwoordiger van H. M. de Koningin den bodem van Ned.-lndië betrad, barsttê een luid enthousiast gejuich los, terwijl de muziek op plechtige wijze het Wilhel mus speelde, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Jhr. en mevrouw Van StarkenboUrgh begaven zich vervolgens met hun gezel schap naar de gereedstaande salonrij- tuigen. In de hoofdstad heerschle reeds over al ontzaglijke drukte. Bijl het verlaten van het station, waar voor een eerewacht stond opgesteld, Binnenland. De verloving van Prinses Juliana. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Opbrengst der Rijksmiddelen. Distributie varkensgehakt in blik. De wijzigingen in de steunregeling. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Abessynië en de Volkenbond. Politieke onrust in België. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN SEP TEMBER VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. speelde een muziekcorps het Wilhelmus. Langs den geheelen weg van het sta tion naar het paleis aan het Konings plein stonden manschappen der infante rie, 'kust- en luchtdoelartillerie, in groot tenuei, en haie, opgesteld. Een zeer indrukwekkend moment was het toen de koets, terwijl wederom het Wilhelmus werd gespeeld, voor de trap pen van het Paleis stilhield, en de eerste voorstelling over en weer geschiedde. Jhs de Jonge heette zdjia opvolger zeer harte lijk welkom. Na korten tijld vertrokken de echtge- nooten van de beide Gouverneurs-Gene raal naar den Volksraad, waarbij' ook zij door het publiek op zeer hartelijke wijze werden toegejuicht. Even later werden zij gevolgd door een afdeeling cavalerie, waarachter het gala-iijtuig reed, waarin de beide Gouverneurs-Generédl waren gezeten. Precies te acht uur opende de voorzit ter van den Volksraad de buitengewone vergadering. Door trompetgeschal werd de aan komst van den Landvoogdelijken stoet aangekondigd. De beide Excellenties werden, na het uitstygen, door de commissie van ont vangst begroet en naar de groote zaal geleid, waar alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven. Daarop had de fei telijke bestuursoverdracht plaats. Toen jhr. De Jonge met vaste en plech tige stem zyn overdrachtsrede had uitge sproken, rees hijl van zijn zetel, welke hij afstond aan den nieuwen Gouverneur- Generaal, die daarop met een rede zijtn ambt aanvaardde. De redevoeringen van jhr de Jonge en den Gouverneur-Generaal werden onder diepe stilte van de overvolle zaal aan gehoord. Het feit, dat de bestutirsOverdracht had plaats gehad, werd bekend gemaakt door het lossen van 21 saluutschoten. Te pl.mi. 11 uur was het moment aan gebroken, waarop de familie De Jonge het Paleis verliet. Aan het station op het Koningsplein waren wederom vele autoriteiten en le den van het Corps Consulaire verzameld om met den extra-trein den afgetreden landvoogd naar Tandjong Priok te bege leiden. De belangstelling te Tandjong Priok was geweldig. De ontvangsalon van de „Sibajak" was in een waren bloemen tuin herschapen Hier wisselden jhr. en mevrouw De Jong een laatsten handdruk met autoriteiten en andere belangstellen den, die hun uitgeleide kwamen doen. Toen tegen halfeen de Sibajak, welke 'geheel gepavoiseerd was, zich van den wal losmaakte, zette de muziek het Wil helmus in, dat door de aanwezigen spon taan werd meegezongen. Onder het gedonder van de kanonnen verliet de Sibajak de haven en koos zee, tot het einde van de baai uitgeleide ge daan door de Witte de With en de Van Galen en tallooze zeiljachten en motor- booten. Vangt in de week van 2026 dezer aan. De minister van Sociale Zaken acht inschake ling van winkeliers gewenscht De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een brief 'ge richt waarin wordt medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt met de distributie van varkensgehakt in blik aan werklooze arbeiders aan te vangen in de week van 20 tot en met 26 September. Voor de verstrekking van het gehakt komen voorloopig slechts in aanmerking werkloozen, die ondersteund' worden in gevolge de gesubsidieerde steunregeling of bij een uit dit fonds gesubsidieerde werkverschaffing zijn te werk gesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1