Gratis. De verloving van Prinses Juliana. De groote nationale feestdag. maandag 14 september 1936 dagblad voor de provincie zeeland Dg sluiting der Staten-Generaal. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 11455 AdvcrtcntiOn 00 cont por regol. Ingezonden modcdoellngen 00 cont por rogol. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws E'cht jam- oo vlug weg E je de raad- ïegott g oed op fel". Prettig held van ons e tegen dien lichtje zorgt. iar toch ook at heb jij een ian die auto- t mis. 'Doe je best. ebt gelijk, nu voorbij en er "Wat zal dat met z'n allen n 'heb je me Jullie had ik denk dat ider om was. ir raak je niet als er groote ontuurlijk ge- waren. Jam- kte. letters, in N.-Indië. ift. een meisjes- tgensnaaim. 1. - 31. 16. 33. p die veel ge- is een geluk- -s. 2 letters: een 9. 7. 12. sr woord voor deel van het irt in de naai- >stee3cen. muzdakinstru- °TE DQLLIEI VERDIENDE K WAS. didr had je voorover lag i in het water, geploft, sjorde •men. oet iel" Louw, „mijn ir kroop Louw beenen klets- .iji nog aanhad .t pp den weg ep Henk, „z'n waarsohuw- d, zoo smal is op hun buik vater naar de gde de andere uw wrong z'n el! ik het vanuit laid, ouw. Ian, misschien vlogen? schoongeveegd, ,en in de mod- isschen de wa- riep Louw nu n, had jij 'm weer Henks triomphante- de klomp al jmpen draafde iden ze nog op nu maar niet thuis" hijgde pen, „dan kon )gen." >rs op. „Veel te jgd", Jan was tiet straatje bij krijg er geen tinderen naar ze aanrennen, eger jongens", Louw wat tus- ij niet de natte zaten ze even beenen/war e n lopen,/gloeiden n al twee natte ►otwater. om hem heen, se al begonnen het vertellen schiedenis, het itte beenen, al- 50 e JAARGANG No. 203 Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN SEP TEMBER VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. EEN HOOGTIJDAG VOOR VORSTEN HUIS EN VOLK. URENLANG DEFILE TE DEN HAAG VOOR 'T VERLOOFDE PAAR. Begunstigd door heerlijk weer is Zater dag, op den nationaien feestdag, door het geheele land, in steden en dorpen, blij de verloving van Prinses Juliana en Prins Bern'hard gevierd. Overal is uiting gege ven aan de gevoelens van vreugde over het geluk, dat in ons Koninklijk Huis thans wordt gevonden. D'e vlaggen, de zang, de muziek en de verdere feestelijk heden, alles te zamen maakten den dag tot een hoogtijdag, zoo mooi, zóó echt als men maar wenstihen kan. Vanzelfsprekend culmineerde de feest vreugde weer in de Residentie, welke het gelukkige paar in haar midden heeft. Een grootsche, kilometers lange stoet van meer dan 300 vereenigingen uit Ben Haag en de omliggende gemeenten, defi leerde met muziek, met vlaggen, vaan dels en banieren langs het paleis Noord- einde voorbij de Vorstelijke Personen, die door de tienduizenden enthousiast toe gejuicht werden. Toen te vijf uur de balcondeuren van het paleis werden geopend en de vorste lijke personen voor de ramen zichtbaar werden en even later op het balcon ver sohenen, brak het enthousiasme van de wachtende menigte los en langdurig en hartelijk werd de Koninklijke Familie en haar gasten toegejuicht. De stoet werd geopend door den Com missaris der Koningin in Zuid-Holland, Jhr van Karnebeek, en den burgemeester der residentie, Mr de Monohy, welke bei de heeren het paleis betraden en zich op het balcon bij het vorstelijk gezelschap vervoegden en daar Heven vertoeven. Daarop nam het eigenlijke défilé, nadat het Wilhelmus en het verlovingslied was gezongen, een aanvang. Het was een bon te mengeling van vereenigingen van aller lei aard en richting. Urenlang söhreden de huldebetoogers, die bijna allen van vlaggetjes waren voor zien, achter hun vaandels en banieren vol enthousiasme zwaaiend en dansend voor bij het paleis, luide de vorstelijke perso nen toe jubelend. Deze werden niet moede deze steeds voortdurende huldebetooging in ontvangst te nemen, en vooral de Prin ses had voor iedere groep een vriendelij ken groet. Tientallen personen zijn voor en tijdens dit défilé flauwgevallen. De hulpposten hadden druk werk. De Seheveningers waren met honder den gekomen, oud en jong. De moeders droegen het kroost vaak op den arm mee, maar Scheveningen was er in de typi sche kleederdracht en op traditioneele wijze liepen of marscheerden de Seheve- ningers niet voorbij, maar zij 'hosten. Inmiddels was de duisternis gevallen en nog steeds trok de stoet voort. In het paleis werden de lichten ontstoken en vooral de hall, waar alle luchters brand den, bood een fraaien aanblik. Van 'de Vorstelijke Familie kon men eigenlijk nie mand meer onderscheiden. Aan het wui ven en groeten kon men Prinses Juliana en Prins Bern'hard nog herkennen. En zoo kwam om precies acht uur, toen de duisternis1 volkomen was, het einde, gevormd door een keurigen opmarsch van een deel van het Haagsche politie-corps op motoren en te voet. 'Zij' kregen een hartelijke ovatie en 'die was wel verdiend. Nauwelijk was de laatste agent gepas seerd of uit duizenden kelen klonk het prachtige Wilhelmus. D'at was een in drukwekkend oogemblik. De huzarenmuziek bracht daarna de Lippe-Detmold-marsch ten gehoore waar voor Prins Bernhard hartelijk van het balcon of dankte. Ovatie van het publiek. En toen kwam de ovatie van het pu bliek, dat achter de touwen had gestaan, ia een oogwenk stond het Noordeinde voor het paleis stampvol en men juichte en jubelde het verloofde paar uitbundig He. Maar verderop in 'het Noordeinde bad de menigte de Prinses met Prins Bernhard nog niet gezien. Het jonge paar baastte zich dan ook na enkele minuten naar het venster in den rechtervleugel en daar wuifden zij de massa toe, die daar voor zeer erkentelijk was. Ben hoofdinspecteur klom op een auto sprak namens H. M. de Koningin het verzoek uit, na den dank voor de groote belangstelling te hebben overgebracht, nu rus ig been te gaan, want 'het jonge paar zou niet meer op het balcon komen, noch voor een der vensters verschijnen. Aan deze mededeeling werd gehoor gegeven. De jong-verloofden naar Rotterdam. Burgemeester Droogleever Fortuyn heeft medegedeeld, dat een bezoek van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard aan Rotterdam binnenkort is te wachten. De kerkdienst. De Koninklijke Familie woonde gister morgen de godsdienstoefening bij in de Bet'hlehemkerk, waar Ds P. J. Molenaar voorging. In de achterste hofbank namen de vorstelijke personen plaats: middenin de Koningin, met rechts van H. M. de prinses-weduwe van Lippe-Biesterfeld en prins Asohwin, links Prins Bernhard en Prinses Juliana. Ds Molenaar heeft geen feestpredikatie gehouden. Hij sprak over Hand. 17 23. Aan het slot der godsdienstoefening vroeg DS Molenaar na 'het uitspreken van den zegen als een bewijs van meeleven in het geluk der Koninklijke Familie te zin gen: Mijn Schild ende betrouwen, Zij,t Gij, o God, mijn Heer. Bij het eindigen van den dienst had zich een groote mensohenmassa voor het kerkgebouw verzameld. Toen de konink lijke personen wegreden, werden zij ent- thousast toegejuicht. De Prinses en de Prins naar Het Loo. Na hun bezoek aan Amsterdam op Donderdag 17 dezer zullen Prinses Ju liana en Prins Bernhard, naar het „Vad." meldt, eenige dagen op Het Loo door brengen. Naar verluidt, zal eerlang in Den Haag een groote parade worden gehouden, waaraan, behalve de troepen van het gar nizoen, troepen van elders, zoowel bere- denen als onberedenen, zullen deelne men. San Sebastian gevallen. Het voornaamste nieuws van den Spaanschen burgeroorlog is de val van San Sebastian en de bezetting van deze belangrijke plaats door de opstandelingen. Zaterdag tegen middernacht zijn de eerste troepen der opstandelingen San Sebastian binnengetrokken. In de stad hadden overal vuurgevechten plaats. Te gen twee uur drongen de opstandelingen steeds verder door. Plotseling werden vlammen zichtbaar: de kurzaal en ver scheidene andere gebouwen stonden in brand. 'In een vergadering, welke Zaterdag avond onder voorzitterschap van 'Ortega in het paleis van den gouverneur was ge houden, was besloten de stad over te ge ven. Alleen twee anarchistische commis sarissen waren hier tegen. De verdedigers i van San Sebastian, die uit de stad trok ken, 'hebben een strategische positie inge nomen bij Orio, waardoor de weg naar Bilbao wordt beheerscht. Ortega verklaarde, dat over een dag of acht een offensief zal worden ontplooid, vanuit deze stellingen. In de vroege ochtenduren was San Se bastian vrijwel in handen van de opstan delingen. Alleen nog enkele volksfronters dekten den aftocht van de verdedigers en vuurden van verschillende punten op de opstandelingen. In Oviedo hebben de opstandelingen het niet gemakkelijk. De stad is omringd door batterijen van de regeering en de luchtvaart bombardeert geregeld de stel lingen van de opstandelingen. Gisteren zouden 200 bommen op Oviedo zijn ge worpen. HET SCHANDAAL VAN DE ITALIAANSCHE JOURNALISTEN. Indien niet alle voorteekenen bedriegen, zullen de acht Italiaansche journalisten, die op 30 Juni zulk een schandaal in de volkenbondsvergadering verwekten dooi hun luidruchtige en onwaardige demon straties tegen den negus van Abessynië, de volgende weken weder de bijeenkom sten van Volkenbondsraad en Volken- bondsvergadering bijwonen. D'rieërlei sancties waren tegen hen ge troffen: de secretaris-generaal van den Volkenbond had hun perskaart voor het bijwonen der Volkenbondsbijeenkomsten ontnomen; de Zwitsersche regeering had hun het bevel gegeven het Zwitsersch grondgebied onmiddellijk te verlaten en tot nader order niet terug te keeren; de regeering van het kanton Genève had een formeel uitwijzingsbesluit uit het kanton Genève tegen hen uitgevaardigd. De eerste sancties waren de vorige maand reeds ingetrokken. Intusschen hadden de Italiaansche schandaalmakers aan de herroeping dezer twee sancties niet veel, zoolang het Geneefsche kanto nale uitwijzingsbesluit in stand zou blij ven. Zij trachtten dus de opheffing van het verbod van het betreden van het kan ton Genève te verkrijgen. De regeering te Bern heeft het beroep der Italiaansche journalisten behandeld en het kantonale uitwijzingsbesluit ver nietigd. Tengevolge van deze beslissing der Zwitsersche regeering staat den Ito- liaansohen journalisten de terugkeer naar Genève dus vrij. Economisch vijf jaren-plan in Brazilië. D'e voorzitter van de financieele com missie van het Braziliaansche parloment heeft aan dit lichaam tegelijk met de voorloopige begrooting voor 1937 een eco nomisch vijfjaren-plan voorgelegd, waar bij voorzien wordt in de verleening van een buitengewoon crediet van IV2 mil liard milreis voor de uitvoering van uit economisch oogpunt noodzakelijke werk zaamheden en bouwwerken. De plannen omvatten het boren naar petroleum en de oprichting van een na tionalen scheepvaartdienst. Tevens wordt een buitengewoon crediet van IV2 millard milreis voorzien voor uitbreiding van leger en vloot. D'e helft van het uitgetrokken bedrag is bestemd voor de vernieuwing van de vloot en de voltooiing van het nieuwe marine-arse naal; de rest van het crediet zal worden besteed voor den aankoop van oorlogs materiaal en andere militaire uitgaven, o.a. voor den bouw van fabrieken voor oorlogsmateriaal. Een nieuwe godloozenzender. D'e opperste raad van den bond van atheïsten heeft besloten over geheel Rus land gelden hijeen te verzamelen ter op richting van een grooten radiozender, welke uitsluitend ten dienste der atheïsti sche propaganda zal staan. Deze zender zal zoo sterk zijn, dat de uitzendingen over geheel de wereld, zullen opgevangen worden. Dit plan van den bond der atheïsten heeft de volledige toe stemming en sympathie van de centrale sovjetregeering. Korte Berichten. 1 Zaterdag zijn te Akoetsk zeventien personen om het leven gekomen, bij een brand, welke twee slaapzalen, in gebruik bij leden van een districtscommissie der partij van het volkscommissariaat van landbouw, in de asch heeft gelegd. In het Loen-Meer in het district Nordfjord in westelijk Noorwegen is een geweldige rotsblok gevallen, waardoor een vloedgolf werd veroorzaakt, welke twee kleine dorpen geheel vernielde. Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal slachtoffers van de ramp 74, waaronder 30 kinderen. D'e materieele schade wordt op 600.000 kronen geschat In het ziekenhuis bevinden zich nog 9 personen, die zwaar gewond zijn. DISTRIBUTIE VAN VARKENS GEHAKT IN BLIK. De prijs verlaagd. De minister van Sociale Zaken deelt mede, dat thans een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van varkens gehakt in blik aan ondersteunden en te werkgestelde werkloozen. De prijs van dit nieuwe product is kunnen worden ver laagd van 35 op 32^ cent per kilogram bus. Aan gezinnen tot en met vier personen zal 1 kg. per week kunnen worden ver strekt en aan grootere gezinnen 2 kg. 'Binnen enkele dagen zal aan de ge meentebesturen een circulaire worden ge zonden, waarin o.m. is aangegeven, op welke wijze dit gehakt bij het hoofd van den Rijksdienst der LevensmiddelendistTi- butie moet worden aangevraagd. NIJMEGENS RAAD VAN ARBEID TE VRIJGEVIG. Op grond van de uitkomsten van de ziekenkas van den Raad van Arbeid te Nijmegen, over de jaren 1930 t. e. m. 1934, besloot genoemd college op 24 Juli 1936, om aan de op 1 Juli 1936 bij de ziekenkas van dien Raad aangesloten werkgevers en vrijwillig verzekerden, voor wie naar een percentage van 2 pet. de premie werd of zal worden berekend, een restitutie van 'het betaalde premiebedrag over 1936 te verleenen van 0.2 pet. van het loonbedrag, waarover de premie werd of zal worden berekend. Die restitutie zou halfjaarlijks verrekend worden, en indien werkgever en werknemer samen de pre mie opbrachten, zou aan ieder een deel toekomen, evenredig met het door ieder betaalde gedeelte. Naar aanleiding van dit besluit van den Nijmeegschen Raad van Arbeid wendde het bestuur der Rijksverzeke ringsbank zich tot de Kroon. De Kroon overwoog, dat krachtens hel bepaalde in art. 63 der Ziektewet, het tot Vereenlgde vergadering van de beide Kamers in het Be bouw van de Tweede Kamer. Zaterdagmiddag is de vereenigde ver gadering gehouden van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van het zittingsjaar onder voorzitterschap van Mr W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer. De heer De Wilde, minister van Bin- nenlandisChe Zaken, hield de volgende sluitingsrede: H. M. de Koningin heeft mij opgedra gen, de zitting der Staten-Generaal in haren naam te sluiten. Wederom moesten de maatregelen, waarvoor uwe medewerking werd ge vraagd, in hoofdzaak gericht zijn op de instandhouding en, waar mogelijk, ver betering van den economisohen en finan- cieelen toestand des lands. Niettemin kon ook aan andere belangen, o.m. die van •het verkeer, zoowel op wegen als in de luöht, alsmede aan de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, uwe onmisbare aandacht worden gewijd. Die Koningin heeft mij opgedragen, u voor uwe toewijding aan 'a lands belan gen, 'hare dankbaarheid te betuigen. In naam van H. M. de Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. haar bevoegdheid behoort, om de premiën voor het gebied van een Raad van Arbeid vast te stellen. Daargelaten de vraag, of de uitkomsten van de ziekenkas van den Raad van Arbeid te Nijmegen over de jaren 1930 t. e. m. 1934 zouden toelaten, dat de premie voor 'het gebied van dien Raad werd verlaagd, geeft aldus de Kroon geen bepaling der Ziektewei den Raad van Arbeid het recht of de be voegdheid, om door het nemen van een algemeen restitutie-beduit, in feite tot een premieverlaging voor alle bij' de zie kenkas van dien Raad aangesloten pre mieschuldigen, over te gaan. Daarom is het besluit van den Raad van Arbeid te Nijmegen in strijd met de wet, waarom het door de Kroon vernietigd werd. DE WIJZIGINGEN IN DE STEUN REGELING. Naar gemeld wordt, heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Kupers aan den voorzitter van de Tweede Kamer me degedeeld, dat hij a.s. Dinsdag aan de Tweede Kamer verlof zal vragen tot het houden van een interpellatie over de wij zigingen in de steunregeling voor de werkloozen. Uitgewezen Nederlander mag in Berlijn blijven. Gemeld wordt, dat één van de vier uit gewezen Nederlanders, n.l. de heer D'e Heer, aanzegging heeft gekregen, dat hij In D'uitschland mag blijven. In zijn plaats zal evenwel een andere Nederlander, een zekere mr Stapel wor den uitgewezen. DE FEESTEN VAN ZATERDAG. Ook Zeeland heeft op hartelijke wijze uiting gegeven aan zijn blijdschap over de verloving van Prinses Juliana. Zooals te hegrijpen is, kunnen we van elke plaats geen uitvoerig verslag opnemen en zullen we ons 'bij de vermelding zeer moeten be perken. Te Middelburg begon het feest des morgens met klok gelui. Na het klokgelui trokken twee muziek gezelschappen, bh elk waarvan enkele leden van Uit het Volk, Voor het Volk, door de stad en een daarvan, het Mid- delhurgsoh Muziekkorps, heeft halt ge houden bij de woning van den Commis saris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quar- les van Ufford, die met zijn echtgenoote van voor een der vensters, het Wilhel mus aanhoorde, waarop de stoet weer verder trok. Het hoofdpunt van den morgen was wel de aubade in de Abdij. Wellicht een duizend kinderen van de scholen van alle gezindten, stonden geschaard rond het Middelhurgsch 'Muziekkorps op de klin kers voor de ambtswoning van den Com missaris der Koningin. Op het opgestelde podium stond de directeur van 'het mu ziekkorps, de heer J. H. Caro, om de al- gemeene ieiding op zich te nemen van de zanghulde, die aan den Commissaris der Koningin, die met zijn familie en burge meester en mevrouw Fernhout op het bordes aanwezig was, zou worden ge bracht. Niet alleen de kinderen doch een groot deel der overige aanwezigen in de Abdij, hebben uit volle borst een aantal liede- Binnenland. D'e feestelijkheden van Zaterdag Défilé te Den Haag voor de Koninklijke familie. D'e sluiting der Staten-Generaal. Verschillende ernstige auto- en motor ongelukken. De nieuwe gouverneur-generaal te Set- bang aangekomen. Distributie van varkensgehakt in blik. Buitenland. D'e oorlog in Spanje. San Sebastian ge vallen. Ramp in Noorwegen. ren, staande in bet teeken van den dag, ten gehoore gebracht. De 'Commissaris noodigde niet alleen de bestuursleden van Uit het Volk met hun dames en den directeur in zijn wo ning, doch ook de muzikanten. Deze wer den in de hal onthaald, terwijl de be stuursleden en directeur koffie werd aan geboden in een der salons. In het publiek heeft de Commissaris vooral de kinderen dank gebracht en hen verder een zeer prettigen dag toege- wenscht. Als laatste deel van het morgenpro gramma bracht de heer Th. Ferwerda op het carillon van den Abdijtoren verschil lende volks- en vaderlandsohe liederen ten gehoore. De middagfeesten bestonden in de turn- betooging uitgaande van de Z.E.B.R.A., den Zeeuwsch-Brabantschen Turnkring. De optocht was opgesteld op den ka- naalweg bij het veilingsgebouw. Aan dien optocht namen echter niet alleen de tur ners deel. Zij werden voorafgegaan door een FoMorisch deel, waarbij verschil lende zeer goed geslaagde onderdeelen. Aangenaam deed het aan, dat de anders in de 'kloostergangen van de Abdijgebou wen opgeborgen wagens weder eens door de stad reden bezet door personen in de bijpassende kleederdrachten. Aardig was de wagen met spelerijders, die met markt- bezoekers, die met den binnengehaalden oogst, maar zeker niet het minst die met het verleden, heden en de toekomst. Reeds eenigen tijd voor dat deze stoet zich in beweging stelde, waren de bestu ren van de Zebra, Medioburgum en an dere vereenigingen en de vaandels, voor afgegaan door het Pijperskorps Juliana naar de Markt getrokken, waar ten Stad- huize de officieele ontvangst plaats zou hebben. In de raadzaal waren ter begroe ting aanwezig de burgemeester, de beide wethouders, de waarnemende gemeente secretaris en enkele raadsleden. De burgemeester, de heer Fernhout, heeft er op gewezen, dat vereenigingen uit Ierseke, Vlissingen, Krabbendijke, Kort- gene, Bergen op Zoom, Kapelle, Goes en Middelburg medewerkten. Spr. hield een warm pleidooi voor lichamelijke opvoeding, mits de sport niet ontaardt in heldenverheerlijking, sport- vergoding en overdrijving. Spreker besloot met een leve Medio burgum, leve de Zebra, leve het Kon. Ned. Gymn. Verbond en leve zijn voor zitter. Namens de Zebra heeft de voorzitter, de heer J. J. Th. Bakker uit Bergen op Zoom, namens het K.N.G.V. de heer de Graaf en namens Medio de heer Mazure, dank gebracht voor de woorden en de ontvangst. Het vertrek en de regeling van den optocht liet veel te wienschen over. Men vertrok te laat en er moest vaak gestopt worden, waardoor 'het program niet op de aangegeven urien werd afgewerkt. In de Abdij werd daarom de stoet ge splitst. De turners gingen nu naar het sportterrein, waar men een uur te laat arriveerde. Hier had spoedig de opmarsch met de vaandelgroet plaats, gevolgd door goed geslaagde massa-uitvoering der Bonds- serie vrije oefeningen, eerst van de jon gens, daarna van de meisjes. Verschil lende deelnemende vereenigingen gaven daarop eigen werk aan brug, paard of rek te zien, gevolgd door verschillende eveneens zeer goede oefeningen zonder toestellen. De dames brachten nu vlug 'daarop de Bondsserie vrije oefeningen, waarna de zoo keurige reidans volgden. 'Het liep toen tegen 6 uur en men liet de Zebra-serie voor dames en heeren ver vallen. Des avonds was het zwart van de men- echen op het grootste deel der Markt, toen het Middelhurgsch muziekkorps voor het stadhuis zittend, enkele nummers ten ge hoore bracht; bij1 een drietal daarvan dansten de jeugdige Medioburgers hun boerendansen; bij' een vierde, den Klep- permarsch, toonden zij hun kunnen in het bespelen van deze houten instrumenten. Het publiek zong de verschillende va- derlandsche liederen mee.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1