DE ZEEUW aABDusmop NATIONALE ALS DE LIEFDE RIJPT HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. VERZEKERING MET WINST TWEEDE BLAD Voor den Zondag Letterkundige Kroniek. Wat er deze week voorviel L ichtstraal bij KINKHOEST Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam ZONDER PRIJSVERH00GING VAN ZATERDAG 12 SEPT. 1936, Nr 292. IN GEEN DING BEZORGD. Weest in geen ding bezorgd. Filipp. 4: 6. Dit schijnt niet een woord voor onzen tijd, nu zoo velen tot over de ooren in de zorgen zitten. Het mag goed zijn voor hen die voor spoed hebben en wier levenspad geëffend is, in tijden van vooruitgang en welvaart, maar het past niet voor dezen tijd. Ja, zoo kan het schijnen. Maar wij hebben hier te doen met een woord van God, gericht aan menschen die van alle kanten door zorgen omringd waren. De gemeente te Filippi beleefde kwade dagen. Maar in plaats van op die zorgen in te gaan en met die gemeente mee te klagen, zegt Paulus en hij doet het in den naam des Heeren: Verblijdt u; weest in geen ding bezorgd. Is dat niet een al te goedkoope troost. Hebben zij die in zorg en druk verkeeren niet wat anders noodig dan een opwek king om zich te verblijden en niet be zorgd te zijn? Neen, toch niet. Zij mogen zich verblijden, want: de Heere is nabij. En dan is er voor bezorgd zijn geen reden. Er gebeurt niets bij geval. In alle dingen die ons overkomen, ligt een bedoeling Gods. Hij voert zijn raad uit, ook in het wereldgebeuren dat ons ontroert. En daarom: wij mogen en moeten zor gen, wij hebben te werken zoolang het dag is, maar wij mogen het doen met het oog. op Hem, die alle dingen bestuurt naar Zijn wil. Bezorgd zijn, heeft iemand gezegd, is enkel naar de aarde te zien en angstig te vragen wat komt. Maar zorgen is om hoog zien, van God alles verwachten, ons leven en lot in Zijne handen leggen. D!an kunnen de moeilijkheden groot zijn, maar ze overheerschen ons niet. Want grooter dan de Helper, is de nood toch niet. „Weest in geen ding bezorgd, maar laat uwe begeerten in alles, door bidden en smeeken, met dankzegging bekend worden bij God." VAN TEXEL TOT WALCHEREN. Er is in de laatste jaren een terugkeer naar de natuur en haar schatten ook daarin te ontdekken, dat de mensch bijl zee en duin, op de heide en in het wijde polderland weer zijn stille vreugden be leeft. Men zoekt de stilte, men begeert rust, bovenal: men is moe door het tem po van dezen tijd, moe ook van zooveel vorm zonder-wezen. Men wendt den blik naar andere waarden, naar een tegen wicht dat de verstoorde verhoudingen herstellen kan. Men ontdekt de natuur en haar gene zende kracht. Ook -het boek deelt in die voorkeur. Er is veel belangstelling voor het verhaal dat schrijlvers'als R. J. de Stoppelaar hun lezers voor zetten; men trekt er met Vij verberg op uit om de „Trouwe Wachters" te zien, het spel van „Ranke Wieken" te volgen, de pracht te ontdekken die de vo gels,, van diverse pluimage" siert en waarvan hij' in woord en beeld de vol maakte schoonheid laat bewonderen;men volgt Kuylmans op zijn tochten over de Veluwe, luistert naar wat hijl vertelt oVer Scherp oog, het koolmeesje; over Bontje, de bergeend; over Snelwiek, den edelvalk; over Roofgauw, de sluwe ulk. En al de ze boeken bewij!zen het, dat de schoon heid van ons land onvergelijkelijk is, dat FEUILLETON Uit het Engelsch. 88.). o_ Toch was ze er zeker van, dat Romney eveneens zou kunnen, als ze zich ten minste den vorigen avond niet had ver gist en het inderdaad zijn oogen waren geweest, welke de hare hadden ontmoet. Indien hij haar nog steeds liefhad zou hij natuurlijk hier komen en dat zoo gauw mogelijk. En anders als hij niet kwam, zou hij wel kalm weer naar Leathergate terugkeeren en zou ze hem waarschijnlijk nooit weer zien zij zou dan tenminste nimmer weer naar Leathergate terug gaan, om hem in den weg te treden. Maar een stem zei haar, dat wanneer Romney haar gisteravond had gezien, hij zonder twijfel komen zou. En toch durfde ze hier niet te blijven en het gevaar loopen, dat de beide mannen elkander in haar apar- tement zouden ontmoeten. Het was nog vroeg in den morgen en Parijs was nog niet ontwaakt, alleen zag Rhoda op sommige plaatsen gr anen ar beiders, die zich naar hun arbeid 1v <mven. Rhoda voelde zich vanmorgen allerminst één hunner, ofschoon ze toch een prach tige kans om een gemakkelijk weelde- te land en te water den bezoeker altijd weer nieuwe rijkdommen wachten. Nederland wordt „ontdekt", en dat door het eigen volkl Duizenden genieten van zijin schoonheid bij zee en bosch, op de meren on in het heuvelland. Niet in de laatste plaats gaat de belangstelling van den Nederlander uit naar het water, waar" op hij leeft of waai bijl hij zijn werkkring vindt! De zee trekt hem onweerstaanbaar; het machtig gebeuren van eb en vloed boeit zijn blik, het eeuwige rhythme der golven is schoone muziek; de kracht van de bruisende branding imponeent Dat is de rijkdom van het kustgebied; dat den toeschouwer met een altijd wis selend beeld weet te boeien. Hoevelen heeft de zee naar haar oevers getrokken! Fr zijn er zooals Viruly schrijft in dit boek die met een mand langs het strand gaan om schelpen te visschen en er zijn er, die van hun geestdoodend w rk of gebrek aan werk in de stad alleen maar eens naar de meeuwen en den horizon komen kijken; er vaart een kleine logger tusschen de pieren van Söheveningen uit met een stuk of wat van hen, die om haring gaan en 'hoog boven de duinen bdji Zandvoort keert van uit den gezichtseinder de stip van hen, die den middagdienst van Liverpool naar Schiphol hebben gevlogen en nu bijna thuis zijn; er zijn er, die op wacht staan op het fort Erfprins en er zijn jeugdver- eenigingen die zingend langs het strand loopen met een hart vol van wijdte en toekomst; er zijn gebogen dijkwerkers, die de krammat vlechten en jutters, lanter fanters, spelende kinderen en zij, wier lange, harde leven door het zwaarste werk was vervuldhet blijft tegenover de eeuwige ruimte welhaast gelijk, want hoe gescheiden en verschillend hun leven en hun lot mogen zijn, als ze het hoofd op heffen en over het werk van hun handen uitzien naar de Noordzee, zal die zee daar glinsteren of bruisen of beuken en breken of spiegelen „als hun ziel, in wezen en verschijning; een levend schoon, dat zichzelve niet kent". Want wat een dichter verstaan heeft, heeft immers iedereen van ons in dit land verstaan als hij over zee uitzag? Inderdaad: met dit kustgebied is de Nederlander vergroeid, zóó vast, dat ieder er van houden moet. D'e spiegelen de watervlakte heeft het hart van den Nederlander; zij is voor hem het verle den, maar het heden en de toekomst evenzeer. Hij zegt het Adama van Schei- tema na: Mijn hart heb ik gedragen Tot aan de wijde zee D'e geur van oude dagen Waait op haar adem mee. In haar gerucht bedolven Luistert mijn hart, bevrijd, Naar 't lied van wind en golven Eh van vergetelheid. Er is veel schoonheid in het kustland. Al trekt dit boek de grens veel te kort want onze kust reikt verder dan van „Texel tot Walcheren", het blijft een fout dat men hierop geen acht heeft gesla gen! er is stof te over om van de 'schoonheid die dit grensgebied van zee en land als zijn deel mocht ontvangen, in meer dan één boek te gewagen! Men zou een enkel voorbeeld! er met den garnalenvisscher op uit kunnen trekken, met den dijkwerker op den stoeren West- kapelschen dijk kunnen praten, den man van de reddingsboot aan het woord kun nen laten. In dat alles zou iets schitteren van de schoonheid die de zee te aan schouwen geeft en die zich weerspiegelt in het leven op den oever. Van dit alles geven tachtig platen naar fotografieën in dit album een treffelijk beeld, waarbij de beschrijvende tekst van A. Viruly (Onze Kust), Jan P. Strijbos (De Hollandsche duinen) en P. L. Daal der (Oude gebruiken van Texel tot Schou wen) 50 bladzijden i zich goed aansluit. Van de platen zijn er 18 aan de kust van Schouwen en Walcheren gewijd (West Zeeuwsch-Vlaanderen telt blijkbaar niel mee). leven te krijgen, verworpen had. De Seine was op dezen feestelijken morgen geen modderige stroom. Het was de sprankelende rivier van haar droomen. De frissche, kleurige bloemen staken hun kopjes op van achter de steenen borst wering; de wering; de oude boekenstalle tjes lang den oever waren allen overdekt met het goud van de morgenzon, zoodat ze straalden en schitterden, al mochten ze binnenin niets anders bevatten dan wat stapels vergeelde boeken. Ze had Romney gezien. Hij kon haar niet vergeten zijn, on danks alles. Eensklaps, op het onverwachtst, zou hij achter haar staan; wist ze; want zelfs Parijs was niet groot genoeg om hen ge scheiden te houden. Ze liep met vluggen, veerkrachtigen tred langs de fonteinen van la Place de la Concorde, over het breede plein in het schaduwrijke Champs Elysées. Ze zag links nog rechts. Eenmaal onder de groe nende hoornen, vertraagde ze haar tred, tot ze kwam bij haar lievelingsplekje, waar ze zich neerzette. Haar hart klopte onstuimig en ze voelde zich gejaagd. Als Romney nu toch eens naar huis gegaan was? Zulk een gedachte was echter ab surd. Het kon niet, dat ze na lange jaren van wreede scheiding en hangen twijfel zoo dicht bij elkander gebracht, zonder een woord, een blik weer van elkaar zou Men bemerkt hieruit, dat de nadruk in dit boek op het foto-materiaal valt; daar aan is dan ook veel zorg besteed. Het is een werk, dat een eigen plaats inneemt onder de vele die aan de natuur hun stof ontleenen. Alles wat de Hollandsche kust mooi en belangrijk maakt, vindt hier zijn karakteristieke uitbeelding. Een docu mentair boek, dat wij niet gaarne zouden missen en waarvan het bezit voor velen tot verheuging zal zijn. A, L. VAN O YEN. ONTEVREDENHEID OVER WILLEKEUR VAN DE GROENTEN- EN FRUITCENTRALE. Klachten uit de practijk. Men kan niet zeggen, dat het beleid van de Groenten- en Fruitcentrale in alle op zichten onder de belanghebbenden reden tot tevredenheid geeft. Natuurlijk moet de crisis-organisatie nog gevormd wor den, die elk en een ieder zal bevredigen. Er zal altijd over een of anderen maat regel wel gemopperd worden, maar be denkelijk is het toch wel als gezegd moet worden, dat bij een of andere crisis-orga nisatie willekeur heerscht. Als de maat regelen, 'hoe lastig misschien ook, voor allen gelijk zijn, krijgt men in ieder geval niet den indTuk, dat de een wordt bevoor deeld ten koste van den ander. Maar wat is gebeurd Wij noemen slechts enkele voorbeelden. De aardappelen (Eigenheimers) moch ten in sommige streken, zooals in het vei lingsdistrict St. Annaland zeker twee weken vroeger geveild worden dan in andere. Gevolg dat men hier profiteerde van behoorlijke prijzen en elders pas mocht gaan veilen toen de aardappelen de mini mumprijzen niet meer konden halen. Wij denken aan de aardbeien. De aard beien, die in voorkoop werden verkocht, mochten alleen geveild worden met de be paling dat zij direct aan de veilingen in het vat zouden worden gedaan. Koop voor binnenland en export in verschen toe stand was dus voor deze aardbeien niet toegestaan. Maar toen te Kapelle-Bieze- linge een dergelijk perceel aardbeien met deze bezwarende bepaling was verkocht, Ingezonden besliste de directie van de Groenten- en Fruit-centrale dat een gedeelte er van mocht worden geëxporteerd in verschen toestand naar Duitschland. Waarom die willekeur Een derde klacht betreft de kruisbes sen. Deze werden de eerste week te Ka- pelle-Biezelinge meestal geveild nadat tusschen kweeker en kooper een overeen komst was getroffen, wat men dus ad ministratief veilen zou kunnen noemen. Dit was een publiek geheim, maar de Centrale greep niet in. Wel toen iets der gelijks plaats had met een partij roode bessen door een handelaar. Deze man 'kreeg de vriendelijke mededeeling, dat te gen hem een T.V. (tuchtrechterlijke ver volging) zou worden ingesteld. Een ander handelaar uit diezelfde plaats, die iets dergelijks met verschillende partijen aard beien in overleg met de kweekers had ge daan, hoort van niets! Het schijnt wel dat het bij de Centrale om den persoon gaat I Het gevolg is natuurlijk, dat er in de Ingezonden Mededeeling. den gaan. Rhoda sprong plots op met den dwazen inval, het oude huis achter haar huis te gaan opzoeken en naar Romney te gaan informeeren. Maar als ze dat deed, zou den booze fluistertongen haar belasteren en haar van verkeerde dingen beschuldi gen. Ze was immers een meisje en dus moest ze wachten, zooals eeuwenoude conventie het voorschrijft. En toen door de bottende boomenlaan, in de volle, stralende zonneschijn, terwijl zijn voeten niet zoo vlug konden gaan als zijn hart wel wenschte, zag ze hem ko men, recht op haar toe. Het was of plots heel de wereld in gouden gloed kwam te staan. Zoo ziet de wereld er misschien alleen maar uit op het oogenblik, dat de ware, reine liefde tot de ziel komt. „Rhoda!" Ze zou zijn stem hebben erkend uit duizend anderen, na duizend jaren van scheiding. Ze keerde zich om en stond op. Het was dezelfde gestalte, die haar voor den geest gebleven was al den tijd, die verloopen was sinds ze van hem gevlucht was, dien somberen Novemberavond. Hij bemerkte het nauwelijks, dat haar bevalligheid sindsdien nog verhoogd was. Hij zag niet, dat haar kleeding van onberispelijk Fransche coupe was en dat ze geleerd had, zich smaakvol te kleeden. Al die tal- looze veranderingen bij haar, door haar leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geer dus In vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij Wfim[Vérhoog^ëwérkinq 75cent 1 Vorlaaade prijzen kringen van kweekers en handelaren ont stemming heerscht en dat men het ge voel krijgt ongelijk te worden behandeld. Wat het z.g.n. administratief veilen be treft, begrijpt men niet welke bezwaren daartegen bestaan. Het bestuur der vei ling te Kapelle-Biezelinge ziet ze blijk baar niet. En ook de Prov. Commissie uit de Zeeuwsche veilingen en het Dag. Be stuur der Goesche veiling 'hebben aan de kooplieden steun toegezegd om het adm. veilen toegestaan te krijgen. Waarom ver zet de Centrale zich er dan tegen en waarom laat ze het in sommige gevallen willekeurig toe? Mededeeling. De Centrale laat in sommige gevallen wel het veilen op monster toe, waarbij echter reusachtig kan worden geknoeid. Kweeker en handelaar kunnen een af spraak maken, dat een hoogere prijs zal worden afgedrukt en de kweeker betaalt 'het verschil aan den handelaar terug 1 Kan men niet beter aan de veilingbe- sturen, die toch met de practijk op de hoogte zijn, opdracht geven om wel adm. te veilen, maar geen partijen waaraan men twijfelt Nu nog iets over de kropsla. In de om geving van 's-H. Arendskerke zijn enkele kweekers sedert jaren gewoon de sla adm. te veilen, door ze aan den exporteur te verkoopen op een geschikt oogenblik. Zee land profiteert wel eens van zijn gunstige ligging t.o.v. Engeland. Vanwege de vei ling wordt dan door den keurmeester een gezondheidsverklaring afgegeven van het juiste aantal kroppen. Van fraude is dus geen sprake. De Gr. en Fr.-centrale gaf echter dit jaar daarvoor geen toestem ming, met het gevolg, dat een der telers langdurig verblijf in wereldsteden, haar beslist en beschaafd optreden, werden op dit oogenblik bij Romney absoluut op den achtergrond gedreven, nu hij weer mocht blikken in haar trouwe, bruine oogen en daarin haar onwankelbare liefde lezen. En nu behoefde hij niet langer de stem van zijn hart het zwijgen op te leggen. Nu was het haar beurt te geven en mocht hij ontvangen. De zoo lang gekoesterde hoop stond nu in vervulling te gaan. „Rhoda! O, Rhoda!" Hij liep op haar toe en vatte haar handen. Een groep kinderen staarde hen verwonderd aan; een kindermeisje gaap te hen nieuwsgierig aan: het waren toch wonderlijke, brutale menschen, die En- gelschen. „Waar gaan we heen?" vroeg Romney op een toon, welke geen tegenspraak duldde. „Ik heb je ver en lang genoeg gezocht. Ik laat je nu niet weer gaan." Het meisje keek met een vreemden blik in haar oogen de statige boomenlaan langs, waar op het eind de Are de Triomph staat. „Daar ginds is het rustig", zei ze enkel. Romney riep een juist voorbijrijdend huurrijtuig aan. Hij had vanmorgen voor zijn ontbijt zijn laatste 500 francs-biljet aangesproken, maar al was zijn laatste centime er mee gemoeid geweest, had hij het nog graag voor Rhoda uitgegeven. Het oude vehikel hotste allerdwaast Een groote verrassing viel deze week ons volk ten deel. Onverwacht kwam het bericht van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe en een jubelstorm sloeg over Holland los. We vergaten eenige dagen onderlinge ge schilpunten en den nood der tijden en we zagen alleen het verloofde paar en de ge lukkige Moeder. Allerhartelijkst was de huldiging, die het Vorstelijk gezin door de Haagsche bevolking eenige dagen lang werd ge bracht. En ook morgen op den nationalen feestdag zal nog, gelijk het deze week reeds ia geschied, het blijde feestgeschal opstijgen. Ontroerd hebben we geluisterd naar de woorden van Koningin, Prinses en Prins Bernhard voor de radio gesproken, eenvoudige en echt menschelijke woorden, klaar getuigenis van de blijdschap, die er in het Koninklijk gezin heerscht. Wij twijfelen er niet aan, of de Prins zal zich spoedig ten onzent trachten in te leven en den band, die Oranje en Neder land verbindt, leeren verstaan. God zegene het Vorstelijk drietal en in en door hen land en volk. Te midden van de feestvreugde zal van daag het parlementaire jaar weer worden afgesloten. Dinsdag zal H. M. de Konin gin weer de troonrede uitspreken en daarmede het laatste jaar van de vier jarige wetgevende periode inluiden. Onze Eerste Kamer heeft ook de laatste dagen nog benut om te vergaderen. Het wetsont werp inzake de weerkorpsen werd aange nomen met natuurlijk de stem van den eenigen aanwezigen N.S.B.-er tegen. Over de wijziging in de steunverleening is in den breede gehandeld. De Minister heeft zijn maatregel tegenover den soc.-dem. in- terpellant verdedigd, een verdediging, die o^ alle punten niet even sterk was. Bij de opening van de Jaarbeurs te Utrecht kon gelukkig van eenige sympto men van opleving worden getuigd. Iets nieuws was, dat aan deze Jaarbeurs voor het eerst een agrarische beurs was ver bonden. Zeker een goede gedachte! Jammer, dat de bekende heer Valstar deze week een noodkreet over onzen tuin bouw moest laten hooren. Deze deskun- - dige zag den toestand voor onze tuin ders heel donker in. Hier zitten we met een overvloed van producten, terwijl men er in Duitschland behoefte aan heeft en wat er nog is, duur moet betalen. De vloek van de autarkie! Er schijnt in dit stelsel in Duitschland helaas nog geen verandering te komen. Alles wordt daar gericht op versterking van de weermacht. Dat gaat vóór alles, zooals ook weer uit Hitiers proclamatie bleek. D'e eisch om teruggave van kolo niën is door den Führer nog eens onder streept. Uit zijn proclamatie bleek ook, dat er een scherpe D'uitsch-Russische te genstelling bestaat, welke de geheele Furopeesche politiek beheerscht. We we ten duidelijk, waar we heen gaan, Duitschland zoekt autarkie, wenscht kolo niën, schermt met de rasgedachte, alleen en uitsluitend in verband met een moge lijken, in Berlijn onvermijdelijk geachten oorlog met sovjet-Rusland. Men moet Hit- Ier de vrije hand in het Oosten, tegen Rusland laten. Dat is de voorwaarde van D'uitschlands bereidheid om met West- Europa den vrede te bewaren. Dan denken we aan deverbonden, welke gesloten zijn. En met bezorgdheid zien we de toekomst tegemoet. op de algem. vergadering van de Goesche veiling verklaarde wel f 150 schade te hebben geleden. Vrees voor ontduiking van de omzetbelasting behoeft in dit geval niet te bestaan, want van groenten moet die niet betaald. Het bovenstaande doet zien, dat een meer rechtvaardige leiding bij: de Gr. en Fruitcentrale dringend noodig is. De willekeur moet verdwijnen. over den weg; de beide menschen er in spraken geen woord. Ze reden onder de prachtige triomfboog door, welke Napo leon ter nagedachtenis voor zichzelf daar heeft opgericht, doc'h geen van beiden dacht aan den wereldveroveraar. Het was voor hen zelf een glorie-tocht na langen tijd van geduld en dapper gedragen schei ding. Eindelijk waren ze onder het dichte ge bladerte, waar het lichtzinnige Parijs hen de eerste uren wel niet zou storen. Eindelijk was de koetsier met zijn ram melend vaartuig uit het oog verdwenen en stonden ze naast elkaar alleen. Het was nu de tijd niet voor woorden, voor vragen of verwijten. Romney strekte zijn armen uit en trok het meisje naar zich toe; hij drukte haar tegen zijn hart en kuste hartstochtelijk haar lippen, haar voorhoofd en zij l'et hem begaan, hoewel ze hem vroeger nooit toegestaan had haar te kussen. Maar nu trok ze haar hoofd niet te rug. Nu duwde ze hem niet van zich. Met een gelaat, stralend van het teerste geluk, leunde ze tegen hem aan, terwijl 'hij nauwelijks kunnend gelooven dat het werkelijkheid, geen schoone, bedriegelijke droom was, al zijn weelde van geluk uit stortte in duizend en één kus en stame lende woorden. (Wordt vervolgd.) I TEGEN LAGE PREMIE - VRAAGT INLICHTINGENt plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5