Predikbeurten. Onderwijs. Laatste Berichten Gen\engd Nieuws Land- en Tuinbouw Ingezonden Stukken. Rechtszaken Finantiëele Berichten Burgerlijke Stand Marktberichten Advertentiën. Speldjesdag GROOTE OPENBARE SAMENKOMST Bouw- en Weilanden en Dijken, Afloop Verkoopinyen en Aanbestedingen Aflossing geldleenlng Gemeente Goes 1930. „Va Ikenheide" Woensdag 16 September a.s. Woensdag 16 September. Aan het geachte publiek van Krabbendijke en Omstreken. C. VAN BOVEN Jz., Openbare Verpachting zitting op gebruikelijke wijze was geopend i dat de commissie, die zich beraden zou over een gemeenschappelijke solutie in zake het voorstel van de leden Polman— v. d. Vegt in de zitting van Dinsdag 22 Sept. a.s. een gemeenschappelijke conclu sie bij de Synode hoopt in te dienen. De voorzitter deelde mede, dat Dr K. Dijk zijn benoeming tot hoogleeraar heeft aanvaard, nadat een onderlinge schikking inzake de vakken heeft plaats gevonden. Prof. Schilder zal de geschiedenis der philosophie doceeren en Dr K. Dijk neemt van hem over de symboliek. De voorzitter vertolkt de blijdschap der Synode over dit besluit. Dr G. K. Schoep rapporteerde hier na over het verzoek van de Part. Synode van Gelderland, dat de Generale Synode bapale, dat bij emeriteering ter oorzake van ziekte, de onbekwaamheid tot de uit oefening van den dienst zal moeten blij ken uit een verklaring van twee bevoeg de deskundigen van wie één is aan te wijzen door den belanghebbenden predi kant en één door den betrokken kerkeraad terwijl bij geschil een derde kan worden aangewezen door de betrokken classis. De commissie meende, dat het verzoek van Gelderland zoo niet kon worden in gewilligd en stelde voor, dat twee ge- neesheeren hun oordeel zullen geven, waarvan één rechtstreeks aan te wijzen door den predikant en één na goedkeu ring van den kerkeraad. In stemming gebracht werd het voor- stel-Gelderland aangenomen met 36 tegen 18 stemmen. Nu rapporteerde Ouderling Roze- boom over het rapport van de classis Den Haag aangewezen voor het uitschrij ven van een bededag. Het rapport werd goedgekeurd en de classis opnieuw voor deze zaak aangewezen. Ouderling R. Z u i d e m a rapporteerde hierna over het werk van het comité GrosheideSchouten. De commissie oor deelde het niet gewenscht voor deze zaak een collecte te houden, maar adviseerde een krachtige opwekking tot de kerken deze sympathieke zaak te steunen, te doen uitgaan. De Synode betuigt den hee- ren GrosheideSchouten dank voor hun initiatief. Prof. Grosheide deelde mede, dat de zaak op de Synode is gekomen, opdat zij zich ter zake uitspreken kan. Wil men deputaten, dan heeft het comité daartegen geen bezwaar. De Synode vereenigde zich met de con clusie en voegde daaraan toe een nieuwe conclusie waarin het comité verzocht werd in grensgevallen in overleg te tre den met deputaten ad art. 11. Hierna kwamen aan de orde diverse Zendingszaken. Deze konden niet allen tot een einde gebracht worden. De praeses sloot om ruim half één de morgenzitting. Gistermiddag kwam de Synode in comi té-generaal bijeen. Zij is nu uiteengegaan tot Dinsdag 22 September a..è. Dan gaat zij haar laatste zittingsweek in. Zondag 13 Sept. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Blanson Heinkemans te Nisse, av. ds de Vries. Hansweert, 9.30 en2.30u. ds Plaggemars (n.m. H. Doop). 's H. H.kinderen, 9.30 en z e s u. ds Koop- mans (Verbeterd bericht). Wolfaartsdijk, vm. dhr Louwerse, nm. ds Koopmans (Verbeterd bericht). Geref. Kerken. Ierseke, vm. en nm. cand. de Kleer te Leiden. Begrafenis J. Lens. Op Oud-Eik en Duinen te Den Haag is gis termiddag het stoffelijk overschot van den heer J. Lens, hoofd van de Prins Willem- sohool en redacteur van het weekblad „De School met den Bijbel", ter aarde be steld. Personeel van de school fungeerde als slippendragers. Aan de groeve zongen leerlingen van de school: „Zalig zijn zij, die in Christus sterven", waarna dr Sohokking gedeelten uit Joh. 11 en 14 en Filipp. 3 voorlas en een kort woord sprak. Het was de uitdrukkelijke wensch van den 'heer Lens, aldus spr., dat slechts één persoon aan 'het graf zou spreken; ik doe dit, mede namens de organisaties die hier vertegenwoordigd zijn. Spr. schetste den overledene uitvoerig als de man van de school met den Bijbel, die zijn geheele persoon heeft gegeven aan het werk dat hem lief was. Het was hem steeds om de waarheid en de liefde van Christus te doen. Daarna zong men gezang 37: „Jezus neemt de zondaars aan". Met het uitspre ken van 'het Onze Vader werd de plechtig heid besloten. Een zoon van wijlen den heer Lens dankte. Examen Algem. Ned. Politiebond. Het diploma met aanteekening verwier ven: M. M. v. d. Werff te Philippine, J. Voorhands, Middelburg; J. Ver- hage, Koudekerke; N. Verhage, Hulst; P. Vogelaar, Spijkenisse en A. de Vries, Vlissingen. met het stuur in aanraking gekomen met een voorbijlrijdenden vrachtauto, Zijl be gonnen te slingeren en raakten in botsing met een auto, bestuurd door B. uit Maas dijk. Beiden werden over den weg geslin gerd. Mej. P. liep een hersenschudding en een schedelfractuur op. Zij1 is naar de ouderlijke woning vervoerd. Haar toe stand is zorgwekkend. De toestand van mej. K., die eveneens een hersenschud ding had gekregen, is niet zoo ernstig. Kind onder auto geraakt. Toen het 4Jjarig zoontje van den beer V. te Ginneken de straat overstak, werd het ventje door een passeerende auto ge grepen en tegen den grond geslingerd, aan de gevolgen waarvan het kind is overleden. Zeer ernstig gewond werd het kind opgenomen en naar het ziekenhuis te Ginneken overgebracht, waar het bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. i Noodlanding. Gistermiddag heeft een vliegtuig van Waalhaven een noodlanding gemaakt op het strand te Huisduinen. In het vliegtuig bevond zich één persoon. Het is waarschijnlijk ge noodzaakt geweest te landen wegens mo tordefect. Het vliegtuig is tegen een paal gebotst; het heeft zich met den neus in ■den grond geboord. Het landingstoestel en de onderste vleugel zijn beschadigd. Brand. Toen de echtgenoote van den 'heer D. te Overasselt, een brandend petroleumstel een oogenblik onbeheerd had laten staan, is dit plotseling.in band gevlogen. De vlammen tastten in een oog wenk de keuken aan en nog voordat de vrouw 'het onraad bemerkt 'had, stond een groot deel van de woning in lichtelaaie. Ook de groote wagenloods, waarin eenige vrachtauto's, alsmede een partij goederen waren opgeslagen, werden aan getast. Met groote moeite slaagde men er in, de vrachtauto's in veiligheid te bren gen. Huis en wagenloods vormden weldra één groote vuurzee, waartegen de brand weer, die slechts over gebrekkig materiaal beschikt, machteloos stond. De woning en de wagenloods brandden tot den grond af. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Jongetje verdronken. Gistermiddag is uit het water van het z.g. Muldersveentje te Assen opgehaald het lijkje van 'het tweejarig zoontje van den heer H. S. Het kind was 's morgens mét zijn moeder op bezoek gegaan bij' fa milie in het Roode Dorp te Assen. Het knaapje was plotseling spoorloos verdwe nen. Het kind is vermoedelijk spelender wijs te water geraakt. Verduistering op een schip? Op 6 Juli van dit jaar voer het motorschip „Spes Mea" uit Groningen door de Zeeuwsche wateren. De 55-jarige kapitein, R. Steenbergen, is onderweg op onverklaarbare wijze over boord gevallen en verdronken. De 41-jarige stuurman, afkomstig uit Delfzijl, bleef aan boord met een kleinen jongen, een familielid van den kapitein. Toen na het ongeval een broer van den kapitein het schip overnam, bleek, dat er geen geld aan boord was. Bij navraag be weerde de stuurman, dat bij' geen geld op het schip had aangetroffen. De vader van den overleden kapitein heeft van dit geval aangifte gedaan bij de politie, met het gevolg, dat de stuur man thans te Groningen is aangehouden, verdacht van verduistering. 's Heer Arendskerke. Gisteravond is hier onder leiding van den burgemeester een vergadering gehouden ter bespreking van de feestelijkheden in verband met da verloving van Prinses Juliana. Dank zij de groote medewerking der burgerij kon een programma worden opgesteld. Van middag zullen de schoolkinderen feest vieren, waarna ze getrakteerd worden. Dan volgt muziek en zang op de tent, terwijl vanavond een lichtstoet door het dorp zal trekken. D'e feestvreugde wordt besloten met Bengaalsch vuur. Krabbendijke. De Raad benoemde tot controleur der steunregeling den heer A. Wabeke tegen een vergoeding van f 10 per Tandem door vrachtauto aangereden. Onder Naaldwijk is gister de 18-jarige dochter van Ds W. Pontier uit Maasdijk, die met een vrien din, de '19-jarige A. Kuivenlhoven uit Naaldwijk, per tandem op dien weg reed, vonnis van den Kantonrechter te Terneu- zen, waarbij hij wegens als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over een weg, terwijl 'hij verkeert onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank dat hij niet in staat moet worden geaöht 'het motorrijtuig naar behooren te besturen, werd veroor deeld tot 14 dagen 'hechtenisstraf voor waardelijk en een geldboete van f 100 of 10 d. h. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Mr. P. C. Adriaanse, advocaat te Mid delburg en raadsman van verdachte, pleitte vrijspraak subsidiair een lichtere straf. J. P., 43 jaar, chauffeur, wonende te Goes, was in 'hooger beroep gekomen te gen een vonnis van den kantonrechter waarbij hij wegens overtr. van de Motor en Rijwielwet werd veroordeeld tot f 20 boete of 10 d. h. Eisöh: bevestiging van bet vonnis waarvan hooger beroep. C. B., 43 jaar, landbouwer te 's Hee- ren'hoek was in 'hooger 'beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens door mis bruik van gezag en door 'het verschaffen van middelen en inlichtingen opzettelijk uitlokken van de overtreding: op den openbaren weg een wapen bij zich heb ben. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan 'hooger beroep. Coöp. Suikerfabriek „Dinteloord". In de algemeene bestuursvergadering van de Vennootschap tot Exploitatie van Suikerfabrieken, gevestigd te Din teloord, is benoemd tot algemeen advi seur dier Vennootschap, met ingang van 1 Januari a.s. dr P. F. Vlekke. Tot directeur der Coöp. Suikerfa briek en Raffinaderij „D'inteloord" is, met ingang van denzeifden datum be noemd de heer L. P. v. Malland, thans adj. directeur. Rehabilitatie van de C. H. V. Men zal zich herinneren, dat vorig jaar de Coöp. Handelsvereeniging van den Noord-Brabantschen Boerenbond door den Regeeringscommissaris voor den Akkerbouw, den heer S. L. Louwes, werd geschorst, omdat er door éénige der 265 afdeelingen zou zijn gefraudeerd met den ro'ggesteun. Nadat de crisis-ambte naren een half jaar lang aan het zoeken waren geweest, werd de schorsing opge heven. Thans blijkt aan het „Hdbld", dat mi nister Deckers onlangs aan het bestuur dezer groote onderneming een brief heeft gezonden, waarin hij: mededeelt, „dat aan deze schorsing de juiste grondslag heeft ontbroken en dat aan de G. H. V. een schadevergoeding van f 10.000 zal wor den toegekend." Thans is dus, zoo voegt het blad hier aan toe, to't in hoogste instantie gebleken, dat de onteerende schorsing der C.H.V. met haa.r 37.000 leden en een omzet van 14 millioen gulden, is geschied op losse gronden. De C. H. V. is thans gerehabili teerd en daardoor de Akkerbouwcentrale geblameerd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Valkenheide-Speldjesdag te Bipgekerke, Westkapelle, Hansweert, Kruiningen op Woensdag 16 September. Ge kent toch „Valkenhei de", het op voedingsgesticht voor verwaarloosde jon gens-, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk? Welnu, dat mooie werk lijdt vreeselijk on der de crisis. Door inkrimping der regeeringssubsi- dies, door achteruitgang der giften en contributies is een groot deel van zijn in komsten teloor gegaan. In het gesticht worden niet alleen Herv., doch ook Gereformeerde, Luther- sche en Doopsgezinde jongens opgeno men. Het is dus een nationaal belang, dat hier gediend wordt. Heel Nederland helpe! Niemand blijve achter, nu het er om gaat dit goede werk in stand te houden. De collecte wordt gehouden met toe stemming van B. en W. en aanbeveling der Algem. Ned. Herv. Synode. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 Sept. 1936. J. B. G., 49 j., koopman te IJzendijke, was in hooger beroep gekomen tegen een Door notaris Blaupot ten Cate ia Vrijdag in café Stroo te Oost-Souburg, krachtens art. 1223 B. W. publiek ver- i 'kocht een winkelhuis met tuin aldaar, aan de Paspoortstraat 34, groot 2 A. 77 c.A. Kooper J. L. v. d. Harst, Middel burg, q.q. voor f2120. Nieuwe leening Dordrecht. Naar wij vernemen is het, na toewij zing der preferentie inschrijvingen op de f 2.500.000 4 pet. obligaties, welke giste ren openstond tegen 98 pet., beschikbare bedrag zoodanig overteekend, dat op de vrije inschrijvingen een zeer belangrijke reductie zal moeten plaats vinden. MIDDELBURG. Ondertrouwd; P. van Duijn, 27 j. en A. M. Verburg, 22 j.; P. Sanderse, 44 j. en D'. J. Le D'uc, 42 j. (M. C.) STAVENISSE. Geboren: Maatje Cor nelia, d. v. A. Quist en Will. J. Wesdorp. Overleden: Een levenloos kind van Corns. Buys en Maria Hout; Marinus Moerland, 82 j., wedn. v. Jac.a v. d. Rest. (T. C.) KAPELLE. Veiling van 11 Sept. 1936. Groote veilingDubb. prins. z. draad f 3.70; Zure kroetappels f 3.20f 3.60. Kleine veiling; Keswick 410; Jac. Leb el 414; Early Victoria 612; Transp. de Gr. 524; Manks Godlin 5 22; Signe Tillish 712; Notarisappel 5— 13; Bramley Seedling 612; Lemoenap- pel 516; Bismarck 510; Oranjereinet- ten 517; Ganze'bout 39; Groninger kroon 610; Praagsche reinetten 37; Landsberger Reinetten 810; Keizer Alex. 610; Lindenappels 48; Peper- appels 69; Zoete ribbeling 68; Zoete appels 48; Val goudreinetten 412; Val Sterappels 37; Val appels 38. Glapp's Favorites 619, Thiumph de VienneVienne 823, Bonne Louise 10 42, Marg. Marillat 820, Bon Ghretien W. 7—-12, William DuChesse 314, Maagdeperen 613, Seign d'Esperen 10 >23, Sold. Laboreur 4—17, Hert. Elsa 616, Conférence 8—43, Calabasse Ca- rafon 912, Duifjesperen 610, dubb. bergamotten 510, peren zonder zaad 49, pres. Roosevelt 9'13, duoh. d'An- goul. 69, Beurré de Merode 615, Br. Hardy 826, Br. v. d. Ham 440, Pr. d'Amanlis 815, Br, Lebrun 613, Br. Superfin -4'11, Br. Durandeau 4—15, Br. Wilhelmina 611, Br. Ballet 6, Br. Bachelier 411, Br. Glairgeau 3'10, Pondsperen 38 gld. La Poire Excellent 817, blanke jut ten 5'9, Doyenne du Cornice 8-19, Dr Cornelis 8, scbellebellen 310, le Curé 46, Valperen 15, Reine Victoria 4 22, abrikoospruimen 1827, kwetsen 21 25, Monarchpruimen 30, Rademakers- pruimen 1728, Burbank Gigant 412, reine Claude 10—17, Frambozen 50, bra men 2652, blauwe druiven 1227, no ten 9, tomaten 35, dubb. princ. boonen z. draad 35, rentegevers 6, snij'boonen 35, sto'kperfectboonen z. draad 36, ajuin 2. Roede kool 13, komkommers i, bloemkool 28, kropsla 0.500.80, an dijvie 0.500.901, perziken l'.öO15.50, vijgen 14.50, meloenen 816, alles p. 100 stuks. MIDDELBURG. 11 Sept. Groentenvei- ling. Roem van Holland 45, spinazie 6, postelein 56, augurken 7, wagenaars boonen 4, stoksnijboonen 1113, stam- snijb. 39, stokprincesseb. 79, stam- princessen 78, sav. kool 32, r. kool 3, beide per chip, peen 24, rapen 15. krot- beide per chip, peen 2z4, rapen 1.5, kro ten 1.5, prei 2.5, uien 3, rammenas 2.5, alles per bos, bloemkool 27, chineesche kool 5, kropsla 0.5, andijvie 0.5, kom kommers 12, alles per stuk. Bloemen: Gladiool 46, per bos; Bego nia 2, Violen 3, ster van Thuringen 2, al les per pot. MIDDELBURG. 11 Sept. Fruitveiling. Reine Victoria 1723, gele Crespruimen 20, blauwe druiven 2122, frankenlha- lers 1823, alicante 23, muscaat 1618 alles per kg. Perziken 45, Vijigen 1 c., netmeloenen 716, sui'kermeloen 817, ananas 17, alles per stuk, aardbeien 17 25, per doos, tomaten 4—5 kwetsen 18, beide per kg. GOES. Veilingsvereeniging Zuid-Beve land. Groentenveiling van 11 Sept. 1936. Boonen: Stoksnijboonen 1016, id. lie soort 4-7, Stoktrosprincessen 941, Stokprincessen 36, Stokrentegevers 8- 9, Perfect 34, D'ubb. Princessen 36, alles per 100 kg. Diversen: Blauwe Druiven 1825, Wit te D'ruiven 18, Zoete Bramen 13, Toma ten 2'6, Augurken 49, Postelein 5, Spinazie 4, Uien 3, alles per 100 kg.; Me loenen 7'19, Witte Komkommers A 1 1.10, id. B 1, Groene Komkommers A 1, id. B 1, Augurken 0.060.09, Bloemkool 48, Roodekool 2.204.20, Gele Savoye- kool 1.70, Groene id. 0.702.30, Andijvie 0.504.90, Kropsla 0.504.40, Ramme nas 0.50, alles per 100 stuks; Worteleo 18, Rammenas 13, Kroten 4, Selderij 0.60—1.20, alles per 100 bos. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 765. Licht op voor fietsen: Zondag 8 u. 4 min. Maandag 8 u. 2 min. Woensdag 16 September Ij hoopt D.V. onze geliefde Vader ffl JAN ROELSE, zijn 90sten geboortedag te her- g denken. j| SI S. STURM—ROELSE. ffl J. C. STURM. y g Gapinge, September 1936. 1| i Ieder, die iets te vorderen heeft van-, verschuldigd is aan-, of goe deren onder zich heeft behoorende tot de nalatenschap van den heer ENGEL DE JONGE, overleden te Ierseke 7 Mei 1936, wordt verzocht daarvan uiterlijk Dinsdag 6 October 1936 opgave te doen ten kantore van Notaris H. JONKERS te Goes. BIGGEKERKE - WESTKAPELLE HANSWEERT - KrtUININGEN. Jongensopvoedingsgesticht. Geeft ruim, steunt de misdeelde Jeugd- BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN GOES brengen ter open bare kennis, dat in afwijking van het oorspronkelijk aflossingsplan der geldleening ad 1.228.000,—, aangegaan in 1930, op 31 December 1936 op die leening in plaats van 15.500,zal worden afgelost een bedrag van ƒ16.000, in de Herv. Kerk (Groenmarkt) Middelburg, D.V. op Spreker: PROF. G WISSE. Onderwerp: Het Huwelijk van Jozef (Een bruiloft in Egypte). Toegang VRIJ! Aanvang 8 uur. Opening deuren 7.30 uur. HET COMITÉ. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN BIGGEKERKE brengen ter kennis van belanghebbenden, dat een voorstel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een ge deelte van HET LANGEPAD op de Secretarie ter inzage ligt van 14 tot en met 29 September a.s. Vóór 6 October a.s. kunnen aan den Gemeenteraad bezwaarschriften worden ingediend, welke kunnen worden toegelicht in een op 9 Oc tober a.s., des voormiddags 11 uur, ten Gemeentehuize te houden zitting. Burgemeester en Wethouders voornoemd: L. SIMONSE, Burgemeester. I. A. DE MOOR, Secretaris. Vanaf heden ben ik niet meer werkzaam in de Garage Oostweg, maar in de Doelstraat, naast de slagerij van M. Wisse. Rijwielen enz., Krabbendijke. Tel. 59 (Dag en nacht geopend) opDinsdag15 September 1936, des namiddags te half twee uur, in het Gebouw „Mercurius", aan de Koepoortstraat te Middelburg, ten overstaan van den Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE, van de aan den Polder Walcheren toebe- hoorende in de gemeenten Meliskerke, West kapelle, Domburg. Serooskerke, Vrouwepolder, Veere, Koudekerke, Ritthem en Middelburg, benevens DE Z IJ K A N T E N van de Straatwegen van Middelburg-Seroos kerkeOostkapelleDomburg; van Middelburg-Grijpskerke- Oostkapelle; van Grijpskerke—Meliskerke; van RitthemZuidwateringvan Bigge- kerke—Meliskerke; en van Melis kerkeZoutelande. Alles nader omschreven in biljet ten, verkrijgbaar bij den Notaris. De verpachting geschiedt voor 5 jaar, geen onkosten voor de pachters. De pachters moeten twee solide borgen stellen, die persoonlijk bij de verpachting moeten tegenwoordig zijn. Notaris R. BATTEN te Middel burg is voornemens op Donderdag 17 September 1936, des avonds 8 uur in het Veilings gebouw Mercurius aan de Koepoort straat te Middelburg publiek te verkoopen Inde gemeente MIDDELBURG No. 1. Een Heerenhuis met Erf en Tuin aan de Rouaansche Kade G 127, groot 3 A, 84 c.A. Dade lijk te aanvaarden. No. 2. Een Huis met Erf, Tuin en vrije poort aan den Veer- schen Straatweg S 254o, groot 1 A. 66 c.A. Dadelijk te aan vaarden. No. 3. Een Huis en Erf aan de Lange Gortstraat K 28, groot 1 A. 23 c.A. Verhuurd voor f 32. per maand. No. 4. Een Huis en Erf aan de Gravenstraat I 249, groot 87 c.A. Verhuurd voor f 6.50 per week. No. 5. Een Huis en Erf aan de Gravenstraat 1 314, groot 66 c.A. Verhuurd voor f 5.70 per week. No 6. Een Huis en Erf aan de Korte Geere K 344, groot 53 c.A. Dadelijk te aanvaarden. Bezichtiging daags vóór en op den verkoopdag telkens van 1012 en van 2—4 uur op vertoon van een goegangsbewijs met nadere inlichtin- ten verkrijgbaar ten kantore van voornoemden Notaris BATTEN, Pijpstraat N 23 te Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3