Gratis. Met rustige kracht vooruit! De verloving van Prinses Juliana. EERSTE BLAD HET ADRES A. WILKING A. C. van der Rest, Ass.-Apotheker ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 282 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Belangrijkste Nieuws Voor Uw Geneesmiddelen Binnenland Extra uitkeering aan werkloozen. CJitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Rincrgo" tor exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. TelefuonnujTiiner 11. Postrliëquo en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOFKTIANDFL j. ,1. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDF.MA Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisslngon f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiön 30 cent por rcgci. Ingezonden mcdedcelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN SEP TEMBER VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. Dinsdag a.s. wordt, ditmaal wel onder zeer gelukkige omstandigheden, de zit ting van de Staten-Generaal door H. M. de Koningin geopend. De parlementaire arbeid neemt dan een aanvang. En dat is tevens het sein voor onze kiesvereenigingen om met hunne werk zaamheden weer een begin te maken. Dat is altijd noodig. Maar thans wel in zeer bijzonderen zin, omdat ons volk in de eerste helft van het volgend jaar weer ter stembus zal worden geroepen. De komende stembus zal, indien niet alle voorteekenen bedriegen, in 1937 zeer veel van onze krachten vergen. Voor het besef van sommige partijen gaat het nu er op of er onder. Zij die het constitutioneel-parlementaire stelsel uit den booze achten en ook ons land met de zegeningen van de dictatuur wenschen te begiftigen, hopen nu een beslissenden slag te slaan. En in 't bijzonder de Anti-revolutio naire partij zal het daarbij' zwaar te ver antwoorden hebben. In de eerste plaats al omdat onze mi nister-president D'r H. Colijn evenals Mi nister de Wilde tot de Anti-revolutionaire partij behoort en zooals dat gewoonlijk gaat al de moeiten en teleurstellingen van dezen tijd aan de leidende figuren in het Kabinet en de partij waartoe zij behooren worden geweten. Maar meer nog omdat de revolutionaire partijen van rechts en van links zeer goed beseffen, dat zij hunne aanvallen in de eerste plaats hebben te richten op die partijen die staan op den grondslag van de Christelijke beginselen Als bet mocht gelukken de kracht van die partijen te breken, dan, dat is ook wel duidelijk in het buitenland gebleken, is de strijd in beginsel gewonnen. Wanneer eerst de groepen die de sleutelposities bezetten on schadelijk zijn gemaakt, is de rest slechts kinderspel. Daaruit is het te verklaren dat de aan vallen van de partijen die een algeheele omkeer trachten te bewerkstelligen zich in de allereerste plaats keeren tegen de Antirevolutionaire partij. Wij mogen dat zien als een eer en voorrecht. Maar wij hebben ook te verstaan, dat dit voor ons zeer bijzondere verplichtingen met zich brengt. Nu zijn er, wij constateeren het met vreugde, verblijdende en moedgevende voorteekenenen. Allerwegen valt er in ons land reeds nu een opgewekt leven in den Antirevo lutionairen kring waar te nemen. Aan blijken van belangstelling in den strijd om onze beginselen ontbreekt het niet. Terecht heeft dezer dagen Dr H. Go- lijn er de aandacht op gevestigd, dat dit vroege begin van harte valt toe te jui chen, wanneer men althans tot het bit tere einde blijift volharden. „Want als men den eersten aanloop forsch inzet en dan in een sukkelgang voortgaat, dan wordt men vóór de eindstreep gepasseerd door hen, die later beginnen maar krach tig doorzetten." Deze waarschuwing is niet overbodig. Er zij'ii altijd menschen die meenen, dat er al heel wat is bereikt, wanneer druk bezochte meetings worden gehou den. waar de duizenden samenkomen om aan hun geestdrift voor de goede zaak uiting te geven. W ij denken er niet aan, den invloed en de beteekenis van dergelijke bijeenkom sten te onderschatten. Doch we moeten ons ook wachten voor overschatting. Waar het tenslotte -op aankomt is een goed voorbereide en uitstekend georga niseerde actie, die tot het einde wordt voortgezet. Met gejuich en applaus zon der meer wordt geen verkiezingsstrijd ge wonnen. Zullen wij slagen en aan de aanvallen van de revolutionaire partijen het hoofd bieden, dan moet onze strijd een princi- piëel karakter dragen; dan zullen we rus tig maar met kracht, onverpoosd moeten arbeiden om ons volk duidelijk te maken, de groote beteekenis van de op Gods Woord gefundeerde beginselen en de ern stige gevaren, die ook ons land en volk bdreigen, wanneer de revolutionaire be ginselen in welken vorm dan ook gepre- m overhand mochten verkrijgen. Met instemming laten wij hier dan ook volgen wat Dr Colijn schreef aan de Cen trale A.-R. Propaganda-club te Utrecht: „Ditmaal zal het in het bijzonder noo dig, zijn, onafgebroken te blijven door werken voor de beginselen, die ons lief zijn en die den eenigen waarborg bieden om de gierende stormen van dezen tijd te doorstaan. Het revolutiebeginsel treedt in bijna alle landen en in allerlei vormen met groote driestheid naar voren. De harmonie tusschen Gezag en Vrijheid, die juist door het A.-R. beginsel gewaarborgd wordt, is bijna overal verstoord. Laten wij hier aan de wereld toornen, dat onze, op Gods Woord gefundeerde, Staatkundige beginselen, èn het Gezag in den Staat en de vrijheden des volks verzekeren. En laten we het al onze me deburgers duidelijk maken: alleen wie op een onwankelbaar fundament staat, en wie zich buigt voor den Goddelijken eisch is in staat Land en Volk te behoeden voor de afschrikwekkende dingen, die we el ders in onze dagen zien gebeuren. Daartoe spanne de laatste man en de laatste vrouw alle krachten in!" Bloemen en kazen aangeboden. Een bijzonder aardig moment was er gistermorgen om kwart over elf voor het paleis in het Noordeinde te Den Haag te beleven. Toen naderden twee Alkmaar- sc'he kaasdragers in hun typische klee ding het paleis, die een berrie droegen, waarop prachtige Oranje, alsmede roode en gele dahlia's, in do Lippische kleuren, lagen met eenige kazen. De beide kaasdragers werden vooraf gegaan door den burgemeester van Alk maar en den directeur van het marktwe zen. Deze hulde van 'het kaasdragersgilde is door de Prinses en den Prins persoonlijk in den tuin in ontvangst genomen. D'e Prinses onderhield zich eenigen tijd met de leden der deputatie. De Prinses dankte het gezelschap har telijk voor dit huldebewijs en gaf allen leden van het gezelschap de hand. Daarna bracht zij een bezoek aan 'het gebouw van het Roode Kruis. Een rijtoer. Del talrijke belangstellenden, die ook gistermiddag in de omgeving van het Pa leis Noordeinde te 's Gravenhage bijeen waren, waren tegen half zes getuige van het uitrijden van het verloofde vorste lijke paar en van de Koningin, de Prin ses van Lippe Biesterfeld en Prins Asch- win. Prins Bernhard chauffeerde zelf in zijn open Ford-cabriolet en Prinses Juli ana had naast hem plaats genomen. H. M. de Koningin en haar gasten volgden in de nieuwe Cadillac Landaulette van Hare Majesteit. Het gezelschap reed van het paleis NoordPmde door het Haagsche Bosch naar het viaduct aan den Leidschen straatweg. Via Zijdeweg, Achterweg en Park De Kievit werd in langzaam tem po door het nieuw gebauwde gedeelte van Wassenaar gereden en terug naar den Leidschen straatweg, dien men tct Oegstgeest volgde. Daarna ging het via den Oegstgeesterweg, langs het Witte Huis langzaam door het dorp naar den Warmonderweg. Via den Abspoelweg werd vervolgens naar Meerrust gereden, waar het hooge gezelschap uitsteeg en zich naar den waterkant aan de Leede begaf om daar gedurende eenige ©ogen blikken het mooi polderlandschap, dat door de stralende zon in een wannen gloed was gezet, te bewonderen. Na enkele oogenblikken begaf het ge: zeischap zich, langs de Trekvaart en den Haarlemmerweg naar Leiden, om via den Morsehweg op den rij'ksstiaatweg dicht bij de Haagsche Schouw uit te komen. In tegenstelling met de heenrit waren vele auto's op den terugweg aan weers zijden van den Leidschen straatweg ge parkeerd. Het gezelschap werd luide toe gejuicht, en het Vorstelijk paar dankte hiervoor telkens door met de hand te wuiven. Bij1 het viaduct was een groote menigte samengestroomd. Na een rit, welke ongeveer anderhalf uur duurde, kwam het hooge gezelschap aan het paleis aan, in welks omgeving het andermaal zwart van de menschen zag. Het publiek werd echter door de po litie op een behoorlijken afstand van het paleisgehouden. Met luid gejubel werd het gezelschap ontvangen. Op het bordes dankte 'het vor stelijk paar met handgewuif voor deze hulde. Hoewel -de uitingen van enthousiasme ter gelegenheid van 'het voor de Konink lijke familie zoo blijde gebeuren op 'hoo- gen prijs worden gesteld, is verzocht, aan het publiek mede te 'deelen, dat gister avond na 6 uur de verstelijke verloofden niet meer op het balkon of voor een der vensters van het Paleis zouden verschij nen. Hiertoe werd besloten, omdat de toe stand in de nauwe toegangswegen tot het Paleis, van dien aard dreigde te worden, dat ongelukken niet te vermijden zouden zijn. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Naar wij vernemen, zullen H.M. de Ko ningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z H. Prins Bernhard Donderdag a.s. bij hun officieel bezoek aan de hoofdstad in 'het stadion door de -burgerij worden ge huldigd. H. M. de Koningin zal dien mor gen omstreeks half elf in Amsterdam aangekomen en zich naar 'het paleis be geven, waar Zij kort daarop de vorstelijke verloofden zal verwelkomen. Na de lunch zullen de vorstelijke personen zioh naar het stadion begeven om daar de massa- hulde in ontvangst te nemen. Voorts vernemen wij nog, dat de Ne- derlandsche Spoorwegen Donderdag a.s. extra treinen en goedkoope treinen naar Amsterdam zullen inleggen, zoodat ook de inwoners van andere plaatsen van dit on getwijfeld grootsche feest getuige zullen kunnen zijn. Geschenk van den A.N.W.B. aan Prins Bernhard. Prins Bernhard heeft in zijn sympa thieke radio-rede tot het Nederlandsche volk den wensoh uitgesproken, zich zoo spoedig mogelijk met zijn. toekomstig va derland vertrouwd te maken. Naar aanleiding van dezen uitgespro ken wensc'h 'heeft -het bestuur van den Koninkl. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. de gedachte gehad, Prins Bernhard een volledig stel bondsuitgaven aan te bieden, betrekking 'hebbende op Nederland. De collectie bestaat uit een 70-tal uit gaven. Prins Bernhard op 15 September. Naar verluidt, rijdt Prins Bernhard niet in -den stoet bij -de opening van de Staten-Generaal mede, maar wel des mid dags bij den rijtoer door de Residentie. Voortreffelijke ontvangst van de radio-tcespraken in Indië. De ontvangst van de radio-toespraken van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard op 9 Sept., is, naar Aneta uit Batavia meldt, in Ned.-Indië voor zoover bekend overal voortreffelijk ontvangen. De toespraken hebben alom ontroering en geestdrift gewekt en de vreugde over -de verloving is, zoo moge lijk, hierdoor nog toegenomen. Verzuimde uren mogen worden ingehaald. Naar ons wordt medegedeeld, is de mi nister van Sociale Zaken voornemens, om aan 'hoofden of bestuurders van onderne mingen in alle gemeenten des rijks, in wier fabriek of werkplaatsen of onder- deelen daarvan op Zaterdag 12 Sept. in verband met de viering van den nationa- len feestdag geen arbeid wordt verricht, te vergunnen, het aantal op dien Zaterdag verzuimde uren, tot een maximum van 51/2 uur, te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen der weken, vallende in het tijdvak van 14 tot 26 September, met dien verstande, dat de werktijd per dag ten 'hoogste 9V2 uur mag -bedragen en dat de arbeidstijd van de betrokken arbeiders in zijn geheel moet zijn gelegen tusschen 7 uur vm. en 7 uur nm. of in de gevallen waarin krachtens het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, rui mere arbeidsgrenzen zijn toegestaan, tus schen de daar aangegeven tijdsgrenzen. Niet stempelen op Zaterdag. De regeeringspersdienst meldt in aan sluiting aan het bericht van gisteren wat betreft het niet-stempelen op Zaterdag 12 Sepember van ondersteunde werkloozen, dat, indien werkloozenkassen -haar leden over Zaterdag uitkeering geven zonder dat er aanmeldingslijsten zijn geteek-en-d, daartegen, noch. -door gemeentebesturen, noch door den directeur van den rijks dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling beizwaar zal worden gemaakt. Thans ook verdeeldheid te Madrid? De opstandige Generaal Mola heeft gis termorgen den regeeringsstrijdkrachten van S-an Sebastian een ultimatum doen toekomen, waarin geëischt werd, dat de stad vóór twaalf uur moest worden over gegeven. De regeeringstroepen heiben aan de- een eisch geen gevolg gegeven, waarop kort na den middag met de bcmbardee- ring van de strategisch belangrijke pun ten der stad werd begonnen. Vluchtelingen uit San Sebastian, die te Irun zijn aangekomen, melden, dat er in de belegerde stad een bijna ondrage lijke gespannen en zenuwachtige stem ming heerscht. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST De meeningsverschillen tusschen de Bas'kische separatisten en de anarchis ten spitsen zich meer en meer toe. Radio-Sevilla deelde mede, dat de toe stand te Bilboa voor de regeeringstroepen wanhopig is gworden, daar er volslagen gebrek aan levensmiddelen heerscht. De kapitein, die de roode militie te San Sebastian commandeert, is naar Frankrijk gevlucht, daar hij- bevreesd is voor het lot, dat hem wacht als de stad in handen der opstandelingen valt. De troepen van generaal Franco heb ben de Tietard-vallei bezet en aldus een nieuwe verbinding tot stand gebracht met de strijdkrachten van generaal Mola te San Martin de Valdeglesias. Als gevclg hiervan is de hoofdstad Madrid thans volkomen omsingeld en beroofd van een harer belangrijkste middelen tot aanvul ling der voorraden. Valencia is door'de vliegtuigen der op standelingen gebombardeerd. De stations der stad, de kazernes, en verschillende troepienafdeelingen werden getroffen. Oostenrijk en Italië. De aanstaande reis van den Oostenrijk- schen minister van buitenlandsche zaken, Guido Schmidt, naar Italië, wordt te Rome uitgelegd als het natuurlijke uitvloeisel van de protocollen van Rome. Het is echter duidelijk, dat de grond voor deze reis gelegen is in de huidige internationale omstandigheden. De laatste dagen zijn geruchten in om loop geweest, volgens welke Schusc'hnigg zelf een bezoek aan Mussolini zou komen brengen; het doel van deze reis zou zijn de kwestie der restauratie in Oostenrijk te bespreken. Zooals men weet is het gerucht betref fende restauratie te Weenen met stellig heid tegengesproken. Staking na staking in Frankrijk. In het Noord-Fransche textielgebied heeft de situatie zich toegespitst. Het aantal stakende arbeiders is er tot meer dan 50.000 gestegen. Er bestaat gevaar voor het uitbreken van een algemeene staking in de geheele Franse he tex tiel nijverheid. In Clermont Ferrand is in de Miche- lin-fabrieken weliswaar een overeen komst tot stand gekomen, doch de sta kingsbeweging is in de stad inmiddels ook tot het levensmiddelenbedrijf overge slagen. Alle groote levensmiddelen-bedrijven zijn bijl het conflict betrokken. In Douai zijn duizend arbeiders uit -de metaalindustrie eveneens in staking ge gaan en hebben de fabrieken bezet. De directie dezer fabrieken heeft ech ter den electrischen stroom laten afsnij den en bovendien besloten, niet naar Pa rijs te gaan om te onderhandelen, zoo lang de fabrieken door de aibeiders be zet blijven. In Limoges is eveneens een staking bij de handelsfirma's uitgebroken. Korte Berichten. De Abessynische legatie bevestigt thans, dat Abessynië te Genève vertegen woordigd zal zijn. In Blantyre (Schotland) hebben 51 mijnwerkers besloten in de mijn te blij ven. Men vermoedt dat hier communisti sche invloed in het spel is. 5000 mijnwer kers uit hetzelfde gebied hebben besloten het werk heden voor 24 uur neer te leg gen uit sympathie met de stakers. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat het daar D'onderdag voor het eerst sedert 32 jaar in Transvaal heeft gesneeuwd. De sneeuwval nam een zoodanigen om vang aan, dat het telegraaf- en telefoon verkeer werd gestoord. 1 In verschillende gemeenten van Bel gisch Limburg 'heerscht de varkenspest, die groote uitbreiding heeft genomen. De bevoegde instanties hebben de noodige maatregelen genomen. De handel in de besmette streken is beperkt en overtre ding wordt streng gestraft. De houders van zieke of verdachte dieren moeten da delijk het gemeentebestuur waarschuwen. Binnenland. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Extra uitkeering van f 2.50 aan de ge steunde werkloozen. D'e Eerste Kamer nam de motie-de Bruijn aan tegen de wijziging in de steunrege ling'. D'e Tweede Kamer over de herberekening der pensioenen. Rapport commissie-van Loon deze maand verwacht. Buitenland. San Sebastian onder vuur. D'e stakingen in Frankrijk. Ingezonden Mededeeling. Lange Kerkstr., Goes, Tel. 168 Homoëpathie, Specialité's, Chemica liën, Bandages, Toilet- en Ver- plegingsartikelen, ALLE GESTEUNDEN ONTVANGEN DE VOLGENDE WEEK ƒ2.50. De regeering heeft besloten, naar aan leiding van de heugelijke gebeurtenis der vorstelijke verloving, in de aanstaande week aan alle gesteunde werkloozen een extra uitkeering te doen van 2.50. DE COMMISSIE-VAN LOON. De Minister verwacht deze maand het rapport. De minister van Landbouw en Vis- scherij deelt in antwoord op vragen van den heer Hiemstra betreffende het tijd stip van publicatie van het door de com missie-Van Loon uit te brengen verslag, mede tot de commissie-Van Loon het ver zoek gericht te hebben te willen bevorde ren, dat haar rapport in den loop van de maand September aan hem wordt uitge bracht. Naar de Minister vertrouwt, zal aan dit verzoek worden voldaan, zoodat de Kamer van het rapport zal kunnen kennis nemen, voordat het onderzoek van de begrooting van het departement van landbouw en visscherij voor 1937 in de afdeelingen plaats vindt. DE UITZETTING VAN DE NEDER LANDERS. De protestvergadering' te Amsterdam gaat niet door. Dte protestvergadering van de liberale staatspartij D'e Vrijheidsbond tegen de uitzetting van Nederlanders uit Duitsch- land is afgelast. Het bestuur van de afdeeling Amster dam wenscht, dat deze dagen geheel ge wijd worden aan de nationale vreugde over de verloving van onze Prinses. Van daar dat het heeft besloten de reeds uit geschreven vergadering van Maandag 14 September a.s., waar de heeren Boon, Vos en prof. de Vries zouden spreken, niet te laten doorgaan. HERBEREKENING VAN PENSIOENEN. Oordeel der Tweede Kamer. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp her- berekening van pensioenen vein burger lijke en militaire ambtenaren gaven ver scheidene leden uiting aan 'hun bevreem ding, dat de regeering 'dit wetsontwerp heeft ingediend. Uit de verklaring, welke de minister van binnenlandsche zaken op 1 October 1935 bij de behandeling van hei wetsontwerp tot verlaging van d'e open bare uitgaven heeft afgelegd, hadden zij den indruk gekregen, dat de regeering van het voornemen tot vermindering vaD reeds verleende pensioenen had afgezien. Andere leden achtten het begrijpelijk, dat een nieuw voorstel tot verlaging van de pensioenen der burgerlijke en militaire ambtenaren niet achterwege gebleven is. Terwijl eenerzijds verscheidene leden het niet noodig achtten, het debat over de vraag, of de overheid het recht heeft, een maal aan ambtenaren verleende pensioe nen aan te tasten, te heropenen, verklaar den verscheidene andere leden, dat zij ook bij dit wetsontwerp aan hun princi pieels bezwaren tegen een zoodanige aan tasting uiting wensebten te geven. De tot dusver bedoelde leden waren niet voornemens, amendementen op het wetsontwerp in te dienen, daar zij het reeds in beginsel onaanvaardbaar achtten. Slechts een uitsondering wilden sommi-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1