DEZEEDW "HSt Hè die vervelende kies TWEEDE BLAD Staten-Generaal Uit de Provincie Kerknieuws. h V*. VAN VRIJDAG 11 SEPT. 1936, Nr 291. EERSTE KAMER. Steunverlening en werkver schaffing. Aan de orde is de interpellatie van den heer De la Bella (S.D.) met betrekking tot de wijziging in de steunverleening. De heer D e L a B e 11 a (S.D.) wijst op het ernstig karakter der mededeeling van den minister van Sociale Zaken aan de gemeenten, waardoor meer dan honderd duizend personen worden gedupeerd. Hoe is de minister er toe kunnen komen? De grens der mogelijkheden is overschreden. Spr. keurt het af, dat de maatregel is aangekondigd en ten deele toegepast in de reces-periode der Tweede Kamer. Als men werkelijk huurverlaging wil, zal men met heel andere maatregelen moeten komen. Spr. komt tot negentigduizend gevallen, waarin men geen andere woning zal kun nen krijgen. Er is meermalen een tendenz aangetrof fen, om de zwaarst getroffenen aan te tasten, doch zoo grof als nu, nooit te voren. Blijkbaar heeft men geen denk beeld van de positie der werkloozen, die nu weer worden geplaatst tusschen de regeering en de huiseigenaren. Doel is: de huurtoeslag moet weg. Voorts wijst spr. op het gevaar voor de volksgezondheid, nu in Nederland voor een groot aantal gezinnen de voedings stand te wenschen overlaat. De werkloo zen kunnen vermindering van den huur toeslag niet verdragen. De woningbouwvereenigingen zullen in den regel de annuïteit niet meer kunnen betalen. Slechts een deel der particuliere huiseigenaren zal de huurverlaging kun nen dragen. De regeering kome op haar besluit terug en late overijlde toepassing achter wege. Spr. stelt daarna een 13-tal vragen. De Minister van Sociale Za ken, de heer Slingenberg, zegt, dat de aangekondigde maatregelen een com plex vormen. Het totaal bedrag wijzigt zich niet. Een betere verdeeling wordt toegepast. Het levenspeil der werkloozen wordt niet verlaagd, als de regeering haar voornemen kan doorvoeren. Bij de pro testen, vooral der groote gemeenten, is overdrijving. De steunpercentages voor middelmatige en groote gezinnen worden verbeterd. Ge zinnen met 5 kinderen, die f 14,96 steun kregen, zullen krijgen f 15,39; die met 6 kinderen, die f 15,22 steun ontvingen, zul len krijgen f 15,60; met 7 kinderen zijn de cijfers resp. f 15.42 en f 16.48; met 8 kinderen f 15.66 en f 16.69. Spr. schetst voorts de verbetering der standaardloonen en van die voor jeug dige werkloozen en wijst op de uitbrei ding van het verschaffen van levensmid delen in natura en op de verbetering der werkverschaffing met name voor de plattelandsgemeenten. Spr. onderschrijft, dat het levenspeil niet naar beneden kan. De beschikbare gelden moeten zoo rechtvaardig mogelijk verdeeld worden. De steun voor groote gezinnen moet meer zijn dan die der kleine. De steun aan werkloozen mag voorts de normale economische ontwikke ling niet tegen gaan. Met het beschikbaar stellen van 140 miilioen is de grens van het mogelijke bereikt. De steun mag niet meer bedragen, vol gens art. 8 der steunregeling, dan een bepaald percentage van het loon, dat de werklooze thans zou kunnen verdienen. Menige arbeider zou echter niet meer in zijn oude plaats kunnen terugkomen, hoe zeer dit te betreuren is, door verschil lende omstandigheden. Daar heeft de politiek der regeering niets mede te maken. Spr. zeide dat de regeering het inblik ken van vleesch wil voortzetten. Een fa brikant te IJmuiden 'kwam met een mo gelijkheid om dat goedkoop te maken. Van het vleesch werd geen accijns gehe ven en geen landbouwcrisisheffing. Slechts wat hij goed heeft afgeleverd, krij'gt hij betaald, de ondeugdelijke blik- k®11 gevolg van een manco in machi nes niet. Intusschen zijh andere fa brieken hiermee ook begonnen. Reeds zijh 4 miilioen blikken gereed. Voor gezinnen met 3 en meer kinderen wordt per week 2 kg. gehakt beschikbaar gesteld. De winkelprijs is f 1.40, zij; krij gen het voor f 0.65. Margarine, bak- en braadvet wordt eveneens beschikbaar ge steld, n.l. 750 gram margarine, winkel prijs 60 cent,_ distributieprij's 33 cent. Ook ingeblikte groente komt er, waar mee de werkeloozen worden geholpen en de groententelers worden gesteund. De aangekondigde maatregelen zullen voor den werkenden stand een voordeel zijh. De regeering kan d ever- mi ndering van den huur- bijslag niej; terugnemen. Zij zal de huurverlaging zoo kraohtig mogelijk bevorderen. De heer De la Bella (S.D.) repli ceert. De groote gezinnen, waarvan de steun wordt verhoogd, vannen ppo zeer kleine categorie tegenover de ti dp ren, die achteruitgaan. De maatregel gaat de vagende week in. Maar wanneer zullen - CQmpensaties volgen? Hoe moeten de menschen dien lijd overbruggen? Tenslotte dient spr. een tweetal moties in om de vermindering van huurbij'slag en de wijziging van standaardloonen in nadere overweging te nemen. De heer Droogleever Fortuyn (lib.) zet uiteen, dat beoordeeling dezer materie zonder schriftelijke voorberei ding zeer moeilijk is. Verschil in plaat selijke toestanden speelt een groote rol. Den Haag heeft een groot overschot in goedkoope arbeiderswoningen, Rotter dam niet. Is de Minister zoo heel zeker omtrent de door hem geproduceerde cijfers? De standaardloonen zijn al verhoogd, Heeft men zich den eersten keer vergist, de tweede maal of beide keeren? Veel spre ken over deze zaak leidt tot niets in deze omstandigheid, nu overleg heeft ontbro ken. Spr. dringt er op aan, bijl den Mi nister, vöor de volgende etappe overleg te plegen. De vergadering wordt daarna ver- daagcMot>iVrijdagmorgeniiill^ur;^_iiii_ DE STEEKPENNINGEN BIJ DE MOSSELCENTRALE. Onze correspondent te Ierseke meldt ons Woensdag en Donderdag zijn de leden der zoogenaamde Parijsehe combinatie door den wachtmeester der marechaussee, hulpofficier van Justitie, geboord over het gelven van steekpenningen aan den direc teur en den voorzitter van het Centraal Verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom. Naar wij vernemen hebben al len bekend aan deze handeling te hebben deelgenomen. Op stoet ingereden. Toen ter eere van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana een fakkeloptocht door Sluiskil trok, is de motorrijder M., met zeer groote snelheid op den stoet in gereden. Enkele leden der plaatselijke mo-nd'har- monicavereeniging werden meegesleurd, terwijl vier hunner meer of minder ern stige verwondingen opliepen. Een der slachtoffers moest, met een lichte hersen schudding in het R.K. ziekenhuis worden opgenomen. De politie 'heeft van het ongeval proces- verhaal opgemaakt. Volgens omstanders verkeerde de motorrijder onder den in vloed van sterken 'drank. Verzending van mosselen naar Parijs en het C. V. K. Men schrijft ons uit Bruinisse: De handel op Parijs, die vorige jaren reeds volop begonnen was, laat thans nog op zich wachten. Allicht is men geneigd de schuld hiervan te schuiven op de han delingen van het C. V. K., doch niets is minder waar. Men dient niet te vergeten, dat ook in Frankrijk aan de kust van Bre- tagne en omgeving mosselen worden ge kweekt. De Fransche mosselkweekers zijn georganiseerd in een groote visschersor- ganisatie en het ligt voor de hand, dat de vis'schers in elk geval him product geheel in eigen land willen afzetten. Door middel van hun organisatie hebben zij er bij hun regeering op aangedrongen den invoer van mosselen uit het buitenland te contin genteeren, of een invoerverbod uit te vaardigen. Beide maatregelen zouden voor het Zeeuwsche product een zeer na- deeldgen invloed hebben gehad. Toen bet bekend werd, dat de Fransche kweekers dergelijke maatregelen van hun regeering verlangden, heeft de Bond van Zeeuwsche mosselkweekers met medewerking van de regeering en de legatie te Parijs op een te Parijs gehouden vergadering een vriendschappelijke overeenkomst getrof fen, om met den invoer van Hollandsobe mosselen te beginnen als de Fransche voorraden grootendeels zullen zijn ver kocht. Er werd overeengekomen dat de Fran sche kweekers tot 15 October de gele genheid hebben bun product af te leve ren, terwijl na dien 'datum de invoer van Hollandsehe mosselen kan beginnen. De datum 15 October is evenwel niet defi nitief. De mogelijkheid hestaat, dat reeds einde Sept. de verzending naar Parijs zal kunnen beginnen. De meening dat er dit seizoen minder mosselen worden verzonden dan het vorig jaar, is, naar men van bevoegde zijde meedeelt, niet overeenkomstig de waar heid. Tot einde Augustus was bet verzon den kwantum even groot als vorig jaar. Nieuwe brug bij Vlake. Begunstigd door prachtig weer is gis termorgen om 'half zeven de eerste span ning van de hij de firma Penn en Bau- duin gebouwde nieuwe brug over het ka naal door Zuid-Beveland 'bij Vlake ver trokken. Het vervoer, waarmede de N.V. de Wit's Bergings1- en Transportonderne ming te Rotterdam was belast, stond on der leiding van den beer de Wit Sr. Da overige spanningen zullen de vol gende week worden vervoerd. Gisternamidd-ag arriveerde te We- meldinge de eerste spanning voor de spoorbrug Vlake, getrokken door de sleepbooten „Stormvogel" en „Woutrina". D'e spanning die op twee bakken was ge- plaatst is 80 M. Het co-nvooi is bier Mij- ven liggen om vanmorgen het gevaarte naar zijn bestemming te brengen. Men meldt ons nader: Hedenmorgen werd het eerste gedeelte van de 3 vaste bruggen te Vlake gelegd onder groote belangstelling van autoritei ten en publiek. Het gedeelte dat thans gelegd wordt is één van de 2 spoorbruggen en beeft een lengte van 60 M. en weegt 600 ton. !Bij het afzenden van dit bericht is de brug, die op twee bakken is vervoerd, op zijn plaats en zakt, doordat de bakken met water worden gevuld, op zijn steun punten. Middelburg. Zooals wij reeds meldden, geeft de Zeeuwsch-Brabantsche Turn kring de „Zebra", in verband met het 45-jarig bestaan van Medio Zaterdag een turnbetooging. Aan die betooging gaat een optocht vooraf. Op den Kanaalweg zullen ongeveer 1000 turnsters1, turners en ad-spiranten worden opgesteld, mitsgaders de personen en wa gens die deelnemen aan het folkloriscb deel van den optocht. Te half drie vertrekt de optocht. Op het gemeentelijk sportterrein zal de turnbe tooging plaats hebben, waarna wordt te- ruggemarcheerd. Des avonds om half negen begint het avondfeest op de Markt. Kloetlnge. Door gas bedwelmd. Toen vanwege de Gasfabriek uit Goes gis termorgen reparaties werden verricht bij den heer H. aan den Kapelschen weg, werd een der werklieden van de gasfa briek de heer V. uit Goes door het ont snappende gas bedwelmd. Na korten tijd was dokter D'ikkenberg aanwezig en dezen gelukte het den getroffene bij te kiijgen. Inmiddels was ook dokter Wouda aangekomen en deze vervoerde den pa tiënt naar zijn woning in Goes. Gemeenteraad Donderdagavond vergaderde de (voltallige raad. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bericht ontvangen van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-iBiesterfeld. De voorzitter houdt naar aanleiding biervan een toespraak, die staande wordt aangehoord. Een tele gram van gelukwensch wordt verzonden. Vervolgens wordt mededeeling gedaan, dat de gemeente voor uitkeering uit de werkloozenkassen der landarbeiders1 is gerangschikt in klasse B, 'hetwelk een verbooging van de uitkeering tengevolge beeft. Een verzoek van de caféhoudster, de Wed. Bal, om verlaging van belasting voor bet biljart, kan niet in behandeling worden genomen, aangezien de termijn daarvoor is verstreken. Op verzoek van den 'Commissaris der Koningin wordt door B. en W. voorge steld, om in de (verordening regelende de benoembaarheid en bezoldiging der veld wachters in te voegen", dat, dienstjaren als capitulant bij' bet rijk doorgebracht, niet medetellen voor de berekening van de aanvangsjaarwedde als gemeente veldwachter. De gemeenterekening 1935 wordt vo-or- loopig vastgesteld: in ontvang over den gewonen dienst tot een bedrag van f63407.53, en in uitgaaf tot een bedrag van f57918.53, aldus een batig slot van f5489. De kapitaal-dienst tot een gelijk bedrag in ontvang en uitgaaf tot een be drag van f 7378.32. De rekening over 1935 en de begroo ting voor 1937 van het Burgerlijk Arm bestuur worden goedgekeurd. B. en W. adviseeren tot goedkeuring van een -ontwerp Koninklijk besluit tot overdracht in beheer en onderhoud aan het Rijk o.a. van gedeelten van den Mo lenweg en van het Steenenpad. De afkoop- Som bedraagt voor de gemeente f470.59. B. en W. geven de voorkeur aan dit bedrag ineens 'bolven een jaarlijksche bij drage van f 20. De heer Strau'b zegt, dat de post on voorziene uitgaven is uitgeput, en waar moet nu het geld vandaan gehaald wor den. Hij geeft de voorkeur aan een jaar lijksche bijdrage van f 20. De heer Buitenhuis merkt op, dat op het oogenblik de middelen aanwezig zijn om dit te voldoen. Hij wenscht zoo wei nig mogelijk naar de toekomst te ver schuiven. Het voorstel wordt tenslotte met 5 te gen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Straub en 'Hoogstrate. Vervolgens had de aanbieding plaats van de gemeentebegrooting 1937. De voorzitter merkt op, -dat de begrooting zonder belasting'verhooging is sluitend gemaakt kunnen worden, al hoewel verschillende posten moesten wor den verlaagd. De begroeting sluit met een gelijk be drag in ontvang en uitgaaf van f 60722.27 met een post van onvoorziene uitgaven van f 1257.58. In de eerstvolgende verga dering zal de begrooting in behandeling worden genomen. Bij: de rondvraag vraagt de heer Straub of de gemeente lid mag zijn van de Kloe- tingsche Kolenvereeniging, aangezien -deze vereeniging een corporatieve rechtsper soon is en dus wettelijk aansprakelijk is geworden. De voorzitter zegt onderzoek toe. Daarna sluiting. Kapelle. Ter gelegenheid van de verlo ving van H. K. H. Prinses Juliana werd ook hier een optocht geroganiseerd met medewerking van het fanfarekorps „Ons Genoegen" waaraan deelnamen de kinde ren van de beide scholen en gymnastiek- vereeniging „O'lympia" met bun vaan dels. Nadat door bet korps op bet markt plein nog verschillende vaderlandsche lie deren waren ten gehoore gebracht en als slot volgde het Wilhelmus^ wat spontaan werd meegezongen, -dankte de heer M. Glas, wn. voorzitter van bet fanfarekorps „Ons Genoegen" voor de medewerking op zoo uitnemende wijze verleend. Stemmen, aldus Spr., zijn opgegaan tot het vormen van een Oranjevereeniging. Besloten is o-m hiertoe volgende week stappen te doen en een vergadering te beleggen. - Het zoontje van den beer M. te Ka pelle brak bij het spelen op het school plein zijn sleutelbeen. Ierseke. A.s. Vrijdag vergadert de raad. De belangrijkste punten van de agenda zijn benoeming van een schoolarts en het benoemen van een middenstandscommis sie. De heer Ph. Bom (A.R.) voelt veel voor deze benoeming. Hij wil doen onder zoeken hoe de kleine middenstand van de oesterkweekers financieel zich houdt en hoe die te steunen is. Bovendien waar de gelden tot steun en voorschotten be- noodigd, zullen to vinden zijn. Ook de aanbieding der gemeentebegrooting 1937 stemt tot tevredenheid, daar het maxi male belastingpeil nog niet is bereikt. Slechts de opcenten van fondsbelasting zullen van 65 op 75 worden gebracht. Het eindcijfer is f 179670 met een post van onvoorzien van f2095. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De geheele dagi debat over pers polemieken en leerverschillen. Gistermorgen werd de behandeling van het voorstel van dr Polman en ds v. d. Vegt voortgezet. Namens de minderheid in de commissie diende prof. dr S. Grey- danus het volgende voorstel in: „De Synode, overwegende, -dat waarhe den als -de twee naturen van Christus en de onsterfelijkheid der ziel reeds in onze belijdenisschriften beleden worden; en dat het niet gewensoht is die, door ze in han den van een studiecommissie te geven, voor te stellen als confessioneel nog niet bepaald; en dat inzake onderwerpen als al- ge-meene en bijzondere genade, ge-zien ook de historie betreffende dergelijke punten in 1920 en volgende jaren, het niet ge- wensch-t mag heeten, -dat zij daarvoor een of meer'studiecommissies ter oplossing instelt; beslluit in bet voorstel van dr A. D. R. Polman en ds W. H. v. -d. Vegt niet verder te treden." Ds W. W. Meynen hoorde met ge noegen de afkeuring van Prof. Schilder over belangrijke zaken. Overnemend de kl-assieke uitspraak „Moet dat nu zoo?" zegt spr.: „Het moet anders". Als de bla den Zaterdags in buis komen, moet men eens luisteren naar de schampere opmer kingen van -de jeugd en ook naar de moe- deloo-ze opmerkingen-, van hen, -die de Geref. Kerken hartelijk liefhebben. Er moet tusschen de hoogle-eraren van Am sterdam en Kampen hartelijke samenwer king zijn. Exegetische verschillen prate men samen uit. Ds D'. Hoek waarschuwt tegen het brandpunt van: laat maar uitzieken! Het gaat om -de allergewichtigste dingen -die onze belijdenis raken. Ds N. D u u r s e m a, be'hoorende tot de minderheid, wees er op, diat het over g-aat, -hoe wij de zaak aanpakken. Het ge zonde kerkelijk leven is dat -de kerkeraad to-eziet op de leer van den predikant. Er is een strooming -die dit anders wil en die het makkelijk vindt om met een uitspraak van de Synode op te treden. Bij leerge-schillen past -de grootste voor zichtigheid. Het vrome volk zo-u naar vleesehelij'k begeeren willen, dat een Bij bel uit den hemel viel waarin precies staat wat men doen moet. Nu dat niet ge beurt wil men de Synode uitspraak laten doen. Hoe meer hoe liever. Spr. waar schuwt de Synode dezen weg niet op te gaan. Dr A. D. R. Polman zegt: Er is veel misverstand en daarom is het -de bede der vo-orstellers, dat de Synode een commissie benoeme. Het Geref. volk wacht op de sto-rmstillen-de daad der Synode, D's L. v. Loon juicht' de meerder heidsconclusie zeer toe. Er zijn dingen ge propageerd, -die toch zeer éénzijdig zijn. Komen de deputaten er niet, dan blijven de aan de orde gestelde zaken onderwerp van discussie en dat juicht spr. niet to-e. Dr W. A. v. Es heeft van. 't begin 'af in het voorstel Dr PolmanDs v. d. Vegt iets gezi-en, -dat hem zeer aantrok. Want daardoor werd gewezen op de leemte, die er i ondanks alle Deputaatschappen is, n.l. een orgaan om ons confessioneel te leiden. Echter, aan de andere zijde, zulk een commissie mag niet een nieuwe twistap pel word-en. Daarvoor bestaat gevaar, b.v. als zij eenzii-dig zou worden samengesteld of als., bij verschil van meening in de commissie, -die verschillen naar buiten zouden worden gebracht, of als die com missie een soort inquisitie zo-u wo-rd-en. Daarom zou spr. de Synode willen ad viseeren om 'bij de samenstelling van de commissie - waar spr. een voorstander van is met -die gevaren rekening te houden. D's W. H. v. -d. Vegt wees er op, dat de Synode aan de Kerken leiding heeft te geven in dingen, -die tot verwarring kunnen leiden. Inzake het verhond b.v. bestaat er ge-en eenheid en spr. ge-looft dat b.v. -de -eenheid met 'dé 'Chr. Geref. Kerk een belangrijke stap verder zou ko men, indien er terzake het verbond een duidelijke uitspraak kwam. Spr. betreurde het, dat de meerderheid der Synodale commissie uit Dr Polman's -en spr.'s voorstel niet heeft overgenomen het punt -der verhouding van Kerk en Staat. 'Dr J. T h ij is zei-de, 'dat de leergeischill-en in het voorstel genoemd, niet alleen in de pers Worden uitgedragen, do-cb ook in de prediking worden gebracht. Dit laatste acht spr. veel gevaarlijker. Daarom be veelt spr. benoeming van een commissie aan. Dr K. D ij k ontkent niet, -dat het ker kelijk leven in beroering is, Maar nu doet zich -de onaangenaamheid vo-or. -dat zij die zich ernstig zetten aan -de stu-die der Be lijdenis, geplaatst worden in den hoek -der verd-aöhten. 'Dat mo-et niet zoo zijn! De fout is wellicht gemaakt, dat deze men schen te vroeg gepubliceerd hebben, voor zij eigenlijk met hun studie klaar zijn. Prof. Dr G. M.denHartog h onder schreef, dat over de leergeschillen niet al leen geschreven wordt, doch deze ook in de prediking worden gebracht, wat spr. zeer gevaarlijk acht. Het Geref. volk is ontrust en wenscht een uitspraak. D'aar- om acht spr. benoeming van een commis sie gewenscht, Prof. dr K. Schilder zegt: Als men in de pers wil zwijgen, dan vat Spr. niet waarom de rapporteur, Prof Hepp, vlak vóór -de Synode de eerste van vijf brochu res deed verschijnen. Er zijn er die de beslissingen der Sy node aan hun laars lappen, getuige het publiek aanbevelen van de N.G.S.V. Spr. heeft verschillende bezwaren tegen de meerderheidsconclusie, De kerk betrede niet 'het terrein der wetenschap. Men moet niet kippen die niet-kerkelijk broeden kerkelijk storen. Ds Meynen: Ze -broeden niet, maar kakelen wel (vroolijkhei-d). De kerk wake voor het nemen van on tijdige maatregelen als -de mannen der wetenschap nog niet klaar zijn. Dan komt ze op het terrein der wetenschap. Tegenover hen, die zeggen dat er on rust is in de kerken, zegt spr.: benoem dan maar een commissie, die ons theolo gisch denken verder brengen kan en en kele punten -die niet in -de belijdenis zijn vastgelegd, nader 'bezien. We moeten de onrust niet vergrooten door bet nemen van besluiten als de meerderheid nu vo-orstelt. Prof. dr J. Ridderbos voelt veel voor de argumenten der meerderheid, maar ook voor de argumenten van prof. Schilder. Het is ontzettend gevaarlijk als er een partij is -die er de kerk voor wil spannen gelijk ook tot het uiterste moet gewaakt -dat de kerk niet he-t pad der we tenschap opgedrongen worde. De commissie van 7 deputaten mag wel bestaan uit 7 wijzen! Spr. zo-u gaarne zien, dat de voorstel lers hun vrees, waarvan ze in hun voor stel gewagen, nader motiveerden. Prof. dr H. H. Kuyper wil zich niet ontveinzen, -dat hij de toestand in de Geref. Kerken ernstiger noemt dan ooit, ernstiger o-ok dan in de dagen van Assen. Ais de -kerk niet spreekt, vreest- Spr. -dat zij afwijkt van het geloof dat eenmaal der heiligen is overgeleverd. Er is een nieuw geslacht opgekomen, dat een eigen orgaan uitgeeft „Pro Ecclecia'', een eigen fraktie vormt en, wat nog nooit gebeurd is, een orgaan opricht om ideeën van an deren, n.l. van prof. Schilder en prof. Vol- lenhoven, te p-opulariseeren. Dat zal een vloek blijken over onze kerken, die niet mogen zeggen: ik ben van Paulus of van Gefas, maar: ik ben van 'Christus. Hier is het gevaar van persoonsverheerlijking. Spr. heeft brief op 'brief ontvangen van menschen en jongere predikanten, -die schreven met Kuyper en Bavinok te heb ben afgedaan. Zelfs Calvijn heeft geen -autoriteit meer. Men wil met 2 jaar prac- tijik, de tempe-l afbreken en een nieuwe op richten. En zulks geschiedt door haardeloo-ze maar als het gaat om een beweging, -die alles wil omkeeren. Men kan een enkel in dividueel pre-dikant kerkelijk behandelen maar als het gaat o-m een beweging, die de kerk vergiftigt, m-o-et -de Synode optre den. Spr. stond 'hierna stil 'bij de verschil lende kwesties die aan de orde zijn. Kiespijn overvall U meestal op een tijdstip dat géén gelegenheid heeft naar den tand arts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dal helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijn stillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. B.v. het vraagstuk van de pluriformi teit -der kerk is actueel. Wie alleen maar de 'Geref. Kerken erkent als -de eenig ware kerk, kan niet ijveren voor toenadering tot andere kerken, want -die zijn er -dan niet. D'at is breken met de catiholici- teit der kerk. Op al die gronden adviseert Spr. dat de Synode een stap zal do-en, niet o-in op te komen tegen een geest van verdere wetenschappelijke ontwikkeling, want -die willen allen maar tegen een geest van afbraak. -Onder diepe -stilte volgde de Synode dit betoog. De rapporteur, prof Hepp stond eerst stil bij 'het voorstel-Greydanus, dat hij bes-treed als zouden de zaken -die ge noemd worden om -door deputaten te wor den bezien, confessioneel nog niet bepaald zijn. Schrift en -belijdenis staan o-no-m- sto-otelijk vast en daaraan moeten de vraagstukken getoetst. De commissie wil geen studiecommis sie, maar gewoon een commissie, van -de Synode, -die niet op uitbouw der belijdenis

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5