De verloving van Prinses Juliana. EERSTE BLAD VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 281 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. RITSEM A STOFZUIGERFABRIEK. Binnenland Belangrijkste Nieuws n.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et f Emorgo" tor exploitatie van liet blad „Do Zcouw". nnroanx Lange Vorststraat 70, Goes. 'relefooniuimmei' 11. Pnatcii(V|ue en Girorekening MWi Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12,50 per kwartaal, wcokabonricmcntcn voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advcrtcntiün 30 cent por regel. Ingezonden mcdcdcclingen 60 cent per regel. Kleine Advertcnticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ovaties voor het Koninklijk Huis. Het was gisteren den geheelen middag in de omgeving van het paleis zeer druk. Duizenden en duizenden stonden in de omgeving te wachten in de hoop de Prin ses en den Prins te zien. Men kortte zich den tijd door het zingen van liederen, af gewisseld door het geroep: leve de Prin ses en de Piins. Van half zes af was het een aan- en afrijden van auto's, welke de autoriteiten, die om zes uur ter audiëntie genoodigd waren, naar het paleis brach ten. De audiëntie duurde tot ruim half zeven. Toen zag men de genoodigden vertrekken. Eenigen uit het publiek za gen een glimp van Prinses Juliana voor een der ramen van de bovencorridor. Toen barstte een gejuich los, dat 'over ging in luid gejubel en gezang, dat mi nuten lang aanhield. Men riep om de Prinses en den Prins. Zij1 lieten zich ech ter nog wachten en menigeen, die uren had gestaan, meende reeds, dat hij! weg kon gaan zonder Prinses Juliana of Prins Bernhard gezien te hebben, toen een lakei voor een der vensters verscheen en dit hoog open schoof. Toen was het publiek niet meer te hou den. Men begreep, dat het verloofde paar zich wederom zou vertoonen om de me nigte te danken voor alle hulde en bewij zen van aanhankelijkheid. En inderdaad enkele seconden later verschenen Prinses Juliana en Prins Bernhard, lachend en wuivend voor het venster en dankten vriendelijk voor de hartelijke ovatie, welke het publiek hun bracht. De menschenmenigte drong op, en kon slechts met moeite door de politie op een afstand gehouden worden. Honderden en honderden kleine vlag getjes verschenen eensklaps, niemand wist waar deze zoo plotseling vandaan kwamen zakdoeken en hoeden gingen in de lucht, kortom het was weer een van die spontane en grootsche betoogin gen van aanhankelijkheid, en trouw, zoo als ons vorstelijk huis deze in den loop der laatste dagen reeds tallooze malen heeft ontvangen. Het jonge paar trok zich terug en tot verrassing van het publiek kwam de Ko^ ningin met de Prinses van Lippe-Bies- terfeld even voor het open raam en ook zij! hadden een hartelijke hulde in ont- vangst te nemen. Nog eenmaal verscheen Prinses Juli- ana met Prins Bernhard voor het ven- I ster, wederom barstte een gejuich los. Toen deed Prins Bernhard met 'n kwiek I gebaar het raam dicht, wuifde nog een- Ij maal met beide handen en verdween met 1 de Prinses. Het publiek begreep, dat het K toen afgeloopen was en langzaam begon het zich te verspreiden. De beide Oranje-vereenigingen „Bijbel, Oranje en Nederland" en „Bijbel en Oranje" hebben gisteravond in de Groote Kerk een samenkomst belegd. Sprekers waren Ds P. Nomes en Ds D. A. van den Bosch. De Regeering ten Paleize ontvangen. H.iM. de Koningin heeft gisteravond te 6 uur ten paleize NooTdeinde ontvan gen de voorzitters van de Eeiste Kamer en van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, den voorzitter van den Minister- raad en de ministers, den vice-president - van den Raad van State, den Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, den gouverneur der Residentie, den directeur van het kabinet der Koningin en den burgemeester van 's Gravenhage, tenein de hen in de gelegenheid te stellen hun gelukwenschen aan te bieden aan de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bern hard van Lippe Biesterfell. De tocht naar de bioscoop. Gistermiddag hebben de Prinses, zoo- als wij reeds meldden, haar aanstaande, en. zijn familie zich te voiei naar de Cineac-bioscoop begeven, wat, hoewel zaj' blijkbaar door een achterdeur het paleis hadden verlaten, bijl het talrijke publiek, dat zich in de tusschengelegen straten bevond, natuurlijk niet onopgemerkt was gebleven. Eer zijl bij de Cineac waren, waren zij' dan ook reeds omringd door een groote menigte menschen, die op al lerlei wijzen uiting gaven aan hun geest drift. Doch veel grooter was de toeloop, toen ziji het theater weer verlieten. De politie had de grootste moeite, het pu bliek, dat het jonge paar van dichtbij wil de toejuichen, op eenigen afstand te hou den. Bij het paleis werd het bij1 den terug keer een ware stormloop, men drong tot onder de colonnades door. Juist bevon den zich in de vestibule van het paleis 0en aantal leerlingen van de huishoud school, die gekomen waren om de felici- tatieregisters te teekenen. Dezen vormden aanstonds een kring en juichten het jon ge paar op de hartelijkste wijze toe. Ohderwijl kwam ook de moeder van den Prins, die in de drukte met haar jongsten zoon wat achter was gebleven, bij1 het paleis aan, ook zij1 werd hartelijk toegejuicht. Teneinde het publiek eenigs- zins tot bedaren te brengen, beklom de bevelvoerende hoofdinspecteur van poli tie een juist voorbijkomende auto en sprak door een scheepsroeper enkele woorden, waarbij! hijl de belangstellenden opwekte den weg toch eenigszins vriji te laten voor het verkeer naar en van het paleis. Hieraan werd toen onmiddellijk gevolg gegeven. Effectenbeurzen morgen gesloten. Daar in verband met de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernbard van Lippe-Biesterfeld, de dag van morgen een nationale feestdag zal zijn, heeft 'het be stuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel het besluit genomen, dat Za terdag de Effectenbeurs zal zijn gesloten. Prins Leopold voor de A.V.R.O.- mlcrofoon. Prins Leopold von Lippe-Biesterfeld, de oom van Prins Bernbard beeft giste ren op zijn slot te Detmold de volgende woorden voor de microfoon van de A.V.R.O. gesproken: Als 'hoofd van het huiis von Lippe is bet mij een bijzondere vreugde om door de radio als eerste de hartelijkste geluk- en zegenwenschen voor het jonge bruidspaar namens mij en mijn vrouw uit te spreken. Wij zijn dankbaar voor 'het groote ver trouwen en de vriendelijkheid, waarmede een lid van ons Huis in Nederland is ont vangen en wij deelen in de vreugde over de verloving van Kroonprinses Juliana met Prins Bernhard Leopold, mijn pete kind. Wij 'hopen, dat deze verbintenis Nederland1 en het Koninklijk Huis tot den rijkste-n zegen moge strekken. Geen bezoek aan de Jaarbeurs. Uit de heste bron wordt verzekerd, dat het bericht omtrent een a.s. bezoek van het verloofde prinselijke paar aan de Jaarbeurs te Utrecht van allen grond ont bloot is. De viering In Indië. In alle plaatsen in geheel Ned.-Indië is men, naar Aneta uit Batavia meldt, thans zeer druk bezig met vooi bereidin gen om 12 September tot een waarlijk na tionalen feestdag te maken. Uitvoerige programma's voor feestelijkheden zijn al om reeds vastgesteld. Waar de Prins vertoeven zal. Als over eenigen tijd de eerste spontane nationale vreugde eenigszins zal zijn ge luwd, als ook de officieele verlovingsfees ten op „Het Loo" ten einde zijn, zal Pins Bernbard zich eenige maanden .in een rustige omgeving wijden aan de studie van het Nederlandsöhe volk en zijn belan gen. Reeds in zijn radio-rede kondigde de Prins deze plannen aan. Het is zoo goed als zeker, dat voor dit doel het buiten „De Sperwershof" van jhr mr W. F. Roëll te 's Gravenland zal wor den uitverkoren. Op deze fraaie buiten plaats, waar groote vrienden van H. K. H. Prinses Juliana wonen, 'heeft Prins Benno, zooals men weet, reeds meermalen vertoefd en eenige keeren was hij gelijk tijdig met de Prinses de gast van de fa milie Roëll. Amsterdam viert feest. 'Gisteravond heerschte in het Vondel park, in het prachtige Rosarium, een spontane feestvreugde. Reeds vroeg in den avond toegaven honderden en nog maals honderden zich uit alle deelen van de stad naar het Vondelpark, gehoor ge vende aan den oproep van 'het bestuur van Rozengracht 2, om op feestelijke wijze de vorstelijke verloving te vieren te midden van 'bloemengeur en kleuren pracht Verschillende sprekers voerden het woord. Liederen werden gezongen. D'e apotheose van dit vreugdevolle en enthousiaste feest was een 'bloemenregen uit een verlicht vliegtuig. Tegen kwart voor tien verscheen de Fokker 'boven het feestterrein. Lager en lager cirkelde de machine, een regen van oranjebloemen daalde op de duizenden neer. Het mo torgeronk werd verre overstemd door de jubelkreten van de feestelijke menigte. De bakkersarbeid In verband met den nationalen feestdag. Naar wij vernemen, is de minister van sociale zaken voornemens toe te staan, dat morgen in verband] met den nationalen feestdag in toroo'dbakkerijen in alle gemeenten des rijks door hoofden of bestuurders en door 'bakkersgezellen te twaalf uur middernacht met den bak- kersarbeid wordt aangevangen, met dien verstande, dat in 'broodbakkerijen, voor welke een vergunning als bedoeld in art. 37, le lid der Arbeidswet is verleend, reeds vandaag te tien uur nar middag met arbeid, bestaande in het ge reedmaken van deeg en ovens mag wor den 'begonnen. Voorts zal op Zaterdag a.s. deeg of brood, dat na 8 uur namiddag van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, van half acht des voormiddags af uit de broodbakkerij mogen worden vervoerd, terwijl het van 8 uur voormiddag af mag worden verkocht en afgeleverd. De radio-zender van Sevilla meldde, dat San Sebastian thans geheel door de opstandelingen is ingesloten. Er zijn ern stige meeningsverschillen ontstaan tus- schen de verdedigers, waarvan sommigen de stad willen overgeven vóór den aanval terwijl anderen weerstand willen blijven bieden. Aan het front in Toledo zeggen de troe pen van generaal Franco op hun linker vleugel Arenas San Pedro bezet te heb ben, en aldus hun aanvalsfront tot aan de troepen van generaal Mola te hebben verlengd. Naar Reuter uit Madrid meldt, worden daar de toebereidselen tot verdediging van de stad koortsachtig voortgezet. Het garnizoen is versterkt. Het bombardement van Toledo en Oviedo door de regeeringsluchtmac'ht wordt voortgezet. Het Alcazar heeft zich nog niet'-overgegeven. De regeerings!,vliegtuigen, die Barcelona tot basis hebben, ontvingen order om strooibiljetten boven Huesca uit te werpen, waarin de bevolking wordt aangemaand zich binnen '24 uur over te geven. Zoo niet dan zullen 12.000 man den aanval inzetten en met behulp van de artillerie en de luchtmacht de stad tot één grooten puinhoop maken. Huesca is dus nog niet in handen van de regeering. ROOD COMPLOT IN ITALIË. „United Press" meldt Volgens mededeelingen van betrouw bare zijde is de Italiaansche regeering een communistische samenzwering op het spoor gekomen. De organisatoren hadden hun hoofdkwartier te Rome. De heele organisatie is reeds onschade lijk gemaakt. Naar verluidt, zouden eenige leiders hooge posten in de fascistische partij be kleed hebben. De regeeringsautoriteiten beijveren zich het stilzwijgen over de samenzwering en de arrestatie te 'bewaren. Het verluidt echter, dat ook meerdere tientallen arbei ders, die tot de communistische organi satie behoorden, gearresteerd zijn. Men zou veel propagandamateriaal ge vonden hebben. De actie in de Etruskische steden is nog niet geëindigd. Deze streek was voor de machtsovername in 1922 en ook later, het centrum der communistische actie in Italië. DE PROCLAMATIE VAN HITLER. Engelsche persstemmen. Naar aanleiding van de proclamatie van Hitier schrijft „D'e Times", dat de Engelsche publieke opinie nooit bereid zal zijn den terugkeer van koloniën serieus te overwegen, behalve door een algemeene regeling en, daartegenover, het practisch afstand doen door Duitschland van den oorlog als een politiek instrument. Op het oogenblik wordt de oorlogsmen taliteit in Duitschland aangemoedigd. Nu concessies doen zou een voudig beteekenen, dat men Duitschland uitnoodigde mor gen met krachtiger eischen te komen. De Morning Post schrijft, dat de terug keer van de Afrikaansche koloniën naar Duitschland dit land uitgangspunten zou verschaffen tot nieuwe expansie. Indien de Britsche regeering in plaats van te draaien, ondubbelzinnig verklaard zou hebben, dat zij onder geen omstandigheid koloniën zou afstaan, dan was het wel zeker geweest, dat een proclamatie als die van Woensdag niet zou zijn uitge sproken. Bloedig gevecht in Noord-Palestina. Sinds Dinsdag is een grooter tegenstel ling tussehen de Arabische opstandelin gen en de Britsche troepen merkbaar. D'es middag» is het in bet Noorden van Palestina tot hevige gevechten gekomen. In een gevecht bij Acco werd een uit 50 man bestaande troep Arabische opstan delingen door Britsche troepen bedwon gen. D'e Arabieren hebben 33 dooden ach tergelaten. Voorts werden bij dit gevecht 2 Arabische politie-agenten en 1 Britsch soldaat gedood. Bij een ander gevecht werden drie Brit sche militairen gedood. Uw verouderde Stofzuiger ruilen wij in tegen den hoogsten prijs bij aanschaffing van de nieuwste RITSEM A klop- veeg-zulg-machlne met klopvlbrator. Vraagt U eens inlichtingen. FiliaalMiddelburg, Heerengr. M 26a, Tel. 202 (Adv.) Na de muiterij op de beide Portugeesche oorlogsschepen. D'e staat van voorzorg in Portugal is opgeheven. Slechts blijven nog enkele voorzorgsmaatregelen bij de marine-eta blissementen en aan boord der oorlogs schepen van kracht. Korte Berichten. Men bevestigd in Londen, dat de Engelsche regeering na overleg met de Fransche regeering, de Duitsche en Ita liaansche regeeringen heeft voorgesteld de Locarno-conferentie op 19 October in de Engelsche hoofdstad te doen beginnen. In Duitsche kringen is dit voorstel niet on verdeeld gunstig ontvangen. DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. Uitzending van een verslag per radio. Van de plechtigheid van de opening van de nieuwe zitting der Staten-Gene- raal zal de A.V.R.O. aanstaanden Dins dag wederom een radio-verslag uitzen den. D'e beer D'. Hans zal als hoofd-repor- ter fungeeren; ditmaal zal ook op een en kel punt van den weg, dien de stoet volgt, een verslaggever worden geplaatst. Ook de Troonrede, door H. M. de Koningin uit te spreken, wordt wederom uitgezon den. 's Avonds 10 uur zal de 'heer D'. Hans, eveneens voor de microfoon van de A. V. R. O. een overzicht geven van den in houd van de millioenen-nota. DE HAAGSCHE A.-R. LANDDAG. De regelingen. De opening der Kamers. Zoo als bekend mag worden verondersteld, rijdt Hare Majesteit om 1 uur precies van het Paleis Noordeinde naar het Bin nenhof. Plaatsen langs deze route kun nen niet worden gereserveerd. Ieder zorge dus voor zich zelf. Wil men iets zien, dan kome men zoo vroeg mogelijk in Den Haag Breng vouwstoeltjes mee Parkeeren autobussen uit richting Delft: Schedeldoekshaven (zij straat van het Spui). Bij de stations en parkeerplaatsen zijn gidsen van „Mobiel" aanwezig, kenbaar aan oranje-band om den arm. Naar Houtrus t. Voorzoover men met bussen gekomen is,, ga men na de Kameropening direct naar de bus terug en onmiddellijk vandaar naar Houtrust, zooveel mogelijk buiten het stadscentrum om. Voor de anderen staan ten dienste de extra versterkte tramlijnen 1, 3, 3a en 21, welke alle dicht bij Houtrust komen. Op Houtrust. Op Houtrust zijn ver schillende ingangen afhankelijk van de kleur van het toegangsbewijs dat men heeft. Deze kleuren staan boven de in gangen aangegeven. Men wordt alleen door een ingang toegelaten, als deze kleu ren overeenstemmen. Pas bij den ingang van Houtrust spelde men de toegangskaart op de borst. Daar voor is in alle kaarten een gaatje aange bracht. Men doe dit beslist niet voor dien tijd. Men zou dan in strijd komen met de wet, die het dragen van onderscheidings teekenen, welke een staatkundig streven aanduiden, verbiedt. Houtrust heeft duizenden zitplaatsen, maar toch niet voldoende, ondanks alle getroffen maatregelen, om ieder een zitplaats te geven. Ook hier kunnen dus de meegebrachte vouwstoeltjes goede dien sten bewijzen. Naar de rijtoer. Hare Majesteit heeft de laatste jaren de gewoonte na afloop der Opening der Staten-Generaal, met de Koninklijke Familie, een rijtoer door de stad te maken. Indien dit ook thans gebeurt, ligt het in de bedoeling in optocht vanaf Houtrust te marcheeren naar een straat langs de route. Men houde zich bij afmarsch en terug keer stipt aan de te geven orders! Laten onze menschen een voorbeeld geven in orde en discipline. Breng nationale vlaggen mee! Dat geeft een fleurig beeld. De vergaderingen. De middag vergadering zal aanvangen te 4 uur; de avondvergadering om 7 uur. Men vestige de aandacht der chauffeurs er op, dat zij zich stipt gedragen naar Binnenland. Nog steeds feestbetoon in Den Haag. De Koninklijke familie Donderdag naar Amsterdam. Geen buitenlandsche spaarkassen hier te lande. De Eerste Kamer over de wijziging in de steunregeling. De Gen. Synode der Geref. Kerken over de perspolemieken. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. San Sebastian gdheel ingesloten? Weer relletjes in Palestina. Rood complot in Italië? de aanwijzingen der politie bij het voor rijden bij Houtrust. Na de sluiting. Voor extra-trams, bussen en taxi's is gezorgd. Indien ieder nu stipt de bevelen van de regelingscom missie opvolgt, zal er voor gezorgd wor den, dat iedere deelnemer op tijd aan den trein is. COLLECTIEVE LIJSTEN VOOR GEZEL- SCHAPSREIZEN IN HET BUITENLAND. Alleen in gevallen, waarvoor een speciale voorziening is getroffen. D'e Commissarissen der Koningin in de provincies hebben aan de burgemeesters mededeeling gedaan van een brief van den minister van Buitenlandsche Zaken, waarin deze mededeelt dat de huidige toe stand van 's lands financiën niet toelaat het gebruik van Nederlandsche buiten landsche paspoorten te doen verminderen door van overheidswege collectieve lijsten af te geven ten dienste van gezelschaps- reizen naar het buitenland. Zoodanige collectieve lijsten bebooren in de huidige tijdsomstandigheden afgegeven in de ge vallen, voorzien in de met de Duitsche re geering in 1926 getroffen regeling inzake de afschaffing van toet verplichte pasvi sum voor de wederzijdsctoe onderdanen, waarop betrekking bad de circulaire vau zijn toenmaligen ambtsvoorganger van 23 Januari 1926. Het legaliseeren of viseeren van door anderen opgemaakte collectieve lijsten is in dit verband op één lijn te stellen met de afgifte van overheidswege van zooda nige lijsten. WAAROM GEBEURDE ER IN ROTTERDAM NIETS? Verklaring van den Burgemeester. Naar aanleiding van toet bericht aan gaande toet standpunt van den Burge meester van Rotterdam ten aanzien vaD het 'houden van feestelijkheden in ver band met de verloving van Prinses Ju liana wordt de volgende ambtelijke mede deeling verstrekt: „Van eenigen 'aandrang van de zijde der wethouders, dat in dezen geen mede werking zou moeten worden verleend, is geen sprake geweest. Van de zijde van toet gemeentebestuur of van den burgemeester is geen enkele weigering gegeven voor feestelijkheden in onze stad. De burgemeester stelde zich evenwel op toet standpunt, dat toet niet juist zou zijn van bovenaf te decreteeren dat er feestelijkheden moesten worden ge houden, klokken moesten worden geluid en kerkdiensten moesten worden gehou den. Aan spontane uitingen van feest vreugde wordt echter alle mogelijke mede werking verleend. Ingekomen aanvragen voor toet 'houden van optochten zijn dan ook terstond ingewilligd." D'e feiten zijn echter de volgende: Zoodra de tijding der prinselijke ver loving officieel bekend was geworden, is het Bestuur van Rotterdam's Comité voor Nationale Belangen bijeen gekomen en heeft het volgende plan opgesteld: 's Middags om vijf uur zouden in de stad de klokken worden geluid. Te zeven uur zou in alle kerken een bid- en dank stond worden gehouden, 's Avonds zou op den Coolsingel een feestbetooging met zanghulde plaats vinden. Op deze wijze meende het comité zooals zijn taak is, bij deze nationale gebeurtenis leiding te ge ven aan de spontaan uit het volk opko mende behoefte om in het openbaar te getuigen van zijn gevoelens van trouw en aanhankelijkheid tegenover het vorsten huis. Met 'dit plan heeft de heer H. Rin gers, eerste secretaris van het genoemde comité zich naar het stadhuis begeven om het den burgemeester voor te leggen en zijn medewerking te vragen, in zooverre deze noodig zou zijn. Men verwachtte niet anders of de burgemeester zou aanstonds deze medewerking verleenen, bestaande in de openstelling van het stadhuis en het als vertegenwoordiger van het Gezag, evenals bij de jaarlijksc'he aubade op Ko ninginnedag, in ontvangst nemen van de hu'lde van het Rotterdamsc'he volk. Aan den vertegenwoord i-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1