De verloving van Prinses Juliana A J stuks j cent* DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No, 200 lypotheek of Zwart in wering van i THIEME Gisteren weer groote geestdrift voor het Koninklijk Paleis. - 's Prinsen moeder en broer aangekomen. Het verloofde paar spreekt de menigte toe. Belangrijkste Nieuws Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. (Jitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer II. Postchèque en Girorekening 44455 poedig mogelijk gemeten bouw- letters H. B., 1 te Goes. ende om 1 of te ontsmetten. et de Roode ddelburg. 'uinzoet 6'10, L2 ct. p. kg. ia 12—26, Mo- 2837, Reine >ete Kwetsen 19 1, Reine Claude uimen 2534, 30, Burbank n 2032, Hon- uitschot prui ken 17—25, Hy- 3 ramen 15il9, n 37 gld. p. rijgen 1,70, per- 0—3,30 gld. p. stuk. Ter Rotterdam- -ersstr. 3739, eieren. Kipeie- Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL 1. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcckabonnomonton voor Middolburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losso nummers 5 coat Advcrtcntlön 30 cont por rogcl. Ingezonden mcdedcelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Den geheelen middag heerschte gisteren in de omgeving van het Koninklijk Pa leis een ongekende drukte. Naarmate het naar 5 uur liep (het uur, waarop men gerekend had, dat de vorstelijke verloof den met Prinses Armgard, de moeder van Prins Benno, en Prins Aschwin, zijn broer, zouden aankomen), groeide de mas sa aan. In den loop van den middag ging het gerucht, dat het in de bedoeling lag van Prinses Juliana en Prins Bernhard om de gasten een eind tegemoet te rijden. De ontmoeting zou zoo verzekerde men op een van de buitengoederen van de Koningin aan den Leidschestraatweg plaats vinden. Het gerucht bleek juist te zijn. Om half vijf verliet het vorstelijk paar in de open Ford-Cabriolet van den Prins, die zelf achter het stuur zat, de Koninklijke stal len. Aanvankelijk bestond het plan om van den hoofdingang van het paleis Noordeinde weg te rijden, maar de ge weldige menschenmenigte noodzaakte het jonge paar een anderen weg te kiezen en het paleis via de Koninklijke stallen te verlaten. Om kwart over vijf kwamen Prinses Juliana en Prins Bernhard bij het land goed Ter Horst aan den Leidschestraat weg aan. Toen het jonge paar het hek binnen reed begroette een juichende schare de Prinses en den Prins. Het werd bekend, dat Prinses Armgard en Prins Aschwin naar het landgoed Raaphorst zouden geleid worden, waar Prins Bernhard en Prinses Juliana over het landgoed Ter Horst waren heen ge reden. Dientengevolge begaf het publiek zich naar het hek van de Raaphorst. Even voor half zes zag men den Prins en de Prinses naderen. Het publiek juicht en als iemand een „leve de Prinses" aan heft, verdubbelen de toejuichingen. La chend wuift het jonge paar terug. De aanwezigen zullen het tafreel niet spoedig vergeten: het jonge paar, gezellig pratend en stevig gearmd, wandelend door de fraaie bosschen. Eindelijk om 10 minuten over half zes komt een groote groene wagen in zicht. De auto heeft groote vaart (een journa list, die de auto van den Haagschen Schouw heeft gevolgd, heeft ruim 100 K.M. moeten rijden om haar bij te hou den) en wordt door de Wassenaarsche politie aangehouden. De Moeder van den Prins chauffeert zelf. Met een keurige bocht rijdt de Prin ses naar binnen, stormachtig toegejuicht door de wachtende schare. Prins Aschwin had naast zijn moeder plaats genomen. Op de achterbank zaten de kamenier en de chauffeur van de Prinses. Even voor bij het tuinmanshuisje stopt de auto. De Prinses stapt uit. Dan verdwijnen zij. Ruim een kwartier later komt het ge zelschap aangewandeld. Een ovatie stijgt op uit de menigte. Prins Bernhard gaat nu achter het stuur van de auto van zijn moeder zitten en naast hem neemt Prin ses Juliana plaats. De moeder van den toekomstigen gemaal van onze Kroonprin ses en Prins Achwin nemen op de achter bank plaats. Een ware triomftocht. Van de „Raaphorst" tot aan het Paleis Noordeinde is het een ware triomftocht geworden. i Overal jubelt de menigte en wuift met hoeden en zakdoeken. Rijen dik staan duizenden en duizenden langs den weg. Heel langzaam rijden de auto's over Korte Voorhout, Vijverberg, Kneuterdijk en Heulstraat. De belangstelling is veel en veel grooter nog dan Dinsdag en het enthousiasme is hiermede in evenredig heid. Er komt geen einde aan het gejuich. De politie heeft de grootste moeite een stuk van den rijweg vrij te houden. Even voor 'half zeven rijdt de eerste auto voor het bordes van het Paleis voor. H. M. de Koningin treedt naar buiten en begroet haar nieuwe gasten. De politie kan thans de menigte niet meer in bedwang, houden. Het cordon wordt verbroken en het publiek bestormt het voorplein. Ook onder de colonnades veroveren velen zich een plaats. Men juicht en jubelt en zwaait in ongekend enthousiasme. Arm in arm dankt het jonge paar voor deze geweldige ovatie. De Koningin en de Prinses van LippeBiesterfeld en haar jongste zoon kijken op den achtergrond verheugd toe. Na enkele oogenblikken trekt het hooge gezelschap zich in het Paleis terug. Maar het publiek weet van geen wijken. Mer wenscht het jonge paar op het balkon nog eens toe te juichen. En als dit even later, vergezeld van de Koningin en haar gasten op het balcon verschijnt, wordt er weer harder gezongen en gejubeld. De huldiging van gisternamiddag maak te indruk door het massale. Al die dui zenden menschen, juichende en jubelen de, zingende ook zoo nu en dan, wuivend met handen, zakdoeken en hoeden, het was een daverend geweld. Het geleek een orkaan van vreugdekreten. Tenslotte trekt het gezelschap zich wer kelijk terug en dan keert de menigte langzaam, voetje voor voetje, huiswaarts. Nieuwe ovaties In den avond. Ook gisteravond konden de Hagenaars niet thuis blijven en zijn zij in grooten getale naar de binnenstad getrokken, in het bijzonder naar het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde, in welks omgeving het omstreeks 8 uur reeds zwart zag van de menschen. Geen duizenden, maar tien duizenden waren hier samengekomen om Prinses Juliana en Haar verloofde toe te juichen. Was het de politie tot dat tijdstip ge lukt, den rijweg en het voorplein gedeel telijk vrij te houden en daardoor een op stopping van het verkeer te voorkomen, een goed kwartier later bleek haar dat niet meer mogelijk. Gelijk een wervel wind stoven op een gegeven oogenblik de duizenden naar voren, er was voor het betrekkelijk gering in aantal zijnde poli tiepersoneel geen houden aan. Slechts met de grootste moeite en inspanning gelukte het tenslotte, de enthousiaste massa, wel ke reeds tot de kleine steentjes van het voorplein was gekomen, tot staan te bren gen. Toen kreeg de politie versterking. Er moest ruimte gemaakt worden, want het gedrang was zeer hevig en de ge volgen daarvan bleven niet uit. Vele vrouwen en meisjes vielen flauw. Zoover men het plein, de aangrenzende Paleis straat en aan weerszijden van het Paleis zien kon, was het één groote, deinende zee van menschen. Om half tien verscheen op het balcon Prinses Juliana, in het wit gekleed,- met aan haar zijde Haar toekomstigen Ge maal, Prins Bernhard, gekleed in smoking. Een oorver do ovend gejuich steeg op. Duizenden handen gingen omhoog en zwaaiden en wuifden het jonge paar toe. En uit het gejuich weerklonk dan, eerst overstemd door het gejuich, doch dan machtig, ons volkslied. Ook in het Noordeinde bevonden zich velen, die geen kans zagen op het voor plein te komen en die toch ook graag de Prinses wilden zien. Ook zij werden niet teleur gesteld en groot was hun vreugde, toen de Prinses en Prins Benno voor een geopend raam van den zijvleu gel verschenen. Prinses en Prins spreken tot het volk. Tegen half elf, toen het gejuich onver minderd voortduurde, kwamen de Prin ses en Prins Bernhard opnieuw voor het geopende venster van den linkervleugel om een ovatie vaiia de menigte in ont vangst te nemen. Door een handbeweging maakte de Prinses duidelijk, dat zij iets wilde zeggen. Het wachtwoord: „Stilte" werd daar op uit de eerste rijen doorgegeven en toen kort daarop volkomen stilte heerschte, sprak de Prinses: „Ik ben zeer blij, dat u allen hier gekomen zijt. Ik dank u allen zeer", waarop het gejuich opnieuw minutenlang duurde. Even later gaf ook de Prins te kennen, dat hij iets wilde zeggen en onder een eerbiedige stilte zeide hij: „Ik ben heel gelukkig. Ik dank u allen zeer". Men zal begrijpen, dat deze eenvoudige woorden, zoo uit het hart gegrepen, even ontroering brachten. Toen barstte er een gejuich los, als we in deze twee dagen nog niet beleefd hebben. De ramen heb ben tot ver in den omtrek beslist getrild. Het was tot ver van het Paleis te hooren. Het verloofde paar stond hier een oogenblik temidden van het volk, waar over de Prinses eens zal hebben te regee- ren. Dit was een historische gebeurtenis van grootsche allure... Maar daarna was het ook uit. De po litie rukte ten deele in, de huzaren gingen naar hun kazernes terug, en dat was voor de menschen het bewijs: voor heden is het afgeloopen. Zaterdag weer huldebetoon. Het Haagscke Comité voor Volksfees ten meldt: In verband met de verloving van H. K. H. Prinses Juliana worden alle vereeni- gingen en corporation uitgenoodigd tot een gemeenschappelijk huldebetoon aan de Koninklijke Familie op Zaterdag a.s. Het is de bedoeling, dat elke vereeni- ging of corporatie door een afvaardiging wordt vertegenwoordigd met medebren- ging van banier, vaandel of vlag. D'e be tooging zal plaats hebben voor het Paleis aan het Noordeinde en aanvangen té vijf uur nm. De indruk op de vorstelijke personen. D'e duizenden en duizenden, die Dins dagavond voor de Koningin, Prinses Ju liana en Prins Bernhard hebben gedefi leerd, zullen er zeker verlangend naar zijn, te weten, welken indruk deze mas sale, jubelende schare op de vorstelijke personen beeft gemaakt. Een verslaggever van het A. N. P. beefl hieromtrent een en ander vernomen van mr Th. Bautz, voorzitter van de Haag- sche afdeeling van het nationaal jonge ren verbond die zich met zijn medebe stuursleden eveneens op het balkon be vond. Herhaaldelijk verzekerde de Prinses mij, aldus de heer Bautz, dat zij deze be tooging, juist door de spontane deelne ming buitengowoon indrukwokkerid vond, De Prinses zeide mij woordelijk: „Ik kan het niet heelemaal be- seffen, dat dat nu voor ons is Ik ben toch zoo gelukkig". D'e Koningin maakte een even geluk kigen indruk als de Prinses. Hoewel het lange staan Hare Majesteit merkbaar vermoeide, wilde Zij zich geen oogenblik terug trekken. Niets ontging aan de on verflauwde aandacht van de Koningin Haar belangstelling ging uit naar alles wat zij opmerkte: een dame die flauw viel en op verzoek van de Koningin in het paleis werd bijgebracht, de onver moeibaarheid van het muziekkorps van bet 3e halfregiment huzaren. ZooaJs een echt gelukkige moeder dat zou zeggen, vroeg de Koningin mij, aldus de heer Bautz: „hoe vond u hun aan komst, beiden in een two-seater?" Allen die hiervan getuigen zijn geweest i het is ter plaatse wel op ondubbelzin nige wijze gebleken waren verrast en diep ontroerd door het eenvoudige karak ter van dezen intocht. Eenvoud is inder daad een van de meest markante eigen schappen van ons volkskarakter en juist om deze reden heeft de entree van het prinselijk paar in de koninklijke residen tie zulk een indruk gemaakt. Allerwegen feestbetoon. 'Gisteravond 'heeft ook Amsterdam wel op zeer overtuigende en indrukwekkende wijze uiting gegeven aan de groote en op rechte vreugde, waarmede de verloving van Prinses Juliana de burgerij vervuld heeft. Op het historische Damplein, voor het nu onbewoonde koninklijke paleis, is het gekomen tot een grootsche 'huldebe- tooging aan het Huis van Oranje. Uit een zeer groot 'aantal andere steden en dorpen te veel dan dat we ze zouden kunnen opnoemen 1 komen berichten over spontane uitingen van vreugde en plaats gehad hebbende feestelijkheden. Ook Indië deelt in de blijdschap. Tele grammen werden van daar verzonden en feestelijkheden georganiseerd. Verlovingsfeest op Het Loo. Prins Bernhard bij de opening der Staten-Generaal. Naar wij vernemen, zullen de feesten ter eere van de verloving van Prinses Ju liana met Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld binnenkort op het paleis Het Loo worden gevierd. De wederzijdsche fa milieleden van de vorstelijke verloofden zullen 'hiervoor als gasten op Het Loo worden genoodigd. D'e vertrekken van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, welke nog nagenoeg onveran derd zijn gebleven, zullen ter beschikking van den jongen Prins worden gesteld. Bij de opening van de Kamers zal Prins Bernhard officieel aan de Staten-Gene raal worden voorgesteld. (De paleizen van wij' len H. M. de Koningi n-M o e d e r te 'sGravenhage en te Soest- dijk, waarvan de behuizing geheel intact is gebleven en 'het personeel nog ter beschikking is, zullen la ter door het jonge Vorste lijke paar in gebruik wor den genomen. Reeds gaan geruchten over een moge lijk 'bezoek van het toekomstige Vorste lijke Echtpaar aan Nederlandsch-Indië. De Prinses en Prins Bernhard naar de Jaarbeurs. N'aar wij vernemen zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard volgende week Woensdag een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht. Speciale uitzending naar Ned.-lndië. Hedenmiddag gaf de Phohi een spe ciale uitzending naar Ned.-lndië ter ge legenheid van de verloving van Prinses Juliana. D'e heer D. Hans, die reeds een herdenkingsrede hield voor de A.V.R.O., sprak de Indische luisteraars toe. Vrijstelling voor krijgstuchtelijk gestraften. Gisteren is aan de soldaten der land macht de volgende dagorder van den mi nister van defensie bekend gemaakt: Ik breng met groote vreugde ter kennis van de Koninklijke landmacht dat Prin ses Juli'ana zich heeft verloofd met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Aan alle militairen, die een krijgstuch- telijke straf ondergaan, wordt daarvan vrijstelling verleend, uitgezonderd voor wat betreft de straf van verlaging 'in klasse en van plaatsing in de tucht- Opheffing van schorsing bi] de werkverschaffing. 'De minister van sociale zaken heeft aan de inspecties voor de werkverschaffing geseind, dat arbeiders bij de werkver schaffing, die de vorige of deze week in Binnenland. De verloving 'van Prinses Juliana. De vorstelijke familie gisteren wederom hartelijk gehuldigd. De Eerste Kamer nam hot wetsontwerp inzake de weerkorpson aan, Rede van Minister 'Galissen voor de Chr. Werkgeversvereeniging. Buitenland. De oorlog in Spanje. Begint de opmarsch naar Madrid Proclamatie van 'Hitier. (Rede van den Belgischen premier. verband met wangedrag en dergelijke mochten zijn geschorst en voor wie de eventueele uitsluitingsduur niet langer zal duren dan 14 dagen, in verband met de verloving van Prinses Juliana hun schorsing zien opgeheven en herplaatst mogen worden, zonder dat zij van de uit sluiting financieel nadeel zullen onder vinden.. Enkele wanklanken. Toen de verloving van de Prinses te Bols ward bekend werd 'besloten de leerlingen der rijks zuivelschool spontaan 'n optocht te houden. D'e burgemeester wil de daartoe echter geen toestemming ver- leenen. Niettemin trokken de jongelui in witte laboratoriumjassen en oranjemut sen met een harmonicaspeler voorop door de stad, waaraan echter weldra twee agenten op hardhandige wijze een eind maakten. Zij trokken de sabel en sloegen de jongelui en hen die mede uiting gaven aan de feestvreugde, uiteen, waarbij en kele personen schade aan hun kleeding opliepen. Het Comité voor Nationale Belangen te Rotterdam 'had 'tvoornemen opge vat om Dinsdagavond in verhand met een aantal ingekomen verzoeken van vereeni- gingen een Oranjedemonstratie te houden op den Goolsingel. Voorts had het comité de klokken willen laten luiden en een dankdienst willen laten houden in de ker ken. Volgens de opvatting van het Rotter- damsöhe gemeentebestuur zou echter zulks niet strooken met de opvattingen in D'en Haag, waar men gevraagd bad om zich in verband met de tijdsomstandighe den te bepalen tot bet uitsteken van vlag gen. (Bij navraag in Dén Haag bleek van zulk een Haagsche opvatting niets be kend.) Vreemde houding! Staat de Rotterdam- sche burgemeester onder invloed van de roode wethouders? Opstandelingen zijn meester van de spoorlijn naar Madrid. Een deel der colonne van kolonel Yague, welke van Badajoz in ijlmarschen oprukt naar Toledo is gisteren, geheel on verwacht, van de oorspronkelijk ingesla gen richting afgeweken en maroheert thons langs de Alherche in de rich ting van Madrid. D'e nationale troepen zijn thans mees ter van de spoorlijn naar Madrid. Dé troepen van kolonel Yague zetten momenteel den opmarsch langs de Alber- c'he voort. Ieder 'huis langs den weg js door de regeeringstroepen in een vesting herschapen, welke beschoten en bestormd moest worden. Generaal Mola heeft de stellingen der nationalisten voor San Sebastian geïn specteerd, in orde bevonden en daarop bevel gegeven, „onverwijld tot den aan val over te gaan." O'm tien uur gistermorgen is een vlieg tuig der opstandelingen opgestegen, om de stad onder vuur te nemen. Twintig bommen werden over de stad uitgeworpen, doch de aanval beperkte zich zooveel mogelijk tot bet radiozendsta tion der regeeringspartij' op den Igneldo. Terwijl links ien rechts de bommen neer sloegen, zond het radio-station nog steeds uit: „Wij worden gebombardeerd", meld de de omroeper, „de belegeraars schijnen tot den aanval over te gaan. Maar we heb ben zoo juist het blijde nieuws ontvangen uit Madrid, dat de regeeringstroepen na verbitterden strijd den rebellen Huesca weer ontnomen hebben" Toen brak de uitzending plotseling af. Blijkbaar was een bom op den zender te recht gekomen. Intusschen vlucht alles wat vluchten kan uit de bedreigde stad. Het is dezelfde exodus als bij' Irum. De straten langs de kust zien zwart van de menschen, vrouwen en kinderen vooral, die een heenkomen zoeken, voor de verschrikking over de stad zal losbarsten. HITLER WIL KOLONIËN. Weer een proclamatie. Om elf uur gistermorgen werd het con gres der N.S.D.A.P. geopend te Neuren-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1