Spit De verloving van Prinses Juliana. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. m Enthousiasme in de Residentie. Het verloofde paar allerhartelijkst begroet. Uitbundige vreugde. In den rug onmiddellijk verdwijnen de pijnen met AKKER's KL00STERBALS£M Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Km ergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weokabonnomenton voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cont Advertentiën 80 cont por rogol. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het bericht van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana was zelfs in de Resi dentie zoo stipt geheim gehouden, dat be halve de zeer intieme ingewijden tot gis termorgen 10 uur niemand van dit ver heugende nieuws ook maar iets afwist, ook de officieele persoonlijkheden niet. De ministers bijvoorbeeld ontvingen de eerste mededeeling gistermorgen in den ministerraad. Tegen 'half elf drongen de geruchten langzamerhand in de stad door; men ver telde elkaar het groote nieuws, eerst nog fluisterend en met de reserve; zou het wel waar zijn? Verlovingsgeruchten omtrent de Prinses hadden reeds vaker de ronde gedaan en steeds waren ze onjuist ge bleken. Thans waren ze echter wel degelijk waar. Nauwelijks had de regeeringspers- dienst het officieele 'bericht van de verlo ving uitgegeven of het nieuws verspreidde zich als een loopend vuurtje. Meteen werd hier en daar al een vlag uitgestoken en allengs volgden er meer. Nu versche nen ook de bulletins1 en spoedig was het groote nieuws door heel de stad ver spreid. Prins Bernhard logeerde de laatste da gen ten huize van jhr mr W. P. Röell, te 's-Graveland, waar Prinses Juliana gisteren ook vertoefde. Gistermiddag tegen zes uur is het ver loofde paar in het Paleis Noordeinde te Den Haag aangekomen, begroet door een duizendkoppige menigte, die uitgelaten juichte en spontaan het Wilhelmus in zette. De 'hartelijke begroeting van het jonge paar door H. M. de Koningin, de geluks- stemming, die van het gelaat der ver loofde Prinses straalde en de vlotte, on gedwongen innemende manieren van den jongen Prins brachten het publiek tot zulk een vervoering, dat het de po'litie- afzetting verbrak en tot op het voorplein van het Paleis stormde, om vandaar de Koninklijke Familie en haar gast, die in middels op het balcon verschenen waren, langdurig toe te juichen. De intocht in een open sportauto. Den geheelen middag hebben drommen menschen voor het Paleis gestaan, in af wachting van de dingen, die zouden ge beuren. Toen na 5 uur honderden, die van kantoor of werkplaats kwamen even langs het Paleis gingen en zij daar knechts be zig zagen Perzische tapijten op het bal con uit te hangen, toen waren zij niet weg te krijgen. Van mond tot mond ging het gerucht, dat de Prinses en de Prins om zes uur uit Utrecht zouden aankomen. Tegen dien tijd stonden de trottoirs vol en bleef het nog steeds belangstellenden stroomen. Iedereen verwachtte nu weldra groot hofauto's te zullen zien komen mei livreichauffeurs en personeel. Groot was dan ook de algemeene ver bazing toen met een sportief vaartje ach ter een Harley van de politie een vlotte Ford 8 cylinder, lichtbeige van kleur hel voorplein op stoof en men naast een char- manten jongen man aan 't stuur onze Prinses ontdekte, die stralend van vreug de het publiek toewuifde, dat even tijd noodig had om zich te herstellen van zijn verrassing, maar toen dan ook uitbarstte in een bulderend gejuich. Prins Bernhard had met één slag de harten van die duizenden gewonnen. Even voorbij het bordes van het paleis fcwam^ het sportieve wagentje tot staan. De Prins sprong er uit en schoot op H.M. de Koningin toe, die hij met een harte lijke kus begroette om H.M. daarna eer biedig de hand te kussen. Daarna snelde de Prinses op Haar Moeder toe. Het was ontroerend te zien hoe hartelijk de Koninklijke Moeder Haar dochter kuste. En het publiek 'juichte. Het sprong en danste van ontroering en opgetogenheid. Zulk een roerend 'blijk van weergekeerde vreugde in het zwaarbeproefde Konink lijke gezin perste tranen zelfs uit manne lijke o ogen. De Prinses zag er uit zooals een echt gelukkige verloofde er uit ziet: Zij' straal de en de Prins eenvoudig in zijn klee ding, sportief-mannelijk in zijn manier van doen genoot kennelijk van zulk een Vreugde om het geluk van zijn verloofde. 'Hij werd niet moe te zwaaien tegen de menigte. Dat zijn oogenblikken geweest, die wel niemand, die er bij tegenwoordig is ge weest, spoedig zal vergeten. Dat was heel mooi. Prins Bernhard was gekleed in een eenvoudige, bruine overjas, de Prinses droeg een grooten ruiker anjers. Het publiek 'hield maar niet op met juichen. Eindelijk gaf H. M. 'het teeken om naar binnen te gaan. Op het balcon. Toen de Koninklijke Familie op het balcon verscheen, verbrak de massa de afzetting en drong op tot het voorplein en juichte, juichte, zonder ophouden. Op het balcon stelde de Prins zich op naast de Prinses, die hij' een arm gaf. Slank, bijna tenger stond hij daar in zijn eenvoudig wandelcostuum. Maar uit de manier, waarop hij zich tot zijn verloofde over boog om Haar iets te zeggen, uit zijn blikken naar de Koningin en de blikken van de Prinses naar Haar verloofde, voelde ieder, die vatbaar is 'voor derge lijke gevoelens, dat hier een innig geluk kig en elkander toegewijd paar stond. Daarom werd het publiek het juichen niet moede. Zoo heel eenvoudig, maar 'zonnig, stond daar een gelukkig jong menschenpaar, zichtbaar verrast door zooveel spontaneï teit, zooveel enthousiasme van de Haag- söhe bevolking. De Prinses lacht, de Prins eveneens. Zij wuiven met de hand. Prins Benno staat er ongedwongen, in een een voudige bruine overjas, open. Hij1 ziet en 'hoort, hoe geliefd zijn verloofde is, welke plaats Prinses Juliana in ons volk in neemt. Dat moet een geweldigen indruk op Prins Benno hebben gemaakt. D'aar klinkt het Wilhelmus. De Prinses lacht steeds, en de Koningin, die dit alles met een gelukkigen glimlach gadeslaat, wuift mee, maar blijft wat op den achter grond. Thans is Haar dochter met haar Verloofde hoofdpersoon in dit huldebe toon. Weer davert het hoerageroep, het „Leve de Prinses" en „Lang zullen zij le ven" wordt opnieuw aangeheven. Het publiek weet niet van ophouden. Het volk wil ook de Koningin laten deelen in de vreugde en roept haar naar voren: „Leve Koningin Wilhelmina". Deze uitbundige vreugde, deze hulde van de Haagsohe bevolking laten zic'h moeilijk beschrijven. Het was overweldi gend, het was indrukwekkend. Maar nu trekt de Koninklijke Familie zich toch terug van 'het balcon. Even ver schijnen zij nog aan het venster en een laatste juichkreet stijgt nog naar hen op. Gisteravond een fakkeloptocht. Gisteravond is in alle haast een fakkel optocht georganiseerd door 'het N.J.V. Het opgetogen en in duizendtallen toege stroomde publiek maakte elke regeling onhoudbaar. Bijna twee uur lang is een stroom van juichende en wuivende men schen langs het paleis gestroomd, waar H. M. de Koningin, de Prinses en de Prins niet moe werden te wuiven. Even voor de aankomst van den op tocht verschenen de Koningin, de Prinses en Prins Benno, op het balcon, stormach tig toegejuicht. De menigte zette spontaan het Wilhel mus in,, dat door de talloos velen enthou siast meegezongen werd. Het was de mooiste huldiging, die men ooit 'had kunnen houden, want dit was spontaan. Het moet van het balcon af, waar de Koninklijke Familie met haar gast wederom stond, een indrukwekkend gezicht zijn geweest, die stroom van jui chende en wuivende menschen, die aan houdend met zakdoeken wuifden en niet moe werden vaderlandsöhe liederen te zingen. Agenten hadden met militairen en bur gers arm in arm een ketting gevormd, maar die dreigde herhaaldelijk te bre ken, zoo werd er gedrongen. De Prinses en de Prins werden niet moe de toejuichingen te beantwoorden. Het publiek juicht en juicht. Men roept: „Leve de Prinses", „Leve Prins Benno". Zijn naam heeft zich wonderlijk snel in geburgerd 'bij ons volk. Het zal voorloopig Mijven Prinses Juliana en Prins Benno. Die namen klinken voortdurend luide op, in spreekkoren, en ook als vreugdekreten. Men zingt. Men juicht. Het werd tien uur, half elf. Twee uren lang trok de stoet nu al voorbij, juichend en wuivend. Hoe lang zou 't duren? Het werd duidelijk, dat deze betooging tot in d'en nacht zou worden voortgezet. Et moest een eind aan komen. Eerst had men overwogen om halfelf uiterlijk te eindi gen. Maar trommels en vlaggen naderden telkens weer. Drommen menschen kwa men er, altijd weer. Men stelde het einde uit, vijf, tien minuten. Het werd elf uur. Toen eindelijk werd het sein gegeven: „af sluiten". De stoet werd tegengehouden. De muziek zette het Wilhelmus in. Allen maakten front naar het paleis, duizenden stonden met ontbloot 'hoofd en zongen 'het volkslied. Er viel een oogenblik stilte. D'aarna (klonk een stem: Leve de Prinses. Een driewerf hoera volgde. „Leve de Ko ningin'', weer driemaal een kernachtig hoera. Dan „Leve de Prins". En ook nu weer het gejuich. Toen marcheerde de muziek af, de tam boers en pijpers volgden. De Koningin verliet bet bordes, gevolgd door de Prin ses en Prins Benno. Nog even zag men hen voor één der zijramen wuiven. Toen kwam langzamerhand de rust over het plein. Hedenmorgen wordt ons gemeld: Na de enthousiaste ontvangst, van Prinses Juliana en Prins Bernhard gis teravond was het hedenmorgen betrekke lijk rustig in de omgeving van liet paleis. De felicitatieregisters werden nog druk geteekend en den geheelen ochtend door werden bloemstukken ten pal ei're bezorgd. Prins Bernhard is vanmorgen uitgere den in zijn open Ford. Het publiek juichte de toekomstige ge maal van de Kroonprinses hartelijk toe. De Prins maakte een ritje in den om trek en na drie kwartier keerde hij weer ten p-aleize terug. Hij bracht een veldbouquet mee dat hij zelf bad geplukt. Het publiek bleef wachten in de hoop nog iets van bet vorstelijk paar te zien. Het huwelijk met Kerstdag of waarschijnlijk later. De Daily Express publiceert een tele fonisch interview met Prins Bernhard, die in antwoord op de vraag wanneer bet huwelijk zal worden vastgesteld antwoord de „Met Kerstdag of waarschijn lijk later.". Wijl hebben nog geen bijzonderheden omtrent onze huwelijksreis vastgesteld. Wij hebben elkaar het eerst ontmoet te Parten'kirchen. Ik weet mij! nog te herin neren wie mij! aan Prinses Juliana heeft voorgesteld. Het was op de gewone manier in gezelschap. Drie weken geleden besloten wij' ons met elkaar te verloven. Geestdrift in IndiS. Het telegrafisch bericht, waarin de ver loving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld ge meld werd, is allerwege met groote geest drift ontvangen. De vlaggen ontplooiden zich in de laat ste stralen van de ondergaande zon. Voor de microfoon werden feestrede voeringen uitgesproken. Door de hotels en groote restaurants werden in den avond feestelijkheden ge organiseerd en illuminaties ontstoken. Tot de feestvreugde droeg bij dat de mo menteel juist te Batavia vertoevende Ma rinekapel een plechtige taptoe hield voor deze groote nationale gebeurtenis. Moeder van den Prins naar Nederland. De moedfer van Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld, geboren Armgard von Gramm, beeft zich gisteren per trein, in verband met de verloving van haar oud sten zoon, naar Nederland begeven. Zij logeerde tot dusver in het Eden Hotel te Berlijn, in verband met een operatie, wel ke haar zoon, de jongere broeder van on zen toekomstigen Prins-gemaal, eenige weken geleden heeft ondergaan. Prins Bernhard, de verloofde van Prin ses Juliana, heeft vóór hij te Berlijn kwam, te Lausanne en te München ge studeerd. Van iemand, die tegelijkertijd met hem te München was, hooren wij, dat hij daar het middelpunt vormde van een levenslustigen en gezienen studenten kring. D'e a.s. Prins-gemaal, die reeds met 17 jaren zijn „Abitur" achter den rug had, stond, evenals zijn broer be kend als een knappe kop. Prins Bernhard heeft in 1935 bij een bezoek aan ons land ook enkele malen zijn opwachting gemaakt böj den ex-Kei zer van Dhitschland. Zoo beeft bij in Juni van het vorig jaar in gezelschap van zijn broer een geheelen dag op Huize Doorn vertoefd. Met de familie van Keizerin Hermine is hij zeer goed bekend daar zijn moeders landgoed Woynowo gelegen is in de na bijheid van het landgoed Saabor in Sile- zië van het geslacht Schoenaich Garo- lath. Hedenmiddag wordt ons gemeld: De Prinses van Lippe Biesterfeld, de moeder van Prins Bernhard, en diens jongere broer Prins Asöhwin, worden vanmiddag te ongeveer kwart voor vijf per auto aan het paleis Noordeinde ver wacht. Het Vorstendom Lippe. Niet ver van de Nederlandsch-Düitsche grens, tegen 'toude Westfalen aan, ligt bet voormalige vorstendom Lippe, voor een groot deel bedekt door de bosschen van het Teutoburgerwoud, dat zich van het Noordwesten naar het Noordoosten tusschen de oude bisschopssteden Oöna- brück en Paderhorn uitstrekt. Prachtige bossöhen van loofboomen, hier en daar onderbroken met naaldbos- schen, bedekken voor het grootste deel dezen ibergkëten. Het land is van een zeer bijzondere schoonheid. De heide gaat over in beboschte heuvels, die weer door weiden van elkaar zijn gescheiden. Hier en daar ziet inen dorpjes en steden lig gen, waarvan de meeste als badplaats een groote bekendheid hebben gekregen. Het geheele gebied is bijzonder rijk aan ge neeskrachtige bronnen en nergens liggen in het Noordelijk deel van het Duitsche rijk de kurplaatsen zoo dicht bij elkaar als in het Lippische land. Ook voor den Nederlander, die zijn va- vantie buiten de grenzen doorbrengt, is Lippe en het Teutoburgerwoud niet onbe kend. Geen van hen, die in het Teutobur gerwoud vertoefd hebben, zal verzuimd hebben den Grotenburg met het geweldige Hermannsdenkmal, het symbool der Ger- maansohe overwinning op de Romeinsche legerscharen te bezoeken. Hier heeft bet woud ook zijn grootste breedte en oefent op allen een bijzondere aantrekkings kracht uit door zijn lieflijkheid en won derlijke schoonheid, waardoor een ieder, die eenmaal de bekoring van dit dicht begroeide bergland heeft gekend, er steeds gaarne terugkeert. Weinig zullen de Nederlanders, die in Detmold en in andere badplaatsen in Lippe bekend zijn, vermoed hebben, dat de naam Lippe nog eens in de geschiede nis zoo nauw met Nederland verbonden zal worden als nu door de verloving en het a.s. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met prins Bernhard zu Lippe- Biesterfeld staat te gebeuren. Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. omdat de stoffen die de pijnen ver-r? oorzaken er door worden verdreven. Doosje 35 ct. Potten 62'/2 ct. en f. 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTER HandelmijL. I. Akker.R'dam EERSTE KAMER. De verloving van Prinses Juliana. In een zeer bijzondere stemming kwam gisterenavond de Senaat bijeen. Er waren ongewoon veel Kamerleden opgekomen in deze avondvergadering, velen met oranje getooid. De tribunes wa ren dicht bezet. De vergadering werd ook bijgewoond door alle ministers, behalve die van Bui- tenlandsche Zaken en Landbouw en Vis- scherij. De voorzitter, mr W. L. baron de Vos van Steenwijk, opende de vergadering en sprak daarna de volgende rede uit: Met levendige en hartelijke belangstel ling heeft de Eerste Kamer van de Sta ten-Generaal de heugelijke tijding verno men, dat de Kroonprinses ten huwelijk gaat. Hare Koninklijke Hoogheid bidden wij toe, dat eerlang een groot en langdurig geluk in Haar Paleis zich moge ontspin nen. Een zegen, waaraan Zij, D'ie de druk kende zorge van zoo verbeven stelling draagt, dubbele behoefte heeft. 'Zij de hooge echtverbintenis, welke ge sloten st'aat te worden, 'n bron van vreug de voor onze Gebiedster, Hare Majesteit de Koningin; bezdele, sterke zij ons gevoel van saamhoorigheid in den 'kamp om het behoud en de bevestiging van onze koste lijke instellingen en goederen, en strekke zij aldus mede tot heil van Hare Majes- teits onderdanen en van het ons zoo in nig dierbare Vaderland. God moge het geheugen. Minister Colijn antwoordt. De voorzitter van den raad van minis ters, minister Colijn, zei daarop: Gaarne wil bet Kabinet de gelegenheid gebruiken, om ook zijnerzijds in het open baar uiting te geven aan de vreugde over het voorgenomen 'huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana. Van gansöher harte sluit 'het zich aan bij uw warme gelukwen- sc'hen, tot onze troonopvolgster gericht. Niet minder stemt het in met de bede 'dat God deize verbintenis met Zijn rijken ze gen krone en dat de aloude band tusschen Nederland en Oranje, waarin de eenheid van ons volk telkens weer tot uitdrukking komt, tot in verre toekomst moge worden bestendigd. De beide redevoeringen werden door de aanwezigen, ook de sociaal-democraten, staande aangehoord. Binnenland. De verloving van Prinses Juliana. Bijzon der hartelijke ontvangst van het ver loofde paar door de Haagsche bevol king. Redevoeringen in de Eerste Ka mer. Koningin, Prinses en Prins Bern- hard voor de radio. De moeilijkheden voor onzen tuinbouw. De agrarische jaarbeurs geopend. Buitenland. De positie van ©an Sebastian is zwak. Huesca door de regeeringstroepen ge nomen Muiterij op Portugeescbe oorlogsschepen. Steunverleening werkloozen. De heer D'e La Bella (S.D.) vraagt verlof, de regeering te mogen interpel- leeren over de aangekondigde wijziging der regeling van de steunverleening voor de werkloozen. Hierover zal heden bij den aanvang der vergadering worden beslist. Verschillende wetsontwerpen worden zonder debat en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Do vergadering wordt te 8.40 uur ver daagd tot Woensdagochtend elf uur. De opstandelingen voor de poor ten van San Sebastian. Huesca door de regeeringstroepen bezet? De colonne van generaal Mola, welke van Irun uit naar San Sebastian oprukt, heeft reeds de uiterste buitenwijken dezer stad bezet. De verdedigers der stad, wier mee- ningsverschil over bet al dan niet over geven van de stad zoodanig is toegespitst, dat bet reeds tot schietpartijen is geko men tusschen anarchisten en Baskische groepen, hebben de stad en het fort Trin- scberpe, waar zij' gisteren nog versterkte stellingen hadden betrokken, zonder Strijd te leveren, ontruimd. Om de stad Huesca is ook gisteren weer verbitterd gevochten. De regeeringstroepen hielden de op standelingen den geheelen dag onder een hevig trommelvuur. Ondanks de aanhoudende bombarde menten door artillerie en vliegtuigen winnen de regeeringstroepen slechts uiterst langzaam terrein. De verdedigers hebben zich namelijk olveral in met prik keldraad versterkte loopgraven ver schanst. Huesca is door regeeringstroepen als bet ware in een ijzeren ring gesloten.. Ook in ISietama, tien kilometer ten Óós ten van Huesca houdt nog een kleine schare opstandelingen stand. Hun muni tie begint op te raken, terwijl zij' ook gebrek aan levensmiddelen krijgen. Vlieg tuigen der nationalen hebben pogingen gedaan, voorraden met behulp van val schermen omlaag te werpen, doch de parachutes zouden in banden van de roe den gevallen zijn. De regeeringstroepen, welke Huesca be legeren, hebben aan de verdedigers der stad een ultimatum gericht, zich binnen 24 uur over te geven. Volgens een regeeringscom- munique is Huesca geheel be zet door de regeeringstroe pen; slechts enkele groepen der recht- scben blijven zich verzetten in het ge bouw van het provinciaal bestuur en in de kazerne der artillerie. De non-interventie. De eerste zitting van de non-interven- tie-commissie zal vandaag worden gehouden in het ministerie van huiten- landsche zaken te Londen. Men verheelt te Londen niet, dat, in dien een van beide in Spanje elkander bestrijdende partijen haar toevlucht zou nemen tot het gebruik van gifgas, de po gingen, om een non-interventie te verwe zenlijken bijna zeker tot mislukking zou den zijn gedoemd. Het is meer dan waar schijnlijk, dat in 'dit geival de Britsche regeering haar politiek van non-interven tie zou herzien. MUITERIJ BIJ DE VLOOT VAN PORTUGAL. Twee opstandige oorlogsschepen tot onderwerping gebracht. Uit Lissabon wordt gemeld, dat een deel der bemanning van twee Portugee scbe oorlogsschepen, de „Alfonso Albu querque" en de „Dao" gistermorgen vroeg aan bet muiten is geslagen. De kustbatterijen hebben daarop op bevel van de regeering eenige salvo's op de opstandige schepen gelost. Beide sche pen werden beschadigd en moesten op de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1