Prinses Juliana verloofd DINSDAG 8 SEPTEMBER 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 288 Belangrijkste Nieuws Binnenland Buitenland. De particuliere Secretaris van H. M. de Koningin heeft in opdracht van H. M. aan den Regeerings- persdienst mededeeling gedaan van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld. De burgeroorlog in Spanje. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. i— n (jitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weokabonncmcnton voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 coat AdvcrtontKin 80 cent por regel. Ingebonden medcdcelingen 00 cent per regel. Kleine Advertcnticn Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Binnenland. Prinses Juliana verloofd met Prins Bern- hard van Lippe. De sluitingszitting der Staten-Generaal. De uitwijzing der vier Nederlanders uit Duitschland gaat door. De 35e Ned. Jaarbeurs geopend. Meerderheid der bakkers tegen versch brood bij het ontbijt. De bacon-inschrijving. Buitenland. De oorlog in Spanje. De opmarsch naar San Sebastian. Koning Edward op reis. De ziekte van Stalin. De opvolger van Stalin zou de huidige volkscommissaris van oorlog, Woroschi- lof zijn, doch de dood van Stalin zou ern stige gevolgen kunnen 'hebben en zelfs kunnen leiden tot ineenstorting van bet huidige regiem. Korte Berichten. Het ongeluk met een race-auto Za terdag te Belfast blijkt veel ernstiger te zijn geweest dan aanvankelijk werd ge meld. Gister is het achtste slachtoffer van het ongeluk overleden. Van eenigen der 24 gewonden is de toestand nog kritiek. In de omgeving van Toulon en in de Alpes Maritimes woeden op het oogenblik felle boschbranden, 'die docr felle stormen nog worden aangewakkerd, zoodat zij een ernstig gevaar vormen voor dorpen en boerderijen, welke in deze streek van Z.- Frankrijk gelegen zijn. Op 24 Augustus bedroeg het aantal werkloozen in Engeland 1.613.940. Dit is 38.132 minder dan op 20 Juli van dit jaar. EINDE PARLEMENTAIRE JAAR. Sluitingszitting Staten-Generaal. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de te genwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 12 Sep tember 1936 des n.m. drie uur. De Minister van Binnenlandsche Za ken is gemachtigd, zich op dat tijdstip te hegeven naar de vergadering der Sta ten-Generaal, teneinde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. VOORZITTER DER EERSTE KAMER. Bij Kon. besluit van 3 September 1936 is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting welke zal aanvangen op de a derden Dinsdag in September 1936, de heer mr W. L. baron de Vos van Steen- wijk, lid van die Kamer. VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT. De tegenstemmers in de meerderheid. Zooals bekend, hebben de Ned. Bak- kersbond, de Ned. R.K. Bakkerspatroons bond en de Bond van Chr. Bakkerspa- troons in Nederland onlangs een enquête ingesteld in verband met de bekende actie voor versch brood bij; het ontbijt. De ingekomen biljetten zijn gesplitst in de drie grootste steden, de elf provinciën, terwijl een laatste lijst de antwoorden be vat der ingekomen biljetten, welke niet onderteekend waren. De vraag luidde: „Wenscht gij: den be staan-den toestand ten aanzien van den verkoop van verscb brood veranderd te zien met behoud van de huidige Arbeids wet f" 'Het aantal ja-stemmen bedroeg 1743, het aantal neen-stemmen 2154, terwijl 18 stemmen blanco waren uitgebracht. OUD-MINISTER DONNER NAAR GENEVE. 'Mr Dr J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden en oud-minister van Justitie, zal op uitnoodiging van den Volkenbondsraad een advies uitbrengen over klachten, geopperd door ambtenaren in het voormalige Saargebied. Het is de eerste (keer, dat deze oud minister in aanraking komt mot den Vol kenbond. Radio-avond Geref. Jeugdbonden. Evenals vorige jaren bij den aanvang van het winterseizoen zal ook nu weer D.V. vanwege de Contact-Commissie van de 'drie Geref. Jeugdbonden: Ned. Bond. van Jongel. Vereen, op Geref. 'Grondslag; Bond van Meisjesvereen. op Geref. Grond slag in Nederland; Bond van Ger. Jeugd organisaties, een radio-avond worden ge houden en wel op 'Donderdag 1 Oct. a.s. De vergadering staat onder leiding van den secretaris van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie, den heer M. Grashoff van 's-iGravenhage. Spreekster en spreker zijn: Mej. 'B. van den Berg van Kampen, de colonne van colonel Yaque zich thans op 4 K.M. van Toledo bevindt. Volgens uit Burgos ontvangen berichten zouden vliegtuigen der opstandelingen boven Madrid hebben gevlogen en procla maties uitgeworpen, waarin de bevolking wordt meegedeeld, dat de operaties tot verovering van Madrid zouden worden voortgezet. In de proclamatie wordt verklaard Indien gij u niet onvoorwaar- delijk overgeeft zullen wij ge noodzaakt zijn u te bombar deer en. De controle op de niet-inmenging. De Britsche regeering beeft besloten, de overige belanghebbende mogendheden uit te noodigen tot deelneming aan de eerste zitting van de internationale com missie inzake het uitoefenen van controle op de niet-inmenging in iSpanje, welke zitting Woensdagochtend zal bijeen ko men. In verband met zekere inlichtingen, volgens welke de „opstandelingen" in Spanje gebruik zouden maken van gifgas tegen Madrid, verklaart de Britsche re geering officieel, dat zij; tot nu toe nog geen bewijs heeft, dat een van beide par tijen gebruik heeft gemaakt van gas. Den Britschen vertegenwoordigers in Spanje is opgedragen, te onderzoeken, in hoe verre de inlichtingen inzake het gebruik van gas door de nationalen juist zijn. Bovendien is den Britschen ambassa deur gelast, den „opstandelingen"' te doen weten, dat het gebruik van gas bij; een bombardement van Madrid „ernstige ge volgen" zou kunnen hebben. KONING EDWARD IN BULGARIJE. Koning Edward van Engeland is giste ren uit Turkije te Sofia aangekomen. Van daag wordt bij te Weenen verwacht. Bij zijn vertrek uit Istanhoel heeft ko ning Edward Ataturk uitgenoodigd naar Londen te komen. Deze verklaarde, dit steeds te hebben gewensoht. Op het Bulgaarsche station Nowoselzi stapten Koning Boris en prins Cyrillus in den trein. 'Om vier uur kwam men op het station van Sofia aan. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. R.-K. weekblad geconfisqueerd. Het kerkelijk weekblad van het diocees Berlijn, dat het herderlijk schrijven be vatte van het D'uitsöhe episcopaat, is door de politieke politie in beslag genomen. In katholieke kringen toont men zich zeer verwonderd over de confiscatie, wel ke zou bewijzen, dat de Gestapo op haar manier de richtlijnen tot verzoening in terpreteert, welke door den „Fuehrer" en den rijksminister van kerkelijke aangele genheden zijn gegeven. De verdediging van Engeland. De inschrijvingen voor het corps der nationale verdediging tegen aanvallen uit de lucht, waarvoor 8450 man gevraagd werden, zijn gisteren gesloten en nadat een paar honderd candidaten wegens on geschiktheid afgekeurd waren, moesten er nog meer dan 1200 voorloopig naar huis gestuurd worden, want er hadden zich ruim 10.000 liefhebbers opgegeven. Wapensmokkel te Antwerpen. Volgens de „Metropole", liggen thans weer zes schepen, die in dienst zijn van de roode regeering te Madrid, in de ha ven van Antwerpen te wachten op een ge legenheid om clandestien wapens voor het roode leger, uit België te kunnen uit voeren, terwijl nog twee schepen met het zelfde doel naar de Scheldestad onder weg zijn. Tegenover de slappe houding der Bel gische regeering bij het uitoefenen vau toezicht, dringt het blad er met klem op aan, dat een scherper controle zal worden uitgeoefend dan tot nog toe het geval is geweest. Geen staat vanvbeleg over geheel Palestina. Naar verluidt zal de staat van beleg in Palestina slechts over die gebieden worden afgekondigd, waar door oproe rige Arabieren telkens opnieuw geweld daden worden gepleegd. Volgens nog niet bevestigde berichten zou een bommendepot zijn ontdekt in bet gebied van Kalkilyaz. Verscheidene ar restaties zouden zijn verricht. Stalin's ziekte. Zijn opvolger wordt reeds genoemd. In een bericht over de ziekte van Stalin, den Russisohen dictator, deelt de „Matin" o.a. mede, dat de Russische dictator lip dende is aan angina pectoris en dat hij elk oogenblik zou kunnen sterven. De reden, waarom de ziekte van Stalin zoo geheim wordt gehouden is, dat men vreest voor de linksche oppositie, welke sedert de laatste twee jaar toeneemt en welke voornemens zou zijn, zich hij den dood van Stalin van de macht meester te maken. L'e verloofde van Prinses Juliana Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld, stamt uit een: oud DuitsCh geslacht. De ge schiedenis van het vorstengeslacht Lippe gaat terug tot de vroegere Middeleeuwen. Uit de geschiedenis blijkt herhaaldelijk contact in den loop der eeuwen tusschen Lippe en Nederland. Na de uitsterving van de vorstelijke linie Lippe in 1895 volgde de gravelijk9 tak Lippe Biesterfeld. Prins Bernhard is in 1911 te Jena ge boren; hij is een zoon van den broeder van den laatst regeerenden vorst van Lippe. 'Zijn broeder Aschwin werd in 1914 ge boren. De oude Prins Bernhard, vader van Prins Benno, zooals hij door zijn vrien den wordt genoemd, is in Juni 1934 ge storven. De moeder van Z.K.H., de thans 53- jarige Prinses, is achtergebleven in het kasteel Woynowo. Prins Benno doorliep het gymnasium te Berlijn en na zijn eindexamen ging hij aan de Berlijnsche Universiteit studeeren, in de rechtswetenschappen. Het vorig jaar heeft hij; zijn candi- daatsexamen gedaan. Na een reis naar Marokko is 'hij in dienst getreden bij de I. G. Farben, bet grootste chemische wereldconcern. De jonge Prins was geruimen tijd ge detacheerd te Parijs bij een Fransch fi liaal. Later heeft 'hij gewerkt op het hoofdkantoor te Berlijn. Zijn vrienden schetsen hem als een vroolijke sportieve jongeman, die eenvou dig door het leven wenscht te gaan en wiens belangstelling vooral uitgaat naar wetenschappelijke en cultureels vraag stukken. Uiterlijk is hij een lang en slank, krach- tig sterk persoon. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben elkaar al meermalen ontmoet. Ook tijdens het vacantieverblijf van Koningin en Prinses in Zwitserland, is hij eenigen tijd in hun omgeving geweest. Thans logeert de Prins in Den Haag bij een hem bevriende familie. Iemand van groote begaafdheid, van prettigen omgangsvorm, een stil en rus tig tot overpeinzing geneigd karakter, daarbij' een vlot sportsman, een goed rui ter, een trouw vriend en bovenal een een- voudige en degelijke persoonlijkheid, zie daar hoe zijn vrienden over hem spreken. Nationale blijdschap. Wij aarzelen niet, den dag van heden een dag van nationale blijdschap te noe men. Reeds meermalen liepen geruchten, in meer of minder stelligen vorm, omtrent een verloving van H. K. H. Prinses Ju liana, die echter weer werden tegenge sproken. Maar thans wordt er officieel mededeeling van gedaan. In breedten 'kring zal deze mededeeling De opstandelingen melden suc cessen. Trekken de verdedi gers van San Sebastian terug? Het hoofdkwartier der nationalisten gaf het volgende communiqué uit In de eerste uren van den morgen namen wij het Fort Guadeloupe, dank zij de artilleristische voorbereiding. De stad Fuente Arabia viel vervolgens in onze handen. Het D.N.B, bericht uit Irun De toestand te 'San Sebastian is zeer slecht; de stad bevindt zich in een critie- ken toestand. Levensmiddelen, water en verplegings- materiaal raken op; alleen de tyrannie der anarchisten verhindert de overgave van de stad. Vluchtelingen uit Pasajes en andere kustplaatsen tusschen San Sebastian en de Fransche grens berichten, dat de ver dedigers van San Sebastian bun vooruit geschoven posities hebben ontruimd en nieuwe Stellingen hebben betr'okken bij het fort Trincherpe, dat het eerste aan valspunt der nationalen zal zijn. De ver dedigers zouden goed bewapend zijn en bestaan uit 7000 man der roode militie en 60O Asturische „dynamiteros". De civiele gouverneur van San Sebas tian 'heeft, naar de vluchtelingen verder mededeelen, de bevolking aangespoord, zich in geen geval over te gev'en. De heele bevolking van San Sebastian schijnt het hiermede echter niet eens te zijn. De Baskische nationalisten, die de overgave van de stad eilschen hebben steun gekregen uit het kamp der socia listen. De anarchisten dreigen thans ieder neer te schieten, die over de overgave van de stad durft te spreken. Intusschen zetten de troepen van gene raal Mola den opmarsch naar San Sebas tian voort. Militaire waarnemers zijn van meening dat San Sebastian op dezelfde wijze zal vallen als Dun. Men rekent er zeifis op, dat de tegenstand veel minder zal zijn. Hrun en Fontarabia zijn 'gister door regeeringsvliegtuigen gebombardeerd. In totaal werden 15 bommen omlaag gewor pen, waardoor op verschillende plaatsen brand uitbrak. De strijdkrachten der regeering werken sinds den val van Dun met man en macht, om San Sebastian in staat van verdediging te brengen. De huisivrouwen in San Sebastian be stormden de levensmiddelenzaken en sloe gen er in groote hoeveelheden kaarsen, conserven en brood in. Dit alles wordt in de kelders verborgen uit vrees voor de beschieting van de stad van land- en zee zijde en uit de lucht. Hiermede handelden zij in strijd met het bevel van den civie'len gouverneur. Ook Bilbao bereidt zich voor op den strijd om San Sebastian. Versche colon nes militie worden gerecruteerd, die over eenige dagen naar San Sebastian zullen worden gedirigeerd. Proclamatie aan de bewoners van Madrid. Een radio-bericht meldt, dat de Regee- ringstroepen Huesca zouden hebben bezet. Generaal Franco heeft meegedeeld, dat verheuging 'brengen. Ons volk in over groots meerderheid deelt in de blijdschap van de Prinses en Haar Moeder, zooals het ook meeleefde in dagen van smart voor ons geliefde Oranjehuis. Daarbij koestert het de hoop, dat deze verloving eeNang moge leiden tot een ge lukkig huwelijk. De vorstelijke familie werd zoo beang stigend klein, zoodat de vrees wel eens werd uitgesproken, dat het Oranjehuis, althans in rechte lijn, zou uitsterven. Des te grooter is de dankbaarheid, dat de mo gelijkheid tot een huwelijk van onze Kroonprinses nu is gebaand. D'e prins van Lippe is voor Nederland nog een onbekende, gelijk ook in 1900 Prins Hendrik-dat was. Maar .als de be richten juist zijn, dat 'hij een eenvoudige en degelijke jonge man is, zal hij er onge twijfeld in slagen de harten der Neder landers voor zich te winnen. Immers deze beide eigenschappen van eenvoud eu de gelijkheid zijn bij ons volk in hooge eere. „Moge deze gebeurtenis, onder 'Gods zegen, bevorderlijk zijn aan het welzijn van Ons 'land en van zijne Bezittingen en Koloniën in Oost en West", zoo luidde het slot van de proclamatie, waarmede H. M. Koningin Wilhelmina op 16 October 1900 Hare verloving met Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin bekend maakte. Deize wensch gelde niet minder voor Haar dochter, nu 'zij dezen belangrijken stap in 'het leven van Haar en Haar volk zet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1