SPOOR's MOSTERD Uit de Provincie Gemengd Nieuws. Politieberichten. Wetenschap en Kunst Het Vrouwenhoekje Spoor's gestampte Muisjes bpoor S in strooibusj Voor de jeugd. MAANDAt De burg xvn. lit ken ee daar zelf in voldoende hoeveelheid Maar nu we bereikt hebben, dat Finland zijn invoerrecht op bloembollen verlaagd heeft, kunnen we weer bloembollen daar heen exporteeren. Dezelfde gunstige bepalingen zijn ver kregen ten aanzien van sierheesters, ro zen enz. En wat onze visscherij betreft, zouden we ook haring naar Finland kunnen uit voeren. Op het oogenblik geschiedt dit nog niet, maar men moet in het oog houden, dat het een land is, dat aan het begin staat van zijn economische ontwikkeling. Naar mate de industrie zich uitbreidt, zal de behoefte aan allerlei artikelen toenemen, ook van die artikelen, waaraan thans nog geen behoefte bestaat, En wat den uitvoer van industrieele producten naar Finland betreft, voegde minister Gelissen er aan toe, bestaat er eenige kans voor onze textielnijverheid, ofschoon Tammerfors een vrij goede tex- tiel-industrie heeft. Voorts zou men er afzetgebied kunnen vinden voor electri- sche apparaten en machines. De Finnen kunnen aan ons hout leve ren, cellulose-artikelen en papier. Het doel van de reis was, zich eens op de hoogte te stellen van wat er op econo misch gebied in Finland geschiedt en een gunstige sfeer te scheppen voor economi- scne onderhandelingen tussohen Neder land en Finland. Het doel was niet met de Finsche regeering te gaan onderhandelen. Dat het bezoek op prijs gesteld werd, kan blijken uit de 'wijze, waarop wij ont vangen zijn, uit het feit, dat we van den eersten tot den laatsten dag van ons be zoek de gasten der Finsche regeering ge weest zijn, en hoe alles in het werk werd gesteld om ons zooveel mogelijk van het land te laten zien. Hiermee liep het onderhoud met de beide ondernemende ministers, die een tiental dagen van hun vacantia hebben opgeofferd voor een vermoeiende studie reis in Finland, ten einde. Met het oog op het belang van zulke reizen bleken er reeds andere plannen te bestaan, ofschoon omtrent het land, dat bezocht zal worden, nog geen beslissing is genomen. De drinkwatervoorziening van Noord-Beveiand. De plannen van uitvoering hiervoor verkeeren thans in een vergevorderd sta dium, meldt de „N. R. G." Het water zal worden geleverd door de Waterlei dingmaatschappij Zuid-Beveland, uit haar winplaats te Ossendrecht in Noord- Brabant. De exploitatie zal geschieden door de N.V. Provinciaal Waterleiding bedrijf voor Midden-Zeeland. Daar de eventueel over de Zandkreek te bouwen brug een basculebrug zal wor den, zal het noodig zijn een zinker in die kreek te leggen, welke ongeveer 300 a 400 meter lang zal zijn. Kloetinge. Loop der bevolking over de maand Aug. Ingekomen: A. J. v. Heel en vrouw, van Goes, Patijnweg 4 naar Pa- tijinweg B 83d.F. Rijnhout van Goes, Patijnweg 4 naar Patijnweg B 83 d; A. van Zweden van N.O.-Indië naar Heer- nisseweg B 31; H. A. H'anken van Kat- tendijike B' 85 naar Patijnweg B 83 b; Ha. M. T'rimpe van Baarland G 5 naar Ter- vaten D 33; Pa. A. Jonker van Dreischor, P 21 b naar Buys Ballotstr. B 107. Vertrokken: J. Dieleman van School straat A 158, naar Middelburg, Schutters hof; H. de Graaf van 's Gravenpoldersche weg C 18 naar Rotterdam, Groene Hille- dijk 182 a; Ja. J. Munnikhof, geb. de Braai van 's Gravenpoldersche weg G 7 naar St. Laurens, Noordweg A 115 f; J. Nïeuwdorp van WilhelminaLaan A 15 naar Valkenswaard, Borkel 96; J. G. Looij en gezin van 's Gravenpoldersche weg G 18 b naar Goes, Oostsingel 16, W. J. Leijs van Kerkplein A 80 naar Hoedekensker- ke, De Kouter; A. Verbeem geb. Zuidijk van Tervaten D 54 naar Goes, Oostwal 1 Maandagavond a.s. hoopt het mu- ziekgezelschap „Excelsior" (dir. Jac. den Toonder) haar laatste zomerconcert te ge ven in dit seizoen in de muziektent op het Marktveld. Het programma luidt als volgt: 1. Officer of the Day, marsch, R. B. Hall. 2. Neptune, ouverture fantastique, G. Ga- denne. 3. Dans les Nuages, valse, J. Knops. 4. Une Soirée D'Automne aux Ardennes fantaisie A. Govaert. 5. Animato, marsch, G. J. N. Cori. Pauze. 6. Marsch Sportive, F. Popy. 7. La Margarita, fantaisie, D. Snoeck. 8. Souvenir d'Egypte, polka, G. Gadenne. (Pistonsolo. Solist A. Mabelis.) 9. Maritana, fant. sur l'Opera, arr. J. Kessels. 10. Finale. Hansweert. De feestelijkheden ter eere van het 50-jarig bestaan van het muziek gezelschap Scheldegalm zullen op Zater dag 12 Sept. aanvangen. Eerst zullen de meewerkende vereenigingen en gezel schappen worden ontvangen. Daarna wordt de stoet opgesteld. De vereenigingen Mozart van Yerseke en Scheldegalm zul len des avonds een concert geven op ten ten die zullen worden opgeslagen nabij de school en in de lange Geer. Om 10 uur wordt een groot vuurwerk afgestoken op het kanaal op de punt van de midden- sluis. Scheldegalm zal Vrijdagavond reeds een muzikale wandeling maken aan de Oostkant van het kanaal. 0.- on W.-Souburg. Donderdagavond is alhier in arrest gesteld zekere D. G., oud 19 jaar, wonende te Wemeldlnge, dio zioh heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een flesch eau de cologne uit den winkel van den bakker L. alhier. De diefstal werd gepleegd terwijl de winkeljuffrouw zich verwijderde om een door hem gevraagd broodje te halen. Voorts werd op hem bevonden oon kos teloos rijwiel-bclastingmerk, dat hij1 de3 morgens te Koudekerke had ontvreemd. Koudekerke. Donderdag is van een on beheerd staand rijwiel in den Lageweg een belastingplaatje gestolen. Vna dezen diefstal werd onmiddellijk aangifte gedaan bij de politie en hoewel de gemeente-veldwachter op 't Zand geen enkele aanwijzing had, is het hem na een ernstig ingesteld onderzoek mogen geluk ken den dader te vatten en tot bekentenis te brengen. Het is een leurder, G. genaamd, en woonachtig in Wemeldinge. Domburg. Heden herdenkt de heer J. de Visser Sz. alhier den dag waarop hij vóór 25 jaar voor het eerst als lid van den Raad dezer gemeente werd geïnstal leerd. Van den waarnemenden burgemeester, den heer P. J. Elout, van de leden van den Raad en den Secretaris en van de gemeente-ambtenaren ontving hij bloem stukken, terwijl in den loop van den dag verschillende personen van hun belang stelling deden blijken. Funeste gevolgen van een bank- debacle. Wij lezen in het Volksblad: Uit de stilte welke gevolgd is op de min of meer sensationeele geruch ten, omtrent een catastrofe voor het be drijfsleven in en rondom Enkhuizen, als gevolg van het sluiten der loketten bij de bank van Lakenman en Zonen, zou kun nen worden afgeleid, dat de gevolgen van de stopzetting van dit bankbedrijf minder erg zijn dan oorspronkelijk werd ver wacht. Zelfs de plaatselijke pers zwijgt in de laatste dagen bijna over bet geval. De middenstand heeft geen belang bij veelvuldige publicatie, haar credietwaar- digheid is geschokt door den huidigen toestand van Lakenman's Bank en behalve dat credieten zijn vastgeloopen en deposi to's zijn geblokkeerd, komt er ook stag natie in de leveranties van wat men van buiten af moet betrekken, als gevolg van geschokt vertrouwen bij leveranciers. Een rondreis in Enkhuizen en omstre ken stelt ons aan de hand van verschil lende besprekingen in de gelegenheid en kele voorbeelden te noemen van dreigen de gevaren in bedrijven, 'die reeds vastge loopen zijn. Zoo heeft een veiling in een van de dorpen voor de aardappelcentrale aardappelen ingekuild. De aanvoerders hebben op voorhand voor dit product de ■helft van den regeeringsprijs ontvangen biji inkuiling. Gebruik is, dat als de aldus ingekuilde aardappelen verhandeld wor den, de tuinder de andere helft van den vastgestelden prijs ontvangt. De veiling heeft thans de aardappelen verkocht, de handelaar heeft de gelden bij Lakenman's Bank gestort en de veiling kan niet uitbetalen. Een tweede voorbeeld niet minder ernstig is de onmacht van tal van groote bloembo'llenkweekers-handelaars om de loonen 'uit te betalen aan honderden ar beiders, die bij deze bedrijven op Andijk en in de Streek betrokken zijn. Verder zullen in de naaste toekomst groenten-, bloemen-, bloembollenveilingen onvermijdelijk gedupeerd worden doordat 'handelaren die gewend zijn zaken met Lakenman's Bank te doen door 't sluiten der loketten niet meer in de gelegenheid zijn hun verplichtingen tegenover de vei lingen na te komen. Hoezeer deze lawine steeds meer ver woestingen aanricht, moge Wijken uit. net feit, dat naast het stilliggen van de be staande industrieën (scheepshelling, be- ton-industrie, chocoladefabriek) ook de scheepswerf „Vooruit" te Spaarndam reeds een tiental arbeiders heeft ontsla gen en zeer vermoedelijk a.s. Zaterdag haar geheele personeel huiswaarts zal moeten sturen, waardoor de gemeente Haarlem weer een veertigtal werklooze arbeiders zal kunnen inschrijven. Be bovenaangehaalde voorbeelden zijn een aanwijzing voor de afmetingen der ramp en de beteekenis niet alleen voor de streek tusscben Hoora en Enkhuizen, maar ook ver over de grenzen van dit gebied. Waarschuwing. D'e Hoofd-Commissaris van Politie te Amsterdam ontraadt het aangaan van relaties met de navolgende te Amsterdam wonende personen. 1. George Christiaan Jacob Smits, ge boren te Amsterdam, 31 Juli 1896, wo nende Zaaiers weg 173; 2. Franciscus Xaverius Johannes Pe trus Hummen, geboren te Amsterdam 21 Jan. 1909, wonende Zeedijk 64 H; 3. Jacob van der Voort, geboren te Am sterdam, 14 April 1899, wonende Eerste Jan Steenstraat 120II en 4. Frederik George ter Horst, geboren te Amsterdam, 24 Maart 1900. Zij verkoopen ruitenwas en/of een verchroommiddel, dienende om metalen voorwerpen een zilverkleur te geven op een wijze, welke aanleiding tot vele ge gronde klachten bij de politie heeft ge geven. Smits handelt onde. den naam; Che misch Pharmaceutisch Bureau Auto Po lis en Van der Voort heeft tot voor kort tezamen met een ander zaken gedaan on der den naam Chemische Pharmaceuti- sohe industrie „Vobra", De ruitenwas, welke onder allerlei na men als „Plus-Glear", „Ever-Clean", „Auto-Polish" enz. voor f 1,50 per potje verkocht wordt, bestaat uit kalizeep en oalciumcarbonaat (potasch) ter waarde van eenige centen. Het verchroommiddelMoment Chroom" „Ever-Chroom" enz. genoemd is van zoo danige samenstelling dat het aanbrengen ervan op vaatwerk nadeelige gevolgen voor de gezondheid kan opleveren. Dr Bendien's kankerdiagnose. Onze lezers herinneren zich zeker nog wel het opzien, dat eenige jaren geleden het stellen der diagnose van kanker door het bloedonderzoek van den zieke, ge baard heeft. 'Onze landgenoot Dr Bendien had deze methode uitgevonden en hekend gemaakt. De geleerden waren het over de waarde der diagnose echter niet eens. Terwijl b.v. de Nederlandsche kankerdes kundigen ze bijna eenstemmig verwier pen, werd zij in het buitenland meer ge waardeerd. Speciaal in Engeland heeft men er zich sindsdien mee bezig gehou den. Thans wordt weer een bericht van een groot medisch vakblad gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de methodeJBendien in den gewijzigden vorm van Dr Gronin een waardevolle bron van inlichting is ge worden. De voorzitter van het Britsch Kankergezelsohap, Sir Elbert Barling, heeft zelfs in een intervieuw verklaard, dat als er naast de Bendiensche methode nog andere proeven van gelijken aard worder genomen, men op een schier on feilbare kankerdiagnose kan rekenen. (De dokter in huis.) Zuivel-cursussen. Waar in vele kringen belangstelling is ontstaan voor het gebruik van zuivel in nieuwe vormen: o.a. vruchten-melkdran- ken en kaasgerechten, doet zich de be hoefte gevoelen aan speciale voorlichting van de huisvrouw op dit terrein. De kin deren komen thuis met op school gedane mededeelingen betreffende de prachtige voedingskwaliteiten van melk en vertel len wat van het melkgebruik op school en van het artsenonderzoek. De grooteren, die aan sport doen, komen met de meening van hun ervaren trainer, dat melkge bruik het uithoudingsvermogen bevordert. Vader heeft het over de lekkere vruchton- melkdrank, die z'n collega van huis me debrengt en wil dat ook wel eens probee- ren. Het is gewenscht, dat de huisvrouw aan deze verlangens tegemoet komt.En daar is ze nog lang niet altijd op inge steld. Het is iets van den laatsten tijd, want melkdranken en kaasgerechten ge noten voorheen maar weinig waardee ring. Bovendien was men vroeger niet zoo veeleischend, wat den smaak en de va riatie betrof .En ook niet zoo doordrongen van de noodzaak om het meest effectieve voedsel te kiezen. In iederen kring moet bovendien gerekend worden 1 Om aan de desbetreffende verzoeken te voldoen, zullen nu in navolging van het geen reeds hier en daar is geschied van September af in de verschillende gebie den des lands cursussen worden georga niseerd, die er op berekend zijn de ken nis van de voeding te bevorderen, maar ook om smakelijke nieuwe gerechten en maal tij den met weinig kosten klaar te maken. Het belooft een voor lichting te worden, die in de behoefte voorziet, vooral als rneo bij deze voor- licbtiug in het bijzonder der et aan de gezinnen met smalle beurs. q geraspte OpOOr Szwitsersché Kaas C* Specerijen Enkele recepten. Haohée (4 personen). (3 ons) koud vleesch (Yi ons) boter, 2 flinke uien, 1 Maggi's Justablet, 4 d.L. water, Vi d.L. azijn, 1 laurierblad, een paar kruidna gelen, wat peper, misschien 1 2 thee- iepels maïzena. Laat de fijngesnipperde uien in de boter lichtbruin bakken; wrijif intusschen het justablet fijn en maak het aan door de substantie geleidelijk met het water te vermengen. Giet deze vloeistof bij de ge fruite uien en laat de saus even doorko ken; voeg er den azijn bijl en laat er het in blokjes gesneden vleesch een uurtje in stoven. Bind, indien de saus ten slotte nog te dun zou zijn, de vloeistof met wat aan gemengde maïzena. Jachtschotel (4 personen). (3 ons) koud vleesch, 1 K.G. koude gekook te aardappelen, 2 groote uien, ons) boter, wat peper en nootmuskaat, 1 Mag gi's Justablet, 3 d.L. water. Bak in de heete boter de gesnipperde uien goudbruin; maak het justablet fijn, vorm er met het water een gelijk mengsel van en giet dit roerende bij de uien. Leg in een vuurvast schoteltje een laagje ge sneden aardappelplakjes bestrooid met wat nootmuskaat, daarop een laagje gesneden vleesch met wat peper bestrooid. Maak de „uienjus" en ga zoo voort met 't schoteltje te vullen, tot de bovenste laag uit goed aaneengesloten aardappelplakjes bestaat. Leg hier en daar een klontje boter op en zet het schoteltje in den oven, tot het door en door warm is en de aardappelplakjes bruin zijn gebakken. Kerryschoteltje. 6 theekopjes koude gekookte rijst, (3 ons) koud vleesch, 2 flinke uien, Y> afgestreken eetlepel ker- ry,(34 •ons) boter, 1 Maggi's Justablet, 3 d.L. water. Fruit de gesnipperde uien met de kerry in de boter lichtbruin; wrijf intusschen het justablet fijn en vermeng het geleide lijk met het water tot een glad geheel. Giet deze vloeistof bij de gebakken uien en laat ze daarmee even doo1, koken. Roer door deze saus de koude rijst en de fijh- gesnden of gehakte vleeschresten, laat al les samen goed heet worden en breng het gerecht dan over in een vuurvasten scho tel. Strooi er wat paneermeel over, leg hier en daar een klontje boter en laat het schoteltje in den oven warm wor den. (Laat desverkiezende het gerecht eenvoudig op het vuur warm worden en bi eng het zonder de oven te gebruiken dadelijk over in een dekschaal.) Verwaarloosd koper. Er zijn hiervoor ouderwetsche recepten, die meestal wel baat geven: een mengsel van groene zeep, brandewijn en krijt, een mengsel van salmoniak en groene zeep. O'ok gebruikte men vroeger voor dit werkje vaak heet gemaakt aardappelmeel, tot een papje gemaakt met azijn; een half doorgesneden citroen werd met het snijvlak eerst in water gedoopt, daarna in fijn zand en tenslotte in het papje om er dan het koper flink mee af te schuren. In al deze gevallen moet flink met wa ter worden nagespoeld. Enkele wenken. Chocoladevlekken verwijdert men met glycerine. De vlek wordt er mee bestre ken en nadat we het eerst hebben laten indrogen, spoelen we het bevlekte klee- dingstuk in lauw water na. Geel geworden waschgoed kan men weer mooi wit krijgen door een eetlepel terpentijnolie met drie eetlepels sterke ^eest van wijn te vermengen. Doe op1 iedere emmer water een eetlepel van dit mengsel en spoel daarin bet goed uit dat men vervolgens in de zon te drogen hangt. "Wanneer de voegen tussohen witte te-- ■geltjes zwart geworden zijn, kan men ze weer opknappen door een papje te maken van water en krijt, en hiermede de heele oppervlakte in te wrijven. Laat alles opdrogen en veeg de tegels met een doek af. Beste Nichtjes en Neefjes! Het doet me plezier weer een brief te kunnen schrijven en ik hoop dat het met jullie net zoo zal gaan als je mijn brief ziet staan. In de eerste plaats danken we God dat hij! ons deze maanden weer heeft ge spaard en ons opnieuw ons werk doet be ginnen. Hij was het die ons beveiligde op onze uitstapjes en vacantietochten en waar zoovelen, ook jongens en meisjes, onver wacht vaak temidden van de vacantie- vreugd uit dit leven werden weggenomen, ons bewaarde voor den dood. Hoe maken de nichtjes en neefjes het, nu we elkaar zoo lang niet gesproken 'hebben? Schrijven jullie me allemaal een briefje terug, en zal er niemand ontbreken? De lange zomerdagen liggen weer ach ter ons; toen we er vóór stonden leek het ons zoo lang, maar o, het was zoo gauw voorbij! We merken het al zoo goed, dat de dagen gaan korten, dat de herfst in aan tocht is. We zien het in de natuur, aan de hoo rnen, aan de bloemen, aan de lucht, 's morgens vooral aan het ijle waas dat over de velden ligt gesluierd, aan de spinnewebhen die dan tusschen de be dauwde bladeren glinsteren. Brachten we onze zomerdagen liefst buiten in de vrijie natuur door, nu begint de huiselijke gezelligheid ons al weer te lokken. De scholen zijn begonnen en als bet huiswer-k klaar is gaan we weer aan prettige bezigheden denken. De Nich tjes en Neefjes weten wel wat een o zoo gezellig werkje is, maar Zeeuwsche Meis jes en Jongensdie nog geen familie van ons zijn, weten jullie dat het zoo fijn is om raadsels op te lossen, en lid van ons Babbelhoekje te zijn? Nu hoor ik jullie al zeggen: „Ja dat wel," of „De raadsels los ik al zoo lang op, iedere week, maar die briefjes! Ik zou het wel fijn vinden als ik m'n naam in de krant las; al do© ik niet mee, een schuilnaam heb ik zoo in m'n eentje toch al eens bedacht, en ik zou het nog fijner vinden als m'n moeite werd beloond, en m'n naam ook onder de prijswinnaars voorkwam, die zulke mooie boeken krij gen, maar die briefjes! Dan moet ik zelf cok een briefje schrijven en daar zie ik zoo tegen op!" En nu zal ik jullie hier eens vertellen dat dat zoo heel erg meevalt. De eerste keer schrijf je maar een kort briefje, maar het wordt vanzelf al een lange, want je moet me vertellen hoe je heet, hoe oud je bont, welke schuilnaam je wilt hebben, de oplossingen van de raadsels, misschien is er nog wel iota anders ook dat je graag vertellen wilt en je hebt zoo al een heele brief klaar. Als vader of moeder het soms te duur vinden om de postzegels, mag je ook om de vier weken schrijven, of wat nog beter is, met een of meer vriendjes of vrien dinnetjes samen de briefjes in één en veloppe doen, dan heb je met elkaar ook maar één postzegel noodig. Jongens en meisjes ik verwacht de volgende week een stapel briefjes hoort Hoe meer familie er is, hoe gezelliger ons clubje wordtl Als jullie wenschen hebben omtrent de raadsels of iets anders, mag je die na tuurlijk ook vertellen. En laten we dan zoo met elkaar ervoor zorgen, dat „De Zeeuw" 's Zaterdags door de Zeeuwsche jeugd met vreugde wordt tegemoet gezien. En nu de raadsels. Voor den eersten keer zal ik het jullie nog maar niet te moeilijk maken. Het geheel bestaat uit 47 letters. Wie bij de 17. 37. 45. 20. 47. behoort mag hieraan meedoen. Buiten zag je van den zomer veel jon gens met een 42. 32. 3. 24. 20. 31. 43. Een 4. 14. 35. 7. 40. 16. 2. 12. is soms een noodkreet. Sommige insecten 8. 23. 33. 25. 39. 34. Een 29. 6. 18. 38. 10. 26. 45. 12. is een vogel. De 23. 44. 42. 27. 41. is aan den kant van het water. Een 4. 5. 19. 30. 42. 9. 28. is een geldstuk. Een 15. 26. 32. 47. is dapper. 46. 1. 36. 31. 21. is hitte. Een 13. 14. 22. 2. 80. 5. is een schip. II. Voor de kleineren Het geheel bestaat uit 19 letters. Een 19. 18. 2. leeft onder den grond. Een 16. 7. 9. is van hout. Met 3. 12. 19. kun je iets aan elkaar maken. Een 11. 15. 17. moet gestopt worden. Een 6. 1. 8. 13. gebruik je in den tuin. Eon 13. 14. 1. 11. is een griezelig zee beest. 4. 10. 5. is een getal. Allen hartelijk gegroet van TANTE DOLLIE. Uitg.: N.V. Emergo" ter Bureau Po«tch< Bijkantoor J. J. FAN Directeur HOE BALD DE PLANT VERDIENDE TOEN MOEDER ZIEK WAS. Bald weet het. „Jongens gaan jullie mee zien of Japie al terug is." Met z'n vieren gingen ze naar school, Henk, Bald, Louw en Jan. „Welnee," het was Hen, die antwoord de, „die is natuurlijk nog niet terug, er stond immers van den winter, op het papier en ik heb hem nog niet gezien ook." „Ja maar, je weet toch nooit," begon Jan weer. Ze liepen door het achterweggetje, waar Japie's huisje stond, eens was er sprake van geweest dat het afgebroken zou worden, maar Japie stond er zoo op, in z'n „paleis", zooals 'hij het soms noem de, te blijven wonen, dat men het hem maar gelaten had. Ook nu weer deden de jongens een ver- geefsche tocht. Japie was er niet. „Zie je wel," zei Henk, „ik had lekker toch gelijk." „Nou 'houd je mond maar," zei Jan weer, het had tóch wel gekund, dat Japie eerder thuis gekomen was." „Ja, haddon, hadden, daar schiet je ook niet veel mee op." Japie wied, straatje wied, neuride een van de jongens. Saai dat er nu niets te beleven was. Over een half uur zaten ze alweer op school, en dan moet je natuurlijk zoet zijn. „Zullen we even slootje?" stelde hij toen ineens voor. „Ja! ja!" riepen ze allemaal tegelijk. Slootje was een fijn spelletje, maar wel een beetje gewaagd, vooral als je het voor schooltijd deed, als er dan één inviel, kon die niet naar school en dan zou er wat opzitten, want 't mocht niet van den meester. Na schooltijd kon je je desnoods ergens gaan drogen, dan merkte niemand er wat van. Het mocht niet, en toch deden ze het allemaal, er was er niet één die durfde te zeggen: ik doe niet mee, al voelden ze in hun hart best dat het ongehoor zaam was. Bald ook, maar het was zoo moeilijk als iedereen meedeed om dan te zeggen, het mag niet, dan werd je uitgelachen en dat was nog erger als straf van den meester. Het was een slootje met een meter of tien van elkaar vandaan, vier plankjes naar de weilanden. De jongens begonnen altijd ieder aan een kant ze moesten over de sloot springen, om het plankje heen loopen, en dan weer er over sprin gen, tot 'het eind, en dan wie er het eerste was. Je moest natuurlijk wel erg oppassen, dat er niet van iederen kant een jongen tegelijk sprong, dan botsten ze boven het water tegen elkaar, het was al eens meer gebeurd en toen kiepten er twee in. .Aan iederen kant van het eerste plank je stonden twee jongens, daar gingen ze al, loopen jongens, harder, harder, goed zoo, wie zou 't winnen? Ze waren nog gelijk, Bald vloog, z'n vuisten gebald, winnen wou het, maar dat wilden ze allemaal. Opmarach Zooals te atandelingen, ben gomaak het offensief Reeds zijn d de nationalis Deze opma gevoerd. De Pasaje Trincherpe, c sterk bezet b ste hinderpa der nationali Het fort hardnekkig kende nation ■Ondertussc stad reeds te De stad is tischen kruisi De gouvernei rijk gevlucht. De gouvei meent, dat h kunnen uitho en goed gew niet de meei althans, van king. Ook San Sebastiai te zijn. Men kische nation ten tegenstaat der anarchist te doen ondei Alca; Het beroem circa vijftien met heldenmo vlammenzee. 1 pen voor het brachte zware ambtsgebouw neur in bran twee vestingk kend op bet en 't onder 'h De bezettin hevige beschie A'lcazar vluch De toestand en telkens, w boort men bet kinderen. De belegerd nitie voor hui dagen niet me en mitrailleur, Naar het b verneemt, zijn door de roode der dat tevor geveld was. Voor den ve zich aldaar be ladolid en ta roode volksfro De in het fo ken vastgehor dagavond laat gesteld. Alle daye aangekoi durende de la tien gijzelaars De regeerinj Aan het fro gunstig gewee pen, die over hun nieuwe i versterken. Het opperbe1 offensief zal i artillerie-voorb zijn beëindigd. Generaad Fr genleiders, het gepubliceerd: De nieuwe, c front van Ta hebben getracl van de waterle van Talavera. Zij werden i geslagen. Twee den neergesoh< Een deel van scheidene dorp en heeft een gr vluchtten met e NIEUWE DUI' „De sti De „Manche bet „Heereswa: ling van het D oorlog instructi stellingen inza maanden eerd< dan aanvanikel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6