MAANDAG 31 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 281 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws IJitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclcloonnummcr 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cont Advortontiün 30 cent por regel. Ingezonden mcdcdcelingen 60 cent per regel. Kleine Advertenticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Uittccht uit Irun. Weinig vor deringen gemaakt. Terwijl aan het Noorderfront betrek kelijke kalmte heeft geheersebt, is in an dere provincies daarentegen Zondag ste vig gevochten. Een belangrijk succes schij nen de regeeringstroepen in de provincie Huesca te hebben gemaakt. De stad Hues- ca is daarom zoo belangrijk, omdat zij voor Madrid den weg vrij maakt naar Saragossa (in handen der rebellen) en naar de Fransohe grens. Een colonne van de muiters trachtte naar Huesca op te marcheeren om de daar aanwezige rebel len te versterken. Deze colonne is door regeeringtroepen krachtig onder vuur ge nomen en leed groote verliezen. Bij elkaar maakte men vele gevangenen en overmees terde twee kanonnen, tal van machine-ge weren en een groote hoeveelheid munitie Deze overwinning, zoo meldt het volks front, versterkt in hooge mate de positie der regeeringstroepen, die voor Huesca staan. Munitiegebrek schijnt echter beide par tijen geducht te hinderen. De opstandelin gen werden er o.a. door gedwongen de ge vechten bij Irun te staken, terwijl de re geeringstroepen ook dringend behoefte hebben aan munitie, willen ze Irun behou den. De strijd bij Irun begint het karakter te dragen van een loopgravenoorlog. Beide partijen hebben zich ingegraven. De be volking begint de stad te verlaten. Een der speciale verslaggevers van Ha- vas seint uit Hendaye op Fransoh grond gebied, dat hij sedert Zondagavond half elf getuige is geweest van tragische too- neelen. De vrouwen en kinderen verlaten allen Irun. Vliegtuigen van de rebellen hebben strooibiljetten op de stad uitgeworpen, waarin zij de militaire autoriteiten van do stad waarschuwen, dat Irun met den grond gelijk zou worden gemaakt op 30 Augustus. Aan dit bombardement zouden meedoen de artillerie, de vliegtuigen en de oorlogsschepen. De bedreiging was ern stig gemeend. Zondagavond hebben de autoriteiten van Irun dan ook de bevol king uitgenoodigd de stad te verlaten en de wijk naar Frankrijk te nemen. Regeeringskruiser zwaar gehavend. Officieel wordt uit Gibraltar gemeld, dat de regeeringskruiser „Miguel Cervan tes'' door het bombardement van de Na tionalistische luchtmacht en door een na- tionalistischen onderzeeboot in de straat van Gibraltar zware schade heeft beko men. GEWIJZIGDE HOUDING DER DUITSCHE REGEERING TEGENOVER DE R.-K. KERK. Reuter meldt uit Berlijn: Het herder lijk schrijven van de bisschoppen heeft in nationaal-soeialistische kringen een goe den indruk gemaakt. In tegenstelling met hetgeen de laatste jaren heeft plaats gehad, publiceert de „National Zeitung" te Essen, een orgaan van Goering, groote uittreksels uit het schrijven en legt den nadruk op karak teristieke passages. Dit is het beste bewijs, dat de houding van de nationaal-socialisten ten aanzien van de R.K. kerk is gewijzigd. Deze pe riode volgt op een tijdperk van politieken strijd en zelfs vervolging. Het is een ge volg van het feit, dat Hitier de invloed onderging van zekere raadgevers, die er op wezen, dat de godsdienstige onlusten de inwendige kracht verzwakten en scha delijk waren voor het moreel van het Duitsche volk. Ook redenen van buitenlandsoh politie ken aard zouden oorzaak zijn van deze gewijzigde houding ten aanzien van het katholicisme. Naar men verzekert heeft Mussolini de aandacht van den Führer erop gevestigd, dat het officieele anti-katholicisme fu nest is. Ook de anti-bolsjewistische verklarin gen van het Vaticaan ten aanzien van Spanje hebben te Berlijn een diepen in druk gemaakt. MUSSOLINI OP BEZOEK BIJ HITLER? Vorming anti-Bolschewistische Staten- groep? In zekere politieke Duitsche en buiten- landsche kringen doet het gerucht de ronde, al wordt het officieel ook tegenge sproken, dat Mussolini in de tweede helft van September een bezoek zou brengen aan Hitler. Men verzekert, dat dit bezoek onderwerp van de besprekingen tusschen Horthy en Hitier zou hebben uitgemaakt Mussolini zou per vliegtuig komen en landen op het vliegveld, dat men te Berchtesgaden bezig is aan te leggen voor Hitier. In dezelfde kringen hecht men aan dit eventueele bezoek van Mussolini groote politieke waarde. Mussolini zou dit be zoek als tegenbezoek brengen voor dat, wat Hitler in Venetië hem gebracht beeft, in den zomer van 1933. De duce zou van de gelegenheid gebruik maken, persoonlijk zijn dankbaarheid te uiten voor de houding, die Düitschland tijdens de sancties heeft aangenomen. De D'uitsch-Oostenrijksche verzoening van 11 Juli heeft het bewijs geleverd, dat de Duitsche en Italiaansche politiek op 'het oogeDblik niet meer met elkaar in botsing komen ten aanzien van de Oos- tenrijksche en Midden-Europeesche kwes tie. Bovendien gelooven sommige waarne mers, dat Düitschland en Italië in het centrum van Europa een anti-bolsjewis tische statengroep pogen te vormen. De gebeurtenissen in Spanje, zoo zeggen zij, zouden deze evolutie hebben versneld. Een accoord zou onder oogen worden ge zien, dat behalve Italië en Düitschland de volgende landen zou omvatten: Polen, Oostenrijk, Hongarije en misschien Bul garije. De Duitsche Vennootschapsbelasting wordt in 1937 met 50 pet verhoogd. De DUitsohe Regeering heeft een wel afgekondigd, waarbij bepaald wordt, dat de vennootschapsbelasting voor het jaar 1936 met 25 pet. en met ingang van 1937 met 50 pet. van de momenteel geldende tarieven verhoogd zal worden. D'oel van de nieuwe belastingen is op de eerste plaats de groote uitgaven in ver band met werkverschaffing te bestrijden, doch daarnaast ook tegen te gaan de verandering van gewone maatschappijen in naamlooze vennootschappen om min der belastingen te betalen. De Engelsche arbeiderspartij dreigt de kroning te saboteeren. Zaterdag is te Cardiff een vergadering gehouden der arbeiderspartij en der vak- vereenigingen. Verscheidene sprekers dreigden de kroningsfeesten het volgend jaar te boycotten, indien de nieuwe rege ling van de werkloozensteun niet is ge wijzigd. Sommigen verklaarden zelfs, dat de werkloozen deze feesten niet alleen passief moesten saboteeren, doch demon straties moesten oiganiseeren bij deze ge legenheid. Vrijheidsbeperking voor ambtenaren in Danzig. De senaat van D'anzig gaat vastberaden voort naar de geleidelijke afschaffing der constitutioneels waarborgen. Na de onderdrukking der oppositie-pers en de preventieve arrestatie van verschei dene leiders der oppositie, is nu een se naatsdecreet verschenen, dat den status der ambtenaren van Danzig wijzigt en voor hen de vrijheid van gedachte en ver- eeniging aan handen legt. Regeeringscrisis in Roemenië. D'e Roemeensche premier Tatarescu heeft den koning het ontslag van het ge heels kabinet aangeboden. De koning aanvaardde het ontslag en droeg aan Tatarescu de vorming van een nieuwe regeering op. Deze keerde terstond naar de hoofdstad terug, waar een minis terraad gehouden werd. Reeds 's avonds kon Tatarescu een nieu we ministerlijst aanbieden, waarvan hel meest opvallend is, dat Titulescu als mi nister van buitenlandsche zaken er op ont breekt. Hieruit kan men afleiden, dat er tusschen hem en den minister-president de laatste dagen opnieuw ernstige mee- ningsverschillen moeten zijn gerezen, ge lijk zulks vroeger herhaaldelijk het geval is geweest wanneer het de bestrijding van fascistische invloeden betrof. Een verklaring van Titulescu. Titulescu, die op het oogenblik te Nice vertoeft, verklaarde naar aanleiding van de regeeringscrisis in Roemenië het vol gende: „De vorming van het nieuwe kabinet, dat alle oud-ministers beh'alve mij bevat, vernam ik eerst, toen alles al gereed was. De nieuwe regeering heeft mijn dien sten niet meer noodig, hetgeen haar goed recht is. Ik behoud mij mijn oordeel en mijn toe komstige politieke actie geheel voor". Nieuwe arrestaties in Rusland. Naar aanleiding van onthullingen tij dens het proces ZinovjevKamenjev gaat men nog steeds voort met het ver richten van arrestaties in alle kringen, onder andere ook in 'het leger en in partij-kringen. Volgens oncontroleerbare berichten uit goede bron zouden Rykov, de commissaris voor posterijen, Boerha- ring, de hoofdredacteur van de „Izwes- tia", en Radek hun huis niet mogen ver laten en onder bewaking staan. Verder zou, naar men zegt, generaal Sjapozjni- kov, de vroegere commandant van de Hoogere Krijgsschool, eveneens zijn ge arresteerd. De arrestaties van ambtenaren te Mos kou en in de provincie duren voort. Het betreft ambtenaren, van wie men weet, dat zij Trotzkyistische neigingen hebben. Volgens een bericht van het Engelsche blad People zou de arrestatie van de weduwe van Lenin spoedig te verwach ten zijn. Korte Berichten. Men meldt uit Innsbrück, dat rijkskan selier Hitier waarschijnlijk op het natio naal socialistisch congres te Neurenberg zal afkondigen, dat de S. A.-afdeelingen als Landwehr bij de rijksweer zullen wor den ingelijfd. Hitier zou op verzoek van Blomberg en den grooten generalen staf tot dezen maatregel gekomen zijn. Slechts de S. S. zou ten 'dienste van Hitier en de partij leiding blijven. MANDENINDUSTRIE LEEFT OP. Overstelpend aantal orders uit Engeland. In de mandenindustrie in de Bomme- lerwaard en in de Langstraat is een zeer krachtige opleving ontstaan, tengevolge waarvan alle werklooze mandenwerkers aan den arbeid hebben kunnen gaan. Sinds den zomer van 1934 lag deze belangrijke industrie nagenoeg stil. Do voornaamste oorzaak van deze slapte was, dat er zoo goed als geen export naar Engeland was. D'aarin is nu verandering gekomen. Een overstelpend aantal orders is uit Engeland ontvangen. De loonen zijn weliswaar niet hoog, zij varieeren van f 9f 11 per week in de groote bedrijven, doch waar meer perso nen uit één gezin werkzaam zijn, berei ken de gezinsinkomsten toch een redelijk peil. Ook wat het binnenlandsche afzetge bied betreft, valt een verbetering te con- stateeren. Het nadeelig prijsverschil met kisten als verpakkingsmateriaal is door den steun aan de griendcultuur heel wat minder geworden. STIJGEND PASSAGIERSVERVOER BIJ DE HOLLAND-AMERIKALIJN. De „Statendam" volgeboekt. Ook de Holland-Amerikalijn profiteert blijkbaar van de opleving in het Trans atlantisch passagiersvervoer. D'e Staten dam is Zaterdag naar New York ver trokken met 1471 passagiers aan boord. Hiermede zijn alle klassen practisch ge heel volgeboekt, terwijl de vorige uitgaan de reis, n.l. op 6 Augustus, met 934 pas sagiers ook een zeer behoorlijk vervoer te zien gaf. Alleen in de maand Augustus, de maand van vacantie en Olympische Spe len, werden circa 2400 personen in één richting vervoerd. Naar het zich laaf aanzien, zal het loo- pende jaar een verbetering van het pas sagiersvervoer te zien geven, zoodat de voltooiing van het zusterschip van de Sta tendam, de Nieuw-Amsterdam, met ver trouwen mag worden tegemoet gezien. Ook bij andere lijnen is het Transatlan tisch passagiersvervoer dit jaar grooter geweest. Zoo werd dezer dagen gemeld, dat het totale passagiersvervoer over den Oceaan, in de maanden Mei, Juni en Juli 206.000 passagiers heeft bedragen, dat is ongeveer 10 pet. meer dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. DE UITGEWEZEN NEDERLANDERS TE BERLIJN. D'e termijn binnen welke de vier uitge wezen Nederlanders te Berlijn Düitsch land moeten verlaten, is verlengd met 48 uur. VERLAGING STEUN VOOR GERST EN VELDBOONEN. In verband met de marktpositie heeft de Minister van Landbouw en Visscherij besloten den steun voor gerst en veldboo- nen met ingang van 31 Augustus te ver lagen, hetwelk voor gerst zal worden be reikt door een verlaging van den dorsch- steun met f 0.25 per 100 kg en voor veld- boonen door de huidige regeling te ver- vangenjioor een andere, waarbij de steun periodiek zal worden vastgesteld en welke regeling voor de telers bij de huidige prijs verhoudingen zal neerkomen op een steun, die ongeveer f 0.50 per 100 kg. minder zal bedragen dan thans. Op een door den Ned. Bond van Prot. Ghr. Werkgevers in de Voedingsbedrijven gedaan verzoek, heeft de minister geant woord, dat hij geen aanleiding kan vin den den prijs van de vita-tarwe te ver minderen of de monopolie-heffing op tar we te verlagen. Ook de monopolieheffin gen op voergranen blijven ongewijzigd. Werkverminderingi in de dakpannen- industrie. De geringe afzet van dakpannen ge durende de laatste maanden is oorzaak, dat verschillende industrieën te Tegelen en omliggende plaatsen hun bezetting hebben moeten inkrimpen. Algemeen wordt verwacht, dat spoe dig ook de andere dakpannenfabrieken dergelijke maatregelen zullen moeten nemen en de fabrieken zullen worden stopgezet. Het vliegveld Ypenburg geopend. Zaterdagmiddag is het nieuwe vlieg veld Ypenburg, gelegen in de gemeente Rijswijk, in gebruik genomen, met ope- ningsspeeches natuurlijk, maar ook met tal van vliegdemonstraties. De publieke belangstelling was zeer groot. Het oneervol ontslag van den ontvanger te Ambt Hardenberg, Dé gemeente-ontvanger van Ambt Har denberg, die wegens malversaties door den strafrechter was veroordeeld, had deswege oneervol ontslag gekregen. Het ambtenarengerecht te Arnhem had in Juli echter uitgemaakt, dat bij de verlee ning van dit oneervolle ontslag een for- meele fout was gemaakt, waardoor het desbetreffende raadsbesluit nietig was. Thans heeft de gemeenteraad, na een geheime vergadering, opnieuw besloten den ontvanger, thans met ingang van 1 November, oneervol te ontslaan. Voor betere steunregeling voor de bloemisterij. Uitgaande van den Ned. Tuindersbond is eergisteravond *e Aalsmeer een verga dering gehouden om te protesteeren te gen het uitblijven van een nieuwe en be tere steunregeling voor de bloemisterij. Op de bijeenkomst, welke zeer druk was bezocht, werd het woord gevoerd door een viertal kweekers, die den noodtoe stand in het bedrijf schilderden. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de vergadering den minister van Landbouw en Visscherij verzoekt om on middellijke hulp voor de bloemisterij. P. J. Smidt treedt af als voorzitter der R. S. A. P. De heer P. J. Schmidt, lid van den Amsterdamschen gemeenteraad en van de Prov. Staten van Noord-Holland, heeft zijn functie van voorzitter van de Rev. Socialistische Arbeiderspartij neergelegd. De doodvonnissen en de terreur in Rus land waren aanleiding voor den heer Schmidt een verklaring aan zijn partij bestuur te zenden, waarin hij constateert o.m. dat openlijk dient te worden uitge sproken, dat er geen enkel wezenlijk ver schil meer bestaat tusschen het regime van Stalin en dat van Hitier. Aangezien de heer Schmidt bleek, dat hieromtrent geen overeenstemming in de partijleiding bestond, heeft hij zijn func tie als voorzitter en als redacteur van „De Nieuwe Fakkel" neergelegd. Verslag der Commissie Van Loon. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Hiemstra, heeft aan den minister van Landbouw en Visscherij de volgende vroe gen gericht: Kan de minister mededeelen of de pu blicatie van het door de Commissie Van Loon uit te brengen verslag zoo tijdig 'kan worden verwacht, dat de Kamer daarvan kennis kan nemen voor het onderzoek in de afdeelingen van de begrooting van het departement van Landbouw en Visscherij voor 1937? De vernietiging van groenten te Venlo. Het lid der Tweede Kamer, Mevr. Bak- ker-Nort, heeft aan den minister van So ciale Zaken de volgende vragen gericht. Kan de Minister mededeelen, of het juist is, dat dezer dagen op de veilingen te Venlo groote hoeveelheden tomaten en augurken en sla de minimum-prijzen niet konden opbrengen en met petroleum over goten en onbruikbaar zijn gemaakt? Is de minister niet van oordeel, dat de vernietiging op groote schaal van tuin- bouwartikelen, die een uitstekend voedsel zijn, niet behoort plaats te vinden, en dat in de toekomst dergelijke groenten, hetzij in verschen staat, hetzij' ingemaakt, aan gezinnen van werkloozen behooren te wor den uitgereikt? DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN. Door de Justitie te Middelburg is Za terdag j.l. aangehouden A. C. v. H., com mies hij de Staatsspoorwegen te Vlissin- gen, verdacht van verduistering van gel den ten nadeele van een kolenvereeniging en verduistering van gelden ten nadeele van de Ned. Spoorwegen, die hij .als comp tabel ambtenaar bij dat bedrijf onder zich had. Hij is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Diefstal van een portefeuille met geld. Dezer dagen is onder de gemeente D o m- b u r g uit een auto, die aldaar stond ge parkeerd, tijdens de afwezigheid van den bestuurder uit een zich in die auto be vindende jas een portefeuille, inhouden de een vrij belangrijk bedrag aan Neder- landsch bankpapier, vermoedelijk ont- J vreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Binnenland. Opleving in de manden-industrie. Meer passagiersvervoer op de Amvrika- booten. Verlaging steun voor gerst en veldboonen. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Irun wordt ontruimd. Mussolini op bezoek bij Hitier? D'e D'uitsche regeering en de R.K. Kerk. Mij. Ziekenfonds Z.- en N.-Beveland. Naar men ons meldt, is dezer dagen 'het ledental van bovengenoemd fonds de 10.000 gepasseerd. Einde 1935 bedroeg het ledental 8097, alzoo een vermeerde ring van ruim 1900 leden in de eerste 7 maanden van 1936. D'eze snelle groei is voor een groot deel het gevolg van de oprichting van nieuwe afdeelingen en wel in Noord-Beveland, alsmede te Krab- bendijke, Waarde en Rilland-Bath, als mede van een grooten aanwas van leden te Ierseke. Alleen in Goes staan nu in geschreven 2012 leden, of wel 1/5 van het totaal. In vrijheid gesteld. B. J., monteur te Kapelle, die eenige dagen geleden werd aangehouden als ver dacht van diefstal, en ter beschikking van de Justitie te Middelburg werd gesteld, is thans wederom in vrijheid gesteld. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in haar vergadering van 1.1. Zaterdag tot leden van de Bevrachtingscommissie, ge vestigd te Terneuzen, benoemd dhrn P. A. Neeteson, G. F. P. van der Peijl, A. G. L. Weijnen, L. A. Stofkoper, F. V. de Groof (deze twee heeren uit het gebied van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sohe Eilanden), P. A. van Bouchaute en A. de Bruijn. Tot voorzitter is gekozen dhr G. F. P. van der Peijl. Tot adviseerend lid van het Curatorium der Stichting Economisch Technoligisch Instituut voor Zuid-Holland en Zeeland werd gekozen dhr I. van Melle, en tot zijn plaatsvervanger dhr A. van 't Hoff. Aan de handelingen van het Bureau tot stichting van een Borgstellingsfonds voor den Zeeuwsch-Vlaamschen middenstand, hechtte de Kamer haar goedkeuring. De stichtingsbrief is 4 Juli 1936 ondertee kend, waarin onder meer is vastgelegd, dat door de Kamer in het kapitaal der stichting met f 100 wordt deelgenomen. Voor het loopende jaar werd als bijdrage verstrekt een bedrag van f 500, te dekken uit den post voor credietsteun aan den Middenstand. Bij dit punt werd door den secretaris aangestipt, dat de gemeenteraad van Axel heeft besloten om gedurende een tijdvak van 5 jaar een bijdrage te verleenen. In het kapitaal der stichting zal Axel deel nemen met 10 cent per inwoner, terwijl een jaarlijksche bijdrage wordt verstrekt ad 3 cent per inwoner. De gemeenteraad van Terneuzen en die van Hulst hebben in beginsel tot toetreding besloten, die van Koewacht en IJzendijke staan echter af wijzend tegenover dezen steun voor den middenstand. Dhr Van Goethem klaagt bij de rond vraag over de concurrentie die de handel in Zeeuwsch-Vlaanderen ondervindt uit het naburige België, zoowel door koopen aldaar, als door frauduleuzen invoer. Wil men uit Nederland in België afzetgebied zoeken, zoo gaat dit uiterst moeilijk, maar naar sprekers oordeel gaat het wèl ge makkelijk om in Nederland Belgische ar tikelen in te voeren. Hij vraagt om den steun der Kamer in dezen, en tevens om maatregelen voor verscherpt toezicht op smokkelen enz. De middenstand in Z. Vlaanderen gaat gebukt onder deze con currentie; nu heel dit gebied als grensge bied is aangewezen, is het aan de bevol king van Zeeuwsch-Vlaanderen toegestaan om inkoopën tot een bedrag van f 45 in te voeren. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat de Kamer stellig paraat zal zijn, als zulks noodig is. Maar hier is afdoende oplossing niet gemakkelijk. Smokkelen kan men in zijn geheel toch niet voorkomen, al moet toegestemd, dat er op sommige gedeelten van de grens scherper toezicht gewenscht is. Ook zijn er bedrijven geves tigd in de onmiddellijke nabijheid van de grens, in welke gevallen controle op de goederen al heel moeilijk is. Dhr de Meij er komt er tegen op, dat het reizigersver keer, dat uit België in Nederland komt, nog meer moeilijkheden zou ondervinden bij de douane. Hij wil geen verscherpte voorschriften, die aan particulieren nog meer ongerief zullen brengen. Hij vraagt voorts, of de middenstand aan deze zijde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1