OEZEEDW s VERMICELLI GRATIS ALS DE LIEFDE RIJPT leder pak HONIG' Uit de Provincie TWEEDE BLAD Voor den Zondag De beteekenis der school. HET ADRES A. WILKING Wat er deze week voorviel Geef voor dien bloff enden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Thans slechts 75 ct. per flacon! F E U I L L ETO N gelijk met de tafel en den stoel komt 'het kind onder den hamer. Wat het huis en het gezin voor de jeugd is en zijn moet en zijn kan 1 dat breekt hier in onze moderne samenleving aan stukken en over de scherven zijn we verontwaardigd. Dit is de kern van het vraagstuk: het verantwoordelijkheidsgevoel van de ouders daalt beneden het peil, waarop een opvoeding waande houdt. Gezinsliefde en gezinstucht, dat zijn de twee ontbrekende elementen en met die gruwbare advertentie open en bloot in een dagblad, is alle verantwoordelijk heid karikatuur geworden. Huwelijk? Het is voor velen een woord geworden, zonder meer. Men maakt een spel van de liefde, een dwaasheid, die op elk gowenscht of on- gowcnscht oogenblik to horstellen is, oen soort vergissing, zonder oonigo conse quentie. Ja, we zullen terug moeten naar de oudorwetsche „bekrompenheid". Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft I Heeft Uw kindje hel benauwd Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. OOGSTTIJD.... DROEVE TIJD. Wij lezen in „De Chr. Landarbeider": Dat kan het zijn als de rijpe aren, die van zwaarte schudden, niet gemaaid kunnen worden, vanwege het slechte weer. Of als het gemaaid aan hoopen staat te wachten, tot de oogst ingehaald wordt, en het maar geen enkelen dag voldoende droog wordt, om het te kunnen Kan de oogsttijd een droeve tijd zijn om 'het natte weer; het kan het ook zijn om het mooie weer. Als de landarbeider de maaimachines hoort ratelen, soms tot diep in den nacht, en hij' moet aan den dijk blijven zitten, dan wordt hij somber, dan wordt hij droef. D'at droeve 'heeft zich in dezen oogst tijd, vooral in het begin, weer herhaald. Hoewel in niet zoo sterke mate als vorige jaren. Hij, die wolken, lucht en winden wijst spoor en loop en baan, heeft er voor gezorgd, dat onze landarbeiders in deze oogstperiode minder droefheid hadden dan in vorige jaren, en er door het meer onzekere weer, meer met de hand moest worden gedaan. Daar zijn onze landarbeiders dank baar voor. Vooral onze christelijke land arbeiders. Waar menschen in den moeien oogst tijd onze landarbeiders zelfs niet bij be nadering onder het oog zien of rekening houden met hun nood en met hun gezin nen, daar is een zorgende hand. Kattendijke. In de gisteren gehouden raadsvergadering werden de geloofsbrie ven van den heer Jacob Dagevos (vaca ture J. F. Hundersmarok) onderzocht en tot zijn toelating besloten. Eene verordening tot wijziging verorde ning regelende de eischen en benoem baarheid van den veldwachter, werd in verband met benoembaarheid van capitu- lanten als veldwachter vastgesteld. De gemeentebegrooting voor 1937 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f33324.05. 's-H. Arendskerke. 'Gemeenteraad, Gistermorgen vergaderde do Raad. Afwe zig dhr Lindenborgh. Do voorzitter deelde modo, dat B. on W. in beroop zijn gegaan tegen de hef fing op het gebouwd. B. on W. stelden voor om de controlo op den gemeente-ontvanger op te dragen aan het verificatiebureau van do Vereen, van Ned, Gemeenten. De voorzitter wees er dn zijn verdediging van het voorstel op, dat hier geen wantrouwen in het spel is. Ook de ontvanger zelf is voor dit voor stel. Dhr v. d. Dries was van de noodzake lijkheid niet overtuigd, maar legde er zich bij neer, Bij weth. Philipse gaf de door slag betgeen in een naburige gemeente was gebeurd. De voorzitter zei nogmaals, dat dit voorstel daarmede geen verband hield, Eeni'ge discussie ontstond over de vraag, of ook de Armbesturen door het bureau gecontroleerd zullen worden. Dhr v. d. Dries merkte op, dat het B.A. hier over nog geen beslissing genomen heeft. Spr. acht voor zich de tegenwoordige con trole 'bij het B.A. voldoende. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. Besloten werd aan de Kroon onthef fing te vragen van de z.g.n. capitulanten- verordening. Hierna werd de gemeente-rekening '35 voorloopig vastgesteld op f 123.187 in uit gaven en f 110.150 in ontvangst; kapi- taaldienst f 56.190 in ontvangst en f55.230 in uitgaaf. De rekeningen der armbesturen werden daarna vastgesteld, voor 's-Heer Arends kerke op f 22.436, batig slot f 7053 en voor 's-H. Hendrikskinderen op f4292, batig slot f 1396. Vervolgens werd de gemeente-begroo ting 1937 aangeboden. Hoewel het Rijk weer f 3000 meer tot zich trekt dan vorig jaar, en de subsidie voor werkloozenzorg vrij gering is, is toch de financieele toe stand der gemeente gunstig. Het voorstel tot belastingverla ging tot een bedrag van f2000, werd z.h.st. aangenomen. De opcenten op de fondsbelasting worden van 60 op 55 en die op de personeele belasting van 160 op 145 gebracht. Tot onderwijzeres aan de O.L. 'School te 'Nieuwdorp werd benoemd mej. W. J. van Kesselen te Vlissingen. Zij zal te 'Nieuwdorp moeten wonen. St. Laurens. De vlagjesverkoop voor den Ghr. arbeid in de Weermacht bracht f 11.25 op. •Gemeenteraad. 'Gister vergader de de Raad. Betreffende de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken over de verminderde bijdrage van het werkloosheidssubsidiefonds voor 1937, deelt de voorzitter mede, dat deze niet van invloed is, omdat de gemeente nog nimmer voor een bijdrage uit dit fonds in aanmerking kwam. Het verslag van den toestand der ge meente over de jaren 19311935 wordt overgelegd. In antwoord op de door den heer Rie- mens in de vorige vergadering gestelde vraag, deelt de voorzitter mede, dat over het tijdvak 1 November 1935 tot 31 Mei 1936 de kosten van de werkverschaffing hebben bedragen f690, die der steunrege- (Zie vervolg ommezijde.) Ingezonden Mededeeling. bevat ter kennismaking een HQNIG's BOUILLONBLOKJE VAN ZATERDAG 29 AUG. 1936, Nr 280. EEN MACHTIG HELPER. Want ik ben met u, spreekt de Heere, om u uit te helpen. Jerem. 119b. Joremia waB nog Jong on onorvar'on, toen do Heore tot hom kwam on hom stolde midden in het afgodische en god- dUouzo Jeruzalem, Het was geon gomakkelijke taak, die hem op de handon werd gelegd. Hij werd door don Heere gosteld over de volken en over de konlnkrijkon, om uit te rukken en af te breken, en te ver derven: ook om te bouwen en te planten. In het midden van Jeruzalem zou hij het oude bondsvolk moeten roepen tot terugkeer tot den Heere, door waarschu wing en bestraffing, en door lokkonde liefde. Als een eenig getuige, nu eens als een boetprediker, dan weer als de brenger van de boodschap des heils, zou hij moe ten staan tegenover de valsche profeten en de onheilige priesters, tegenover de volksmassa, die de wegen des Heeren had verlaten en den weg des verderfs had betreden. Geen wonder, dat er bij den jongen profeet een oogenblik was van aarzeling. Want de strijd zou zwaar worden en vele de moeilijkheden waarmee hij zou hebben te kampen. En toch: vrees niet Jeremia! Gij staat niet alleen. Als allen en alles tegen u zullen zijn, als de vijandschap groot zal worden, wees dan niet bevreesd, want: „Ik de Heere, de God des Verbonds ben met u, om u uit te helpen". Woord van rijke bemoediging voor Jeremia. Maar ook voor dezen tijd, voor hen, die te worstelen hebben met zorgen en moeiten, in 't bijzonder voor hen, die mee hebben te strijden den geestelijken strijd van onze dagen. Gods trouw en liefde is groot. Zoo groot, dat Hij om Zijn recht te handhaven en Zijn liefde tot uiting te brengen, Zijn eigen Zoon heeft overgegeven in den dood. En zal Hij ons dan met Hem niet alle dingen schenken? Wie op den hoogen God vertrouwt, heeft zeker op geen zand gebouwd. „Bijbelsch" onderwijs in Duitschland. Men moet in dezen tijd in Duitschland eens met ernstige predikanten en gemeen teleden spreken, om. de groote beteekenis van onze vrije Scholen te verstaan, zoo lezen we in „Friesch Dagblad". Die Duitsche onderwijzers zijn voor een groot deel ras-echte nationaal-aocialisten. Ze nemen graag een wetenschappelijk air aan. Zij' worden ook niet meer ge vormd op een kweekschool, maar op een Akademie. En het Nationaal-Socialisme doet zich heel graag voor als een beweging, 'die Auf- klarung (verlichting) brengt. Radicale, half-wetenschappelijke theorieën over ras en erfelijkheid en volk en staat worden met een zekere arrogantie voorgedragen. En 'de onderwijzers beschouwen zich graag als de apostelen van de nieuwe cultuur, vooral in de kleinere plaatsen. Zij doen het radicaal. En zij vervreemden de jeugd van het Evangelie. Want het wonderlijke is, dat zij in de s t a -a t s school godsdienst onder wijs moeten geven. D'e nazi's beroepen zich er immers gaarne op, dat zij de reli gie beschermen? Maar het is er dan ook naar. Ik weet een hoofd der school,, die een voudig den predikant meedeelde, bij zijn godsdienstonderwijs het Oude Tes Uit het Engelsch. 80) o- Alle opstand en wrevel was uit hunne houding verdwenen, de oproerige en krij- schende toon uit hun stem weg. En toen de toren zijn twaalf dreunende slagen had uitgeluid en de zegen over hun hoofden was uitgesproken, verlieten de Leather- gaters rustig en bedaard, in vredige ge moedsstemming hel kerkgebouw. De woor den, welke hun dominee hun voor het pas begonnen jaar had meegegeven, bad een diepen en blijvenden indruk op hen ge maakt. Paul liep ook in den stroom mee naar buiten en haastte zich weg. Philippa zag hem gaan, doch verbaasde zich niet. Er had nooit eenige plichtpleging tusschen hen bestaan en ze wist van de onrust in zijn hart, ofschoon ze onbekend was met de groote zielestrijd» welke hij nu door streed. Hij keerde terug naar zijn woning in de Hoogstraat, doch koos een onr,e ;rui- kelijken omweg, om zoodoende de geluk- wsnschen van vrienden en kennissen te ontgaan. Hij ging langs het donkere water tament te negeerea. Hij kon aan de kinderen toch geen Joden-geschie denissen vertellen! Geen wonder, dat de kinderen van zul ke scholen, waar het Oude Testament toch wèl aan de orde komt, maar dan zóó, dat het veroordeeld wordt, droevig reagee- ren ook op het Nieuwe Testament. Een predikant vertelde mij daarvan een treffend staaltje. Hij behandelde met zijn catechisantjes de geschiedenis van den rijken man en den armen Lazarus'. Laza rus werd gedragen door de Engelen in Abraham's schoot. Een fel meisjesstemmetje: „Ach, dan kwam hij toch weer bij een Jood terecht!" De school, waar zóó de Jodenhaat ge predikt wordt, is op de meeste plaatsen de eenige school, en de leerplicht is-streng. Velen van die heeren onderwijzers wa- ron vóór 1933 ijverige sodalis ton. Hoq het komt dat zij zoo moe zijn gedraald? Een windvaan kan gemakkelijk een halven slag draalen, want de spil waarom hij ziok beweegt draait niet moe. Zoo staat bet bij die heeren ook. Het stabile elemont in dun leven is de onveranderde afkeer Yan de kerk, -de be lijdenis, de „zwartrokken", de „duister- lingen". Dat is een kwestie van het sentiment, het hart. D'e theorieën en leuzen zijn anders geworden. Een wenteling van 180 graden. Maar de richting van het leven en de begeerten van het hart bleven gelijk. En juist, omdat zij politiek zoo radi caal zijn omgekeerd, geeft het hun een zeker gevoel van standvastigheid, dat zij ten opzichte van de religie op hetzelfde Standpunt zijn 'blijven staan. Daarom zijn zij in dat opzicht juist zoo consekwent en zonder erbarmen. En hun macht over het Duitsche kind stelt hen tot veel in staat. Dat verklaart, waarom de Belijdenis- kerken als het ernstigste gevaar voor kerk en volk beschouwen het verderf dat de s t a a t s s c h o o 1 in dezen auto- ritairen staat brengt. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST EEN LIEF MEISJE.... Met wagen en stoel erbij! In een der bladen stond onlangs de volgende huiveringwekkende adverten tie: OUDERS die gaan scheiden, willen afstand doen van een lief klein meisje, 15 mnd., met wagen en stoel er bij. Br. fr. no Welk een vreeselijke ontaarding wordt in deze paar regels opengelegd! In een samenleving van wilden zou zulk een aanbieding van „kind met wagen en stoel erbij'" nog verontwaardiging wek ken. Ziedaar dan het failliet van het „moderne" huwelijk zoo schaamteloos mogelijk aan de kaak gesteld. Heeft deze gezins-likwidatie, aldus „D'e Avondspost", met de opruiming van tafel en stoel en kind ons niet vóór alles dit te zeggen: dat het gezinsverband zoek is? Hier: twee menschen, die in het huwe lijk hun bestemming wilden vinden. En nu: opruiming. Ieder zijn weg. Maar het kind? Ja, het kind. D'at is te lastig. E'n voorbij het sombere fabrieksgebouw, door een donker straatje en bereikte zoo de achterdeur van zijn woning. Nog klonken hem -de woorden van den predikant in de oor-en. Zou het waar zijn, dat men anders niet dan door den weg van het lijden het ware levensgeluk kon verkrijgen? Paul 'kromp ineen en huiverde. Was. in zijn leven ook een stil verlangen naar levens vreugde? Was in zijn hart ook de blijde zekerheid van eens het ideaal te zullen bereiken? Of kwam daartoe het lijden en de moeite in zijn leven? „O, neen God, dat nietl" was de kreet van zijn hart. Klaar en helder kwamen hem die blijde, zonnige dagen in de Alpen hem weer voor den geest. Hoe hij daar met Sylvia stond onder die oude poort van het antieke stadje met zijn helroode daken. Hij herinnerde zich weer de spreuk welke ze daarop hadden- gelezen: Vreugd voor jeugd, Deugdzaamheid voor ouderdom, Smart voor allen. Het eerste kwam tot ieder; het tweede stond aan eigen keuze; het derde was dat kon dat zijn een gave van God? Hij herinnerde zich, hoe een schaduw was gekomen over het sohoone gelaat van zijn vrouw. Maar ook 'hoe ze, alle bange zorg van zich had geworpen en gezegd had, dat de smart niet kon raken tot zulken, die zoo intens gelukkig zijn geweest, die zoo zielslief hebben gehad. En nu was' de zorg1 reeds op den drempel van hun woning. Misschien had ze tij dens zijn afwezigheid reeds haar intrede in hun tehuis. Paul wrong zijn handen samen en versnelde onwillekeurig zijn tred. Hij stootte ruw de achterdeur open; de gang blakerde in helder lamplicht; vanuit de keuken hoorde hij' een lachMet een diepe groeve op zijn voorhoofd welke zijn groote ziellestrijd verried, strompelde hij de trap op. Boven op den oveiloop stond zijn moeder hem reeds wachtend, haar armen wijd naar hem uitgestrekt, in haar oógen een blijde glans van moedervreug de en moederweelde. „Mijln zoon", zei ze warm „mijn lieve zoon, je hebt een lieve, welgeschapen jon gen gekregen en onze Sylvia is wakker en vraagt naar je". E'en oogenblik stond Paul stil en staar de zijn moeder met wezenlooze blik aan. Toen stormde bijl haar voorbiji, Sylvia's kamer binnen. De deur stond op een kier, binnen was het schemerig donker. Slechts het getemperde lamplicht en het helder brandend haardvuur verspreidden een flauw licht. Een jonge verpleegster liep behoedzaam door de kamer. Ze boog zich juist over een bundel lakens en kantwerk, waarin waarschijnlijk het kind lag, dat Sylvia zoo juist het levenslicht had ge schonken. Ze blikte op toen Paul binnen trad en beduidde hem stil te zijn. Sylvia lag weggedoken in het witte kussen, met de groote verlangende oogen hem aan ziend, toen hij op haar toetrad en zag hoezeer vermagerd en verbleekt zij was. Paul was het kind reeds weer geheel vergeten. Hij ging er niet eens naar kij ken. Hij gevoelde slechts, dat Sylvia in haar zwakheid en lijden naar hem vroeg, hem noodig had. Ze glimlachte zwak toen ze hem bespeurde en stak hem haar be vende, vermagerde hand toe. Hij vergat plots alles, al zijn zorg, zijn smart, nu hij wist dat hij haar teruggevonden had. Hij knielde naast haar bed neer en drukte haar tegen zijn hart. Ze nestelde zich moe tegen hem aan. „Ik heb zoo naar je verlangd", fluis terde ze. „En ik naar jou, liefste." „Maar nu is onze jongen er ook, Paul. Nu moet je ook van hem gaan houden. Heb je hem al gezien je zoon?" Er was een andere, een blijde klank, waarin heerlijke moedertrots klonk, in Sylvia's stem. D'e verpleegster kwam bij het bed, met een bundel wit in haar ar men. Paul hield de hand van zijn vrouw nog innig omklemd, doch keerde zich toch om, om te zien naar het hulpelooze we Onze Koningin (wier jaardag we D,V. Maandag a,s. blijde en opgewekt hopen te vieren), is met haar dochter weer behou den na een buitenlandsche vacantiereis in eigen land aangekomen. Al spoedig na haar terugkomst werden de voorstellen tot versterking en uitbrei ding van de Indische weermacht gepu bliceerd. Onze regeering wenscht daarbij zoover te gaan als noodig is en de finan ciën van ons land en Indië het mogelijk maken. Haar voorstellen gaan echter naar de meening van een deel der Indische pers niet ver genoeg. Laten we echter de verdediging van do voorstellen door Mi- nistor Colijn In do Kamer afwachten. Ook de gewijzigde steunregeling voor do workloozon was nog het voorwerp van veler crltlek. Maar hlljkons zijn antwoord op vragon van oen Kamerlid Is do Mi- nistor van Sociale Zakon nog niet van ongelijk overtuigd. De nieuwe Gouverneur-Generaal van onze Oost is deze week afgereisd. Vele vraagstukken, vooral van financiëelen aard, zijn in Indië onder zijn voorganger reeds opgelost, maar toch wachten hem straks nog tal van moeilijkheden, waar van die, welke verband houden met do verdediging, tot do belangrijkste beboeren, omdat voortdurend begeerige blikken naar ons bezit worden geworpen. De Duitsche regeering deed deze week ook weer van zich spreken. In de eerste plaats betrof het ons land. Vier Nederlan ders, die nooit iets met de politie te ma ken hadden, zullen uit 'Duitschland wor de gezet, als vergeldingsmaatregel tegen de uitwijzing van vier D'uitschers aan wie ten laste werd gelegd, dat zij op Neder- landsoh gebied, in strijd met de Neder- landsche voorschriften haddën gehandeld. Onze regeering weigerde echter geluk kig, hoe zwaar de gevolgen ook zijn voor de vier onschuldige slachtoffers, uit den weg te gaan voor Duitsche dreigementen. Wat zou de Duitsche regeering doen ten aanzien van Nederlanders op haar gebied, die door bepaalde actie Duitsche overheidsvoorschriften zouden schenden? Ze zou korte metten maken. En zouden wij ons dan door een buitenlandsche mo gendheid de wet in eigen huis laten stel len? Verder joeg Hitier heel wat stof op door zijn bevel, om den militairen diensttijd tot twee jaar te verlengen, een maatregel, die wordt verdedigd op grond van het communistisch gevaar, maar zeker wel een wijdere strekking heeft. Duitschlands legersterkte zal nu aan merkelijk (ongeveer met een derde) wor den opgevoerd; de kwaliteit van het Duit sche vechtinstrument zal toenemen en de politieke machtspositie van Duitschland zal groeien. Duitschland heeft op het oogenblik per manent ongeveer 600.000 man in dienst, waarvan de helft beroepssoldaten zijn, die langen tijd dienen en de andere helft jon ge dienstplichtigen, en Duitschland kan, ondanks de „uitgeholde jaren", ieder jaar nog 300.000 man onder de wapenen roe pen. Het is derhalve duidelijk, dat het de creet uit Berchtesgaden Duitschland mili tair de sterkste mogendheid maakt van 'het vasteland. 'Zoo gaat de bewapeningswedloop on heilspellend voort. Frankrijk, België, Tsjechoslowakije zijn ten dezen reeds voorgegaan (in verband met Duitschland's herbewapening)Enge land bewapent met fanatieken ijver, Roo sevelt verklaart slechts in bewapening het middel te zien om den vrede te redden. Italië is één gewapend kamp. Het wordt wel angstig. Het gevaar van een nieuwen oorlog wordt steeds grooter, althans voor zoover wij menschen kunnen zien. Intusschen woedt in Spanje de vreese lijke en verbitterde strijd tusschen zonen van hetzelfde land voort. Deze week on dernamen de opstandelingen een krachtig offensief tegen de regeeringstroepen te Irun, maar voorloopig zonder veel succes. Moge de schuchtere poging tot bemid deling die men schijnt te willen onderne men, een gunstige uitwerking hebben. Het land richt zich door dezen broederkrijg financieel en economisch te gronde. zentje, dat hij niet durfde aanraken. Geen woord kwam over zijn lippen, slechts nog inniger omklemde hij; Sylvia's hand. Maar in zijn ziel ontwaakte de vadertrots. Hij begreep plots zijn moeder beter dan ooit. Hij verstond nu de trots vau zijn vader. Nu was aan hem de beurt trots te zijn op, lief te hebben, idealen te koesteren voor een nieuwe spruit aan de menschelijke boom, wins vader hij was. Hij boog zich voorover en drukte snel een zoen op bet teedere hoofdje. „Nu hebben we een eigen jongen, Syl via", zei bij trotsch, „om voor te leven en te zorgen. Hij moet grooter en geleerder worden dan zijn vader." ,Ik vind hem al een heerlijke jongen, zooals hij nu is', fluisterde Sylvia. Ze strekte de armen naar het kind uit en de zuster legde het tegen haar borst. Paul zag met een blik vol teedere liefde op het tweetal neer. Hoe wonderlijk, hoe onuit sprekelijk zoet was deze nieuw ontloken liefde voor dat kleine, hulpelooze wicht, dat nu reeds beider hart in gloed zette en hun harten met banden van inniger liefde samenbond. Paul keerde zich om en zag zijn moeder achter zich staan. Ze lei haar hand op zijn schouder. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5