EERSTE BLAD VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 279 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws (Jitg.: N.V. Uitgovcrs Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter cxploitatio van hot blad „Do Zcouw". Bureaux Lunge Vorststraat 70, Goes. 'relofouniiummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middolburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertcntiön 30 cent por regel. Ingezonden mcdcdcelingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De belasting en het groote gezin. Onlangs beeft de R.K. Bond voor groote gezinnen, die over een eigen or gaan beschikt, terecht gewezen op de voor groote gezinnen eenigszins onbil lijke werking van de personeels belas ting. D'e kinderaftrek is bier inderdaad te laag. D'aarbij heeft een groot gezin waarlijk niet uit weelde een grooter 'huis en meer meubels noodig. Uit dit oogpunt bezien schuilt er in di.ze belasting eenige onrechtvaardigheid voor hen, die zich niet bezondigen aan Nieuw-Malthusiaansche practijken maar kinderen zien als een zegen des Heeren. De gemeentebesturen, voor zoover ze nog eenige vrijheid bezitten om de be lastingen te bepalen, mogen dit wel be denken. Erger en tegelijk moeilijker staat het met de indirecte (crisis) belastingen, waarvan de druk schier in volle zwaarte op de groote gezinnen neerkomt. De vele crisismaatregelen leggen bijna op alles wat gegeten en gedronken wordt, nog eenige vrijheid bezitten om deze be lasting te regelen, mogen 'dit wel be- baar deze heffingen zijn. Het kan niet ontkend worden, dat de evenredigheid tusschen directe en indi recte belastingen de laatste jaren al meer zoek is geraakt en dat het groote gezin wel het meest in de knel gekomen. Hierin moet naar het ons voorkomt zoo spoedig mogelijk eenige verbetering worden gebracht. In regeeringskringen schijnt men niet veel te gevoelen voor een vrijgezellenbelasting, ter ontlasting van de groote gezinnen, hoewel, voor zoover wij weten, de onmogelijkheid van deze nieuwe belasting niet is aangetoond. Maar als men dit om de een of andere reden niet wil, is dan niet te overwegen, wat men in België deed? Daar heeft men, naar wij onlangs kon den lezen, de personeele belasting afge schaft en vervangen door een verhooging van de inkomstenbelasting en wel zoo, dat die inkomstenbelasting verhoogd wordt al naar gelang men ongehuwd is, kinderloos is of slechts een of twee kin deren heeft. Zoodra de belastingplichtige drie kinderen heeft, krijgt hij per kind zeven procent afslag. Zoodat b.v.b. hij, die reëel 1000 franken belasting moet be talen en zes kinderen heeft, een aftrek geniet van 420 franken. Volmaakt zal ook dit stelsel wel niet zijn, maar de nood onzer groote gezin nen dringt om voor hen al het mogelijke te doen, temeer daar ook de schoolgelden in vele gemeenten belangrijk zijn of wor den verhoogd. - DE AANVAL DER OPSTANDELINGEN OP IRUN AFGESLAGEN. 'Gisteren kon reeds worden geconsta teerd, dat de eerste aanval der nationa listen op Irun was mislukt. Woensdag avond hadden zij het grootste gedeelte van het gewonnen terrein weer verloren, terwijl hun colonne, die in de richting van Renteria was opgerukt, eveneens tot staan was gebracht. Ook gisteren werd de aanval der ^wit ten" door de „rooden" afgeslagen. Ook met den aanval van de opstande lingen op Madrid schijnt het niet te vlot ten. D'e taaiheid waarmede zoowel aanval lers als verdedigers streden was gisteren zoo mogelijk nog grooter dan Woensdag D'e gevechtsactie werd in de vroege morgenuren ingeleid door een groote acti viteit van de nationalistische vliegtuigen alsmede door het vuur van het zware ge schut der regeeringstroepen. De pantserauto's der opstandelingen slaagden er niet in, verder te komen dan de punten, waarheen zij Woensdag reeds waren doorgedrongen. Opvallend was, dat ook gisteren het ar tillerievuur van de volksfronters, waarin zich ook de zware batterij van het fort Guadalupe mengde, uitstekend geleid werd Naar iemand, die Irun eerst 'kortgele den heeft verlaten, verzekerde, 'komt dit hierdoor, dat het artillerievuur der roo den in Irun geleid wordt door Fransche reserve-officieren, die met de Spaansche regeering sympathiseeren. D'e militaire deskundigen kwamen alge meen tot de conclusie, dat de op 't oogen- blik voor Irun opereerende strijdkrachten der opstandelingen niet voldoende zijn, om de krachtig versterkte en met verbit tering verdedigde stad in te nemen. Naar verluidt, heeft men dit ook in het hoofdkwartier van Mola ingezien. In elk geval zijn uit Pampeluna reeds verster kingen onderweg. De Fransohe grensbevolking werd gis teren weer herhaaldelijk door verdwaalde granaten en mitrailleurkogels in opschud ding gebracht. Behalve door den plaatselijken tegen stand worden de colonnes der opstande lingen bij haar opmarsch gehinderd door de vernielingen, die door de volksfronters zijn aangericht. Wegen zijn beschadigd, bruggen opgeblazen en hinderlagen gelegd Verklaring van ex-koning Alfonso. Ex-koning Alfonso van Spanje heeft volgens de „Un. Press." voor de eerste maal sedert het uitbreken van den burger oorlog in een schriftelijke verklaring zijn houding ten opzicht van de gebeurtenissen in Spanje uiteengezet. De vroegere monarch, die sinds eenigen tijd te D'ellac'h aan de Wörthersee ver toeft, verklaart, dat hij noch nu, noch in de naaste toekomst naar Spanje denkt te rug te kteren. Hij zal wachten totdat de burgeroorlog is geëindigd. Wanneer het land voor de monarchie stemt, is de koning bereid terug te kee- ren. Wanneer Spanje in een volkomen vrije verkiezing hem terugroept, zal hij zich gaarne voor den wil van het volk buigen en naar Spanje komen. De koning zal slechts onder deze voorwaarden terug- keeren. NA DE VERSTERKING VAN DE WEERMACHT IN DUITSCHLAND. De reacties In verschillende landen. In antwoord op een schrijven van Fer- nand Laurent en Gitton, inhoudende het verzoek met spoed de legercommissie van de Fransche Kamer bijeen te roepen, 'heeft de voorzitter van de legercommis sie geantwoord, dat de maatregelen ten aanzien van de D'uitsche verlenging van den diensttijd een zaak vormen, die door de regeering moet worden behandeld, weshalve een bijeenroeping van de leger commissie der Kamer nog geen nut zou kunnen hebben. De communistische afgevaardigde Git- ton, vice-voorzitter, heeft nogmaals de noodzakelijkheid bepleit van een hijeen- roepen der commissie. De „Kurjer Codzienny" van Krakau, waarvan de goede betrekkingen tot de regeering bekend zijn, verneemt, dat ern stig aan een moderniseering van bet Poolscbe leger wordt gedacht en dat men op het oogenblik naar de mogelijkheden zoekt om de daarmede verbonden uitga ven te dekken. Overwogen wordt een bewapeningshef fing ineens, die 'honderd millioen Zloty zou moeten opbrengen. D'e regeeringsbladen vermelden in ver hand hieimede, dat het, gezien de ver sterking van het D'uitsche leger, hoog tijd is om ook aan een passende verhooging van het Poolsc'he effectief te denken. Naar het einde van de Arabierenstaking (in Palestina? 'Niettegenstaande geheel Palestina een zekere opluchting gevoelt, nu einde dezer week de afloop van de staking der Ara bieren wordt verwacht, levert de Jood- sche pers toch bitter commentaar en zegt, dat de Britsöhe regeering waarschijnlijk de immigratie van Joden zal opschorten. De Britsche regeering wijkt voor het geweld, in tegenstelling met baar anders luidende verklaringen. Heffing van 1000 Mark opgeheven. De op 12' Augustus geparafeerde over eenkomst tusschen Duitschland en Oos tenrijk i.z. het toeristenverkeer, den goe derenhandel en het geldverkeer zijn gisteren getee'kend. De heffing van 1000 mark, te betalen door Duitsohe staatsburgers, die naar Oostenrijk reizen, wordt opgeheven. De nieuwe regeling treedt op' 28 Au gustus in werking. Korte Berichten. Te Antwerpen ontstond in een afge legen wijk een verwoed gevecht tusschen zes met dolken en messen gewapende mannen. Vier mapnen vielen doodelij'k getrof fen neer, de andere ontvluchtten1, doch zonder eveneens zijln gewond. Te Keulen-Ossendorf is de ongeveer 50 meter 'lange damwand van een bouw put ingestort. Daarbij' werden 17 arbei ders zoodanig gewond, dat ziji naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. De gewonden verkeeren niet in levensgevaar. Het gerucht gaat, dat Trotzky Noor wegen heeft verlaten, zonder zijn nieuwe bestemming te hebben bekend gemaakt. Gisternacht is aan de Wurtemberg- sche aardbevingswachten te Stuttgart, Ravensburg en Messtetten een zwakke aardbeving opgeteekend. Als haard komt in de eerste plaats het gebied tusschen Zuid-Frankrijk en het Bodenmeer in aan merking. Men bevestigt, dat Schacht na zijn besprekingen te Parijs naar Londen zal gaan om met den gouverneur der Bank van Engeland te confereeren. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ENSCHEDE. Geestdriftige ontvangst door de bevolking. Het bezoek dat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana gisteren aan Enschedé hebben gebracht, is voor de tex tielstad een bijzondere gebeurtenis gewor den. Het mooie weer werkte in hooge ma te mede. De drukte op de tentoonstelling 't Volle Profijt was enorm. Na 'hier met groote belangstelling van alles te hebben kennis genomen, verlieten de hooge Bezoeksters de tentoonstelling. De Koninklijke stoet reed nu naar het stadhuis, toegejuicht door de groote me nigte, welke zich langs de straten in de binnenstad had geschaard. Ten stadhuize werden de Koningin en de Prinses geleid naar de ontvangstzaal, waar het bestuur der gemeente aanwezig was. Toespraak van H. M. de Koningin. In antwoord op een toespraak van den burgemeester zeide H. M., dat het haar aangenaam was, de verzekering te geven van de oprechte voldoening wederom in de gelegenheid te zijn Enschedé te bezoe ken en zijn nieuwe raadhuis, tot welks bouw, ondanks de ongunst der tijden be sloten werd, in oogenschouw te nemen. Met veel belangstelling en waardeering be zichtigden mijn dochter en ik aldus H. M. de tentoonstelling 't Volle Profijt, welke den bezoeker een sprekend bewijs geeft van Twentsohe durf en doelbewuste volharding in den moeilijken strijd, die 't gevolg was en gedeeltelijk nog is, van de al- gemeene economische inzinking, daarmede blijk gevend de voetstappen te drukken van een bekwaam, nijver en voortvarend voorgeslacht. H. M. dankte voor de geest driftige en hartelijke ontvangst en zeide, dat in een tijd, zooals wij thans beleven, elkeen meer dan ooit beseft voor alles Ne derlander te zijn. Daarvan legt de uiting van geestdrift van heden getuigenis af. Moge de taaie volharding van Enschedé en van geheel Twente als eenmaal betere tijden aanbreken, beloond worden door een alleszins voorspoedige toekomst. Tijdens het verblijf van de Vorstelijke bezoeksters ten stadhuize hadden zich buiten vele duizenden belangstellenden op gesteld. Een luid gejuich steeg op, toen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana op het balcon van het stadhuis verschenen. Tenslotte hief de menschen- massa het Wilhelmus aan. Met een har telijk handgewuif dankten de Vorstelijke bezoeksters voor de spontane hulde. Van het stadhuis reden de Vorstinnen daarop naar het station om te half zes te ver trekken. DE WIJZIGINGEN IN DE STEUNREGELING. Nadere mededeelingen van Minister Slingenberg. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet in verband met de wij zigingen in de steunregeling voor werk- loozen heeft minister Slingenberg o.m. ge antwoord, dat overleg hierover plaats ge had heeft met de z.g. contactcommissie voor de Nederlandsche gemeenten. De vaststelling van de wijzigingen heeft plaats gehad, los van het uit de publieke kassen voor werMoozenhulp beschikbaar gestelde bedrag. De genomen beslissingen zijn niet een gevolg van den wensch om tot inkrimping der totale uitgaven te ge raken, doch zijn een gevolg van andere overwegingen. De totale uitgaven in verband met het verloop der werkloosheid, kunnen ten aan zien van deze beslissingen derhalve bui ten beschouwing blijven. Waar de uitwerking van de voorgestel de verbetering voor de steunverleening der negende klasse in verband met hel stelsel der maximum percentages afhan kelijk is van de samenstelling en de in komsten der betrokken gezinnen en de loonen, die de ondersteunden in het vrije bedrijf plegen te verdienen, valt niet a priori te ramen, welk bedrag voor de ten uitvoerlegging noodig is. Op de vraag, of de minister niet van oordeel is, dat de declasseering van lang durig werkloozen, voor wie een nieuwe loon norm in die circulatie sub d. is vast gesteld, neerkomt op het leggen van een moreelen druk op deze slachtoffers der heersobende werkloosheid, die als onnoo- dige verzwaring van hun lot gezien moet worden, zegt de minister, dat de hierbe- doelde maatregel het karakter draagt van aanpassing der steunverleening aan in feite reeds lang gewijzigde omstandighe den. Het bedrag, dat door de wijziging van de regeling voor huurbijslag minder zal worden uitgegeven, is, in verband met het feit, dat verschillende factoren van invloed zijn op de vraag of huurbijslag kan wor den toegekend en, zoo ja, tot welk bedrag op dit oogenblik onmogelijk te ramen. De aantasting van den huurbijslag zal ongetwijfeld de reeds lang verbeide huur- verlaging van de arbeiderswoningen be vorderen. De minister kan niet inzien, waarom het hier gebezigde middel niet oorbaar zou zijn. Inderdaad zal het gevolg van de wijzi ging van de regeling voor huurbijslag kun nen zijn, dat een aantal arbeiders naar goedkoopere woningen verhuist. De mi nister acht dit geenszins verwerpelijk, zoo lang nog behoorlijk bewoonbare goedkoo- pe woningen leegstaan. GEEN STEUN AAN DE KOFFIE CULTUUR. Volgens de Bataviascbe bladen komt er dit jaar niets, van den steun aan de koffiecultuur in Ned. Indië, in verband met de opbrengst van de heffing in Ne- de.land en met het langdurige overleg, dat voor de organisatie van dezen steun noodzakelijk was. WEER EEN BURGEMEESTERS KWESTIE. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat bij Kon. besluit van 15 Augustus met in gang van 1 September op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als burgemees ter der Brabantsche gemeente Ossen- drecht aan den heer F. J. v. d. V. Deze was echter ook burgemeester, tevens ge meentesecretaris, van Putte en blijft als zoodanig in functie. Dit beeft, naar men aan de N.R.Crt. mededeelt, zoowel in Ossendreoht ais in Putte opzien gebaald, omdat het verzoek om ontslag en een daaraan voorafgegaan ziekteverlof verband zouden houden met ambtelijke handelingen van den hierbij betrokkene, die niet door den beugel kon den. Met name in Putte vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat Putte met een andere maat wordt gemeten dan Ossen dreoht. daar een burgemeester, die voor de laatste gemeente niet gehandhaaf d kon worden, wel goed genoeg wordt gevonden voor eerstgenoemde gemeente, waar zijn prestige toch ook sterk getaand is. Voor het 'gezag wordt dit begrijpelijkerwijs niet bevorderlijk geacht. DE UITWIJZING VAN DE VIER NEDERLANDERS UIT BERLIJN. Protest van onzen Gezant. D'e Nederlandsche gezant te Berlijn heeft thans bij den Rijksminister van Binnenlandscbe Zaken geprotesteerd te gen de uitwijzing van vier aldaar woon achtige Nederlanders. Of er iets met dit protest zal worden bereikt, dient te worden afgewacht. D'e politie heeft uitdrukkelijk verklaard, dat geen van de vier zich ooit aan iets heeft schuldig gemaakt. D'rie van de vier hadden er een goed bestaan. Alle uitgewezenen stellen zich de vraag, wie aansprakelijk is voor de groote ma- terieele schade, welke zij lijden. E'en andere vraag is: zullen de uitge wezenen in staat worden gesteld hun vermogen mede naar Nederland te ne men? Zij hopen zulks, natuurlijk voor zoover vermogen aanwezig is. Maar een dergelijke beslissing kan lang op zich laten wachten en Dinsdag a.s. moeten zij het Rijk verlaten. DE NIEUWE NEDERLANDSCHE GEZANT IN BRUSSEL. Enkele weken geleden kondigden wij aan, dat de 'Nederlandsche gezant te Rome, Mr J. A. N. Patijn, den pasbe noemden gouverneur-generaal van Ned. Indië, Jhr Mr A. Tjarda van Starken- borgh Stac'houwer, zou opvolgen als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te BrusseL&Pe Staatscourant van gisteren bevat thans het officieels bericht van deze 'benoeming. Mr J. A. N. Patijn is reeds 63 jaar oud. In 1911 werd hij benoemd tot burge meester van Leeuwarden en in 1918 werd hij aan het hoofd gesteld van de Resi dentie, als opvolger van J'hr van Karne- beek. Tot 1930 was de heer Patijn burge meester van Den Haag, toen hem op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. Eenige maanden later benoemde H. M. de Koningin hem tot haar gezant in Rome. NEDERLAND EN DE NON-INTERVENTIE IN SPANJE. Nota der Regeering^ Kon reeds eerder worden gemeld, dat de Nederlandsche Regeering naar aan leiding van de stappen der Fransche re geering inzake non-interventie ten op zichte van Spanje, den Franschen zaak gelastigde heeft meegedeeld, dat zij, in afwachting van een gemeenschappelijk accoord, binnen het raam der Neder landsche wetgeving geen vergunning zal verleenen voor den uit- en doorvoer van wapenen en munitie naar Spanje, thans kan in aansluiting hierop worden mee gedeeld, dat onze Regeering baar ge dragslijn, op een tot haar evenals tot do andere betrokken regeeringen door de Binnenland. De uitzetting der vier Nederlanders uit Duitschland. Koninklijk bezoek aan Enschedé. Minister Slingenberg over de gewijzigde steunregeling. Nederland en de burgeroorlog in Spanje. Buitenland. De aanval der opstandelingen in Spanje afgeslagen. Een verklaring van ex-ko ning Alfonso. Na de versterking van de weermacht in Duitschland. Fransche regeering gericht verzoek, schriftelijk heeft bevestigd. In de betref fende nota wordt verklaard, dat in Ne derland de noodige maatregelen zijn ge troffen opdat de vergunningen, welke bij de wet van 7 Juni 1919 (gewijzigd bij de wetten van 29 Juni 1925 en 8 Juli 1932) vereischt wordeu voor den uit- en door voer van vuurwapens zoomede van mu nitie en haar samenstellende deelen, ge weigerd zullen worden, indien deze goe deren voor Spanje bestemd zijn. Ook in dien de vergunningsaanvragen betrek king hebben op uit- en doorvoer van ge noemde goederen, krachtens reeds geslo ten of in uitvoering zijnde overeenkom sten, zal deze weigering van toepassing zijn. Wat vliegtuigen betreft, zoo weet men, dat de Nederlandsche regeering den ver koop voor uitvoer naar Spanje van vlieg tuigen, welke deel uitmaken van de voor raden van den otaat of van de Kon. Ned. Luchtvaart Maatschappij, voor Neder land en Koloniën, niet toestaat. Zij zal ook in den vervolge, naar de nota ver klaart, van de haar ten dienste staande middelen gebruik maken om overdracht van vliegtuigen met bestemming naar Spanje te verhinderen. Onze regeering heeft deze maatregelen genomen in de verwachting, dat de andere betrokken mogendheden waarvan eenige, gelijk bekend, haar medewerking afhankelijk hebben gesteld van die van andere staten gelijksoortige maatregelen zullen toe passen. DE ONGEREGELDHEDEN IN PALESTINA. Gebed in alle Synagogen. In alle Synagogen van de Isr. gemeen ten in Nederland zal morgen bij den och tenddienst een door de vergadering van opperrabijnen in Nederland vastgesteld gebed worden uitgesproken, wegens de ongeregeldheden in Palestina en den drang op de Britsche regeering uitge oefend om de immigratie in Palestina stop te zetten. Het gebed zal worden voorafgegaan door een toespraak van den dienstdoen- den rabijn. Een revolutionair advies. De heer Lindeman, een der bestuurders van het roode vakverbond, gaat stad en land af, om te spreken over de wijziging van de steunregeling. Daarbij heeft hij zich de vrijheid veroorloofd om een ad vies te geven, en wel wanneer de huur- toeslag toch wordt ingetrokken, „wel nu trek het bedrag, dat ge min der ontvangt dan van de huur a f Dat is een echt revolutionair a d v i e s. Het zou de moeite waard zijn om te vernemen of het bestuur van het N.V.V. dit advies voor zijn rekening neemt. Jaarvergadering verband A.R.P.C. AJs naar gewoonte zal deze jaarverga dering D. V. gehouden worden op den dag na die van de opening der Kamers, dus Woensdag 16 Sept. e.k. In afwijking van de gewoonte wordt ze echter ditmaal niet in Utrecht, doch in D'en Haag gehouden. Omdat verondersteld wordt, dat er velen zullen zijn, die èn den Landdag op Prins jesdag èn de jaarvergadering op den vol genden dag beide zullen willén bezoeken. Door nu met deze Verbandsvergadering .ook naar D'en Haag te gaan, kunnen de leden, die er twee 'dagen achtereen uit kunnen, profiteeren van de goedkoope reisgelegenheid, welke de spoorwegen bie den in verband met den landdag. Er zijn dan tweedaagsche retourbiljetten tegen verminderden prijs te bekomen, waartoe men zich wende tot den chef van 't naast- bije spoorwegstation. Aan de secretarissen van alle P. G.'s wordt verzocht vóór 1 September e.k., aan het secretariaat van het Verband, Dr Kuyperstraat 3, Den Haag, opgave te zen den van a. het totale aantal bezoekers der jaar vergadering; b. het aantal dergenen die prijs stellen op de gastvrijheid in een A. R. gezin. Op de jaarvergadering, als steeds in hoofdzaak een algemeene cursusvergade-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1