De A.-R. Landdag DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 278 De Duitsche Kerkstrijd. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland 15 SEPTEMBER te DEN HAAG. Belangrijkste Nieuws (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emorgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. ToloJtoonnummor 11. Postchèquo en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losso nummers 5 cent Advertontlün 30 cont por regel. Ingezonden mcdcdcelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcnticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. "Wij hebben zoo schrijft de „Neder lander" onlangs reeds gewezen op den heldhaftigen strijd, dien de Duitsch-Pro- testantsohe Belijdenisbeweging voert te gen de gevaren, die het Christelijk geloof van de zijde van den totalen, nationaal- socialistisohen staat bedreigen. Wij deden dit toen naar aanleiding van het tegen de bedoeling in publiek gewor den memorandum, dat door de Belijdenis beweging tot Hitler was gericht. Thans is de Duitsche kerkstrijd nog maals midden in de publieke aandacht gesteld door de voorlezing van een mani fest laatstleden Zondag in alle Evangeli sche kerken der Belijdenisbeweging. Waarschijnlijk uit tactische overwegin gen heeft de Duitsche overheid zich tegen deze voorlezing niet verzet, al waren iD de verschillende kerkgebouwen wel amb tenaren van de geheime Staatspolitie aan wezig Het manifest vormt een ontzaggelijke aanklacht tegen het nationaal-socialisme, dat krachtens zijn aard ieder en alles, 'die niet met lijf en ziel aan dit systeem toebehoort, als zijn doodsvijand beschouwt. Hoort de aanklacht: Staat en Partij gebruiken hun macht tegen het Evangelie en de aanhangers hiervan. Men beperkt de actie-mogelijkheid der kerk. Men onderdrukt het geweten, bespion- neert de Christenen en vernielt alle mo- reele verplichtingen. Er is geen vrijheid van Godsdienstoefe ning, geen vrijheid voor de Christelijke pers en voor de Christelijke liefdadigheid Door politieke oefeningen wordt de jeugd belemmerd in haar Chris telijk fami lieleven. Verscheidene predikanten en leeken zijn om hun geloof gevangen genomen en in concentratiekampen opgesloten. En dan misschien het meest schrijnen de deel van de aanklacht dezer Christenen tegen de nationaal-socialistische-overheid: „Wij weten niet wat ons wacht" Neen, inderdaad, zij weten niet wat hun wacht. Wellicht ook het concentratiekamp, wellicht erger. Maar op deze verzuchting volgt het on middellijk: „Wat ook gebeure, laten wij gehoorzamen aan onzen Hemelschen Va der". Wij kunnen voor deze Duitsche Protes tanten materieel niets doen, maar wij kun nen hen wèl in ons gebed gedenken. Uit eindelijk zal hun de overwinning zijn, omdat zij voor een niet te overwinnen zaak strijden. Mogen wij uit hun strijd de les putten, dat wij niet dankbaar genoeg kunnen zijn, dat wij nog in vrijheid onzen Godsdienst kunnen belijden. En mogen wij ons thans reed si voor 'het te laat is -1 e weer stellen tegen alle aanslagen, die ook bij ons teg e'n die v r ij - heid worden voorbereid. TROMMELVUUR OP IRUN EN SAN SEBASTIAN. Een zware veldslag. Het bombardement van de steden Irun en San Sebastian, dat gistermorgen om 7 uur begon, duurde gistermiddag nog on verminderd voort. Hoewel een dichte nevel de activiteit van de luchtmacht der opstandelingen sterk belemmerde, werden toch honderden bommen op de stellingen van de regee ringstroepen neergeworpen. In de middaguren schijnen vooral de groote bombardementsvliegtuigen aan den strijd te hebben deelgenomen, hetgeen viel op te maken uit het hevige motorgeruisch en de grootere uitwerking van de bommen die in de nabijheid van de Fransühe grens neerploften. In Hendaye dreunen de huizen van den druk der explosies en het donderend ge luid van de geschutsalvo's. Naar men vanaf de grens kan waarne men, hebben de opstandelingen zich in den mist tot ongeveer 2 km van Irun voor- uitgewerkt. Naar Havas uit Bayonne meldt, is geen enkel jachtvliegtuig van de regeerings troepen opgestegen, om te trachten de bommenwerpers van de nationalisten te verdrijven. Men weet intusschen nog niet, of de vliegers hun doeleinden hebben bereikt. Een speciale correspondent van Reuter meldt van het Guipuzcoafront, dat de na tionalistische troepen in uitstekende orde oprukken langs de heuvels tegenover Bi- riatou, die de stad Irun beheerschen. Het is duidelijk te zien, d'at het hier gedisci- i plineerde troepen betreft. Verbitterd gevochten. De correspondent van de „United Press" te Hendaye geeft nog het volgende relaas van het verloop der operaties. De nationalistische milities, die tot den aanval op Irun overgingen, baanden zioh in een verbitterd gevecht met behulp van tanks, pantserauto's, kanonnen en vlieg tuigen een weg naar de door de roode mi litie verdedigde en krachtig versterkte stad. De aanval op Irun leidde 'het groote offensief op het geheele Guipuzcoa-front in, dat ten doel heeft San Sebastian af te snijden en de geheele provincie onder de controle van de nationale troepen te brep- gen. De eerste aanval richtte zich tegen den rooden pantsertrein, die uit zijn machine geweren ettelijke patronenbanden op de aanvallers leegschoot. Met het ratelen van de mitrailleurs ver mengde zioh het dreunen van de vliegtuig motoren en het donderend geluid van de granaat-explosies. De nationalisten begonnen hun opmarseh om zes uur gistermorgen. Het losbranden van een hevig artillerievuur wees erop, dat Mola bevel tot den groeten aanval ge geven had. Duidelijk zagen wij, hoe de tanks van de nationalisten langzaam vooruitschoven naar de rails, waarop zioh de pantser- trein van de regeeringstroepen voortbe woog. Zonder uitwerking ketsten de mi trailleurkogels van de regeeringstroepen op de tanks en pantserauto's van de na tionalisten af. Plotseling zagen wij nog meer tanks aanrollen en spoedig daarna openden de batterijen van de nationalisten, die slechts een km achter de infanterie-linie in stel ling stonden, het vuur op den vijandelijken pantsertrein en fortificatiewerken van Irun. Tegen dezen aanval kon de pantsertrein niet langer stand houden. Overal gaven de nationalistische colon nes blijk, dat zij wat tactiek betreft verre weg de meerdere waren van de roode mi litie, welke in de stad werd terug gedre ven. Munitiedepot te Madrid in de lucht gevlogen. Volgens uit Burgos afkomstige berich ten zijn de twee sterkste luchtbasissen van de regeering, Getaffe en Guatro Vientos, t'hans machteloos tengevolge van het dezer dagen door de nationalistische vliegers uitgevoerde bombardement. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de vloot van de regeering in de haven van Malaga is gebombardeerd door twee vliegtuigen van de nationalisten. De zender van La Goruna verspreidde het bericht, dat een munitiedepot,dat door de regeeringstroepen in een voorstad van Madrid was aangelegd, in de lucht is ge vlogen. Bij het transporteeren van eenige kis ten munitie zou een dezer kisten door on voorzichtigheid tot explosie zijn gekomen, waardoor de geheele voorraad aan spring stoffen en munitie in de lucht is gevlogen. Radio-Sevilla deelde mede, dat de na^ tionalistische troepen zich zonder tegen stand te ondervinden, hebben meester ge maakt van de Rio Tinto-mijnen bij' Huelva. Het radio-station meldde voorts, dat de president van de republiek, Azana, uit Madrid naar Valencia zou zijn vertrok ken. Geen discipline in Madrid? De linksche bladen in Spanje publicee- ren steeds dringender oproepen tot hand having van de discipline, hetgeen indirect bewijst, dat de discipline aan de zijde van de volksfronters steeds meer te wenschen overlaat. Merkwaardig is ook een oproep van een syndicalistische organisatie, welke haar leden met aandrang verzoekt, alle overbodige wapens uit te leveren, opdat deze naar 'het front kunnen worden gezon den, waar zij evenals munitie dringend noodig -zijn. Mei machinegeweren in een café blij ven zitten, zoo heet het in dezen oproep, is een rooden strijder onwaardig. Zoowel de staatspresident als eenige minder geziene ministers worden voort durend door de roode militie bewaakt, om hun vlucht te verhinderen. Steeds weer hoort men van geloofwaar dige zijde, dat in Madrid tal van Russische en Duitsche communisten het eigenlijke heft in handen hebben. DE WERELDCONFERENTIE VAN STAATSHOOFDEN. Een tegenspraak. In politieke kringen heeft het persbe richt van Roosevelts denkbeeld van een internationale wereld-vredes-oonferentie groot opzien verwekt. In het Witte Huis en in de regeerings- kringen worden deze mededeelingen tegen gesproken. De staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Huil, heeft in de Woensdag ge houden persconferentie verklaard, dat president Roosevelt zich nimmer over dit plan heeft uitgelaten. HET EINDE DER PALESTIJNSCHE ONLUSTEN IN ZICHT? Uit Jerusalem: Tijdens zijn bijeen komst heeft de Hooge Arabische Raad besloten de voorstellen van den minister van Buitenlandsche Zaken van Irak in principe te aanvaarden. Mouri Said Pasja, die momenteel in Egypte vertoeft, zal morgen naar Jeru salem terugkeeren, om met de Palestijn- sche regeering verder te onderhandelen over de voorloopige opschorting van im migratie der Joden, in afwachting van de Koninklijke Engelsche commissie en de amnestie voor de gevangenen van de jongste onlusten. De mogelijkheid bestaat dus, dat einde dezer week de staking van de Arabieren tot een einde zal komen. Een nader bericht meldt, dat de Ara bische leiders een proclamatie hebben uitgevaardigd waarin stopzetting van de campagne van verzet wordt geëischt. Men verwacht, dat de Arabische sta kers Zondag het werk zullen hervatten. EEN WAARSCHUWING VAN STALIN De Evenings News publiceert een be richt, volgens hetwelk Stalin in een ra diorede tot het roode leger zou hebben verklaard: „Wij staan aan den vooravond van ernstige gebeurtenissen. Men kan u elk 00'genblik vragen uw leven te offeren in ■de verdediging van uw proletarischen geboortegrond." Schachts bezoek aan Parijs. Havas meldt uit Berlijn, dat het be zoek van Schacht aan Parijs in politieke kringen met de allergrootste belangstel ling gevolgd wordt. Het Berliner Tageblatt schrijft: „Wij hopen, dat de aanwezigheid te Parijs van Schacht, die zoo goed den weerslag der internationale politiek op de economie kent, dienstbaar moge zijn aan de Fransch- Duitsche betrekkingen. Stefani meldt uit Parijs: Tijdens zijn besprekingen van gisteren zou dr Schacht van den kant der Fransche re geering de verzekering hebben gekregen, dat, ondanks den druk van Engelsche zijde, de Fransche franc niet zou worden gedevalueerd. Korte Berichten. Naar gemeld wordt, zal de droogte, die dezen zomer in verschillende deelen van Rusland heerschte, een sterk vermin derde oogst-opbrengst tengevolge hebben. i In het station Opatowitz, nabij Koe- niggraets, zijn rangeerende goederenwa gens door een stootblok gereden en door den muur van een goederendepot gedron gen. Er bevond zich in deze ruimte juist een aantal soldaten, van wie er vier zwaar en een aantal lichter gewond wer den. DE NIEUWE GOUVERNEUR NAAR 1NDIE. Vertrek uit de residentie. D'e nieuwe gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, j h r m r A. W. L. Tjarda van Starkenborg'h Sta- chouwer is gistermiddag, vergezeld van zijn eöhtgenoote en beide dochters, met den boottrein van half vier van het StaatS'Spoorstation naar Genua vertrok ken, waar zij zich heden op de „Jo'han van Oldenbarnevelt" zullen inschepen. Omstreeks kwart over drie betraden de nieuwe gouverneur-generaal en me vrouw van Starkenborgh en hun beide dochters de eerste klasse wachtkamer, welke voor dit afscheid gereserveerd was. Hier waren vele autoriteiten bijeen, de meesten vergezeld van hun dames om den G.-G. een goede reis en behouden aankomst in Nederlandsch-Indië toe te wenschen. De minister van Koloniën, d r H. G o - 1 ij n, vergezeld van den secretaris-gene raal van zijn departement jhr mr Six, was onder de eersten, die op het perron kwamen om van de vertrekkenden af scheid te nemen. Voorts was aanwezig de Belgische zaakgelastigde, baron Van den Bogaerde van Terbrugge, om in opdracht van Koning Leopold Jhr Van Starken borgh, 'die naar men weet ons land bij het Belgische hof vertegenwoordigd heeft vaarwel te zeggen. Verder werden opgemerkt de Neder- landsche gezant in Parijs, jhr dr Loudon, de oud-ministers van koloniën, S. de Graeff en dr Koningsberger, de secreta ris-generaal van het departement van Buitenlandsche Zaken en vele anderen. Om vijf minuten voor half vier begaf jhr mr Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, vergezeld van minister Golijn, In antwoord op de vele vragen wordt bericht, dat er 15 Sept. op „Houtrust" gelegenheid tot fietsenstalling zal bestaan. Autobussen kunnen dien dag tot na de opening der Kamers par keeren: uit de richting Leiden op het Malieveld en de Boorlaan; uit de richting Rotterdam op de Schedeldoekshaven (zij straat van het Spui); uit de richting Westland op de Prinsegracht. Men houde zich daar strikt aan de aanwijzigingen van de politie. Op deze punten is men hoogstens 5 minuten gaans van de route der Gouden Koets verwijderd. Na de ope ning der Kamers worden de bezoekers welke per bus gekomen zijn, aangeraden eerst terug te gaan naar de parkeerplaats en vandaar per bus naar Houtrust, waar de politie ook voor een parkeerregeling zal zorg dragen. Werklooze bezoekers. Het Bestuur van „Mobiel" 'heeft tot •den Minister van Sociale Zaken het ver zoek gericht werklooze bezoekers oen zoodanige regeling van het stempelen toe te staan, dat zij zonder geldelijk verlies den landdag kunnen bezoeken. Kaartverkoop. Toegangskaarten a f0.30 verkrijgbaar aan de verschillende voorverkoopsadres sen tot en met a.s. Zaterdag. Daarna en ook vanaf heden voor die plaatsen waar geen kaarten in voorver koop zijn, volgt toezending van toegangs bewijzen en consumptiebonnen (a 15 of 20 ct.) uitsluitend na storting van het verschuldigde bedrag op postrekening 18138 van de Boazbank te 'sGravenhage of per postwissel aan deze bank, Molen straat 45. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat alleen zij die een lunchpak ket van te voren besteld hebben, er zeker van kunnen zijn dit ook werkelijk op het terrein in ontvangst te kunnen nemen. zich naar het voor hem gereserveerde rijtuig. Na even voor de fotografen te hebben geposeerd, stapte de heer Van Starkenborgh in den wagen, waarin zijn echtgenoote en beide dochters enkele oogenblikken later plaats namen. Er was van de zijde van 'het publiek veel belangstelling. Nadat de heer en me vrouw Van Starkenborgh van het gezel schap, dat hun uitgeleide deed, afscheid had genomen, verliet de trein om precies half vier het station. Zij, die den vertrekkenden gouverneur- generaal uitgeleide deden en 'het belang stellend publiek juichten den heêr en me vrouw Van Starkenborgh bij 'hun vertrek hartelijk toe. DE REGEERINGSMAATREGELEN TOT WIJZIGING VAN DE STEUN REGELING. De Wethouders der groote gemeenten opnieuw bijeen. Opnieuw is gisteren onder leiding van den heer F. van Meurs, wethouder van den Maatschappelijken Steun van Am sterdam, aldaar ten stadhuize in verband met de door de Regeering aangekondig de wijlzigingen in de steunregeling tus- schen de betrokken wethouders van zeven groote gemeenten, n.l. Amsterdam. Rot terdam, Den Haafei, Haarlem, Utrecht!, Groningen en Eindhoven, een bespreking gehouden. Deze had ten doel het stand punt, in te nemen bij de tegen Vrijdag a.s. door den minister van Sociale Za ken met vertegenwoordigers van de be sturen der groote gemeenten te Zwolle uitgeschreven conferentie, vast te stellen. Dit komt, gelijk bekend is, hierop neer, dat de steunbedragen reeds het minimum waarbij het meest bescheiden levenson derhoud mogelijk is, bereikt hebben, dat afschaffing van de huurbijslagen geen huuidaling tengevolge zal hebben, slechts vermindering van het inkomen der werk- loozen en dat de zoo gewenschte huur- daling slechts te bereiken is door verla ging van hypotheekrente en door den bouw van zooveel mogelijk goedkoop© ar beiderswoningen. DE GEHAKTFABRICAGE. IJmuidensche fabriek staat nog steeds stil. Als gevolg Van de klachten over de kwa liteit werd in de tweede 'helft van Juli de volgens een nieuw procédé werkende en speciaal voor dat doel opgerichte gehaikt- fabriek te IJmuiden tijdelijk stopgezet. Men zou het „recept" verbeteren (meer spek, benevens vet in plaats van mager melkpoeder) en dan de order van Sociale zaken verder afwerken. Het „HMd" verneemt thans, dat de fabriek nog steeds stil s t a a tde monsters, bereid volgens het nieuwe recept, zijn gereed, maar moeten nog worden goedgekeurd door minister Slingenberg. Binnenland. De wethouders der groote gemeenten over de wijziging in de steunregeling. Vertrek van den nieuwen Gouverneur- Generaal. Steun voor de kleine vdsscherij. De Indische pers over de uitbreiding der Indische weermacht. Buitenland. Heftige strijd in Spanje. Het offensief der nationalisten. Ontspanning in Palestina? Geen conferentie van staatshoofden STEUN VOOR DE KLEINE VISSCHERIJ. Met ingang van heden zal steun wor den verleend aan de kleine zeevisscherij en wel voor die vaartuigen, welke de zee visscherij uitoefenen en waarvoor door de Nederlandsche vissoherijcentrale een certificaat is verstrekt voor de kleine treil- en snorrevaartvisscherij. Deze steun zal naar gelang van de ca paciteit der vaartuigen varieeren van f9 tot f27 per maand, met dien verstande, dat slechts steun wordt uitgekeerd aan die vaartuigen, welke in de afgeloopen maand een besomming hebben gemaakt en dus aan de zeevisscherij hebben deel genomen. De steun zal voor de helft worden uit gekeerd in geld. Voor het resteerede gedeelte zal een ïekening worden geopend ten name van den reeder van het betrokken schip bij de Nederlandsche visscher ij-centrale, waaruit de kosten voor aanschaffing van nieuwe netten, welke in verband met de bepalingen omtrent de maaswijdte, die met ingang van 1 Januari 1937, van kiacht worden, moeten worden aange schaft, alsmede andere reparaties kun nen worden betaald. Voor vaartuigen, welke in een bepaal de maand een voor iedere klasse vaar tuigen afzonderlijk vastgestelde maxi mum-besomming hebben overschreden, wordt de steun beperkt tot 50 pet. van het totale steunbedrag, doch wordt 50 pet. van het steunbedrag gereserveerd voor de aanschaffing van netten en andere visscherij-benoodigdheden en voor even- tueele reparaties. BORGSTELLINGSFONDSEN VOOR ARBEIDERS. Het bestuur van de Nederlandsche ver- eeniging voor volkscredietwezen en woe kerbestrijding heeft aan de burgemees ters van een honderdtal grootere gemeen ten een circulaire verzonden betreffende arbeidersborgstellingsfondsen. Aanleiding hiertoe is geweest de mis sive d.d. 9 April, van den minister van binnenlandsche zaken, betreffende de op heffing van het nationaal crisis-comité, in welke missive o.m. ook gewezen wordt op borgstellingsfondsen voor den arbei dersstand. Het bestuur doet den burgemeesters in de circulaire het verzoek, te willen be richten of ïn hun gemeenten reeds een arbeidersborgstellingsfonds bestaat en zoo niet, of het voornemen bestaat, stap pen te doen om tot oprichting van een dergelijk fonds voor de betreffende ge meente te komen. Mr Abr. van der Hoeven. Mr Abr. van der Hoeven, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, hoopt Zondag 30 Augustus a.s. zijn 70sten verjaardag te gedenken. Jaarlijksche Algemeene Ledenvergadering van de Chr. Werkgeversvereeniging. Op Woensdag 9 en Donderdag 10 Sep tember zal te Scheveningen de Jaarlijk sche Algemeen© ledenvergadering worden gehouden van de Chr. Werkgeversvereeni ging. In de eerste morgenvergadering zal Prof. Dr Ir H. G. J. H. Gelissen een rede houden, getiteld: „Structuursveranderin gen en Economische Politiek"; 's middags refereert Prof. Dr H. Dooyeweerdl over het onderwerp: „De strijd om het vraag stuk der Ghr. Patroonsvakorganisatie in het licht van een oude strijdvraag in de Christelijke levens- en wereldbeschou wing". Dén tweeden dag vindt de huishoude lijke vergadering plaats. In de morgenvergadering komt o.a. aan de orde: Bespreking van en stemming over de voorstellen van het Bestuur tot omzetting der Ghr. Werkgeversvereeni ging in een verbond van Prot.-Ghr. Werk gevers in Nederland, en de daarmee sa menhangende wijzigingen in Statuten en Huishoudelijk reglement. In de hieropvolgend© middagvergade ring zal door den oud-voorzitter van do Vereen ,,Dr H. Golijn, een toespraak wor den gehouden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1