WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 277 De Indische weermacht wordt versterkt. De plannen der regeering. Geen nieuwe kruiser, wel twee jagers en vier onderzeeërs. Geleidelijke aanschaffing van 39 groote gevechtsvliegtuigen. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws Vier Nederlanders uit Duitschland gezet. CJitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van hot blad „Do Zcouw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, vrcokabonncmcnton voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losso nummors 5 cent Advcrtcntiën 30 cent por regel. Ingezonden mcdcdcclingcn GO cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Minister Colijn heeft thans gevolg ge geven aan zijn toezegging om een wets ontwerp in te dienen, nog voor den af loop van dit zittingsjaar, tot verhooging van het dertiende hoofdstuk van de Rijks- begrooting voor 1936 en waarin tevens de regeering haar plannen ontvouwt ten op zichte van de noodzakelijk geachte ver sterkingen van de weermacht in Indië. Hierbij wordt de post „tegemoetkoming aan Nederlandsch-Indië in de bestrijding van de uitgaven voor de marine" ver hoogd met 1 millioen gulden, terwijl als nieuwe post word't opgenomen „vergoe ding aan Nederlandsch-Indië van rente en aflossing van kapitaal, opge'nomen voor bekostiging van materiëel voor de weermacht", waarvan 35.000 gulden voor rente en een memorie-post voor aflossing. Na de conclusies der twee stroomingen in de commissie-Kan te hebben gememo reerd, zegt de minister, dat de vraag, of de eene of de andere dezer meeningen zal moeten worden gevolgd, er mede een is van financiëelen aard. H'et zal zelfs vooral van de ontwikkeling van den financiëelen toestand in de naaste toe komst afhangen, in hoeverre op den duur in de exploitatie eener vloot en lucht macht van een bepaalde samenstelling zal kunnen worden voorzien. Op stapel zetten van een nieuwen kruiser behoeft op dit oogenblik niet overwogen teworden. De regeering acht het daar om doelmatig de in het licht der tegen woordige internationale verhoudingen, ur gente versterking der Indische maritieme defensie allereerst te doen plaats hebben door voort te gaan met den aan bouw van het kleine materi eel, dat, onverschillig of men de meer derheid of de minderheid der commissie- Kan volgt, er in ieder geval -zal moeten zijn. Dit kleine materiëel be treft 12 jagers en 18 onderzee booten. Indien men dit kleine materiëel eind 1940 op sterkte wil hebben, moeten er voor dien tijd 4 nieuwe jagers en 9 onder zeebooten waarvan de K. 19 en 20 reeds op stapel staan voltooid zijn. Intusschen verdient het, vooral met het oog op de personeelsvoorziening, geen aanbeveling om het totaal der ontbreken de vaartuigen dadelijk en dus met eenige overhaasting op stapel te zetten. Voor zichtigheid hierbij is mede geboden wijl zoo weinig zekerheid bestaat met betrek king tot de financiëele perspectieven. Het is in verband met deze overwegingen, dat de regee ring voor het oogenblik niet verder wenscht te gaan dan te besluiten tot aanbouw van 2 jagers en 4 onderzeebooten (bo ven de reeds in aanbouw zijnde K. 19 en 20). De luchtmacht. De toestand van de lucht macht is in menig opzicht on gunstiger dan die van de scheepsmacht. In den loop van de eerstkomende vier jaren is nagenoeg algeheele vernieu wing van het 1 u c h t m a t e r i e 1 der zeemacht noodzakelijk, terwijl dat van de landmacht uitbreiding behoeft. In de uitwerking van de defensiegrond slagen was op 72 groote zeeverkenners (tevens bombardementsvliegtuigen) ge rekend. De minderheid der commissie-Kan oordeelde 96 van deze vliegtuigen noodig, terwijl de meerderheid der commissie een getal van 54 voldoende achtte in ver band met de voorgestelde aanschaffing van 108 luchtkruisers voor de landmacht. Afgezien van de vraag, aan welke zijde men de grootste waarde voor de weer macht zal hebben te zoeken kruisers of groote gevechtsvliegtuigen (bommen werpers) i zoolang er groot bovenwater- materieel in dienst gehouden wordt, en dat is momenteel het geval, kan aan de aan schaffing van een zoo omvangrijke lucht vloot niet gedacht worden, terwijl ook de opleiding daarvoor in korten tijd te hooge eischen zou stellen. Echter kunnen de bommenwerpers voor de landmacht in Nederlandsch-Indië ook niet ten eenen- male achterwege worden gelaten, wijl ze ook voor de maritieme defensie vooral in de min of meer blootgestelde gebieden aan den buitenomtrek van Nederlandsch- Indië en meer in het bijzonder voor de verdediging van belangrijke, afgelegen objecten onmisbaar zijn te achten. I n verband daarmede is gedacht aan de geleidel ij ke a ansc h a f - fing van groote gevechtsvlieg tuigen (bommenwerpers) voor de Indische landmacht, voor- loopig tot een aantal van 3 X 13 39. Terwijl in 1930 nog aan 72 groote zee verkenners gedacht werd en er, uitgaan de van dit aantal, voor einde 1940 niet minder dan 54 vernieuwd moeten worden, vermeent de regeering, in verband met de aanschaffing van bovenbedoelde ge vechtsvliegtuigen voor de landmacht, met een kleiner aantal vermoedelijk een 60-tal groote zeeverkenners te kunnen volstaan. Daarvoor is onlangs gebruik makende van een principepost van f 10.000 op de Indische begrooting, een bestelling van 6 Dorniers geplaatst. Het ligt in het voornemen om bo ven dat aantal dit jaar nog 12 zeeverkenners te bestellen en de voorbereidingen te treffen voor de be stelling in 1937 van een verdere groep van 18 dergelijke verkenners, waarvan een deel hier te lande gebouwd zal kun nen worden. Ter voorziening in de behoefte aan groote gevechtsvliegtuigen voor de land macht laat de Indische begrooting voor 1936 slechts ruimte voor de aanschaffing van 7 Glenn Martin-bommenwerpers. Toen de Indische regeering evenwel, in verband met de ontwikkeling der internationale omstandigheden, verzocht om een bestel ling van 13 dezer vliegtuigen te plaatsen, heeft de minister daaraan gevolg gegeven, ook wijl daardoor de prijs per vliegtuig niet onbelangrijk daalde. Voor 6 dezer vliegtuigen zullen derhalve nog de noo- dige gelden bij suppletoire begrooting zijn aan te vragen. Evenals voor de hooger bedoelde 6 Dorniers. De financiering der uitgaven. Voor de financiering van deze uitgaven is de regeering te rade geworden, dat het aanbeveling verdient, gezien den budget tairen toestand zoowel van Nederlandsch- Indië als van Nederland, die uitgaven te brengen ten laste van den bu i t e n - gewonen dienst der Indische begrooting met vergoeding van ren te en aflossing althans zoolang de financiëele toestand van Nederlandsch- Indië dit noodig maakt ten laste van de rijksbegrooting. Het wordt juister geacht deze kapitaals uitgaven niet dadelijk in haar volle zwaar te, doch eerst geleidelijk ten laste van den gewonen dienst te brengen. Een groote aanval op San-Sebastian aanstaande De dag van gisteren is zonder noemens waardige militaire activiteit verloopen. Men schijnt althans voor het oogenblik in een impasse te zijn geraakt. De regeering beweert, dat zij verschei dene overwinningen heeft behaald, maar de opstandelingen schijnen in de verschil lende steden, waar zij nog steeds meester zijn zich te handhaven. Behalve het feit, dat er schaarschte aan levensmiddelen heerscht, kan gezegd worden, dat de toe stand in Madrid kalm is. De regeering meldt Uit gezaghebbende bron verluidt, dat 700 man in de omgeving van 'Oyarzun zijn aangekomen, waar zij tezamen met de nationalisten een aanval op groote schaal voorbereiden op Irun en San Se bastian. Aan den kant der regeeringsstrijd- kraehten is alles gereed voor het bieden van weerstand. Kleine posten met auto matische wapenen zijn ingericht en pa trouilles zorgen voor een voortdurende verbinding. De eerste linies liggen ver- schanscht achter prikkeldraadversperrin gen, terwijl speciale secties gereed staan om tusschenheide te komen. Verder wordt gemeld, dat de artillerie van de forten Guadelupe, San Marcos en San Martial dagelijks hun demoralisee- rend vuur op de opstandelingenstellingen doen neerkomen. Drie regeeringsvliegtuigen hebben de stellingen der opstandelingen aan het front van Guipuzcoa gebombardeerd. Radio-Tetoean meldde, dat verscheide ne wijken van (Malaga in brand staan. Verder wordt medegedeeld, dat een na tionalist uit San Sebastian heeft kunnen ontsnappen. Hij deelde mede, dat een typhus-epidemie in de stad ie uitgebroken. Een Spanje-conferentie In Buenos-Aires? Behalve de Vereenigde 'Staten hebben thans alle Amerikaansche regeeringen haar instemming betuigd met het door de Uruguyaansche regeering genomen ini tiatief, om een poging te ondernemen tot bemiddeling tusschen de elkaar in Spanje bestrijdende partijen. De regeering van Uruguay heeft den wensch te kennen gegeven, dat de verte genwoordigers van de Latijnsch-Ameri- kaansche staten een voorbereidende bij eenkomst zullen houden te Buenos Aires, teneinde na te gaan, welke methode het meest geschikt is, om in Spanje een ver zoening tot stand te brengen. 'Intusschen meldt een telegram uit Londen, dat de Europeesche en Zuid- Amerikaansche ambassades, welke op het oogenblik te Hendaye gevestigd zijn, reeds pogingen doen, om het lijden van den burgeroorlog zoo mogelijk te verzach ten Het schijnt, dat de gezanten een plan hebben opgesteld, dat door de betrokken regeeringen zal worden bestudeerd. Naar vernomen wordt, is hier echter geen sprake van bemiddeling tusschen de partijen, doch alleen van hulp aan. de krijgsgevangenen en andere door den oor log getroffenen. DE DIENSTTIJD-VERLENGING IN DUITSCHLAND. De recbtsche afgevaardigde van Parijs, Fernand Laurent, heeft den president van de legercommissie in de Fransche Kamer een brief gezonden, waarin hij vraagt, deze commissie zoo spoedig mogelijk bijb een te roepen om den minister van oorlog, Daladier, te booren over de consequenties van 'het besluit van de Duitsche regee ring den diensttijd te verlengen. Tot nu toe was het nog niet mogelijk van officieele Belgische zijde een verkla ring te verkrijgen over de verlenging van den diensttijd in Duitsch'land. De verlenging van den diensttijd, hoe wel niet gericht tegen België, houdt er ech ter toch de gemoederen bezig. De kwestie is blijkbaar van belang op internationaal- politiek gebied in verband met de Franseh-Russisc'he betrekkingen en hun ontwikkeling tengevolge van de Duitsch- Russische spanning. Havas meldt uit Berlijn Den eersten Juli 1937 zal Duitsch'land 1.200.000 man onder de wapenen hebben, bestaande uit 300.000 man vrijwilligers met langen diensttijd, die reeds grondig geoefend zijn. 500.000 man recruten van de lichting 1914, die 'dan reeds 21 maan den zullen hebben gediend, en 400.000 man van de lichting 1915, die dan 9 maanden hebben gediend. Na 31 October 1937 wordt het aantal recruten minder. 'Op 'dien datum zullen zich ongeveer 1 millioen man onder de wapenen bevinden, op 1 October 1938 zal het aantal manschappen, dat onder de wapenen is, 900.000 bedragen. De Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt: De nieuwe militaire maatregel maakt, oppervlakkig gezien, den indruk, alsof het Duitsche leger er door in sterkte verdub beld zou worden, maar in w e r k e - lijkheid 'komt de verster king neer op een derde van de sterkte, die het leger thans heeft. Reuter doet echter opmerken, dat naast het eigenlijke leger talrijke instellingen bestaan met een kwasi-militair karakter, die de bedoeling hebben de bevolking mi litair op te voeden. Zoo worden genoemd de Hitler-jeugd, het gemotoriseerde nationaal-socialistisch corps met een effectief van 200.000 man, speciale beschermingstroepen met een ef fectief van 40.000 leden en de Hitler-storm troepen, die ongeveer 800.000 man tellen. De honger in de Oekraine. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zouden in de Oekraine, ondanks de af kondiging van den staat van alarm voor talrijke troepenafdeelingen van het roode leger, de hongeropstanden dezer dagen verder om zich heen hebben gegrepen. In het district Poltawa zouden nieuwe betoogingen bloedig onderdrukt zijn, ter wijl tweehonderd arrestaties zouden zijn verricht. Ook in de streek van Konotop zouden honderden arbeiders en boeren, die pro- testbetoogingen hadden gehouden tegen het in beslag nemen van levensmiddelen- voorraden, ondergebracht zijn in een met piikkeldraad omgeven kamp. Zij zullen wegens sabotage terecht staan. In Jelansk aan den Don zouden hon derden arbeiders en boeren de commis sarissen van het roode leger, die de le vensmiddelen in beslag kwamen nemen, gelyncht hebben. Geheele dorpen zouden daarop gearresteerd zijn, waarbij zestien personen, die verzet pleegden, zouden zijn gedood. Ook in Kamensk zijn talrijke koelak ken, gelijk de verzetplegers genoemd wor den, gearresteerd. Dr Schacht te Parijs. De president van de Duitsche Rijks bank, Dr Schacht, is gisteravond met een vliegtuig op Le Bourget gearriveerd. Hij werd begroet door den gouverneur van de Banque de France, Labeyrie, en door verscheiden leden van de Duitsche am bassade te Parijs.. Massa-arrestaties in Rusland. In Moskou en ook in Leningrad hebben ambtenaren van de Gepoe Maandagavond en Dinsdagmorgen tal van arrestaties ver richt. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt, zou het aantal arrestaties in deze beide steden en elders reeds tot verschei dene duizenden zijn gestegen. Korte Berichten. In verband met den onveranderden kritieken toestand in Palestina zal mor gen van Malta een bataillon troepen naar Palestina verscheept worden. Het bestuur van het kanton Bazel (stad) heeft den professor voor pathologi sche anatomie aan de universiteit te Ba zel, den Duitscher Dr Gerlaoh, wegens zijn nationaal-socialistische activiteit uit zijn functie ontslagen. De politieke politie te Warschau heeft huiszoekingen gedaan in het bureau van de liga voor de rechten van den mensc'h, waar een vergadering van jeug dige communisten werd gehouden. Alle deelnemers aan de vergadering werden in arrest gesteld en ter beschikking gesteld van de justitie. De algemeene staking der transport arbeiders te Rijssel, die door de haven arbeiders geproclameerd is uit solidariteit jegens de stakende kolensjouwers te Rijs sel, breidt zich uit. Alle pogingen om bet conflict bij te leggen, zijn tot dusverre mislukt. DE KWESTIE DER VETDISTRIBUTIE. De middenstand uitgeschakeld? De Kamer van Koophandel voor de Geldersohe Vallei te Amersfoort heeft naar aanleiding van een persbericht betreffende de distributie van vet onder werkloozen buiten den groot- en kleinhandel om, de volgende vragen gesteld aan den minister van Sociale Zaken: 1. Is het persbericht juist, voorzoover het omvat de mededeeling, dat de handel bij deze distributie zal worden uitgescha keld? 2. Zoo ja, welke motieven hebben Uwe Excellentie daartoe geleid? 3. Is de distributie toevertrouwd aan enkele groot coöperatieve instellingen? Zoo ja, is uwe Excellentie dan niet van meening, dat daardoor een aantal cliënten van den handel van regeeringswege ge leid worden naar den concurrent van den vrijen handel, de coöperatie en dat zulks voor 'den 'handel schade en grief betee- kent? 4. Is Uwe Excellentie alsnog bereid, op een of andere wijze den handel in deze distributie te betrekken? Levering van vliegtuigen aan Spanje. Dte beer Schalker, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Ko loniën de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de Minister, gezien het besluit van de Regeering om, voor zoover 'haar bevoegdheid strekt, te verhinderen, dat burgerlijke vliegtuigen naar Spanje wor den geleverd, bij nadere overweging niet van oordeel, dat het niet juist was, op 8 Augustus j.l. aan de K.L.M. toestem ming te verleenen tot het verkoopen van twee Fokkertoestellen aan de Crilly Air ways Ltd., niettegenstaande de Minister tevoren door steller dezer vragen per soonlijk was gewaarschuwd, dat die vliegtuigen bestemd waren om via En geland aan de tegen de wettige regeering van Spanje rebelleerende fascisten te worden geleverd? 2. Heeft de Regeering maatregelen ge troffen ten einde te verzekeren, dat in den vervolge in geen enkelen vorm van Nederland uit hulp wordt verleend aan de Spaansche fascistische opstandelingen en dat agenten van deze laatsten onmid dellijk uit het land zullen worden gewe zen? Radioraad. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 September 1936 tot en met 31 Decem ber 1937 belast met de functie van secre taris van den Radioraad, mr B. de Gaay Fortman, tevens lid en plaatsvervangend voorzitter van den Radioraad, en is dr A. A. M. Enserinck, adjunct-commies bij het hoofdbestuur der posterijen, telegra- Binnenland. De versterking der Indische weermacht. Vier Nederlanders uit Duitschland uit gewezen. (Stand der tuinbouwgewassen. De wijziging der steunregeling. Buitenland. De oorlog in Spanje. Aanval op San Se bastian verwacht. Bemiddelingspogin gen. Honger in de Oekraine. De diensttijdverlenging in Duitschland. fie en telefonie: a. benoemd tot adjunct secretaris van den Radioraad; b. belast met de functie van secretaris van de radio-omroep-controle-commissie. De vermakelijke historie van een bericht. In enkele dagbladen is de vorige week een kort bericht verschenen, meldende, dat onze Olympische zwemkampioene Rie Mastenbroek door den Minister-President Dr Colijn officieel ten departemente zou woTden ontvangen. Reeds den dag na de publicatie van dit nieuwtje werd het van hoogerhand tegengesproken. Daarmee was de zaak afgedaan. Maar de geschie denis van dit bericht het „Utr Nieuwsblad" heeft het toevallig verno men is zoo vermakelijk, dat wij die onzen lezers niet mogen onthouden. Ergens het is niet onveilig om aan te nemen dat het op „De Witte" is ge weest i werd in een klein gezelschap, waarbij ook een dagbladman aanwezig was, door iemand in blanke ernst de vraag gesteld: „Hebben jullie gehoord, dat Colijn Rie Mastenbroek op het depar tement zal ontvangen?" Niemand wist het nog. De dagbladman spitste zijn Oivren: een primeur! „Ja", zei de man van het nieuwtje, Rie gaat Colijn leeren hoe hij het hoofd boven water moet hou den". Die hilariteit die op deze explicatie volgde belette den dagbladman niet, in de juistheid van het bericht tegelooven. Aardappelen naar Argentinië. Tengevolge van misoogst is er in Ar gentinië een groot gebrek ontstaan aan aardappelen. In verband daarmede zijn reeds verschillende flinke partijen van hier daarheen verscheept. Gisteravond vertrok het s.s. Montferland van Amster dam naar Buenos Aires met een lading van niet minder dan 3000 ton aardappe len aan boord. EEN REPRESAILLE-MAATREGEL. Een viertal Nederlanders, die te Ber lijn woonachtig zijn, heeft gisteren van de Duitsche regeering de aanzegging ge kregen, dat zij binnen tien dagen het Duitsche rijk zullen moeten verlaten. Als reden werd opgegeven, dat dit een repre saillemaatregel was wegens de uitzetting van vier Duitschers uit Nederland. De namen der vier door dezen maatregel getroffen Nederlanders zijn: A. Hes, tandarts, W. de Heer, accountant, P. E'. Peters, kunsthandelaar en E. F. L. van Lit'h Harrebomee, redacteur-vertaler van het Alg. Ned. Peisbureau te Berlijn, al len woonachtig'te Berlijn. De voorgeschiedenis. In den loop der laatste jaren hebben de Nederlandsche autoriteiten zich meer malen genoopt gezien, hier te lande ge vestigde Duitschers uit te wijzen, wijl deze bleken te hebben gehandeld in strijd met de regelen, die de regeering had ge steld ten aanzien van de organisatie van vreemdelingen hier te lande in verband met het te hunnen aanzien geldend ver bod van politieke actie. Kortelings is op dezen grond wederom een viertal Duitschers, werkzaam bij de steenkolenmijnen in Limburg, uit het land verwijderd moeten worden. Voordat aan het besluit tot uitwijzing gevolg was gegeven, werden door 'het Duitsche ge zantschap bij het ministerie van Buiten- landsche Zaken te Den Haag, stappen gedaan, strekkende om de uitzetting te doen opschorten en een nader onderzoek terzake te doen instellen. Er zouden wellicht termen zijn geweest om aan dit verzoek tot een nader onder zoek te voldoen, ware het niet, dat van Ebitsche zijde de bedreiging werd geuit, dat, werd niet aan het verzoek voldaan, vier willekeurige Nederlanders uit Duitschland zouden worden uitgewezen. De Nederlandsche regeering was niet bereid, onder bedreiging verdere bespre kingen te voeren en de uitzetting van de Duitschers uit Nederland heeft hierna conform het besluit plaats gevonden. De thans gemelde uitwijzing van Ne-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1