ClarÉsiiftó Margaiine-barsiding neemt groots afmetingen aan. Uit de Provincie Zoeklichtjes. In negen maanden tljds is de verkoop van fabrleksmargarine met ruim een vijfde deel verminderd. Naar gemeld wordt, heeft de Zuivel- centrale aan Minister Deckers een rap port uitgebracht, waarin o.m, wordt be handeld de invloed der door de huis vrouwen bedreven clandestiene marga rine-bereiding op den verkoop van fa brieksmargarine (met 10 pet. boter er in). Uit dit rapport blijkt ons, dat sedert het derde kwartaal van het vorige jaar, toen de huismoeders met haar verboden handeling zijn begonnen, de consumptie van fabrieksmargarine is gaan dalen; in het tweede kwartaal van dit jaar be droeg deze daling reeds ruim twintig procent. De gemiddelde consumptie van fa brieksmargarine per week in de achter eenvolgende kalenderkwartalen, bedroeg: 3e kwartaal 1935 per week 1003 ton. 4e kwartaal 1935 per week 939 ton. Ie kwartaal 1936 per week 916 ton. 2e kwartaal 1936 per week 788 ton. Het rapport spreekt van een zéér be langrijke vermindering en verklaart, dat de voornaamste oorzaak is de z.g. „huis bereiding". Het door de regeering aan de marga rinefabrikanten toegestane productie- quantum bedraagt 1050 ton per week, zoodat de consumptie thans precies vijf- en-twintig procent daaronder blijft. De schade voor het Landbouwcrisis fonds ten gevolge der verschuiving van de fabrieks- naar de zelf gemaakte mar garine is zeer groot, want het verschil in accijns-opbrengst tusschen gemengde fabrieksmargarine en de grondstoffen van het clandestiene product bedroeg in het tweede kwartaal 39 centen per kilo. Het Landbouwcrisisfonds heeft der halve in het tweede kwartaal, vergeleken bij een normale consumptie van 1000 ton, ruim f85.000 per week aan inkomsten gederfd, overeenkomende met een bedrag van ruim vier millioen gulden per jaar. Het voordeel der huisvrouwen, die margarine maakten van 60 centen per kilo, in plaats van deze voor f 1.10 te koopen, heeft bedragen ruim f 100.000 per week, overeenkomende met vijf mil lioen gulden per jaar. De binnenlandsche boter-afzet is omdat de huisvrouwen óók het mengge- bod ontduiken verminderd met 2lVs ton per week, overeenkomende met ruim een millioen kilo per jaar. Tenslotte blijkt uit het rapport, dat on danks alle maatregelen de melkproductie nog steeds stijgt; in het tweede kwartaal was zij weer 2 pet. hooger dan in de zelfde periode van 1935 1 Uit het verslag blijkt tenslotte, dat de boter-productie in het 2de kwartaal bijna 1 pet, lager was dan in dezelfde periode van 1935 en de kaasproductie 4 pet. gróóler, hetwelk elkander, gerekend naar melkvet, precies dekte, zoodat de groo- tere melkproductie tot uiting moet zijn gekomen in de stijging der fabricage van melkpoeder en gecondenseerde melk, „hetgeen oo'k inderdaad het geval is ge weest" aldus het rapport, dat echter voor deze laatste producten geen cijfers geeft. N.V. NEDERLANDSCHE MIJ VOOR KUNSTMATIGE OESTERTEELT. Likwidatle en oprichting van een nieuwe N.V. Onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, vergaderde gister (Vrij dag) middag te Goes bovengenoemde N.V. Het jaarverslag over het boekjaar 1935/ 36 werd goedgekeurd evenals de balans en winst en verliesrekening. Het nadeelig saldo bedraagt f 2729,45, waardoor het saldo-verlies stijgt tot f 83,652,44. Het ver lies over het laatste boekjaar is toe te schrijven aan het groot aantal aangetaste schelpen. De kwaliteit van den oester zelf gaf geen reden tot klagen. Teneinde de N.V. te ontlasten van minderwaardige en overtollig geworden gronden, is een 7-tal perceelen ingegeven. Het oorspronkelijk pachtbedrag is daardoor met plm. f 20.000 verminderd. De proef met §ekalkte dak pannen is niet onbevredigend uitgevallen. Een der aandeelhouders, de heer Men- ko, vroeg inlichtingen over den post oestercultuuronderneming ad f 140.500. De voorzitter antwoordde, dat deze post nog uit den goeden ouden tijd dateerde, toen de oesters nog veel waard waren. De waarde is nu feitelijk geslonken tot f 19.000. Vandaar het voorstel tot reorga nisatie, omdat we ons moeten aanpassen aan den reëelen toestand. Naar aanleiding van verdere opmerkin gen van den heer M e n k o erkende de voorzitter, dat de N.V. enkele jaren de reserves van vorige jaren heeft op- gesoupeerd. Vandaar nu het voorstel tot reorganisatie omdat dit niet kan blijven voortduren, Op het personeel is belang rijk bezuinigd. Het bedrijf wordt nu sterk geconcentreerd. Daarom is minder perso neel noodig. Het Bestuur kan niet ver zekeren, dat na de reorganisatie een slui tende rekening zal worden verkregen. We kunnen niet anders dan hopen, dat het beter zal worden. Anders gaat geheel Ierseke onder. De heer M e n k o begreep dan niet het motief tot reorganisatie. We kunnen dan evengoed de zaken nog maar wat loopen- de houden. De voorzitter antwoordde, dat het water tot aan de lippen is gekomen. We moeten hopen, dat de regeering meerde ren steun zal verleenen. Uitkomst is vol gens spr, alleen door regeeringshulp te verkrijgen. Ook hierin moeten we echter niet te optimistisch zijn, maar met beide beenen op den grond blijven staan. De heer M e n k o voelde er niets voor de kosten te maken om een nieuwe N.V. op te richten. We kunnen ons ook aan passen aan de realiteit zonder oprichting van een nieuwe N.V. In antwoord op een vraag van den heer I. Willemsen verklaarde de direc teur, de heer Verhaart, dat de vaste lasten na de reorganisatie f 5000 ki 6000 zullen blijven, waarbij hij opmerkte, dat de commissarissen in geen vijf jaar eeni- ge vergoeding hebben willen ontvangen. De heer Willemsen kwam tot oen bedrag aan vaste lasten van f 8000 k f 10.000. De voorzitter verwacht volgend jaar geen winst, maar wel een vermin derd verlies. Of de rekening zal sluiten hangt af van wat het buitenland zal vragen. De sterfte onder de oesters is iets minder, maar toch nog belangrijk. Nadat de heer D. L. H. van R a a 11 e als commissaris was herkozen, kwam het eigenlijke reorganisatievoorstel in bespre king. De oude N.V. zal worden gelikwi- deerd en een nieuwe N.V. opgericht. De oude N.V. zal haar geheele bedrijf met al haar bezittingen en schulden, rechten en verplichtingen inbrengen. Deze inbreng wordt betaald met aandeelen tot een be drag van f 23.000 (2300 aandeelen ad f 10). Het kapitaal der nieuwe venn. wordt be paald op f 50.000 (ongeplaatst dus 2700 aandeelen). De adviseur, de heer J. J. M o r e t, weerlegde de bezwaren van den heer Menko, die in dezen onzekeren tijd geen kosten voor oprichting van een nieuwe N.V. wilde maken, waar het voordeel slechts problematisch is. Bovendien had de heer Menko er bezwaar tegen de winst bewijzen aan den kant te zetten. De in druk wordt nu gevestigd, dat de N.V. zich wil ontdoen van die lastige winst bewijzen. De heer Moret deelde mede, dat het Bestuur reeds lang tegen deze kwestie had aangekeken. Het saldo-verlies is nu zoo groot geworden, dat als nog even wordt doorgegaan, er geen grond meer onder de voeten is. Over enkele jaren zouden we moeten reorganiseeren tot 1 k 3 van het aandeelenkapitaal of prac- tisch tot nul. We komen nu nog op een percentage, dat nog eenigszins gangbaar is op de Beurs. Na de reorganisatie kun nen we nog eenige jaren drijvende blij ven om de zoo vurig begeerde opleving af te wachten. De oestercultuur is feite lijk nu naar de maan. Op een zeer kleine basis kunnen we probeeren er iets van te maken. Met de tegenwoordige taxatie kunnen we nog op 10 komen. Volgend jaar misschien niet meer. Wat de kwestie van de winstbewijzen aangaat merkte de voorzitter op, dat dit niet anders is dan het uitzagen van een dooden tak. Ze zijn niets meer waard. Het is niet aan te nemen, dat ze ook in een ver verwijderde toekomst waarde krijgen. De heer Menko merkte op, dat men de winstbewijzen aan den kant doet, maar de kans op winst door commissarissen maakt men in de nieuwe Statuten zeer tastbaar. Dit maakt geen prettigen indruk. De voorzitter antwoordde, dat het in de Statuten voorgestelde de gebruike lijke norm is. Dit zal alleen practische beteeltenis krijgen als er weer goede jaren aanbreken. De heer Menko vond toch de voor gestelde percentages voor directie en com missarissen niet redelijk, gezien de be handeling van de winstbewijshouders, die slachtoffers zijn van het overgekapitali- seerd zijn bij den opzet. Ook de heer I. W i 11 e m s e pleitte voor vermindering van winst voor directie en commissarissen. Besloten werd het primair dividend van 5 op 6 te brengen en de overwinst aldus te verdeelen: 10 directie, 10 commissarissen, 25 reservefonds en 55 ter beschikking der alg. verg. Voorstellen van den heer Menko be treffende bestemming van het reserve fonds en beperking van de reserve tot een zeker maximum werden verworpen. Nadat de voorstellen tot likwidatie en oprichting van den nieuwe N.V. nogmaals door den voorzitter waren verdedigd, wer den ze met alg. stemmen aangenomen. BAKKERSVAKWEDSTRIJDEN IN ZEELAND. Ter gelegenheid der algemeene verga dering van den Provincialen Zeeuwschen Bakkersbond, gehouden op 20 Aug. jl. in het Grand-Hotel „Britannia" te Vlis singen, werden door de afdeeling Vlis singen op 19 en 20 Aug. groote Zeeuw- sche vakwedstrijden gehouden. De uitslag dezer wedstrijden luidt als volgt Klasse 1, waterbusbrood (lang model): le pr. Joz. Remijnse, Kapalle,2e pr. J. van Paasschen, Kapelle; 3e pr. F. v. d. Vreugde, Wolfaartsdijk; 4e pr. F„ Filius, Ierseke; 5e pr. G. P. Filius, Ier seke. Klasse 2, waterbusbrood (kort model): le pr. F. van de Vreugde, Wolfaartsdijh 2e pr. D. v. d. Vrede, Ierseke; 3e pr. J. van Paasschen, Kapelle; 4e pr. Joz. Re mijnse, Kapelle; 5e pr. P. G. Filius, Ier seke. Klasse 3, melkbusbrood (lang model): le pr, Joz. Remijnse, Kapelle; 2e pr. F. v. d. Vreugde, Wolfaartsdijk; 3e pr. J, van Paasschen, Kapelle; 4e pr. K. J, •Steketee, Arnemuiden; 5e pr. P. C. Filius Ierseke, Klasse 4, Hollandsche beschuit (rond model): le pr. Joz. Remijnse, Kapelle; 2e pr. A. H. Baurdoux, Nieuw- en St. Joosland; 3e pr. D. v. d. Vrede, Ierseke; 4e pr. M. C. Deurloo, Tholen; 5e pr. D. Kloosterman, Goes. Klasse 5, Krentenbrood (busbrood): le pr. F. v. d. Vreugde, Wolfaartsdijk; 2e pr. D. v. d. Vrede, Ierseke; 3e pr. W. M. van Wijngen, Ellewoutsdijk. Klasse 6, Tarwebusbrood (lang model): le pr. D. v. d. Vrede, Ierseke; 2e pr. M. J. Huissoon, Ierseke; 3e pr. Joz. Remijn se, Kapelle; 4e pr. A. Joosse, Goes; 5e pr. P. C. Filius, Ierseke. Klasse 7, Kleurbrood: le pr. C. P. Filius, Ierseke; 2e pr. D. v. d. Vrede, Ierseke; 3e pr. A. H. Baurdoux, Nieuw en St. Joosland; 4e pr. G. Melse, Mid delburg; 5e pr. A. Joosse, Goes. Voor klasse 8, luxe brood ter opluis tering, kon geen prijs worden toegekend. Klasse 9, ter opluistering: le pr. I. A. Luteijn, Breskens; 2e pr. A. van Damme, Souburg. Buiten mededinging, M. G. Deurwaarder Jz., Souburg. *Klasse 10, Waterbusbrood (lang mo del): J. de Nooijer, Arnemuiden; 2e pr. W. Bustraan, Ierseke; 3e pr. W. P. v. d. Vrede, Ierseke; 4e pr. M. Sul, Middel burg; 5e pr. J. de Roos, Vlissingen. Klasse 11, Melkbusbrood (lang model): le pr. J. de Nooijer, Arnemuiden; 2e pr. W. P. v. d. Vrede, Ierseke; 3e pr. W. Bustraan, Ierseke. Klasse 12, beschuit (rond model): le pr. W. P. v. d. Vrede, Ierseke; 2e pr. H. G. Deurloo, Tholen; 3e pr. W. Bustraan, Ierseke; 4e pr. J. L. v. d. Zande, Zierik- zee; 5e pr. S. Stoutjesdijk, Zierikzee. De wisselbeker van den Provincialen Zeeuwschen Bakkersbond werd toegekend aan Joz. Remijnse te Kapelle. De jury voor deze wedstrijden bestond uit de heeren P. Bostelaar, Vlissingen, S. Caljouw, Middelburg; L. Goeman, Goes; C. van Halst, Wissekerke; J. G. G. Henry, Aardenburg; J. de Jonge, Elle woutsdijk; P. Maat, Voorburg; H. G. van Mill, Dordrecht; J. Ph. Salomé, Middel burg; C. Sanders, Middelburg. Deze hee ren konden dus, voor zoover het bakkers zijn, niet mededingen. Foto-puzzle-rlt te Goes. Op 31 Augustus a.s. zal te Goes een Foto-puzzle-rit voor motorrijwielen en automobielen worden gehouden. Deze rit wordt georganiseerd door de afd. Zee land van de Kon. Ned. Motorrijdersver. De route, ongeveer 90 K.M. lang, be staat uitsluitend uit hoofdwegen op Z.- Beveland en wordt bij den start bekend gemaakt. Iedere deelnemer ontvangt ter plaatse van den start een deelnemers kaart benevens 6 foto's van punten langs de aangegeven route. Achter el'ke foto moet worden aangegeven de afstand tus schen het punt waar de foto genomen werd en de controle te Goes. De start heeft plaats om 2.30 uur. Fransche torpedojagers te Terneuzen. Na een kort oponthoud te Antwerpen zijn de beide Fransche torpedojagers „Chacal" en „Léopard" in de haven te Terneuzen aangekomen, waarna zij naar Gent zijn doorgevaren. Het Nederland- sche en Belgische loodswezen, alsmede de schepen, die in de haven lagen, brachten den vlaggengroet, welke door de beide torpedojagers werd beantwoord. Aan de haven en bij de schutsluis al daar waren vele nieuwsgierigen samen gestroomd om de oorlogsbodems van nabij in oogenschouw te nemen. (Tel.) Middelburg. Voor het concert van hel Middelburgsch Muziekkorps op het Mo lenwater bestond gisteravond een vrij groote belangstelling en de aanwezigen waren gul met 'hun applaus. Vlissingen. De Brandweer. B. en W. achten hun pogingen om op de meest doelmatige en minst kostbare wijze een goed weksysteem te verkrijgen, met suc ces bekroond, indien wordt aanvaard het systeem door de N. V. Zuid Nederland- sche Radio-Distributie-Maatschappij aan geboden. De aanbrengkosten van een weksysteem zullen f 395 en de jaarlijksche kosten f 350 bedragen. Inplaats van de bagagewagen, welke tevens dienst deed als tractor voor de mo torspuiten, moest, waar deze in een toe stand verkeerde, welke de kosten voor herstelling niet wettigde, een andere wor den aangeschaft. De gemeente kocht een tweedehands, plm. 1.5 ton Ford vracht auto voor f 225, welke met eigen krachten werd omgebouwd, wat f 293 kostte. Verder moeten worden aangeschaft 25 redgordels, 25 redlijnen, 10 bijlen, 12 rook- maskers en 28 stalen helmen. Dit alles brengt een uitgaaf mede van f 1768. De slachtrechten. B. en W. stellen wijzigingen voor in de slacht rechten in het Coöperatief Slachthuis. Thans is voor alle ingevoerd vleesch een heffing van 2 cent per kg bepaald, wat voor sommige deelen te hoog of te laag moet worden geacht. Daarom wordt voor vleesch, dat niet in den vorm van een of meer vierendeelen wordt ingevoerd het volgende tarief voor gesteld: uitgesneden varkensvleesch en zg. bacon-varken f0.04, vleesch van vette en graskalveren f 0.05, spek, reuzel, koppen enz. f 0.01 per kg. Voor dieren, bestemd voor de proviandeering van schepen wor den de volgende slachtrechten voorgesteld: Runderen en paarden f2; vette en gras kalveren, varkens en veulens f 1, nuchtere kalveren, schapen en geiten f0.30. De waterleiding. Ter ver betering van den toestand der waterlei ding in Tuinstad en Tuindorp, vragen B. en W. een crediet van f 2400. Hofstede Baskensburg B. en W. stellen overeenkomstig het ver zoek van den pachter voor op de hofstede Baskensnurg enkele verbeteringen aan te men0en, v\eike f 2j0ü zullen kosten. De paonter G. Leendertse is oereid daarvan 4 pet. of f 100 per jaar te Betalen, zooda. zijn pacht van i 1200 op f 1300 komt. Se gemeenterekening. Ter voorloopige vaststelling hebnen B. en W. de gemeenterekening over Jü3o aan den Raad overgelegd. Deze rekening wijst aan in ontvang i ü.0j.9.768,0o en in uit gaaf f 2.0iü.343,8o, alzoo een batig slot van f 3424,bü, welk bedrag aan den dienst 1937 ten goede komt. De kapitaaldienst sluit in ontvang met f 42j.377,26 en in uitgaaf met f 569-/77,15 alzoo met een nadeelig slot van f 84.399,89. D'it nadeelig slot wordt voornamelijk veroorzaakt door de omstandigheid dat 't resultaat der uitgaven over 1931 en 1932 voor werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen f 66.500 bedraagt en het restant extra-subsidie-uitkeeringen aan de werkloozenkassen over '31 en '32 f 28.600 Deze bijdragen zullen ten laste van den gewonen dienst van de volgende dienst jaren worden gebracht. 'Benoemingen. B. en W. stel len den Raad voor den heer G. Wagen voorde, wonende te Middelburg, thans tij delijk directeur der avondschool voor N. O., definitief als zoodanig te benoemen, daar hij deze taak in (het afgeloopen jaar naar behooren heeft vervuld. Nog stellen zij voor aan die school tot leeraar in het bouwkundig teekenen te be noemen dhr N. Keersemaiker te Middel burg, en wel tijdelijk en in de plaats van den tijdelijken leeraar, den heer W. J. Bruijnooge, die niet de vereischte bevoegd heid heeft. S a 1 a r i s r e g e 1 i n g. B. en W. leggen aan den Raad een uitvoerig stuk over betreffende enkele door Ged. Staten en den Minister gewenschte wijzigingen in de salarieering van bepaalde gemeente ambtenaren. Zij 'hebben in samenwerking ook met de Commissie van overleg alle pogingen aange wend om dit te voorkomen, doch zij zien zich tenslotte verplicht voor te stel len de van hooger hand gestelde eischen in te willigen. De Schorsingskwestie. B. en W. deelen mede, dat bij hun besluit van 23 Juli dhr W. de Wolf werd ge schorst in zijn betrekking van admini strateur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken en secretaris van het be stuur van de gemeentelijke instelling voor matschappelijk hulpbetoon door de Justi tie aangehouden, verdacht van heling en verduistering. Waar het gemeentelijk bu reau voor sociale zaken optreedt als ge- maatschappelijk hulpbetoon door de Justi- Wo-lf ook directeur is en de schorsing van den directeur moet geschieden door den Raad, stellen B. en W. voor daartoe het besluit te nemen. Goes. Gisterenavond had op de kermis alhier een ongeval plaats. Een dame, die in de z.g.n. paddestoelen was gezeten, viel onder het draaien van één der stoelen en kreeg een flinke hoofdwonde. Bloe dend werd ze in de apotheek van den heer Laport binnengebracht, waar men een noodverband heeft gelegd. Koudekorke. De uitslag van de ring- rijderij op Woensdag te Koudekerke-Bad luidtAantal gereden ronden 42. le pr. W ,v. Sluis met 21 ringen na kampen met 2e pr. C. Koole eveneens 21 r.; 3e J. Koole 17 r.; 4e J. Reijnierse 15 r.; 5e P. Bosschaart 14 r.; 6e P. Ver- hage 13 r., na kampen met 7e P. Flipse eveneens 13 r.; 8e P. Barendse 12 r.; 9e Ghr. Jobse 12 r.; 10e W. de Potter 12 r.; 11e Jac. Vos 11 r.; 12e Abr. Kluyf- hout 10 r.; 13e L. Vos 9 r.; 14e G. de Witte 9 r.; 15e J. de Potter en 16e J. de Pagter 9 r.; 17e P K.oppejan 8 r.; 18e W. Wielmaker 8 r.; 19e Ad. Kluyfhout 7 r.; 20e J. de Witte 7 r.; 21e A. Janse 7 r.; 22e Iz. Kluyfhout 6 r.; 23e J. v. d. Heijden 5 r.; 24e J. Jobse 5 r.; 25e W. Kluyfhout 3 r.; 26e Joost Vos 3 r. Medaille aangeboden door J. A. Visser, gewonnen door P. Koppejan. Medaille, aangeboden door Van Dalzum, gewonnen door Chr. Jobse. Nikkel kannetje, aan geboden door de V.G. Limonadefabriek, gewonnen door W. van Sluis. Prijs aangeboden door de Pensiongas ten van Kaapduin, gewonnen door J. Reijnierse. Wisselbeker, aangeboden door de V.V.V. Koudekerke, gewonnen door J. Reijnierse. Pollepel gewonnen door Abr. Kluyfhout. O. en W. Souburg. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde de Gemeente raad voltallig. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich een mededeeling van Gedep. Staten, dat de beslissing over hef uitbreidingsplan verdaagd is. Winkelsluitingswet. Door den Minister werd bezwaar gemaakt tegen de op 28 Febr. j.l. gemaakte verordening, waarbij de verkoop van patate-frites na normale sluitingstijd ook werd toegestaan op Oost- Souburg. In verband daarmede stellen B. en W. nu voor deze verordening alleen voor West-Souburg te doen gelden. Dhr Leenhouts vraagt of den Minister ook is geschreven, waarom de raad deze vergunning ook voor Oost-Souburg wilde. Spr w.enschte als nog een poging te doen deze vergunning ook voor Oost-Souburg te verkrijgen. Dhr Goedbloed acht het ook onbillijk om Oost-Souburg uit te sluiten. Weth. Suurmond wijst er op, dat de De gang van zaken met betrekking tot de concentratie bij het bijzonder onder wijs is niet wat men noemt, In het najaar van 1935 kwam de re geering met een weinig acceptabel voor stel, dat in verband met de weikelijk ge gronde bezwaren dan ook teruggenomen werd. Tegelijkertijd echter werd een Staats commissie benoemd om na te gaan wat ten dezen opzichte gedaan zou kunnen worden en op korten termijn een oplos sing voor te bereiden. We zijn nu bijna drie-kwart jaar ver der en nog is naar officieel werd mede gedeeld de commissie niet zoover gevor derd, dat zij reeds haar standpunt heeft kunnen bepalen. Deze gang van zaken bevredigt niet. De commissie ziet blijkbaar geen kans met een redelijk concentratie-voorstel te komen, 't Zou me zelfs niet verwonderen als zij na bestudeering van alle gegevens tot de conclusie 'kwam, dat er toch eigen lijk weinig te concentreeren va'lt en dat het bijzonder onderwijs zijn deel in de bezuiniging reeds heeft bijgedragen. Maar hoe dit ook moge zijn, het lijkt me in dit geval niet in den haak, dat de commissie zoo lang op het resultaat van haar arbeid laat wachten. Het wordt tijd, dat we weten waar we aan toe zijn wat dit betreft. OPMERKER. vorige maal de raad verder is gegaan dan de Minister wilde, omdat voor Oost- Souburg geen bijzondere redenen aanwe zig zijn om deze vergunning te verleenen. Mochten deze straks komen dan kunnen wij' opnieuw aanvragen. Voor bijzondere gevallen 'bij gelegenheid van feesten kan de burgemeester vrijheid verleenen. Het voorstel van B. en W. wordt daar na zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Benoeming gemeente-opzichter. Voor dhr de Priester is door deze nieuwe voordracht het vertrouwen in B. en W. wat betreft de juiste samenstel ling van de voordracht geschokt, omdat nu no. 2 der vorige voordracht is uitge vallen, no. 3 geen no. 2 geworden is Sprekers fractie zal daarom op no. 3 stemmen. Weth. Suurmond zegt, dat nu omdat no. 2 uitgevallen is, een andere no. 2 ge plaatst is. Dhr J. D. P. de Smit wordt daarna met 7 stemmen benoemd, terwijl 4 stem men op dhr J. v. d. Berg werden uitge bracht. De aftredende leden van Raadscommis- siën worden herkozen. Ingekomen is een adres van J. Boone en W. Krijger, die verzocht hebben een regeling te treffen voor het venten van ijs door vreemden bij muziekuitvoeringen enz. B. en W. willen hieraan tegemoet ko men door voor vreemden vaste stand plaatsen te verbieden. Dhr Janse meent, dat dit onuitvoer baar is. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met 8 stemmen aangenomen (te gen de S.D.A.P.). Hierna heeft aanbieding plaats van de bedrijfsrekeningen der gemeenterekening over 1935. Gemeenterekening, gewone dienst: in komsten f 349468.09, uitgaven f 343085.05 batig slot f 6383.04. Kapitaaldienst: in komsten f 36739, uitgaven f 33521.09, batig slot f3217.91. Rekening woningbedrijf 1935. Afd. I: Baten f 15690.52, lasten f 22885.96, na deelig slot f 7195.44. Afdeeling II: inkomsten f 3733.35, uit gaven f4775.51, nadeelig slot f 1042.16. Rekening waterleidingbedrijf 1935, Af deeling IBaten f 12209.48, lasten f 11985.10; batig slot f224.38. Afdeeling IIinkomsten f 5267.20uitgaven f7218.48, nadeelig slot f 1951.28. Commissies van onderzoek worden be noemd. Het voorstel van B. en W. om aan het adres der Commissie tot verbetering van den (ouden) rijweg VlissingenMiddel burg adhaesie te betuigen, wordt z.h.st aangenomen. Trottoirs Vlissingschestraat. Dhr Jansen bepleit den aanleg daar van en geeft in overweging dit in werk verschaffing uit te voeren. Weth. Cijsouw zegt dat het de bedoe ling is met de vrijkomende brik uit de Paspoortstraat daar een pak aan te leg gen langs de afscheiding der huizen. Weth. Suurmond zegt, dat dhr Jansen niet moet boomen over dingen, die nu toch niet kunnen worden uitgevoerd. Dat is de menschen blij maken met een be lofte. Er zijn oudere straten en pleinen die eerder voor een trottoir in aanmer king komen. Dhr de Priester is van mee ning, dat er een beter toezicht bij het bouwen der woningen had moeten zijn. Voorstel B. en W. aangenomen met algemeene stemmen. Bestrating pad Abeele. Dhr Jasques wil deze adressanten tege moet komen. Dhr Leenhouts meent, dat vanwege de gemeente daar verbetering moet worden aangebracht, o.a. omdat met de verbetering aan den nieuwen weg de toestand daar verslechterd is. Weth. Cijsouw zegt het is gemakkelijk om maar bij de gemeente aan te kloppen, maar de particulieren hebben hier een taak. De kosten a f 120.25 acht hij ge ring. Pas na geheele aanleg en contrac- tueele verbintenis van belanghebbenden, dat de gemeente daar toezicht verkrijgt, kan de gemeente dit overnemen. Dhr A. J. Arendse vraagt verplaatsing

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2