iEÉÏELS De geesten beproeven. EERSTE BLAD Nerveus en overspannen, onrustig Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 274 Mijnhardt's Zenuwtabletten Tegen Spataderen en Moeheid Elastieken Kousen Een verstandig boer voedert Be r te Is' Vo*er b. en f3 b, s, J. H. t® Zierik- G, K. te Rotter- •ijtuig terwijl de [an het inschrij- te Colijnsplaat breven motorrit ieder is dan 2.35 p Zoom f 3 b. of er licht: Ja. Ja. 3 of 3 d.; Ja. Bl ijs vertoonen: P. d.; J. Gh. M. te jtuig op zoodani- 1 van het verkeer B. K. te Bergen G. P. te Ierseke 'enen zonder gel- Goes f 5 of 5 d. fmeting dan ba- Ierseke f 3 of 3 d 's nachts en 5 u. een vergunnin gs~ isingen f 2 of 2 d. vergunning van n openharen weg Middelburg f 1 cf d te Arnemuiden: ►f 2 d. •ke: J. B. te Am- traat in verboden n motorrijtuig: J. 3 d. h. a openbaren weg bezigen: J. F. D. 10 d. h. ten. De navol- jn geëindigd, door m eenige uitdee- e, E. vanDamme, A. van Damme, L. van Damme, te Graauw, cura- advocaat en pro- erneuzen, zonder de concurrente uwe van Triphon wonende te IJzen- K. H. Dieleman, wonende te Mid- ering aan de con- van 2,476 den afslui- rocesinkort nt der Haagsche ieft in koi-t, geding procedure tus- landsche Reisver- ing", gevestigd te ,aat der Nederlan- het beletten door ijkstoezicht op de jenoemde vereeni- tochten tusschen am via den afsjuit- ad gevorderd deze btenaren onrecht- grond, dat deze n autobusdiensten it op de openbare o.m., dat de auto- volgens het door mma, blijkbaar be>- d vervoer van haar at programma ver- aatsen, dat de ver dat de leden een e betalen en dat en vervoerd, maar oet, nu de vereeni- it tot dusver nog is geweigerd, zoo- oer voor een ieder Dverwegingen moe- iging georganiseer- .nvankelijk oordeel •den beschouwd als voor volgens de wet delen van vervoer :ht, zoodat, nu de it bezit is van zoo- e ambtenaren van ;d waren het door- te beletten, ging werd derhalve WEERBERICHT. .vond van 22 Aug.: wind uit W. rich- ilkt, weinig of geen Lering in tempera- nmiddag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóquo en Girorekening 44455 n Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losso nummers 5 cent. Advertontlün 30 cont por rogol. Ingozondon mododoollngon 00 cont por rogol. Kloino Advortcntiön Dinsdags en Vrijdags X 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. aiddag 3 u.: 761. >or fietsen: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De vraag werd gedaan of er in ons voor-artikel van de vorige week toch niet iet» onbillijk» is tegenover tal van vrij zinnigen, die toch als steunpilaren van het gezag kunnen worden aangemerkt en die in hun gezins-en huwelijksleven aan een ieder ten voorbeeld kunnen wor den gesteld. Zij erkennen niet de souvereiniteit Gods van Wien alle gezag afdaalt, maar toch geven zij blijk het gezag van de Over heid hoog te willen houden en alle ge zagsondermijning tegen te gaan. Er zijn onder hen voortreffelijke magistraten die ook door hun wijze van optreden bij an deren gezag weten af te dwingen. Zij zien het huwelijk niet als een goddelijke in stelling, maar toch beschouwen ze het als een hoog te waardeeren goed waaraan zij niet getornd willen zien. En hoewel zij persoonlijk niet op het standpunt staan dat de Kerk door God op aarde is ge steld, hebben zij toch hooge eerbied voor de Kerk wier vrijheid zij1 eerbiedigen, evenals zij ook het recht en de vrijheid van de Christelijke school volmondig er kennen. Welnu, zoo wordt gevraagd, is het dan niet onbillijk te zeggen dat het door heel ■het leven niet in de eerste plaats gaat om den bovenbouw, maar om het fundament, om de beginselen? Wij willen in verband hiermede nog gaarne een enkele opmerking maken. Misschien kan het goed zijn daarbij op den voorgrond te stellen, dat wij niet hebben betoogd dat wat wij dan noemen de bovenbouw een onverschillige zaak zou zijn. Maar wel dit, dat het in de eerste plaats gaat om de beginselen waaruit ge leefd wordt en dat wie niet staat op het vaste fundament van Gods Woord, als het er op aankomt geen houvast heeft en wordt meegesleurd door de revolutionaire stroomingen van dezen tijd. Een zeker schrijver 'heeft gezegd, dat een veel voorkomend verschijnsel is, dat de belijders van den Christus zeer ver ten achter blijven bij den eisch van hun be ginsel en dat velen, die Gods Woord ver werpen veel hooger staan dan men op grond van bun beginsel zou kunnen ver wachten. D'e voorbeelden liggen voor het grijpen. Reeds als we verschillende in den Bijbel voorkomende figuren bestudeeren en zeker niet minder in den tijd waarin wij nu leven. Er zijn onder ben, die den menscb als een autonoom wezen beschouwen, ede le figuren, tegenstanders van elke revolu tionaire beweging. Maar dat is bet toch niet waar (het hier oin gaat! Het beginsel beslist! Hoe zal iemand, die zelf het gezag van God miskent, van anderen eischen dat zij het gezag zullen eerbiedigen? Wanneer b.v. een burgemeester niet erkent het ge zag dergenen, die boven hem gesteld zijn en aan wie bij zijn gezag als burgemeester ontleent, (hoe kan hij dan verwachten en eischen, dat anderen zijn gezag zullen er kennen? Wie de souvereiniteit Gods verwerpt mag dan uit nuttigheidsoverwegingen al lerlei gronden ter handhaving van het gezag aanvoeren, een krachtig wapen in den strijd der geesten heeft hij toch niet. En hetzelfde geldt ook voor velerlei ander gebied. Als iemand zoo vrij-zinnig is, dat 'hij voor zich 'het recht opeischt om zelf uit te maken wat goed is en kwaad, recht en onrecht, dan moet hij óók aan anderen die vrijheid gunnen. En wanneer dan b.v. de communisten voor zich de macht opeischen en komen met hun theorieën, dat het huwelijk een kapitalistische instelling is, die opgeruimd moet worden en dat de mensch het recht heeft zich in volle vrijheid uit te leven, dan mag men dat betreuren en het als in strijd met de traditie en de geldende mo raal afkeuren., maar dan mist men toch de kracht om met gezag tegen dergelijke dwalingen op te treden. En niet anders staat het met de natio- naal-socialistische beweging. Als van die zijde geleerd wordt, dat de staat almach tig is en alwijs, dat alléén de dictator 'het voor het zeggen moet hebben, dat de staat moet heerschen over de kerk en de school, in het maatschappelijk leven en in de ge zinnen, dat voor de macht en het ver meende belang van den staat alles moet wijken, dan beeft bij, die niet geworteld staat in de beginselen in Gods Woord ge geven, geen enkel wapen. Hij mag het dan betreuren, dat zoo wordt gehandeld, hij mag desnoods protesteeren, maar een deugdelijk wapen om dergelijke dwaalgeesten te weerstaan heeft hij niet. Het is dan ook niet toevallig, dat on langs een leidend liberaal orgaan moest erkennen, dat in Duitschland nog slechts alleen van positief Christelijke zijde tegen stand tegen de toepassing van de Nat.- socialistische beginselen wordt geboden. Ook. bij de beoordeeling van de velerlei propaganda staat alleen sterk hij, die let op de beginselen. Wie dat niet doet, komt altijd falikant uit. Hij zal moeten toegeven, dat er onder de socialisten dan toch maar hoogstaande figuren zijn. Moeten erkennen, dat de communisten in Rusland op meer dan één gebied, dan toch maar wat hebben weten te bereiken. Moeten toestemmen, dat de nationaal-socialisten toch ook wel eens zeer juiste opmerkingen maken, dat ook daar toch wel heel wat goeds te vinden is, en dat te meer als zij zich in verband met de omstandigheden vaak moeten matigen om invloed te krijgen. Wie alléén let op den bovenbouw en niet op het fundament, op den stam en niet op den wortel, zal altijd bedrogen uitkomen. Ddarom is 'het noodig na te gaan de diepere beginselen waaruit de verschillen de stroomingen voortkomen. Te onder zoeken de Schriften of de dingen, die ge propageerd worden in overeenstemming zijn met de ordinantiën Gods. En dan ook op grond van dat onder zoek beslist partij te kiezen en zich te stellen tegen alles wat niet is naar den eisch van Gods Woord. en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuw sterkende Glazen Buisje 75 st. Bij Apoth. en Dro gisten. (Adv.) Wapenstilstand in het Noorden. Weer een offensief tegen Madrid aangekondigd. De wapenstilstand, welke gisteren prac- tisch aan het front in het Noord-Westen van Spanje heeft geheerscht, is een gevolg van de bemoeiingen van den bisschop van het diocees Yittoria, dat de Spaan- sche provincies Alava, Guipuzcoa en Vis- caya omvat. Bisschop Mugica heeft po gingen in het werk gesteld, om een einde te maken aan het bloedvergieten tusschen de Basken van alle politieke richtingen onderling. De leiders der Baskische vrijwilligers hebben naar aanleiding van de bemoei ingen van den kerkvorst besprekingen gevoerd met het doel, een Baskische de legatie samen te stellen, welke naar Pam plona en Burgos zal gaan, om met gene raal Cabanellas en Mola over een herstel van den vrede in het Noordwesten van Spanje te onderhandelen. Indien deze onderhandelingen met suc ces zouden worden bekroond, zouden de provincies Viscaya en Guipuzcoa prac- tisch neutraal gebied onder controle der nationalisten worden. De rust aan het front rond San Sebas tian werd gisteren door een aantal diplo matieke en consulaire vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden benut, om in auto's" over de Fransche grens naar Hendaye te vluchten. Intusschen getuigt de regeering nog steeds van een desperate vastberaden heid. Een telegram uit Hendaye citeert ter illustratie het volgende uit de „Frente Populair": „Wanneer al het monumentale en schoone van het land, dat zich in handen vaa de militairen bevindt, moet worden vernield, welnu dan zal het vernield worden. Wanneer het geheele vaderland met den aardbodem gelijk gemaakt moet wor den en de overlevenden het leven zul len moeten lijden van de primitieve Ibe riërs, welnu dan zal het met den aard bodem gelijk worden gemaakt." Reeds 31 provincies door de nationale troepen bezet. De correspondent van de Diario de Lisboa in Andalusie meldt, dat wellicht binnen vier of vijf dagen door de natio nale troepen een beslissend offensief tegen Madrid zal worden ingezet. Hij deelt mede, dat drie colonnes legion naires en Mooren naar de hoofdstad op rukken. Sprekende voor radio-Sevilla, heeft ge neraal Queipo de Llano verklaard, dat de nationalisten op het oogenblik 31 pro vincies hebben bezet, de volksfronttroepen daarentegen slechts achttien. Opstandelingen rukken op naar Toledo. D'e zender van Sevilla deelt mede, dat af deelingen van het Spaansche Vreem delingenlegioen onder leiding van over*- ste Yague de stad Trojilla hebben be reikt en Vrijdagmorgen verdei zijn opge rukt naar Toledo- om de daar in het Al cazar ingesloten opstandelingen te be vrijden. De Duitscbe gezant te Moskou en de D'uitsche zaakgelastigde te Madrid hebben hij de respectieve regeeringen een scherp protest ingediend wegens de ophitsende en lasterlijke propaganda middels de ra dio tegen Duitschland en Duitschers gevoerd. Rome aanvaardt Fransch voor stel Inzake non-Interventie. Italië heeft het Fransche voorstel in zake non-interventie in Spanje aanvaard zonder de ophelderingen uit Parijs af te wachten. Ciano heeft dit aan den Fran- schen ambassadeur meegedeeld. Het heeft aan zijn aanvaarding de reeds aan de Fransche regeering meegedeelde reser ves toegevoegd betreffende inzamelingen en de toetreding van alle Europeesche mogendheden die wapenfabrieken bezit ten. Gcheïmzinige reis van Rijksbestuurder Horthy. Te Budapest tast men omtrent het wer kelijke doel van de reis van den Hon- gaarschen rijksbestuurder Horthy in het duister. Van o-fficieele zijde weigert men eenige toelichting te geven. Achensee, in Noord-Tirol, waar Horthy op gemzen gaat jagen, is van Oostenrijk uit niet anders per auto te bereiken dan over Duitseh gebied, en wel over Berchtesgaden, waar Hit- Ier zich op 'het oogenblik bevindt. Voor de gemzenjacht behoeft men zich niet juist het aan Duitschland grenzende Tirol ui't te kiezen. Gemzen zijn ook in Stiermarken, dat vanuit Hongarije veel gemakkelijker te bereiken valt. D'e Oostenrijksche regeering had Hor thy vroeger reeds herhaaldelijk verzocht een bezoek aan Oostenrijk te brengen; aan deze uitnoo'diging heeft Horthy thans ge hoor gegeven. Slechts in één enkel opzicht heeft zijn reis een politieke be'teekenis; zij is een symptoom van de hartelijke en nauwe be trekkingen tusschen Oostenrijk en Hon garije. Stefani bericht uit Budapest: In gezag hebbende Hongaarsche kringen worden alle geruchten en veronderstellingen met betrekking tot de reis van Horthy naar Oostenrijk tegengesproken. Zijn reis heeft een strikt particulier ka rakter, doc'h bevestigt uiteraard de nau we vriendschap die tusschen Oostenrijk en Hongarije bestaat op de basis van het pact van Rome. Reuter meldt nog uit Weenen: Bevoegde Oostenrijksche kringen vesti gen er de aandacht op, dat Horthy door geen enkelen Oostenrijkschen minister of politieke figuur op zijn reis door Tirol be geleid wordt. Vanuit Innsbrück wordt gemeld, dat de geruchten over een samentreffen van Horthy met Hitier, zoowel van Duitscbe als van O o s - tenrijksche zij-de steeds toenemen. Weensche kringen geven de mogelijk heid van zulk een ontmoeting toe, zonder de geruchten evenwel te bevestigen. DE SPIONNAGE IN BELG IE. Voornaamste verdachte legit volledige bekentenis af. In verband met de spionnagezaak te La Calamine zijn Vrijdag nog twee per sonen aangehouden, n.l. een taxi-chauf feur Lavalle en een soldaat. De beide verdachten zijn ondervraagd door den rechter van instructie'. Zij zouden reeds een gedeelte van de hun ten laste ge legde feiten bekend hebben, meldt het „Hbld." De twee taxi-chauffeurs zullen waar schijnlijk kunnen bewijzen, dat zij slechts werktuigen zijn geweest en te goeder trouw hebben gehandeld. De voornaam ste verdachte schijnt de soldaat Meessen te zijn, die heeft bekend in het kamp te Beverloo een machinegeweer te heb ben gestolen, dat met hulp van een hand langer over de Duitsche grens werd ge smokkeld. Zij zouden daarvoor fr. 30.000 ontvangen. Mauwe, een andere verdachte, wordt nog beschuldigd van andere feiten. Hij is een tijdlang werkzaam geweest aan het fort van Batice en zou belangrijke docu menten betreffende de verdedigingswer ken hebben verkocht. Intusschen wordt het onderzoek voort gezet. Toenemende activiteit der communisten in Waalsch België. Be staking in de steenkolenindustrie van het Luiksche heeft zich gisteren op nieuw uitgebreid. In vrijwel alle mijnen is het werk geheel of gedeeltelijk stop gezet. Het aantal stakers wordt op circa 25.000 geschat. Alles is rustig. Uit de streek rond Herenthals worden van A. G. van der Rest Aas- Apotheker Goes BV* Franco varzending door gahaal Zeeland. daarentegen vrij ernstige relletjes gemeld, veroorzaakt door de stakers van een me- taalfabriek te Olen. De maréchaussóe was gedwongen han delend op te treden. Tegen een duizend tal stakers werd een charge uitgevoerd. Naar de Belgische „Standaard" meldt, valt in het industriegebied van Wallonië een toenemende activiteit der communis ten waar te nemen met het doel een nieuwe algemeene staking te ontketenen. Korte Berichten. Moskou is geteisterd door een zwaar noodweer, tengevolge waarvan tal van straten onder water werden gezet en ver schillende huizen werden beschadigd. De bliksem is ingeslagen in een naph- ta-raffinaderij als gevolg waarvan een brand ontstond, die enorme schade heeft aangericht. Vijf arbeiders zijn bij den brand om het leven gekomen. DE HANDEL IN MOSSELEN. De heer Drop stelt vragen. D'oor den heer Drop zijn aan den mi nister van Landbouw en Visscherij de volgende vragen gesteld: I. Is het waar dat onder leiding of met medewerking van het Centraal Ver koopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom combinaties zijn gevormd voor den handel in mosselen in Frankrijk en Bel gië en dat in deze combinaties slechts enkele, in hoofdzaak buitenlandsche on dernemingen zijn opgenomen? II. Indien vraag I geheel of ten deele bevestigend moet worden beantwoord, wil de minister dan uitvoerig mededee- len: a. welk direct of indirect aandeel het Centraal Verkoopkantoor in de tot stand- koming der combinaties heeft gehad, als mede of hierbij financieele en andere be langen van dit kantoor, de directie of de bestuursleden daarvan betrokken zijn; b. of het waar is, dat de tot standko- ming van voormelde combinaties 'heeft geleid of dreigt te leiden tot trustvor ming met bevoorrechting van den groot handel, alsook tot monopolistische prijs bepaling; c. of naar zijn meening door het beleid van het Centraal Verkoopkantoor ook de belangen der mosselkweekers in het algemeen en de belangen der kleine mos selkweekers en handelaren voldoende zijn gewaarborgd, en zoo ja, waarop 's minis ters oordeel in dezen dan steunt? VERGETEN VAN BELASTINGKAART. Lagere boete gevraagd. De bestuurder van een motorrijtuig, waarvoor de verschuldigde belasting is betaald maar die de betreffende belasting- kaart bij' 't toezicht volgens art. 15 van de motorrijtuigenbelastingwet niet kan ver toonen, wordt na het opmaken van een (proces-verbaal, thans gemeenlijk in de gelegenheid gesteld een schikking te tref fen, waarbiji de minimum boete is vastge steld op f 3. Aangezien deze minimum boete naar de meeninig van de K. N.. A. G. voor der gelijke overtreding naar verhouding zeer hoog is, heeft zij1 aan den minister van Financiën verzocht, het bedrag van deze minimum boete tot b.v. de helft, zijnde f 1.50, terug te brengen. DE VERDERE SPOORWEG- ELECTRIFICATIE. Mooi object voor werkverruiming. Zooals men weet, is reeds een aanvang gjmaakt met 'het plaatsen van de palen van den bovenbouw voor de verdere spoorweg-electrificatie. Thans zal binnen kort worden overgegaan tot het maken van veertien onderstations, die moeten dienen om den draaistroom, die de stroomleveranciers aanvoeren, te trans- formeeren in gelijkstroom. Ontworpen zijn vijf types, verschillend naar behoefte, die bovengronds zullen worden geplaatst. Bovendien zullen een- en-twintig schakelstations worden ge bouwd, kleine gebouwtjes, dienende voor het parallel schakelen van de boven leiding en schakels vormende tusschen de onderstations. D'e onderstations komen te Amsterdam, Nieuwersluis', Utrecht (Noord), Geldermalsen, Orthen, Boxtel, Woensel, Dén Haag, Moordrecht Woer- den Utrecht (Zuid), Maarshergen, Ede en Arnhem. De schakelstations komen te Binnenland. Ernstig ongeluk aan de Hembrug. Vragen over het centraal verkoopkantoor van mosselen. Het clandestien bereiden van margarine. Stand van de landbouwgewassen. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Opmarsch naar Malaga. De activiteit der communisten in België. Geheimzinnige reis van den Hongaarschen bestuurder Horthy. Ingezonden Mededeellng. De van OUDS BEKENDE naam B E R T E L S waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan lederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar oi coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam "Weesper Karspel, Abcoude, Baambrugge, Maarssen, Bunnik, Driebergen, Ameron- gen, Ede, Rhenen, Vleuten, Papekop, Gouda, Nieuwerkerk, Rotterdam, Zeven huizen, Zoetermeer, Houten, Culem- borg, Zaltbommel, Hedel, Vught en Best. Er is voor alle gebouwen een tijdstip be paald binnen hetwelk ze gereed moeten zijn. D© grootste termijn is 13 maanden, zoodat het geheele werk ruim een jaar zal duren. D'e kosten van het werk, dat voor Rijksrekening wordt uitgevoerd, worden geraamd op f 458.000. De aanbesteding zal plaats hebben höj de Ned. Spoorwegen te Utrecht op 15 Sept. a.s. DE DISTRIBUTIE VAN 6000 TON VET. Er is gieien sprake van dal de middenstand wordt uitgeschakeld. Bij informatie ter bevoegder plaatse omtrent het bericht van 'het Nod. Week blad voor Kruidenierswaren, volgens het welk de 'distributie van 6000 ton vet, door de regeering toegezegd bij de verhooging van den accijns op oliën en vetten, zeer waarschijnlijk buiten den middenstand om zou geschieden, is ons gebleken, zegt het „Hbld", dat dit bericht met de wer kelijke voornemens van de regeering ten eenenmale in strijd is. Men verklaarde ons namelijk met den meesten nadruk, dat 't geheel anders dan in 'het bericht wordt gezegd, het streven van de regeering is bij de distributie van het bedoelde vet zooveel mogelijk de nor male distributie-organen in te schakelen. D'e mogelijkheid daarvan en de wijze waarop zal voor elk product afzonderlijk worden bekeken, eventueel in overleg met de betrokken organisaties. ODbsgelijks is 't streven ook ten aanzien van andere producten, die voor bijzondere verstrekking in aanmerking komen. Zoo is er toevallig juist gisteren ten departe- mente van sociale zaken een conferentie geweest met een belangrijke distribuan- ten-organisatie over de 'distributie van de blifcgroenten. NED. HANDELAREN IN BRAND STOFFEN. D'e Bond van Nederlandsche Handela ren in brandstoffen, omvattende de helft van het aantal in ons land gevestigde de taillisten in brandstoffen, heeft zich met een adres tot de leden van de Staten- Generaal gewend D'e bond bestrijdt daar in de bewering, dat de prijzen hoog zijn, en dat de producent niet ontvangen zou wat hem toekomt. Aan de hand van de geldelijke uitkom sten van de mijnen wordt voorts aange toond, dat de mijnen niet met verlies werken, zoodat er geen reden is om het distributiestelsel in discrediet te brengen op grond van het feit, dat de producent niet ontvangen zou wat hem redelijk toe komt. Voorts toont het adres met cijfers aan, dat de kleinhandelsprijzen de daling van de groothandelsprijzen niet alleen hebben gevolgd, maar deze soms nog hebben overtroffen. Dagblad van de N.S.B. In „Volk en Vaderland" deelt de leider van de N.S.B. mede, dat hij een dag blad (avondeditie) zal stichten, dat met November zal verschijnen onder hoofd redactie van Mr M. M. Rost van Ton ningen. Daarnaast zal het weekblad „Volk en Vaderland" blijven bestaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1