Uitbreiding van de vloot in Indiê eerste blad VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 273 Schadeloosstelling en pensioen. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. RITSEMA STOFZUIGERFABRIEK. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraut 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postcheque en Girorekening -44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonnomcnton voor Middolburg, Goes en Ylissingon f 0.20. Losse nummors 5 coat. AdvertontlUn 00 cent por regel. Ingezonden modedeellngen 00 cent por regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onder de door de regeering aanhangig gemaakte 'voorstellen tot wijziging van de Grondwet, trekt de aandacht wat betrek king heeft op de schadeloosstelling en het pensioen voor leden van de Tweede Ka- mei'. Door de Grondwetscommissie was voor gesteld de schadeloosstelling te bepalen op f4000 per jaar. Een minderheid van de commissie had in haar afzonderlijke nota voorgesteld het bedrag der schade loosstelling vast te stellen op f4500 per jaar. De regeering heeft het voorstel van de commissie overgenomen. In de Memorie van Antwoord merkt zij op, wel iets te gevoelen voor het voorstel der minderheid omdat het lidmaatschap van de Tweede Kamer inderdaad bijzondere onkosten me debrengt, welke te grooter zijn naarmate de Kamerleden intensiever aan het par lementaire werk deelnemen en met meer ar'beid in commissies der Kamer worden belast. Zij heeft echter een schadeloosstelling van f4000 aanvaard, omdat zij zich vleit met de verwachting, dat de burgerzin in ons volk nog groot genoeg is, dat niet dan in uiterste noodzaak personen, wegens hun bekwaamheid aangezocht, zich niet beschikbaar zullen stellen met het oog op het bedrag der schadeloosstelling. Het komt ons voor, dat de regeering zeer verstandig deed, met het voorstel der minderheid niet aam te nemen. Zoolang het mogelijk blijkt en naar bet schijnt zonder eenig bezwaar bet lidmaatschap van de Tweede Kamer te oombineeren met de betrekking van bur gemeester, van wethouder van zeer groote gemeenten, van Gedeputeerde, van predi kant bij een groote gemeente en zoo veel meer, is er geen enkele reden om de scha deloosstelling booger te bepalen, dan nu wordt voorgesteld. Wel zou, zonder dat 's lands belang ook maar eenigermate ge schaad werd, een verder gaande verlaging kunnen worden toegepast. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat bet bedrag der schadeloosstelling iemand, die men gaarne in de Kamer zou zien, verhindert zich beschikbaar te stellen. In een dergelijk geval is echter een bedrag van f 500 ook van geen beteekenis. Wat aangaat de pensioenen wordt voor gesteld1 bet jaarlijksche pensioen te verla gen van f 150 tot f 120 per jaar en bet maximum van f 3000 tot f 2800. De Staatscommissie had voorgesteld het maximum pensioen te stellen op f2400, maar de regeering beeft gemeend tot 2800 gld. te moeten gaan; door deze wijziging, zegt zij, zal bet pensioen der Kamerleden, evenals zulks ten aanzien van de wedden der ambtenaren het geval is, in maximum 70 pet. kunnen bedragen van hun maxi mum. Dat „evenals" is in dit verhand koste lijk. Alsof ook ambtenaren in ongeveer 24 jaar hun maximum-pensioen kunnen verdienen en alsof ook ambtenaren hun pensioen zonder premiestorting ontvan gen. Heel die pensioengeschiedenis zooals die nu is en wordt geregeld, schijnt ons een dwaze instelling. Dat een pensioen op gevorderden leef tijd in uitzicht wordt gesteld, fiat. Maar dat, zooals nu mogelijk is en in de practij'k ook voorkomt bij tusschentijdsche verkiezingen, personen, die gedurende een jaar het lidmaatschap van de Kamer com bineeren met een goed bezoldigde betrek king of betrekkingen, behalve de schade loosstelling ook nog laten we zeggen ge durende 30 jaar een bedrag van f 120 per jaar toucheeren, is de zotheid gekroond. Een Kamerlid, die op 35-jarigen leef tijd niet herkozen wordt of na een vier jarige zittingsperiode ontslag neemt, be houdt zijn levenslang recht op een uit- keering van 4 maal f 120 per jaar. Zelfs al mocht hij later minister wor den. Ja, ook dat nog! De Staatscommissie had voorgesteld het genot van bedoeld pensioen op te schor ten gedurende den tijd dat een gewezen Kamerlid m i n i s t e r is. D'e regeering nam dit voorstel echter niet over uit over weging, „dat het niet rationeel zou zija een minister zijn pensioen als gewezen Kamerlid te onthouden, zoolang deze pen sioenen bij het aanvaarden van alle an dere ambten onverkort uitgekeerd wor den". Deze redeneering snijdt geen 'hout. Straks kan men, als een voorstel aan de orde mocht komen om cumulatie van Kamerleden-pensioen met inkomsten uit openbare ambten te verbinden, de zaak omkeeren en zeggen, dat zulks toch niet aangaat uit overweging, dat toch ook een minister zijn pensioen als gewezen Kamerlid behoudt. Wij hopen, dat de Kamer hier een ver standig initiatief zal toonen, door derge lijke cumulatie onmogelijk te maken en tevens het maximum-pensioen te verlagen. In verband hiermede is nog een goed werk te doen. Voorgesteld wordt de pensioenen voor gewezen Kamerleden te verlagen, evenwel met deze beperking, dat reeds genoten pensioenen van Kamerleden niet worden verminderd. Noodgedwongen zijn ook de pensioenen van ambtenaren verlaagd. Daartegen is hoe pijnlijk dit voor sommigen ook moge zijn in redelijkheid geen bezwaar te maken. Maar welk een indruk moet het dan wel geven als de pensioenen van ex-Ka- merl'eden, vaak gecombineerd met goed bezoldigde betrekkingen, onverkort wor den gehandhaafd! Hier is bij de verdere behandeling voor de Kamer goed werk te doen. BEIDE PARTIJEN MELDEN SUCCESSEN. Duitschland dreigt. Door stafofficieren van generaal Mola werd aan een „Un. Press"-correspondent medegedeeld, dat het zwaartepunt der militaire operaties van hetNoordelijk front Saragossa, San Sebastian en Sierra de Guadarrama dezer dagen zal verlegd wor den naar het Zuiden, op de lijn Malaga Granada. Deze gewijzigde gevechtstactiek van de opstandige bevelhebbers Franco en Mola is klaarblijkelijk een gevolg van het feit, dat de beide generaals hebben ingezien, dat een definitieve beslissing voor Madrid niet kan vallen, vóór dat Malaga, het steun punt der regeeringsv1oot in handen van de rebellen zal zij n. Men kan hieruit afleiden, dat de in name van Madrid voor de opstandelingen toch moeilijker is dan ze in het begin van den burgeroorlog lieten voorkomen. De troepen der Madrileensche regeering, welke van Valencia naar de Balearen waren gezonden, hebben volgens een be richt van den zender der opstandelin gen te Palma op Mallorca een verplette rende nederlaag geleden. Bij een nieuwe landingspoging op Mal lorca zijn zij in een moorddadigen strijd bijna totaal vernietigd. Tweeduizend aan hangers der regeering zijn gedood. Er werd geen pardon gegeven, er werden geen gevangenen gemaakt. Ook wordt gemeld, dat de troepen van generaal Franco Acidona bij Malaga heb ben ingenomen. In Badajoz hebben de opstandelingen een munitieopslagplaats gevonden met 40.000 geweren van het nieuwste model. Aan het front van Irun heeft gisteren geen ernstig treffen plaats gehad. De voor posten wisselden slechts enkele schoten. Uit Valladolid komt het bericht, dat de rebellen er daar in geslaagd zijn, drie vliegtuigen der regeering, n.l. twee drie- motorige bombardementsvliegtuigen en een jachttoestel te> dwingen te landen. De toestellen werden na hersteld te zijn bij de nationalistische luchtstrijdkrachten ingedeeld. Ook de regeering meldt echter succes sen. Ze deelt mede, dat haar troepen in Estremadura oprukken in de richting van Badajoz. Zij zullen trachten deze stad op de opstandelingen te heroveren. Gisteren heeft een regeeringscolonne de z.g. „spookcolonne", die uit Valencia afkom stig is, zich meester gemaakt van de stad Alia, in de Sierra de Guadelupe op 100 K.M. ten Z.W. van Madrid en op een ge lijken afstand van Badajoz. De opstande lingen werden hier op de vlucht gedre ven. Enkele krijgsgevangenen werden ge maakt. Deze overwinning opent, zoo wordt gezegd, den weg naar Badajoz. De minister van oorlog deelde mede, dat de regeeringstroepen gisteren met succes de opstandelingenstellingen heb ben aangevallen in de Sierra Guadarra ma. Een rebellencolonne werd volkomen vernietigd en een belangrijke oorlogsbuit viel den regeeringstroepen in handen. De minister voegde hieraan toe, dat de vijand op de vlucht gedreven was en vrachtauto's en oorlogstuig had achter gelaten. De omgeving van Navalperal is thans volkomen van vijanden gezuiverd. „In geheel Spanje zijn de doeleinden, welke het oppercommando zich heeft ge steld, bereikt", aldus de min. „Wat de rest betreft, zal ik niets zeggen, daar zulks noch opportuun noch discreet zou zijn. Op het front van de Sierra was en is het wacht woord: den vijand beletten te passeeren. Dit doel is bereikt. De opstandelingen zijn niet gepasseerd, ze zullen niet pas seeren en, wat meer is, vanaf vandaag beginnen zij terug te trekken." Moscou en Madrid. De hoofdredacteur van het Moskousche dagblad de „Prawda" is in Madrid aan gekomen. Hij heeft nog denzelfden dag een bezoek gebracht aan den minister president Giral, die zijn voldoening uitte over de talrijke bewijzen van vriendschap, die van Rusland zijn ontvangen. Alvo rens naar Madrid te komen had de hoofd redacteur, Koldzov genaamd, een bezoek gebracht aan Barcelona en aan den front sector Saragossa— Huesca. Een dreigend telegram. De bevelhebber van de linieschepen, die de leiding heeft over de ter assisten tie naar de Spaansche wateren gezonden Duitsche zeestrijdkrachten, heeft aan den commandant van de Spaansche regee- ringsvloot, naar aanleiding van het op treden jegens het Duitsche s.s. „Kame- run", het volgende telegram gezonden: „Nadat zoo juist eerst de inbreuk op het recht ten aanzien van de „Sevilla" door de Duitsche regeering is bijgelegd, heeft de kruiser „Libertad" gistermiddag het s.s. „Kamerun" buiten de Spaansche territoriale wateren in open zee bescho ten en door gewapende soldaten doen onderzoeken. Deze houding tegenover een Duitsch stoomschip is een misdaad tegen het recht van de vrije scheepvaart in open zee. Ik ben niet van zins, zulke daden van geweld te dulden. Ik heb mijn schepen instructie gegeven, tegen iedere ongerechtvaardigde daad van geweld uwer schepen met geweld op te treden." Onder leiding van schout-bij-nacht Böhm, den bevelhebber der verkennings strijdkrachten op den kruiser „Nürnberg", zijn gisteren uit Kiel en Wilhelmshafen ter aflossing van de tot dusverre in de Spaansche wateren aanwezige zeemacht uitgevaren het pantserschip „Admiral Grof Spee", de kruisers „Nürnberg" en „Leipzig", de vierde torpedoboot-flottielje met de torpedobooten „Greif" en „Falke" en van de derde torpedobootflottielje de torpedobooten „Jaguar" en „Wolff". Reuter meldt uit Berlijn: Volgens in lichtingen van Berlijnsche zijde is de bevelhebber van de marine, admiraal- generaal Raeder, per speciaal vliegtuig naar Berchtesgaden vertrokken, waar Hit- Ier verblijf houdt. Terwijl uit Berlijn nog wordt verzekerd, dat de „Kamerun" geen oorlogsmateriaal aan boord had en dat haar papieren vol komen in orde waren, meent Reuter te weten, dat het Spaansche oorlogsschip, dat de „Kamerun" aanhield, dit deed om te verhinderen, dat het Duitsche schip de blokkade zou verbreken, welke onlangs door de Spaansche regeering in bepaal de gebieden werd afgekondigd. NIEUWE BOTSINGEN IN PALESTINA. 15 Arabieren gedood. Men meent te weten, dat 15 Arabieren gedood zijn hij een gevecht tusschen een bende Arabieren en soldaten nabij Nedera in midden-Palestina. Het gevecht duurde den geheelen dag. In verschillende deelen van Palestina zijn opnieuw ongeregeldheden ontstaan. Te Haifa is een groep van drie Arabi sche vrouwen en een man beschoten in de nabijheid van de Joodsche nederzetting bij den berg Carmel. Eén der vrouwen werd gedood, terwijl een man werd gewond. Beleediging van Hitier. Een 60-jarige barones is door een spe ciale rechtbank in Darmstadt veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf wegens bet beleedigen van Hitier en het nazi regime. Een stucadoor, die in haar huis aan het werk was, hoorde de barones de beleedigende woorden uiten en verklikte baar. Spionnen in België gearresteerd. Donderdag is de gendarmerie te La Ga lamine (B.) overgegaan tot de aanhou ding van vier personen, drie mannen en een vrouw, die voor Duitschland spion neerden. De aanhouding schijnt een nog al bewogen karakter te hebben gehad, daar twee van de mannen weerstand bo den en trachtten te ontvluchten. In offi- cieele kringen wordt over de zaak een diep stilzwijgen bewaard. De moeilijkheden in de Belgische leger kampen. Van officieuss zijde verzekert men, dat de berichten over de relletjes die zich in de legerkampen te Beverloo en Bras- scbaat, naar aanleiding van de verlen ging van den militairen diensttijd, heb ben voorgedaan, sterk overdreven zijn ge worden. Te Brasscbaat zou het verzet bij de miliciens van bet 3e regiment lansiers zich enkel tot wat gemompel en gevloek hebben bepaald. Rltsema-Stofzui gers geven groo- tere voldoening en elschen minder onderhoud. Zijn goedkooper in ebruik en lager in aanschaffing dan uitenlandsche machines. Reeds v. f 49.50 af FiliaalMiddelburg, Heerengr. M 26a, Tel. 202 (Adv.) Belangrijk minder dan oorspronkelijk was aangenomen. De „Java-bode" meldt het volgende: De tegenspraak van Aneta-Holland op de ge ruchten, vermeld in de Indische Courant en het Soer. Handelsblad als zou de mi nister van defensie afgezien hebben van de uitbreiding der vloot in Ned.-Indië, is naar de letter juist, doch doet niets af aan bet feit, dat Indië voor de vloot belangrijk minder krijgt dan oorspronkelijk was aan genomen. Volgens het plan van minister Deckers ■zouden boven het bestaande minimum van één kruiser, vier jagers en zes onderzee booten, nog gebouwd worden twee kruisers acht jagers en twaalf onderzeebooten, ter wijl twee flottielje-leiders en een aantal onderzeebooten, te bouwen voor de verde diging in Nederland, ook voor Indië zou den worden bestemd. Bovendien zou de zeemacht 72 groote vliegtuigen krijgen. Met bet oog op de moeilijkbeden inza ke personeelsvoorziening voor den nieuw bouw, krijgt Indië echter twee jagers, zes onderzeebooten en twaalf groote vliegtui gen minder, terwijl ook afgezien is van den bouw van een tweede flottielje-vaar tuig. De vermindering met twaalf vlieg tuigen houdt verband met het feit, dat de luchtvaart voor het leger een aantal bom menwerpers meer krijgt. De bouw van een nieuwen kruiser, ter vervanging van een der oudere, waarvoor de „Sumatra" zou worden aangewezen, (terwijl de „Java" gemoderniseerd zou worden) gaat niet door. Ook de voorstelling in de pers ge geven van de feiten die zich te Beverloo afspeelden, blijkt, althans naar van de zelfde zijde wordt beweerd, onjuist te zijn geweest. Van een „complot" in den wa ren zin van het woord, was, zegt men, geen sprake. Men spreekt het ook tegen dat officieren door muitende soldaten mishandeld werden. Engeland waarschuwt zijn piloten. Het Engelsche ministerie van Lucht vaart maakt bekend, dat als gevolg van het uitgevaardigde verbod op vliegtuig transporten naar Spanje, elke piloot, die, door valscbe aangifte van de bestemming van een vliegtuig, de luchtvaartdecreten en de douanereglementen overtreedt, bij het luchtvaartministerie zal worden aan geklaagd, opdat dit tot intrekking of op schorting van diens vliegbrevet zal kun nen overgaan. Alle piloten zijn gewaar schuwd, dat het ministerie elke po ging, om direct of indirect vliegtuigen naar Spanje te zenden, zeer ernstig zal beoordeelen. Korte Berichten. Terwijl in een paar mijnschachten in Henegouwen, waar staking was uitge broken, de arbeiders weer aan het werk zijn gegaan, heeft de beweging in het Luikerbekken zich Donderdagochtend uit gebreid. Aldaar werd Donderdag in 28' mijnschachten gestaakt. Alles bleef ech ter rustig. 1 Ruim honderdduizend manschap pen met een indrukwekkende hoeveelheid oorlogsmateriaal zullen deelnemen aan de groote manoeuvres, die binnenkort te Irpinia (It.) zullen aanvangen. Tijdens de oefeningen zullen nieuwe wapenen be proefd worden. KONINGIN EN PRINSES TE ADELBODEN. Dinsdagmiddag hebben H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana met gevolg in drie dichte auto's een bezoek gebracht aan Adelboden, waar zij in den tuin van het Grand Hotel de thee gebruikten. Slechts weinig gasten waren in het ho tel. Maar spoedig ontdekte men, welk ge zelschap er was. De Koningin en de Prin ses zagen er opgewekt uit. DE SPECULAAS WORDT DUURDER. Overeenkomst tusschen fabrikanten. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide- nietswaren verneemt, is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de fabrikan- Binnenland. Koningin en Prinses te Lucern. Minister Deckers over de baconkwestie. De uitbreiding der vloot in Indië. De speculaas wordt duurder. Ernstig vliegongeval te Hilversum. Buitenland. Beide partijen in Spanje melden succes sen. Een dreigend Duitsch telegram. Nieuwe botsingen in Palestina. ten van speculaas om dit artikel tot geen lageren grossiersprijs dan 47 per kg netto in den handel te brengen. Tot dit oogenblik wenscht nog één fa brikant een ©enigszins afwijkend stand punt in te nemen, door zich slechts aan de overeenkomst te willen houden, voor- zoover bet nieuwe relaties betreft. Het moet nog worden afgewacht of de overige fabrikanten met deze restrictie genoegen zullen nemen. In elk geval staat vast, dat iedere niet gesanctionneerde afwijking zal worden ge straft met een volledigen boycot door den bond van meelhandelaren voor wat betreft de levering van Zeeuwsche bloem. De Ned. meelcentrale heeft voor het tot standkomen dezer overeenkomst baar in termediair verleend. DE DISTRIBUTIE VAN 6000 TON VET. Waarschijnlijk buiten den midden stand om. Het Nederlandsch Weekblad voor Krui denierswaren meldt, dat de distributie van 6000 ton vet, door de regeering toe gezegd bij de verhooging van den olie- en vetaccijns, zeer waarschijnlijk buiten den middenstand om zal geschieden. NIEUWE STEUNREGELING. De conferentie tusschen minister en wethouders. Naar wij vernemen, zal de in uitzicht gestelde bespreking tusschen minister Slingenberg en de wethouders der groote gemeenten betreffende wijziging van do steunregeling op 28 dezer plaats hebben in Zwolle. D'e conferentie zal worden bijgewoond door den secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken, mr dr Scholtens en een referendaris van dat de partement, den heer van Hoeven. ONGELUKKEN MET STILSTAANDE MOTORRIJTUIGEN. Rijkswegen krijgen parkeerplaatsen. Dé af deeling Wegen en Verkeer van de B.B.N. schrijft: Biji een niet onbelangrijk percentage van de ongevallen, die op de verkeerswe gen voorvallen, zijn stilstaande motorrij tuigen betrokken. Vooral 's avonds ge voelt de automobilist, die om eenige re den langs den weg gaat staan, zich al lesbehalve veilig. Bij den aanleg van nieuwe verkeerswe gen is men er reeds toe overgegaan, par keerplaatsen of min of meer verharde bermen aan te leggen, opdat bestuurders van automobielen de gelegenheid hebben, hün wagen buiten de lijn van het verkeer te parkeeren, b.v. voor bet verrichten van reparaties, e.d. D'eze bermen zijn echter niet altijd voldoende verbard, zoodat be stuurders van zware vrachtwagens er te gen opzien, daarvan gebruik te maken, uit vrees dat hun wagen zal wegzakken. Voor de veiligheid van het verkeer zou het wenschelijk zijn, dat alle nieuw aan te leggen wegen van goede uitwijkplaat sen werden voorzien. D'e B.B.N. heeft een verzoek van die strekking tot den minis ter van Waterstaat gericht. De bewindsman heeft geantwoord, dat het aanbrengen van harde bermen en par keerplaatsen langs rijkswegen in het voornemen ligt. In verband met de hier aan verbonden kosten mag evenwel niet worden verwacht, dat algemeene invoe ring spoedig zal geschieden. MISHANDELING VAN N. S. B.'ERS TE WOLFAARTSDIJK. Een viertal leden van de afdeeling van de N. S. B. te Wolf aarts dijk was Woens dagavond naar 's-H eerenhoek ver trokken teneinde daar te colporteeren. Aanvankelijk ging alles goed, doch op eens kwamen de colporteurs voor een groote saamgeschoolde menigte inwoners te staan en werden zij ernstig mishandeld. Hieraan werd ook deelgenomen door do vrouwen en meisjes. Met' alle mogelijke voorwerpen, zooals graszooden en slijk werden de N. S. B.'ers bekogeld, zoodat zij geheel bevuild en met gehavende klee ding de wijk moesten nemen. Van een en ander is aangifte gedaan bij de Rijkspolitie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1