Wijziging in de steunregeling. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De A. R. Landdag te 's-Gravenhage. BelangrijksteNieuws Binnenland DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 272 CJitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonncmcnton voor Middolburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent Advertontiön 30 cont per rogol. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De aangekondigde) wijzigingen in de steunregeling voor de werkloozen heeft met name in de groote steden nogal eenige beroering gebracht. En als men sommige in verband hiermede tot de regeering ge richte adressen gelooven mag, dan staat hier w ij z i g i n g gelijk met verslech tering. Dat is dus precies het tegenovergestel de van wat de regeering met deze wijzi gingen beoogde, n.l. het aanbrengen van verbeteringen in dezen zin, dat de voor dit doel beschikbare middelen meer billijk worden verdeeld, terwijl tege lijkertijd gepoogd wordt de uitgaven van de betrokken gezinnen te verlagen. Nu valt niet te ontkennen, dat verschil lende van de aangekondigde wijzigingen ook inderdaad als verbeteringen kunnen worden aangemerkt. "Wij denken hier aan de verhooging van de maximum-uitkeeringen voor de onder steunden met middelmatige en groote ge zinnen. Bij de bestaande regeling is het vaak zóó, dat het maximum-steunbedrag niet kan worden uitgekeerd, omdat men dan het voor deze groep vastgestelde per centage overschrijdt. Van deze bepaling worden vooral de groote gezinnen de dupe, omdat daardoor meermalen de kindertoe slag slechts gedeeltelijk kan worden ont vangen. Verhooging van het percentage beteekent dus voor deze gezinnen een daadwerkelijke verbetering. Als een be zwaar hiertegen is aangevoerd, dat de minister als „middelgroot" beschouwt een gezin met viefr kinderen, waarom het be ter zou zijn een gezin met drie kinderen als uitgangspunt te nemen. Daarover valt te praten. Een volgende verbetering betreft de ver hooging van het steunbedrag in de ruim 400 gemeenten, welke in de 9e klasse zijn geplaatst. Het steunbedrag voor deze gemeenten, thans f 7 voor uitgetrokkenen en f 6.50 voor dubbel uitgetrokkenen kan dan met 50 cent worden verhoogd. Voor het platteland een niet onbelang rijke vooruitgang. Toejuiching verdient eveneens de ver hooging van het steunbedrag aan sommi ge jonge arbeiders alsmede de verminde ring van den aftrek voor inkomens van inwonende kinderen, die lid zijn van een organisatie met werkloozenkas. Maar nu komen we aan de bezwaren. De h u u r b ij s 1 a g zal in twee etap pen met een tusschenruimte van 9 maan den worden afgeschaft. Dat kan althans voor kleinere gezinnen een vermindering van inkomen beteekenen. Aanvankelijk zal dat voor meerderen zeker het geval zijn. Of deze derving van inkomsten blijvend zal zijn, hangt mee af van de vraag of de middelen die de regeering wil nemen om tot verlaging van de huren te komen, aan het doel zullen beantwoorden. Zij wil n.l. de volkswoningbouw bevorderen, mede werken aan huurverlaging van bestaande woningwet-woningen en voorts de huis eigenaren, die zulks nog niet deden, prik kelen de huren terug te brengen op een voor de tegenwoordige omstandigheden redelijk bedrag. Hierin zit iets goeds. De bestaande, regelingen werken de verlaging van de huren in vele gevallen niet in do hand. Een ander bezwaar geldt de bepaling, dat arbeiders, die langdurig werkloos zijn, ten aanzien van de steunregeling niet meer beschouwd worden als te behooren tot hun eigenlijk beroep of vak, waarom voor hen in den vervolge een door den minister van sociale zaken vast te stellen standaardloon zal worden aangenomen. Op zichzelf zeker niet onredelijk. De vraag is slechts, op welk bedrag het stan daardloon wordt gefixeerd. Opmerking verdient hierbij1 nog, flat voor zooveel van de genoemde wijzigin- g n het gevolg mocht zijn, dat de steun van bepaalde personen daalt, de vermin dering aanvankelijk beperkt wordt, tot ten hoogste f 1.25 per week. Als we zoo de'geheéle regeling overzien en we houden er rekening mee, dat tege lijkertijd uitbreiding van de werkverschaf fing, vermindering van de rouleering en uitbreiding van de distributie van marga rine, vleesch en groenten in uitzicht is ge steld, dan kan niet worden ontkend, dat het kabaal, hetwelk in een deel van de pers tegen de voorgestelde regeling wordt gemaakt, op zijn zachtst gezegd, sterk is overdreven. Intusschen valt het toe te juichen, dat de regeering zich voor de aangevoerde be denkingen niet ongevoelig toont en dat Minister Golijn, teneinde het overleg te 'bevorderen), de invoering' van de nieuwe regeling met enkele weken heeft uitgesteld. Als aan de bezwaren geheel of gedeelte lijk kan worden tegemoet gekomen zonder dat de voor het platteland in uitzicht ge stelde verbeteringen in gevaar worden ge bracht, dan verdient zulks ongetwijfeld toejuiching. DE REBELLEN STAAN VOOR SAN SEBASTIAN. De „Evening Standaard" meldt, dat er sedert Woensdagmorgen hevige straat gevechten aan den gang zijn in San Se bastian en in Irun. De regeeringstroepen zouden uit hun defensieve stellingen bui ten de stadsgrens van San Sebastian ge vlucht zijn en onder dekking van het vuur van een kleine in een zijrivier van de Bidassoa liggende torpedoboot met achterlating van vele dooden naar de stad terugkeeren. San Sebastian werd van drie kanten tegelijkertijd door de troepen der natio nalisten aangevallen, wier voorhoede reeds in de straten der buitenwijken met de tegenstanders in contact is. In de hoofdstraten hebben de regeeringstroepen barricaden opgericht. Een regiment van het vreemdelingen legioen zou ter versterking van het front van San Sebastian vertrokken zijn. De regeeringstroepen hebben eveneens ver sterking gekregen. De gouverneur van San Sebastian deelt mede, dat het volksfront een nota heeft openbaar gemaakt, waarin wordt ver klaard, dat, indien de stad andermaal zou worden gebombardeerd, snel recht zal worden gedaan aan de personen, die be schuldigd worden van deelneming aan het fascistisch verraad. In zijn uitzending van 13.30 uur heeft de radiozender der rebellen te Sevilla gis termiddag medegedeeld, dat de colonnes van Valera den regeeringstroepen een nederlaag hebben toegebracht in het ge bied van Granada, zoodat Malaga 'nog meer geïsoleerd is. De nationalistische troepen bezetten thans een linie, die uit gaat van Cordoba langs Caceree loopt en tot Aragon doorgetrokken kan worden. Verder meldde de zender, dat Ibia bezet is, waar zich een belangrijke wapen fabriek bevindt. Madrid, aldus de zender ver der, bevindt zich in een hope- loozen toestand. Generaal Mola heeft verklaard, dat hij een veldslag in de straten der hoofdstad wil vermijden, daar Madrid zich wel uit eigen beweging zal overgeven. Volgens verklaringen van een Engelsch onderdaan, die te Gibraltar is aangeko men, zijn gisteren ongeveer 800 Marok- kaansche soldaten uit Tetoean per vlieg tuig te Sevilla geland. Regelmatig arriveeren zoo, naar hij zei- de, eiken dag Marokkaansche troepen. Zij worden vervoerd door een vloot van tien vliegtuigen van Duitsch type, elk plaats biedend voor dertig man. Deze vliegtui gen steken dagelijks de straat van Gibral tar over. Uit Madrid wordt aan de „Frente Popu lar" gemeld, dat in een communiqué van den minister van oorlog bevestigd wordt, dat de kruiser der opstandelingen de „Al- mirante Cervera", die gisteren San Se bastian heeft gebombardeerd, door een granaat die uit een der forten door de regeeringstroepen was afgeschoten, ter hoogte van de waterlijn is getroffen. De kruiser staakte direct den strijd en zette in allerijl koers naar het Westen. Omtrent de gevechten van gistermiddag wordt nog vernomen, dat door het bom bardement van de kruisers der nationa listen zoowel in Irun als in San Sebas tian groote schade is aangericht. In San Sebastian zelf vielen tal van granaten in de straten, o.a. nabij het Fransche consulaat. Tegen zes uur gistermiddag naderde een pantsertrein van de volksfronters ter verkenning de gevechtslinies van de na tionalisten. Deze openden het vuur, doch de trein reed voort. Op deze wijze nader de de trein tot op honderd meter van de stellingen der nationalisten en keerde toen weer terug naar Irun. De Madrileensche regoering meldt een belangrijke overwinning van generaal Mangad op het Guadarrama-front, waar bij 6 stukken zwaar geschut werden ver overd. De regeering zal geen strijdgassen aanwenden. De Spaansche ambassadeur te Londen voerde een telefonisch gesprek met den minister van buitenlandsche zaken te Madrid. Deze machtigde den gezant, de berichten tegen te spreken, volgens welke de Madrileensche regeering van plan zou zijn strijdgassen te gebruiken. Menschen levend in brand gestoken. Een bizondere correspondent van de „Diaro de Lisboa" meldt uit Almendra- lejo, dat daar de gruweldaden van de rooden haar hoogtepunt hebben bereikt. Tachtig personen zijn er vermoord, van wie een groot deel werd gekruisigd, met benzine overgoten en vervolgens levend in brand gestoken. Een grondeigenaar is tezamen met zijn beide kinderen eveneens levend verbrand. Eerst werden de kinderen in brand ge stoken en nadat de vader hun vermoor ding had moeten aanzien, onderging hij hetzelfde lot. In de plaatselijke gevangenis zijn acht en dertig burgers vermoord. Een Duitsch vrachtschip aan gehouden. Het Duitsche s.s. „Kamerun", dat onder weg naar Genua Cadiz wilde aanloopen, om, ter uitvoering van een opdracht, vluchtelingen aan boord te nemen, is op 7% mijl van de kust doer den Spaan- schen onderzeeër B 6 en den Spaanschen kruiser „Libertad" door drie schoten ge dwongen bij te draaien. Het schip werd doorzocht en vervol gens weer vrijgelaten, maar gedwongen zijn koers te wijzigen en weg te stoomen in de richting van de Middellandsche Zee. Deze aanhouding heeft in politieke krin gen te Berlijn een levendige reactie ge wekt. Men acht het incident zeer ernstig. Officieuze kringen leggen er den na druk op, dat het incident zich voorge daan heeft buiten de territoriale wateren, zoodat deze daad in strijd is met het principe van de vrije zee en slechts ge rechtvaardigd zou kunnen zijn in geval van een oorlog. Men toont zich overigens zeer gereserveerd ten aanzien van de ge volgen, die de Duitsche regeering aan dit incident zal geven. Hitier bevindt zich op het oogenblik te Berchtesgaden; hij zal van het ge beurde op de hoogte worden gebracht. Het minste, dat men verwachten kan is, dat de Duitsche regeering formeele excuses en schadevergoeding zal eischen. Britsch vaartuig gebombardeerd. De Britsche destroyer „Blanche", die zich in de buurt van Melilla bevindt, is Maandag gebombardeerd door vliegtui gen behoorende tot de opstandelingen, die meenden met den Spaanschen destroyer- leider „Jose Luis Diaz" te doen te heb ben. Het Britsche oorlogsschip werd niet beschadigd. De leiders der opstandelingen hebben hun verontschuldigingen aange boden aan de Britsche autoriteiten. De internationale toestand. Reuter meldt uit Londen: Een lichte verbetering in den internationalen toe stand is ingetreden, doordat Italië een meer tegemoetkomende houding heeft aangenomen ten aanzien van het Fran sche voorstel tot niet-inmenging in Spanje. Italië eischt blijkbaar niet meer, dat de uitingen van sympathie in het buiten land ten opzichte van de partijen in Spanje worden gestaakt. Alleen de recru- teering en de financiëele hulp moeten thans nog worden besproken, doch de<ze vormen geen moeilijk punt. De geruchten over een mobilisatie van de Italiaansche luchtmacht worden te Rome tegengesproken. Het verbod van uitvoer van vliegtui gen uit Engeland naar Spanje heeft zoo wel betrekking op burgerlijke toestellen als op militaire; op geen enkele wijze mogen toestellen naar Spanje worden uitgevoerd. Indien Engelsche piloten toch vlieg tuigen zouden uitvoeren, zouden zij bij terugkeer op Engelsch gebied strafbaar zijn met een boete tot een maximum van 300 pond sterling. DE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIE BREIDT ZlCH UIT. De stakingsbeweging, welke een paar dagen geleden is uitgebroken, zoowel in het mijnbekken van Luik als in dat van Henegouwen, blijkt zich verder uit te breiden. Aanleiding daartoe is bet uit blijven van een accoord inzake betaald verlof. D'e mijneigenaren stellen voor de toe kenning van het betaald verlof den eisch, dat de arbeid gedurende een vol jaar bij eenzelfden werkgever is verricht, zooals trouwens bepaald wordt in het Koninklijk Besluit. D'e arbeiders achten het evenwel voldoende, dat een arbeider gedurende een jaar heeft gewerkt in de Belgische mijnen. D'e socialistische mijnwerkerscen trale heeft intusschen haar leden reeds opgeroepen tot een buitengewoon congres, dat a.s. Zondag zal worden gehouden. Men verwacht, dat reeds vanmorgen in vele schachten de arbeiders zullen wei geren af te dalen. ECONOMISCHE VERKENNING IN FINLAND. Ministers Gelissen en Deckers op reis naar Helsingfors. Naar wij vernemen worden de Minis ters van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, prof. ir. Gellissen en van Landbouw en Visscherij mr. dr. Deckers Maandag a.s. te Helsingfors verwacht. Het doel van dit Nederlandsche ministerieele be zoek is economische oriëntatie gelijk de Gaarne vestigen wij nogeens de aan dacht op de op 15 September te 's-Graven hage te houden landdag, georganiseerd door het Verband van A. R. Propaganda- clubs in Zuid-Holland. In verband met de mededeelingen om trent de goedkoope reisgelegenheid is er op gewezen, dat er dien dag als naar ge woonte een goedkoope trein rijdt. D'at is ook zoo. Deze trein vertrekt echter uit Den Haag op een tijdstip (20.20 uur) dat waarschijn lijk de landdag nog niet is afgeloopen. Verder verwijzen wij, wat prijzen enz. betreft, naar de publicatie in ons nummer van j.l. Dinsdag. Hierbij moet worden opgemerkt, dat er voor wat Middelburg en Walcheren be treft, misverstand dreigt te ontstaan, door dat de Nederlandsche Spoorwegen zich, voor wat Middelburg en omstreken betreft, in overleg met de Landdag-organisatie, reeds in verbinding hadden gesteld met den secretaris der A. R. Kiesvereeniging, den heer J. S. Hoek, Veersche Singel 65, voör de organisatie van 'het vervoer bij voldoende deelname per extra trein. De bezoekers uit Middelburg en de secretarissen der A. R. Kiesvereenigin- gen op de Walchersche dorpen, waarvan de deelnemers voor den aanvang der reis zijn aangewezen op Middelburg of Arne- muiden, doen derhalve goed ter bevorde ring van de gewenschte concentratie, ter verkrijging van zoo goedkoop mogelijken prijs en gunstigste vertrekuren, zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met den heer J. S. Hoek, die vóór 30 Aug. a.s. in het bezit van de opgaven moet zijn. Voor Goes en omgeving kan men zich wenden tot den heer B. P. D a v i d s e, voorzitter van de A. R. studie- en propa- gandaclubs, Bureau „D'e Zeeuw", Goes. beide bewindslieden indertijd ook hebben gedaan in Polen. De twee ministers zullen te Helsingfors besprekingen voeren met hun Finsche ambtgenooten. Het ligt overigens ook in de bedoeling hier en daar bezoeken te brengen aan industrieën en landbouw centra. De directeur-generaal van handel en nijverheid, dr. Hirschfeld, vergezelt de beide ministers op hun Finsche reis. Vreeselijke burgerkrijg in Liberia. Uit Kaap Palmas (Liberia) wordt ge meld: In de negerrepubliek is een bur geroorlog uitgebroken, welke met onge- loofelijke wreedheid wordt gevoerd. Dui zenden mannen, vrouwen en kinderen zijn in opstand gekomen tegen de regee ring en strijden een wanhopigen kamp tegen de regeeringstroepen aan de Kroe- kust. Dagelijks komen gewonde soldaten en negers aan, die mededeelingen doen omtrent de barbaarsche terreurdaden der soldaten. Ieder rebelleerend dorp wordt door de regeeringstroepen platgebrand, terwijl vrouwen en kinderen worden ver moord en alle levensmiddelen worden ver nietigd, om de opstandelingen uit te hongeren. De uitwijzing der 8 Italiaansche Volkenbondsjournalisten. D'e regeering van het kanton Genève 'heeft vergaderd over het uitwijzingsbe- sluit tegen de beruchte acht Italiaansche journalisten, die in de laatste Volken bondsvergadering tijdens de redevoering van den Negus schandaal hadden ge maakt. D'oor middel van hun advocaat in Genève hadden de acht Italianen her roeping van dit besluit aangevraagd. Met 4 (socialistische) tegen 1 stem heeft de ministerraad besloten het uitwij- zing&besluit te handhaven en het beroep der Italiaansche journalisten te verwer pen. D'e Italiaansche journalisten zullen nu waarschijnlijk bij de Zwitsersche Bonds- regeering in honger beroep gaan. Zooals men weet, heeft de Zwitsersche regeering onlangs besloten den Italiaanschen jour nalisten den toegang tot Zwitserland niet langer te weigeren. Koning Boris naar Italië. Koning Boris van Bulgarije en zijn echtgenoote Joanna zullen Vrijdag uit Berlijn vertrekken, om via Italië naar Sofia terug te keeren. In de omgeving van den koning wordt verklaard, dat het verblijf te Berlijn van particulieren aard was. D'e koningin heeft een Berlijnsch specialist geraad- Binnenland. De onregelmatigheden te Borsselen. De steun aan de kleine boeren. De vlootuitbreiding in Indië. Buitenland. De oorlog in Spanje. De aanvallen op San Sebastian. De internationale moei lijkheden. Dieigende mijnwerkersstaking in België. pleegd en een operatie ondergaan, welke goed geslaagd is. Nog steeds spanning in Palestina. Met het oog op de spanning, die in ge heel Palestina heerscht, als gevolg van de gewelddaden, die de laatste paar dagen in Palestina hebben plaats gevonden, heeft de regeering de conferentie, die Donderdag door 't Arabische stakingsco mité zou worden gehouden, om den toe stand te bespreken, verboden. Het treinverkeer is op verschillende trajecten gestaakt. Een uit Duitschland afkomstige auto, waarin een gezelschap Duitschers van Je ruzalem naar Jaffa reed, heeft een inci dent veroorzaakt. De auto was n.l. voor zien van een hakenkruisvlag waarin de Joden een provocatie zagen. Onderweg hebben onbekend gebleven personen de Duitsche auto beschoten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Korte Berichten. i Dinsdagmiddag heeft in het ijssta dion te Garmisch Part.enkirchen in een opslagplaats voor chemische artikelen een ontploffing in een groote amoniak- ketel plaats gehad. D'oor de uitstroomen- de giftige gassen werden twee arbeiders gedood. Van een derde zijn de ademha lingsorganen aangetast. Naar thans bekend wordt, heeft Zon dag in de bedevaartplaats Kalwarya (dis- strict Biala, Polen) een ontzettend onge luk plaats gehad. Ter gelegenheid van een processie ontstond in een kerkgebouw al daar een groot gedrang, waarbij zeven personen onder den voet werden geloo- pen, die om het leven kwamen. i Aan de bevingswacht van het obser vatorium te Georgetown (Britsch- Guyana) zijn twee tamelijk hevige aard schokken gevoeld. De Nijl is bij Kafrabed, nabij Kaïro, buiten haar oey^rs getreden en heeft 35 huizen vernield. Men vreest, dat er vele slachtoffers zullen zijn. i D'e vorige week is boven Yenisseisk een groote meteoriet neergekomen. E!r volgden krachtige ontploffingen. D'e socialistische gemeentelijke auto riteiten van Antwerpen hebben toestem ming verleend voor het houden van een straatcollecte ten bate van het Spaansche volksfront, hetgeen in nationale kringen in België streng wordt afgekeurd. PRINSES JULIANA BEZOEKT GRINDELWALD. Ook H. M. de Koningin zou van plan zijn een bezoek aan het gletscherdorp te brengen Naar de Telegr. vernam, heeft H. K. H. Prinses Juliana met gevolg Zaterdag een bezoek gebracht aan Grindelwald, waar H. K. H. het prachtige berglandschap en de gletschers bewonderd heeft. Het zou in het voornemen van de Koningin liggen, het gletscherdorp eveneens met een bezoek te vereeren. Prinses Juliana heeft na afloop van haar bezoek aan het berggebied van Grin delwald de thee gebruikt in hotel Baer, waar het orkest ter eere van het hooge bezoek Nederlandsche volksliederen ten gehoore bracht, waarover de Prinses haar tevredenheid betuigde. In het gevolg van de Prinses bevond zich ook de D'uitsche prins von Schaumburg-Lappe. DE KWESTIE DER BUITENLAND SCHE DIENSTBODEN. Nu 1 October nadert. Uit het aantal ingekomen aanvragen om vergunning tot het doen verrichten van arbeid door buitenlandsche dienstbo den leidt de directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling af, dat een groot aantal per sonen, die buitenlandsche dienstboden in dienst hebben, er nog niet van doordron gen is, dat zij uiterlijk den lsten October

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1