WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 271 De les van Spanje. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De moeilijkheden in het kamp van Beverloo. Prijsverlaging V.I.T.A.-Tarwe gevraagd. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" tor exploitatie van hot blad „Do Zeeuw*'. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16/ Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. <De Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, wcokabonncmonton voor Middolburg, Goos en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cont. Advertcntiün 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentipn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke, korting. Het verdient toejuiching, dat er wordt gepoogd, de les die Spanje ons leert, te verstaan. Immers, wie zich aan een an der spiegelt, spiegelt zich zacht. Met belangstelling luisteren we dan ook naar „De Vrjjz. Democraat", die de vol gende opmerkingen maakt: „In Spanje bevechten de beide extre mistische groepen elkaar. Beide groepen zijn op dictatuur en geweldsaanwending ingesteld. Middenpartijen zijn er niet: de twee uitersten staan scherp tegenover el kaar. De radicalen van Ler- roux schijnen verdwenen. Zoolang zij een rol speel den was er betrekkelijk orde en rust. Hun .verdwijnen bracht burgeroorlog en anarchie. Scherp blijkt hier de groote waarde van het bestaan van een radicale middengroep. De beste waarborg tegen het fascisme biedt niet het communistisch-socialistisch Volksfront, doch alleen een gematigd-ra dicale middengroep. De beste waarborg te gen het communisme biedt niet een fas cistische of nationaal-socialistische bewe ging, doch alleen een rustig-voortuitstre- vend radicale beweging. Wie uit reactie tegen het eene extremisme in het andere overslaat, bereikt het tegenovergestelde van wat hij wenscht. Zelden werd duidelijker de groote waar de van een radicale middengroep gede monstreerd als door de gebeurtenissen in Spanje". Met instemming nemen we echter over wat „De Nederlander" in verband hier mede opmerkt: Wij spatieerden in dit stukje enkele zin nen, die naar onze meening de waarlijke „les van Spanje" inhouden. Een „radicale middengroep" immers, die bij het eerste treffen tusschen uiterst- rechts en uiterst-links „verdwenen schijnt te zijn" en „geen rol meer speelt", kan toch moeilijk als de beste waarborg tegen deze extreme richtingen worden be schouwd. Of een groep een waarborg tegen zoo danig extremisme is, blijkt immers niet in vreedzame tijden, doch eerst, als de nood aan den man komt. Dan pas wordt bewezen, wat er bij zulk een groep aan innerlijke 'kracht aanwezig is. Juist door voorvallen als thans in Span je, waar de radicale groep is verdwenen, zoodra een serieuze aanval wordt onder nomen, blijkt de betrekkelijke waarde van een partijvorming, die niet op de voor ons gevoelen diepste beginselen is gebaseerd. De z.g. midden-partijen waren in Duitschland' de eersten, die aan de stem bus door het wassende nationaal-socialis- me werden verslagen. Het Centrum daar entegen handhaafde zich vrijwel. Vergis sen wij ons niet, dan zal de N. S. B. bij de komende verkiezingen haar zetels even eens ten koste vooral dezer midden-par tijen verwerven. Het beginsel, waarop de z.g. rechtsche partijen steunen schijnt vooralsnog hechter bolwerk tegen het ex tremisme van rechts, laat staan dat van links. Wü constateeren dit falen der midden groepen niet met voldoening. Integendeel. Maar wij meenden toch, nu zij als de waarborg tegen het extremisme ten too- neele worden gevoerd, op deze keerzijde te mogen wijzen". DE VIJFDE WEEK VAN DEN BUR- GERSTRIJD. EEN OVERZICHT VAN DE STRIJDENDE PARTIJEN. Nu de vijfde week van den strijd is I ingegaan, is volgens een overzicht in de I „N.R.Crt." de situatie aldus, dat de op standelingen zich stevig in het Westen genesteld hebben en dat zij het voordeel van geoefende troepen hebben en mis schien van een overmacht in de lucht. De regeering heeft nog het geheele Oos ten, de meeste havens, het grootste ge deelte van de vloot en met uitzondering van Saragossa in het Noord-Oosten, alle industriëele centra. De strijd kan zich mogelijk in de naaste toekomst tot een gevecht van het Westen tegen het Oosten ontwikkelen, hoewel hij, als in het begin van den oorlog, thans nog in gelocaliseerde zones woedt. Op het oogenblik zijn er zes gevechts zones. Van het Zuiden af te beginnen heeft men in Andalusië een aantal Moorsche afdeelingen, die een aanval op Malaga, de haven die totdusverre door het vol komen van de buitenwereld afgesneden Volksfront zoo goed verdedigd is, voor bereiden. Verder in het Noorden heeft de regee ring troepen gezonden tegen Granada en Cordova, welke steden in een hopeloozen toestand schijnen te verkeeren. Het tweede gevechtsterrein is Badaj'oz, waar de rebellen pas een overwinning behaald hebben. Het derde ligt om Madrid. In de ber gen ten Noorden van Madrid is een stil stand en van Toledo naar het Zuiden is er voor de rebellen nog geen doorkomen aan. De vierde gevechtszone is bij de Balea ren, waar het overwicht van de regee ring zeker is en de vijfde ligt rondom Saragossa en Huesca in Arragon, waar de Cataloniërs en de Arragoneezen hun strijd voeren. De eersten voor de regee ring en de laatstgenoemden voor de re bellen. Tenslotte vechten verder naar het Wes ten de Basken, ondanks hun katholicis me en hun conservatisme met hartstocht voor het Volksfront, tegen het volledige leger van generaal Mola. Omtrent het resultaat van den strijd valt nog weinig te zeggen. Wel krijgt men den indruk, dat de positie van de regeering ver van gunstig is. Generaal Queipo de Llano heeft giste ren in een radiorede herhaald, dat de opstandelingen elke poging tot bemidde ling door een vreemde mogendheid van de hand wijzen. „Er zal geen vre de zijn voor de Marxisten zich op genade of ongenade hebben overgegeven", zoo verklaarde hij. „Ik ben geen profeet en daarom kan ik niet zeggen of Madrid zich door hon ger of tengevolge van de militaire actie zal overgeven", heeft generaal Mola ver klaard in een interview met den corres pondent te Burgos van de „Diario Lis boa". Hij vervolgde: „Ik hoop alleen maar, dat Madrids tegenstand kort zal zijn, op dat onnoodige offers worden vermeden. De goede Spanjaarden zullen later over Spanje's toekomstig politiek regime be slissen". VERPLAATSING VAN DE REGEERING? Naar Reuter uit Hendaye meldt, zou den reeds verscheidene leden van het kabinet Madrid hebben verlaten en naar Valencia zijn gegaan. De verbindingen tusschen Madrid en Valencia kunnen elk oogenblik verbroken worden. GASAANVALLEN TEGEN DE OPSTANDELINGEN. Fel protest van Mola. De „nationale" regeering te Burgos is voornemens de buitenlandsche regeerin gen en het hoofdbestuur van het Roode Kruis te Genève op de hoogte te brengen van het gebruik van gas door de regee- ringstroepen in den strijd tegen de natio nalisten. De eerste granaten met gas zijn gisteren bij San Rafael in de Sierra de Guadarra- ma door het roode geschut afgeschoten. Generaal Mola verklaarde naar aanleiding hiervan tot den Havas-correspondent: Deze monsterlijke daad moet officiëèl ge constateerd worden. Verder wete men, dat wij ook over gas beschikken; wij zijn echter niet van plan, dit ooit tegen Span jaarden te gebruiken. De verontwaardiging te Burgos over het gebruiken van gas tegen de nationa listen is algemeen. In gezaghebbende krin gen noemt men het een bewijs te meer, dat de regeering te Madrid ten einde raad is en Sat de nationalisten inderdaad een kruistocht tegen de barbaarschheid hou den. Wil Madrid zich op Genève beroepen? Volgens de Parijsche Figaro zouden Spaansche juristen zich gereed maken om naar Genève te vertrekken. Het doel van hun reis zou zijn, het terrein te ver kennen in de eerste plaats met het oog op een eventueel beroep op den Volken bond tegen de nationalisten op grond van een der artikelen van het pact, welk is niet bekend. Vervolgens om een voor Ma drid gunstige stemming te kweeken, waar door op de Septemberzitting van den Vol kenbond steun zou verkregen. MUITERIJ ONDER DE MAROKKANEN IN SPANJE? Ook de Spaansche Rifstammen zouden onrustig worden. Volgens te Gibraltar ontvangen berich ten is een deel der Marokkaansche troe pen, die door generaal Franco naar Span je zijn overgebracht, aan het muiten ge gaan. De Marokkanen zouden vooral over de verpleging ontevreden zijn. In La Linea zou de oproerige stemming onder de gekleurde colonnes van gene raal Franco zulke ernstige vormen heb ben aangenomen, dat de Marokkanen naar de kazernes gedreven en daar ontwapend moesten worden. Tijdens de ontwapening zouden de Marokkaansche regimenten hebben uitgeroepen: „Als we geen eten krijgen en geen soldij, zullen we niet vechten". Aanvankelijk, aldus verluidt hier, heeft men de ontevredenheid onder de Marok kanen trachten te verminderen door hen bij zoogenaamde „zuiveringsacties" recht te geven tot het plunderen van eenige kleinere dorpen in de omgeving van La Linea. Ook uit Spaansch Marokko komen be richten binnen over een groeiende onte vredenheid onder de Spaansche Rifstam men. Deze stammen willen, naar hier verluidt, niet voor een partij in Spanje strijden, doch bereiden zich voor tot den strijd om de bevrijding van de Spaansche heerschappij. De binnenlandsche onrust in Spanje wordt door hen beschouwd als een gunstige gelegenheid voor het stre ven naar onafhankelijkheid. In eenige Rifgebieden zouden reeds verscheidene re gimenten, welke zich onmiddellijk na het begin van den Spaanschen burgeroorlog bij Franco hebben aangesloten, tegen Franco hebben gemuit. WREEDHEID VAN REGEERINGS- TROEPEN IN CARTAGENA. De regieering, heeft haar aanhangers niet meer in de hand. Het D.N.B. verneemt uit Hendaye uit betrouwbare bron, dat in den nacht van 14 op 15 Augustus 360 manschappen der Guardia Civil en 80 marine-officieren voor den haveningang van Cartagena verdron ken werden. Verder werden nog 22 an dere officieren gefusilleerd. Toen de schepen, waarop zich de ver moorden bevonden hadden, terugkeerden, werden zij door de bevolking met instem ming begroet. De daad vond plaats op bevel van een sergeant om een regeeringscommissie, die uil Madrid verwacht werd, voor te zijn. Deze commissie had blijkbaar tot taak een einde te maken aan de verdere radi- kaliseering der roode machthebbers te Cartagena. Men zou van plan geweest zijn de levensmiddelenmagazijnen en de keukens in brand te steken. Omtrent de arrestaties van communis ten in het militaire kamp te Beverloo, vernam de „N. R. Grt." van goed inge licht zijde nog het volgende: Reeds geruimen tijd feitelijk van Het oogenblik af, dat het wetsontwerp tot ver lenging van den diensttijd werd aange nomen i wordt van communistische zijde getracht de militairen tot ontevredenheid öp te ruien en in kampen en kazernes ongeregeldheden uit te lokken. Tot voor korten tijd bepaalden deze ongeregeldheden zich tot wat men zou kunnen noemen „kwajongensstreken", die weliswaar in militair verband niet ge tolereerd kunnen worden, doch die op zich zelf geen ernstig karakter' droegen. In het begin van de vorige week echter kregen de militaire autoriteiten kennis van eenige feiten, die er op wezen, dat de communistische raddraaiers van plan waren op Donderdag 13 Augustus onge regeldheden van meer ernstigen aard in kazernes en militaire kampen uit te lok ken. In het kamp te Beverloo o.a. meende men een algemeens ontevredenheid het best te kunnen verwekken door de ravi tailleering van het kamp, waarin eenige duizenden soldaten zijn ondergebracht, in gevaar te brengen. D'aarom bestond het voornemen de magazijnen met levensmid- delenvoorraden, de keukens en de elec- trische centrale van het kamp in brand te steken. Deze plannen lekten uit, doordat men de onvoorzichtigheid beging samenwer king te zoeken met eenige ontevreden, Vlaamsch nationaal-gezinde, milifairen. Deze traden schijnbaar in de voorstellen tot samenwerking, doch zij rapporteerden tevens een en ander aan eenige Vlaamsch- nationale leiders, welke op hun beurt de militaire autoriteiten weder inlichtten. Het gevolg hiervan was, dat oogenblik- kelijk maatregelen genomen werden, zoo dat reeds Woensdagavond 12 Augustus de verschillende kazernes en kampen in het geheim door manschappen van de mo biele colonne der gendarmerie werden be waakt. Donderdag 13 Augustus volgde daarop in het kamp te Beverloo de arrestaties van zes communistische raddraaiers, waarvan er een paar in het bezit van, niet tot hun uitrusting behóorende, wa pens bleken te zijn. DE OPPOSITIE-PERS IN POLEN. Minister-president dreigt met sancties. De Poolsche minister-president gene raal Skladkowski heeft de pers medege deeld, dat sancties zullen worden toege past, indien men voortgaat met het ver spreiden van valsche geruchten. De premier wil de leugen en bet kwaadspreken als politieke wapenen on mogelijk maken en hij zal zich hierbij Adres van werkgevers In het bakkersbedrijf. De Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf heeft zich tot den minister van Landbouw en Visscherij gewend, met het verzoek ten spoedigste maatregelen te willen treffen, welke beoogen den prijs der V.I.T.A.- tarwe zoo spoedig mogelijk te verlagen met een bedrag als onder de huidige om standigheden is gerechtvaardigd. Bij een richtprijs van f 12,50 in 1931, welke de boer voor zijn tarwe ontvangt, bedroeg de V.I.T.A.-prijs f 16,35, terwijl nu de richtprijs verlaagd is, de V.I.T.A.-prijs slechts met f 0,60 verlaagd is en thans f 15,75 bedraagt. Daardoor kon het land bouwcrisisfonds meer baten verkrijgen, welke met het oog op het landbouw beleid der regeering noodzakelijk waren. Nu echter de graanprijzen op de markt aanzienlijk zijn gestegen ten gevolge van mis-oogsten eri dergelijke, is te vreezen, dat de prijs der A-bloem, welke toch reeds sedert 1935 met f 1,25 is gestegen, nog aanzienlijk verder zal stijgen. Wel iswaar zal een verlaging van den V.I.T.A.- tarwe-prijs tot gevolg hebben, dat het landbouwcrisisfonds inkomsten derft, doch daar staat tegenover, dat de prijs der T.C.-tarwe, welke min of meer samen hangt met den prijs van het buitenland sche graan, eveneens zal stijgen, waar door het landbouwcrisisfonds weer meer inkomsten verkrijgt. Derhalve kan het mogelijk zijn, aldus wordt in het adres betoogd den V.I.T.A.-prijs met een zoo danig bedrag te verlagen, dat uiteinde lijk het landbouwcrisisfonds daarvan geen schade ondervindt. Afgescheiden daarvan, rijst de vraag, of niet een verdere verlaging van den prijs der V.I.T.A.-tarwe noodig is, ten ein de de Nederlandsche bakkerij, die sinds het crisisbeleid slechts verlaging van den broodprijs heeft gekend, en nimmer de crisislasten heeft kunnen afwentelen op den consument, tegemoet te komen. Een spoedig ingrijpen van de regeering ten aanzien van den prijs der V.I.T.A.-tarwe, zegt adressante ten slotte zou niet alleen onder de huidige omstandigheden gerechtvaardigd zijn. maar is noodzake lijk, wil niet een belangrijk en geenszins economisch slecht gedeelte der bakkerij den ondergang tegemoet gaan. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. niet beperken tot het in beslag nemen van kranten, doch zoo noodig zullen de schrijvers van laster-artikelen naar het concentratiekamp Beretza worden over gebracht. Gisteren reeds zijn verscheiden bladen in beslag genomen, wegens publicatie van overdreven berichten over de vergaderin gen van de volkspartij op 15 Augustus j.L en over den leider van deze partij, Witos, die in ballingschap leeft. TREINONTSPORING IN BELG IE. Een doode; 20 gewonden. Gisterochtend iets vóór tien uur, is de locomotief van den sneltrein Antwerpen- D'iksmuide-Adinkerke, te Lichtervelde uit de rails geloopen en gekanteld. De eerste vier wagens sprongen eveneens uit de sporen maar bleven gelukkig recht staan. De hulpmachinist van de gekantelde loco motief was op slag dood. Twintig reizi gers, allen van Belgische nationaliteit, liepen min of meer zware verwondin gen op. Engelsche ambulance naar Spanje. De eerste Rritsche medische eenheid, gevormd door de „Spanish Medical Aid Committee" zal einde dezer week naar Spanje vertrekken. D'e ambulance zal sa mengesteld zijn uit vier artsen, acht as sistenten, zes ziekenverplegers en drie secretarissen. Yoorts zal een uitgebreid materiaal worden meegenomen, bestaan de o.m. uit gasmaskers, antiseptische middelen, levensmiddelen, een vrachtauto en kampeermateriaal, waardoor de am bulance in staat zal zijn op de twee oor- logstooneelen te werken. De tot dusverre bijeengebrachte in schrijvingsgelden bedragen 800 pond. KONINGIN EN PRINSES. Haar terugkomst uit het buitenland. Naar men verneemt, ligt het in de. be doeling van H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses om Zaterdag 22 dezer uit het buitenland op het Paleis het Loo terug te keeren. Binnenland. Terugkomst van Koningin en Prinses. Onweer in het Oosten van ons land. Contingenteering van vlasgaren. Prijsverlaging Vita-tarwe gevraagd. Grooter bedrag voor werkloosheidssteun aan gemeenten is noodig. Geen Nederlandsche vliegmachines naar Spanje. Buitenland. Een overzicht van de situatie in Spanje. Wordt de regeering naar Valencia ver plaatst? De moeilijkheden in een Belgisch militair kamp. Treinontsporing in België. DE VERSTREKKING VAN LEVENS MIDDELEN IN NATURA AAN WERKLOOZEN. Vragen van het Tweede Kamerlid Stumpel. Het Tweede Kamerlid Stumpel heeft den minister van sociale zaken de volgen de vragen gesteld: 1. Is het juist, dat bij de voorgenomen wijziging van de steunregeling voor werk- loozen, het tevens in het voornemen der regeering ligt óver te gaan tot uitbrei ding van de verstrekking van levensmid delen in natura? 2. Is bet de regeering bekend, dat tot nu toe in vele gemeenten bij die verstrek king in natura de middenstand bij de 'distributie werd uitgeschakeld? 3. Is ook de regeering niet van oordeel, dat daardoor aan den toch reeds in zoo groote moeilijkheden verkeerenden mid denstand een deel van den omzet is ont nomen en dat het daardoor veroorzaakte nadeel nu, bij de uitbreiding dier ver strekking, nog belangrijk grooter zal wor den? 4. Is de regeering bereid zoodanige maatregelen te nemen, dat in den ver volge bij de verstrekking in natura de middenstand wordt ingeschakeld en dan tegen een wel zeer matige, maar toch den ar>eid loonende vergoeding, daar het ni et-nemen van zoodanige maatregelen tot gevolg zou hebben, dat steeds meer middenstanders den strijd om het bestaan zouden moeten opgeven en daardoor op blijvenden steun van de overheid zouden worden aangewezen? WERKLOOSHEIDSSTEUN AAN GEMEENTEN. Een bedrag van bijna zestien miliioen nader aangevraagd. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging en verhoo ging van de begrooting van uitgaven van het werkloosheidssubsidiefonds voor 1935. Ter toelichting wordt o.m. opgemerkt: In de begrooting van uitgaven van het werkloosheidssubsidiefonds voor het dienstjaar 1935 werd onder artikel 3 we gens bijdragen aan gemeenten f94.770.000 uitgetrokken, en onder artikel 5, wegens bijdragen aan gemeenten f5.830.000. Ter zake van bijdragen aan gemeenten in de uitgaven wegens voorzieningen terzake van werkloosheid, werd onder deze beide artikelen derhalve in totaal f 100.600.000 gevoteerd. De werkloosheidsuitgaven der gemeen ten overschreden, tengevolge van toene ming der werkloosheid, de geraamde be dragen. Aangezien de werking van dezen factor bij de bepaling van het subsidie percentage tot gevolg had, dat dit subsidie percentage steeg, zou alleen hierdoor reeds voor een deel aannemelijk gemaakt kun nen worden, dat de aanvankelijk ge raamde uitgaven van het werkloosheids subsidiefonds overschreden werden. Bo vendien echter moest dit percentsgewijze hoogere subsidie verleend worden in hoo- gere uitgaafbedragen, zoodat de aanvan kelijk voor de gewone bijdrage geraamde bedragen niet toereikend waren, om over eenkomstig de voor het jaar 1935 gelden de schaal gewone bijdragen aan de ge meenten te verleenen. Voor de aanvankelijk op f 88.770.000 ge raamde gewone bijdragen, blijkt thans een bedrag van f 102.000.000 noodig te zijn. Het bedrag der extra bijdragen wordt na onderzoek van de begrootingen der ge meenten, die zoodanige bijdrage verzoch ten, nader geraamd op f 8.100.000, terwijl de bijdragen in de kosten» van controle op f 400.000 zijn te stellen. Mede ten gevolge van de omstandig heid, dat in de practijk belastingbij dra gen alleen verleend worden aan gemeen ten, welker begrooting, ook na raming van een maximale extra bijdrage, niet sluitend is, kon het bedrag der belasting- bijdragen beperkt blijven tot f 4.400.000. Uiteindelijk zal noodig zijn: 1. voor ge wone bijdragen f 102.000.000; 2. voor extra bijdragen f8.100.000; 3. voor tegemoet koming in de kosten van controle f 400 duizend; totaal f 110.500.000, terwijl voor deze uitgaven toegestaan was f94.770.000, zoodat nader wordt aangevraagd f 15.730.000.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1