Géén bedorven vacantie-dagj! Handhaving Zondagswet. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland De concentratie van het bijzonder onderwijs. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 270 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advörtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Enkele weken geleden hebben wij de aandacht gevestigd op de niet- hand having van de Zondagswet in sommige streken van Zeeuwsch-Vlaanderen. In andere streken ia men wat dit be treft meer actief. Zoo lazen we in een van de bladen dat te Stolwijk tegen een tweetal landbouwers proces-verbaal werd opgemaakt omdat zij op Zondag aan bet hooien waren. Zoo behoort bet ook. Ook de Zondagswet behoort te worden gehandhaafd. Dat de gemeenten zelfstandig ook nog wel een en ander kunnen doen om de Zon dagsrust te bevorderen blijkt uit wat „De Magistraat", Antirevolutionair maand schrift voor Gemeentepolitiek meedeelt: „Voor den kantonrechter te Schiedam heeft onlangs een zaak gediend tegen een inwoner der gemeente Maassluis we gens het bengelen in de wateren dezer gemeente op Zondag. Dit is bij plaatse lijke verordening verboden en op verzoek van den commissaris van politie te Maas sluis liet de betrokken -hengelaar proces verbaal opmaken teneinde een beslissing uit te lokken, of zoodanige bepalingen door een gemeentebestuur mogen worden afgekondigd. Zoowel de ambtenaar van het O. M. als de kantonrechter waren van meening, dat een gemeentebestuur deze competen tie te allen tijde bezit, zoodat de henge laar tot een kleine boete werd veroor deeld." De redactie van genoemd maandschrift voegt hieraan toe, dat deze rechterlijke uitspraak geheel in overeenstemming is met de bestaande jurisprudentie op dit punt. De vraag of soortgelijke verordeningen i wij denken hierbij- ook aan het geheel onnoodig melkventen op Zondag - nood zakelijk zijn, moet plaatselijk worden be oordeeld. Maar omtrent de* handhaving van de duidelijke bepalingen der Zondagswet kan geen verschil van meening bestaan. De wet, ook de Zondagswet, moet wor den gehandhaafd en de overtreding gestraft. DE OMSINGELING VAN MADRID. GEEN KWARTIER EN GEEN TOE GEEFLIJKHEID. Uit Sevilla werd gisteren gemeld, dat de nationale legers thans meester zijn in Galicië, Asturië, Leon, oud-Castilië en en kele centra van weerstand uitgezonderd, ook in Aragon; verder in Estremadura en Andalusië, uitgezonderd het gebied rond Malaga en een deel van Jaen. De omsingeling van Madrid, welke stad nog niet geheel is ingesloten, vordert met den dag. Volgens opnieuw te Hendaye bevestig de berichten hebben verscheidene leden van het Spaansche kabinet Madrid reeds verlaten en zijn naar Valencia vertrok ken. Uit voorzorg tegen nachtelijke luchtaan vallen is Madrid thans iederen nacht om elf uur reeds in een volkomen duister gehuld, terwijl ook de trams om dien tijd ophouden met rijden. De verbindingen tusschen Madrid en Valencia kunnen ieder oogenblik verbro ken worden. De overwinningen, welke de regeering in de Guadarrama-bergen verklaart te hebben behaald, zijn volgens de berich ten, welke hier op de ronde doen, in bijna alle gevallen op de volgende wijze be vochten: Zoo nu en dan trekken de nationalen zich over een paar kilometer terug, waar op de roode militie, die buitengewoon dapper, doch volkomen onervaren is, snel in het ontruimde gebied oprukt, echter met geen ander gevolg dan dat zij uit een of andere hinderlaag, welke de na tionale troepen zorgvuldig hebben aan gelegd, worden weggemaaid. Bij een dezer gelegenheden heeft de roode militie in tien minuten tijds on geveer zeshonderd man verloren. Generaal Franco heeft -een bezoek van zeven uur gebracht aan generaal Mola te Burgos. In de scherpste termen heb ben zij elke gedachte van onderhande lingen met de regeering te Madrid ver worpen. De bitterheid van dezen burgeroorlog is nu zoo groot, dat er geen sprake meer zou kunnen zijn van verzoening tusschen de twee partijen in Spanje. In een radio rede verklaarde generaal Mola gisteren: „Geen kwartier en geen toegeeflijkheid". Sprekende over den president van de re publiek verklaarde generaal Mola: „In dien wij president Azana gevangen nemen, zullen wij hem niet kunnen dooden. Wij zullen hem moeten overhandigen aan dokters, daar de man totaal krankzinnig moet zijn". VERSCHRIKKELIJK BLOEDBAD TE BADAJOZ. Uit Badajoz wordt gemeld: In de na lange artillerie-voorbereidingen door de troepen van gen. Franco verover de vestingstad Badajoz begint het leven weer zijn normaal aanzien te krijgen; maar nu de orde is hersteld, blijkt te duidelijker, welke ontzettende ruïnes de strijd in deze stad heeft aangericht. Op een tocht door de straten stoot men voortdurend op lijken van communisten, die zich tot het uiterste verdedigd hebben en in een of anderen schuilhoek, vanwaar zij op de binnenrukkende nationalisten vuurden, den dood vonden. Op de kerkhoven, waar geen plaats meer is, om de tallooze lijken te begra ven worden de gesneuvelden bij hoopen bij en op elkaar gestapeld en dan in brand gestoken, en het is een sinister schouwspel, deze afgrijselijke hoog op vlammende „hecatomben" van verre gade te slaan. De hotels zijn overbevolkt, want allengs keert de burgerlijke bevolking in de stad terug, maar de meesten vinden hun hui zen door granaten en bommen verwoest en in de ruïnes ziet men des nachts de bewoners van de huizen, die daar eenige dagen geleden nog stonden, slapen: man nen, vrouwen en kinderen; al dagen zijii zij niet meer uit de kleeren geweest en die kleeren zijn hun eenig bezit. De voorsteden van Badajoz zijn nage noeg geheel met den grond gelijk ge maakt; even radicaal is alles in puin geschoten op de wegen naar Sevilla en Madrid. Daar hadden de rooden elk huis in een kleine vesting herschapen, welke stuk voor stuk door de nationalistische troepen moesten worden veroverd. HET SCHRIKBEWIND DER ROODEN TE BARCELONA. Volgens betrouwbare berichten, welke de „United Press" uit Barcelona heeft ontvangen eischt het schrikbewind der rooden in Catalonië dagelijks nieuwe slachtoffers. Zoogenaamde „stoottroepen" doorzoeken iederen dag opnieuw huizen en villa's in de stadsdeelen, waar de meer gegoeden Wonen en vermoorden een ieder, dien zij ervan verdenken, aanhanger te zijn van de nationale beweging van gene raal Franco. Gisteren zijn weder verscheidene lijken gevonden, waaronder zich ook een vroe ger lid der generaliteit zou bevinden. Overigens worden ook rijke kooplieden en bekende rechtsche politici vermoord. Nadere berichten melden evenwel, dat de moordpartijen der rooden zich thans niet meer uitsluitend beperken tot ge goede burgers, doch dat zich onder hun slachtoffers zelfs employé's van de tram maatschappij van Barcelona bevinden. REGEERINGSTROEPEN TE MAJORCA GELAND. De Spaansche minister van Oorlog heeft gisteren per'radio het volgende medege deeld: „Kapitein Bayo is met de onder zijn bevel staande strijdkrachten op Majorca aan land gegaan, ondanks den tegen stand door de rebellen geboden. Kapitein Bayo heeft drie colonnes geformeerd, die tal van dorpen hebben bezet en daar het wettig gezag hebben hersteld. De vijand, verrast door het debarqueeren van de troepen, heeft zich zonder tegenstand overgegeven". Nader wordt gemeld, dat de nationalis ten een tegenaanval hebben gedaan, waar bij de regeeringstroepen groote verliezen leden. ONLUSTEN IN BELGIE VERWACHT. Bezetting van fabrieken en werkplaatsen voorzien. Naar van zeer betrouwbare zijde gemeld wordt, is in verband met het ontdekken van een communistisch complot in het militaire kamp van Beverloo, waar eenige weken geleden ook reeds ongeregeld heden plaats vonden en mede in verband met verschillende andere door de Surété Générale ontvangen mededeelingen, het wapen der gendarmerie met 1000 man reserve-troepen versterkt. Deze duizend man ontvingen niét dé gebruikelijke de- potopleading, doch zijn aanstonds naar verschillende posten gedirigeerd, terwijl de geoefende manschappen overgeplaatst zijn naar die plaatsen waar ongeregeld heden verwacht worden. Door de Sureté Générale ontvangen mededeelingen, wijzen er op, dat binnen enkele weken in België opnieuw een massastaking is te verwachten, waarbij de stakers naar Fransch voorbeeld de fa brieken en werkplaatsen zouden bezetten. HET SAMENGAAN VAN BELGISCHE SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. Minister Vandervelde acht fusie een kwestie van tijd. Naar de correspondent van het Vader- lansd te Brussel meldt, heeft de leider van de Belgische Arbeiderspartij, minis ter Vandervelde, in een persgesprek ver klaard, dat de fusie van de sociaal-demo cratische en communistische partijen in België alleen nog een kwestie van tijd is. Deze fusie zal, ook op het internatio naal terrein, worden nagestreefd. In dit verband wees Vandervelde op de principiëele samenwerking van socialis ten en communisten, welke reeds in Frankrijk en Spanje is bereikt, terwijl de mogelijkheid van een soortgelijke fusie ook in Engeland, Zweden, Nederland enz. waar zij vroeger op een onverzettelijke oppositie stuitte, door de leiders van de arbeiderspartijen wordt bestudeerd. Persoonlijk, aldus Vandervelde, ben ik geenszins een tegenstander van een unie der twee internationales, doch het ligt voor de hand, dat een volledige fusie in alle landen slechts geleidelijk en na vrij lange en misschien nog moeilijke onder handelingen te bereiken zal zijn. SNELTREIN IN FRANKRIJK ONTSPOORD. Een doode en zes gewonden. De sneltrein, welke gistermiddag van St. Etienne in de richting Montargis ver trok, is op 600 M. afstand van bet sta tion Marlotte ontspoord. De bagagewagen achter aan den trein viel om op de spoor baan; een der wagons kwam dwars over de rails te staan en rukte deze los. Ook een andere wagon en de restatauratie- wagen liepen uit het spoor en sloegen 100 meter verder eveneens om. Bij het ongeluk werd een spoorwegbe ambte gedood. Het aantal gewonden be draagt zes. In den trein bevonden zich 87 kinderen van een vacantiekolonie; slechts twee hunner werden licht gekwetst. Brand in een trein. Zaterdag is er brand uitgebroken in den trein van Southampton naar Londen, die aansluit op de boot van Jersey. De brand brak uit in het derde rijtuig vaD den trein. D'e passagiers trokken dadelijk aan de noodrem, maar toen de trein stil stond was ook het tweede rijtuig al in brand gevlogen. Links en rechte sprongen de reizigers uit den trein, hun bagage op de lijn werpende. De menschen, die rechte uitgestapt waren, werden verrast door den sneltrein naar Bournemouth, de meesten vluchtten over het linkerspoor, maar enkelen moesten zich tegen de brandende wagons aandrukken om niet overreden te worden. Er ging heel wat bagage aan flarden; de inhoud vloog me ters in het rond. Menschen werden, enkele onbeduidende kwetsuren daargelaten, niet gewond. De Japansche marinebegrooting. Het Japansche ministerie van Marine heeft de begrooting voor het jaar 1937/'38 opgesteld. Zij bedraagt 770 millioen yen De loopende begrooting bedroeg 550 mil lioen. OPBRENGST RIJKSMIDDELEN. „Overige middelen" f 12.595.424 onder de raming. Blijkens de opgave van den stand der Rijksmiddelen per ultimo Juli, gaat het met 'het binnenkomen der belastingen niet onverdeeld gunstig. De „overige middelen" (d.i. de niet- Directe Belastingen) hebben de afgeloopen maanden f 204.127.492 opgebracht, het geen f 12.595.424 minder is dan de raming voor zeven maanden en f 9.648.809 min der dan het vorige jaar over die zeven maanden werd ontvangen. De. o mzetbelasting bleef in Juli nog meer beneden de raming dan de vori ge maand; dit keer was het tekort f963.764 en er werd f 64.373 minder dan in Juni ontvangen. In totaal werd alleen in Juli over de ver schillende middelen f 2.813430 minder ont vangen dan was geraamd. Het meest bij de raming ten achter zijn thans de rech ten en boeten van registratie (f2.516.067), de rechten en boeten v. zegel (f 1.365.371), de accijns op suiker (f 1.788.613) en de dividend- en tantième-bel. (f 1.090.248). Méér brachten op: het statistiek-recht, de accijns op geslacht, de accijns op bier, de couponbelasting en de loodsgelden. Aan directe belas.tingen is in de maand Juli voor f 19.599.081 op het kohier gebracht en daardoor is het totaal bedrag, dat van dit soort belastin gen op kohier is gebracht, gestegen -tot f 71.620.460, terwijl de raming voor zeven maanden bedraagt f 65.966.666. Daar deze bedragen niet gelijkmatig over twaalf maanden verdeeld binnenvloeien mag men aan dit uiterlijk gunstige verschil van f 5.653.794 geen waarde hechten. De werkzaamheden van de des betreffende staatscommissie heb ben nog niet tot resultaat geleld; de houding van de regeering kan nog niet warden bepaald. Op de door het Eerste Kamerlid Droogleever Fortuyn gestel de vragen over den stand van werkzaam heden van de staatscommissie, benoemd bij Kon. Besluit van 11 Februari, welke overleg zou plegen over de mogelijkheid van verwezenlijking van de concentratie van bijzondere scholen op een wijze, die de tegen paragraaf 12 van het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven van het onderwijs ingebrachte bezwaren ondervangt, heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen geantwoord: De werkzaamheden der staatscommis sie zijn nog niet zoo ver gevorderd, dat zij haar standpunt omtrent de materie, be handeld in de genoemde par. 12 en in do wet van 4 Aug. 1933 reeds heeft kunnen bepalen. In verband hiermede kan de vraag, wel ke houding de regeering zal moeten aan nemen, nog niet worden beantwoord. Mits Ge zoon handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U heeft, ais Ge U minder prettig gaat voelen, hoofdpijn krijgt of kou hebt gevat. (20 cent.) DE HAASTRECHTSCHE DIJK TUSSCHEN GOUDA EN HAASTRECHT VERZAKT. Bedreigde woningen worden beveiligd Sinds Zaterdagmorgen is er werking constateerd in het nieuwe weggedeelte ter zijde van den Haastrechtsohen dijk nabij Gouda, waaraan thans vanwege de pro vincie wordt gewerkt. Dit gedeelte, dat dient tot afsnijding van een bocht van den bestaanden dijk, is ongeveer van den spoorwegovergang Gouda-Schoonhoven ai tot 150 m verder, gaan verzakken. Ter plaatse van de verzakking 1 het bekende verschijnsel in den slappen veenbodem staat aan de Stolkijksche zijde van den dijk ©en vijftal huizen, welke alle zijn be woond. Zaterdag constateerden de bewoners, dat de deuren niet meer sloten. Na onder zoek bleek, dat de verzakte grond van het nieuwe weggedeelte een uitweg had ge zocht onder de bovenbedoelde huizen, waardoor deze omhoog waren gedrukt. De verzakking bleek gedurende een etmaal 1.50 m te hebben bedragen. De nieuwe weg was gistermiddag reeds drie meter verzakt. Verwacht wordt, dat deze verzak king nog wel een week zal duren, totdat de gestorte zandlaag de kleilaag heeft be reikt, die op circa 9.5 m beneden het niveau van het normale wegdek ligt. Teneinde ongelukken te voorkomen is men terstond onder toezicht van den Prov. Waterstaat begonnen nabij de woningen den grond af te graven, opdat de nog ver der werkende grond een uitweg zou kun nen vinden, voordat deze onder" de huizen terecht kan komen. Door voortdurend af graven van den gepersten grond hoopt men de huizen geheel en ai te kunnen be veiligen. De verzakking heeft zich voor gedaan over een lengte van ongeveer 150 m, doch alleen aan de Stolwijksche zijde, daar aan den anderen kant de grond geen uitweg kan vinden, daar het vaste lichaam van den bestaanden dijk daartegen weer stand biedt. De zaadstortingen voor.het nieuwe weggedeelte worden voortgezet tot dat de grond tot rust is gekomen. BESCHERMINGSMIDDELEN TEGEN STRIJDGASSEN. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft een circulaire gezonden aan de burge meesters betreffende de beschermings middelen tegen strijdgassen. Het is den inspecteur gebleken, dat gasbeschermingsmiddelen worden te koop aangeboden waarvan de hoedanigheid niet vaststaat. Het ligt in het voornemen der regee ring den verkoop van beschermingsmid delen zoodanig te regelen, dat slechts goedgekeurde voorwerpen kunnen worden aangeboden. Zoolang het desbetreffende besluit niet is afgekondigd zal iederen kooper en tus- schenhandelaar goed doen, alvorens tot zaken te komen, van den verkooper over legging te vragen van een door den. Mi nister van Defensie afgegeven verklaring waaruit blijkt, dat de gasmaskers aan re delijk te stellen eischen voldoen. Buitenland. Steun aan den tuinbouw. Opbrengst der Rijksmiddelen. Concentratie van het bijzonder onderwijs. Binnenland. De burgeroorlog in Spanje. Onlusten in België verwacht. De verkeersbrug bij Moerdijk. De samenwerkende commissies voor het organiseeren van feestelijkheden te Breda en te Dordrecht, bij gelegenheid van de opening van de verkeersbrug bij Moer dijk, hebben een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een herinnerings speldje, hetwelk bij die gelegenheid ver krijgbaar zal worden gesteld. Deontwerpen moeten vóór 1 October ingezonden worden aan het secretariaat van de Bredasche commissie, Veemarkt 34a, vergezeld van een kernspreuk, die ook moet voorkomen op een gesloten briefomslag, waarin naam en adres van den ontwerper zijn vermeld. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Hulpcommies smokkelt sigarettenpapier. De vorige week is nabij! Rilland iemand opi bet smokkelen van sigaretten papier betrapt, dien men uit hoofde van zijn ambt wel bet laatst van dit straf baar feit zou verdenken. De man was namelijk als tijdelijk hulpcommies ver bonden aan bet kantoor invoerrechten en accijnzen te Woensdrecht. Er bestond reeds eenigen tijd verdenking tegen dezen man. Toen bij! verleden week met vacantie zou vertrekken, werd hij even buiten zijn woonplaats der douane beambten aangehouden. Er werd bijl hem een hoeveelheid sigarettenpapier aan getroffen. Daar de verklaringen van den aangehoudene omtrent de herkomst en de besteaniming van dit sigarettenpapier de collega's niet bevredigde, werd de zaak nader onderzocht. In zijn woonplaats beeft men eenige iftagen tin ,<ien waan verkeerd, dat de commies met vacantie was Thans is echter bekend geworden, dat de tijdelijke ambtenaar niet zal terugkeeren, daar hij uit zijn ambt is ontslagen en hem het betreden van het grensgebied verboden is. Men onderzoekt thans, welken omvang de onregelmatigheden van den ambte naar hebben gehad. Verbetering waterstand in Zeeuwsch- Vlaanderen. De .werkzaamheden voor de afwatering van Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, uit gevoerd door het waterschap Hulster en Axeler Ambacht, maken naar aan de Telegr. wordt gemeld, goeden voortgang en wanneer zijl geheel gereed zijn geko men zal de streek wel verlost zijn van de telkens weerkeerende hooge waterstanden, die jarenlang grooten last veroorzaakten. Reeds thans is een groote verbetering te constateeren na den hevigen regenval in den laatsten tijd. Het vele afvoerwater uit België kan nu zijn weg volgen door een veel breeder© bedding in de leidingen, zoodat van hoogen waterstand en over last daarvan geen sprake meer is. De polder Beoosten- en Bewestenhlij heeft bovendien een nieuwe brug gebouwd over de waterleiding, die den hoofdver keersweg van Axel naar Hulst snijdt, betgeen voor het autoverkeer een groote verbetering beteekent. Ook worden verschillende wegen, die in een zeer slechten toestand verkeer en, verbeterd. Middelburg. „Flora". Het was gister avond weer gezellig druk op de tentoon stelling in St Joris en meer dan 500 be- ■talenden hebben de controle gepasseerd. Deze hebben, nu zoowel boven aan de stands voor de ziektebestrijding en die van het fruit, als beneden in de zalen idles weer vernieuwd en daarom mooi aan schouwd. Er was ook weer maar één roep over betgeen bijeen is gebracht, en ook de stands in den tuin mochten zich in een groote belangstelling verheugen. Na de wandeling zochten de meesten een plaatsje in den tuin om te luisteren naar bet gevarieerde programma van bet Middel'burgsch Muziekkorps onder leiding van dhr Joh. H. Garo. Een dankbaar ap plaus was een welverdiende belooning voor het gebrachte. Hedenavond musiceert Apollo uit "Wïs- senkerke onder leiding van dhr G. Flipse. Zooals bekend staat dit gezelschap zeer hoog aangeschreven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1