Om deïeginselen. EERSTE BLAD ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 5Qe JAARGANG No. 268 Bijkantoor Middelburg! Fa BOFKHANUKL j, j, FANOY, Lange Burg B KJ, Tel, 28, Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden meUadeellngen 60 cent per regel, Kleine AdvBrteöttüa Dingdag» en Vrijdag» 10,75, bij vooruitbetaling, Onder ietter of motto 10.85, Bij contract belangrijke korting, Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De legerversterking van Rusland. De Nederlanders In Spanje. Belangrijkste Nieuws De nieuwe Douglassen. (Jitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De vorige week hebben wij er op ge wezen, dat de bedoeling, ook. van onze actie op staatkundig 'gebied, moet zijin om niet maar eenige verbetering te brengen in den bovenbouw, maar dat het in de eerste en voornaamste plaats gaat om de grondslagen van ons volksleven, om de handhaving en de bevestiging van den invloed der Christelijke beginselen. Wanneer wij, spreken over de grond slagen, dan denken we aan den aanhef van* de Apostolische geloofsbelijdenis ,-,Ik geloof in 'God den Vader, den Al machtige, Schepper des hemels en der aarde en in Jezus Christuc zijnen ©enig geboren Zoon, onzen Heere", aan Wien alle macht is gegeven in den hemel en op de aarde. God de Heere is als de Schepper van alles wat bestaat, de opperste Souverein, de bron van alle gezag onder de men- schen. Maar de mensoh is van zijn 'Schepper afgeweken. Tegenover de these, zooals die is uit gedrukt in de geloofsbelijdenis, -heeft hij gesteld de anti-these: dat -de mensch in zichzelf souverein is, autonoom, telgen heer en meester. De zonde is in de wereld gekomen, de -zonde van ongeloof en revolutie en met de zonde was er ook -de dood en het verderf. Maar er is ook de genade. Jezus Christus, de Zoon van God, heeft zichzelven vernederd door gehoor zaam te worden tot den dood des kruir ses, waarom God Hem den Naam heeft gegeven, die boven allen naam is, opdat alle knie zich voor Hem zou buigen. Hij -heeft van God ontvangen kracht en macht -en heerlijkheid; een zoo hooge de gansche wereld beheerschen-de positie, dat alle schepselen -Hem onderworpen -zijn. Van -deze door God zelf -geproclameer de so-uvere-initeit is niets uitgezonderd; niets buitengesloten. In onze gezinnen moet Christus Ko ning zijn, maar ook in de k-erk en in de schoo-l. In het leven van den staat, maar ook in dat van de maatschappijl. Op -dezen grondslag berust het pro gram van beginselen der Anti-revolutio naire partij'. -Omdat het instemt met deze belijdenis, kan het -opkomen voor handhaving van het gezag, omdat erkend wordt, dat alle gezag van -Go-d -afdaalt. Wie dat niet er kent, kan óók pogen het gezag hoog te houden, maar in -den grond -der -zaak, is dat 'dan toch niet anders, dan eerbied vragen voor de macht en voor hen, -die de macht in handen hebben. Tegelijkertijd kan ook het pleit wor den gevoerd voor de rechten en de vrij heden -der burgers, omdat door God zelf aan het gezag grenzen zijn gesteld en ook aan de onderdanen onder het bestel 'Go-ds -zekere vrijheden zijn geschonken. En daarom o-o-k komt het op voor de heiligheid van ih-et huwelijk een godde lijke instelling, de basis van het -gezins leven, waaruit het Christelijk leven op bloeit, -dat -door 'heel de maatschappij -zijd weg moet vinden. Daarom ook vraagt het volkomen, vrij heid van de kerk, -die niet afhankelijk is en mag izijn van den staat of van den dictator, maar 'die alleen Christus als haar Koning erkent en die leeft bijl de door haar Koning gestelde ordinantiën. En het is ook daarom, dat het aan dringt op vrijheid van onderwijs, dat nog heel iets 'anders1 is en meer dan de finan- cieele gelijkstelling vo-o-r de openbare kas sen. Wat de -Christelijke school noo-dig heeft is -de volledige paedagogische vrij heid om het onderwijs dienstbaar te ma ken aan de bevestiging van 'de Christe lijke grondslagen, aan het erkennen en beleven van -de rechten en inzettingen des Heeren. Daarom ook komt dat program op te gen alles wat indruischt tegen -de door God gegeven ordinantiën, tegen het on der-drukken van -de maatschappelijk zwakken, tegen -alle onrecht ook op so ciaal gebied, tegen de ondermijning van het redelijk leven, de bevordering van de publieke oneerbaarheid, die in onzen tijd een zoo noodlottigen invloed uitoefent. Als we -zoo de zaken zien, dan wordt veel' wat Uitermate verward scheen, doorzichtig en eenvoudig. Wie den maatstaf van de door God zelf gegeven beginselen aanlegt, zal ge makkelijk -den weg vinden ook in dezen verwarden en verwarrenden tijd. Die zal zich niet laten ledden -door een beweging, 'die zegt het gezag hoog te willen houden, maar die metterdaad de souvereiniteit Gods en het Koningschap van Christus verwerpthet recht van de kerken om onder alle om standigheden Gods Woord te 'laten spreken miskent'die de vrijheid van de school niet erkent; die het belang van den staat boven alles stelt en die de autoriteit van den dictator 'hooger stelt dan de autoriteit van het Woord Gods. En wie zoo de dingen ziet, zal zich ook niet van streek laten brengen door halve of 'heel® „democraten", die meer of minder consequent de volkssouverei- nitei-t prediken en het vermeende belang stellen boven het beginsel. De tijd, waarin wij leven, ie uiterst ver ward. Wie daarbij in de eerste plaats let op de omstandigheden en niet op de begin selen, zal onherroepelijk den koers 'kwijt raken. IMaar wie -zich niet tevreden stelt met den sChijn, maar vraagt naar het we zen, wie van den bovenbouw terug gaat naar den onderbouw, van de vrucht naar -den wortel, die zal bij alle onrust en verwarring koers houden en rustig en welbewust meewerken tot de bevordering van het belang van land en volk. Badajoz thans geheel bezet. De ring rond Madrid wordt steeds nauwer. Volgens de laatste uit Burgos ontvan gen bericht-en hebben de troepen van ge neraal Franco in den loop van Vrijdag Badajo-z geheel bezet. Een groot -deel van de roode militie is naar Portugal ge vlucht. Volgens mededeelingen van het 'hoofd kwartier van generaal Mola zal Zater dag het normale spoorwegverkeer van Burgos door Estrema-dura naar Portugal alsmede het treinverkeer via 'Saragossa naar Frankrijk worden hervat. Verder ■zijn van heden af ook de telegrafische en telefonische verbindingen tusschen Bur gos en Sevilla hersteld. 'Om één uur gistermiddag verspreidde radio-Sevilla het volgende bericht „Tengevolge van het tot stand komen van de verbinding tusschen de noorde lijke en de zuidelijke armee wordt -de ring rond Madrid steeds nauwer aangehaald. De telegrafische en telefonische ver bindingen in alle door de nationalisten bezette provincies zijn hersteld. De regeering te (Madrid -blijft valsch-e berichten de wereld inzenden, waardoor de marxistische elementen in Andalusië gesterkt -worden in hun voornemen, om tegenstand te blijven bie-den. Wij hebben op gevangenen en gewon den bevelschriften -gevonden, 'die afkom stig zijn van de Esquerra Republicana, welke partij zich 'hierdoor medeplichtig maakt aan de 'gruweldaden, welke door de roode militie worden bedreven en welke alle verbeelding te boven gaan. Al de-ze gruwelijke excessen worden be gaan onder auspiciën van de regeering- 'Giral, -die de oorzaak zijn zal van den ondergang van Spanje. Te Madrid worden tal van generaals gevonnist, omdat zij weigeren weder dienst te nemen in de regeerings-militie. De positie van de marxisten in Cata- lonië is kritiek. De roode troepen laten toe, -dat Spanje van zijn -goud en rijkdommen beroofd wordt. Hedenmorgen 'heeft een regee- ringsvliegtuig 1940 kilo-gram goud naar Parijs vervoerd. De nationale rege'ering roept alle Span jaarden, -die bezorgd zijn om de toekomst, van hun land, uit zich wel rekenschap te geven van het succes van de nationale beweging. REGEERINGSTROEPEN BEDREIGEN CARDOVA. Aan de andere zijde hebben ook de regeeringstroepen enkele successen ge boekt. De ,,'Rooden" hebben zich meester gemaakt van Po-zo blanco in de Provincie Cordova. Bij 'het innemen van Pozoblanco heb ben de regeeringstroepen 200 manschap pen van de Guardia Civil, die aan de zijde van de opstandelingen streden, ge vangen genomen. Pozoblanco telt 15.000 inwoners en is een belangrijk industrie centrum. Verder wordt gemeld, dat het gebied rond Cordova van opstandelingen is ge zuiverd en de regeeringstroepen maken zich gereed de stad binnen te rukken. Vele vrijwilligers -zijn intusschen bij! de grens aangekomen, vooral Polen, die aan de zijde van de regeering tegen de op standelingen willen strijden. EEN VREDESLEGER ZOOALS TOT NU TOE NOG NIET IS VOORGEKOMEN. De Deutsche diplomatische-politische Korrespondenz, het orgaan van de Wil- helmstrasse, schrijft naar aanleiding van de verlaging van den 'dienstplichtigen leef tijd in het Russische leger o.a.: Voortaan zal men rekening moeten houden met een actieve legermacht in Sowjet-Rusland, die bijna twee millioen man telt. Daarmede wordt een vredesle- ger gevormd, zooals tot nu toe in de mi litaire geschiedenis van alle landen nog nimmer is voorgekomen. Men mag niet over 't hoofd zien, dat deze toeneming der oorlogsmacht van den Sow'jetstaat samenvalt met de gebeur tenissen in Spanje. Het zal wel niemand verwonderen, wanneer hier en daar de argwaan opduikt, dat het reusachtige legerapparaat, dat Rusland op het punt staat )te vormei^, niet uitsluitend voor defensieve doeleinden bestemd is. Dit feit is te ernstiger, nu Rusland blijkbaar met deze uitbreiding van het leger hoe genaamd geen rekening houdt met de stemming in Europa, zooais die bijl het voornemen van de vijlf Locarnomogendhe- den tot het houden van een gemeenschap pelijke conferentie in den herfst van dit jaar tot uiting is gekomen. Wanneer eenerzijds de teekenen op een komende toenadering wijzen, die uiter aard alleen door een tactrijjk optreden je gens alle deelnemenden en belanghebben den tot resultaten kan leiden, maar van den -anderen kant rusteloos de oorlogstoe bereidselen, die met geen enkel argument als in het belang van den vrede voorge steld kunnen worden, worden voortgezet, dan kan men den indruk niet van zich afzetten, dat dergelijke maatregelen, die als een bom in de atmosfeer van verzoe ning -ontploffen, de vredeskansen drei gen te niet te doen en- een storende fac tor vormen voor de aanstaande onder- hanelihgen. De Germania merkt op dat Rusland's nieuwe legerversterking en zijn vebond met Frankrijk het Ehropeesche kracht veld geheel hebben veranderd. VERLOVING VAN KONING EDWARD? Een der zusters van Koning George genoemd. Het Grieksch republikeinsehe Had „Patris" bevatte gisteren het bericht, vol gens hetwelk de verlo-ving op komst is van koning Eldward van Eïugeland met een der zusters van koning George van Grie kenland, prinses Gatharina of prinses Irene. De wapensmokkelarij over de Fransche grens. Het D.N.OB. meldt uit HendayeDe wapensmokkelarij aan de Fransche grens bij Hendaye wordt onverminderd voort gezet. Iedere nacht gaat aan de landtong van Fuente Arabia een klein vrachtschip voor anker dat zijn kostbare la-ding aan tal rijke vissohersb-o-oten overgeeft. 'Ook langs de oevers van de Bidajssoa- rivder bloeit de smokkelhandel, hoewel de belangrijk versterkte Fransche douane- wachten alle moeite -doen -den smokkel handel te onderdrukken. Teekenend voor -den toestand aan de Spaansche zijde van de -grens- is verder, dat dagelijks talrijke vrachtauto's levens middelen uit Frankrijk naar Spanje brengen. ONTSTEMMING OVER VLIEG- TUIGENLEVERING. -Gisterochtend is de kwestie van het zen-den van burgerlijke vliegtuigen naar Spanje onderzocht door de betrokken ministerieele departementen te Londen. Het probleem is niet slechts van juri- dischen aard, maar betreft tevens het practisch effect van elk verbod. Kan -een vliegtuig naar een buitenlandsch vlieg veld worden gevlogen, daar van 'bezitter wisselen en vervolgens naar Spanje doorvliegen? Twee aspecten worden thans onder het oog gezien: lo. bet verhinderen van ver boden uitvoer, door middel van het be letten van schepen zich met een lading vliegtuigen naar Spanje te begeven; 2o. verhinderen dat vliegtuigen naar Spanje worden gevlogen. De lijst van artikelen, waarvoor een uitvoervergunning noodig is, zou door een regeeringsdecreet kun nen worden uitgebreid. Er zou ook een methode van indirecte pressie kunnen worden toegepast, waarbij de regeering ter kennis zon kunnen brengen, dat zij het zenden van vliegtuigen van Groot- Brittannië naar Spanje ongaarne ziet. Het is nog te vroeog om te voorzien, wedlk standpunt de Britsche regeering ten Wij zijn U steeds gaarne van dienst I A. C. VAN DER REST Ass.-Apotheker - Goes - Telef. 168 Do toestand te Madrid niet onrustbarend. Naar men meldt, is er thans dagelijks contact tusschen dr Flaes, die de leiding van het Nederlandsche gezantschap te Madrid op zich genomen heeft, en het Nederlandsche departement van buiten- landscha zaken. Uit de inlichtingen, wel ke men hier gisteren uit Madrid -heeft ontvangen, blijkt, dat er thans nog onge veer 60 Nederlanders daar ter plaatse vertoeven. Zij wonen zooveel mogelijk bij een en hebben het plan -- indien de om standigheden 'dit veroorloven 1te Madrid te blijven. Zij staan in voortdu rende verbinding met het gezantschap. D'e stemming is rustig en men -heeft geen re den tot klagen over de bejegening van de zijde der Spaansche autoriteiten. slotte zal innemen. Zij: is echter voor nemens een definitief besluit te nemen, zonder af te wachten of de and-ere naties een soortgelijken maatregel nemen. DE OVERSTROOMING OP KOREA. D'e overstroomingen op Korea hebben, naar nader gemeld wordt, een aanzien lijke schade aangericht. 131 personen vonden den dood, terwijl nog 22 worden vermist en 94 werden ge wond. 1222 huizen werden vernield; 10.046 staan onder water. 52 bruggen werden weggespoeld en 11.400 H.A. rijstvelden staan blank. Het spoorwegverkeer tusschen Foesan en Seoel blijft verbroken. EEN DEENSCHE BOERENWEER. -Het hoofdbestuur van de organisatie der Deensche Bo-ereno-rganisatie „Land- brugernes Sammenslutning" -heeft beslo ten tot de instelling van een boerenweer, welke o.m. tot taak zal hebben aanwezig te zijn bij „onrechtvaardige executies en andere krasse maatregelen tegenover de noodlijdende boeren en landarbeiders". Het ledental zal beperkt worden tot 1000. NIEUWE STAKINGEN IN DE BELGISCHE MIJNEN. Men vreest voor uitbreiding. In de steenkolenmijnen te Seraing, Fle- malle, Jemeppe en M-ontegnée zijn onge veer tweeduizend mijnwerkers opnieuw in staking gegaan. Geëischt wordt de in voering van het minimumloon, hetwelk bij de vorige staking werd overeengeko men, benevens een spoedige toepassing van het betaald verlóf. Het wordt mogelijk geacht, dat deze stakingsbeweging ook zal overslaan naar het mijngebied van Luik en Herstal. GROOT COMPLOT IN SOVJET-RUSLAND ONTDEKT. Het werd geleid door Trotski en Zinowjef Het Sovjet-Telegraaf-agentsohap meldt, dat in 1936 bet bestaan van een aantal terroristische Trotski-Zinowjef-groepen aan het licht is gebracht. D'eze groepen hebben op rechtstreeks-eb bevel van den in het buitenland verto-even-den Trotski en onder directe leiding van het z.g. veree- nigde centrumbloc Trotski-Zinowjef een reeks terreurdaden tegen de leiders van de Russische communistische partij en van den Sovjet-staat voorbereid. Het on derzoek heeft aangetoond, dat dit bloc volgens de instructies van Trotski en Zi nowjef in 1932 is georganiseerd. Voorts kon vastgesteld worden, dat -de moord op Kirof op 5 December 1934 volgens rech- streeksche instructies van Trotski en Zi- no'wjef is voorbereid en uitgevoerd. Het onderzoek is thans voltooid. Zinow jef, Kamenef, Jefdotimof, Iwan Smirnof, Bakejèf, Kratsjkofski en nog eenige an dere personen worden in handen van -de justitie gesteld. De behandeling der zaak voor de militaire rechtbank zal onverwijld beginnen. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Tegenspraak van geruchten. Het officieele telegraafagentsohap te Athene spreekt geruchten tegen volgens welke vijfhonderd arrestaties zijn ver richt. Alleen zijn 36 communistische op ruiers in arrest gesteld. Behalve de eerste di ie -dagen van toezicht op den telegraaf dienst is er geen censuur geweest. D'e bui- tenlandsohe correspondenten kunnen vrij seinen. Ook is geen postcensuur ingesteld, Binnenland. De Nederlanders in Spanje. Terugkeer van Koningin en Prinses. Verlaging van den garnalenprijs. Maïscultuur in het Westland. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De legerversterking in Rusland. De toestand in Griekenland. evenmin zijn buitenlandsche journalisten gearresteerd. Wel zijn twee buitenland sche journalisten, die onjuiste berichten hadden verspreid, verwijderd. Van de 17 Atheensche kranten is een om financieele redenen, opgehouden te verschijnen, toe vallig op den eersten dag van het „re giem". De kroning van Koning Edward VIII. Er zijn nu al duizenden plaatsen be sproken voor de kroning van Edward Vin te Londen in Mei, in hoofdzaak uit de Ver. Staten, maar ook uit de domi nions. Ook van het Ehropeesche vaste- Iandland komen er al aanvragen naar plaatsen binnen. De prijzen loopen van 5 tot 20 guinjes, dat is dus ongeveer van 40 tot 160 gulden. Italië zendt een lichting naar huis. De militairen van -de lichting 1914, die in April 1935 onder de wapenen werden geroepen, zullen, naar men mededeelt, op 31 Augustus weer naar huis gezonden worden. Hetzelfde geldt ook voor de man schappen van andere lichtingen, die uit stel hadden gekregen en bij deze lichting waren ingedeeld. Het besluit maakt echter een uitzonde ring voor de militairen, die -zich op het oogenblik in Oo-st-Afrika, Libyë en o-p de eilanden van de Egeïsche Zee -bevinden. De dienstplichtigen van de lichting 1915 die uitstel van dienst hadden verkregen, zullen echter met ingang van 5 October worden opgeroepen. Het wereldhoogterecord. D'e Russische vlieger D'etre heeft Vrij dagmiddag met zijn Po-tez Special, uitge rust met een Gnome K. 14 motor, een eer ste poging gedaan om het wereldhoogte- record, dat met 14.433 m op naam van den Italiaan D'onati staat, te verbeteren. Na een vluchtige aflezing van de barogra- fen bleek, dat B'etré tot 14.600 m was ge stegen, hetgeen de reglementaire 200 m, waarmee het hoogtereoord verbeterd moet worden, niet overtreft. W-el -heeft 'D'etré -het Fransche record gebroken. Hij zal, als het officieele onderzoek de -door hem be reikte hoogte nauwkeurig heeft vastge steld, een tweede poging doen. Vliegende slaapwagens met veertien passagiers. In aansluiting op het bericht, dat de K.L.M. zal overgaan tot de aanschaffing van een aantal nieuwe Douglas-machines, welke behooren tot de nieuwste types, die in de fabrieken van Douglas te San ta Monica gebouwd worden, n.l. de DC 3 en de DST (Douglas Super Transport), kan nog het volgende worden gemeld: Een uiterlijk verschil tusschen de beide nieuwe types is er niet. De DC 3 heeft evenwel plaatsruimte voor 21 passagiers, die dan, zooals bij de DC 2, welke de K.L.M. in gebruik heeft, achter elkaar gezeten zijn, terwijl de DST ruimte aan 14 passagiers biedt, verdeeld over zeven appartementen, zooals de Fokker F 36 is ingericht met acht appartementen, elk voor vier passagiers. In de DST kan de steward 's avonds de gezellige kajuiten gemakkelijk voor slaapgelegenheid inrich ten, zoodat het vliegtuig des nachts veer tien slapende passagiers mee kan dragen. Ook is er een buffet aan boord, twee waschgelegenheden en aparte kleed kamers, een voor dames en een voor de heeren. De DST en de DC 3 zijn uitgerust met 2 Wright cyclone g. 2 motoren, -die het vliegtuig op 2130 meter een maximale snelheid kunnen geven van 343 KM. per uur, terwijl de kruissnelheid op 3050 meter 290 KM. per uur bedraagt. Het vliegtuig heeft een plafond van 7300 meter en een plafond van 2300 meter, wanneer slechts een motor is ingeschakeld. De overige afmetingen zijn: spanwijdte 29 meter, lengte 20 meter en hoogte 4,55 meter, terwijl het leege toestel 6900 KG. weegt. Met de nieuwe types van Douglas wordt reeds gevlogen door de American Air Lines, terwijl ook andere groote lucht- verkeersmaatschappijen, zooals de Trans western Aviation Co. (T.W.A.) en de Uni ted Air Lines, ze in gebruik zullen nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1