Luchtpost van en naar India. Om Opsporing en ontginning van delfstoffen in Nieuw Guinea. Gemengd Nieuws. XlïiLt LI ruet te vgjd orCkbewrii vrvyet LL heel veel advertjzet&n. Rechtszaken Land- en Tuinbouw EER ZATERD V Per vliegtuig ongeveer 0500 brieven van 5 gram naar indië Verlaging van de tarieven aan staande? In een tweegesprek voor de Phehi heeft de direoteur-generaal van de P. T. T., It M. H. Damme, gistermiddag eenige bij zonderheden medegedeeld over het lucht- postvervoer naar en van Indië. De heer Damme merkte o.m. op, dat, na de invoering van den dienst, tweemaal per week, de P. T. T. over het algemeen geen reden tot klagen heeft over de hoe veelheid post, welke wordt meegegeven Gevraagd, of er een mogelijkheid bestond om tot verlaging van de tarieven te komen, antwoordde de heer Damme, dat deze kwestie in den laatsten tijd ernstig beke ken is. De afdoening vereisoht echter na/- dere bespreking, welke tot het najaar is uitgesteld, omdat het Hoofd van den In- dischen P. T. T.-dienst, die op weg is naar Nederland, daaraan zal kunnen deelne men. Over de hoeveelheid post, welke per vliegtuig gemiddeld meegaat, deelde de di recteur-generaal mede, dat ongeveer 9500 brieven van 5 gram van Nederland naar Indië worden verzonden. Uit Indië be draagt dit aantal ongeveer 1000 stuks meer. Wat de resultaten van Indië naar Ne derland betreft, merkte Ir Damme op, dat in deze richting de luchtpost zich ook wel op bevredigende wijze heeft ontwikkeld, maar dat het toch nog wel wat beter zou kunnen. Wat de tarieven aangaat, daar over beslist het Indisch postbedrijf, dat daarbij rekening moet houden met de In dische toestanden en nog vele ander fac toren die bij; het bepalen van posttarieven te pas komen. Indië heeft echter minder sterk gerea geerd op de verdubbeling van den dienst dan Nederland. Er werd na 12 Juni 1935, toen begonnen werd met de verzending van twee maal per week, een toeneming van do hoeveelheid post verwacht. Die is ook gekomen. Van Nederland naar Indië was het 40 pet. meer, van Indië naar Neder land maar ruim 30 pet. Het merkwaar dige heeft zich hierbij voorgedaan, dat In dië met vliegtuigen, die des Woensdags vertrekken, veel meer post meegeeft dan met de vliegtuigen van Zaterdags. Het ver schil is 30 tot 40 pet. Ir D'amme meende, dat voor een deel hierop van invloed is de regeling van de bootverbindingen naar Java. De booten komen meerendeels op de eerste dagen van de week op Java aan, en dan wordt de luchtpost doorgezonden met het vliegtuig van Woensdag. De P. T. T. heeft den indruk, dat de verklaring voor een grooter deel moet liggen in de omstan digheid, dat Indië zich nog niet heeft aan gepast aan de gelegenheid om tweemaal per week te verzenden. gens aanwijzing door de tuinaarde worden verwerkt. Op de bovenzaal was de belangstelling ook nu zeer groot en werd nauwkeurig geluisterd naar de toelichtingen van de bestuursleden der tuinbouwvereeniging 't Gentrum en de G. V. V. Walcheren en de tuinbouwleeraren, wier medewerking zoo wordt op prijs gesteld door de tuin- bouwcommissie uit de Z. L. M. Zoo men weet had deze commissie het initiatief ge had zelf een tentoonstelling te organisee- ren voor het propageeren van goede be handeling van het fruit en groenten, en het oprichten van meer tuinbouwvereeni- gingen, waarvan er nu nog maar vier op Walcheren bestaan. Men hoorde echter van de plannen voor de Flora en er kwam een o.i. zeer toe t9 juichen samenwerking. Hedenavond zal „Apollo" uit Domburg in den tuin musiceeren. Ovezand. De Raad vergaderde 12 dezer. Aanwezig alle leden. De pensioensgrondslag voor den Bur gemeester en den wegwerker worden na der vastgesteld. Besloten wordt ontheffing te vragen van het bepaalde in art. 179, 2e lid, der Ge meentewet (toepassing capitulantenregle- ment). Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten niet te voldoen aan het verzoek tot het vaststellen van een verordening inzake productie bouwterrein daar dit voor debe trokken persoon te bezwarend wordt ge acht. Tot Ambtenaar van den Burg. Stand wordt benoemd burgemeester Mes, zulks met ingang van 1 Sept. 1936. Een door B. en W. ontworpen school geldverordening wordt door den Raad on gewijzigd overgenomen en vastgesteld. Op 'n verzoek van de caf éhouders wordt de grondslag van de personeele belasting voor de biljarten verminderd, ingaande 1 Januari 1937. Omtrent de huur betreffende het lijken- huisje wordt besloten het bestaande con tract met de Ned. Herv. Kerk te Ovezand met ingang van 1 Jan. 1937 op te zeggen. Daarna zal men trachten een nieuwe over eenkomst te sluiten. De gemeentebegrooting voor '36 wordt op verschillende posten gewijzigd. In beginsel wordt besloten de bestaande burgemeesterswoning om te bouwen tot Gemeentehuis en Secretarie. De Gemeenterekening over 1935 wordt den Raad aangeboden; voor den gewonen dienst in ontvang op f 39.786,86 en in uit gaaf op f 35.045,54, alzoo een goed slot van f 4741,32, en voor den kapitaal dienst op f 11.447,94 in ontvang en f 12 762,24 in uitgaaf, alzoo met een kwaad slot van f 1314,30. Tholen. Door te ver naar rechts uit te wijken, is de groote vrachtwagen van den voerman R. te St. Maartensdijk Donder dag in aanraking gekomen met een groote 'kaslantaarn, staande tegen de woning van den heer G. v. DTiel. De lantaarn werd geheel afgerukt en viel op straat aan scherven, zoodat een en ander wel een schadepost zal zijn van ongeveer f 50. R. heeft zelf aangifte op het politie bureau gedaan van de door hem aange richte schade. Zaamslag. Het programma voor het festival dat a.s. Zaterdag zal gehouden worden vermeldt, dat 11 muziekkorpsen hieraan zullen deelnemen. Om 10 uur opening met een muzikale wandeling door het dorp door het jubi- leerend gezelschap „De Volharding". Om 1 uur opstelling van den optocht der deelnemende gezelschappen. Om 2 uur officieele ontvangst van de besturen der deelnemende gezelschappen. Eén half uur later aanvang der concer ten en 4 uur verloting premies. De Koninklijke Harmonie te Hulst zal een avondconcert geven, dat aan zal van gen 8.30 uur. „EEN GROOT NATIONAAL BELANG". Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp houdende machtiging tot het sluiten van overeenkomsten als bedoeld in artikel 5a der Indische Mijnwet met de te 's-Gra- venhage gevestigde N. V. Mijnbouwmaat- sc'happij Nederlandsch Nieuw-Guinea, voor de opsporing en ontginning van delf stoffen, in terreinon, gelegen in de resi dentie Molukken, is het volgende ontleend; Met de leden, die de indiening van het wetsontwerp zeer toejuichen, is de minis ter van oordeel, dat in de ontsluiting van Nieuw-Guinea, welke door particuliere exploratie en exploitatie kan worden be vorderd, een groot nationaal belang is ge legen. Juist in de mogelijkheid om hij gunstige uitkomsten op aannemelijk geoordeelde voorwaarden tot exploitatie te kunnen overgaan, ligt de eenige compensatie voor het wagen van groote kapitaalsuitgaven voor stelselmatig onderzoek van een ter rein, waarin tot dusver de aanwezigheid van economisch winbare delfstoffen niet is kunnen worden aangetoond. Men mag niet verwachten, dat de belanghebbenden tot die uitgaven bereid zullen zijn, indien hun niet de gelegenheid wordt geboden, om, door hun pionierswerk over een zeer groote uitgestrektheid uit te voeren, hun kansen op het vinden van loonende erts- afzettingen te vergrooten. Van investatie van landsgelden in een staatsbedrijf of ge mengde onderneming van mijnbouw in Nieuw-Guinea kan, naar de overtuiging van den minister, geen sprake zijn. In antwoord op de vraag, waarom geen grooter aandeel in de winst of zeker per centage van het oprichtingskapitaal in aandeelen ia bedongen, wordt er op gewe zen, dat de in het ontwerpcontract gefor muleerde voorwaarden de beste zijn, welke de regeering na langdurige onderhande lingen heeft kunnen bedingen en dat zij de overtuiging bezit, dat hij verzwaring van die voorwaarden van het plan zou zije afgezien. Aangezien de ontwikkeling van Nieuw- Guinea zonder gelijktijdige uitbreiding der bestuursmiddelen niet denkbaar is en be scherming der particuliere industrie me de behoort tot de normale bestuurstaak, bestaat er geen reden, de kosten daarvan •jp de rechtstreeks belanghebbenden te verhalen, behoudens voor zoover derge lijke uitgaven voortvloeien uit het bijzon der karakter van nog niet aan vaste bedrijfscentra gebonden opsporingsexpe dities. 'Ook de minister is zich bewust van de gevaren, welke voor de autochthone bevol king van Nieuw-Guinea aan een instroo ming van vreemde elementen verbonden zijn. Hij kan de verzekering geven, dat de regeering op dit gewichtige bevolkingsfoe- lang doorloopend het oog gevestigd zal houden. Handhaving van het nationaal karakter der onderneming acht ook de minister een op den voorgrond tredend belang. Ter waarborging daarvan dient naar zijn mee ning niet de weg ingeslagen te worden van nationaliteitseischen voor het bezit van-de meerderheid der aandeelen. Overi gens diene, dat alle firmanten, op één na, de firma Erdmann Sielcken, Neder landers zijn. D'e statutaire bepalingen der N. V. Mijnbouw-mij Nederlandsch Nieuw- Guinea, welker wijziging aan de goedkeu ring van den Minister van Koloniën is voorbehouden, geven, mede in verband met het van andere zijde reeds in herin nering gebracht artikel 19 der ontwerp overeenkomst, naar de meening van den minister, voor de handhaving van het na tionaal karakter der onderneming vol doende zekerheid. Invoer van reuzenkikkers ongewenscht? D'r F. P. Koumans te Leiden waar schuwt ernstig in het „Vaderland" tegen het invoeren van de z.g. reuzenkikkers hier te lande. Déze „reuzenkikkers" zullen in ons land zeer veel schade aan de visch- en vogelstand veroorzaken. Het voedsel be staat behalve uit insecten en watermol- lusken, uit alles wat het dier te pakken kan ki'ijgen, o.a. visschen en kleine vo gels, die in of bij het water leven. Eenige jaren geleden (1933) heb ik de aandacht gevestigd op de medewerking, die de Ned. Heide Mij. verleende, toen de Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland toestemming gaf om Groene Kikkers te vangen, omdat deze schadelijk zouden zijn voor den visch- stand. Deze schade was m.i. problema tiek. Nu zal de Ned. Heide Mij. een dier gaan invoeren, waarvan van te voren vaststaat, dat het hier schadelijk is voor den vischstand. Behalve schade zal deze kikkersoort hinder veroorzaken door het formidabele geluid, dat deze dieren voortbrengen. Vol gens de berichten uit Amerika moet de bevolking zeer veel hinder van dit geluid ondervinden. D'eze kikkers zijn geen me dewerkers aan de anti-lawaai campagnel Hun natuurlijke vijanden zullen hier ver moedelijk wel ontbreken, zoodat zij zich vrijwel onbelemmerd kunnen uitbreiden. Ik weet niet of het geoorloofd is dieren in te voeren en in vrijheid te stellen, waarvan vaststaat, dat zij schade en hin der zullen veroorzaken. Met de invoering van exotische dierensoorten kan men niet voorzichtig genoeg zijn. We hebben reeds last genoeg van diersoorten, die onwille keurig zijn ingevoerd, zooals de Wol- handkrab en de Oysterpest (Slipper-lim- pet). Hebben we dan niets geleerd van den import van de Bisamrat in Bohe- men, die nu ons land bedreigt en die ook om geldelijk voordeel werd geïmporteerd? Eenigen tijd geleden verscheen in de pers een bericht, dat de Ned. Heide Mij. nabij Kampen jonge karpers had uitge zet, die de muggenplaag- aan den Afsluit dijk zouden bestrijden. Het zou me te ver voeren hier aan te toonen, dat zoo'n be richt moeilijk au sérieux genomen kan worden. Wel kan door het uitzetten van de lcarpertjes de vischstand in het IJssel- meer verbeterd worden, doch tegen de muggenplaag bij den Afsluitdijk zullen deze dieren geen remedie vormen. Toen ik deze twee berichten las, kwam bij mij de gedachte op, dat de berichtge ving niet juist zou zijn. Nu echter op beide artikelen geen tegenspraak van de zijde van de Ned. Heide Mij. gevolgd is, schijnen zij de waarheid weer te geven. In dit geval lijkt het mij noodzakelijk, dat namens de Regeering door daartoe bevoegde personen nauwkeurig wordt toe gezien op de handelingen van de Nod. Heide Mij., teneinde een onherstelbaar in grijpen in de natuur te voorkomen. Door invoeren van de genoemde kikker zou aan de Nederlandsche zoetwaterviascherij de genadeslag worden toegebracht. Jeugdig zwervertje. Een on geveer negenjarig jongetje uit Leiden werd op den Poeldijkscheweg te Waterin gen schreeuwende aangetroffen. Het ven tje was in een winkel te Den Haag zijn moeder kwijt geraakt, had eerst uren in de Residentie rondgedwaald en had ten slotte besloten naar Leiden terug te gaan. In plaats van naar Leiden, wandelde hij echter onwetend in de richting van het Westland. Toen tenslotte na uren wandelen en dwalen het avondduister inviel, zette het knaapje het op een huilen. Een inwoner van Wateringen trof het ventje in over spannen toestand aan en bracht het naar het Bureau van Politie te Wateringen. Daar heeft men zich over het ventje ont fermd en het weer naar de ouderlijke woning teruggevoerd. Auto-ongeluk door een muis. Op een landelijken weg bij het badplaatsje Old Saybrook (Connecticut) heeft een nietig muisje een auto-ongeluk veroorzaakt. De muis had zich als blinde passagier in de auto verborgen, maar kreeg het tijdens den rit wel wat benauwd, waar schijnlijk, omdat de wagen haar veel te snel ging. Plotseling sprong het diertje naar voren, tot grooten schrik van den bestuurder, die zóó de kluts kwijt raak te, dat hij de macht over het stuur ver loor en in volle vaart tegen een hek op botste. Gelukkig liepen de drie inzittenden hier bij slechts lichte verwondingen op. Getuigen staan er voor in, dat ditmaal geen vrouw aan het stuur zat, maar een forsche man, zoodat thans bewezen is, dat ook de leden van het sterke geslacht soms bang voor muizen zijn. Twee kinderen onder een vrachtauto. Gisteravond ongeveer kwart voor acht is op den rijksweg onder de gemeente Swalmen de zwaar beladen vrachtauto van den heer J. Rooiakkers uit Blerik gekanteld, toen hij een voor hem rffdenden Duitschen vrachtauto wil de passeeren. Juist op dat oogenblik pas seerden daar de heer Bloemen uit Belfeld met zijn echtgenoote en drie kinderen op de fiets. Twee kinderen, een 14-jarigo jongen en een 9-jr.rig meisje kwamen onder den vrachtauto terecht. De jongen is in zorg- wekkenden toestand naar het Laurentiua ziekenhuis te Roermond vervoerd, het meisje liep ernstige hoofdwonden op Het derde kind bleef ongedeerd. 'Eenhuisvoor f25. Men schrijft ons: Te Walerlandkerkje is een arbei derswoning verkocht voor... f 25. De negen erfgenamen van den overleden eigenaar zullen er dus niet rijk van worden, even min als van de opbrengst van het huis raad, welke f 20 bedroeg. Meisje vr dronken. Gister middag om een uur is hot 10-jarig meisje Marie Rijs, uit Dirkshorn, dat hij1 haar tante logeerde, opi den Oosterdijk te Oud- karspel bij het stoeien op de fiets in het water van de ringvaart van de Heer Ilugowaa.rd gereden. Men slaagde er niet in het kind te red den, zoodat het verdronk. Eerst om vier uur had het dreggen resultaat en kon men het lijkje bergen. De inbraak te Zwammer- d a mHet is de gemeentepolitie te Zwammerdam gisteren in samenwerking met de rijkspolitie, mogen gelukken de inbrekers, die verdacht worden van de inbraak in de woning van den burgemees ter van Zwammerdam te arresteeren. Het zijn W. B. en D. M. uit Bodegraven. Bei den bevinden zich in verzekerde bewaiing. Van de buit voor een groot deel bestaan de uit tafelzilver, tot een gezamenlijke waarde van f 1000, is het grootste ge deelte van het tafelzilver ongeschonden ^gevonden in een werkplaats te Bode graven. De aangehoudenen ontkennen. Boerderij afgebrand. In de buurtschap Holten onder Hasselt is gistermiddag door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den heer G. van den Berg. De boer derij) met twee schuren en een hooiberg met ongeveer 75.000 pond hooi, gingen in vlammen op. De inboedel kon gered worden, verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Onrechtmatig steun trek ken. De politie te Delft heeft proces verbaal opgemaakt tegen twee personen, die steun trokken en genoten verdiensten hadden verzwegen. Mede werd proces verbaal opgemaakt tegen den vader van een van hen, die als werkgever een val- sche verklaring had afgelegd. Overreden en gedood. Bij het Scheffersplein te Dordrecht is gis termiddag de 5-jarige Thomas de Boer, uit den Augustijnenkamp, van een lang zaam rijdenden sleeperswagen gevallen. Hij1 kreeg daarbij' een achterwiel over de borstkas. Het kind is met zware inwen dige kneuzingen naar het gemeente-zie kenhuis vervoerd, waar het spoedig na aankomst is overleden. Ernstig motorongeluk in den Wieringermeer. Gisteravond is op den Schagerweg in Wieringer- meerpolder een ernstig motorongeval voorgevallen. De ongeveer 30-jarige machinist J. Kooy uit Medenblik reed met zijn motor op den Schagerweg, welke wegens vernieuwing voor het verkeer is afgesloten, van Kol- horn naar Midjdenmeer. Hierbij1 is hij met zijn motorrijwiel in een van de langs den weg liggende zandhoopen geraakt. De motor sloeg over den kop en K. kwam in den berm terecht, waar hijl bewusteloos bleef liggen. Tiem meter verder lag het (geheel vernielde motorrijwiel. Om half elf werd het slachtoffer op den verlaten weg door een wielrijder ge vonden. Het slachtoffer had ernstige ver wondingen aan rug, hoofd en handen bekomen. Hij is per ziekenauto naar Enkhulzen vervoerd, Zijn toestand is zeer zorgwekkend, Per zeijaoht over den Ooe- a a nIn de haven te Enkhulzen ls aan gekomen het Amerikaansche zeiljacht t,Maraiche". Het vaartuig is op eigen gelegenheid den Atlantischen Oceaan overgekomen. Aan boord bevinden zich drie Amerikaansche marineofficieren. Inbraak en diefstal te Voorburg. Terwijl de bewoners mei vacantie waren, is ingebroken in een wo- nig aan de laan van Heldenburg te voor burg. Bij haar thuiskomst bemerkte de famillie, dat de deuren in het huis ont sloten waren en dat allo kamers waren doorzocht. Tal van voorwerpen, o.a. een radio toestel en oen klok, alsmede linnengoed en tafelzilver waren verdwenen. In ver hand mot deze inbraak hield de Voor- burgsche politie een 55-jarigen portier en een, 27-jarigen los werkman, beiden te 's-Gravenhage wonende, aan. Het gestolene is bij opkoopers teruggevonden. Een kalf mishandeld. Ter zake van dierenmishandeling stond in hooger beroep voor het gerechtshof te Den Bosch terecht de veehandelaar P. W. uit Heer, die door de rechtbank te Maastricht was veroordeeld tot een geld boete van f50. Hij had op 10 Maart van dit jaar te Maastricht bij het verladen van een eenige woken oud kalf het diertje bij het halstouw en den staart opgenomen en zoo op een laadbrug ge jonast. Op dezelfde wijze had hij het ook weer van de laadbrug gegooid. Omstan ders ergerden zich aan dit wreede op treden en waarschuwden deD inspecteur van de Vereeniging tot Bescherming van D'ieren, den heer Klerks, die van het ge val proces-verbaal opmaakte. Verdachte had do opgelegdo straf te hoog gevondon en was daarom in hooger beroep gegaan. Ook de procureur-generaal vond de straf te hoog en vroeg veroordeeling van verdachte tot een geldboete van f25. INGEKUILDE AARDAPPELEN NAAR ABESSYNIE. Ruim een millioen kg in het Westland bewaard gebleven. De controle op de vroege aardappelen, welke onverkoopbaar Hoken, is thans in het Westland beëindigd. Het bleek, dat zich naar schatting nog ruim 1 millioen kg. 'daarvan in de streek bevinden. Over het algemeen deed zich het ver schijnsel voor, dat de aardappelen be waard in veilingkisten zich 'beter hiel den dan de z.g. ingekuilde, terwijl in de kuilen zich middenin het moeste „ziek" vertoonde en die aan de buitenzijden zich bet best gehouden hadden. In doorsnede was het gewichtsverlies 4 pet. en het ziekte-percentage varieerde van 1015 pet. Veel van do goedgekeurde zijn of wor den nog verkocht, vooral van de z.g. bon ken, die voor een groot deel naar Abes- synië verhandeld worden. In 't algemeen is de te besteden prijs f 1.50 per 100 kg, ofschoon doordat in Noord-Holland 'n hoogeren prijs besteed werd eenige op leving kwam. Hooge prijzen bij fruitveiling. Bij de gisteren te Lienden en omgeving gehouden groote fruitverkoopingen, wer den zeer hooge prijzen besteed. Naai schatting geeft men voor goede goudrei- netten van f 10 tot f 12 per mud, vooi andere soorten appels van f 5 tot f 7 per mud op het hout. De animo voor deze verkoopingen was zeer groot. De zeer hooge prijzen, die men op het hout be steedt, wijzen er op, dat de fruithande laren, nu er een zeer gering appelenge was is, hooge veilingprijzen van het fruit verwachten. Zware perziken. Aan de Goöp. Fruit- en Groentenvei- ling Naaldwijk werden Woensdag de eerste perziken aangevoerd, welke het formidabele gewicht hadden van één pond per stuk. D'e vruchten hadden veel belangstelling, zoowel in kweekers- als kcopmanskringen. D'e opbrengst bedroeg 26'30 ets. per stuk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 15 Aug.: Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, warmer. Stand van hedenmiddag 3 u. CJitg.: N.V. Emergo" te: Burem Postcii Hij kun too l J. FA> Directeu Dit num IS H a Ch: he we sch Stand van gistermiddag 3 u.: 760. Licht op voor fietsen: Zaterdag 9 u. 24 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6