DE ZEES II bespaart tijd en geld Het ontwerp AKKERTJES TWEEDE BLAD ALS DE LIEFDE RIJPT De agrarische tooverformnle. Adm. van „De Zeeuw" Soes Uit de Provincie Voorloopig Verslag Eerste Kamer. FEUILLETON Die schele Hoofdpijn die telkens Uw dag vergalt VAN VRIJDAG 14 AUG. 1936, Nr 267. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de Het vraagstuk der heerrijders. Oververmoeidheid slechts weinig voorkomend kwaad? Volgens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp van wet houdende bepalingen, beoogende het tegengaan van oververmoeidheid van be stuurders van motorrijtuigen, verklaarden eenige leden, zich slechts zeer ten deele met den opzet ervan te kunnen vereeni gen. Blijkens de considerans is, dus be toogden zij, de regeering de meening toe gedaan, dat oververmoeidheid niet zelden de veiligheid van het verkeer in gevaar brengt, met het oog waarop van over heidswege maatregelen geboden zouden zijn en dat al wordt zulks niet met zoovele woorden in de genoemde conside rans vermeld de toepassing dier maat regelen mede de coördinatie van het ver keer zal bevorderen. De ontworpen regeling beoogt alzoo drieërlei: 1. arbeidersbescherming; 2. be veiliging van het rijverkeer en 3. Coör dinatie van het verkeer. Wat nu in het algemeen deze drievou dige strekking betreft, betoogden vele leden, zich met het eerstvermelde doel te kunnen vereenigen. Wat betreft het tweede punt, betwist ten sommige leden, dat de bedoelde over vermoeidheid, met name bij niet-beroeps- chauffeurs, een zoo veelvuldig voor komend verschijnsel is, dat het den wet gever zou nopen tot een ingrijpen, als in de bedoeling van de regeering ligt. Wat ten slotte, het derde punt aangaat, was aan enkele leden niet duidelijk, wel ke plaats de coördinatie in de ontworpen regeling inneemt. Zij hadden het beter geacht, indien deze daarvan volkomen ware geabstraheerd. Zij duchtten name lijk, dat, indien dit ontwerp tot wet mocht worden verheven, de daarin opgenomen bepalingen zullen worden gebezigd om een bepaalde vervoerwijze te weten die per motor, ten bate van een andere te weten het railvervoer in een minder gunstige conditie te brengen. Vooral arti kel 1 levert huns inziens op dit stuk gevaar op. Immers kan bij toepassing daarvan het nachtverkeer geheel tot stil stand worden gebracht of althans zeer ingrijpend worden beperkt. Andere leden duchtten, dat een alge- meene regeling van de rijtijden met het oog op de veiligheid van het verkeer de aandacht zal afleiden van veel meer ur gente en doeltreffende maatregelen, als daar zijn: verplichting voor bestuurders van motor- en andere rij- en voertuigen om de rechterzijde van de wegen te hou den, een algemeen gebod voor wielrijders, gebruik te maken van de rijwielpaden, waar deze bestaan, regeling van het ver keer van de voetgangers en voorts be vordering, dat veel strengere straffen, dan tot dusverre het geval is, zullen worden opgelegd aan chauffeurs, die in toestand van dronkenschap ongelukken veroor zaken en medemenschen dooden of ver minken, e.d. Vele leden betuigden hun volledige in stemming met de ontworpen regeling. Intusschen hadden vele leden tegen de ontworpen bepalingen en tegen de grond trekken van den uit te vaardigen alge- meenen maatregel van bestuur dit be zwaar, dat daarbij in onvoldoende mate onderscheid wordt gemaakt tusschen de Uit het Engelsch. 68). _o^ „Waar blijft dominee Lothian nu?" vroeg ze zichzelf af op bijna ongeduldigen toon, ofschoon ze iedere belangstellende met trots zou hebben verteld, dat de do minee ongetwijfeld ergens in het felst van den strijd zich bevond, zijn best doende de menschen, die hij als zijn vrienden be schouwde, te kalmeeren. „O lieve help, als je iets wenscht, dat gebeuren moet, doe 'het dan zelf", zei juffrouw Waggitt hard op tegen zichzelf. En zonder zioh den tijd te gunnen haar schoone witte schort af te doen, noch zich om haar muts bekommerend, liep ze de straat op, de huissleutel in haar hand, in de richting van de fabrieken van Farren. Maar bij den hoek van de straat ont moette ze Paul Scriven, die zich met een blik van angst en afkeer voortspoedde in de richting van het buis van zijn schoon vader. Hij zag juffrouw Waggitt niet, doch zij trad op hem toe en greep hem bij den arm. „Mijnheer Paul", zei ze, en er klonk p,z®-° haar stem. „Ik heb juffrouw ihppa naar de fabriek van Farren ge verschillende categorieën van chauffeurs. Uiteraard is het, zoo betoogden deze leden, vrijwel ondoenlijk, dat de wet gever en de Kroon rekening houden met het feit, dat de eene bestuurder van een motorrijtuig meer uithoudingsvermogen heeft dan de andere, doch wel is onder scheid mogelijk tusschen: ter eene zijde beroeps-chauffeurs en eventueel zelf standig werkende bestuurders, die wegens den aard van hun werkzaamheid ten op zichte van de gevaren, van hun over vermoeidheid te duchten, met beroeps chauffeurs kunnen worden gelijkgesteld en ter andere zijde de niet-beroeps-chauf- feurs, tot welke groep o.a. behooren de zoogenaamde heerrijders. Let men nu, zoo verklaarden de hier aan het woord zijnde leden, op het doel van de ontworpen regeling, gelijk dit is te vinden in de considerans, dan blijkt dat al ontbreken dienaangaande nauw keurige gegevens en moet men zich der halve met globale cijfers tevreden stel len oververmoeidheid van niet beroeps chauffeurs nooit of welhaast nooit aan leiding heeft gegeven tot gegronde klach ten over het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Deze leden achtten dit alleszins verklaarbaar, omdat die categorie van bestuurders wegens het ontbreken van een dienstbetrekking op eigen verantwoordelijkheid rijdt. Ter adstructie van hun gevoelen voer den zij aan, dat uit het laatste statisti sche overzicht van verkeersongevallen betreffende het jaar 1934 volgt, dat op 7028 ongevallen slechts bij 63 ervan d.w.z. nog niet een procent overver moeidheid of slaap van de chauffeurs kon worden geconstateerd, waarbij uit den aard der zaak niet kon worden na gegaan, of zulks zijn oorzaak vond in het te lang rijden of onvoldoende rust buiten de rij-uren. Naar alle waarschijnlijkheid zijn vol gens de hier aan het woord zijnde leden in het meerendeel dier gevallen in loon dienst zijnde bestuurders van vracht automobielen de schuldigen geweest, voor welke categorie tot dusverre, in tegen stelling met de chauffeurs, verbonden aan geregelde autobusdiensten, een rege ling omtrent de werk- en rusttijden ont breekt. Deze leden hadden dan ook niet het minste bezwaar tegen de desbetreffende bepalingen in het wetsontwerp. Hun voornaamste bedenking gold, dat dit zich niet daartoe beperkt, doch mogelijk maakt, dat van overheidswege wordt voorgeschreven, hoe langen tijd en in welken toestand alle of bepaalde groepen van per sonen of leden dier groepen geen motorr ij tuigen mogen be sturen. Met name hadden zij bezwaar tegen het betrekken van de categorie der zoogenaamde heerrijders in de beperkende Voorschriften. Wijders laakten zij, dat, terwijl aan gene zijde onzer grenzen alles in het werk wordt gesteld, om het motorische verkeer te vergemakkelijken en te ver meerderen, in Nederland daarentegen dat verkeer aan steeds grootere belemmerin gen wordt blootgesteld. Dit laatste kan op den duur slechts vermindering van het aantal automobi listen tot gevolg hebben met de daaraan verbonden, nadeelige gevolgen voor de schatkist. Ten slotte duchtten zij, dat het voor schrift, houdende beperking van den tijd, zonden om te zoeken naar Jacob Olders- 'haw, omdat die dwaze man vast en zeker daarheen gegaan is, om zijn ouderwetsche handweefstoel te bewaken. Hij zal naar niemand willen luisteren dan alleen naar 'haar en ik vreesde voor zijn leven. Maar zij is voor een uur reeds vertrokken en ik had haar nooit moeten laten gaan. Je weet niet welke gevaren er overal dreigen van avond. Maar wilt u er nu eens heengaan en zien wat er gebeurd is?" Paul had zich omgekeerd toen juffr. Waggitt hem bij den arm greep, met een ongeduldig gebaar en schouderophalend. Hij haatte de geheele drukte van dezen avond. Met geen van beide partijen sym pathiseerde hij. En toch deed zijn opvoe ding en opleiding en zijn aangeboren rechtsgevoel hem de zaken anders beoor- deelen, dan hij' wel gaarne wenschte. „Hebt u een meisje als Philippa alleen laten gaan in die donkere fabriek om naar Jacob Oldersbaw te zoeken?" vroeg hij ontsteld. „Hoe kon u dat toch doen, juf frouw Waggitt". „Als ik iets weet, dan is het wat ik u daar juist vertel, mijnheer Paul", ant woordde zij scherp. „Als ik D'r Tancred ontmoet had, zou ik bijna geen woord heb ben behoeven te zeggen. Maar u wilt toch ook -wel gaan, nietwaar? Maar haast u, haast u toch en praat niet langer". „Ek zal gaan", zei Paul op geheel an deren toon en verdween zonder een woord gedurende welken men een automobiel mag besturen, er toe zal leiden, dat, om een bepaalden afstand af te leggen, de snelheid van het motorrijtuig dermate zal worden opgevoerd, dat de grenzen der veiligheid zullen worden overschreden of dat, meer dan strikt noodzakelijk is, op de wegen zal worden stilgestaan, het geen vooral bij duisternis op wegen zon der bermen een bezwaar en een gevaar oplevert. Verscheidene leden duchtten van de voorgenomen maatregelen, die een inten sieve controle zullen vereischen, grooten hinder voor het verkeer, als gevolg van het herhaaldelijk aanhouden van motor rijtuigen. UITBREIDING KORPS LUCHTDOEL ARTILLERIE. Uitbreiding met een school-compagnle. Geen brigade luchtdoelartillerie. Naar gemeld wordt ligt het in de be doeling van ons legerbestuur het korps luchtdoelartillerie binnenkort met een schoolcompagnie uit te breiden. Van de vergrooting van bet korps tot een bri gade schijnt voorloopig nog niets te komen. 70 140 170. Over de agrarische tooverformule waar mee ook in onze kringen nog wel gewerkt wordt zoo nu en dan, schrijft „De Stan daard": „De verwoede propaganda met de agra rische tooverformule 70140170 wordt doorgezet. Alleen wordt het cijfer 140 nu en dan door 135 vervangen, maar overigens wordt onverpoosd in de kringen van Land bouw en Maatschappij met de vermaarde tooverformule geopereerd. Het jaar 1913 als uitgangspunt nemend en dit op 100 stellend, wordt dan met deze formule bedoeld aan te toonen, dat de prijs der landbouwproducten daalde tot 70 pet. van den vóór-oorlogscben prijs, daarente gen de kosten van levensonderhoud tot 140 omboog gingen, terwijl de belooning van de industrieele producten en diensten tot 170 steeg. D'e stedelijke en industrieele werkgevers laten de verbetering van den toestand hunner arbeiders betalen door de boeren; de boeren moeten hoogere prij zen voor bun producten ontvangen dat is dan de moraal, die uit de cijfertrilogie wordt getrokken. Tegen de wijze waarop' die moraal wordt gepredikt en verdedigd, hebben wij heel wat bezwaren. Wij erkennen, dat in menig opzicht een ontoelaatbare wanverhouding bestaat tus schen de belooning van arbeider en onder nemer in het boerenbedrijf en sommige industrieele bedrijfstakken. D'e klacht over de twee honderd milli- oen steun door den Nederlandscben ver bruiker aan den boer verleend is dwaas heid, die echter niet met een tegen-dwaas- beid mag worden beantwoord of ontze nuwd zal worden. Veel bedenkelijks schuilt in de verwoede propaganda, met de agrrrische tooverfor mule: 70140170 gevoerd. Misleidend kan werken het cijfer 70 voor den prijs der landbouwproducten, om daarmee den achteruitgang van bet landbouwbedrijf tot uitdrukking te bren gen; voor de 'beoordeeling der rentabili teit moet op meer factoren worden gelet en in verschillende bedrijven zullen bij voorbeeld de lagere kosten voor aanschaf fing van kunstmest tot meer bevredigend resultaat leiden. 'Ook het cijfer 170 voor de belooning van de industrieele werkers geeft een on juist beeld in zooverre het voor enkele beschutte bedrijven geldende tot een alge- meenen regel geproclameerd wordt. Dan is ook een bezwaar, dat met veel te groote gemakkelijkheid in verschillende publicaties van Landbouw en Maatschappij gehandeld wordt over de prijsverhooging der landbouwpro ducten en somwijlen de vermeerdering van meer te zeggen in bet donker. Het speet hem tenslotte niet bet minst dat zijn' bood schap naar het buis van zijn schoonvader uitgesteld werd en voor de eerste maal in al den tijd, dat bij baar reeds kende, was hij meer dan bezorgd over Philippa, na bet gezegde van juffrouw Waggitt. Hij was dan ook dankbaar genoeg haar stem te vernemen, toen hij zijn weg koos over het plein en naar de fabriek liep. Zijn stem had nog nooit zoo vertroos tend, zoo vol zekerheid geklonken, welke Philippa op dit oogenblik slechts kon noo'dig hebben, iemand sterker dan zoj zelf. „Jij hebt hier toch niets te maken, wel?" zei Paul op bevelenden toon. „Juf frouw Waggitt verdient het eens goed beangst te worden maar kom nu mee. Het is niet veilig voor een vrouw, zich vanavond op straat op te houden." Hij nam haar arm, met de vrijheid, die er steeds tusschen hen beiden had bestaan, maar ze rukte zich los en wend de zich af. „Mijn plaats is vanavond niet op een veilig en rustig plekje", zei ze, „ofschoon ik dankbaar ben je te zien. Jacob ligt daarbinnen met opengereten wang en ik ben er niet zeker van of hij nog leeft. We moeten hem meenemen naar het huis van juffrouw Waggitt en de dokter er bij halen." „Mijn goede help!" zuchtte Paul. „En den landbouwsteun met 230 millioan als een natuurlijke zaak wordt voorgesteld. Al te zeer wordt meermalen uit het oog verloren, dat de stijging der kosten van bet levensniveau op het Nederlandsche welvaartsleven zwaren druk moet leggen. Ook wordt te weinig bedacht, dat het voordeel van dergelijke prijsstijging voor den boerenstand aanmerkelijk zou worden ingekromen door daling van het verbruik, omdat slechts bij enkele artikelen als broodgraan de elasticiteit van de vraag zich niet zal openbaren. Het allergevaarlijkste evenwel in die 70'140170 is, dat zoo ons boerenvolk in den waan wordt gebracht, dat de stede lijke bevolking zich beeft weten op te bef fen tot een levensniveau, dat meer dan twee maal dat van het platteland over treft. D'e verderfelijke tegenstelling stad platteland wordt daardoor toegespitst op een wijze, die bet gevaar van de toover formule duidelijk doet uitkomen." Werkloosheid in Zeeland. Stand der werkloosheid in bet District Middelburg per 31 Juli 1936. Middelburg 958, Vlissingen 709, Arne- muiden 186, Aagtekerke 5, Baarland 24, Biggekerke 3, Borsselen 0, Colijnsplaat 1, Domburg 36, Driewegen 4, Ellewouts- dijk 1, Goes 245, 's Gravenpolder 2, Grijpskerke 's Heer Abtskerke 3, 's Heer Arendskerke 0, 's Heerenhoek 33, Heinkenszand 18, Hoedekenskerke 5, Ierseke 241, Kapelle 1, Kats 0, Katten- dijke 0, Kloetinge 10, Kortgene 0, Kou- dekerke 33, Krabbendijke 4, Kruiningen 27, Meliskerke 3, Nieuwland 7, Nisse 0, Oostkapelle 3, Oudelande 20, Ovezande 13, Rilland-Bath 1, Ritthem 1, Schore 0, Serooskerke 10, St. Laurens 5, Souburg 192, Veere 3, Vrouwenpolder 3, Waarde 6, Wemeldinge 10, Westkapelle 121, Wiasenkerke 1, Wolphaartsdijk 5, Zoute- lande 0. Totaal stonden per 31 Juli j.l. als werk zoekenden ingeschreven 2953 personen. De Rijkskweekschool te Oostburg. Bij het gemeentebestuur van Oostburg is bericht binnengekomen van den minis ter van Onderwijs, dat het reeds genomen besluit tot opheffing van de Rijkskweek school voor Onderwijzers en Onderwijze ressen te Oostburg niet kan worden terug genomen. Dit bericht is in geheel Zeeuwscb-Ylaan- deren, voornamelijk in het westelijk deel, met groote teleurstelling ontvangen, aan gezien het hier de opheffing van de eeni ge opleiding voor onderwijzers in dit ge heele gebied geldt. Men beschouwt dit als een nieuw bewijs voor de achterstelling van Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl men verwachten mocht, dat er iets meer zou worden gedaan om dit grensgebied te doen deelen in de Nederlandsche cultuurrech- ten. Men is echter niet voornemens de ac tie tot behoud der kweekschool te doen eindigen. Overtuigd van bet bestaans recht van deze opleiding, zal bet comité een audiëntie bij den minister-president aanvragen; men overweegt voorts, om, ge zien de groote nationale belangen in deze en de toezeggingen aan Zeeuwsch-Vlaan deren bij' de annexatie-plannen eenige ja ren geleden gedaan, H. M. de Koningin te vragen over deze zaak in gehoor te wor den ontvangen. De „Lodewijk" te Terneuzen. Het Nederlandsche stoomschip „Lode wijk", dat te Antwerpen had moeten la den, is de haven van Terneuzen binnen- geloopen. Het schip is opgeschut en heeft aan één der kaden ligplaats gekozen. Dé Antwerpsche expediteurs verklaar den, dat de wapenen, die dit schip zou vervoeren voor Guatemala bestemd wa ren. D'esondanks weigerde de Belgische bond van transportarbeiders de lading over te slaan van spoorwagon in schip, waarop de expediteurs besloten, de munitie weer naar de plaats van herkomst terug te zen den. D'e „Lodewijk" heeft behalve de gebrui kelijke reddingbooten ook nog verschillen de sloepen aan boord. jij bent hier met hem bezig geweest. Je bent een brave ziel, Phil, en je bent altijd een dapper meisje geweest." Philippa strekte haar handen uit en Paul zag het vuil en de verf, die aan haar vingers zat. Niet in de studeerkamer van haar vader of op het tennisveld, waar zij eens zijn mededinger was geweest, had hij haar forsche en vaardige handen met zooveel ontzag bekeken als nu. „Praat daar niet van", zei ze eenvou dig. „Kunnen we hem ook tusschen ons in dragen?" „Ik zal eens gaan zien." Paul ging de werkplaats binnen en boog zich over de bewustelooze man heen. „Arme kerel", zei hij zacht, want vriend schap was voor hen die hun geheele leven in Yorkshire hadden doorgebracht, niet iets wat zich beperkt tot standen. „Hij is heengegaan, Phil. „Ik geloof het ongetwijfeld, de arme jongen 1" zei Paul, trachtend de roerlooze gestalte op te hef fen. „Hij kan zich zelf niet redden, want hij is ver heen; maar we moeten hem hier zoo niet achterlaten." De deur van de werkplaats hing slechts nog aan één scharnier en Paul rukte de deur los. Tusschen hen beiden hieven ze den gewonden man op en legden hem op de geïmproviseerde draagbaar neer. Doch Paul stond toen op en fronste zijn wenk brauwen. „Ik zal moeten zien een anderen man Allerlei oncontroleerbare geruchten doen de ronde. Intusschen meldt Reuter uit Antwer pen, dat een deel der wagons met muni tie is teruggezonden naar Duitschland en een ander gedeelte naar Luik; D'e rest be vindt zich nog in transito te Antwerpen. Jeugdwerk. De Commissie voor Jeugdwerk in den Ring „Walcheren" van het Ned Jong. Verbond organiseerde Woensdag j.l. een tocht met 6 bussen van Gebr van Fraassen te Vlissingen naar Bur gers' Dierenpark bij Tilburg. Een 180 jongens met bun leiders uit Biggekerke, Grijpskerke, Koudekerke, St. Laurens, Nieuwland Serooserke, Souburg', Vlis singen, Westkapelle en 't Zandt namen aan de goedgeslaagde tocht deel. Middelburg. De eerste Zeeuw se he Bloemententoonstel ling „Flor a". Gisteren hebben, en dat vooral in de avonduren, enkele hon derden personen een bezoek gebracht aan St Joris en er genoten van hetgeen de Flora brengt. Het totaal-aantal bezoekers op de eerste twee dagen is dan ook de duizend reeds met een flink cijfer over schreden. Gisteravond is er ook met belangstelling geluisterd naar de goede muziek van „Oefening na den Arbeid", dat meermalen een welverdiend applaus te incasseeren kreeg. Een tweetal standhouders hebben een bijzondere attractie toegezegd en wel, dat zij aan iederen 'honderdsten bezoeker een herinnering zullen aanbieden. Van de fir ma R. H. Beerborst uit Sassenheim zal dit in bloembollen bestaan, die deze firma in zulk een gr'oote verscheidenheid etaleert Het verkoop-kantoor edel-compost N. Anes uit Leiden zal een bus van deze na- tuurmestaarde ten geschenke geven. Het is wellicht goed er nog eens op te wijzen, 'dat deze compost bereid is uit het huis- en straatvuil van Den Haag, dat ter bewerking naar Drenthe wordt vervoerd. Hier wordt er een humus van vervaardigd die de goede bestanddeelen bevat, die be vorderlijk zijn aan den groei van fruit en bloemen. Voor 'dit doel is de compost in vrij fijnen toestand gebracht en kan vol- ïoo'n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik déérvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. "AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij allerlei aandoeningen zooals i Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheu- matische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS er bij te krijgen", zei hij. „Het is niet veilig voor jou op straat, en ik wil je ook niet alleen laten gaan. Wil jij bij hem blijven, terwijl ik iemand haal? Je bent toch niet bang, wel?" Philippa schudde het hoofd en hief haar bleeke gelaat naar hem op in het witte licht der maan. De minachtende uitdrukking was duidelijk zichtbaar om haar lippen en op haar fijn besneden gelaat. „Nooit", dacht Paul bij zichzelf, „had ze sprekender geleken op den gebeeld- houwden Venus van Milo. Tenslotte, peinsde Paul, was er eer iets mannelijks dan vrouwelijks over zijn oude jeugd vriendin. Men kon zich haar niet voor stellen met haar armen teeder om een kind geslagen, terwijl Sylvia ondanks al haar grillen... Paul vertrok en Philippa zat wachtend in het duister, naast den man, die niet meer scheen te ademen. Nu en dan boog ze zich over hem heen en stelpte het bloed, dat uit zijn wond vloeide, maar haar zakdoek was reeds geheel rood ge kleurd en ook het water in het blik was rood van het bloed. Het scheen haar een ontzettend lange tijd vóór zij weer stem men vernam en Paul zag, vergezeld van Dicky's vriend, Bruin en zijn jongen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5