Rood-Roomsche samenwerking. De wijziging in de steunregeling. EERSTE BLAD erna VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 267 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Ruim honderd militaire vliegtuigen in Sevilla RITSEMA STOFZUIGERFABRIEK. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 80 cent por regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Er was de laatste jaren in de R.-K. Staatspartij een sterke strooming om te komen tot samenwerking met de S.D.A.P. In leidende kringen werd zulk een sa menwerking wel beschouwd als een kwes tie van uiterste noodzaak, maar blijkens uitlatingen in de pers en in ver gaderingen, waren er niet zoo weinigen die het stadium van de uiterste nood zaak als zeer dichtbij beschouwden en die op zulk een samenwerking regelrecht aanstuurden. Bekend is trouwens dat in 1935 Mr AalLerse bereid bleek met de mannen van de S.D.A.P. mits gesteund door de Vrijz.-Democraten een Kabinet te vor men. Eh nog kort geleden heeft de heer Fe- ber in een te Schiedam gehouden rede met eenige nadruk verklaard, „dat niet geheel uitgesloten behoeft te worden ge acht, dat zal worden samengewerkt met partijen, met welke we tot nu toe niet sa menwerkten". Dat was duidelijk. Nu is er echter naar het schijnt een kentering gekomen. De gebeurtenissen in Spanje en Frank rijk waar de nauwe verwantschap tus- schen Communisten en Socialisten op nieuw aan het licht is getreden heeft de geestdrift voor een rood-rose-roomsch Moe danig bekoeld. Daartoe beeft ook meegewerkt, een ge schrift van de N.S.B. waarin de moge lijkheid werd voorgesteld voor een sa mengaan van Katholieken en de S.D.A.P. en daardoor indirect met het Commu nisme. Blijkbaar is dit voor de „Gelderlander" aanleiding geweest te betoogen dat aan een samengaan van de Katholieken met de S.D.A.P. niet meer wordt gedacht. Naar aanleiding daarvan schreef de heer baron van Wijnbergen, die nooit heeft opgehouden voor een principieels politiek het pleit te voeren: „Hulde zij gebracht aan de Gelderlan der, en het vertrouwen zij uit gesproken, dat dit kloeke woord der redactie wordt ge deeld door de Katholieke par tij in haar geheel en dat ook dit openlijk worde verklaard. Gerust kon men daarop tot heden niet meer zijn. (Spatiee- ring van ons. Red. „D. Z.") Ik schreef daarom boven dan ook: niet meer. In het verleden toch is wel degelijk aan een zoodanig samengaan gedacht en nog den allerlaatsten tijd gelijk hieronder zal blijken. Al zullen er wellicht zeer enkelen zijn, die vrijwel hetzelfde kunnen verklaren, ik meen te mogen zeggen in de gelegenheid te zijn geweest tot in de kleinste bijzon derheden toe kennis te hebben kunnen nemen van de pogingen veelal onder- grondsche pogingen in de laatste 17 jaren aangewend op Katholiek terrein, om te komen tot een samengaan met de socialisten. Dat met name in de jaren '19'22 toen deze aandrang zoo geweldig was, ik me persoonlijk zoo krachtig heb verzet, heeft men mij in sommige kringen nimmer kunnen vergeven. Gelukkig zijn de pogingen niet geslaagd, tot heil, niet het minst voor de Kerk. Toch is men steeds blijven voortgaan te streven naar de verwezenlijking van het m.i. noodlottig plan. Om den schijn te redden, meende men echter beter te doen met niet meer, ge lijk vroeger, aan te sturen op een uitslui tend Roomsch-Rood bloc, maar een kleine derde groep uit te noodigen om te eha- peronneeren, overtuigd, dat men, samen numeriek zeer sterk, van de chaperron- nage niet veel last zou hebben. Nog in 1933 werd een dergelijke poging gewaagd, doch de chaperonnage, die men zich gedacht had, bleek niet bereid. En wie een bewijs wil hebben, uit den aller laatsten tijd, dat nog wel degelijk aan een samengaan met de sociaal-democra ten werd gedacht, neme kennis van de rede van den heer Feber, onlangs te Schiedam gehouden (Zie Maasbode van 22 Juli 1.1.)." Hieruit blijkt, dat er is een begin van kentering. Met den heer van Wijnbergen spreken wij den wensch uit, dat openlijk zal blij ken dat de R.K. Staatspartij in haar ge heel van een samengaan met de S.D.A.P. niet wil weten. Zulk een samengaan waarvan in de eerste plaats de revolutionaire partijen, de communisten en indirect de nationaal- socialisten profiteeren, kan niet anders dan noodlottige gevolgen hebben. Maar een duidelijke en ondubbelzin- nige verklaring is dan ook dringend noodzakelijk. DE OPMARSCH NAAR MADRID IN VOLLEN GANG. IS DE REGEERING GEVLUCHT? DE TOESTAND IN DE HOOFDSTAD HOOGST CRITIEK. De hoofdkwartieren van de Spaansche nationalistische legers in het Zuiden en in het Noorden meldden gisteren: De verbinding tusschen de troepen van generaal Franco te Sevilla en die van generaal Mola te Burgos is thans defini tief tot stand gebracht. Hieruit volgt, dat de geheele SpaanschPortugeesche grens thans in handen der patriotten is. De beide opperbevelhebbers hebben via de telefonische verbinding, die gisteren was gevormd, met elkander gesproken. De opmarsch van Merida uit op Madrid is in vollen gang. Mola's troepen hebben Guadalajara aan den weg tusschen de hoofdstad en Sara- gossa bezet en daardoor een nieuwe scha kel toegevoegd aan de keten van natio nalistische afdeelingen rond Madrid. De speciale correspondent van de „Jour" te Bayonne meldt, dat er in Ma drid geen regeering meer is. Bevestiging zou zijn ontvangen, dat de president der republiek Azana met zeven ministers uit de hoofdstad is gevlucht en zich thans te Valencia zou bevinden. De voorzitter van de cortes, Martinez Barrio, moet aan boord van een stoom schip te Cartagena zijn aangekomen, na dat hij te Madrid vergeefsche pogingen heeft aangewend, een regeering te vor men, bestaande uit vertegenwoordigers van de. steden Valencia, Alicante, Mur- cia en Castellan. De communisten en anarchisten zouden Barrio's plan ver ijdeld hebben. Van andere zijde worden echter de be richten omtrent de vlucht van de regee ring beslist tegengesproken. Uit Lissabon wordt gemeld: De bijzon dere correspondent van het blad „Diario de Manha" meldt over dé positie der ver schillende opstandelingeneenheden o.m., dat de troepen van generaal Mola op het oogenblik bezig zijn met de versterking van de tot dusverre door hen bezette stellingen en met de bezetting van stra tegisch belangrijke posities in het Gua- darrama-geb ergte. Grootere operaties zullen eerst onder nomen worden, wanneer de samentrek king van alle troepen rondom de hoofd stad voltooid is. Volgens den correspondent zal de be zetting van Madrid door de opstandelin gen niet voor over 8 tot 10 dagen ge schieden, tenzij Madrid door inwendige moeilijkheden den tegenstand eerder mocht opgeven. Het D.N.B. meldt uit Marseille: De be richten die in den loop van den Donderdag uit Madrid bin- nenkwamen, doen een zeer ern- stigen toestand te Madrid ver moeden. In de stad hebben zich revo- lutionnaire rechtbanken ge vormd, terechtstellingen en schietpartijen worden voort gezet. De regeering schijnt den toestand nau welijks nog meester te zijn. Het ziet er thans naar uit, dat een ernstige crisis nabij is. Noodkreet der Madrileensche regeering? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Parijs, dat de regeering te Madrid een oproep heeft gericht tot de „republikein- sche regeeringen van Europa", waarin zij er op aandringt, dat deze regeeringen niet neutraal blijven, doch de officiëele Spaansche regeering zullen steunen. OPMARSCH NAAR MALAGA VORDERT Op het Guipuzcoa-front en ook in het strijdgebied van Badajoz wordt nog steeds hevig gevochten. De artillerie van Mola's troepen heeft gistermorgen voor de eerste maal het vuur geopend op de stad San Sebastian. Onder de bevolking brak een geweldige paniek uit ondanks het feit, dat het vuur vooreerst als intimidatie bedoeld was en de nationalisten het voornemen schijnen te hebben, de stad, waar nog tal van hun aanhangers verblijf houden, zoo veel mo gelijk te sparen. Slechts in uitersten nood zouden zij tot een werkelijke be schieting willen overgaan. In Sevilla heerscht een buitengewone bedrijvigheid. Het vliegveld wordt door zwaar gewa pende afdeelingen bewaakt, zoodat het niet mogelijk was, nauwkeurig na te gaan, hoeveel militaire vliegtuigen zich daar bevonden. Men sprak echter in Se villa van ruim honderd zeer moderne machines, waaronder bommenwerpers van de types Savoia, Caproni, Heinkel en Junkers. In de stad bevinden zich vele Duitsche en Italiaansche piloten, die overal waar zij zich vertoonen, door de bevolking met stormachtige toejuichingen worden be groet. De Duitschers dragen witte uniformen, terwijl de Italianen gekleed zijn in de uniform van het Spaansche vreemdelin genlegioen. Overal brengen burgers en soldaten den fascistischen groet. Zwaar gewapende patrouilles en fascis tische jeugdcorpsen marcheeren door de stad en roepen: „Lang leve Spanje, lang leve het legerl" Naast de fascistische vlaggen ziet men ook vele monarchistische banieren. Vandaag zou in Sevilla een groote pa rade gehouden worden bij gelegenheid van het hijschen van de monarchistische vlag. Generaal Franco, wiens hoofd kwartier is gevestigd in het slot van de markiezen Yanduri, zal zelf de revue af nemen. De commandant van de strijdkrachten in Andalusië verklaarde aan een ver slaggever, dat de nationale troepen in het zuiden nergens op noemenswaardigen tegenstand stieten. Hij meende, dat de strijd over hoogstens veertien dagen met een overwinning van de nationalisten zou eindigen. De commandant verklaarde ten slotte, dat de kwestie „republiek of monarchie" later door een volksstemming zou worden beslist. DREIGENDE TOESTAND IN BARCELONA. Anarchisten zullen de stad in brand steken, indien Franco Madrid verovert. Uit Perpignan wordt gemeld: De vluchtelingenstroom uit Gatalonië neemt nog dagelijks toe, zoodat de meeste hotels hier en in alle badplaatsen aan de Fransohe Pyreneeënkust geheel zijn bezet. Vele vluchtelingen kruinen zelfs geen onderdak meer vinden. Naar de réfugiés meedeelen, wordt de toestand in Barcelona steeds dreigender. Door anarchisten wordt aangekondigd, dat de stad in brand zal worden gesto ken en met den grond zal worden gelijk gemaakt, in dien Franco Madrid zou innemen. Aangezien de anarchisten in Barcelona numeriek in de meerderheid zijn en tot alle gruweldaden in staat, heeft deze aan kondiging groote onrust gewekt. Het anarchistische dreigement zou den socialisten zoo'n schrik hebben aange jaagd, dat zij' bereid zouden zijn, met de nationalisten in onderhandeling te tre den, teneinde een verwoesting van Barcelona te voorkomen. Het bericht der regeering, volgens het welk het leven in Gatalonië weer geheel „normaal" is, wordt door de vluchtelin gen als belachelijk gekwalificeerd. Het verkeer is volkomen geparalyseerd, ter wijl handel en industrie stil liggen wegens gebrek aan arbeidskrachten. De loonen en salarissen worden reeds in bons uitbetaald. De werkloozen hebben eveneens door middel van bons voor een half jaar uit betaling van steungelden gekregen. Eén dergelijke financieele politiek kan natuur lijk geen stand houden. EEN DIPLOMAAT, DIE OP DE HOOGTE WAS. Er kon in Spanje niets gebeuren Toen de revolutie in Spanje uitbrak, bevond de Amerikaansche gezant, mr Bowers, zich met vrouw en kind op zijn villa in de buurt van San Sebastian. Vier dagen lang hoorde zijn regeering niets van hem. Dé kruiser „Oklahoma", die naar San Sebastian was gezonden, kon niets over hem te weten komen. Ten slobe bleek, dat zijn villa langs den weg naai Madrid lag en dat deze weg door barri caden was afgesloten. Eh na veel moeite slaagde de gezant er in, naar de stad ie komen en zich daar aan boord van het oorlogsschip in veiligheid te brengen. Dé revolutie had hem volkomen over vallen. En dit was ook geen wonder, want het is gebleken, dat hij er van overtuigd was, dat er in Spanje niets kon gebeu ren. Een maand geleden zond hij een brief aan een nicht van hem, die >e Seatlle woont. Deze nicht is zoo boosaar dig geweest, den inhoud aan reporters te Enkele splinter nieuwe, overjarige l STOFZUIGERS ruimen wij op r tegen zeer lage prijzen. Informeert U eens bij FiliaalMiddelburg, Heerengr. M 26a, Tel. 202 (Adv.) Minister Colijn zal de wethouders van de groote gemeenten Maan dag ontvangen. D'e wethouders van de gemeenten Am sterdam, Dén Haag, Rotterdam, Utrecht, Groningen en Haarlem, die deze week te Amsterdam bijeen geweest zijn ter bespre king van de door de regeering aangekon digde wijzigingen in de steunregeling en de afschaffing van den huuTbijslug, bob ben op hun verzoek om een onderhoud ter zake met den Minister van Sociale Zaken bericht ontvangen, dit dit Maandag a.s. plaats zal kunnen hebben. Daar minister Slingenberg dien dag af wezig is, zal Minister Dr H. Colijn de wet houders ontvangen. vertellen. Gezant Bowers schreef letter lijk: Jullie vergissen je allemaal ten aan zien van den toestand in Spanje. Je kunt bier gerust eens een kijkje komen nemen en de mooie kathedralen zien. Het is bier heelemaal niet gevaarlijk. In. de drie jaar, dat ik nu al in Spanje woon, is er niets gebeurd, dat ook maar te vergelijken valt met b.v. de staking der liftboys in New- York. Ik heb in Spanje's toekomst het volste vertrouwen. D© berichten over den ongunstigen en gespannen toestand zijn verzinsels van aanhangers van het oude regiem, die bet niet op democratie en re publiek begrepen hebben" Ofschoon hij zich Vergist beeft, zal ge zant Bowers, naar bij aan den minister van buitenlandsche zaken te Washington seinde, op zijn post blijven. DE AAN EEN ENGELSCHE MAAT SCHAPPIJ VERKOCHTE VLIEG TUIGEN. Een bericht uit Londen meldt, dat de vliegtuigen opgestegen zijn met bestem ming naar Spanje en Portugal. Naar aanleiding van een bericht uit Londen, dat twee Nederlandsche en vier Eng'elsche transportvliegtuigen gisteren van Croyden opgestegen zijn met bestem ming naar Portugal en Spanje, deelt men bet A.N.P. van bevoegde zijde mede, dat deze twee vliegtuigen geen Neder landsche vliegtuigen meer zijn. De beide machines zijn door de K.L.M. aan een Engelscbe maatschappij verkocht en deze verkoop is slechts tot stand geko men, nadat aannemelijk was gemaakt, dat deze machines niet aan Spanje of aan Spanjaarden geleverd zouden worden. D'e Nederlandsche papieien zijn uit de vlieg tuigen gebaald, terwijl bet contract door den directeur der Engelscbe maatschappij is onderteekend, zonder tusschenkomst van andere personen. Ook moet niet uit bet oog worden ver loren, aldus het A.N.P.-bericht, dat be doelde Engelscbe maatschappij reeds ver scheidene malen van de K.L.M. vliegtui gen had overgenomen, welke door eerst genoemde maatschappij op baar lijnen ge ëxploiteerd werden. Men achtte het in het geheel niet on waarschijnlijk, dat deze machines inder daad gebruikt zullen worden voor een vaste lijn met Spanje en Portugal. NOODWEER IN FRANKRIJK. Voor millioenen schade aangericht. Uit alle Fransche provincies met uit zondering van het kustgebied der Mid- dellandsche Zee wordt hevige neerslag gemeld, welke overal groote schade beeft aangericht. Het meest werd de Fransche Atlantische kust geteisterd, waar ontzet tende regens vielen. In de buurt van Boulogne-sur-Mer, St. Omer en St. Paul zijn alle te velde staan de gewassen vernield. De materieele scha de wordt geraamd op 12 millioen francs. Groote terreinen staan onder water en de landwegen zijn op sommige plaatsen in stroomen veranderd. Veel vee is om gekomen. Het verkeer is in verscheiden streken zelfs op groote verbindingswegen onderbroken. Op bet eiland Noirmoutier voor de kust der Vendée is de kerk door den blikssem getroffen. Te Herbiers, niet ver van Sables d'Olonne, zijn twee land arbeiders door den bliksem getroffen. Bij Belffort beeft een hevig noodweer aanzienlijke schade veroorzaakt; het ver keer moest worden stopgezet. Binnenland. De Eerste Kamer over het Rijtijdon-ont- werp. Het luchtpostvervoer van en naar Indië. Bijdragen Werkloosheids-subsidiofonds. De wijziging in de steunregeling. Nieuwe Douglas-machines voor de K.L.M. Ontginning van Nieuw-Guinea. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Noodweer in Frankrijk. De duurgekochte overwinning in Abes- syniëe. Ingezonden Mededeeling. OPSTANDIGE BEWEGING IN MEXICO. Regeeringstroepen naar den staat Puebla gedirigeerd. Vier bataljons infanterie en twee ba taljons cavalerie zijn naar den staat Pue bla gezonden. Deze troepenverplaatsing zou het gevolg zijn van een mededeeling van het hoofd eener school in Puebla, die de regeering verzekerd heeft, dat tien duizend bewapende mannen gereed ston den, om in opstand te komen. De Mexicaansche autoriteiten zouden voorts overwegen, om ook de echtgenoote van generaal Nicolas Rodriguez, den lei der der goudhemden, die gisteren werd verbannen, te arresteeren en over de grens te zetten. Zij heeft namelijk verklaard, dat zij het werk van haar man zou voort zetten en heeft reeds een groep nationa listische vrouwen georganiseerd. DE OVERWINNING IN ABESSYNIE DUUR GEKOCHT. Kostbaar oliegebied in ruil voor het onherbergzame Abessynië. Wij lezen in het „Volksblad": Millioenen hebben zich na de afkon diging der sancties tegen Italië geërgerd aan de halfheid der groote mogendheden, die de werkzaamste der sancties, die op den toevoer van olie naar Italië, niet durf den toepassen. Afsnijding van den olie toevoer zou Italië naar alle waarschijn lijkheid hebben verlamd. Thans blijkt, dat hoo'gere machten dan die der Parijsche en Londensche regee- ringsbureau's zich in deze kwestie heb ben doen gelden. Terwijl het scheen, of de regeeringen zelf niet wisten, wat ze eigenlijk op het stuk van de olie wilden, werd er druk onderhandeld tusschen de groote olie-concernen en de Italiaan sche regeering. Het resultaat wordt nn eindelijk aan de openbaarheid prijs gegeven: Mussolini heeft de olie-sancties afgekocht. Een persbericht meldt, dat de Italiaan sche groep, de Agip, haar bezit in de Mosoel-olievelden heeft overgedaan. De nieuwe bezitter heeft reeds de hem pas sende wijzigingen in den raad van be stuur aangebracht. Wat dit beteekent? Italië had de meerderheid der aandee- len in de Mosoel-oliemaatschappij, die de bezitster is van de grootste oliecon cessie ter wereld, althans voorzoover de concessies niet in handen zijn van de olie-trust, de machtige Standard-Oil, de Royal Dutch en de Anglo-Persian. Deze door de Italianen beheerschte con cessie ligt in Irak en beslaat de helft van het koninkrijk. In geogrdafisch opzicht verkeert zij in gunstiger conditie dan de concessie der groote trusts. De afstand

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1