volg de M*S*S* gewoonte Socialisten en Communisten. 1ÜÜRTÜIN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 266 TREIN Haag, isterdam, diende, k is aan- BRAND, domburg. ïhestedingen Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland M.S.S.-cachets: Maken Schoon Schip Belangrijkste Nieuws (Jit de Provincie. in vacantle hgeschenk ibrood. Het SE, Lange Roosendaal agen t/m aer. 'ooibiljetten de 'ee Eeuwen inst" Museum I 1TBAKKERIJ t Die interesse >akkerij, geniet letter V aan iel, Terneuzen. n Kortgene, Wissenkerke >rden Adver- menten aan- Wed. G. DE cerke. mers 2, Blau- 1, Poters id. per 100 kg. steren in het straat 37-3-9, To-lgende prij- 53.70. Aan- toderlandsche t in het open- inbesteed, be et maken van et bijkomende Spoorverhoo- ning bedroeg 18 biljetten, t geheel vrije ere prijs met de zanderij te 1. S'tryland te 18.000. tern en Blan- oor f516.850, t. de "Wilde te f615.600; G. voor f 680.000, RBERICHT. van 13 Aug.: it W. riohtin- Ikt of betro-k- regen, weinig Ur. landbouw. -11 Augustus Z.-Hollandsche eid critiek ge- an de aardap- T.-Holland cri- bewolking. dag 3 (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het roode bloed kruipt waar het niet gaan kan. Lbt is nog weer gebleken toen eenigen tijd geleden de communistische haan in Frankrijk koning kraaide, toen fabrieken enz. door de revolutionaire arbeiders werden bezet, en toen de Soc.-D'emocraten er niet .toe konden komen zich tegen dit Moscovitiscb drijven te verzetten. Het blijkt ook weer bij den burgeroor log in Spanje. De communisten weren zich natuurlijk dapper om het roode bewind te steunen. En wat doet de S.D.A.P.? Uit alles blijkt, dat de marxistische fa milieband begint te trekken. Zij vreest tot op zekere hoogte bet communisme en met recht zooals de historie in Rusland leerde maar toch jeuken haar ook de vingers om met de communisten aan den slag te gaan. Terecht kan dan ook „D'e Tijd" schrij ven: „Volk en Tribune, ALbarda en Wijn koop, ze trekken gescheiden op, maar de veldslag in Spanje is gemeenschap pelijk. Dit erkent ook het orgaan van de Communistische Partij Nederland, dat schrijft: „Wij1 juichen de eerste zending van f 10.000 door het Neder- landsche Vakverbond toeMakkers in het heele land, neemt nu de bedrij ven onder schot. Willen ze hun bijdra gen storten bij de S.DIA.P. of op de kantoren van de „Arbeiderspers", la ten zij dat doen; willen zij de actie der Roode Hulp ondersteunen, uitstekend", alle steunpenningen komen toch bij het gemeenschappelijke Roode Front in Spanje terecht. Ook uit Frankrijk wordt intensieve hulp naar Spanje gezonden, bericht de Tribune, en het „geschenk van de Russische arbeiders is 36 mil- lioen francs voor de Spaansche regee ring". Het heeft weieens den schijn gehad, dat er bij de S.DLA.P. een kentering was in getreden. Maar een principieele verandering is het niet. De revolutionaire marxistische roode vlag blijft wondere bekoring uitoefenen. 3 u.: 758. etsen: VAN DE FRONTEN WEINIG NIEUWS. De inmenging van Tolosa door de opstandelingen Er is van het oorlogsveld betrekkelijk weinig nieuws. Bij de opstandelingen heerschte gisteren groote vreugde over de inneming van To losa, het industrieele centrum van Gui- puzcoa. De opstandelingen zijn, volgens van hen zelf afkomstige mededeelingen, zonder een schot te lossen de stad binnengerukt, na dat twee kolonnes de stad van oost en west ingesloten hadden. Het hoofdkwartier van de regeeringstroepen, dat gevestigd was in een oud klooster en een huis aan den rand -van de stad, was tevoren door ka nonvuur vernield. Door dé inneming van de stad hebben de opstandelingen de beschikking gekre gen over de metaalfabrieken welke hier gevestigd zijn. Ook gisterenmiddag werd aan de Spaansoh-Fransche grens nog steeds ge schutvuur gehoord uit de richting van Irum. Verscheidene vliegtuigen van de op standelingen vlogen over het door de re geeringstroepen bezette gebied en wierpen bommen op San Sebastian. In den avond waren de opstandelingen Irun tot op drie km genaderd. Wat de krijgsbedrijven in het Zuiden betreft, wist de radio- Sevilla, welke in handen van de opstan delingen is te melden, dat Badajoz geheel ingesloten is en men verwachtte, dat de stad gisteren zou vallen. Met den dag wordt de aaneensluiting van de legers van Mola en Franco nauwer, aldus deze zen der. Gistermiddag moet Badajoz hevig ge bombardeerd zijn door vliegtuigen van de opstandelingen Van de heuvels aan de Portugeesche zijde van de grens was te zien, hoe de burgerlijke bevolking naar alle kanten een goed heenkomen zocht. Intusschen schijnt in de stad de civiele garde, die verleden week al eens een ver- geefsche poging tot opstand gedaan had, opnieuw in verzet gekomen te zijn en met behulp van de carabineros en de officie ren van de douane den aanval op de roode militie te zijn begonnen. Overal in de stad hebben straatgevechten plaats en worden barricaden opgeworpen. Vrouwen en kin deren vluchten over de grens. Het hoofdkwartier van de opstandelin gen te Burgos heeft ©en algemeen over zicht gegeven, volgens hetwelk de dag van gisteren aan de fronten van Somisierra en Guadarama betrekkelijk kalm is voor bijgegaan. In Asturië hebben de daar opereerende colonnes twee dorpen bezet, waaraan een groote strategische waarde wordt toege kend. Over de inneming van Tolosa deelt het hoofdkwartier der opstandelingen nog mede, dat talrijke gevangenen gemaakt zijn en een belangrijke oorlogsbuit is ver overd. Op bet hoofdplein der stad is een vreug devuur aangericht met alle leeken-boeken die in de plaatselijke school zijn gevonden. Sedert 20 dagen had Tolosa onder een plaatselijke Sovjetdictatuur geleefd, waar van het gemeenteraadslid Arregui de lei der was. Anderzijds wordt uit Madrid gemeld, dat de regeeringstroepen de steden Loja en Orgiva, op 50 km. van Granada, heb ben ingenomen. 'Be militietroepen van Ma laga 'hebben contact verkregen met de mi litietroepen van Jaen. REGEERINGSVLIEGTUIGEN BOMBARDEEREN VIJANDELIJKE STELLINGEN. In tegenstelling met de door de nationa listen verspreidde berichten omtrent de be haalde successen, deelt een communiqué van bet Volksfront het volgende mede: „In het gebied van Eldarlaza vielen de opstandelingen aan, doch zij trokken zich weer terug na een. tegenaanval van de re geeringstroepen. In het gebied van Irun verspreidden de troepen van het Volks front zich om zich heter te verschansen. Een vliegtuig van de regeering heeft een verkenningsvlucht gemaakt hoven de stel lingen van de opstandelingen tusschen Arcale en Pikokita en deze stellingen ge bombardeerd. Ook de forten Guadelupe en San Marcos werden gebombardeerd. In het gebied van Renteria is alles kalm". Het communiqué spreekt niet over de inneming van Tolosa. EEN VREESELIJK BLOEDBAD TE CAZALLA. De speciale correspondent van bet Por tugeesche blad „Biario de Noticias" maakt melding van een vreesélijk bloedbad, dat in de aan de spoorlijn Sevilla-Merida ges tegen stad Gazalla De La 'Siërra is aan gericht. Vierduizend volksfrontstrijders1 zouden, nadat zij door opstandelingentroe pen verslagen waren, naar genoemde stad gevlucht zijn en daar uit wraak 107 natio nalistisch gezande inwoners 'hebben neer geschoten. DE BELGISCHE WEERMACHT. 500 millioen nocdig voor het leger. Dé gemengde militaire commissie in België 'heeft gisteren de besprekingen over de technische waarde van het leger voort gezet, vooral wat betreft het luch'twapen. Luitenant jplonel Van den Berghen achtte 500 millioen franc noodig voor de eerste uitgaven voor onmiddellijke materiaal- aankoop en. NOODWEER AAN DE FRANSCHE ATLANTISCHE KUST. Aanzienlijke materieele schade. Uit alle Fransche provincies, met uit zondering van het kustgebied aan de Middellandsche Zee, wordt hevige neer slag gemeld, welke overal groote schade heeft aangericht. Het meest werd de Fransche Atlanti sche kust geteisterd, waar ontzettende regens vielen. In de buurt van Bologne-sur-Mer, St. Omer en St. Paul zijn alle te velde staande gewassen vernield. De materieele schade wordt geraamd op 12 millioen francs. Groote terreinen staan onder wa ter en de landwegen zijn op sommige plaatsen in stroomen veranderd. Veel vee is omgekomen. Het verkeer is in verscheidene streken, zelfs op groote verbindingswegen geheel onderbroken. Op het eiland Noirmoutier, dat voor de kust van de Vendee ligt, is in de kerk de bliksem geslagen. Te Herbiers, niet ver van Sables d'Olonne gelegen, zijn twee landarbeiders door den bliksem getroffen. Ook bij Belfort woedt sedert de afgeloo- pen 24 uur een hevig noodweer, dat aan zienlijke schade heeft veroorzaakt. Het verkeer moest worden stopgezet. OVERSTROOMINGSRAMP IN BRITSCH-INDIE. Reeds zouden 3000 dorpen zijn verwoest. Tal van Britsch-Indische provinciën worden door een geweldige overstroo- mingscatastrofe geteisterd. Er zijn berichten binnengekomen, vol gens welke in de staten Assam, Bengalen en Bihar reeds 3000 dorpen door het hooge water zijn verwoest. In alle deelen van het gebied van de ramp zijn de dijken doorgebroken, zoodat het water tot ver in het binnenland is doorgedrongen, tengevolge waarvan op vele plaatsen de oogst is vernield. Naar verluidt, zijn er betrekkelijk wei nig slachtoffers te betreuren, doch de ma terieele schade loopt in de millioenen rupees. Spoorwegen, landwegen en huizen zijn eenvoudig weggespoeld. In de groote stad Lucknow staat het water meters hoog, zoodat het verkeer volkomen is gepara lyseerd. Vluchtelingen worden ondergebracht in nood-kazernes. In tegenstelling met de overstroomings- ramp in Noord-Indië heerscht in het presidentschap Bombay reeds dagen lang een groote droogte, die eveneens den oogst op vele plaatsen heeft verwoest. DE „HINDENBURG" KRIJGT PLAATS VOOR 66 PASSAGIERS. Op de verschillende tochten van het luchtschip „Hindenburg" naar en van Amerika is gebleken, dat het luchtschip herhaaldelijk niet voldoende plaatsruim te bood om aan alle aanvragen te vol doen. Daarom zal door een inwendige verbouwing vande gondel plaats voor zestien passagiers extra gemaakt worden, zoodat er in totaal 66 kunnen worden vervoerd. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds begonnen en waarschijnlijk zal in September a.s. een aanvang met de eigen lijke verbouwing gemaakt worden. SPOORWEGONGELUK IN KOREA. Op Korea heeft een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad, doordat door een hevigen slagregen de grond onder een spoorlijn was weggespoeld. Twintig per sonen zijn hierbij om het teven gekomen. D'e hoofdstad Seoel wordt door een overstrooming van de rivier de Hankang bedreigd. Wegens kinderroof terechtgesteld. Gisterochtend is te Bonn de 32-jarige Hans Eduard Giese, die op 30 Juni ter dood was veroordeeld wegens kinderroof met het doel van afpersing', terechtge steld. Giese bad te Bonn een 12-jarigen jon gen ontvoerd en den vader een brief ge schreven, waarin hij dreigde het kind te zulten vermoorden, als de vader geen los geld gaf. Elk huis In Zwitserland een bomvrije kelder. Volgens de „Journal de Genève" zal de regeering binnenkort aan het parle ment voorstellen om bom- en gasvrije kel ders vöor elk huis in Zwitserland ver plichtend te stellen. Tevens zal worden voorgesteld, om in de dichtst bevolkte wijken der Zwitser- sche steden openbare schuilplaatsen te gen aanvallen uit de lucht op te lich ten. Dreigende staking van mijnwerkers In Wales. In een conferentie van de mijnwerkers van Zuid-Wales te 'Cardiff is besloten te gaan staken, indien niet binnen 14 dagen een wijziging komt in den toestand van de mijnwerkers te Bedwas, waar de eige naren de arbeiders dwingen lid te wor den van de Miners industrial union, welke bond concurreert met de Trade Union. MINISTER COLIJN BEZOEKT SCHIPHOL. Vergezeld van enkele familieleden. De Minister-President, Dr H. Colijn, bracht gistermiddag, vergezeld van enkele familieleden en van een Engelschen vriend een kort bezoek aan Schiphol, dat een vol komen particulier karakter droeg. Minis ter Colijn is, zooals men weet, een enthou siast luchtvaartbewonderaar en behoorde tot de eerste Nederlanders, die als passa giers op Nederlandsche lijnen vlogen. Minister Colijn, pas teruggekeerd van drie weken vacantie in Engeland, zag er monter en gezond uit en genoot blijkbaar weer van het altijd interessante spel van komende en gaande vliegtuigen op Schip hol. DE NIEUWE STEUNREGELING. Besprekingen van de wethouders der groote gemeenten. In de gisteren gehouden vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad, kwam de steunregeling zooals die onlangs is vastgesteld door de regeering, aan de orde. Tijdens de discussies verklaarde de wethouder van sociale zaken, de heer W. v. Liemt (B.K.), dat hij juist vóór de vergadering gemachtigd was, mededeelin gen te doen uit de conferentie, die de wethouders en de directeuren der steun- organen van de vijf grootste gemeenten van ons land, Maandag in Amsterdam hebben gehouden. Algemeen was men ter conferentie van Neem elben Vrijdag en Zaterdag een Gt) kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert) M.S.S.-cachet ter Inwendige zuivering. De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftige afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrlsschen. Ge gaat U'n ander iuensch voelen. Ge bemer] vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochten* voor het eerst eens lekker frisch en opgeweki gevoelt, vol van levenslust en energie, want! Overal verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Per 12 stuks In koker slechts 60 cent. oordeel, dat er sprake is van een steun verlaging, waarbij het de vraag is of de afschaffing van den ihuurtoeslag nog niet ondergeschikt is aan de vaststelling van de standaardloonen. Men concludeerde, dat het niet doen lijk was over de uitgevaardigde maatre gelen een positief oordeel te vormen, om dat er nog vete duistere punten zijn. Men mag niet uit het oog verliezen, dat de voorschriften der standaardloonen loondruk tengevolge kunnen hebben. De verhooging van steun op 'het plat teland werd toegejuicht, maar het gaat niet aan, het geld bij de g'esteunden der groote steden weg te halen, omdat er niets meer af kan. De afgevaardigden verwonderden er zich over, dat de gemeenten in het ge heel niet gekend zijn door de regeering in deze zeer belangrijke en ingrijpende materie. DE STAND DER WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 20 tot en met 25 Juli 1936 het aantal le den van ingevolge het werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 532.600, hieronder zijn begrepen 74.500 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met Novemhei geen gegevens aangaande de werkloos heid ontvangen worden. Van de 458.100 verzekerden, niet be- hoorende tot de landarbeiders, waren ge heel werkloos: in 'de week van 20 tot en met 25 Juli 1936 29.5 pet.; in de vorige verslagweek (6 tot en met 11 Juli 1936) 28.9 pet.; in de overeenkomstige verslag week van 1935 27.2 pet.; in de overeen komstige verslagweek van 1934 24.4 pet. Bij 1054 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 25 Juli 1936 in totaal 393.175 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 370.815 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 373.269 werk loos, onder wie 356.353 mannen. Binnenland. Werkkampen voor jeugdige misdadigers. Verloofd paar verdronken. De nieuwe steunregeling. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Noodweer aan de Fransche kust. Overstroomingsramp in Brits ch-Indië. J. Quispel. f Te Rotterdam is gistermiddag overle den, 74 jaar oud, de heer J. Quispel, tot 1930 hoofdbestuurslid van den Christelij- ken fabrieks- en havenarbeidersbond. Notariaat. Te Noo'rdwij'k aan Zee, waar hij met vacantie vertoefde, is plotseling op 63- jarigen leeftijd overleden de heer M. G. Bon, in leven notaris te Leiden. Middelburg. De eerste Zeeuw- sche 'Bloemententoonstelling „Flora". Alvorens de beschrijving van alles wat dezer dagen op de Flora in St. Joris te zien is op enkele punten aan te vullen, laten wij hier volgen de opening. Tegen 'drie uur vereenigden zich giste renmiddag in het sociëteitelokaal van St. Joris, 'het bestuur der tentoonstelling met het eere-comité, bestuursleden van ver schillende organisaties, standhouders en vele andere genoodigden. De voorzitter, Ir. B. Bosma, zeide, dat inen dus eindelijk zoover was, dat de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1