De kwestie der niet-inmenging. 7ZEN >4, lie, Ie, DINSDAG 11 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 264 De bacon-historie. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De regeering-Giral ten val gebracht? De Koningin en de Prinses in Zwitserland. Belangrijkste Nieuws Binnenland I het den. "*i t Water- ER1NG 1 maakt I van de f 160.000, i kantore :r, vanaf )ijkgraaf. -Griffier. SN VAN dat door S a.s., ïdurende gen van i namid- irkdagen -5 uur), iegd een JTERS •gunning van een aar Neu- reerd op termijn i schrif- verzoek Boven- )ezwaren •acht bij ide Com- müerdag .middags tting zal het Pro- elburg. '36. ar houten gegoende houten i Heeren- RS, Elec. 4, Goes. ?elstr. 12 eptember zoodanig Zich aan vond nè KOOP: in, ard aan le. inlichtin- LEKOTE lerdag 13 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, (l<m Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vllsslugen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortentiön 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Naar aanleiding van de vragen dooi den beer Van der Weyden gesteld aan den Minister van Landbouw en Visscherij omtrent de door de baconfabrikanten ge maakte afspraak inzake den inschrij vingsprijs voor de baconbereiding, zegt de Nederlander: „Wij zijn op de hier aangeroerde kwes tie niet ingegaan en zullen dit ook thans nog niet doen, aangezien het ons juister schijnt eerst het antwoord van den be trokken minister af te wachten, alvorens een oordeel over deze indien de feiten zijn als in bovengenoemde vragen gesteld i ernstige kwestie uit te spreken. Wel eohter willen wij op een spoedig antwoord aandringen. De eerste publicaties in de pers over deze kwestie zijn thans twee weken oud. Het was in alle opzichten beter geweest indien daarop onmiddellijk was ge reageerd. Dit is niet geschied. Thans echter zijn, als de betrokken minister tot heden zweeg om niet van den gewonen gang van za ken af te wijken, de redenen daartoe ver vallen, nu een lid der volksvertegenwoor diging vragen heeft gesteld. Een directe ieactie is thans noodzakelijk." Met de hier gemaakte opmerkingen be tuigen wij gaarne onze instemming. Men kan niet van de regeering ver wachten dat zij alle geruchten omtrent gepleegde onregelmatigheden of minder gewenschte handelingen in het openbaar zal tegenspreken of toelichten. De baconregeling is echter teveel in op spraak geweest dan dat een officieel ant woord op de in de pers geuite beschuldi gingen zou mogen uitblijven. Het is onduldbaar dat de groep bacon- zouters voortgaat zichzelf te bevoordeelen ten koste van de varkenshouders en con sumenten. Wij hopen dan ook met de Neder lander, dat nu door een lid van de Tweede Kamer officieel vragen werden gesteld, spoedig antwoord zal worden gegeven. En laat het dan ook een in alle opzich ten afdoend en bevredigend ant woord zijn. BLOEDIGE GEVECHTEN BIJ BADAJOZ. DE OPSTANDELINGEN AAN DE WINNENDE HAND. De burgerkrijg in Spanje is Maandag met onverminderde kracht voortgezet. Vooral bij Badajoz schijnen uiterst bloe dige gevechten te zijn geleverd. Uit Parijs wordt daaromtrent o.m. ge meld: De speciale correspondent van de Temps meldt uit het gebied van Badajoz, dat het er naar uitziet, alsof de opstandelin gen hier de overhand krijgen. In de af- geloopen dagen heeft de strijd nog geen beslissend karakter gedragen. Tegen het einde van de vorige week zijn echter sterke gemotoriseerde afdeelingen der nationalisten opgerukt. In de nabijheid van Zaffa, dat op 80 K.M. van Badajoz ligt, is een der gemotoriseerde afdeelin gen in botsing gekomen met regeerings- troepen. Deze laatsten beschikten slechts over één stuk geschut, dat reeds dadelijk onbruikbaar werd. Na eenigen strijd moesten de regeeringstroepen toen vluch ten. Toen de vluchtelingen in de stad terug keerden was daar groote opwinding ont staan. Men nam onmiddellijk maatrege len om de verdedigingswerken te ver sterken en barricades op te richten met zandzakken. Het is toen tot bloedige in cidenten in de stad zelf gekomen; in de kazernes bevonden zich n.l. ongeveer 240 man der guardia civil, die ontwapend waren. Des avonds waren officieren der regeeringsstrijdkrachten met eenige man schappen en twee machinegeweren voor de kazerne verschenen, waar zij zouden hebben verklaard, dat de nationalisten zich nog slechts op enkele kilometers van de stad bevonden. De mannen der guar dia civil hadden daarop uit schuilhok ken verborgen wapens te voorschijn ge haald en het vuur op de regeeringstroe pen geopend. In de geheele stad had de opwinding zich verspreid en van balkons en daken werd op de regeeringstroepen geschoten. Eerst na een felle worsteling van ver scheidene uren zouden deze in de stad weer de overhand hebben kunnen krijgen. Bij het aanbreken van den morgen zou alleen de kazerne nog stand gehouden hebben; met pantserwagens en granaten werd deze aangevallen en tegen tien uur werd de witte vlag op het kazernedak geheschen, nadat de commandant en 26 man in den loop van den nacht gesneu veld waren. Ook de Catalaansche regeering zou zijn weggevaagd door het communistisch anarchistisch gepeupel. De radiozender van Tetoean meldt, zij het met voorbehoud, dat de sinds eenige dagen verwachte val van het kabinet- Giral te Madrid een feit is geworden. Thans zou een kabinet-Prieto het be wind in handen genomen hebben. Tegel ijkertijd meldt de zender van Sevilla, dat de Catalaansche regeering in Barcelona alle gezag verloren heeft en dat het com- munistisch-anarchistisch gepeupel onbe streden heer en meester is in de Catalaan sche hoofdstad. Verscheiden leden der generaliteit zou den in allerijl Barcelona per vliegtuig hebben verlaten, om Madrid in te lich ten en er raad en bescherming te vragen. Intusschen wordt, blijkens een D.N.B.- telegram uit Parijs, uit het hoofdkwar tier van generaal Mola te Burgos een beslissende overwinning der nationalisti sche troepen voor Saragossa op een uit Barcelona afkomstige marxistische colon ne gemeld. De roode Catalaansche militie had ge tracht, den heuvel van San Julia te be zetten, doch zij werd teruggedreven. De Catalanen verloren 100 dooden en 300 ge wonden, alsmede 500 gevangenen, 5 ka nonnen, 20 machinegeweren en 50 vracht auto's. De roode strijdkrachten, die werden ge steund door vliegtuigen, welke, naar te Burgos verklaard wordt, niet tot het ge bruikelijke materiaal van het Catalaan sche leger zouden hebben behoord, heb ben zich in allerijl moeten terugtrekken. De „Diaria da Manha" deelt mede, dat de communisten te Barcelona de vrouw van generaal Godet met haar klein kind op den arm, hebben vermoord, evenals het corteslid Dimas Madariaga en de generaals Barrera en Fanjul. Het blad bericht verder, dat de opstand op Madei ra is neergeslagen. De orde zou daar zijn hersteld DE NATIONALISTEN HOPEN ZATER DAG IN MADRID TE ZIJN. Uit Burgos werd gisteren geseind: Op alle fronten, ten noorden en ten zuiden van Madrid alsook in het oosten bij Saragossa en in het noord-westen bij Oviedo valt een verhaasting van de na tionale troepenbewegingen te constatee- ren, vooral in verband met de verscherp te aanvallen van de regeeringsstrijdkrach ten. Gisteren is men voor het eerst erin ge slaagd, een rechtstreeksche telefoonver binding tot stand te brengen tusschen het hoofdkwartier van Mola en dat van de zuidelijke armee. Tot dusver konden beide hoofdkwartieren alleen via de radio met elkaar in contact treden. De oorlogscorrespondenten mogen zich thans in gezelschap van officieren naar het front begeven. Mola schijnt niet te willen, dat de nieuwe opstelling van zijn troepen in bizonderheden bekend wordt. Er gaan hier geruchten, dat Franco gisteren Mola telefonisch heeft medege deeld, dat zijn troepen in acht-en-veertig uur met hun voorbereidende operaties klaar zullen zijn, zoodat men erop zou kunnen rekenen, dat de intocht van de nationalen in Madrid a.s. Zaterdag zal plaats hebben. EEN ONDERHOUD MET GENERAAL FRANCO. De toekomstige staatsvorm van Spanje. Generaal Franco heeft te Sevilla een bij zonderen correspondent van een Lissa- bonsch blad een onderhoud toegestaan, waarin hij o.m. verklaarde, dat de toe stand der nationalisten dagelijks ver- I betert, terwijl de mogelijkheden der Ma- I drileensche regeering tegenstand te bie den volgens generaal Franco in dezelfde mate verminderen. Onze beweging, aldus generaal Franco, is militair en nationalis tisch. Zij heeft geen relatie met eenige politieke partij. Onze taak is Spanje van den chaos te redden en den eerbied te herstellen voor het leven van onze mede- menschen en de religie. De militaire dictatuur zal, indien mo gelijk, slechts van korten duur zijn. Het bestuur zal in handen van deskundigen worden gelegd en niet in handen van politici. Noch de vlag, noch de staatsvorm zul len gewijzigd worden. Spanje is republi- keinsch en zal republikednsch blijven. Wat veranderen zal, zijn alleen de bin- nenlandsche toestanden. 15.000 man uit Marokko overgebracht? Uit Parijs: Volgens den „Paris Soir", meldt een bericht uit Tanger, dat de troe penverschepingen uit Marokko naar Span je door Franco beëindigd zijn. In totaal zou Franco ongeveer 15.000 man naar het Iberische schiereiland heb ben gebracht; een aanval op Malaga en Madrid zou ieder oogenblik verwacht kunnen worden. De strijd om Huesca. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: Volgens een bericht uit La Coruna is de stad Huesca Zaterdag door de regeeringstroe pen overvallen en bezet. Onder leiding van kolonel La Vega hebben de nationalisten onmiddellijk een tegenaanval ondernomen en de stad na feilen strijd heroverd. Beide partijen heb ben ongeveer 600 dooden en vele gewon den verloren. ONEENIGHEID IN HET VOLKSFRONT VAN KATALONIë. De „Paris Midi" meldt uit Barcelona, dat daar het vakverbond en het Iberisch- anarchistenverbond in conflict zijn ge raakt met de naar hun meening te ver burgerlijkte Catalaansche regeering, en verder met de civiele garde, die voor een deel opdracht heeft gekregen, den anar chisten en vakvereenigingen de kortge leden verstrekte wapens weer af te nemen. De leden van het vakverbond en de anar chisten zouden van hun leiders instruc tie hebben ontvangen, op ieder te schie ten, die hun de wapens weer zou willen afnemen. De Russische regee.Tng gaat accoord met de Fransche voorstellen. Rome aanvaardt de voorstellen in beginsel. De Russische regeering, aldus meldl Reuter uit Moskou, heeft den Franschen zaakgelastigde te Moskou meegedeeld, dat Sovjet-Rusland zijn instemming betuigt met den tekst van de Fransche voorstel len tot niet-inmenging in Spanje. De correspondent van Reuter te Rome meldt dat Italië zich in beginsel accoord heeft verklaard met de Fransche voorstel len. Over eenige punten duren de onderhan delingen nog voort. Volgens den corres pondent van het D. N. B. te Rome vindi dit zijn reden in het feit, dat men te Rome meent, dat de Fransche voorstellen niet het definitieve officieele standpunt van de Fransche regeering weergeven. Naar aanleiding van het bericht over het Portugeesche standpunt in deze aan gelegenheid meldt Reuter uit Londen: In een uitbreiding van het communisme en van het anarchisme in Spanje ziet de Portugeesche regeering kennelijk een be dreiging van zijn integriteit. Daarom wenscht zij te weten of zij op steun van Frankrijk en Engeland kan rekenen. In dit verband heeft men ook weer de aan dacht gevestigd op het oude verdrag tus schen Portugal en Engeland. De Britsche regeering houdt zich op het oogenblik met het aan Portugal te verzenden antwoord bezig. Het eerste voorbehoud van Portugal, dat Sowj et-Rusland aan een overeenkomst tot niet-inmenging deelneemt, acht men te Londen natuurlijk, en daar Duitsch- land een overeenkomstig voorbehoud ge maakt heeft, en Rusland zich bereid heeft verklaard tot niet-interventie, nam men voor zeker aan, dat Rusland toe zal tre den tot een overeenkomst, zoodra deze van kracht zal worden. Wat het tweede voorbehoud betreft, dat de Spaansche oorlogvoerende partijen de internationale zone van Tanger eerbiedi gen, de Engelsche regeering heeft van de Spaansche regeering bericht ontvangen, dat zij haar marine opdracht heeft ge geven Tanger niet als basis te gebruiken. Dat dit inderdaad is geschied, meent men te mogen concludeeren uit het feit, dat geen enkel Spaansch oorlogsschip meer Tanger heeft aangedaan. Het derde voorbehoud houdt in, dat Portugal waarborging wenscht van zijn territoriale onschendbaarheid door Frank rijk en Engeland voor het geval Spanje communistisch mocht worden. Frankrijk en Engeland, zegt men, zijn krachtens het Covenant gehouden de territoriale on schendbaarheid van Portugal te verde digen. Men acht de internationale situatie rustiger, na de verklaringen van den ver tegenwoordiger van de Duitsche regeering te Londen. Zaerdag zijn de Koningin en Prinses Juliana zooals men weet uit Hohwald in de Vogezen naar het Zwitsersohe Kurort Weissenhurg vertrokken. Met haar uit 22 personen bestaande ge volg, kwamen de vorstelijke personen in den loop van den ochtend te Bazel aan om vandaar uit per trein verder te reizen. Te haren behoeve werd het witte salonrijtuig aan den kort na twaalven uit Bazel ver- trekkenden trein BazelOltenBernIn terlaken gehaakt. Om 14 u. 30 arriveerden Koningin en Prinses met dezen trein te Bern. Hier werd H. M. door vertegenwoordigers van het Nederlandsche gezantschap begroet en begaven de Vorstinnen zich eenige oogen- blikken op het perron, waar het, in ver band met het mooie weer, zeer vol was. Be Koningin en de Prinses werden echter niet herkend. Prinses Juliana reisde met een deel van 'het gezelschap in den trein door tot Spiez aan het Thuneraneer, vanwaar zij met een door de Zwitsersohe post beschik baar gestelden auto naar haar bestemming reed. De Koningin verliet Bern per auto, in gezelschap van den Nederlandschen ge zant. In Weissenburg zijn voor de Koningin, en Prinses en baar gevolg 24 kamers ge reserveerd. De hooge gasten zullen er tien tot veertien dagen blijven. Het Kurhaus Weissenburg ligt 900 m. hoog, temidden van de bosschen in het Simmendal, dat hier van een romantische schoonheid is. Het hotel waar de Konin gin verblijft, staat op een vooruitsprin gende rots, ongeveer 100 m. boven het dal, zoodat men een prachtig uitzicht heeft. Het hotel staat van ouds goed bekend en is modern ingericht. LANDBOUWCRISIS IN DENE MARKEN. Staking van de Deensche boeren? Het D.N.B. meldt uit Aarhuus: De ver tegenwoordigers van de groote Deen sche landbouworganisatie „Landmaenenis Sammenjutning" hebben Zaterdag te Aarhuis vergaderd en besloten op Zondag 13 September een melkstaking te begin nen. Indien de boeren in meerderheid aan deze staking meedoen, zal men nogmaals de eischen van de L.S. aan de regeering voorleggen. Worden deze eischen weer afgewezen, dan zal op 15 November een algemeene staking van de boeren volgen. NEW-YORK, DE STAD VAN DE MILLIONNAIRS. Er wonen 13.997 burgers, die een millioen bezitten. Werklooze journalisten en schrijvers, die in opdracht van de regeering belast zijn met de opstelling van een nieuw adresboek voor New-York, hebben ont dekt, dat deze stad nog altijd rijk aan millionnairs is. Er zijn 13.997 burgers, die in het bezit zijn van minstens een millioen dollar en van ben zijn 703 multi- millionnairs. Boschbranden richten geweldige schade aan. Boschbranden, die in de staten Wyo ming, Minnerota, Wisconsin, Michigan, Idaho, Washington en Galifornië als een gevolg van de hitte hebben gewoed, heb ben ontzagelij'ke verwoestingen aangedicht; de schade wordt op verscheiden millioe- nen dollars geraamd. Twee personen zijin om het leven gekomen en talrijke anderen gewond. Uit Duluth in den staat Minnesota wordt nog gemeld, dat ruim 100 gezinnen gisteren de vlucht moesten nemen en hun woningen op 50 mijl ten Noorden van de genoemde stad moesten verlaten in ver band met een vreeselijken bosch- en hei debrand die, aangewakkerd door een krachtigen wind, 15000 acres grond plat brandde. De verliezen aan vee en eigen dommen zijn groot. Korte Berichten. i De dj as Haile Selassie Koeksa, meer bekend als Ras Koeksa, zal binnenkort naar Italië vertrekken. Hij had den wensch geuit, Rome en de Italiaansche natie te leeren kennen. Dte D'uitsche admiraliteit deelt mede, dat twee torpedobootjagers, de Kondoren de Möwe, zijn vertrokken om de Duitsche vloot in de Spaansche wateren te verster ken. Naar Reuter meldt, heeft de politie te Athene 36 van de belangrijkste Griek- sohe communisten gearresteerd sedert de onbinding van de Kamer. De Fransche minister van buiten- landsche zaken, Delbobs, heeft gistermid dag een bespreking gehad met den Dhit- schen ambassadeur te Parijs. Het Duitsche Nieuwsbureau publi ceert een telegram, waarin gemeld wordt, dat de Spaansche regeering vliegtuigen Binnenland. Koningin en Prinses in Zwitserland. De Nederlandsche handel met Italië. De gehaktfabriek te IJmuiden stopgezet Hollandsche haring naar Rusland. De Kon. Ned. Middenstandsbond en de Vestigingswet Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De Italianen in Abessynië. Protesten van het Vaticaan te Madrid. van de Lufthansa, die dienst deden tus schen Madrid en Alicante, in beslag beeft genomen. Besloten is om als herinnering aan de sancties, in alle Italiaansche gemeen ten oj> 18 November a.s. marmeren ge denkplaten te onthullen, waarin de na men der sanctie-landen en de datum 18 November 1935 zal zijn gegrift. i Te Nantsjang, de hoofdstad van Kiangsi, beeft een hevige orkaan gewoed, welke 277 slachtoffers heeft gemaakt. Eenige honderden huizen werden ver woest. HOLLANDSCHE HARING NAAR RUSLAND. Mededeelingen van den voorziter der Reedersvereeniging. Naar aanleiding van het bericht be treffende den belangrijken verkoop van haring aan Rusland door de Reedersver eeniging voor Nederlandsche Haringvis- seherij, heeft Mr Kiewit de Jonge, voor zitter dier vereeniging, o.m. het volgende medegedeeld: Door 't intermediair der vereeniging is voorkomen, dat de betrokken Nederland sche belanghebbenden elkaar in het vaar water zitten, gelijk in de achterliggende jaren wel het geval is geweest. De samen werking der gezamenlijke bedrijfsgenoo- ten heeft bovendien de gelegenheid geo pend orders van den grooten omvang als de onderhavige in één transactie te aan vaarden. Naarmate de levensstandaard in Rus land zal stijgen is het niet uitgesloten te achten, dat op die groote markt voor de haring op den duur vervanging zal zijn te vinden voor het inmiddels voor de Neder landsche haring verloren gegane afzetge bied. In dit licnt bezien, is de beteekenis van de onderwerpelijke order in geconcen treerd verband moeilijk te hoog aan te slaan. Voor Nederland zal het in het hijzonder gaan om het met succes1 voeren van den concurrentiestrijd met de Engelschen. Indien de verwachtingen in deze zich in de toekomst inderdaad verwezenlijken, zal de Nederlandsche haringindustrie, allen moeilijkheden ten spijt, naar haar intrin sieke sterkte een plaats innemen, welke menig bedrijf in Nederland haar slechts zal kunnen benijden. Wat de directe beteekenis in haar ge volgen van de onderwerpelijke transactie betreft, naar de meening van alle insiders zal dit kwantum1 van 40.000 ton een be langrijke steun blijken te zijn voor de ver dere marktpositie. DE NEDERLANDSCHE HANDEL MET ITALIË. Heeft Rome den eisch tot voorafgaande betaling ingetrokken? Er blijven in handelskringen hardnek kige geruchten de ronde doen, dat Italië zijn eisch tot voorafgaande betaling van goederen, bestemd voor Nederland, zou hebben ingetrokken. Van de zijde der Ita liaansche legatie wordt medegedeeld, dat bij telefonische informatie te Rome ter bevoegder plaatse hiervan niets be kend was. Ook op het departement van Buiten- landsche Zaken weet men van deze nieu we bepaling niets en is alleen bekend, dat de situatie ten opzichte van de betaling van goederen uit Italië voor ons land be stemd, ongewijzigd is gebleven. De onderhandelingen te Rome tusschen de Nederlandsche en Italiaansche autori teiten zijn nog niet afgeloopen. GESCHIL TUSSCHEN MINISTER EN POLDERBESTUUR. Minister wenscht loonsverhoaging voor lager personeel; Polderbestuur verzet zich Sedert eenige maanden bestaat er, naar het „HMd" meldt, een geschil tusschen den minister van Binnenlandsche Zaken en het bestuur van den Haarlemmermeer- polder over de loonregeling voor het lage re polderpersoneel. Feitelijk is er van 1933 af over deze loonregeling een verschil van meening, maar het besluit van de hoofdingelanden om ook voor 1936 weer het al in 1935 ver laagde loon voor het lagere personeel te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1