Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Arends- ten van r besluit schot te lommen, ten aan 3 vragen e en de es, bur- Beaufort wijzigen, en afge- van den agt. "Wij eerlang d. stond er i van A. en em- worden niet be- teld. e ringen lingsver- sisjesver- g in één ij Klein- uden, die bezocht. ipercorps i Middel- hr I. de n gehoo- s van de eveneens J ifeningen [e opvoe- winnaar" sch stuk, uren van en Bara- rertolkers overwon- Op schit- werd het litvoeren- le ringen, van hun joon, ver- Middel- t worden dmiddag, van Big- m gehad, geslaagde had Za- placement rd plaats. d deelge- en kunst- nde inge- kbaar ge- L Franse, A. Wijk- ger, 9. J. lieger, 12. G. Jobse. ier onder zijde der ingrijderij ers deden •.o. kunst- f gesteld, ïkers, ge- ir, dhr L. Heeringa I.V. V. V. js voor de anen door van den welke be- Laal is dat r goed in ^rijders: l de 47; 2. f 32 r.; 4. t 28 r.; 6. er 28 r.; 8. leijn 24 r.; lelse 22 r.; Geldof 20 de Pagter 17. Jac. ingen. at uw de- oren naar deur toe, enging en met een tnd en een op haar ïand bijna neen, toen met opge- an aange- Us de jon- maar zul- gehad als r nu geen it van zul- de men- wel leeren, ebben hier rel geheel- menschen kleeren te maar de s ik wever een zijden ven en ho len". jrvolgd.) Hoogste serie ringen achter elkaar W. Provoost met 12 ringen. Prijzen voor de badgasten werden ge wonnen door de heeren: J. Staab en H. Metzger. Na afloop werden de prijzen en de be kers aan het badpaviljoen door den bur gemeester en dhr Elout aan de deelnemers uitgereikt. Door dhr W. Brand, een der ringrijders, werd dank gezegd voor de belangstelling en medewerking dit jaar, voor de ring- rijderij ondervonden. Ritthem. Zaterdag werd alhier de tradi- tioneele ringrijderij gehouden, waaraan 20 personen deelnamen. Begunstigd door prachtig weer, onder veel belangstelling van het publiek, werd in de Lindeboomen laan der Dorpsstraat den geheelen dag met veel animo gereden. Eerst ging het om de gekregen en de aangekochte prijzen. De uitslag hiervan was: le prijs Jn. de Pagter Jz. 23 ringen; 2. W. J. Gevaal Pz. 22 r.; 3. P. de Pagter Jz. 21 r.; 4. L. Pouwer 19 r.; 5. G. Baas 19 r.; 6. J. J. Schout 16 r.; 7. Joh de Visser 16 r.; 8. And. Breel 15 r.; 9. W. Gevaal Jz. 14 r.; 10. A. de Wijze 13 r.; 11. W. de Visser 13 r.; 12. A. Barentsen 12 r.; 13. H. Janse 10 r.; 14. I. Ovaa 9 r.; 15. J. Sinke 8 r.; 16. I. Janse 5 r.; 17. A. Koole 5 r.; 18. J. Kwekkeboom 5 r.; 19. J. Ja- cobse 5 r.; 20. Ghr. Schout 2 r. Bij- gelijk aantal ringen werd om den voorrang geloot. De meeste volgringen, n.l. 7, werden gestoken door L. Pouwer. Vervolgens werd gereden om den wis selbeker, geschonken door den burgemees ter. De -beker viel ten deel aan W. J. Ce- vaal Pz. met 6 van de 8 ringen. Hij wist ook den pollepel te bemachtigen. Voor de prijzen werden uitgereikt sprak de burgemeester de ringrijders toe. Hij wees op ihet reusachtige sportfeest. De Olympiade te Berlijn, waar ons land tot dusver een goed figuur heeft gemaakt. Ook het ringrijden is een tak van sport, die door vele Ritthemmers met succes wordt beoefend. Hij wenschte de prijswinnaars geluk met het behaalde succes, in 't bij zonder dhr W. Gevaal Pz., den winnaar van den wisselbeker. Moge deze nog meer door hem gewonnen worden. Dhr Gevaal dankte den burgemeester voor de gesproken worden en hoopte het volgende jaar weer op den beker beslag te leggen. D'e voorzitter der commissie, dhr Joh. de Visser, reikte vervolgens de prijzen met een toepasselijk woord uit. Des avonds gaf het fanfarecorps een concert op het dorp. De muziek werd zeer gewaardeerd. Het was een gezellig, echt Ritthemsch dorpsfeest. Voetbal. Kloetinge. De uitslagen der gespeelde wedstrijden om den „Unitas II"-beker zijn: Unitas IIS.D.O. II 32 Unitas IIOlympia II 82 Nog te spelen zijn: Unitas IID.S.O. I. Unitas IINieuwdorp I. Waarde. Voetbalwedstrijd tusschen Waarde IRilland II. Waarde wist met 73 te winnen. Chr. Ned. Voetbalbond, Afd. XIII. Tournooi om den „v. d. Velde-beker". Uitslagen 8 Augustus 1936: S. D. O. I—D. S. G. 32. NieuwdorpRohda 33. K. V. V. Olympia 50. Programma 15 Augustus 1936: Unitas I—S. D. O. I. RohdaK. V. V. OlympiaN ieu wdorp. Woensdag 12 Aug. wordt de jaarlijk- söhe algemeene vergadering gehouden te Goes. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Bruinisse, G. H. J. Marsman te Urk. Geref. Kerken. Beroepen te Wateringen K Schouten, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Daarlaveen, B. Geu- chies, c'and. te DWingelo. Chr. Geref. Kerk. Drietal te Ede: I. de Bruyne, cand. te Zwolle; J. Kampman, cand. te Ommen en D. v. Wilsum, cand. te Soestdijk. Aangenomen naar Drachten, J. P. Geels cand. te Apeldoorn. Ritthem. Tot oudeiling der Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer K. de Visser. Bijbelverspreiding. Het Britsche bijbelgenootschap heeft in het afgeloopen jaar 14 nieuwe bijbelverta lingen het licht doen zien, waarvan 9 voor Afrika, 3 voor Oceanië en 2 voor Azië. In 1910 had het bijbelgenootschap op zijn lijst van uitgaven bijbels en bijbelgedeelten in 424 talen staan, nu zijn het er 692. (Het Amerikaanscbe bijbelgenootschap heeft uitgaven in 639 verschillende talen en dialecten). In de geheele wereld werden 10.970.000 bijbels en gedeelte van bijbels verkocht. In Dtutschland was de verkoop 19.000 exemplaren meer dan het jaar te voren. In Spanje bedroeg -de verkoop ongeveer 14.000 exemplaren meer; in China steeg de verkoop van 3.902.000 tot 4.296.000 exemplaren. De inkomsten van het bijbel genootschap bedroegen in totaal 2.708.400 gulden, de totale uitgaven wa ren 2.693.600 gulden. Kerktelefoon. Het recht voor j het gebruik van kerktelefonen, dat thans voor elke 100 meter in gebruik zijnde dubbelgeleiding 25 cent per maand be draagt, wordt met ingang van 1 October verlaagd tot 20 cent. Deze verlaging is eveneens van toepassing voor de op dat tij'dstip in gebruik zijnde geleiding. Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk. Het aantal va cante predikantsplaatsen in de Ned. Herv. Kerk bedroeg per 1 Juli: In Gelderland 50, Zuid-Holland 42, Noord-Holland 50 Zeeland 17, Utrecht 15 Friesland 49 Over- ijsel 12, Groningen 35, Noord-Braband 13, Limburg 3, en in Drenthe 6, totaal 292. Het totale aantal predikantsplaatsen be draagt 1680. Zaterdag j.l. had te Middelburg de uitreiking plaats van de diploma's voor het autogeen en electrisch lasschen. Met een toepasselijk woord sprak de heer Wa genvoorde namens 't bestuur de geslaagden toe, hen er op wijzende, dat men dit dipl. niet moet beschouwen als een bewijs van bekwaamheid, maar wel als een waarborg, dat men de grondbeginselen van deze nieuwe wijze van wei ken deelachtig is Voor het autogeen lasschen slaagden: L. Wagenaar, Borselen; A. Schuit, Arne- muiden; J. de Hamer, Middelburg; A. de Vries, Koudekerke; W. P. Veis, G. Bim- mel en F. van Overbeke, Souburg; C. Kuiper, A. J. Overdulve en A. Roos, Vlissingen. Afgewezen 3, herexamen 1. Voor het electrisch lasschen: M(.. J. Sanderse, Vlissingen; J. M. Vercouteren, Kruiningen; A. v. Wingen, Lewedorp. Namens de cursisten sprak de heer Schuit woorden van dank aan het be stuur en de leeraren. i Geslaagd voor het hoofdacte-exa- men de heer E. M. Bakker te Middelburg. Voor het examen Fransch l.o. slaagde te Utrecht mej. M. Kamer mans te Vlissingen. A F L TROL f-Te Bloemendaal is vriji plotseling overleden de heer A. F. L. Troll, leeraar in de wis- en natuurkun de aan de Rijks H.B.S. te Middelburg. Hij bereikte den leeftijd van 61 jaar. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. Waarschijnlijk 6 menschen verbrand. Zondagmiddag is in de buurt van Nar- bonne een ernstig autobusongeluk ge beurd, waarbij vijftien personen zwaar gewond werden en, naar men vreest, zes personen levend verbrandden. Met een autobus begaven een twintigtal personen zich van een badplaats naar Narbonne. Op enkele K.M. afstand dezer stad reed de autobus van een drie meter hooge helling, sloeg over den kop en ge raakte in brand. Vijftien passagiers kon den uit het brandende voertuig worden gered. Men vreest, dat een zestal perso nen onder het brandende puin van den wagen om het leven is gekomen. Twee doodelijke ongevallen te Amsterdam Zondagmiddag te ruim half twee had in de Karei du Jardinstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. De 39-jarige J. Lauweriks, wonende op de derde ver dieping, boog zich te ver uit het raam, zoodat hij zijn evenwicht verloor en er uit viel. Toen men hem op nam bleek hij zeer ernstige inwendige kneuzingen en een bekkenfractuur te hebben bekomen. Hij werd naar het Wilhelmina gasthuis over gebracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Een soortgelijk ongeval, eveneens met doodelijken afloop vond plaats in de Wa- genaarstraat, waar het elfjarige meisje C. Kolkmeijer, op de tweede vedieping, bij het te ver uit het raam leunen naar bui ten stortte. Zij kreeg een schedelfractuur en overleed na enkele oogenblikken. Inbrekers slaan een goeden slag. f 6000 gestolen uit de brandkast. Zaterdagmorgen kwam men op het kantoor van de oliefabriek T. Duyvis Jzn. te Koog aan de Zaan tot de minder aan gename ontdekking, dat er in den afge loopen nacht was ingebroken. Onmiddel lijk werd de politie hiervan in kennis ge steld. D'e brandkast op het kantoor was ge forceerd en uit de manier waarop dit is geschied, blijkt wel, dat hier beroepsin brekers aan het werk zijn geweest. D'e kast vertoonde een groot gat, dat in den wand is gebrand en waardoor het gemak- gelijk is geworden voor de inbrekers om den inhoud te bemachtigen. De heeren, die naar het schijnt van de Zaanzijde zijn binnengekomen, zijn ver dwenen met een buit van niet minder dan f4500. Bij hun vertrek hebben ze enkele din gen, o.a. een pet en eenig gereedschap achtergelaten, zoodat wordt veronder steld, dat dit wel een beetje overhaast is geschied. Tot dusver heeft de politie hen nog niet kunnen achterhalen. Hoewel den geheelen nacht in de fa briek was gewerkt, het is een continu bedrijf i heeft niemand iets van de in braak bemerkt. D'e daders hadden een dekkleed voor de ramen gehangen ten einde zoo weinig mogelijk kans te loopen, dat zij in hun arbeid konden worden ge stoord. Nader wordt nog gemeld: Dte in het kantoor achtergebleven werk tuigen om gaten te branden in de brand kast bestaan uit een cylinder accetyleen- gas, een cylinder zuurstof, benevens re- duceerventiels en slangen. Deze zijn te voren ontvreemd uit het op eenige kilometers afstand, eveneens aan de Zaan, gelegen magazijn van de lasohinrichting der firma Booy. Daar deze aparaten eenige honderden kilo's wegen, staat het vast, dat meer dan één persoon de inbraak hebben gepleegd en dat men zich van een bootje heeft be diend om bij het kantoor te komen. Door het verbreken van een spanjolet hebben de inbrekers zich toegang ver schaft. Eerst hebben ze de kluisdeur rond om het slot uitgebrand en daarna hetzelf de gedaan met het slot van de in de kluis staande brandkast. Nader is vastgesteld, dat het vermiste bedrag f 6000 is. Een kistje met f 5O0O, voor loonbetaling be stemd, stond toevallig in de kluis buiten de brandkast; dit hebben de inbrekers niet opgemerkt. Die firma is niet tegen inbraak verzekerd. Armmeester aangehou den t e B e er t a. De oud-wethouder van Beerta, de heer E. S., die thans in die gemeente de functie van gemeentelijk armmeester uitoefent, is in verzekerde bewaring gesteld, verdacht van valsch- heid in geschrifte. B. en W. hebben S. als armmeester geschorst. Naar gemeld wordt, had S. een kwitan tie met valsche handteekeningen getoond voor een bedrag, dat nog niet was be taald. Hij is vele jaren voor de S.D.A.P. lid van den raad geweest, waarvan vele jaren als wethouder. Enkele jaren gele den werd hij na de opheffing van het burgerlijk armbestuur tot armmeester be noemd en heeft toen zijn wethouderszetel er aan gegeven. D'e gemeente- en rijks politie hebben de zaak in onderzoek. Auto het trottoir opge reden. Gisteren gebeurde op de Bree- straat te Leiden een ongeluk, waarbij 7 personen werden gewond. Uit de Hooge Woerd reed een auto, bestuurd door den heer P. A. v. B. uit Rotterdam, de Breestraat op, juist op dat oogenblik de tram van de N.Z.T.M. ook de Breestraat opkwam. De autobestuur der dacht tegelijk met de tram te blijven oprijden, hij wist schijnbaar niet dat de rijweg ter plaatse zeer smal wordt. Hier door reed de auto het trottoir op, waarop zich op dat uur vele wandelaars bevonden, Het eerst werden in den rug aangereden de heer en mevrouw F. G. Mastenbroek, vervolgens de heer H. H. Blóte, daarna de heer J. v. Wezel en diens verloofde mej. C. Kriek, waarna nog twee personen licht werden geraakt. De vijf eersten, allen Leidenaars, werden niet ernstig aan bee- nen en hoofd gewond. Mej. Kriek heeft bovendien een lichte hersenschudding. Allen zijn naar het Academisch Zieken huis overgebracht, waar zij na te zijn verbonden, naar huis werden vervoerd. Een moedige redder. Bij de ramp welke zich Dinsdag 1.1. op de Lek bij Culemborg heeft afgespeeld heeft zich nog iets voorgedaan, dat niet onvermeld mag blijven. Onder de personen, die aan het red dingswerk deelnamen, bevond zich ook de heer A. van Zuilekom, die zich herhaal delijk te water begaf om duikende naar de drenkelingen te zoeken. Bij een dezer pogingen ontdekte hij, dat er zich iemand onder de omgeslagen boot bevond. Toen hij zich dan ook onder de boot begaf, viel de kleine meid hem om den hals en wist hij het kind boven te brengen en aan an dere reddende handen over te geven. Om zich te vergewissen of er nog anderen zich onder de boot bevonden, heeft men toen onmiddellijk de boot gekeerd. Moor denaars uit de ge vangenis ontsnapt. Uit de ge vangenis te Pati in Ned. Indië zijn een tot 20 jaar veroordeelde moordenaar met een celgenoot, die wegens diefstal een' jaar gevangenisstraf voor den boeg had, ge vlucht. De gestraften, die op het punt stonden naar de gevangenis te Semarang te worden overgebracht, hebben zich door ondergraving een uitweg naar buiten we ten te verschaffen. Zij moeten aan de on- deraardsche gang verscheidene dagen ge werkt hebben. Motorrijder door hond geslipt. Zondagavond reed op den provincialen weg de 30-jarige P. J. van Bergen, afkomstig uit Werkendam, met de 26-jarige Mej. G. v. Gelder te Rotter dam, als duopassagiere op zijn motor van Gouda naar Rotterdam. Naibij Moordrecht sprong plotseling een hond over den weg, waarvoor v. B. blijk baar wilde uitwijken. 'Blij slipte, verloor zijn stuur, waardoor beiden van den mo tor werden geslingerd. Van B. bekwam een zware schedelfractuur en bleef bewus teloos liggen. Mej. v. G. was er minder ernstig aan toe, zij bekwam geen levens gevaarlijke verwondingen. Slachtoffer van de zee. Zaterdagmiddag, omstreeks vier uur is te Gallantsoog de 24-jarige heer Melis, uit Amsterdam, die met een gezelschap uit de hoofdstad was gearriveerd om er in een tentenkamp zijn vacantie door te bren gen, bij het baden in zee verdronken. Het ongeval geschiedde, doordat de bader zich te dicht bij een pier te water begaf. Pogin gen om den heer Melis te redden, faalden. Een andere heer, die zich in moeilijkhe den bevond, kon behouden op het droge worden gebracht. De echtgenoote van het slachtoffer ver keerde in de nabijheid, toen het ongeluk gebeurde. De heer M. was vader van een kind van een half jaar. Zijn lijk is nog niet gevon den. Gevaarlijk spel. Een 12- jarige zoon van den veehouder J. Plak te Reeuwijk is met een hooivork in het hoofd gestoken, vlak boven het oog. Hij was met zijn neef aan het sepeden, waarbij de jon gens elkaar een hooivork gras toewier pen. Plotseling werd de knaap door een der scherpe punten in het hoofd getroffen en vrij ernstig gewond. Waarschijnlijk zal het slachtoffer het oog nog kunnen behouden Zaklantaarn door voorruit geworpen. Een autocar met 30 perso nen uit Haarlem en omgeving maakte een uitstapje naar Kleef en kwam door pech eerst tegen 1 uur des nachts naar Haar lem. Te Halfweg gelastte een veldwachter de autobus te stoppen omdat zij slechts met èèn licht reed. Omdat de veldwachter vreesde, dat de chauffeur zou doorrijden wierp hij zijn zaklantaarn door de voor ruit, waardoor eenige inzittenden van den wagen door glasscherven getroffen werden en er een paniek ontstond tusschen de reizigers, die dachten dat er met een re volver geschoten werd. Zij hebben de reis per taxi voortgezet. Tegen den chauffeur is door den veldwachter proces-verbaal opgemaakt. De eigenaar van de autocar heeft op zijn beurt een aanklacht tegen den veldwachter ingediend. Bekneld tusschen trein en perron. Vrijdagavond had op het stationsemplacement te Geldermalsem bij het vertrek van den sneltrein van 8.22 uur naar Nijmegen een ernstig ongeval plaats. De 23-jarige courantenverkooper de L, die nog geld van èèn der reizigers moest ontvangen, liep met den zich in beweging zettenden trein mee. Blijkbaar heeft hij daarbij niet de op het perron staande stopvlag gezien. Hij struikelde er tenminste over en geraakte tusschen per ron en trein bekneld. Het treinpersoneel bemerkte het ongeval niet en de trein reed door. Zwaar gewond werd de ongelukige opgenomen en naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Kwakzalver ontmaskerd. Onlangs heeft de rechter in Zuid-Afrika vonnis geveld in een aangelegenheid, die de aandacht der medische wereld heeft getrokken. Een kwakzalver-opticien had het doen voorkomen, dat hij de zoon was van een bekend oogarts in Johannesburg en had wijd en zijd verkondigd, dat hij de practijk van zijn vader zou overnemen. In verband met deze onjuiste bewering bevond de rechter hem schuldig aan be drog, weshalve de kwakzalver werd ver oordeeld tot een geldboete van 5 pond sterling. Het „S-Afr. Tijdskrif vir Geneesk." is van oordeel, dat de boete, die de rech ter den bedrieger heeft opgelegd, veel en veel te gering is geweest. Overboord gevallen en ver dronken. Zaterdag middag is het onge veer zes-jarige dochtertje van schipper J. Zmiggelaar uit Zutphen, die met zijn schip langs Smilde voer, overboord ge slagen en verdronken. Zonderlinge automobilist. Zaterdagmiddag stopte op het Rokin bij' de Munt teAmsterdam een Automobilist vlak achter een daar reeds geparkeerd staanden wagen, de bestuurder stapte uit schroefde den dop van de benzinetank van den voorsten wagen los en ging vervolgens doormiddel van een gummislang die tank leeghevelen.- De benzine liet hij uit- stroomen in.een kolenkit. Toen de kit vol was ledigde hij haar in de tank van zijn eigen wagen. Omstanders die met verbazing naar 't zonderlinge ge val hadden staan kijken, zagen den man met zijn kolenkit weer instappen en weg rijden. Enkelen, tot wie het doordrong, dat hier een brutale diefstal was gepleegd, noteerden schielijk het nummer en deelden de nieuwe historie mee aan de politie van het bureau Singel. De gesignaleerde auto bleek het eigen dom te zijn van een Haarlemmer, die in de plaats zijner inwoning als een zonder ling bekend staat. De man wordt thans Opgespoord. Door uitschieten d mes ge troffen. De jeugdige slagersknecht Van B. te Bodegraven had het ongeluk, dat bij het uitbeenen zijn mes uitschoot en in zijn onderlijf terecht kwam, waarbij een hoofdader werd getroffen. Zeer ver zwakt door het hevige bloedverlies is de jongen in ernstige toestand naar een zie kenhuis gebracht. Vrouwen en mannen in de lucht. Een der grootste Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen heeft na een langjarige studie der passagiers vastge steld, dat vrouwen aangenamer luchtpas- sagiers zijn dan mannen, daar zij minder nerveus 'zijn, minder vragen en de ver schillende voorschriften beter in acht nemen. De vliegleeraar van deze maatschappij, Newton Wilson en twee stewardessen Miss Grace Hall, die bijna 500.000 mijlen per vliegtuig afgelegd heeft en miss Ruth Phelan, die reeds 400.000 mijlen gevlogen heeft, verklaarden aan een journalist, om welke redenen zij de vrouwen boven de mannen als luchtpassagiers prefereeren. Zij zeiden het volgende: Vrouwen, die voor het eerst vliegen worden spoediger moe dan mannen; vrou wen nemen slecht weer kalmer op; vrou wen letten er meer op, waar zij de asch van haar sigaretten strooien; mannen eischen meer bediening en meer attentie dan vrouwen; mannen vragen meer; man nen worden gauwer ongerust dan vrou wen; mannen maken meer ophef over de samenstelling van het menu. WAT REIZIGERS VAN DE „PERSEUS" VERTELDEN. Zaterdagnacht te drie uur meerde de „Perseus" van de K.N.S.M. voor het eta blissement van de maatschappij te Am sterdam. Zij kwam terug van een reis naar de Middellandsche zee, waaraan een tiental toeristen hadden deelgenomen. Op de terugreis heeft het schip een aantal havens in Noord-Spanje aangedaan, n.l. Bilbao, Santander en Pagases. We hebben, aldus het Maandagoch tendblad, na aankomst van het schip een kort onderhoud met eenige opvaren den gehad. In Pagases had het schip twee dagen gelegen. In de stad was het een hel. Er werd dag en nacht hevig ge vochten tusschen opstandelingen en re>- geeringsgetrouwen. Het was aldus onze zegsman verre van plezierig om daar ook maar een oogenblik aan wal te gaan. Men was er zijn leven geen oogenblik zeker. 'tWerk lag er volkomen stil, de menschen hadden slechts tijd voor hun burgeroorlog. Met revolvers en geweren gewapende burgers waren op straat een gewoon verschijnsel. Erg veel levensmid delen waren niet in het stadje, de regee- ringspartij heeft nog een hoeveelheid visch van ons gekocht. Wij waren blij, toen we het ruime sop weer kozen en de vech tende stad achter ons konden laten. Later hoorden we dat enkele schepen voor de bommen hadden moeten vluchten. In Bilbao en Santander was het toen wij' er waren tamelijk rustig, er werd zelfs nog gewerkt. In de haven van eerstge noemde stad lagen een Amerikaansch slagschip en een Duitsch en Engelsch oorlogsschip. Vluchtelingen heeft de „Perseus" op haar reis niet opgenomen en belangrijke avonturen hebben de opvarenden niet meegemaakt. Nederlandsche Tuindersbond. Zaterdag zijn te Alkmaar afgevaardig den bijeen gekomen van afdeelingen van het district Noord-Holland van den Neder- landschen Tuindersbond. In zijn inleidend woord zei de voorzitter, de heer A. Hoogland dat het bestuur van meening is, dat het tijd is om, behalve de vergadering welke dezen dag door de groep veilingen te Den Haag wordt gehou den, een landelijke bijeenkomst te houden ter bespreking van de achterstelling van den tuinbouw door de regeering. Nadat verschillende sprekers over deze aangelegenheid het woord hadden ge voerd, concludeerde de voorzitter dat alle aanwezigen - 33 van de 44 afdeelingen wa ren vertegenwoordigdwaren vóór het houden van een groote protestvergadering. Hij gaf als punten ter behandeling daar voor aan: 1. erkenning van den tuinbouw bij het afsluiten van handelsverdragen: 2. het annuleeren van de verleende cre- dieten; 3. het vraagstuk van de vaste lasten; 4. steunverleening tot 100 pet. van de productieprijs. HET PROTEST VAN DE DUITSCHE EVANGELISCHE KERK. Met warme waardeering schrijvend over het treffend stuk, dat de leiders der Protestantsche orthodoxie tot Hitier heb ben gericht over de gevaren, die het nationaal-socialisme niet alleen voor de kerk, maar voor heel het Duitsche volk meebrengt, spreekt de auteur der buiten- landsche overzichten in de N.R.Grt. zijn verbazing uit over het feit, dat „alleen de Duitsch-Evangelische Kerk, en nergens de zoo trotsche Duitsche wetenschap tot een dergelijke daad den moed heeft ge vonden." Maar, zoo vraagt de „Standaard", is dit wel zoo verwonderlijk Reeds sedert het begin dezer eeuw heeft die wetenschap, hoe voortreffelijk zij technisch en formeel haar werk bleef volbrengen, het geloof verloren in 'haar eigen meesterschap om het leven te lei den. Niet de mannen van de lagere ran gen; zij' zwetsten nog steeds in den ouden toonaard voort. Maar het waren juist haar grootmeesters, die den ouden waan van een eeuw lang steeds meer prijs ga ven, die ronduit uitspraken: wij weten niet en zullen niet weten, en die voor een groot deel vervielen tot relativisme, omdat juist het voortschrijdend weten schappelijk onderzoek hen voor de groote vraagstukken van 'het leven steeds meer van alle vastheid beroofde. Met alle reli gieuss vastheid van beginselen, ook voor de wetenschap, had men eens-voor-al ge broken. De wetenschap kon en zou haar eigen autonome beginselen vaststellen. Maar juist daarvoor faalde het weten schappelijk apparaat. En zoo is men thans gevlucht naar de volksinstincten als laatsten grondslag, om daar zijn vast heid van uitgangspunt te hervinden, want bij relativisme kan ten slotte nie mand leven; ook de man van weten schap niet. Zoo ook alleen kon men de oude machtspositie in het nationale le ven nog trachten te behouden. Maar de volksinstincten kozen niet de professoren tot hun profeten, maar volgden en ver eenden de mythische instuïtie van den Führer als hoogsten regel voor gods dienst, moraal en recht. Voor haar had ook de wetenschap te buigen. En zij heeft dat maar al te gewillig gedaan. Vanwaar zou zij haar wapenen van verweer halen? Haar grondslag was het geloof in de volstrekte souvereiniteit van het denkend verstand. Maar tegen de mythe van bloed en bodem school daarin geen kracht van verzet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3