De dictatuur in Griekenland. MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 263 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland De woelende Moskovieten. Belangrijkste Nieuws Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiön 80 cent por regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. BLOEDIGE TERREUR IN DE HOOFD^- STAD. DE BUITENWIJKEN IN EEN REUSACHTIG KERKHOF VERANDERD. Het te Vigo verschijnende blad „Faro" publiceert een interview met drie uit Madrid naar Vigo uitgeweken jonge mannen, die een aantal schokkende bij- zonderbeden mededeelden omtrent de ter reur, die in de Spaansche hoofdstad heerscht. lederen dag opnieuw ontwikkelt een in de nabijheid van het Noorderstation gevestigde „bloedrechtbank" een angst wekkende activiteit. Meestal na een kor te, oppervlakkige behandeling spreekt zij tegen vooraanstaande rechtsche lei ders het doodvonnis uit, dat dan terstond ter plaatse wordt voltrokken. Tengevolge van de massa-executies en andere terroristische daden zijn de bui tenwijken van Madrid in „een reusachtig kerkhof" veranderd. DE STRIJD IN HET NOORDEN NOG ONBESLIST. VAN BEIDE ZIJDEN WORDEN SUCCESSEN GEMELD. De strijd in het Noorden van Spanje heeft nog geen beslissend karakter aan genomen. Van beide zijden worden suc cessen gemeld, het meest uit Madrid, doch al is de indruk, dat de opstandelingen in elk geval geen terrein winnen, eenige voorspelling hoe de strijd hier zal eindi gen is toch nog niet te doen. Aan de Fransche grens wordt mede gedeeld, dat het hoofdkwartier der natio nalistische troepen in den noordelijken sector, in de omgeving van Oyarzun, na door de artillerie der republikeinsche troepen te zijn gebombardeerd, in vlam men staat. Een munitiedepot, dat zich in de nabijheid bevond, is in de lucht gevlo gen. De schade is aanzienlijk. Uit Irun wordt gemeld, dat het muni tiedepot in de lucht vloog na een lang durig bombardement door de artillerie en de luchtmacht. Naar de speciale verslaggever van Havas meldt, zijn de regeeringstroepen, na versterkingen te hebben ontvangen, een krachtig offensief begonnen, met het doel, de rechter en linker flanken van de nationalistische troepen op te rollen. D'e artillerie en de luchtmacht ontplooien een groote activiteit. Volgens Madrid bereidt de artillerie der regeeringstroepen aan het front van Guadarrama een aanval der infanterie voor. Ze heeft langen tijd de opstandelin genlinies gebombardeerd. Een colonne re bellen te Navapria is verslagen. 200 Op standelingen sneuvelden. Op het slagveld lieten zij een belangrijken oorlogsbuit achter. De „Informaciones" publiceert eenige verklaringen van den socialistisohen af gevaardigde de Larnino Tomas, die Za terdag uit het mijnbekken van Asturie te Madrid is aangekomen. Hij verklaarde o.m.,: Tusschen Villablino en Luarca zijn de rebellen drie kilometer teruggeworpen. Om Oviedo wordt de omsingeling iederen dag nauwer aangehaald. De electriciteits- voorziening van de stad is afgesneden, terwijl de mijnwerkers de waterkeeringen in de lucht hebben laten vliegen, waar door de stad van water werd voorzien. NIEUWS UIT HET KAMP DER OPSTANDELINGEN. Het hoofdkwartier van het Noordelijke leger heeft gisteravond om tien uur een communiqué gepubliceerd, vermeldend: Zondag heerschte aan het front een grootere bedrijvigheid dan Zaterdag. De luchtmacht heeft grooter activiteit aan den dag gelegd. Een in Quipuzcoa opereeren- de colonne heeft Alegria de Oria bezet. Een andere colonne, op weg naar Astu rie, heeft Luarca bezet, nadat een zekere tegenstand was overwonnen. Het Zuide lijke leger ontvangt nog steeds troepen- afdeelingen uit Marokko. De radiozender te Sevilla deelde gister middag om drie uur o.m. mede: „Op ver scheidene fronten wordt minder activiteit geconstateerd tengevolge van het feit, dat nationale troepen, die nog steeds krach tige stellingen voor Madrid bezetten, even min als de „roode" militie oprukken. Generaal Queipo de Ilano heeft per ra dio medegedeeld, dat de troepen der op standelingen Bij Huesca de regeeringstroe pen hebben verslagen. Zij hebben meer dan 1000 gevangenen gemaakt. Volgens een bijzondere correspondent van Kovas te Burgos zouden de verliezen der Catalanen 100 dooden en 300 gewon den bedragen. D© opstandelingen hebben 5 kanonnen, 20 machinegeweren en een 50-tal vrachtwagens buit gemaakt, terwijl hun 500 gevangenen in handen vielen. On danks de actie der vliegtuigen trokken de regeeringstroepen zich overijld terug. DE TOESTAND TE BARCELONA. Overgeleverd aan de anarchie? Uit Barcelona wordt gemeld, dat het gisteren aan het strand, in bioscoopthea ters en de koffiehuizen zeer druk was. Verscheidene chemische fabrieken en automobielwerkplaatsen zijn gerequireerd. Er wordt thans druk gewerkt aan de ver vaardiging van geneeskundig- en oorlogs materiaal. Heel wat anders deelde de radio Sevilla eohter mee, n.l. dat Barcelona is overge leverd aan anarchie terwijl de generaliteit onmachtig is de orde te handhaven. De consul der Vereenigde Staten is het slachtoffer van een aanval geworden. Sinds het begin van de beweging zijn 300 priesters gefusilleerd. BUITENLANDERS GEDOOD. Db Dhitsche bladen hebben op krachtig optreden tegen Spanje aangedrongen in verband met den dood van vier Düitschers in de omgeving van Barcelona. Daarna kwam het bericht door, dat ook Italianen zouden zijn gedood. D'e „Voce d'Italia" meldt, dat de consul generaal van Italië te Barcelona direct heeft geprotesteerd, evenals de Italiaan- söhe ambassade te Madrid, welke deze regeering verantwoordelijk stelt voor het gebeurde. Het Engelsche consulaat te Bayonne is er van in kennis gesteld, dat een zekere heer Savilla, een Engelsch onderdaan, eigenaar van het jacht „Blue Shadow", die een tocht langs de Spaansche kust maakte, gedood en zijn vrouw ernstig ge wond zou zijn. De regeeringsmaatregelen door voor genomen communistische troebelen uitgelokt. Uit Athene wordt gemeld: De autori teiten gaan voort gegevens te verzamelen over de voorgenomen communistische troebelen, die de preventieve regeerings maatregelen hebben uitgelokt. Volgens inlichtingen door de centrale recherche ontvangen zouden de arbeiders massa's den 5en Aug. bij het krieken van den dag zich op verschillende open bare pleinen van Athene hebben moeten concentreeren om zich tenslotte voor een monstermeeting te verzamelen tusschen het Concordeplein en het ministerie van binnenlandsche zaken. Deze betoogingen moesten een agres sief karakter aannemen en zich richten tegen de magazijnen die de staking trachtten te breken en tegen de politie. Tegen den middag moesten de manifes tanten oproerige tooneelen uitlokken voor het politieke bureau van den minister president en de vensters ingooien van de ministeries van arbeid, nationale eco nomie, terwijl aanvalsgroepen belast waren met de voertuigen aan te vallen. Een delegatie van communistische af gevaardigden legde voor den onder staatssecretaris Georgacoponlos een ver klaring af, dat de arbeideis in geen en kel opzicht' de verplichte bemiddeling zullen aanvaarden waartoe de regeering heeft besloten. De arbeidersklasse, zoo zeiden zij, zou haar wil tot uiting brengen, de alge meens staking uitroepen over het geheele land en zelfs zoo noodig den strijd met het leger aanbinden om de regeering omver te werpen. Alle niet-communistische arbeidersor ganisaties zouden echter aan den onder staatssecretaris voor nationale economie verklaard hebben, dat zij1 hem zullen bijl- staan in zijn actie door zich te stellen aan de zijde der nationale regeering. TOENADERING TUSSCHEN JAPAN EN CHINA? Dte correspondent van de „Yomioeri Sjimboen" te Nanking heeft een inter view gehad met den Ghineeschen minis ter van buitenlandsche zaken, Tsjang Tsjoen, die hem de verzekering gaf, dat China niet voornemens is, zijtn toevlucht te nemen tot geweld om de kwestie Noord-China te regelen, doch dat het be reid is, met Japan samen te werken bij de exploitatie der natuurlijke rijkdom men van Noord-China. Tsjang Téjoen voegde hieraan toe, dat de oplossing van deze eene kwestie den weg zal effenen voor een beslechting van alle geschillen tusschen de beide landen. Hij was van meening, dat de tijd eener toenadering tusschen China en Japan nadert. Ernstig treffen tusschen Russische en Japansche troepen? Reuter seint uit D'airen: Een hier aan gekomen reiziger heeft vandaag tegen over een correspondent van Reuter ver klaard, dat de Russen en de Japanners in allerijl versterkingen zenden naar de Oostgrens van Mantsjoekwo, in verband met een veldslag, die op 5 Augustus is ge leverd in de omgeving van Pogranitsjnaja in den loop waarvan ruim 100 Japanners zouden zijn gedood. De schermutselingen, aldus voegde ge noemde reiziger hieraan toe, duren voort en de toestand ziet er leelijk uit. Het is nog niet mogelijk geweest beves tiging van dit bericht te verkrijgen. COMMUNISTISCH COMPLOT IN ROEMENIE. Van tot het communisme bekeerde Tsaristische Russische officieren. Het gerucht gaat, dat te Chisinau, de hoofdstad van Bessarabië en in de grens stad Soroca, een uitgebreid communis tisch complot is ontdekt, waarvan een dertigtal oude officieren van het tsaris tische leger behoorden, die kort geleden tot het komintern zijn overgegaan en verscheidene dames, Russische emigran ten, die na de revolutie waren gevlucht. Allen zouden voor Moskou gewonnen zijtn niet alleen door geld, doch ook door de propaganda van Moskou voor een nieuw Russisch imperialisme, na het sluiten van 't verdrag met Frankrijk. De Roe- meensche autoriteiten bewaren het diep ste stilzwijgen. AARDVERSCHUIVING IN DEN KAUKASUS. Twee dorpen weggevaagd. Het telegraafagentschap der sovjet unie meldt uit Pjatigersk (Kaukasie), dat bij den berg Tsjegete een geweldige aard verschuiving de bergdorpen Sjiki en Besengi heeft weggevaagd. Het officiëele desbetreffende communi qué vemeldt, dat drie en veertig huizen in eerstgenoemd dorp en dertig huizen in laatstgenoemd dorp werden verwoest. Ook de electrische centrale, een veefok kerij en het schoolgebouw zijn vernield. Bij het dorp Sjiki werd nog een bergri vier versperd. Het water heeft dientenge volge een groot meer gevormd, dat negen tien meter diep is. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend, doch men vreest, dat het zeer groot zal zijn. Dalend vreemdelingenverkeer In Frankrijk. Het Parijsche blad „Information" heeft een statistiek gepubliceerd, waaruit blijkt, dat het vreemdelingenverkeer in Frank rijk onrustbarend is verminderd. In 1929 werd Frankrijk bezocht door 1.900.000 buitenlanders, terwijl dit aantal in 1934 nauwelijks de 800.000 bereikte. Volgens voorloopige gegevens zal het vreemdelingenverkeer dit jaar nog be langrijk minder zijn. Tengevolge van de crisis schijnen de buitenlanders ook zui niger te zijn geworden. Volgens nauwkeu rige berekeningen verteerde iedere bui tenlander in 1929 gemiddeld 5000 francs, terwijl het gemiddelde in 1934 nog slechts 3000 francs bedroeg. Dteze achteruitgang is een ramp voor de Fransche hoofdstad en vele andere ste den, die voor een zeer groot gedeelte op 'het vreemdelingenverkeer zijn aangewe zen. Korte Berichten. 1 D'e te Rome gevoerde besprekingen ter 'hervatting van de handelsbetrekkin gen tusschen Frankrijk en Italië staan, naar uit zekere inlichtingen blijkt, op 'het punt beëindigd te worden. D'e van oogen- blik tot oogenblik te verwachten overeen komst zal dan de eerste zijn, die door Ita lië wordt aangegaan met een der sanc- tionnistische landen. Op het station Amiens is een trein op een stootblok gereden. Twee en dertig reizigers werden gekwetst. DE WIJZIGING IN DE STEUNREGELING. Telegram aan den Minister. Op een Vrijdagavond gehouden verga dering van den bestuursraaad van den R. K. Volksbond werd besloten het volgen de telegram te verzenden aan den voor zitter van den ministerraad: „De bestuursraad van den Ned. R. K. Volksbond te Amsterdam, bijeen ter be spreking van de gevolgen der in te voeren steunwijziging, spreekt als zijn oordeel uit. dat de wijzigingen in zooverre deze ver slechteringen betreffen, funeste gevolgen zullen hebben voor de werkloozen, acht het onjuist, dat verbeteringen moeten be reikt worden ten kost© van ellende van andere groepen werkloozen, acht afschaf fing huurbijslag zonder dwingende maat regelen tot huurverlaging uit financieele en moreele overwegingen een groot ge vaar, acht steunregeling volgens verlaagd standaardloon een ontoelaatbare degrada tie tot paupers van buiten him schuld zijn de slachtoffers der werkloosheid, betuigt adhaesie aan het telegram van het R. K. "Werkliedenverbond, houdende verzoek geen steunverslechteringen in te voeren en dringt op invoering gevraagde verbeterin gen aan". DE Z0MERP0STZEGELS. Bruto-winst van f85.000. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de zomerzegels, welke tot 15 Juli ver krijgbaar waren, de volgende aantallen verkocht: IV2 cent 5 cent 6 cent I2V2 cent 9 cent 8 cent 10 cent 16 cent 706.210 583,708 1.045.031 438.831 D© opbrengst boven de frankeerwaarde welke, zooals bekend, ten bate komt van sociale en cultureele doeleinden, bedroe gen bruto rond f85.000, hetgeen vrijwel (het zelfde is als het vorige jaar. DE CONCENTRATIE VAN BIJZON DERE SCHOLEN. Vragen over den stand van de werk zaamheden ter zake. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Droogleever Fortuyn, heeft den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen de volgende vragen gesteld: Heeft het overleg gepleegd in de staats commissie, benoemd bij Kon. Besluit van 11 Februari, reeds tot conclusie gehad, dat 1 gelet op de verklaring dienaan gaande van den voorzitter van den raad van ministers in do vergadering van de Tweede Kamer van 20 December 1.1. de concentratie van bijzondere scholen zal kunnen worden verwezenlijkt op een wijze die de tegen pragraaf 12 van het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs ingebrachte bezwaren ondervangt en is de commissie er in geslaagd een voorstel te formulee ren met betrekking tot de wet van 4 Aug. 1933? Zoo neen, kan dan, gelet op de mede- deeling, door den voorzitter van den raad van ministers in dezelfde vergadering ge daan, dat, indien het overleg der commis sie niet binnen korten tijd tot een oplos sing zou leiden, die voor regeering en Staten-Generaal aanvaardbaar zou blij ken, de regeering zelfstandig met een voorstel zou komen, desnoods met een al dan niet gewijzigde indiening van de be palingen van paragraaf 12, zoodanig voorstel spoedig worden tegemoet gezien? GEORGANISEERDE ACTIE IN HET HART VAN EUROPA. Een bekend medewerker van 'het Katho lieke Pöolsche tijdschrift „Kultura" geeft een overzicht betreffende de actie, die Moskou thans in het hart van Europa voert. De tactiek van de Komintern, aldus de schrijver, is verschillend naar gelang het autoritair, of democratisch-liberaal gere geerde landen betreft. Voor de landen, die rond of nabij Sov jet-Rusland liggen, gelden ook weer an dere richtlijnen. De agenten van de derde internationale passen sinds eenigen tijd een geheel nieu we tactiek toe. Zij nemen niet meer hun toevlucht tot een openlijken strijd. Hier mede wacht men, tot een land voldoende „bewerkt" is. Polen behoort tot die landen waar volgens de laatste instructies van Moskou geen openlijke strijd mag worden gevoerd. Voor ieder land van West-Europa is het werkplan door den leider der communis tische propaganda, Dl mi trof f, nauwkeu rig omschreven. In ieder land moet eerst een voorbereidende propaganda worden gevoerd, dan volgt een tweede periode van intenser propaganda en tenslotte de open lijke actie. Het eerste deel van het program omvat de oprichting van liga's ter verdediging van de menschelijke rechten; de oprichting van een volksfront tegen het nationalis me en de rechtsche partijen, de nadruk kelijke propageering van de vredesgedach- te en de ontwapening, terwijl Rusland zich terzelfder tijd sterker ^"wapent. Gedurende de iweede étappe moeten de Godloochenaars- en vrijdenkersorganisa ties worden uitgebreid en gesteund, moet samenwerking worden gezocht met de loge en vereenigingen met internationaal ka rakter. De aanwijzingen, die Dimitroff heeft gegeven zijn alle in dit opzicht gelijklui dend. Bijna woordelijk staat hierin, dat „de communisten met alle middelen en met alle listen, die zij kunnen bedenken en Binnenland. Concentratie bijzondere scholen. De wijzigingen in de steunregeling. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Griekenland onder de dictatuur. Fngelsch verkeersvliegtuig verongelukt. aanwenden, ook in de organisaties met een godsdienstig karakter, moeten trach ten binnen te dringen, om daarin gisting en tweedracht te zaaien". 'Het beet dan verder, dat de list het best bruikbare wapen is in de 'handen van den bolsjewistischen propagandist. De schrijver toont duidelijk aan, dat de jongste woelingen der communisten in Polen dit ééne groote voordeel hebben ge had, dat zij het Poolsc'he volk 'hebben doen ontwaken. Vooral in intellectueele kringen, die tot beden nog zeer sceptisch en besluiteloos waren, beeft men thans duidelijk leeren inzien, welke groote belangen er voor Europa en de Christelijke beschaving op het spel staan. De Gemeenteraad zal a.s. Donderdag, des namiddags twee uur vergaderen ter be handeling van de volgende punten: Verzoeken om afschrijving van belasting Verzoek van Mr J. W. Goedbloed om ontslag als ambtenaar van den Burgerl. Stand en benoeming van een opvolger. Voorgedragen wordt de beer A. de Roo. Voorstel tot vaststelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invorde ring van schoolgeld. Rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over het dienstjaar 1935. Reclame A. Jacobs tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht. Verzoek van dhr H. Janse Bzn. om ont slag uit zijn betrekking van Gemeente-ont vanger. Voorstel tot aankoop van een stukje grond aan den Patijnweg van dhr A. M. Peeman Kake'beeke. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Raad, dhr J. Laport. Vaststelling van het bedrag der zeker heidsstelling nieuw te benoemen admini strateur van bet Gasthuis. Benoeming van een ad ministrateur. Voorgedragen worden dhrn G. M. den Herder en J. Ge leedst. Voorstel tot wijziging der Verordening op de heffing van leges. Voorstel tot het huren van de conciër gewoning van den Keuringsdienst van Waren van het Rijk. Voorstel tot wijziging van do geaneente- hegrooting 1936. Bezwaarschriften inzake straatbelasting Verzoek van het Hoofd van den Rijks gebouwendienst om eenige voorzieningen te treffen met betrekking tot den bouw van een telefooncentrale. Schoolgeld heffing ge woon lager en uitgebreid lager onderwijs. In paragraaf 8 der wet van 22 Februari 1936 tot verla ging van de openbare uitgaven voor het onderwijs is o.m. wijziging gebracht in de artt. 62 e.v. der Lager Onderwijswet 1920 betreffende de schoolgeldheffing voor het gewoon lager en uitgebreid lager onder wijs. Deze heffing wordt tot nu toe gere geld naar evenredigheid van het belast baar inkomen. Volgens de thans aangebrachte wijzi gingen zullen voortaan uit de rijksbelas tingkohieren geen gegevens meer worden verstrekt betreffende het inkomen, 'a Rijks belastingdienst verstrekt geen andere ge gevens dan: a. dezulke, welke voorkomen in de ko hieren der personeele belasting; b. het totaal van de hoofdsommen over een vol jaar, door den schoolgeldplichtige en zijn niet van tafel en bed gescheiden echtegenoote verschuldigd wegens gemeen tefondsbelasting en vermogensbelasting te zamen, met dien verstande, dat de hoofd som der vermogensbelasting slechts in aanmerking wordt genomen voor zoover zij te boven gaat f 5 voor elk minderjarig eigen of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet zelf in die belasting of in de gemeen tefondsbelasting is aangeslagen, dat bet totaal der aldus verkregen hoofdsommen naar beneden wordt afgerond tot op een veelvoud van twee gulden. D© gegevens betreffende de personeele belasting achten B. en W. als maatstaf van geldelijken draagkracht voor school geldheffing van geen beteelkenis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1