Om de grondslagen. EERSTE BLAD Beveiliging tegen strategische overvallen. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 262 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Diplomatieke onrust rondom Spanje. Bombardement van Ceuta en Algeciras. Belangrijkste Nieuws Binnenland De vacantie-reis van Koningin en Prinses. (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Iiuiergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraut 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De groote tegenstelling tusschen den Geest die uit God is en den geest van do wereld, komt vooral in dezen tijd op elk gebied openbaar. Er is allereerst een verschil in besckou wing omtrent de oorzaken van de dingen die thans het wereldleven beroeren. De geest der wereld, die alleen den bui tenkant der dingen ziet en niet doordringt tot den achtergrond en den ondergrond, wijt de groote en verschrikkelijke gebeur tenissen van de laatste jaren aan de ver dwazing van vorsten en staatslieden. En nu valt zeker niet te ontkennen, dat er tal van dergelijke factoren zijn aan te wijzen die tot de geweldige crisis, waarin; zich nu reeds sinds jaren de wereld bevindt, hebben geleid. De onderlinge naijver, de jacht naar grootheid en roem, de geweld-politiek en de in verband daarmede tot krankzinnige hoogte opgevoerde bewapening, de zucht naar autarkie, het gruwelijk; egoïsme, de goddelooze verheerlijking van het ras en den staat, het stellen van de macht boven het recht, en zooveel dingen meer, hebben er toe geleid en moeten er toe leiden, dat tenslotte een ineenstorting onvermijdelijk werd. Maar dit alles heeft toch nog slechts betrekking op den buitenkant, op wat ge zien wordt aan de oppervlakte. Wie verder ziet, komt tot de ontdekking dat de werkelijke oorzaak van het thans over de wereld gekomen leed veel dieper ligt. Die erkent dat we thans zien en be leven de oordeelen Gods over de van Hem afgevallen wereld. Ook hier is van toepassing: Zij1 hebben Gods Woord verlaten, wat wijsheid zou den zij dan hebben? Door de volstrekte souvereiniteit Gods te loochenen, door het oppergezag des Heeren over al wat leeft en alle levens uitingen te verwerpen, heeft men het rad van de revolutie in beweging gebracht. Hoe kan iemand, die God niet erkent als de bron en oorsprong van alle gezag, verwachten, dat het gezag van de men- schen hoog gehouden zal worden? Gods Woord en wet zijn verworpen en althans voor het staatkundige leven als onbruikbaar terzijde gesteld. Men heeft daardoor uit het oog verloren aan de eene zijde dat God uit eenen bloede het men- schelijk geslacht heeft gemaakt, de een heid van het menschelij'k geslacht, en aan den anderen kant, dat het ontstaan van staten en volken met eigen taak en plaats, niet buiten Gods bestel is omgegaan. De organische band, die de menschheid verbindt is geloochend, met de leiding Gods in de historie is geen rekening ge houden en zoo hebben we gekregen de altijd durende strijd om de oppermacht. En wie zoo de oorsprong van de ellende van dezen tijd over het hoofd ziet, zal ook biji het zoeken naar een oplossing mistasten. Zooals we dat ook zoo duidelijk kunnen zien in onze dagen. Om de ontredderde wereld tot rust te brengen en de gestoorde welvaart te her stellen, weet men veelal niet anders te doen, dan te vechten om het eigen belang, te trachten eigen macht en invloed te ver- grooten, inplaats van te erkennen dat de oordeelen Gods over de van God afgeval len wereld gaan en dat vóór alles noo- dig is terugkeer tot God en Zijn Woord een buigen voor de majesteit des Heeren. En zoo valt men van het eene kwaad in het andere. Wij' zien dat zeer sterk' in den strijd te gen het goddelooze en heillooze commu nisme, waarvan het <gevaar niet licht overschat kan worden. Om dit revolutio naire stelsel te bestrijden, heeft men ge grepen naar bet niet minder goddelooze en heillooze stelsel van het fascisme en nationaal-socialisme, dat in s c h ij n dia metraal staat tegenover het communisme, terwijl het er in werkelijkheid ten nauw ste mee verwant is en dat evenals het communisme Gods Woord alleen duldt waar het dit ongevaarlijk acht, maar niet voor bloedige vervolging terugdeinst als ook voor het staatsleven toepassing wordt geëischt van 's Heeren ordinantiën. Een enkele maal blijkt, dat ook de aan hangers van het revolutionaire systeem zelf inzien dat zij toch eigenlijk op den verkeerden weg zijn. Enkele jaren geleden heeft Prof. Van Gijn er op gewezen, dat de kern van het kwaad hierin schuilt, dat de zedelijke krachten zich te weinig laten gelden. De menschen, zoo zeide hij, moeten anders worden. In denzelfden Seest sprak ook een der voormannen van do S.D.A.P. de heer van Eek, toen hij ver- Waarde, dat voor de komst van het socia lisme allereerst noodig zijn, nieuwe men schen. Dit is op zichzelf juist. De fout is ech ter dat men niet ver genoeg gaat, dat men wel terug gaat tot de vruchten van hei Christendom, maar niet tot den wortel, waaruit de vrucht opkomt. Want achter de zedelijke eigenschap pen ligt de geestelijke voedingsbo dem. Dat mogen wij ook bij; ons optreden in den strijd van onze dagen nooit uit het oog verliezen. Wiji moeten meewerken naar vermogen aan het welzijh van staat en maatschap pij'. Maar voor alles hebben we er op be dacht te zijn, dat de Christelijke grond slagen intact blijven, dat die grondslagen worden gehandhaafd en verstevigd. WEINIG VERANDERING IN DEN TOESTAND. DE VAL VAN MADRID SPOEDIG TE WACHTEN? In den loop van Donderdag en Vrijdag is weinig wijziging gekomen, in den toe stand. De nationalisten zijn nog steeds meester iti de provincies Coruna, Lugo, Pontevedra, Oranse, Leon, Valencia, Bur gos, Alave, Navarre, Logrono, Soria, Se govia, Valladolid, Avila, Caceres, Sala manca, en Zamora, alsmede deelen van de provincies Huesca, Saragossa, Guarda- lamara en het noordelijk deel van de pro vincie Madrid. Verder beheerschen de militairen een deel van de provincie Te- ruel, de Balearen behalve Minorca, de Kanarische Eilanden en Spaansch-Ma- rokko, terwijl zdji bovendien in 't zuiden de provincies Cadiz, Huelva, Sevilla, Cor dova en een deel van Granada bezet heb ben. De nationalisten willen Katalonië voor- loopig met rust laten en eerst hun positie in het zuiden versterken. Op het oogen blik wordt gestreden om de provincies Malaga en Badajoz. Gisteren heeft gene raal Franco zijn opmarsch naar Madrid uit Cordova hervat. De eerste etappe op dezen weg is Merida. Bij zijin troepen zij'n de 4000 man ingedeeld, die dezer dagen uit Noord-Afrika zijn aangekomen. In het noorden zal generaal Mola voor- loopig zijn stelling in de Sierra Guarda- rama, omstreeks 60 km ten noorden Van de hoofdstad, handhaven tot generaal Franco op ongeveer gelijken afstand in het zuiden is genaderd. In nationalistische kringen verwacht men dat de val van Madrid nOg ongeveer twee weken op zich zal laten wachten. Gisteravond heeft generaal Mola be kend gemaakt, dat zijn voorhoede de Spaansche hoofdstad tot gezichtsafstand genaderd is en dat zijn manschappen van verre reeds zagen, hoe de bewoners van vele huizen in de buitenwijken van Ma drid witte doeken uit de ramen hebben gehangen, ten teeken van hun onderwer ping. Intusschen wordt van de zijde der re- geeringstroepen gemeld dat volgens een communiqué van den gouverneur van Malaga de opstandelingen te Cadiz zich hebben overgegeven. Voorts zouden de regeeringstroepen een levensmiddelen- oonvooi voor generaal Mola hebben aan gevallen en uiteen geslagen. De opstande lingen verloren vele dooden, waaronder vier officieren. In het zuiden van Navarre is een aantal rebellengroepen uiteenge jaagd. Uit Sevilla werd gisteren gemeld, dat generaal Franco daar om 2 uur 30 is aangekomen en dat alle verbindingen over land tusschen Madrid en San Sebas tian, Madrid-Barcelona, Madrid-Bilbao en Madrid-Badajoz verbroken zijn. Na lang aarzelen heeft generaal Fran co zich bereid verklaard, op dringend verzoek van Mola en andere generaals de leiding der toekomstige Spaansche regee ring op zich te nemen. D'e capitulatie van Malaga en Badajoz is ieder oogenblik te wachten. DE SPAANSCHE MINISTER VAN OORLOG AFGETREDEN. Verschillende teekenen wijzen erop, dat de toestand steeds kritieker wordt voor de regeering, die thans al haar aandacht schijnt te concentreeren op de steeds ver der uit het Zuiden opdringende nationale strijdkrachten. De voornaamste feiten, die op een verergering van de situatie voor Madrid wijzen, zijn het plotseling aftreden van den minister van oorlog, de verplaat sing van den door Barrio gepresideerden defensieraad van Valencia naar Alicante en de geheel onverwachte vorming van een nieuwe Catalaansche regeering, waar bij de socialisten aan de anarcho-syndi- calisten groote concessies hebben gedaan. De veiligheid der vreemdelingen. Zullen de nog te Madrid aan wezige diplomaten de stad ver laten? Te Londen is men, naar Reuter meldt, niet zonder ongerustheid over de ontwik keling van de Spaansche quaestie. Men vreesde gisteravond vooral moeilijkheden in verband met de démarche der regee ring van Berlijn inzake den moord op vier Duitschers te Barcelona. Weliswaar erkent men dat de Duitsche eischen in dit verband gerechtvaardigd zijn, maar men vraagt zich af hoe de Madrileensche regeering onder de tegenwoordige om standigheden buiten de hoofdstad zelf zou kunnen instaan voor de veiligheid der vreemdelingen. Wat de houding van Engeland betreft, lijdt het geen twijfel of de Engelsche regeering zal het Fran- sche initiatief blijven steunen. Het feit echter, dat de beide strijdende partijen geen rekening gehouden hebben met de Engelsche waarschuwing, zal er toe leiden, dat de Engelsche schepen nu verder zelf de Engelsche vlag zullen die nen te beschermen. In Fransche kringen beweert men nieuwe bewijzen te hebben van Duitsche wapenleveringen aan de troepen van ge neraal Franco en generaal Mola. De Duitsche zaakgelastigde echter heeft de besliste verzekering gegeven, dat noch de Duitsche regeering, noch Duitsche onderdanen wapenen, oorlogsmateriaal of vliegtuigen zouden geleverd hebben. In Duitsche kringen verklaart men ook, dat er geen sprake van is Duitsche troe pen te Barcelona aan wal te zetten ter bescherming van de Duitsche onderdanen. Uit bevoegde Italiaansche bron wordt vernomen, dat de Italiaansche regeering aan alle Italiaansche onderdanen die zich nog in Madrid bevinden, aanwijzingen heeft gegeven het land te verlaten. Ook de in Madrid nog aanwezige diplo maten zouden het denkbeeld overwogen hebben de stad te verlaten indien de re geering de veiligheid dér buitenlanders niet onvoorwaardelijk garandeert. De oorlogsschepen der regeering richtten groote schade aan. De forten van Algieciras tot zwij gen gebracht. Uit Gibraltar wordt gemeld: De grootste „zeeslag", welken de Spaan sche burgeroorlog tot nog toe heeft gehad, is gisteren geleverd in het gezicht van Gibraltar en eindigde, voor zoover van het land af kon worden geconstateerd, in het voordeel der regeeringsschepen. Het gevecht begon 's morgens vroeg en duurde tot den middag voort. Na een pauze van vijf uren keerden de oorlogs schepen der regeering uit Malaga, waar heen zij zich na afloop van het gevecht begeven hadden, terug en begonnen met de beschieting der kustversterkingen van Algeciras. De vloot der regeering bestond uit de beide kruisers Jaime 1" en de „Libertad", benevens uit twee torpedojagers. De „Jai me 1" voerde het bevel over het flottielje, dat langzaam opstoomde, langs Ceuta en daarbij een hevig vuur onderhield op de kustbatterijen. Vervolgens scheidde de „Jaime 1" zich van de rest van het es kader af en deed een aanval op Tarifa, terwijl de overige schepen den kruiser in den rug dekten. Het bombardement uit het scheepsge schut scheen niet zonder uitwerking te blijven, daar verscheidene batterijen op de- kust het vuur staakten. Terwijl de kleinere schepen in het mid den van de Straat van Gibraltar heeD en weer kruisten, zette de „Jaime 1" op nieuw koers naar Algeciras, opende een hevig vuur op de stad, voer tenslotte tot in de onmiddellijke nabijheid van den haveningang en vuurde een direct schot af op de nationalistische kanonneerboot „D'ato". Dé kanonneerboot vloog in brand. Hierna keerde de „Jaime 1" naar de rest van de vloot terug, welke door ver scheidene nationalistische vliegtuigen werd aangevallen. Het luchtbombarde ment had intusschen weinig succes. In ieder geval keerden de reeringstroepen nogmaals om en bombardeerden Geuta I voor de tweede maal. Eerst hierna voeren zij naar de haven van Malaga terug. Volgens een Reuter-telegram uit Gi braltar is te Algeciras ernstige schade aangericht door het bombardement van de Jaime 1", die vele granaten op de stad deed neerkomen. Het schijnt, dat alle forten der stad tot zwijgen gebracht zijn, aangezien de kruiser de kust kon naderen, zonder dat een kanonschot op het schip gelost werd. Er komen 12 14 bataljons speciale grenstroepen boven de sterkte van het veldleger. Be noeming van 2 kolonels als frontcommandanten; 12 14 nieuwe majoorsplaatsen. Naar de N. R. Ct. van welingelichte zijl- de vernam moet 't in de bedoeling van ona legerbestuur liggen de troepen, welke met id© beveiliging tegen strategische over vallen zullen worden belast, onder com mando te plaatsen van twee frontcom mandanten, waarvoor twee nieuw te be noemen kolonels zullen worden aangewe zen. Deze grenstroepen, welke de sterkte zullen krijlgen van 12 a 14 bataljons, ko men boven de organieke samenstelling van het veldleger. Hun standplaatsen zullen zich achter IJssel en Maas bevin den. De kernpunten der verdediging zijn de in aanbouw zijnde kazematten. Uit het voorgaande volgt, dat biji de infanterie, behalve twee nieuwe kolonelsplaatsen, 12 14 nieuwe majoorsplaatsen beschikbaar zullen komen. Be diensttijd der grenstroepen zal 11' maanden bedragen. Gedurende 5% maand worden deze dienstplichtigen met de overigen bij de regimenten infanterie Opgeleid. Daarna gaan ze de rest van den tijd naar hun o'or- logsstandplaats, om aldaar in bun spe ciale functie te worden geoefend en voor de paraatheid aan de grens te zorgen. Uit den aard der zaak moet, alvorens deze zaak haar beslag kan krijgen, eerst de beslissing van de volksvertegenwoor diging worden afgewacht. IDe Jaime I" heeft tijdens het gevecht geen averij van belang opgeloopen. Het Britsche consulaat werd door een granaat getroffen. Geen ruit is meer heel. Dé vrouw van den vice-oonsul werd door een granaatsplinter licht gewond. Verscheidene andere gebouwen werden eveneens getroffen. Het aantal dooden en gewonden moet zeer groot zijn. D'e brand, welke door een granaat aan boord van de kanonneerboot „Dato" is ontstaan, is inmiddels weer gebluscht. Verder wordt gemeld, dat bij het bom bardement van Ceuta door den regee- ringskruiser Jaime I" de forten Junta Carnero en Getares zijn getroffen. Men maakt melding van 10 gewonden, terwijl een depot in brand is gevlogen. JAPANSCH SCHIP TIJDENS EEN TYPHOON GEZONKEN. Vier en zestig dooden. Ten gevolge van een typhoon is een Japansüh schip biji de Pratas-eilanden in de Chineesche Zee gezonken. Een Japansche torpedojager, welke te hulp kwam, constateerde-, dat er van de 204 opvarenden 64 omgekomen waren. RUST IN GRIEKENLAND. Koning George met vacantia. Koning Georg'e van Griekenland heeft zich naar Corfoe begeven, waar bij zijn vacantie zal doorbrengen. Men meent hieruit te kunnen conclu- deeren, dat de toestand in Griekenland weer rustig is geworden. Voor zijn vertrek beeft de koning een verordening onderteekend, waarbij1 de nieuwe Dardanellen-overeenkomst wordt geratificeerd. BEZORGDHEID OVER LEGER- PLANNEN VAN ITALIË IN ABESSYNIë Men hoopt dat het slechts tijdelijke maatregelen zijn. Het besluit van bet Italiaansche opper bevel in Oost-Afrika om bet Amharisch-- sprekende inboorlingenleger in Ethiopië te verdrievoudigen, heeft te Parijs, naar aan het H b 1 d. wordt gemeld, in verant woordelijke kring'en ernstige bezorgdheid gewekt. Men hoopt echter dat deze maat regel niet meer dan een tijdelijk nood zakelijke is, en dat het inboorlingenleger teruggebracht zal worden tot meer be scheiden afmetingen zoodra het land ge heel gepacificeerd is. Indien dat niet geschiedt, kan men er van -overtuigd zijn dat de regeering te Pa rijs er te Rome op de sterkste wijze o-p zal aandringen een politiek op te geven -die niet anders ten gevolge kan hebben dan dat er een reactie zal volgen over geheel Afrika. Het Italiaansche plan om een inboorlingenleger in Ethopië in stand te houden kan onder de beersebende om standigheden door Frankrijk onmogelijk aanvaard worden, -daar Frankrijk rekent op zijn leger in Afrika om het verschil goed te maken dat bestaat tusschen de kracht van de blanke troepen van dat land en -die van Duitschland. Op het oogenblik eischt de situatie in Binnenland. Dö vacantiereis van Koningin en Prinses. Beveiliging tegen strategische overvallen. Het Maaswatergeschil met België. Het „opzetje" der Bacon-fabrikanten. Buitenland. D'e burgeroorlog in Spanje. Nieuwe spanning in Noord-Cbina. Diplomatieke onrust rondom Spanje. Ingezonden Mededeeling. getart .aaazu^- - vu, Si Spanje alle aandacht in Frankrijk op, maar er kan geen twijfel aan bestaan, of dit nieuwe en zeer onaangename pro bleem zal binnenkort de noodige zeer nauwkeurige bestudeering ondervinden. Te Rome verklaart men, dat de instel ling van een behoorlijke politiemacht geen bewijs is van agressieve plannen. Nieuwe spanning in Noord-China. In Noord-Cbina is de toestand weer gespannen, sedert generaal Li Sjoe Hsin, die zich in den afgeloopen winter van zes provincies in Noord-Tsjahar beeft meesi- ter gemaakt, een nieuw stuk van Noo-rd- China tracht te bezetten. Dé troepen van Li Sjoe Hsin hebben tot tweemaal toe een aanval gedaan op de garnizoenen nabij Taoling, in West- Soejoean, doch zij werden teruggedreven. Zij verloren bij die operatie 100 dooden en 200 gewonden. B'e troepen uit Soejoean zijn in allerijl naar de grens gedirigeerd. Korte Berichten. Te Parijs is de broodprijs voor de tweede maal 'binnen vier weken tijds ver hoogd. Van 8 Augustus af kost een kilo brood fr. 1.80. —I Terwijl 800.000 qnintalen koren nog onverkocht bleven, is -de broodprijs in Bu enos Aires de laatste vier maanden 20 centimes per kilo gestegen tengevolge van een staking -der bakkers. Nabij Jaroslaul (Rusland) is een trein door onbekende oorzaak ontspoord. Zeven wagons werden vernield. Het aan tal slachtoffers is onbekend. VANDAAG VERTROKKEN NAAR ZWITSERLAND. Vandaag zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana uit Hohwald vertrokken om zich voor eenigen tijd naar Weissenhurg (Berner 'Oberland) te bege ven. Weissehburg, dat beide vorstinnen als tweede vacantieoord verkozen, is een klein dorpje in het Berner Oberland in het Sim- mental. Bekendheid verwierf het vooral als badplaats. Reeds meer dan 300 jaar geleden verbreidde zich de faam rondom van de warme bron welker water een temperatuur bezit van 26.5 gr. G. en die diep uit de rotsen opborrelt. Met zijn be schutte ligging en geheel stofvrije lucht is het een oord, dat vooral gezocht wordt door lijders aan ziekten der ademhalings organen. Als zoodanig vestigde Weissen hurg reeds in de 16e eeuw zijn naam. Het plaatsje ligt 'Op ongeveer 900 m. boven den zeespiegel in een zijtak van het Beneden-Simmental. Het eenige hotel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1