Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws ~*iKx>vulbcpMiq p ts adAtërfjZ2mne&cste&Lsciï-. Land- en Tuinbouw SbXi qg Op MEVROUW C. M. DE WET OVERLEDEN. Zuld-Afrika verliest een hoogstaande vrouw. "Wederom heeft Zuid-Afrika een van zijn welhaast legendarisch geworden fi guren zien heengaan. Dezer dagen is na melijk op 79-jarigen leeftijd overleden mevrouw G. M. de Wet, echtgenoote van den beroemden Boerengeneraal Chris- tiaan de Wet, met wien zij in 1873 in het huwelijk was getreden. Mevrouw De Wet was het type van de degelijke, dappere, trotsche Boerenvrouw, die haar geheele leven wijdt aan haar ge zin en haar volk. Toen de Tweede Vrij heidsoorlog uitbrak, toonde zij zich de ware levensgezellin van den dapperen ge neraal. Met duizenden andere vrouwen leed zij in de concentratiekampen. Toen Kitchener tot deze vrouwen een oproep deed, haar mannen te bewegen, den strijd te staken, scheurde zij dien oproep met verachting aan stukken en ook later, toen men trachtte haar om te koopen, ten einde haar man tot overgave te bewe gen, luidde haar trotsche antwoord: „Geen geld sal mij koop om hoogverraad te speel niel" Zuid-Afrika betreurt haar heengaan diep: „zij was een edel type van een edel volk". ALG. SYNODE NED. HERV. KERK. Verband tusschen communisme en atheïsme. Zaak Boers en Snethlage. In de zitting van Woensdag kwam aan de orde de zaak Ds Snethlage en Ds Boers. De heeren Dr Weeda en Ds Winkel brengen namens de commissie, die deze zaak in studie genomen heeft, daarover uitvoerig rapport uit. In deze rapporten wordt naar aan leiding van de vele ingekomen stukken hovenal gehandeld over de vraag, of het verband tusschen communisme en atheïs me accidenteel dan wel essentieel is. De President geeft de prae-advi- seerende hoogleeraren gelegenheid hun gedachten uit te spreken. Prof. K o r f f komt na een breede uit- I eenzetting met den wensch, dat de Synode zich als volgt uitspreke: 1. De Synode erkent met leedwezen, dat er ernstige misstanden zijn in de Kerk. Zij acht het echter verkeerd deze misstan den geïsoleerd te beschouwen en meent dat zij gezien moeten worden in samen hang met den ganschen toestand der Kerk. 2. In dezen toestand kan de Synode slechts heil verwachten van een nieuwe doorwerking van Gods Geest, die ons tot verootmoediging en tot meer levend ge loof brengt. 3. Als menschelij'k hulpmiddel voor deze doorwerking van den Heiligen Geest acht de Synode een herziening van den vorm der Kerk noodzakelijk, waardoor een meer normale ontwikkeling van het kerkelijk leven wordt bevorderd. 4. Met het oog op dit alles acht de Sy node het niet gewenscht in dit stadium kerkelijke tucht te oefenen op enkele per sonen, wier optreden haar in het oog is gevallen, te minder waar ziji de aandacht getrokken hebben minder door hun theo logische dan wel door hun economische denkbeelden. Prof. De V r ij e r kan zich met veel van wat Prof. Korff zegt vereenigen. Hij accentueert verder extra de moeilijkhe den, verbonden aan de beoordeeling van de ideologie van het communisme, vooral in verband met het altijd bestaan hebben van Christelijk communistische ideeën in den geest van Handelingen 2. Overigens is hij van oordeel dat de betrokken predi kanten niet ongemoeid kunnen blijven, maar gewezen moeten worden op hun verantwoordelijkheid als ambtsdragers der Kerk. Nog verschillende andere Synode-leden voeren hierover het woord. De rapporteerende commissie had aan de Synode het volgende voorgesteld: 1. De zaak SnethlageBoers ter be handeling naar een lager bestuur te ver wijzen (allen voorl); 2. deze verwijzing te doen plaats heb ben naar het Provinciaal Kerkbestuur, waaronder zij ressorteeren (zes voor, drie tegen, die verwijzing naar het Classicaal Bestuur voorstemden); 3. een motie aan te nemen en alge- meene bekendheid te geven van den vol genden inhoud: „De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk, in haar vergadering van 1936, gevoelende haar groote verantwoordelijkheid in deze donkere en verwarde tijden, spreekt als haar stellige overtuiging uit, dat het com munisme, zooals het zich met name in Rusland en ook elders in dergelijken geest openbaart, niet slechts toevallig, maar noodzakelijk met een atheïstische wereld en levensbeschouwing verbonden zijnde, met de kerkelijke belijdenis strijdt" (acht voor en één tegen). Er hadden drie stemmingen plaats. 1. Deze zaak te verwijzen naar het Classicaal Bestuur of Prov. Kerkbestuur onder hetwelk de heeren ressorteeren. 2. Naar welk bestuur? 3. Over de motie. De eerste conclusie werd aangenomen met 15 stemmen voor en 4 tegen. Met meerderheid van stemmen werd besloten de zaak te verwijzen naar de Classicale Besturen. De motie werd aanvaard met 12 stem men voor en 7 tegen. Toelagen olt de Fondsen. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk besloot o.m. de volgende toelagen te verstrekken: Uit het Fonds voor Noodlijdende Ker ken en Personen: IJzendijke f 150. Uit het Fonds tot verbetering der schraalste PredikanJtstractementen: Me- liskerke f 429, Sirjansland f 600, Drei- schor f 200, Kattendijke f 400, "Water- landkerkje f700, Retranchement f258, Sas van Gent f 110, Zuidzande f 200. Uit de Generale Kas: Hansweert, voor kerkelijke administratie f250; Zuidzande, voor het predikantstractement f 200. Geslaagd voor het examen Engelsch M. O. de heer N. J. Schuurmans te Hulst. Geslaagd voor het examen Hoogduit- sche taal l.o. de heer M. Hagens te Dirks- land. Geslaagd voor het examen Engelsch l.o. de heer J. F. de Pauw te Breskens. i Geslaagd voor de 'hoofdacte de hee ren L. van Bremen te Groede en A. Lu- teijn te Sluis. Op de examens voor de Eerste Ne derlandsche Modevakschool Vereeniging slaagden voor coupeuse de dames S. G. Cijsouw te Oostburg, S. Risseeuw te Groe de, E. E. V. Wijffels te Biervliet, G. E. Keijmela te Breskens en voor costumière de dames D. Dieleman te Oostburg, M. de Koeijer te Aardenburg, G. Snoek, D. Meul- broek, J. Cornelissen, M. v. d. Velde, M. Veenendaal en M. Stobbelaar, allen te Ier- seke, N. v. d. Poel te Waarde en N. de Kunder te Ovezand. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bi] vooruitbetaling. SUIKERFABRIEK BUITEN BEDRIJF. Zware slag voor Geidermalsen. Te Geidermalsen word gisteren het voor deze plaats ontstellende bericht ontvan gen, dat de Centrale Suiker Maatschappij besloten had de suikerfabriek aldaar aan de campagne van het komende najaar niet te laten deelnemen. In verband daarmede is bet vaste per soneel, dat omstreeks 25 man telt, op wachtgeld gesteld. De stopzetting van deze fabriek is voor heel de streek van groote beteekenis, om dat er gedurende ongeveer acht weken pl.m. 400 man een goed stuk brood ver dienden. 'tWas in de wintermaanden de laatste werkgelegenheid voor deze men- soben. Dje directie der Centrale Suiker Mij., deelde mede, dat het gevallen besluit zijn reden vond in de crisismaatregelen der regeering. Do bieten, welke in Geidermal sen zouden zijn verwerkt, zullen nu naar, andere fabrieken der G. S. M. worden, ge dirigeerd. Per vouwboof naar Indlë. Ernst Brosowski is een werklooze jeug dige kantoorbediende uit Berlijn, die de laatste jaren in de stad zijner inwoning niet aan den slag had kunnen komen en die nu een vermetele reis is begonnen: hij is n.l. met niet anders dan een kleine vouwboot en een tent op reis gegaan met als einddoel Indië of Australië. Op 1 Juni is hij uit Berlijn vertrokken. Eerst voer hij de Elbe af via Hamburg naar Cuxhafen. Buitenom de wadden eilanden koos hij de Noordzee, waar hij voel met zwaar weer te kampen heeft gehad. Tot tweemaal toe moest hij op een eenzamen vuurtoren zijn toevlucht zoe ken en ook is hij een keer op een zand plaat geworpen, waar hij een heelen nacht vastgezeten heeft. Later heeft hij do binnenwateren van Oost-Friesland weer opgezocht. Zoo bereikte hij Termunterzijl aan den Dollart en daarmee de Neder landsche wateren. Via de Groninger en Friesche kanalen peddelde hij naar de Lemmer. Op het Sneekermeer had hij al met den straffen wind en den verraderlijken korten golf slag te kampen. Zoo achtte hij het beter het IJsselmeer maar met een heusche boot over te steken. Gisteren is hij aan de De Ruyterkade aangekomen. De jonge man zit nu in moeilijkheden. Hij is zon der geld op zak aan boord gegaan en kan nu zijn boot niet inlossen. Niettemin is hij vol goeden moed. Via Utrecht en Rotterdam zoekt hij straks de Zeeuwsche wateren en de Belgische kust op. Zoo hoopt hij ten langen leste via de Middellandsche Zee, de Roode Zee enz. het Aziatische gebied te bereiken. Over drie jaar meent hij Australië te hebben bereikt. En dan? vroegen wij, toen hij ons dat allemaal had verteld. Hij antwoord de tegen dien tijd talrijke talen te heb ben kunnen leeren door zijn bezoek aan allerlei landen. In dat geval denkt hij gemakkelijker een baantje te kunnen vin den, later, als hij weer in Berlijn terug is... Auto vernielt brug. Hevige botsing te 's-Hertogenbosch. Gistermorgen is een zwaarbeladen trac tor met volgwagen tegen den opstaanden pijler van een brug over de Zuid-Wil lemsvaart te 's-Hertogenbosch gereden. Het gevolg wps, dat deze pijler, waarop de bascule van de ophaalbrug rust, af brak, evenals de zijwaarts geplaatste steunbalk. Tevens werd nog de tweede t pijler ontzet, welke eveneens brak. Tengevolge hiervan zal de brug moe ten worden gedemonteerd en zal het ver keer hierover geruimen tijd niet kunnen plaats vinden. Vooral met het oog op de doorvaart van de schepen zal het noo- dig zijn de brug geheel weg te nemen. Het ongeval is als volgt geschied: een handwagen, welke door een jongen werd voortgeduwd, naderde gistermorgen de brug van den kant van de Hinthamer straat. Toen hij de zwaar beladen trac tor met volgwagen zag naderen, aarzelde de jongen de brug op te gaan, ofschoon het verkeer aan zijn zijde voorrang had. De chauffeur van de vrachtauto meende, dat de jongen met de handkar zou wach ten en reed de brug op. Hij zag zich evenwel verplicht, toen de jongen met de kar op de brug kwam, naar rechts uit te halen. Daar hij met zijn tractor den opstaanden brugpijler reeds was ge passeerd, bemerkte hij niet, dat tengevolge van het uithalen op de vrij smalle brug de oplegger in botsing zou komen met den pijler. De wagen kwam met een ge weldigen slag tegen den pijler terecht met het bovengenoemde gevolg. Het sluispersoneel zette het verkeer over de brug, waarboven de bascule in een gevaarlijke positie was komen te hangen stop, waarna de politie het verkeer ver der omleidde. Het scheepvaartverkeer, voorzoover de schepen niet hooger dan 3.8 M. boven water zijn, kan zonder ver traging doorgaan. Men zal trachten met behulp van een drijvenden bok de bascule te lichten. In afwachting hiervan moet de truck blij ven waar zij is. Indien men haar verwij dert is namelijk de kans groot, dat de bascule naar beneden stort. De inbraak te Alphen a. d. R ij n. D'e burgemeester van Zwammer- dam, de heer P. Hoogenboom, is thans uit iet buitenland in zijn woonplaats te ruggekeerd, zoodat nu definitief kon wor den vastgesteld, wat door de inbrekers, die zich in den nacht van Vrijdag op Za terdag j.l. toegang tot zijn woning hebben versohaft, is gestolen. Het blijkt, dat inderdaad al het tafel zilver is gestolen, alsmede een aantal gou den en zilveren voorwerpen, waarbij een gouden horloge met dito ketting. Ook een spaarpot van de kinderen hebben de die ven zich toegeëigend, doch in de haast hebben zij nog een groot aantal sieraden, die in een toilettafel geborgen waren, over het hoofd gezien. Van de dieven ontbreekt tot dusver elk spoor. Een mijn aangespoeld. Aan het strand te Schoorl, 4 K.M. ten zuiden van Kamperduin, ongeveer bij' K.M. paal 31, is gisterochtend een mijn aange spoeld. i Uit den trein gevallen. Gis termiddag is de bejaarde heer D. van I der P. uit Geidermalsen ongeveer vijf honderd meter buiten hot station Geider malsen, juist voor de Lingebrug uit den trein naar Utrecht gevallen. De ongeluk kige kwam juist op het puntstuk van een wissel terecht en werd ernstig gewond. Met een schedelfractuur en verdere kwetsuren werd hij naar de wachtkamer van het station Geidermalsen gebracht vanwaar hij later naar het ziekenhuis Bethesda te T'iel is vervoerd. Zijn toe stand baart zorg. 'Wielrijdster door auto aangereden. Gisteren is op den Rijksweg Amsterdam'Amersfoort onder de gemeente Naarden, weer een aanrij ding gebeurd. De 42-jarige wielrijdster mevr. E. N. van E., uit Naarden, kwam uit de richting Naarden en wilde den Rijksweg oversteken. Een van de an dere zijde komende auto, bestuurd door den luit. ter zee 2e klasse H. B., wonende te Soestdijk, greep de wielrijdster, die ver moedelijk te laat de richting-wijziging aangaf en wierp haar tegen den grond. Mevr. E. liep een ernstige hoofdwonde op en kreeg een hersenschudding. Ongeluk met geladen revolver. D'e 4J£-jarige J. K. te Ule- straten die 'bij het spelen met een revolver door een schot, dat door haar broertje ge lost werd in den buik werd getroffen, is naar de „L. K." meldt, Donderdagmorgen in bet ziekenhuis Galvariënberg te Maas tricht aan de bekomen verwonding over leden. Droef sterfgeval tijdens een huisuitzetting. In de woning groep „Meezenbroek" te Heerlen heeft zich tijdens een huisuitzetting een sterfgeval voorgedaan, dat groote consternatie te weegbracht. Tegen den middag begonnen in het bijzijn van een deurwaarder en een paar politie-agenten eenige werklieden bij den invaliden en werkloozen mijnwerker De B., wegens langdurigen achterstand in de huurbetaling, de meubels en verderen in ventaris van het huis naar buiten te dra gen. De vijftigjarige vrouw van De B. was alleen thuis en lag ziek te bed. Later is de vrouw, naar verluidt tegen het ad vies van den huisdokter in, op een stoel zittend naar buiten gedragen. Daar is zij plotseling in elkaar gezakt en na enkele oogenblikken overleden. Het droeve voorval werd spoedig in de buurt bekend en trok terstond honderden belangstellenden, die op heftige wijze hun afkeuring over deze uitzetting te kennen gaven. Uit een boom gevallen. De wegwerker van de provincie, J. Ruiter, te Heeken, was Dinsdag j.l. bij het rooien van hoornen langs den rijksweg bij Raal- te, bezig een kruin af te zagen. Plotseling geraakte dit bovenstuk aan het wankelen en stortte naar omlaag, den arbeider, die zich op een van de takken had neergezet, in zijn val meesleurend. Ernstig gewond werd de man onder het hout vandaan gehaald en naar het R.-K. Ziekenhuis te Raalte gebracht, waar hij gistermorgen aan de gevolgen is overleden. Kind verdronken. Bij het spe len achter de woning is het 1%-jarige zoontje van den landbouwer W. ,T., uit de Veldekstraat te Vaasen, gistermorgen in een met water gevulde tobbe gevallen en verdronken. Auto van een dijk g er e- d e n. Gistermorgen te omstreeks vier uur is een vrachtauto tusschen Millingen en Nijmegen, vermoedelijk ten gevolge van het springen van een der voorbanden, van den dijk gereden en eenige malen over den kop geslagen. De bestuurder van de auto kwam er met lichte ontvellingen af. De naast hem gezeten heer G. J. Groon, ex pediteur te Nijmegen was er ernstiger aan toe. O.a. heeft hij een sobedelfractuur be komen. De auto werd totaal vernield. Trouwen en terecht staan oip één dag. Trouwen en terechtstaan op denzelfden dag is geen gebruikelijke combinatie. Een jeugdig arbeider te Amsterdam, die gis termiddag terecht stond, was aan vankelijk tegen elf uur gedagvaard, maar de procureur-generaal had op zijn vei zoek de behandeling verschoven tot de middaguren, omdat de man 's morgens in •het huwelijksbootje was gestapt. „Hoe komt u er toe) om juist vandaag te trouwen," informeerde de president, mr Jolles. ,/t Is een ongeluksdag," meent ver dachte somber te moeten opmerken. President: „Maar trouwen is toch geen ongeluk?" Verdachte: „Dat nu niet, maar ik doe 't al voor den tweeden keer, ziet u. Ik hoorde pas van die dagvaarding toen m'n trouwdag al was vastgesteld en ik houd niet van uitstel." De man bleek reeds herhaaldelijk we gens verduistering te 'zijn veroordeeld. Thans had hij' een stofzuiger en een fiets op afbetaling gekocht en enkele da gen later weer in contanten omgezet. Den stofzuiger had hijl zelfs nog niet ge bruikt De procureur-generaal reguireerde te gen den pas gehuwde, bevestiging van het vonnis (vijf maanden). Daarna bad de man zich nogmaals we gens een andere verduistering te verant woorden en ook in dit geval eischte het O.M. vijf maanden. Arrest 15 Augustus. TOMATENOOGST. Prijzen veel slechter dan verleden jaar. De tomatenprijs is in de afgeloopen maand Juli zeer slecht geweest, bedui dend slechter dan m de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Aan de coöp. fruit- en groentenveiling „Naaldwijk" te Naaldwijk werden over de maand Juli aangevoerd 1.177.012 k.g. tomaten, In de maand Juli van het vorige jaar 1.174.843 kg. De opbrengst was verleden jaar f115.124 en dit jaar f71.474 ofwel f43.650 minder. Het aantal doorgedraaide kilogrammen tomaten bedroeg in Juli van het vorig 10851. PESTZIEKTE ONDER VARKENS TE AARLANDERVEEN. Vrijwel alle zware en lichte varkens aangetast. Te Aarlanderveen (gem. Alphen aan den Rijn) heerscht op groote schaal pestziek te onder de varkens. De ziekte heeft zich de laatste dagen dusdanig uitgebreid, dat van vrijwel alle veehouders de zware zoowel als de lichte varkens zijn aangetast. Dit beteekent een belangrijke schadepost voor de betrokken veehouders, daar de dieren in verband met het besmettingsgevaar niet mogen worden verkookt en de stallen gedurende zes maanden leeg zullen moeten blijven. Winterfruit In de Betuwe. Voor het harde winterfruit in de Be tuwe worden aan den boom hooge prij zen gegeven. Voor goede kwaliteit han delsappelen, zooals goudreinetten b.v., geeft men in publieken verkoop in de Beneden-Betuwe naar schatting f6 f7 per H.L. Er wordt veel fruit onderhands ver kocht, doch het risico voor stormen enz. is daardoor voor koopers, die op goede partijen zeer belust zijn, waarschijnlijk ook daarom, wijl mede in het buitenland de appelenoogst geen groote vooruitzich ten biedt. Bij een onderhandschen verkoop in Eist werd het appelengewas van 27 hoo rnen van de hand gedaan voor f1325. Handel in vroege aardappelen. Daar gebleken is, dat het eenigen tijd geleden gepubliceerde bericht, dat met iu- gang van 1 Augustus 1930 do goheele aardappelhandel vrij zou worden gege ven, tot misverstand aanleiding heeft ge geven, verzoekt men van bevoegde zijclo mode te willen deelen, dat dit bericht betrekking had op den binnenlandschen handel in vroege aardappelen. D'e regeling welke ten aanzien van den uitvoer van aardappelen ia getroffen, blijft onveranderd van kracht. Het reinigen van eieren. De heer J. H. Bennink te Rekken, die ondanks zijn 75-jarigen leeftijd nog steeds aan het hoofd staaf van de Goöp. Eieren Ontvang Vereeniging te Rekken, meldt het volgende: „Al zijn eieren nog zoo versch en sma kelijk, als ze vuilschalig zijn, verliezen ze op het oog en ook in prijs geweldig in waarde, ja, zijm vaak niet te plaatsen en terecht. Nu moge men zeggen: „pro duceer dan toch een ei, dat zindelijk ui) het nest komt"; stellig een goede raad, doch de practijk spreekt ook een woordje mede. Een niet onbelangrijk percentage heeft nog een schoonmaakbeurt noodig. En hoe? Afwasschen en onder water dom pelen is een oude manier, maar deze eie ren bederven spoedig en presenteeren zioh ver van „versch". Afwasschen met azijn is in den laatsten tijd vrijwel con trabande. Men ruikt het zelfs. Bijwerken met krijtwit geeft het ei een „goor" aan zien. Overal moeilijkhedenl Wie dit arti kel van een 50-tal of meer boeren in ont vangst moet nemen, weet er van mee te spreken. Als bij1 toeval werd Vim gepro beerd en dit bleek een zoo snel en af doend middel, dat ik Vim heb voorge schreven voor het reinigen van de eieren onzer leden. Mijn recept is als volgt: Vuil afkrabben met een mes, daarna reinigen met een vochtig lapje met iets Vim er op. Van alles wat ik heb geprobeerd, is er niets, dat het vuil zoo snol losmaakt en verwijdert als wat Vim op een vochtig doekje. En het is bovendien goedkoop, want met één busje van 15 cent kunnen 3500 eieren worden gereinigd. Het heeft niet lang geduurd, of alle leden volgden mijn raad op en zij hebben er veel gemak en voordeel van. En telkens, wanneer de Rijksinspecteur bij1 mij' komt controleeren, is hij over onze eieren uiterst tevreden" Misschien kunnen ook pluimveehou ders uit deze omgeving met deze reini- gingswijze hun voordeel doen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 8 Aug.: Zwakke tot matige wind uit N. rich tingen, meest half bewolkt, waarschijn lijk weinig of geen regen, iets warmer overdag. Stand van hedenmiddag 3 u. Stand van gistermiddag 3 u.: 768. Licht op voor fietsen: Zaterdag 9 u. 16 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6