Opheldering noodzakelijk. volg de M*S*S* gewoonte DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 260 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De toestand in Griekenland M.S.S.-cachets: Maken, Schoon Schip Belangrijkste Nieuws Binnenland (Jitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie vaa het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 80 cent per rcgol. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Omtrent de steunverleening aan de varkenshouderij die reeds meer in op spraak was doen nog allerlei vreemde geruchten de ronde. In 1932 besloot de regeering, teneinde de sterk gedaalde varkensprijzen te kun nen stimuleeren, over te gaan tot een gecentraliseerden aankoop van varkens op de binnenlandsche markt, welke voor den export in den vorm van bacon in aanmerking konden komen. Hierbij werd een bepaalde garantieprijs in uitzicht ge steld. Zoodoende bleek het tevens nood zakelijk om zoowel de verwerking van varkens tot bacon als den export van bacon te regelen. De verliezen als een gevolg van den naar verhouding hoogen inkoopprijs t.o.v. de te bedingen prijzen op de wereldmarkt, alsmede de uitvoei- ringskosten moesten worden bijgepast uit-de opbrengst van een crisisheffing op varkensvleesch, die thans 6 cent per K.G. bedraagt. De vergoeding, welke de bacon- fabrieken voor hun werkzaamheden ont vingen, werd contractueel vastgelegd. Van verschillende kanten werd op deze contracten scherpe critiek geoefend, om dat de toegekende bedragen abnormaal hoog moesten worden genoemd. Gevraagd werd een regeling waarbij de aan de baconfabrieken te betalen vergoeding bij vrije inschrijving zou worden vastgesteld. Tot veler voldoening besloot Minister Deckers "kort na zijn optreden, een stap in deze richting te doen. In Maart van dit jaar kwam op grond van een gehou den inschrijving een nieuwe overeenkomst met de baconfabrieken tot stand, waarbij het slachtloon belangrijk lager werd ge steld. Ook deze overeenkomst, die beperkt was tot de fabrieken, die reeds bij het vorige contract betrokken waren, voldeed niet, waarom de minister van Landbouw be sloot tot een geheel vrije in schrijving, waaraan dus ook andere fabrieken zouden kunnen deelnemen. Deze laatste inschrijving had plaats op 7 Juli. En nu gaat het gerucht, dat de baconfabrikanten daarbij een onderlinge afspraak zouden hebben gemaakt, waar bij zij hun inschrijvingsprijs met 60 cent per 100 K.G. geslacht gewicht hebben verhoogd. Deze 60 cent zou dan in een ondersteuningsfonds worden gestort, waar uit een vergoeding zou moeten worden betaald aan de fabrieken, die door de concentratie van het bedrijf een ge volg van de vrije inschrijving moeten worden stilgelegd. „Het valt ons op", zegt de N. R. C r t, „dat wij van officiëele zijdei nog geen enkel commentaar hebben zien verschij nen in verband met deze, van verschil lende zijden geuite beschuldiging. Dit be vreemdt ons, omdat deze beschuldiging toch vrij ernstig moet worden genoemd. Wanneer het waar is, dat de baconindu- strie, die in verband met de verminder de afzetmogelijkheden over een teveel aan capaciteit beschikt, door een onderlinge afspraak poogt te bewerkstelligen, dat ook de stilgelegde fabrieken zullen pro- fiteeren van de door de regeering te be talen slachtvergoeding, zou dit ten sterk ste moeten worden veroordeeld. Immers daardoor wordt het uitvoeringsapparaat voor de steunverleening aan de varkens houderij, ten voordeele van enkelen, noo- deloos duur gemaakt, hetgeen tenslotte door den consument in den vorm van een heffing op varkensvleesch moet wor den opgebracht. De kosten voor de uitvoering van deze steunverleening mogen niet worden be last met een uitkeering aan baconfabrie ken, waarvoor geen plaats meer bestaat en die zonder de crisismaatregelen reeds lang van het tooneel zouden zijn verdwe nen. Het doel van deze regeeringsbemoei- ing is een steunverleening aan de var kenshouderij en niet een kunstmatig sub- sidiëeren van een aantal ten doode op geschreven baconbedrijven." Volkomen juistl De vraag is echter of deze geruchten op goede gronden berusten. Indien niet, dan is afdoende tegen spraak gewenscht. Indien ja, dan mag worden verwacht, dat de gesloten overeenkomst zoo spoedig mogelijk wordt geannuleerd. In elk geval is nadere opheldering dringend noodzakelijk. „Och, waren alle menschel) wijs (Dat Is heetemaal niet noodig, als re achter het stuur maaien klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) VERLAAT DE REGEERING MADRID? Tegenstrijdige berichten. Volgens generaal Mola zal de burger oorlog spoedig tot het verleden behooren. De berichten uit Spanje spreken elkaar voortdurend tegen. Beide partijen melden successen, maar de eindindruk, die men krijgt is toch, dat de toestand voor de regeering steeds meer precair wordt Volgens een bericht uit Madrid, heeft de regeering gisteren in de Sierra Gua- darrama bevredigende successen geboekt. Het is den regeeringstroepen gelukt een uit 70 vrachtauto's bestaande nationalis tische colonne uiteen te jagen, waarbij elf auto's in hun handen vielen. Een munitiewagen is in de lucht gevlogen; bovendien zijn talrijke gevangenen ge maakt. Ook van de Noordelijke en Zuidelijke strijdgebieden komen gunstig luidende berichten binnen. In het Noorden zouden de regeeringstroepen voor de poorten van Huesca staan. Reuter meldt uit Barcelona: Een colon ne nationalisten, 1800 man sterk, uit Sa- ragossa uitgetrokken om Sasrago, op 50 K.M. van Saragossa gelegen, te hernemen, werd met groote verliezen door regeerings troepen teruggeslagen. Uit Barcelona: Kolonel Sandino, het raadslid voor defensie van de Catalaan- sche regeering, deelt uit Sarinena mede, dat de regeeringsgetrouwe troepen aan het Aragoneesche front een vijandelijke colonne hebben omsingeld, waarbij twee duizend soldaten gevangen genomen wer den. Deze soldaten hebben met groote geestdrift verzocht, in de rijen der repu blikeinen te mogen strijden en een voor hoede te mogen vormen voor den storm loop op Saragossa. Intusschen wordt uit Valencia geseind: Het Uitvoerend Comité uit de regeering, gepresideerd door Martinez Barrio, heeft zijn zetel naar Alicante overgebracht, waar het permanent in zitting bijeen is. Berichten van andere zijde. Volgens de jongste berichten, die in het hoofdkwartier der Witten zijn ont vangen, heeft Generaal Franco, de opper bevelhebber der Witten in het Zuiden, de beschikking gekregen over achttien groote verkeersvliegtuigen, die zeer ge schikt zijn voor het vervoer van troepen. Dit nieuws bracht meer vreugde, dan welke gewonnen slag ook en thans wordt verzekerd, dat Generaal Franco, binnen kort in staat zal zijn via den luchtweg troepen van de Witte strijdkrachten uit Marokko te transporteeren om zijn lang verwacht groote offensief te openen tegen de hoofdstad des lands. Het trouw blijven der Spaansche vloot aan Madrid heeft Generaal Franco tot dusverre belemmerd bij het uitvoeren van zijn plannen. Tot nu toe zou hij slechts in staat zijn geweest per dag 600 man van het Spaansche Vreemdelingen Legioen in Marokko naar het moederland over te brengen, omdat hij zeer weinig vliegtuigen tot zijn beschikking had. Men weet niet precies hoe groot nu de luchtvloot van Franco zal worden, maar men vermoedt, dat hij van plan is op zijn minst 10.000 man van Marokko naar Spanje te transporteeren. In Marok ko bevinden zich 50.000 man van de meest effectieve troepen der Witten en zoo noo dig zal Franco 30.000 man overbrengen naar het moederland en 20.000 man ach terlaten ter bescherming van Marokko tegen de vijandelijke troepen. Waar Generaal Franco zijn nieuwe ma chines vandaan heeft is nog niet bekend, maar de jongste poging der Italiaansche vliegtuigen om Spaansch Marokko te be reiken en de onverborgen gevoelens van sympathie van het Fascistische Italië voor de Witten, doen veel vermoeden. VLAMMEN EN ROOK BOVEN CARTAGENA. Uit Lissabon wordt gemeld: Schepen, die hier aankomen, deelen mede, dat zij boven Cartagena vlammen en rook zagen, terwijl ontploffingen werden gehoord. Cartagena is de groote basis van de Spaansche vloot en de regeeringsvloot is hiervan afhankelijk voor het aanvullen van haar voorraden. Marokkaansche troepen in San Roque geconcentreerd. Uit Tanger wordt geseind: In de haven van Ceuta heerschte giste ren een enorme bedrijvigheid. De straten waren vol Marokkaansche strijders en vanuit Larache, Sjesjoean en Tetoean kwamen doorloopend transporten man schappen, oorlogsmateriaal en munitie aan. Aan de kaden lagen drie schepen met soldaten en materiaal aan boord gereed om naar het Iberisch schiereiland te ver trekken. Het staat vast, dat generaal Franco een poging doen zal, om de Straat van Gibraltar te forceeren. Op het vliegveld van Tetoean zijn tal van vliegtuigen in gereedheid gebracht, om het convooi tegen eventueele aanval len van de regeeringsvloot te beschermen. Nader wordt gemeld: Twee schepen, die in normale omstandigheden het passa giersvervoer over de Straat van Gibraltar tusschen Alge- ciras, Tanger en Ceuta verzor gen, zijn er gistermiddag in geslaagd, naar Reuter uit Gi braltar seint, 2000 man troe pen van Franco over te zetten naar Spanje. De schepen werden door zes vliegtuigen begeleid. Een torpe dojager van de regeering verscheen om den overtocht te beletten, maar de vlieg tuigen der rebellen dwongen hem zich terug te trekken. VERKLARING VAN MOLA. „15 Augustus te Madrid, binnen ander halve maand pacificatie van Spanje." Generaal Mola, de aanvoerder op het Noord-front, heeft verklaard, dat hij 15 Augustus meester zal zijn van de Spaan sche hoofdstad en dat binnen anderhalve maand de burgeroorlog in Spanje tot het verleden zal behooren. DE NIET-INMENGING DER MOGEND HEDEN. „Tribuna" bepleit erkenning der nationale regeering. Het schijnt, dat het Italiaansche ant woord op de Fransche voorstellen, zich niet in de Spaansche aangelegenheden te mengen, in principe toestemmend is. De Italiaansche bladen wijzen op de actie van de derde internationale in Span je, Griekenland, Argentinië en Tsjecho- Slowakije. De bladèn wijzen er op, dat de démar che van den Franschen ambassadeur bij de Italiaansche regeering ten aanzien van de niet-inmenging in Spanje het interna tionaal karakter bevestigt van den toe stand in dit land. De „Tribuna" schrijft o.a.: Er zijn in Spanje twee regeeringen, een in opkomst de andere in verval, waaruit een situatie voortvloeit, welke men niet over het hoofd kan zien, maar die in internationaal op zicht geregeld moet worden voor zoo ver deze toestand derden betreft. Het blad komt tot de conclusie, dat men, om Europa te bevrijden van de „bedreiging van een ideologischen oor log", zooals de Fransche minister van buitenlandsche zaken het uitdrukte, de neutraliteit zou moeten afkondigen door middel van het erkennen van de beide politieke en militaire partijen, die elkaar in Spanje bestrijden, als oorlogvoerenden. De Russische regeering heeft den Fran schen zaakgelastigde meegedeeld, dat zij zich kan vereenigen met het beginsel van niet-inmenging in Spanje en bereid is het voorgestelde accoord te aanvaarden. Ontbinding parlement. Staat van beleg. Plotseling kwam gisteren uit Grieken land het bericht, dat de staat van beleg was afgekondigd. Dit bericht was voorafgegaan door het afkondigen van een staking onder de transportarbeiders, als protest tegen ze kere maatregelen van de regeering. In een proclamatie aan het volk recht vaardigt de regeering de afkondiging van den staat van beleg in het geheele land en de ontbinding van het parlement, waarbij zij ten eerste wijst op de duide lijke onmacht van het huidige parlement om de belangen des lands op behoorlijke wijze te behartigen en vervolgens op het gevaar van de communistische -propa ganda, welke tegen het sociale bewind is gericht. De proclamatie, welke door den minis ter-president Metaxas is onderteekend, besluit met de mededeeling, dat na de consolidatie van het sociale regime onder het oppertoezicht van den koning, gear beid zal worden voor den bloei der Griek- .sche gemeenschap, met name der behoef tige klassen. DE STRIJD TEGEN DE KERK IN DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph meldt: De Gestapo heeft 26 vooraanstaande R.-Katholieken, leiders van BK. jeugd organisaties, gearresteerd. Klaarblijkelijk Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter Inwendige zuivering. Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich ln Uw Ingewanden vergiftige afval-stotfen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert! De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftige afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrlsschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want Overal verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Per 12 stuks ln koker slechts 60 cent. is het nog steeds de bedoeling deze orga nisaties er van te betichten relaties niet het communisme te onderhouden. Men toont zich in R.-Katholieke krin gen ten zeerste ongerust door bet in wel ingelichte kringen de ronde doende ge rucht, dat de radicale richting in de N.S.D.A.P. op den komenden partijdag in Neurenberg er op aan zal dringen kerk genootschappen, die hun zetel in het bui tenland hebben te ontbinden. Korte Berichten. Volgens de laatste statistieken be staat de bevolking van Hongarije uit 5.630.000 katholieken, 1.810.000 calvinis ten, 520.000 lutheranen en 444.000 joden. i De advocaten van heel Griekenland hebben besloten uit de rechtszalen weg te blijven, indien de regeering de verschil lende wetten tot regeling van hun beroep niet toepast. Koning Boris van Bulgarije bevindt zich sedert eergisteren te Berlijn, verge zeld van de koningin, die Dinsdag in een chirurgische kliniek te Berlijn een lichte' operatie heeft ondergaan. Dd regeering van Letland heeft een decreet gepubliceerd waarbij de staat van beleg in geheel Letland tot 15 Februari wordt verlengd. i Elr is thans voor meer dan 200.000 ingeteekend door het publiek op een na tionaal gedenkteeken voor koning Geor ge van Engeland. In de suikerfabrieken in Egypte is tengevolge van een geschil over de loonen een staking uitgebroken, waarbij de sta kers de fabrieken bezet houden. i De eerste secretaris van het Spaan sche gezantschap te Ween en is afgetre den, omdat hij gemeene zaak maakt met de opstandelingen. Binnenland. Koningin en Prinses te Hochwald. Electriciteit uit het buitenland. Hulpofficieren van rijksveldwacht. Monopolieheffing op tarwe. Ministeriëel bezoek aan Oostburg. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De toestand in Griekenland. KONINGIN EN PRINSES JULIANA IN HOCHWALD. Schilderen en wandelen in de Vogezen. Men schrijft uit Hochwald aan de Maasbode: D'e eenvoudige bevolking van bet kleine dorpje Hochwald, dat wegens de heerlijke ligging in de Fransche Vogezen door honderden toeristen als vacantieoord wordt uitverkoren, is buitengewoon inge nomen met de koninklijke gasten uit Ne derland, die voor een drietal weken haar verblijf in deze iustige sfeer wilden ves tigen. Men kan Koningin Wilhelmina een groot gedeelte van den dag aan den voet der Vogezen bezig zien om een of ander heerlijk plekje of typisch straattafereeltje op bet doek vast te leggen. Hare Majesteit beeft een speciaal kof fertje laten vervaardigen, dat zij dikwijls zelf meedraagt. Dit koffertje bevat een vouwstoeltje en verder een complete schil- dersuitrusting, zooals, doeken, paletten, penseelen, verven enz. Reeds vroeg in den morgen ziet men de Koningin en de Prin ses per hofauto naar het kleine nabijge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1