Herziening van de Grondwet. De wetsontwerpen bij de Tweede Kamer ingediend. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Inmenging van vreemde mogendheden Binnenland Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 259 Behoudens de drukpersvrijheid, de voor stellen van de commissie vrijwel gevolgd. (Jitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchëque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ïïe Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiün 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingen CO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Thans heeft de regeering bij de Staten-Generaal een aantal wetsontwerpen tot het in overweging nemen van verschillende voorstellen tot wijziging van de Grondwet ingediend. Deze voorstellen, ieder in een afzonderlijk wetsontwerp vervat, strekken respectievelijk tot: wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende het inkomen van de Kroon; wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de schadeloosstelling (ƒ4000,— inplaats van ƒ5000,en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer; het openen van de mogelijkheid, ministers te benoemen, niet belast met de leiding van een ministeriëel departement; aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht (evenredige vertegen woordiging binnen door de wet te stellen grenzen); het openen van de mogelijkheid, leden van vertegenwoordigende lichamen, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen, van hun lid maatschap vervallen te verklaren; het openen van de mogelijkheid, openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen; verandering van eenige artikelen in de Grondwet strekkende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen van overgangsrecht. De grondwettelijke bepalingen inzake de drukpers wenscht de regeering ongewijzigd te laten. Aigemeene beschouwingen. In de memorie van toelichting tot het wetsontwerp inzake 'het inkomen van de kroon geeft de regeering eenige algemee ns beschouwingen over de voorstellen tot grondwetsherziening. Na herinnerd te hebben aan de instel ling der staatscommissie en een opsom ming gegeven te hebben van de voornaam ste onderwerpen, welke in 'behandeling zouden komen, merkt de regeering op, dat zij zich met de positieve voorstellen, waar toe de commissie is gekomen, in het alge meen kan vereenigen. Afwijkingen van de voorstellen van de Staatscommissie. Een uitzondering vormt hierop 't voor stel inzake de vrijheid van drukpers, dat de regeering niet heeft overgenomen. Ook is de regeering van de voorstellen van de staatscommissie afgeweken ten aanzien van het orgaan, dat geroepen zal worden tot het vervallen verklaren van het lid maatschap van een vertegenwoordigend lichaam van personen, die revolutionaire strevingen tot uitdrukking brengen en voorts ten aanzien van het maximum-pen sioen, dat een oud-lid van de Tweede Ka mer zal kunnen genieten. Bij de toelichting op de verschillende wetsontwerpen heeft de regeering van het verslag van de staatscommissie een dank baar gebruik gemaakt. Wat de vrijheid van de drukpers aangaat, had de staatscommissie voorgesteld, .aan art. 7 der grondwet een lid toe te voegen, luidende: ,De wet kan regels stellen, volgens wel ke een bepaalde uitgave wegens nader hij de wet te omschrijven grove inbreuk op de openbare orde tijdelijk kan worden ver boden." Na ampele overweging heeft de regee ring gemeend, het voorstel van de staats commissie niet te moeten overnemen. De regeering laat in het midden, of, ter bereiking van het door de staatscommis sie beoogde doel, een wijziging van artikel 7 der Grondwet noodig is. Men kan over deze vraag verschillend denken en er is zeker ruimte voor de meening, dat artikel 7 zich slechts richt tegen de preventieve censuur en de mogelijkheid om door an dere maatregelen de drukpersvrijheid te beperken, allerminst uitsluit. Wat 'hiervan ook zij, de regeering heeft gemeend, zich ervan te moeten onthouden, een bepaald middel van vrijheidsbeperking met zooveel woorden in de Grondwet op te nemen. Zij is tot deze conclusie geleid uit overweging, dat het vraagstuk van de vrijheid van de pers een sterk politieken inslag heeft, waarover, zooals reeds tot uitdrukking is gekomen, in breede kringen verschillend wordt gedacht. Het scheen haar niet wen- schelijk, vooral in de huidige tijdsomstan digheden nu slechts door samenwerking van alle nationale krachten de moeilijk heden kunnen worden overwonnen, een politiek vraagstuk van dezen aard op te werpen. Punten van overeenstemming met de Staatscommissie. Ten-aanzien van den Raad van State, de Aigemeene Rekenkamer en de procedure van Grondwetswijziging heeft de regeering het standpunt van de staatscommissie aanvaard en gemeend geen voorstellen tot wijziging met betrekking tot deze onder werpen te moeten doen. Het systeem van de ontwerpen. Terwijl bij vroegere herzieningen van de Grondwet de desbetreffende voorstellen in ontwerpen van wet waren vervat, verband houdende met de hoofdstukken van de Grondwet, is thans, ter bevordering van een grootere overzichtelijkheid, het sys teem gevolgd, dat de onderscheidene on derwerpen van de herzieningen in aparte ontwerpen van de herzieningswet zijn ge regeld. Enkele wijzigingen van meer on dergeschikt belang zijn in een verzamel- ontwerp ondergebracht. Wij komen op- de verschillende voorstel len nader terug. Be toestand begint te Madrid ernstig te worden. De regee- ringstroepen in minder gun stige conditie. Volgens het blad „Berlingske Tïdende" heeft de Deensche gezant te Madrid het ministerie van buitenlandsche zaken te Kopenhagen medegedeeld, dat hij giste ren bij den Spaanschen minister van bin- nenlandsche zaken, Burcia, is ontboden, die hem verklaarde, dat de toestand in Madrid thans eerst recht ernstig dreigt te worden. De Spaansche minister heeft er verder op gewezen, dat men nog nauwelijks de verantwoordelijkheid vOor de veiligheid der buitenlanders op zich kon nemen. Tenslotte heeft Burcia den gezant me degedeeld, dat alles in het werk wordt gesteld om de buitenlanders Spanje te doen verlaten. Degenen, die blijven, moe ten dat pp eigen verantwoording doen. Naar uit Lissabon vernomen wordt, hebben 2800 civiel-gardisten in Ciudad Real den regeeringsautoriteiten gehoor zaamheid geweigerd en zich bij1 de natio nalisten aangesloten. Andere berichten maken melding van ernstig gebrek aan munitie en levensmid delen bij de regeeringstroepen. Intusschen wordt ook vernamen, dat de regeering te Madrid erin zou zijn ge slaagd, de spoorwegverbinding tusschen de Spaansche hoofdstad en Badajoz te herstellen. Deze verbinding is even be langrijk als de kort geleden herstelde ver binding met Valencia en Alicante. De Britsche oorlogsschepen in de Spaansche wateren deelen verder mede, dat de toestand te Barcelona oogenschijh- lijk kalm is. Palma de Majorca is kalm, de dagelijksche bombardementen buiten beschouwing gelaten. DUITSCH SLAGSCHIP TE CEUTA. Officieren brengen bezoek aan generaal Franco. Het slagschip „Deutsehland" en de to'r- pedobootjager „Luchs" zijn Maandag morgen te Ceuta aangekomen, begroet door de schepen op de reede en met de voorgeschreven salvo's kanonschoten. De officieren van de „etats-majors" der Duitsche schepen zijn aan wal ge gaan en zijn generaal Franco, den leider der opstandelingen, in het paleis van het Hooge Commissariaat gaan begroeten. Van Fransche zijde wordt er op gewe zen, dat de bewegingen van het Duitsche slagschip, dat voor de haven van Ceuta manoeuvreerde, toen de oorlogsbodems der Spaansche regeering zich opmaakten, om het vuur te openen op de nationale strijdkrachten van generaal Franco1, dit bombardement onmogelijk maakten. In Fransche kringen heeft dit optreden van Duitsche oorlogsschepen, op 't oogen- blik, dat onderhandelingen worden ge voerd over niet-inmenging in den Spaan schen burgeroorlog, groote verbazing ver oorzaakt. Francois Poneet, de Fransche ambas sadeur te Berlijn, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken, en, naar men ge looft, ten aanzien van Spanje om niet- inmenging verzocht, zooals door Frank rijk ook aan Engeland en Italië is ge vraagd. Naar men meent te weten, zou Duitsch- land er geen bezwaar in zien, besprekin gen te openen, echter op voorwaarde, dat óók Sovjet-Rusland deze regels nakomt. Ook de Fransche ambassadeur te Rome heeft den minister van buitenlandsche za ken, graaf Bianö, gesproken en hem mon deling het voorstel gedaan, een voorloo- pig Engelsch-Fransch-Italiaansch ac- coord te sluiten tot handhaving van de neutraliteit ten opzichte van de gebeurte nissen in Spanje. FRANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR SPAANSCHE REGEERING? Het (uiterst rechtsche) blad „Le Jour" meldt dat vier Fransche vliegtuigen en wel drie Latécoère-toestellen en een drie- motorige Fokker, welke naar Spanje wa ren gezonden om de daar nog aanwezige Fransche staatsburgers te hulp te komen, door de Spaansche regeering in beslag zijn genomen en nu voor militaire doel einden worden gebruikt. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat men zich moet afvragen, of de Fran sche minister van Luchtvaart deze toe stellen werkelijk ter bescherming van de Fransche staatsburgers heeft gezonden, in welk geval hij krachtig behoort te pro- testeeren tegen de inbeslagneming, of dat het om een manoeuvre gaat om de Spaan sche Communisten en marxisten te hel pen. Indien de Fransche regeering niet zeer krachtig optreedt, moet de laatste onderstelling voor juist worden gehouden. In dit verband verdient een opmerking in de „Matin", de aandacht, waarin erop wordt gewezen, dat de Maandag te Le Bourget aangekomen goudzending uit Spanje reeds de vierde is sedert het uit breken van den Sipaanschen burgeroor log. Deze bijzondere goudbeweging is tot dusver zonder verklaring gebleven, aldus het blad. De „Populaire" richt zich tegen de ver meende activiteit van den bekenden Fran- schen vlieger Michel Detroyat, die in Frankrijk piloten zou aanwerven voor de Spaansche opstandige militairen. Deze piloten zouden in den actieven dienst der Spaansche nationalisten treden. HEVIGE GEVECHTEN IN ABESSYNIE Spoorlijn Addis AbebaDjiboeti opnieuw vernield? In de omgeving van het Tana-meer moet, volgens te Port Said ontvangen, be trouwbare berichten een hevig gevecht woeden tusschen Ethiopische krijgers en Italiaansche troepen. Do Ahessyniërs staan onder bevel van den op één na oud sten zoon van Ras Kassa. Bij Bourcos moet het een andere Ethio- i pische colonne onder leiding van Tecle Hawariate gelukt zijn, de verbinding tus schen Addis Abeba en Djiboeti opnieuw te onderbreken en de rails van de spoor lijn te vernielen. Ras Makonnen en Ras Getaohoe zou den naar Gore oprukken. Beiden zijn, naar gemeld wordt, door den Soedan naar Abessynië gereisd en zijn voornemens het verzet tegen Italië in de omgeving van Gore te organiseeren. DYNAMIET-EXPLOSIE IN ITALIË. Vijf dooden; tal van zwaar en licht gewonden. In een dynamietfabriek in 'het aan de Tyrrheensche Zee gelegen plaatsje Or- betella heeft een ontploffing plaats ge had, waarbij, naar tot nog toe kon wor den vastgesteld, vijf personen werden ge dood, terwijl verscheidene andere zwaar en licht gewond werden. HET JOURNALISTEN-INCIDENT TE GENEVE. De acht Italianen mogen terugkeeren in Zwitserland. Dó federale raad besloot, geenerlei voorwaarde te stellen aan den terugkeei in Zwitserland van de acht Italiaansche journalisten, die 1 Juli j.l. uit het land werden gezet, in verband met de inciden ten, welke zij veroorzaakt hadden in de volkenbondszitting, toen de negus bet woord zou voeren. HITTEGOLF TE MOSKOU. Brandend heete wind maakt het leven er ondraaglijk. Moskou wordt op het oogenblik geteis terd door de hevigste en langdurigste hittegolf sedert 57 jaar. Zondag bedroeg de temperatuur in de schaduw meer dan 10O graden, 'hetgeen een record beteeken- de. Wel is waar heeft een donderbui daarna eenige afkoeling gebracht, maar voor heden wordt weer groote hitte ver wacht. Een brandend heete wind uit Centraal Azië maakt het leven te Moskou ondraag lijk en de nachten brengen ook al geen verkoeling. Er zijn verscheiden honder den menschen naar het ziekenhuis 'ge bracht, die daar allen zijn opgenomen met zonnesteek of dysenterie. Dë hittegolf bepaalt zich trouwens niet alleen tot Moskou, maar strekt zioh ovei het geheele Sovjet-Russische grondgebied uit, zelfs tot in de omgeving van den Pool cirkel. Temperaturen van 94 graden in de schaduw behooren niet tot de zeld zaamheden. In Zuid-Europeesch Rus land, te Rostof aan de Don, werd gisteren een temperatuur van bijna 101 graden gemeld. ALGEMEENE STAKING IN GRIEKENLAND. De werkliedensyndicaten hebben besla ten tot een aigemeene staking van 24 uur uit protest tegen de nieuwe wetten, waar bij verplichte arbitrage bij' arbeidsconflic ten, minimum-loonen en staatscontrole op de verzekeringskassen der arbeiders wor den ingevoerd. D'e regeerin'g beeft buitengewone maat regelen getroffen, om de orde gedurende de staking te bandhaven. Alle ministeries worden door troepen cavallerie bewaakt, om een eventueelen aanval der stakers op de gebouwen af te slaan. Korte Berichten. Het Duitsche rijksministerie van ver keerswezen meldt, dat in de afgeloopen week 155 dooden en 4017 gewonden ten gevolge van verkeersongeluken te betreu ren waren. i De textielarbeiders in Belgrado zijn in staking gegaan. D'e autoriteiten be lemmeren de stakingsbeweging niet, ten einde niet een nog heviger opleven der conflicten te veroorzaken. Naar uit Tokio gemeld wordt, beeft de Amerikaansche regeering de Japansche regeering meegedeeld, dat besloten is tot het aanbrengen van versterkingen op het eiland Parawan. i Geheel Anatolië is opgeschrikt door een tweetal hevige aardschokken. Omtrent de aangerichte schade is nog niets bekend. Het aantal werkloozen in E n g e - 1 a n d is, zooals reeds werd aangekondigd, verminderd. Op 20 Juli bedroeg het aan tal 1.652.072, hetgeen 50.604 minder is dan op 22 Juni. HET LAGERE LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIJS. Cursussen voor de opleiding voor de lagere akte land- en tuinbouwkunde. Het ministerie van landbouw en vis- scherij deelt mede Het lagere land- en tuin'bouwonderwijs, zooals dit reeds gedurende tal van jaren in den vorm van avondcursussen wordt gegeven, mag zich in de blijvende belang stelling van onze land- en tuinbouwende bevolking verbeugen. In den loop van die jaren is dan ook reeds gebleken, dat de grootere ontwikke ling en het ruimere inzicht van onze land en tuinbouwers, in de mogelijkheden tot verbetering van 'hun bedrijf voor een be- belangrijk deel is te danken aan dit on derwijs. Een en ander wettigt dan ook een voortzetting van dit cursusonderwijs, zoo mogelijk op nog eenigszins uitgebreider schaal, dan tot dusverre geschiedde. Daartoe is het echter noodig, dat het getal bevoegde leerkrachten voor die cur sussen niet alleen op peil wordt gehouden, Binnenland. Voorstellen tot herziening van de Grond wet. Opleiding land- en tuinbouwonderwij's. Geen K.L.M.-vliegtuigen naar Spanje. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Inmenging van vreemde mogendheden? Een hittegolf in Rusland. In Griekenland de staat van beleg afge kondigd. Hevige gevechten in Abessynië. doch dat tevens wordt getracht dit aantal nog geleidelijk uit te 'breiden. Ter 'berei king van dit doel ligt het in het voornemen in bet a.s. najaar op verscheidene plaat sen weer met cursussen ter opleiding voor de akten land- en (of) tuinbouwkunde la ger onderwijs aan te vangen. Zij, die aan een van deze cursussen wenschen deel te nemen, moeten in het be zit zijn van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of als onderwijzer. Deze cursussen duren 2V2 jaar en zijn kosteloos toegankelijk. De eventueele reiskosten worden van rijkswege vergoed, voor zoover die kosten per reis heen en terug meer bedragen dan f 1.25. Aanmeldingen kunnen o.a. geschie den bij den rijkslandbouwconsulent en hij den rijkstuinbouwconsulent te Goes. HEFFINGSVERLAGING VOOR TARWEBLOEM. Als gevolg van tarweprijsstijging. Naar men verneemt, is het variabele gedeelte der invoerheffing op tarwebloem verlaagd van f 6.00 op f 5.50. De heffing op de verwerking tot tarwebloem is ver laagd tot f 3.50. Deze maatregel was billijk en noodza kelijk, om den prijs van import-bloem, die voor 100 pet. de prijsstijging van buiten landsche tarwe (een gulden in een maand tijds) heeft ondergaan, weer in de juiste verhouding te brengen tot den prijs der inlandscbe bloem, die met den wereld marktprijs der tarwe slechts voor 65 pet. samenhangt. (35 pet. der tarwe moet uit hoofde van het maalgebod inlandsch zijn, waarvoor een vaste prijs is vastgesteld.) Van invloed op den broodprijs is deze maatregel niet, wél op den invoer van bloem. NEDERLAND EN DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De regeerig geeft geen toestem ming aan de K. L. M. tot ver koop van vliegtuigen. Naar wij vernemen, was de K.L.M. de zer dagen in onderhandeling met eenigo Nederlanders tot verkoop van twee van haar oudste toestellen, welke de maat schappij van de hand wenscht te doen. Aangezien het vermoeden bestond, dal deze vliegtuigen, na den verkoop, naar Spanje zouden worden uitgevoerd, heefi de regeering haar toestemming, welke krachtens het regeering'scontract met de K.L.M. op dergelijke transacties vereischt is, geweigerd. Ook op een daarna gevolgd verzoek van de maatschappij om deze vliegtuigen aan een Engelsohe maat schappij te verkoopen, is een weigerend antwoord gegeven. INTREKKING VAN DEN HUUR- TOESLAG. Wethouders der groote steden bijeen. Naar gemeld wordt, zullen de wethou ders van Sociale Zaken van de vier groote 'gemeenten bijeenkomen voor een bespre king van de maatregelen, die de regeering heeft aangekondigd ten aanzien van do wijziging in de steunregeling voor werk loozen en in het bijzonder van de intrek king van den huurt oeslag. DE BISSCHOP VAN ROERMOND OVER DE N. S. B. Herderlijke waarschuwing aangekondigd. Bij de sluiting van de Derde Sociale Studieweek te Rolduc heeft Z. H. Exc. Mgr dr G. LemmenS', bisschop van Roer mond gesproken over 'de N.S.B. en a.m. gezegd: „Ik heb in het propagandablad voor Limburg van de N.S.B. „Hou Zee", ge lezen, dat deze een „Limburgschen Volks dag" wil gaan houden. D'e bewoordingen, waarin de oproep is vervat hebben mijn verontwaardiging opgewekt. Nog deze maand zal ik vanaf den preekstoel de stormklok over Limburg laten luiden en oproepen tot strijd en tot gebed. Tot strijd tegen de verkeerde strooming, tot gebed voor de dwalende broeders. Er wordt in bet blad gesproken over saam- hoorigheid en trouw aan den leider, maar ik verlang, dat heel 't Katholieke Lim- burgsche volk eensgezind zal staan ach ter zijn éénen leider, die door God is aangesteld."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1