DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 258 pn ten. Misbruik van de vrijheid van drukpers. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De Italianen in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie 4 lb<rawer, dia •t konden da en In baar nag, besloten feestavond, ■orden uitge- lemsters aan idigd, namen relli in haar even buiten scheppen, lige meisjes den haar de tal bijgescho- en besmeur- met zwarte pgeschreeuw kwamen toe- in beklagens- vijundinnen cht geslagen, ïanden geno- ige jonge da- ihangig ma- roortaan deze ■ijlden geheel te Werken- jeteekend ter ht te Middel dat Kanton- 1936, waar- ran artikel 7 maatregelen •veel mogelijk in de bin- deeld tot een h. Het faillisse- lager en vee- euzen), cura- rerneuzen, is tkeering aan ;rs. Janus Vinke, urator Mr G. met een uit- chuldeischers n J. de Waal terkweeker te euwenhuijsen ering aan de van =fc 3 m A. Cracau, curator Mr arg, met een rente schuld- an K. Herre- en fruit te Tichelman te ige uitkeering iischers. üitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening M455 pen. zijn aan het onderstaande angegeven en gen betreffen- omen: ken 1935/1936, lige kist, twee gummi spons, l.-K. kerkboek- mlpenhouders, riempjes, drie onder inhoud, boodschaptas- pmesjes, twee ;els, een paar een pet, twee en brillendoos, ingerhoed, een jasje, een ijze- een muts, een nesrijwiel, een een rijksdaal- w, twee cein- ;enjas of man- •oodmesje, een iden manchet lende rijwiel rijwielen, een ur van Politie: EMAN. RBERICHT. van 4 Aug.: J. wind, half eken, nog kans erandering in dag 3 u. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Zooals bekend is, heeft de regeering de door de Grondwetscommissie voorge stelde wijziging van artikel 7, die bedoel de de invoering van preventieve censuur mogelijk te maken, niet overgenomen. Wij kunnen daar vrede mee hebben. Mits dan ook maatregelen worden geno men om aan het misbruik van de vrijheid van drukpers, die den laatsten tijd zeer eigerlijke vormen begint aan te nemen, een einde te maken. Dte voorbeelden van dit misbruik liggen voor het grijpen. Men kent het verhaal door „Volk en Vaderland" verspreidt omtrent den vroe- geren burgemeester van Terneuzen. In een lang artikel, voorzien van de noodige vette koppen, werd mededeeling gedaan van het hooge pensioen aan den heer Hui- zinga toegekend en van een na zijn pen- sionneering verkregen lucratieve betrek king. Dit bericht bleek van a tot z onjuist te zijn. Inplaats echter dat nu het N.S.B.- orgaan op dezelfde duidelijke wijze me dedeelde, dat het bericht gelogen was, dat geheel ten onrechte de heer H. in op spraak was gebracht, en dat de in ver band daarmede cp de regeering geoefen de critiek allen grond miste, werd 'in een zeer klein en onopvallend bericht er kend, dat het verhaal uit den duim ge zogen was. In Friesland heeft men nu weer een zelfde geval. Het provinciaal N.S.B.-blaadje heeft een eveneens van a tot z onwaar artikel opgenomen omtrent een koopman te Leeuwarden, met de klaarblijkelijke be doeling een politieke tegenstander Mt Tysma een hak te zetten. Nu schijnt het met de bestaande wet telijke bepalingen uiterst moeilijk te zijn tegen dergelijke persschandalen op te treden. Toch zal er iets moeten gebeuren. Ons „Fr. D'agbl." schreef in verband hiermede: „Er is een Indische rechtsregel, dat iemand, die in een bepaald blad met name wordt aangevallen, het recht heeft, een tegenspraak op de voorpagina van datzelfde blad te doen plaatsen met een maximum-omvang van tweemaal de grootte van het stuk, waarin hij werd aangevallen. Dat moeten we hier ook hebben. Dat is het eenige middel, om aan de scribenten van de N.S. B. af te leeren, leugens te vertellen, die zij later, als do laster zijn werk heeft gedaan, in een ver loren hoekje herroepen." In denzelfden geest schreef ook Mr L. G. van Dam in de „Vrijz.-Democraat": „Het afwijzen van prevensieve censuur zegt hij belet geenszins, dat streng repressief wordt opgetreden tegen mis bruik van de vrijheid van drukpers. Dit repressief optreden behoeft m.i. niet uit sluitend strafrechtelijk ingrijpen te be- teekenen. Wordt het in onzen tijd van verdachtmaking en laster niet hoog tijd voor de invoering van een „droit de réponse", een recht om op dezelfde plaats waar men aangevallen is, te ant woorden? Voor de uitvoering hiervan zouden „perskamers" kunnen worden in gesteld, die zéér snel zouden moeten func- tioreeren. Dit recht zou zoowel aan per sonen als aan corporaties, rechtspersonen, moeten toekomen. Dit middel komt mij voor te passen bij de vrijheid van druk pers, doch er de misbruik van te mati gen." Het hier aanbevolen middel komt ons doelmatig voor. In elk geval zal er iets gedaan moeten worden. De regeering mag bij het erger lijk misbruik, dat van de vrijheid van drukpers wordt gemaakt, niet werkeloos toezien. en 10 u.: 758. etsen: DE STILTE VOOR DEN STORM. DE POSITIE VAN DE REGEERING CRITIEK? HEVIGE GEVECHTEN OM GRANADA. De commandant van de nationale troe- Pen in Andalusië, generaal Queipo de Lla no, heeft in een radio-rede over den zen der van Sewilla medegedeeld, dat de rust die er op het oogenblik heerscht, de stilte is, die aan den storm voorafgaat. De positie van de Madrileensche regee- U-ng, aldus de generaal, is uitermate cri tiek en wordt nog ongunstiger, doordat de aatste dagen verschillende eenheden van c civiele garde naar de nationalisten zijn overgeloopen. Reynolds Packard, de United Press- verslaggever bij de troepen van generaal Mola, meldt, dat de hoofdstrijdmacht van generaal Mola zich op een afstand van nauwelijks zestig kilometer van de hoofd stad bevindt. Drie leger-afdeelingen van den nationalistischen generaal hebben zich thans definitief op de Zuidelijke hel lingen van het Guadarrama-gebergte kun nen nestelen. Zij staan daar tegenover 25.000 man geregelde en militie-troepen der regeering, die goed voorzien zijn van munitie en artillerie en die bereid zijn zoo noodig verbitterden tegenstand te bieden. Naar uit in het Noordelijk hoofdkwar tier binnengekomen berichten op te ma ken valt, gaat Packard dan voort, wordt op het oogenblik een heftige strijd ge voerd om het bezit van Granada, welke stad thans geheel door de regeeringstroe- pen moet zijn ingesloten. In de streek tusschen Granada en Mala ga hebben zich vele boeren aan de zijde van de nationalisten geschaard. Na bloe dige gevechten moeten de milities der re geering uit de dorpen in dit gebied naar Malaga teruggedrongen zijn. DRIE „REGEERINGEN" IN SPANJE, Voor een beter begrip van de diverse berichten, kan het nuttig zijn, er op te wijzen, dat Spanje op het oogenblik drie regeeringeii telt, n.l.: 1. De wettelijke Volksfront-regeering te Madrid, wier autoriteit zich nog uitstrekt over Madrid en omgeving en een niet zoo heel groot deel van Spanje; 2. De voorloopige militaire regeering te Burgos; 3. De 'Catalaansche regeering, over wier samenstelling niet veel bekend is, doch die sympathiseert met Rusland. SPAANSCHE VLIEGTUIGEN IN FRANKRIJK GEDAALD. Twee militaire toestellen van de Spaan- sche regeeringsvloot zijn, komende uit Madrid, op het vliegveld van Bayonne ge land. Het waren bombardementstoestellen, die met mitrailleurs gewapend waren en voorzien van veel munitie en vlugschrif ten, bestemd voor San Sebastian. De piloten verklaarden, dat zij uit den koers geraakt waren. Nadat zij ondervraagd waren, werden zij vastgehouden tot de autoriteiten een beslissing zullen hebben genomen. De vliegtuigen zijn verzegeld. Te Parijs is gisteren uit Madrid een vliegtuig aangekomen met zes passagiers en 1200 kg. goud aan boord. De Duitsche regeering heeft te Madrid protest aangeteekend tegen den reeds ge- melden moord op den Duitsche Hahner te Barcelona en den overval op de te San tander woonachtige Duitsche familie Im- hoff, waarhij de dochter werd gedood, en haar vader ernstig gewond. Het Madrileensche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft zijn leedwezen betuigd en een onderzoek toegezegd. Vreemdelingenlegioen per vlieg tuig naar Spanje? Van de zijde der rebellen meldt het D. N.B. uit Tetoean, dat generaal Franco, de opperbevelhebber der Spaansche nationa listen, voornemens zou zijn het vreemde lingenlegioen met vliegtuigen uit Marok ko naar 'het schiereiland over te brengen, ten einde daar aan den strijd tegen de re geering te kunnen deelnemen. 'Harerzijds heeft de Madrileensche re geering biljetten boven Tetoean laten uit werpen, waarin de bevolking wordt aan gespoord, zich tegen Franco te keeren. Als de bevolking dit niet doet, dan zal de stad aldus de pamfletten, gebombardeerd wor den. Spaansche troonopvolger naar de rebellen? Volgens een bericht van Stefani zou de Spaansche troonopvolger, prins Juan van Asturië, in gezelschap van zijn neef Euge ne van Beieren gezien zijn bij 't passeeren van de Spaansche grens, op weg naar Pamplona om zich bij. de opstandelingen te voegen. DE HOUDING VAN DE MOGEND HEDEN TEGENOVER DE GEBEURTE NISSEN IN SPANJE. Bevestigd wordt, dat het Britsche ant woord op de mededeeling, welke de Fran- sche ambassadeur gisteravond aan het Foreign Office heeft overhandigd, ten doel hebbend het sluiten van een accoord van non-interventie ten opzichte van de ge beurtenissen in Spanje, een tegemoetko mend karakter zal dragen. Het door den Belgischen ministerraad benoemde ministeriëele comité, belast met de bestudeering der quaesties, verband houdend met den handel in wapenen, heeft geconstateerd, dat er in België 'be langrijke transacties zijn verricht zoowel ten voordeele van de Spaansche regee- ringstroepen als voor de opstandelingen. De regeering 'besloot den uitvoer van wapenen aan een vergunning onderge schikt te maken, in afwachting van de in stelling eener controle op de vervaardi ging van oorlogswapenen. In den volgen den ministerraad zal een koninklijke com missaris worden aangewezen, belast met de regeling dezer quaestie. De Italiaansche minister van buiten iandsche zaken, graaf Giano, heeft den Franschen ambassadeur De Gbaxnbrun ontvangen. In officiëele kringen weigert men iedere commentaar op bet Fransche voorstel be treffende niet-inmenging in de Spaansche binnenlandscbe aangelegenbeden. Het schijnt, dat Italië geen direct antwoord beeft gegeven op de voorstellen die thans officiëel zijn voorgelegd. De Aimerikaansche minister van buiten iandsche zaken, Cordell Huil, heeft toe gegeven, dat de Spaansche opstandelin genleiders officiëele diplomatieke erken ning hunner rageering hebben verzocht. De regeering dér Vereenigde Staten heeft echter geen enkelen maatregel dienaan gaande genomen. Berichten over hevige gevechten bij Addis Abeba. De stad zou omsingeld geweest zijn. Reuter meldt uit Port Said, dat daar verluidt, dat de laatste dagen hevige ge vechten in de buurt van Addis Abeba heb ben plaats gevonden, welke stad gerui- men tijd omsingeld is geweest. Zekerheid over het feit of de buitenwijken van de stad geheel en al verwoest zijn, bestaat niet. De Italiaansche autoriteiten verkla ren de situatie thans meester te zijn. Bij den weg van Dessié naar Addis Abeba, vlak bij de hoofdstad, hebben ver scheidene regimenten van dedzjazmatsj Abera een aanval gedaan op de Italianen, welke laatsten er volgens Italiaansche be richten in slaagden den aanval af te slaan en den vijand op de vlucht te drijven. Van andere zijde verneemt men, dat de Abessynen de vorige week zestig vrachtauto's van de Italianen vernietigd hebben en dat zij een 200 doebats ver moord hebben langs den spoorweg van Addis Abeba naar Dzjiboeti. Het spoor wegverkeer is inmiddels niet onderbro ken geweest. In Addis Abeba zelf is het tot ernstige botsingen gekomen tijdens het feest van den schutspatroon van de Ahessynsohe krijgslieden St. Joris. Voortdurend pa trouilleerden troepen door de stad en de stemming werd zeer gevaarlijk, toen een Abessynsch hoofdman, beschuldigd van verraad, op straat werd neergeschoten. D'e stad werd van drie kanten tegelijk aangevallen en naar het schijnt namen aan den aanval eenige duizenden Abessy nen deel. De slag zou meer 'dan 36 uur gjduurd hebben en wel op 28 en 29 Juli. Het schieten van de kanonnen en de machinegeweren bleef voortduren, zelfs nadat de Abessynen teruggeslagen waren. Het geheele garnizoen van Addis Abeba was in den strijd betrokken en een aantal driemotorige bommenwerpers werd van D'iredawa ter assistentie gezonden. De Abessynsche benden moeten een van de vliegtuigen omlaag geschoten hebben. Hoewel de aanval werd afgeslagen, vreesde men te Port Said, dat de toestand te Addis Abeba gevaarlijk bleef. Van Italiaansche zijde wordt echter verklaard, dat de Abessynsche aanvallen slechts bestaan in de fantasie van zekere berichtgevers. FRANSCHE EXPEDITIE TREKT DWARS DOOR GROENLAND. Een Fransche expeditie is er in ge slaagd, Groenland van het Westen naar het Oosten, van Christianshaab naar Angmagsalik, over te trekken. D'e afstand van twaalfhonderd kilometer werd in 47 dagen afgeleverd. D'oor een hevigen sneeuwstorm heeft men de honden en da radio-installatie achter moeten laten. Dit is dezelfde tocht als die welken in 1921 de poolreiziger de Quervain als eerste vol bracht heeft. POLITIEKE EN SOCIALE ONRUST IN FRANKRIJK. Ernstige onlusten te Saint Zacharie. Ten aanzien van de onlusten te Saint Zacharie, tusschen politieke tegenstanders bericht de Temps, dat een lid van de weer-organisatie van de Fransche volks partij, welke wordt geleid door den vroe- geren communist Doriot, in zijn huis werd aangevallen door leden van 't Volksfront. Dezen wilden het huis binnendringen om zich van den man meester te maken. In het vuurgevecht, dat hiervan het gevolg was, werden vier personen gewond. D'e burgemeester, die eveneens bedreigd werd, telefoneerde om politie-versterking; 20 gendarmen werden hierop naar de plaats gezonden, doch in den ochtend wa ren dezen er nog niet in geslaagd de ex tremisten, die ten getale van 200 zijn ver zameld, te verdrijven. D'e extremisten willen den burgemeester ter dood brengen. EEN HITTEGOLF TEISTERT TURKIJE. Talrijke slachtoffers. Turkije wordt door een hevige hittegolf geteisterd. Verscheiden gevallen van zon nesteek hebben zich voorgedaan. Boven het gebied van Sivas ontlastte zich een zwaar onweder; er zijn daar veel slachtoffers te betreuren, en de oogst is vernield. Bovendien stortte een tiental huizen in, waarbij zes en twintig menschen om het leven kwamen. Honderden stuks vee en verscheiden herders werden door het water meege sleurd en verdronken. Zweedsch schip In de lucht gevlogen. Terwijl men bezig was met het pom pen van benzine uit een tankschip in een sleepschip, deed zich, naar uit Stockholm wordt gemeld, plotseling een ontploffing voor, tengevolge waarvan het sleepschip, waarop zich tien personen bevonden, in de lucht vloog met 100 ton 'benzine.. On danks het feit, dat de lucht geruimen tijd met benzinedampen bezwangerd was, ont stond geen brand. Zuid-Korea geteisterd door wolkbreuken. Zuid-Korea is, naar Domei meldt, ge teisterd door wolkbreuken, als gevolg waarvan 17 personen om het leven zijn gekomen, terwijl een honderdtal werd ge wond. Zeven personen werden nog ver mist. De aangerichte schade is aanzien lijk, o.a. zijn 130 huizen door het water weggevaagd. Het spoorwegverkeer is vol komen gestremd. HET VERTREK VAN DEN NEDER- LANDSCHEN GEZANT UIT SPANJE. Vragen van den heer van Vessem aan den minister van buiteniandsche zaken. Het Eerste Kamerlid van Vessem heeft den minister van buiteniandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het bericht juist, volgens hetwelk H.M.'s buitengewoon gezant en gevol machtigd minister hij de Spaansche re geering op 26 Juli j.l. uit Spanje zou zijn vertrokken? 2. Zoo ja, wat is dan de reden van dit vertrek; beeft het geheele personeel van bet gezantschap Spanje verlaten en waar bevindt de gezant zich thans? 3. Is de minister niet van meening, dat in de tegenwoordige moeilijke omstandig heden de Nederlanders en de Nederand- sche belangen in Spanje meer dan in ge wone omstandigheden de hulp en be scherming van den Nederlandschen di- plomatieken vertegenwoordiger behoe ven? 4. Indien de Nederlandsehe gezant Spanje verlaten heeft, aan wien is dan na zijn vertrek de bescherming der Ne derlanders en der Nederlandsehe belan gen in Spanje opgedragen? DE SMOKKELARIJ VAN SIGARETTENPAPIER. Een dienstorder van de Nederlandsehe Spoorwegen. In verhand met het feit, dat reizigers van internationale treinen zich herhaalde lijk schuldig maken aan frauduleuzen in voer en vervoer van sigarettenpapier uit België, dat dan ergens in den trein wordt verstopt om het later gedurende de reis weer voor den dag te halen als het ge vaar geweken is, heeft de directie der Nederlandsehe Spoorwegen het personeel opgedragen op alle ruimten, welke als bewaarplaats kunnen dienen, zooveel mo gelijk het oog te houden en de aanwezige douane-ambtenaren tijdig te waarschu wen, indien het verdachte bewegingen van reizigers opmerkt. GOEDERENVERVOER NAAR BELGIë Aangezien vele vervoerders niet op de hoogte bleken te zijn van de nieuwe be palingen betreffende het goederenvervoer voor rekening van derden naar België, of niet tijdig de gegevens voor bet aan vragen van de voortaan daarvoor ver- eischte machtiging zich konden verschaf fen, heeft de A.N.W.B. tot het Belgische ministerie van Verkeerswezen het verzoek gericht, den datum van 25 Juli, welke aanvankelijk was gesteld als uiterste ter mijn voor de inzending der aanvragen, niet te handhaven. Op dit verzoek is gunstig beslist; voor- loopig zullen nog aanvragen in behande ling worden genomen. De Nederlandsehe Regeering heeft deze zaak in behandeling, ten einde een spe ciale eenvoudiger Belgisch-Nederlandsche regeling te verkrijgen; door dit uitstel wordt de kans vergroot, dat zulk een re geling tot stand zal komen, hetgeen de betrokken Nederlandsehe vervoerders met instemming zouden begroeten. Ontvangsten Nederl. Spoorwegen over April. Het totaal der def. ontvangsten over April 1936 bleef met een bedrag van Binnenland. Wettelijke regeling ziekenfondsen. De Nederlandsehe gezant in Spanje. Aardappelen en granen door de regens geteisterd. Buitenland. D'e burgeroorlog in Spanje. Bloedige terreur in Barcelona en Cattalonië. D'e Italianen in Abessynië. f 8.218.133.14, rond een half millioen on der de in komsten van April 1935. Het reizigersvervoer droeg biertoe f 350.000 bij. Behalve de gewone oorza ken, doet hier de 1 Juli 1935 ingegane tariefsverlaging nog altijd haar invloed gelden. Het goederenvervoer zakte met f 22.000, op een ontvangst van f 52.000 in April 1935. Enkele andere baten, als post en diversen waren iets hooger. D'e totale ontvangsten van 1 Januari van dit jaar af, waren met f 30.500.254.38, rond f2,4 millioen minder dan in bet zelfde tijdvak van 1935, tegen f 4 millioen in 1935, ten opzichte van 1934. De uit komsten blijven ongunstig, doch in min dere mate dan in 1935. VELE ZIEKE AARDAPPELVELDEN. GRAANOOGST GETEISTERD DOOR DE VELE REGENS. Het zeer natte weer der laatste dagen heeft, naar men ons meldt, wel zeer de uitbreiding van de zoo gevreesde aardap pelziekte op het eiland T h a 1 e n in de hand gewerkt. Het loof van vele perceelen aardappelen is in een paar dagen tijds bijna totaal zwart geworden. Dat de sterk aangetaste perceelen wel geen groote opbrengst zullen geven is bui ten allen twijfel. Op enkele perceelen is men er toe over gegaan om de planten, die nog niet aan getast zijln en waarvan de opbrengst aan knallen voldoende is te achten, dood te sproeien, om daardoor aantasting van de knollen te voorkomen. Beloofde aanvankelijk de stand van het aardappelgewas een rijken oogst, deze verwachting is wel voor het grootste ge deelte den bodem ingeslagen, vooral voor de onbesproeide perceelen. Ook de oogstwerkzaamheden worden wel zeer gehandicapt door het slechte weer. Was men verleden jaar vaak dag en nacht in de weer om met graanmaaiers het graan te maaien, thans zullen vele koren akkers met den sikkel afgesneden moeten worden, omdat door de aanhou dende regens op vele perceelen het graan zoodanig gelegerd is, dat het haast on mogelijk is, om het machinaal te snijden. De kwaliteit van het graan lijdt van zelf ook sterk onder het vele nat. Zoo hoort men reeds 'hier en daar er over spreken, dat de tarwe geschoten is. De zeer enkele perceelen gerst, die ge- dorsoht zijn, gaven over het algemeen een goede opbrengst. Deze variëerden tus schen 60 en 75 H.L. per H.A. Waren er vorige jaren omstreeks de zen tijd reeds volop nieuwe erwten aan de markt, thans staat de erwtenoogst reeds eenige weken in ruiters op het land, geteisterd door onophoudelijke regenvla gen. Gezien de groote belangen, die allerwe gen in het landbouwbedrijf oip het spel staan, ziet een ieder reikhalzend naar be tere weersomstandigheden uit. Uit Hulst wordt gemeld: Ten gevolge van de langdurige regens van de laatste dagen liggen de werkzaam heden in den landbouw hier geheel stil. Het rijpende koren, vooral tarwe en rogge is door de regens en den storm van de vo- rige week tegen den grond geslagen en kan door de maaimachine niet meer wor den bewerkt. Het werk zal met de hand moeten woeden afgedaan. Het thans reeds in stapels geplaatste graan, zooals gerst, erwten en een ge deelte tarwe, heeft zeer geleden. Er zijn voorts reeds gevallen bekend geworden vooral onder de gemeenten Graauw en Hontenisse, dat het graan is „uitgeschoten", waardoor het geheel is vernietigd. Nieuw Raadhuis te Clinge. De gemeenteraad van Clinge heeft be sloten tot het aangaan van een geldleening van f 10.000 voor den bouw van een nieuw gemeentehuis, dat onder leiding van den architect J. van den Avoirdt te Hulst in de tweede helft van Augustus zal worden aanbesteed.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1