Onregelmatigheden bij den Openbaren Dienst. Nieuwe gevechten in Abessynië Een schrijra Tan den Commissaris der Koningin in Zeeland. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 257 Dit nummer bestaat uit 2 bladen - Eerste blad. Aangifte bij het 0. M. noodzakkelijk. Deskundige contröle van groote repressieve waarde. Dé quaestie van het Maaswater voor het Permanente Hof. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen, voor Middelburg, Goes en Vüssingoa fö.20. Losse nummers 5 cent Aöverlenüën 80 cent per regel. Ingezonden mededeslingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is, naar het schijnt, op verzoek van den officiei van Justitie te Middel burg, aan de gemeentebesturen in zijn ge west een schrijven gericht om dezen te herinneren aan de verplichting van art. 162 van het Wetboek van Strafvordering. De N. R. Crt., van meening dat dit verzoek zijln grond vindt in het thans veelvuldiger voorkomen dan voorheen van onregelmatigheden bijl den openharen dienst, merkt hierbij op: „Men moet zich door deze betreurens waardige voorvallen intusschen volstrekt niet in paniekstemming laten brengen. Niets is, juist op dit gebied, zoo gevaarlijk als 't generaliseeren van het gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef, dat zich in de aan het licht gekomen gevallen heeft ge openbaard. Zulks zou niet alleen tegen over de duizenden ambtenaren, die zich nooit aan een dergelijk vergrijp schuldig maken, grenzeloos onbillijk zijn, het zou vooral een onverdiende smet werpen op den Nederlandschen ambtenaarsstand, die door tradities van nauwgezetheid en onkreukbaarheid wordt gedragen. Nog minder is het geoorloofd, de voor gekomen gevallen van fraude te wijten aan het huidige staatkundige bestel in ons land. Zij, die de democratie en haar vertegenwoordigers daarvoor aansprake lijk stellen, sluiten welbewust de oogen voor malversaties, die aan den dag zijn gekomen in andere landen, waar een gansch ander regeeringssysteem geldt. Men heeft hier en elders te doen met de uitingen van menschelijke gebreken, die zich helaas overal openharen. Het is voor ons echter niet twijfelach tig, welk staatsstelsel de beste waarbor gen biedt tot optreden tegen dergelijke verschijnselen. Daar waar de grootst mo gelijke openbaarheid heerscht, waar in en buiten de openbare lichamen een publieke opinie zich vrij kan vormen, waar de kritiek van een vrije pers zich kan uiten, bestaat de geringste kans, dat misbruiken verborgen blijven. Het is dan echter nood zakelijk, dat alle openbare organen eraan medewerken, dat het recht zijln loop krijgt. Op deze zijde van de zaak heeft de brief van den officier van justitie aan den Commissaris in Zeeland nog eens de aandacht gevestigd. Hij herinnert er aan, dat, volgens art. 162 wetboek van straf vordering openbare colleges of ambtena ren de verplichting hebben, wanneer zij in de uitoefening van hun bediening ken nis hebben gekregen van een strafbaar feit met welks opsporing zij niet zijn be last, daarvan onverwijld aangifte te doen aan het openbaar ministerie. De officier wijst er op, dat de gebruike lijkste gang van zaken is, dat de gemeen tebesturen bijl ontdekking van verkeerde toestanden zelf de zaken disciplinair af doen of niet afdoen, en eerst bijl heel ern stige feiten zich tot het openbaar ministe rie wenden. Wijl voegen hieraan toe, dat deze nei ging van gemeentebesturen volstrekt niet altijd van een conciliante houding tegen over den betrokkene getuigt. Disciplinaire straffen, vooral wanneer deze in ontslag bestaan, kunnen op zichzelf reeds zeer hard aankomen en het is begrijpelijk, dat de besturen in die gevallen het feit vol doende berecht achten. Intusschen, de wet heeft de beoordee ling van dit laatste aan hun competentie onttrokken. Deze regeling luidt niet voor niets aldus. Terecht merkt de officier op, dat dergelijke feiten niet „binnenska mers" moeten worden afgedaan. Er is geen goede grond aan te voeren, waarom deze feiten aan de beoordeeling volgens 't gemeene recht zouden worden onttrok ken, aan de gelding waaraan toch elke gewone burger is onderworpen. Integen deel: het gemeene recht oordeelt in het algemeen over ambtsmisdrijven zwaarder dan over dezelfde feiten door ambtelooze burgers begaan. De strafmaxima kunnen voor ambtenaren onder bepaalde omstan digheden met een derde worden verhoogd. Soms vloeit behandeling van strafbare feiten „binnenskamers" voort uit een werkelijk verzoenende houding tegenover de betrokkenen, vooral wanneer de door het openbare lichaam geleden schade door familieleden wordt vergoed. Hoeveel goeds ook te zeggen valt van het mensche lijke medegevoel, hetwelk in zulke geval len door de openbare besturen getoond wordt, de ambtsplichten dwingen gezags dragers daaraan het zwijgen op te leggen. Het is n.l. niet hun eigen zaak, welke zij behartigen, doch het publieke belang en daarmede mag niet worden getransig- neerd. Hoe licht wordt immers de schijn gewekt, dat vriendjesdiensten worden verleend! De gezagsondermijnende in vloed, welke van gesuste zaken uitgaat, dit lekt altijd uit! mag niet worden onderschat. Bepaald zeer bedenkelijk is een vergoe lijkende houding van openbare besturen, wanneer zijl zich inin of meer mede schuldig gevoelen aan strafbare feiten door hun onderhebbenden gepleegd, om dat zij! de controle waartoe zijl verplicht waren, onvoldoende hebben uitgeoefend. Dan is het belang van den openbaren dienst rechtstreeks in bet geding en is scherpe afkeuring van zulk een houding op baar plaats. Dit alles betreft de repressie van straf bare feiten. Met de laatstvermelde groep van gevallen raken wij! echter de pre ventie. Zijn alle openbare besturen zich wel voldoende bewust van de noodzaak de rekenplichtigen zoo effectief mogelijk te controleeren? Wordt niet in vele gevallen te veel vertrouwen gesteld in ben, die met het beheer van openbare geldmiddelen zijn belast? Een absoluut ontkennend antwoord op deze vragen zal zeker niemand durven geven. "Dan ook moeten de ervaringen van den laatsten tijd aanleiding zijn, de con trolesystemen daar waar zij haperen, te herzien. De vereeniging van Nederland- scbe gemeenten heeft voor de bevordering van een deskundige controle van reken plichtigen uitstekend werk gedaan. De ge meentebesturen, die om welke reden ook van dezen dienst nog geen gebruik maak ten, mogen, elk voor zich overwegen, of bun plicht op de aan hen onderworpen rekenplichtigen afdoende is en deskundig wordt uitgeoefend. Het is bekend, dat aan de controle op onverwachte en onregel matige tijdstippen wel eens wat ontbreekt. Het gaat hier om het belang en den goeden naam van den openbaren dienst. Om dezen naam in stand te houden kan ook de gedragslijn dienen, dat slechts in elk opzicht bekwame personen worden be noemd in functies, waaraan geldelijk be heer is verbonden. Terecht heeft de regee ring enkele malen bezwaar gemaakt tegen de aanstelling tot gemeente-ontvanger van personen, die de geschiktheid om dit ambt misten. Men kan in dergelijke gevallen niet streng genoeg selecteeren. Indien er gens, dan is in het algemeen voor comp tabele functies de onpartijdige benoeming op baar plaats. D'e enkele gevallen van fraude, die zijn voorgekomen blijven een treurig verschijn sel van dezen tijd. Wanneer dit echter een spoorslag is, in elk opzicht de belangen van den openbaren dienst nog beter dan tot dusverre te behartigen, dan is er uit dit kwaad tenminste iets goeds geboren. WEINIG VERANDERING IN DE POSITIES DER STRIJDENDE PARTIJEN. EEN STRIJD OP LEVEN EN DOOD. Het nieuws van den strijd in Spanje wijst niet op veel verandering in de posi ties van de twee elkaar met alle oorlogs middelen bestrijdende partijen. Franco zwijgt en bet regeerings'nieuws ia het beste getypeerd door het volgende: In een officieel communique verklaart de minister van binnenlandsche zaken, dat de militie en de regeeringsstrijidkrach- ten hun zegevierenden opmarsch voort zetten. De regeering is verplicht bet stilzwijgen in acht te nemen over de troepenbewegin gen van Zondag, zulks met het oog op zeer begrijpelijke overwegingen van bedacht zaamheid. Niettemin is de dag zeer gun stig geweest voor de triomf der republiek, welke tevens de triomf der vrijheid zal zijn. Ook de rebellen op het Noordelijk front laten niets van zich hooren. Maar even over de Fransche grens wordt men toch nog wel iets gewaar. In Hendaye wordt b.v. uit betrouwbare bron vernomen, dat de van Pamplona uit optrekkende troe pen der opstandelingen den hoofdweg ver laten hebben en door de bergen oprukken naar San Sebastian. De artillerie, welke moeilijk getranspor teerd kan worden in deze bergstreek, heeft op een hoogte een stelling betroikkken en vandaar bet vuur geopend. Te Hendaye kan men het optreden der batterij gadeslaan. De aanval is in de eerste plaats gericht op Renteris en Pasajoz. Indien de opstan delingen erin zouden slagen deze plaat sen te bezetten, dan zouden de regeerings- troepen, welke zich te Irum bevinden, ge ïsoleerd zijn. Uit bet hoofdkwartier van het Witte leger werd Zaterdag gemeld: De Spaansche burgeroorlog is thans een vernietigingsoorlog geworden. Generaal Miguel Cabanellas, leider van de witte of anti-marxistische regeering, heeft aange kondigd 'dat de strijd, die thans wordt ge voerd, niet eerder op zal houden dan na dat de Marxisten allen uitgemoord zullen zijn. Hij zeide dat de Marxistische bewe ging te Madrid den dood van 25.000 Span jaarden op haan geweten heeft en dat de menschen, die daarvoor verantwoordelijk zijn, daarvoor ook zullen moeten boeten. Het is thans wel duidelijk, dat, indien de Witten winnen en de roode autoritei ten gevangen genomen kunnen worden, dezen zonder eenigen twijfel ter dood ge bracht zullen worden, terwijl de Witten van hun kant zeer goed beseffen, dat zij, als zij verliezen, allen voor een rood exe cutie-peloton zullen komen te staan. OM HET BEZIT VAN VLIEGTUIGEN. Spaansche nationalisten bieden aan Britsche piloten 150 pond voor het overbrengen van vliegmachines. Te Londen zijn in de afgeloopen week, naar de „Daily Express" meldt, door ver tegenwoordigers van de Spaansche natio nalisten herhaaldelijk voorstellen gedaan aan Britsche piloten, om voor een hono- rarium van 150 pond sterling vliegtuigen door de lucht naar Spanje te brengen. Hun veiligheid kon echter, naar het Engelsche plan meldt, niet worden gega randeerd. Indien zij de taak op zich ne men, moeten zij hun eigen maatregelen treffen om de grens weer over te steken, nadat zij de „goederen" hebben afgeleverd De luchtvaartmedewerker van het blad meent te weten, dat men Tom Campbell Black, „luchtcircus-directeur" en winnaar v. de lucbtrace naar Melbourne, verzocht beeft, de Britsche piloten weer uit Span je te vliegen. Het plan van de Spaansche nationalis ten was, de in Engeland aangekochte ma chines door de Britsche piloten ineens van Londen naar Burgos te doen vliegen. De risico*, dat er op de vliegtuigen sabo tage wordt gepleegd, of dat zij worden vastgehouden, wordt namelijk tot een mi nimum gereduceerd, als er geen tussohen- landingen op de vliegvelden op het conti nent worden verricht. Als de Britsche machines naar Spanje gaan, bestaat de mogelijkheid, aldus de Daily Express", dat zij in actie moeten komen tegen bombardementsvliegtuigen, welke door de Spaansche regeering bij de Fransche vliegtuigfabrieken zijn besteld. DO agenten der Spaansche nationalis ten hebben inlichtingen ingewonnen naar twee of drie types Britsche vliegtuigen. Een dezer types was de Monospar S.T. 18, waarmee Lord Sempill, zooals men weet, op het oogenblik het record naar Austra lië poogt te verbeteren, een toestel, dat 2000 mijl (een mijl is circa 1600 M.) per uur kan vliegen. Vliegtuigen, welke van Engeland naar Spanje vliegen, zullen vertrekken als ci viele machines. Bij aankomst zullen zij' in militaire vliegtuigen worden veranderd door het aanbrengen van bommenhouders en machinegeweren. GEEN INMENGING IN SPAANSCHE AANGELEGENHEDEN. Een Fransch voorstel in Londen overhandigd. Welingelichte kringen geven te ken nen, dat de Fransche ambassadeur Zon dag op het ministerie van buitenlancLsehe zaken een mededeeling heeft overhandigd, waarin onderhandelingen worden voorge steld inzake het sluiten van een overeen komst tot niet-inmenging in de Spaansche aangelegenheden. Men voegt 'hieraan toe, dat het docu ment direct aan de bevoegde ministers is doorgezonden. Lord Halifax, die Eden tijdens 'diens verlof vervangt en Baldwin hebben gistermiddag van den inhoud van het document kennis genomen. Zij hebben zich over het Fransche voorstel telefo nisch onderhouden. Be eerste indruk, wel ke men van de Fransche suggestie ont ving was „sympathiek". Men zegt, dat het inderdaad van het grootste belang is, dat Bij verzoekschrift gedateerd 1 Augus tus 1936 heeft de Nederlandsche Regee ring bij het Permanente Hof van Inter nationale Justitie de vraag aanhangig gemaakt, of de aanleg door België van onderscheidene werken in verband met het graven van het Alhertkanaal en de wijze, waarop thans en in de toekomst in de voeding van de oude en nieuwe kanalen in Noord-België door dit land eenzijdig is voorzien, overeen te brengen is met de rechten, die Nederland ontleent aan het Nederlandseh-Belgisoh tractaat van 12 Mei 1863 betreffende de water- onttrekkingen aan de Maas. Als agent der Nederlandsche Regeering treedt op professor mr B. M. Telders, hoogleeraar te Leiden. 'het binnenlandsche conflict niet uitgroeit tot een buitenlandsche aangelegenheid. Reuter weet te melden, dat uit Londen nog geen formeel antwoord aan Parijs is gezonden, maar het verluidt, dat de be sprekingen over in de Fransche nota te berde gebrachte punten tusschen de be langhebbende mogendheden langs diplo- matieken weg zullen worden gevoerd. Reeds 364 dooden te Barcelona. Volgens een officieele mededeeling zijn sinds het begin van den opstand te Bar celona tot 27 Juli 364 personen om het leven gekomen en wel 282 burgers, 61 mi litairen, 20 manschappen van de Guardia Civil en iemand van de militaire politie. VOEDSELGEBREK IN ADDIS ABEBA? De hoofdstad zou van iederen toevoer van levensmiddelen zijn afgesneden. Berichten uit Djibouti bevestigen, dat de Abessynische hoofdstad de laatste da gen het tooneel is geweest van hevige ge vechten. Gedeeltelijk wordt in deze berichten gezegd, dat Addis Abeba nog steeds niet van vrijscharen-troepen is gezuiverd en dat talrijke groepen zich binnen de stad met succes tegen de Italianen verdedigen. Aan beide zijden zouden in den loop dezer gevechten meer dan honderd doo den zijn gevallen. Ras 'Seyoem valt Dessie aan, aan het hoofd van een leger, dat ie samengesteld uit Walla en Gallastammen. Volgens nog niet bevestigde berichten zou ras 'Seyoem de stad na een buitenge woon hevigen strijd hebben bezet. Daarbij zouden 7000 dooden zijn gevallen. De bevolking van Addis Abeba zou piactisch van iederen toevoer van le vensmiddelen uit het binnenland zijn af gesneden en aanzit nlijk gebrek lijden aan voeding. D'e Italiaansohe troepen zijn, naar het heet, sterk in hun bewegingsvrijheid be lemmerd, aangezien hun vliegtuigen ten gevolge van de weekheid van den bodem onmogelijk' kunnen starten, zonder vooraf verkenningsvluchten te hebben gemaakt. D'e Italiaansohe 'generale staf acht het tot dusver evenwel nog te riskant om groote troepeneenheden te requireeren voor de voedselvoorziening. Gaat de negus weer terug? In een linterview met een vertegen woordiger van de Sunday Chronicle heeft de negus verklaard, dat hij1 zijn leven niet in ballingschap zou eindigen. Hij is voor nemens, zich bij zijn troepen te voegen in 't nog niet door de Italianen bezette Z.- Westelijke deel van Abessynië. „Ik zal den strijd voor de onafhanke lijkheid van mijn land nooit opgeven. Ik heb ale 'hoop, dat ik elders de leeningen zal 'kunnen krijgen, die mijl te Genève voor de voortzetting van den oorlog geweigerd zijn. Er is te Londen een comité gevormd, voor 'dit doel, en de verkregen resultaten zijn zeer bevredigend. Van nu af aan zijn mijn troepen in het Noorden en Zuid- Westen er zeker van, geen gebrek te heb ben aan levensmiddelen, wapens of mu nitie." SLACHTOFFERS DER BERGEN. Acht toeristen vermist, één: doodelijk verongelukt. Op den Obergabelhorn wordt sedert eenige dagen een groep van drie bergbe klimmers vermist. Men vreest, dat de drie personen omlaaggestort of bevroren zijn. Drie andere toeristen, die eenige dagen geleden van een tentenkamp uit zijn ver trokken voor een bergtocht, worden even eens vermist. Op den Obergabelhorn is bovendien nog een Weensch tourist neergestort, terwijl Binnenland. Wijziging werkverschaffing en steunver- leening. De derde Nederlandsche S'cheldevlucht. Oostenrijiksche staatsman over onzen landbouw. Inning onbetwiste geldvorderingen. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Nieuwe havenstaking te Antwerpen? Vliegtuigen verongelukt. sinds Donderdag twee touristen uit Wee- nen in de omgeving van den Zinalrothorn verdwenen zijn. VLIEG-CATASTROFE OP OPEN ZEE. Waarschijnlijk tien slachtoffers^, Op de open zee tusschen Guernsey en Jersey heeft zich een vliegtuig-tragedie afgespeeld, welke vermoedelijk aan tien menschen het leven heeft gekost. Een watervliegtuig, dat den regelmati- gen dienst onderhoudt tusschen de twee Normandische eilanden Guernsey en Jer sey is, tengevolge van noodweer, in zee gestort en gezonken. Reddingsbooten en andere vaartuigen spoedden zich onverwijld naar de plek van de ramp, waar het vliegtuig, dat acht passagiers en twee man equipage aan boord had, het laatst was waarge nomen. Van het toestel was evenwel geen spoor meer te ontdekken. Tengevolge van het vallen van de duis ternis werden de reddingspogingen op gegeven. Bij het aanbreken van den dag werden ze hervat, zonder tot dusver evenwel tot eenig resultaat te hebben geleid. Nader wordt gemeld, dat een der vlieg tuigen, die aan het opsporingswerk deel namen, op zee, nabij Aurigny, een wrak heeft opgemerkt, dat gelijkenis vertoonde nfet den romp van een vliegtuig. NIEUWE HAVENSTAKING TE ANTWERPEN? De communistische actie houdt aan. Door verschillende conservatieve bladen wordt medegedeeld, dat de communisti sche actie onder de havenarbeiders te Antwerpen, van buiten uit aangewakkerd, onophoudelijk voortgaat en weldra tot het inzetten van een nieuwe stakingsbewe ging aanleiding zou kunnen geven. Dé Indépendance Beige weet, in dit verband, zelfs te melden, dat deze sta king Woensdag 5 Augustus zal worden ingezet. Zij zou zich niet beperken tot de haven van Antwerpen alleen, maar zich tevens jiithreiden tot de havens van Gent, Brussel, Zeebrugge, Oostende en tot de mijnen in de Borinage. De zeelieden zou den de schepen bezetten. In officieele kringen blijkt men echter aan deze be richten niet veel geloof te hechten. HANDELSVERKEER TUSSCHEN POLEN EN NEDERLAND. D'e Poolsche minister van handel en industrie, Roman, die van zijn reis naar Nederland is teruggekeerd, is te War schau aangekomen. In een door hem ver leend interview verklaarde Roman, dat zijn reis veeleer het karakter van een stu diereis en een beleefdheidsbezoek beeft gedragen. Er bestaan nog groote mogelijkheden voor uitbreiding van het handelsverkeer tuoscben Polen en Nederland en Neder- landsch-Indië. Thans bedraagt de han delsbalans tusschen deze landen 50 mil- lioen zloty per jaar, maar na het pas ge sloten handelsverdrag zal dit bedrag wel toenemen. Overigens, aldus de minister, hebben wij zekere concessies ten aanzien van Nederlandseh-Indië gekregen. EEN ENGELSCH-ITALIAANSCH VLOOTVERDRAG? D'e Londensche Morning Post meent te weten, dat binnenkort een Engelsch-Ita- liaansch vlootverdrag zal worden geslo ten. D'e opheffing der sancties en de te rugkeer van normale omstandigheden in de Middellandsobe Zee hebben elk belet sel voor deelneming van Italië aan een vlootaccoord uit den weg geruimd. POSTVLIEGTUIG OP ZUID-AMERIKA VERMIST. Tegen de rotsen te pletter gevlogen. Sedert Zondagochtend 4.50 uur heeft men niets meer geboord van het post vliegtuig, dat te 2.45 van Le Bourget naar Zuid-Amerika is vertrokken. Het toestel moest op 't vliegveld van Toulouse landen, doch is daar niet aangekomen, terwijl te 4.50 uur de radio-verbinding met het toestel staakte, blijkbaar doordat de radio-installatie van bet vliegtuig de fect raakte.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1