Nieuws Souvereiniteitsleer. KLOOSTERBALSEM ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN EERSTE BLAD ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 256 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. DE VELLEN HINGEN ERBN Dank zi] KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde AKKER'S Belangrijkste Nieuws LJitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20, Losse nummers 5 cent, Advertentiën 80 cent per regeL Ingezonden mededeellugen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0,85, Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De mensch is van Gods geslacht. Dat blijkt ook daaruit, dat hij toch altijd blijft zoeken naar God en het godde lijke. Ook bij de moderne en verlichte men- schen van dezen tijd, die in hun ver waandheid God en Zijn Woord verwerpen, zien we, dat ze zichzelf een god zoeken te maken. Een afgod. Een namaak-God. Ook in het staatkundige leven kunnen we dit verschijnsel opmerken. Ongeloof en revolutie gaan altijd samen. Wie niet gelooft in God zooals die zich in zijn Woord heeft geopenbaard, den almachtigen Schepper van hemel en aarde, bevindt zich altijd op het revo lutionaire spoor. Hij stelt in de plaats van den Souvereinen God, den in zich zelf souvereinen mensch. Want zonder souverein gezag kan men niet leven. Er moet er toch één zijn die het voor het zeggen heeft, die met gezag bekleed is. En als het dan niet waar is dat de absolute souvereiniteit berust bij God, van. Wien alle aardsche gezag afhankelijk is, dan moet er een andere bron van bet gezag worden aangewezen. En die heeft men gevonden in den in zichzelf souvereinen mensch. Die uitwerking van deze leer is zeer verschillend geweest. Volgens sommigen heeft het volk zijn collectieve souvereiniteit overgedragen aan den (heerscher die den algemeenen wil vertegenwoordigt en wiens macht daarom onbeperkt en onbegrensd is. De souvereiniteit van het volk is dan opge lost in die van den vorst of den dicta tor. D'e toepassing van deze leer leidt ten slotte tot het despotisme zooals we dat in onzen tijd zien ontwikkelen in landen als Rusland en Duitschland en naar velen hopen straks ook in ons land. Volgens anderen heeft het volk zijin souvereiniteit wel aan een ander opge dragen, vorst, president, volksverte genwoordiging maar die opdracht be- teekent geen overdracht. De drager, van het gezag is dan slechts een zaakwaar nemer, een mandataris, die men kan handhaven, maar ook ontslaan. Het zijn twee takken, maar van één wortel. Bij alle verschil in uitwerking, is er deze eenheid in beginsel, dat de sou vereiniteit Gods wordt verworpen, en de mensch inzichzelf souverein verklaard. Maar nu is dit het merkwaardige, dat deze theorie waarbij de mensch op zoo'n hoog voetstuk wordt geplaatst, toch op den duur niet blijkt te bevredigen. Daarvan spreekt een dezer dagen ver schenen boekje van den, sooiaal-demoi- craat W. Huygens: „Kentering en Bezin ning". Deze schrijver spreekt niet meer van volkssouvereiniteit, maar van „gemeen- sohapssouvereiniteit". De gemeenschap zoo betoogt hij is de oermacht, die voor de staatsleer als souvereine macht moet worden be stempeld. De overheid kan wel feitelijke macht hebben, maar die macht vindt haar grenzen in de gemeenschapsmacht. De overheid bezit de eerste macht die de ge meenschap delegeert. Zij staat in rang orde direct onder de gemeenschap en is een natuurlijk en direct gemeenschaps orgaan. Hoewel het er veel op lijkt, is wat de schrijver bedoelt toch iets anders dan volkssouvereiniteit. „Het begrip gemeenschap zegt hij moeten wij niet „statisch" opvatten. Daarmee wordt bedoeld, dat niet de ge meenschap in den zin van „samenlevings- gvoep" souverein is, maar, dat de ge meenschap als dynamisch werkend krachtencomplex de souvereine macht is. Eigenlijk moeten we dus zeggen, dat de krachten van de gemeenschap sou verein zijn." Erg duidelijk is het nog niet. De schrijver wijst er op, dat deze sou- vereiniteitsgedaohte overeenkomst begint te vertonnen met de godssouvereiniteit. Zoo is het echter niet bedoeld. Tegen godssouvereiniteit ook als men het begrip „God" als universeel krachtencomplex voorstelt heeft de schrijver overwegende bezwaren, omdat dit nog teveel riekt naar den Bijbel en de daarop gebouwde leerstukken. "Wel echter merkt hiji op, dat zijn ge meenschapsbegrip' niet ver staat van een ruim geïnterpreteerd godsbegrip: „Ook in de gemeenschapssouvereiniteitsgedachte wordt in laatste instantie teruggrepen op een niet scherp omlijnde macht, waarin geestelijke factoren een scherpe binding vormen en die voor elk mensch aanvaard baar is." Eendg houvast heeft men aan dergelijke theorieën niet. Het is alles even vaag en onbepaald. Toch blijkt hieruit wel de onvoldaan heid met den zelfgemaakten god van de volkssouvereiniteit. Inplaats echter dat men zich nu keert tot den levenden God, zoekt men een anderen afgod, de gemeen- schapssoiuvereiniteit. Het is dezelfde oude revolutionaire dwaling, maar in een ietwat ander kleed. Ook hier is van toepassing het woord van den Profeet: Den Springader des le venden waters hebben zij verlaten, om zichzelven bakken uit te houwen. Maar het zijin gebrokene bakken, die geen water houden. NIEUWE BOMBARDEMENTEN. Achter het Guadarrama-front waren gisteren omvangrijke troepenbewegingen waar te nemen, die in verband stonden met de voorbereiding van het groote offensief tegen Madrid. De stellingen van de opstandelingen zijn vrijwel onneem baar gemaakt. Mola wil klaarblijkelijk zijn troepen verspreiden, om massale concentraties, die een gemakkelijk doelwit voor de vij andelijke vliegtuigen zouden vormen, te vermijden. De luchtstrijdkrachten van de regee ring hebben gisteren weder talrijke malen de Guadarrama-stellingen van de natio nale troepen met bommen en handgrana ten bestookt. De verliezen aan menschen* levens waren zeer gering. Bij een luchtaanval echter, die door uit Lerida vertrokken regeeringsvliegtui- gen op de sterke stellingen van de natio nalisten tusschen Saragossa en Huesca ondernomen werden, werden tientallen aanhangers van Franco gedood. Naar uit het zuidelijke hoofdkwartier vernomen wordt, heeft Franco inderdaad, zooals gisteren reeds gemeld werd, een „eskader des doods" gevormd, waarvan de leden zich verplichten, zich in met springstoffen volgeladen vliegtuigen neer te storten op strategisch belangrijke pun ten in en om Madrid, indien de generaal in het kader van het groote offensief tegen de hoofdstad bevel zou geven deze punten te vernielen. Volgens opgevangen radio-berichten zijn de opstandelingen Madrid nog dichter ge naderd. De raadselachtige bommenwerpers uit Italië. Van een zestal driemotorige 11 a 1 i - a a n s c h e toestellen, welke van Sardi nië op weg naar Marokko, dus naar de opstandelingen, waren, werden er twee gedwongen om in de buurt van Oran te dalen. Eén machine werd vernield, twee der vijf inzittenden werden gedood, de drie anderen gewond. Aan boord be vonden zich vijf mitrailleurs. Het andere toestel is later bij Lamou- louya aangetroffen. De uit zes koppen bestaande bemanning was ongedeerd. Een hunner verklaarde, dat zij belast waren met een zending naar Nador, dat ten zuiden van Melilla is gelegen en zich in handen der Spaansche opstande lingen bevindt. Het toestel was niet voor zien van registratienummers of andere kenmerken. Met veel moeite konden de ongeluk kige slachtoffers uit de brandende resten van het neergestorte vliegtuig worden ge haald. Men vond in hun kleeren militaire paspoorten, waaruit blijkt, dat zij 11 a- liaansche officieren zijn! Uit het wrak van dit toestel werden vier mitrailleurs met bijbehoorend gereedschap en zeer veel munitie te voor schijn gehaald. De verhoorde Italiaansche vliegers uit het andere toe stel hebben verklaard, dat zij van Sardizië waren opgeste gen om bommenwerpers en mu nitie naar Ceuta, Melilla en twee andere plaatsen te ver voeren, Of de opstandelingen dus ook van Itali aansche zijde gesteund worden 1 Naar aanleiding van de berichten be treffende de noodlanding van op weg naar Spaansch Marokko verongelukte vliegtuigen wordt van bevoegde Italiaan sche zijde verklaard, dat de Italiaansche autoriteiten reeds een onderzoek hebben ingesteld. Als de berichten waar blijken, dan heeft men hier waarschijlnlijlk te doen met particulier initiatief, zoo luidt het commentaar. Zoo maakt men er zich wel gemakkelijk van af. Officieren zijn toch geen particu lieren? Bovendien zal Italië op het punt van koloniale politiek nu juist niet vertrouwd worden. MM ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer Mevr. H, Fr, te 's-O. gewoon. ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddeL bij Kheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten t 62'/j ct. en f 1.04 Frankrijk onder den indruk. Volgens een bericht uit Rabat zijn veer tien vliegtuigen gelijkvormig aan dat, het welk hij Saidia (Algerije) neerstortte, te Melilla aangekomen. De „T'emps" publiceert een telegram uit Oran, volgens hetwelk een Spaansch vliegtuig verschenen is boven de plaats, waar gisteren het Italiaansche vliegtuig is verongelukt en daar een boodschap heeft neergeworpen, benevens een zak, waarin uitrustingsstukken van het Spaan sche Legioen zaten. De voorwerpen wer den door de autoriteiten in beslag geno men. In politieke kringen te Parijls is men zeer onder den indruk van de berichten inzake de noodlanding der Italiaansche vliegtuigen, -die oorlogstuig vervoerden en bestuurd werden door Italiaansche militairen. Deze vliegtuigen waren op weg naar Spaansch Marokko, dat geheel in handen van generaal Franco is. In verband hiermede acht men het in parlementaire kringen noodig dat een conferentie wordt bijeen geroepen van de staten, die het Statuut van Tanger garandeeren, ofwel van de drie groote mogendheden, die belangen hebben in de Middellandsche Zee, n.l. Frankrijk, Engeland en Italië, teneinde een formeel accoord van absolute niet-inmenging in de zaken van Spanje te sluiten. Gisteren zou de ministerraad bijeen komen en waarschijnlijk zouden dan be slissingen worden genomen. De noodlanding van de vijf met Itali aansche militairen bemande vliegtuigen op Fransch-Marokkaansch grondgebied wordt als een zware slag voor Franco beschouwd. In het noordelijk hoofdkwartier weet niemand te zeggen, wie de vliegtuigen eigenlijk heeft gezonden en vanwaar ze precies kwamen, doch algemeen wordt toegegeven, dat de commandanten van de nationale troepen beslist rekenden op den aanvoer per vliegtuig van verscheidene tientallen gebruikte machinegeweren. De ongelukkige lotgevallen van de Ita liaansche vliegtuigen, die verongelukten hebben den generaal genoodzaakt het of fensief voorloopig uit te stellen. DE STEUN AAN GESTRAFTEN BU WERKVERSCHAFFING EN STEUN VERLEEN ING. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld dat hem is gebleken, dat zijn circulaire van 16 December betreffende hulp aan ge straften bij werkverschaffing en steun verlening niet in alle gemeenten op de juiste wijze wordt toegepast. Hij heeft daarin aanleiding gevonden de aandacht der gemeentebesturen op het volgende te vestigen: a. De hulp, welke wordt verstrekt, moet voor zooveel zulks eenigszins mogelijk is, hulp in natura zijn; b. Alle voorschriften van de steunrege ling zijn op de z.g. gestraften van toepas sing. Betrokkenen en eventueel hun ge zinsleden moeten derhalve op de gewone wijze stempelen. Voorts moet van alle ge zinsinkomsten opgave worden gedaan en bij de vaststelling van den steun moet uiteraard met deze inkomsten, rekening worden gehauden. c. Db z.g. kleine baasjes, die wel bij de werkverschaffing mogen worden geplaatst doch niet in de steunregeling kunnen op genomen worden, mogen, indien zij uit de werkverschaffing worden verwijderd, niet overeenkomstig de steunregeling als ge straften worden gesteund. Is het verlee- nen van hulp aan gestraften van deze ca- tagorie noodzakelijk, dan kan zulks der halve slechts overeenkomstig de Armen wet geschieden. d. Is het gedrag van betrokkenen van dien aard, dat een uitsluiting van lango ren duur dan zes maanden behoort plaats te hebben, dan kan niet gedurende zes maanden steun ingevolge de steunregeling worden Verstrekt en eerst daarna onder stand ingevolge de Armenwet, doch in zulk een geval komt de betrokkene onmid dellijk ten laste van de Armenzorg. De minister vertrouwt, dat de gemeente besturen aan bovenstaande streng de hand zullen houden. EINDE DER ZEELIEDENSTAKING TE ANTWERPEN. Te Antwerpen werd gisteren een nieuwe vergadering gehouden van de vereeniging van scheepsofficieren van de koopvaar dijvloot, teneinde de houding van de of ficieren te bepalen ten opzichte van het verwerpen door de zeelieden van de be kende voorstellen, om het stakingsconflict op te lossen. In geheime stemming werd met 212 stemmen tegen 36 en zeven onthoudingen besloten, dat de arbeid onmiddellijk moet worden hervat. De zeelieden, die eergisteren het voor stel tot werkhervatting hebben verworpen, hebben gisteren een nieuwe vergadering gehouden. D'aarin werd besloten, dat, waar de officieren op hun standpunt blij ven, het werk te hervatten, de zeelieden dit voorbeeld moeten volgen. EVen daarna boden zich een duizend tal zeelieden aan bij de bureaux, waar aangemonsterd wordt. Het aanmonsteren wordt voortgezet en te Antwerpen be schouwt men hierdoor de staking als vol ledig geëindigd. DE NEGUS IN BALLINGSCHAP. Zijn levenswijze. In alle stilte heeft de negus van Abes- synië Haile Selassie zijn 45sten verjaar dag gevierd. Sinds zijn vergeefsche pogin gen om de tusschenkomst in te roepen van den Volkenhond te Genève, vertoeft deze „koning der koningen" met zijn fa milie en een kleine schare getrouwe vol gelingen in een hotel te Worthing, een badplaats aan de kust van het graafschap Sussex. Het publiek van Worthing krijgt echter maar weinig van deze Oostersche gasten te zien. Haile Selassie zelf is on der geneeskundige behandeling; hij volgt een streng diëet en hij heeft slechts één wensch: rust. Juist daarom vermijdt hij met opzet die plaatsen, waar veel volk aanwezig is. Bij! voorkeur wandelt hij rond het middernachtelijk uur aan het strand van Worthing, meestal vergezeld van zijn trouwen paladijn, Ras Kassa. Het personeel van het hotel, waar d© ne gus en zijn familie hun intrek genomen hebben, krijgt soms dagenlang niemand van het koninklijk gezelschap te zien. Om iedere sensatie te vermijden, gebruiken de onttroonde heerscher met zdjln echtgenoot© en kinderen meestal de maaltijden op hun kamers. Om de eentonigheid van dit verborgen leven eenigszins af te wisselen, heeft Haile Selassie een groote kamer laten in richten tot ping-pong-zaal. De kinderen van den negus hebben hier veel pleizier en vermaken zich urenlang met het ping- pong-spel. Ook de negus zelf speelt graag tafeltennis en hiji is van oordeel, dat dit spel hem vooral in staat stelt, om zijn ge dachten eenigszins te verzetten. In de laatste dagen was de voormalige heerscher over Abessynië zeer veel op reis: men zag hem vaak per auto een rijtoer maken in de omgeving van Worthing. Zooals men Binnenland. Steunmaatregelen voor de peulvruchten- teelt. De arbeidsbemiddeling te Terneazen. Buitenland. De opstandelingen in Spanje maken nog meer vorderingen. De Negus in ballingschap. Gevechten in Abessynië. weet, heeft de negus een villa gekocht, die hij spoedig wil betrekken en in Worthing is de bevolking heel blij, dat de negus daar zal blijven wonen, want allicht zijn er menschen die daaraan eenig geld zul len verdienen en misschien zal het ver keer naar Worthing toenemen, wanneer de vacantiegangers als een groote bijzon derheid Haile Selassie willen bezichtigen. Overal, waarheen de negus zich begeeft wordt hij op den voet gevolgd door een man in een eenvoudig burgerpakje, met een heel gewoon, weinig opvallend uiter-~ lijk. Dit is een inspecteur van de reoher- che-afdeeling van Scotland Yard, die den negus voortdurend tijdens zij'n verblijf in Engeland moet vergezellen. Hij heeft tot taak de persoonlijke veiligheid van den Oostersohen gast te bewaken en hem in ieder opzicht bescherming en hulp te ver- leenen. Haile Selassie werkt den heelen dag. Het is haast ongelooflijk, hoeveel regee- ringszaken deze koning zonder land per dag afwikkelt. Voortdurend ontvangt hij diplomatieke koeriers, houdt besprekin gen en dicteert aan zijn particuliere se cretaresse groote brieven in de Amhari- sche taal. Brand in Grieksch kruitmagazijn. In het kruitmagazijn van het arsenaal te Athene is een brand uitgebroken, waardoor ongeveer 40 ton kruit vernield werden. De vlammen konden spoedig bedwon gen worden. 'Men vermoedt, dat de brand het gevolg is van de groote hitte, die hier reeds eenige dagen heerscht. De totale schade bedraagt ongeveer 5 millioen drachmen. Amerika's vlooisterkte. Uit een officieele mededeeling blijkt, dat de vloot der Veïeenigde Staten op 1 Juli 1.1. heeft bestaan uit 351 oorlogs bodems met in het geheel 1.478.954 ton inhoud. Op 1 Januari 1.1. telde de vloot 350 schepen metende in totaal 1.466.244 ton. Honderd vier-en-tachtig eenheden met 539.510 ton inhoud zijn niet meer in dienst, doch kunnen in geval van nood als oorlogsschepen worden gebruikt. Anti-Nazi-betooging; te Weenen. Ten teeken van protest tegen de Hitier- manifestatie bij de Olympische feesten betoogden meer dan 100.000 Weeners en 10.000 patriotten uit beneden-Oostenrijk, onder leiding van het vaderlandsche front, in de omgeving der regeeringsge- bouwen. Onderstaatssecretaris Zernatto, alge meen secretaris van het vaderlandsche front, zeide in een toespraak: „Wij herhalen, dat het nationaal-socia^ lisme in Oostenrijk een kwestie is, die slechts den Oostenrijkers aangaat. Wij zullen het tegenoffensief onzer te genstanders weten tot staan te brengen. Eir zijn nog verraders op ze kere officieele posten. Wij' zul len den schoonmaak houden, die noodza kelijk blijkt." De menigte riep na het einde van de rede: „Leve Oostenrijk!" en trok door de stad, het Oostenrijksch volkslied zin gend. Patriotten mishandelden een aantal nazi's ernstig, zoodat ze zich onder be handeling moesten stellen. Hondsdolheid. In de stad Graniceru in de provincie Araad (Roemenië) hebben 250 personen, die spijzen hebben genuttigd, welke waren aangemaakt met melk van door een aan hondsdolheid lijdende wolf gebeten scha pen, verschijnselen van hondsdolheid ver toond. Een zeventigtal personen moesten in ziekenhuizen aan een speciale behande ling worden onderworpen. Gevechten nabij Addis Abeba. De tallooze sensationeele geruchten ten aanzien van de moeilijkheden, die de Ita lianen in het veroverde Abessynsche ge bied ontmoeten, hebben vaster vormen aangenomen, toen een speciale trein, wel ke 500 gewonde Italianen vervoerde uit de hoofdstad te Dljiboeti aankwam. Bij welke gelegenheid de soldaten zijn gekwetst, staat niet vast. Men merkt evenwel op, dat onlangs niet slechts in de omgeving van Addis Abeba en langs den spoorweg naar Dlji-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1