EERSTE BLAD t Blad Overheid en bedrijfsleven. Buitenland. Successen voor de opstandelingen in Spanje. Binnenland VRIJDAG 31 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 255 ni RITSEMA STOFZUIGERFABRIEK. Belangrijkste Nieuws (jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Einergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 4M55 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losse nummers 5 cent AdvertontlftQ SO cent por regel. Ingebonden mededeelingen 80 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85, Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. te- jp. sik ke ne en met biet en In de op 4 Juli j.l. gehouden algemeens vergadering van de vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat", heeft de heer G. J. Fh, Zaalberg, voorzitter van den Nijver- heidsraad, een belangwekkende lezing ge houden over het onderwerp: „Overheid en Bedrijfsleven". Begonnen werd met een herinnering aan 1889, dus nog geen 50 jaar geleden, toen de Tweede Kamer een amendement Schaepman aannam, waardoor in de Ar beidswet de bepaling kwam te staan, dat het toezicht op de naleving van die wet zou worden opgedragen aanten hoog ste drie inspecteurs. Er was dus toen bij de Kamer aan de eene zijde de bereidheid om mee te wer ken aan de misstanden op arbeidsgebied een einde te maken, maar aan den ande ren kant bleek ook de zeer sterke vrees voor de inmenging van den ambtenaar in de bedrijven. Er is in de halve eeuw die sinds ver- loopen is, wel zeer veel veranderd. Wij hebben thans een machtig leger van amb tenaren, dat zich eiken dag meer direct of indirect met het bedrijfsleven bezig houdt. Om te laten zien hoezeer de tijden ver anderd zijn, wees de heer Zaalberg op hel onlangs gevoerde strafproces 'tegen een zuinige huisvrouw, die in haar keuken uit eerlijk verkregen levensmiddelen een gezond en goedkoop smeersel op de boter ham combineerde en waarmee zich toen drie controleerende en rechtelijke ambte naren in vollen ernst hebben bezig gehou den. Hij bedoelde hiermee niet te zeggen, dai alle Overheidsbemoeiing met het bedrijf uit den booze zou zijn. Integendeel. De zegenrijke invloed daarvan werd gaarne erkend in een interessant en leerzaam betoog, waarvan wij hier een gedeelte la ten volgen. „Toen moesten de kinderen op 12-jari- gen leeftijld (vóór 1890 ongelimiteerd vroe ger) naar de fabriek, waar 11 uur per dag en 66 uur per week gewerkt werd. Wel was er reeds verbod met uitzonde ringen van nachtarbeid; evenzoo voor vrouwen. Boven 16 jaar was de werktijd voor mannen onbeperkt, hetgeen in de werkelijkheid dikwijls neerkwam op 12 uur en meer per dag, in continu-bedrij- ven 84 uur per week en onbelem merde Zondagsarbeid. De zorg voor de veiligheid en gezondheid moest de kinder schoenen nog krijgen. Een ernstig bedrijfs ongeval of beroepsziekte beteekende le venslange armoede en voor gehuwden de nood in het gezin. Eén derde eeuw later: het kind niet vóór zijn 14e jaar naar de fabriek, achturige werkdag, vrij© Zaterdagmiddag, Zondags rust. Voor de mannen sedert 1920 ook de achturendag en 'beperking van Zondags- en nachtarbeid. Welk een hemelsbreed verschil is dit al in het leven der arbeiders en hun gezin nen. Daarbij veranderde de arbeid zelf in gunstigen zin, niet alleen door de zorg voor gezondheid en veiligheid, doch ook door de ontwikkeling van de techniek, waardoor veel eentonig, veel ongezond en veel zwaar werk door de machines werd overgenomen. Denkt eens aan de onbeperkte werkda gen tot 60 uren toe bij' het laden en lossen van schepen met een groote ongevallen- frekwentie vóór de invoering van de stu wadoorswet en de radicale wijzigingen, die hierin zijn opgenomen, door die wet en door de arbeidsregelingen en overeen komsten in onze zeehavens. Van niet min der belang voor bet levensgeluk der arbei ders werd de sociale verzekering, begon nen met de Ongevallenwet, die een eind maakte aan het groote onrecht, dat het risico van den arbeid gedragen werd door de getroffenen, die vaak generlei com pensatie kregen voor het verlies van huu arbeidskracht. In diezelfde periode had, vooral door de overheidsbemoeiing op dit gebied, een revolutie plaats in de volkshuisvesting. In 1899 leefde 24 pet. van de bevolking van Nederland in éénkamerswoningen en 30 pet. in tweekamerwoningen, tesamen meer dan de helft. In 1930 nog 4.4 pet. in éénkamerswoningen en 12 pet. in tvteo- kamerswoningen, tesamen een zesde deel van de bevolking. Bedenk daarbij, dat de inrichting der woningen in 1930 heel wat hygiënischer en gerieflijker was dan in 1899 en ge kunt het verschil beseffen in het bestaan van den van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan de fabriek gebonden arbeider van 1899 in een bekrompen on gezonde woning met den 8-urenwerker 1 van 1930, wiens woning tweemaal zooveel ruimte, licht, lucht en behagelijkheid heeft". Dit alles, de heer Zaalberg gaf het vol mondig toe, is voor een groot deel te dan ken aan overheidsbemoeiing, al werd ook niet nagelaten er den nadruk op te leggen, dat die algemeene leversverrijking onmo gelijk zou zijn geweest, indien de midde len er toe niet verschaft waren door de stijgende productie van het bedrijfsleven. De geweldige verstoring van de wereld- huishouding gedurende de laatste jaren heeft er toe geleid, dat de Overheid, veel meer dan gewenscht moet worden geacht, als regelaars ter van het bedrijfsleven ging optreden. Met het gevolg, dat de ontwik keling van het eigen initiatief in beden kelijke mate werd belemmerd, en ook dat met name in den landbouw de zelfwerk zaamheid van den boer als ondernemer werd gedood en zijn gedachten gericht werden op het verwerven van zooveel mo gelijk steun. In verband ook met den internationalen toestand, kan ingrijpen van de Overheid niet uitblijven. De kunst is nu echter de juiste maat en vorm te vinden. De heer Zaalberg gaf hieromtrent ver schillende wenken, waarbij hij tenslotte als zijn overtuiging uitsprak, dat Neder land een steeds groeiende industrie moet en k a n hebben, dank zij de bekwaamheid zijner leiders en dat het aller plicht is die industrie in den feilen strijd om het bestaan bij te staan door het koopen van Nederlandsch fabrikaat. Het betreft hier een uiterst moeilijke kwestie, niet alleen in den buitengewoon verwarden tijd waarin wij thans leven, maar ook straks, als, naar wij hopen, het leven weer meer normaal zal zijn. Voor den bloei en de ontwikkeling van het bedrijfsleven is het noodzakelijk, dat de captains of industry de noodige arm slag houden, de noodige vrijheid om hun bedrijf tot ontwikkeling te brengen. Maar aan den anderen kant heeft ook de over heid hier een taak. Helpend door verbe tering van het vakonderwijs, economische voorlichting, sociale wetgeving; steunend door handelspolitieke maatregelen enz. Hierbij bestaat het gevaar, dat de Over heid verder ingrijpt dan noodig is, dat zij gaat ordenen om te ordenen. Wat dit betreft, is naar het ons voor komt de huidige regeering, die men niet mag beoordeelen naar de crisismaatrege len, die zij moet nemen, op den goeden weg. Zij wil de bedrijfsordening bevorderen. Maar zij doet dit in hoofdzaak door zich aan te sluiten bij en voort te bouwen op wat uit het bedrijfsleven zelf voortkomt. DE TOESTAND VOOR MADRID ERNSTIGER GEWORDEN. Het volgende legercommuniqué is door generaal Mola, commandant van de op standelingen in Noord-Spanje verstrekt „Valencia beeft zich bij de nationale beweging aangeslo ten, alsook de geheele omge ving van deze stad. Drie colonnes van de regeering zijn op de vlucht geslagen met achterlating van hun wapenen. De soldaten werden door de bevolking met een langdurig applaus begroet." Oyarzum is door de opstandelingen op de regeeringstroepen heroverd. De ver overing van Malaga door de nationale opstandelingen zou nog slechts 'n kwes tie van een of twee dagen zijn. De orde is in Valencia hersteld, en overal wordt het werk hervat. Uit het hoofdkwartier van generaal Mola te Burgos wordt nog gemeld, dat in het noorden en oosten der Spaansche hoofdstad de militairen strategisch be langrijke stellingen hebben betrokken. De aanval op Madrid zelf, die vertraagd is door de belemmeringen, die generaal Franco heeft ondervonden, beginnen wan neer de colonnes van generaal Franco de hoofdstad in het zuiden tot op niet meer dan 45 km. zijn genaderd. Geheel Noord-West Spanje be vindt zich in (het bezit der op standelingen. In berichten, welke te Lissabon zijn binnengekomen, wordt even eens bevestigd, dat Valencia zich bij1 de opstandelingen heeft aangesloten. Voorts maken deze berichten melding van zware gevechten, die te Ferrol in het uiterste Noord-Westen van Spanje hebben plaats gevonden. In een communique van de militaire regeering wordt het bericht be vestigd, dat de kruiser „Libertad" zich aan de opstandelingen heeft overgegeven. Indien de berichten inzake Valencia waarheid bevatten, dan is de toestand voor Madrid er weer ernstiger op gewor den, want niet alleen kunnen geen levens middelen meer worden aangevoerd per spoor, welke verbinding reeds weer ner- steld was, maar ook zullen de vreemde lingen, die nog in de hoofdstad verblijf houden, niet meer langs dezen weg kun nen vertrekken. De houding van Frankrijk en Italië. Reuter meldt uit Oran: Een Belgisch Sabena-vliegtuig, bestemd voor Marseille, signaleerde een 8-motorig „Savoia"-wa- tervliegtuig op zee, 50 mijlen uit de kust van Oran, blijkbaar in nood verkeerende. Drie personen bevonden zich op bet vlieg tuig. Volgens een later bericht uit Oran betrof het hier één van de zes 8-motorige Italiaan se h e toestellen, die zich van Sardinië naarMarokko begaven en bestemd waren voor Nadir, ten zuiden van Melila dat door de opstan delingen bezet is. Drie der machines moesten landen te Oran, waarbij een toestel vernield werd, op 40 km. van Nemmus. Twee van de vijf passagiers werden gedood, de drie ande ren gewond. Aan boord werden vijf mi trailleurs gevonden. Twee andere toestellen werden, door ge brek aan benzine, gedwongen te landen. Men zou dus hieruit kunnen opmaken, dat de opstandelingen 'hulp van Italië ont vangen. Sprekende over de gebeurtenissen in Spanje, verklaarde de Fransche minister Delbos in de Kamer: De Fransche regeering verstrekte geen oorlogsmate riaal aan de Spaansche regeering en beeft daar ook nooit bet plan toe gehad, welke ook baar sympathie is geweest voor het wettig gezag in Spanje. Blum en Delbos verklaarden in antwoord op de desbetreffende vragen nog maals, dat de regeering alle geruchten om trent bet leveren van wapenen, munitie en vliegtuigen door Frankrijk formeel te genspreekt. Ondervraagd naar de houding, die de regeering zou aannemen indien andere landen niet dezelfde neutraliteit in acht zouden nemen als Frankrijk, zeide Delbos, dat naar het hem voorkwam, deze moge lijkheid niet in overweging behoefde te worden genomen, daar de geruchten, die dienaangaande reeds verspreid waren, reeds waren tegengesproken, met name door Italië. Indien dit anders moest worden, zou de regeering nog overleggen, welke hou ding zij in dit geval zou moeten aannemen. In ieder geval zou de regeering zich in spannen te voorkomen, dat internationale complicaties hieruit zouden kunnen voort komen, zich intusschen haar vrijheid van handelen voorbehoudend. Uit Rome wordt gemeld: Met betrekking tot de berichten, als zouden de Italiaan sche vliegtuigen aan de Spaansche op standelingen geleverd zijn, wordt van be voegde Italiaansche zijde met den mees ten nadruk verklaard, dat zich in Spanje geen enkel Italiaansch vliegtuig bevindt. ANTWERPEN IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Dé begrooting van Antwerpen sluit hoofdzakelijk als gevolg van de groote posten, die de gemeentelijke havenexploi tatie veroorzaakt, met een aanzienlijk te kort. Het gemeentebestuur heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek de stad ''uit de moeilijkheden te helpen. Dé regeering heeft thans een uitvoerig rap port over den financieelen toestand van de stad gevraagd, en er tevens met klem op aangedrongen, dat de begrooting in evenwicht moet worden gebracht zonder te dien einde de belastingen te verhoogen. Zoodra het Antwerpsche gemeentebestuur een sluitende begrooting kan voorleggen, zal de regeering de stad machtigen een leening van frs. 100 mill, op te nemen. DE NAT.-SOCIALISTISCHE ONLUSTEN TE WEENEN. Omtrent de nationaal-socialistische on lusten te Weenen Woensdagavond deelt het Italiaansche nieuwsbureau nog mede, dat demonstranten verscheidene winkels en koffiehuizen in het centrum van de stad en in de jodenwijk aanvielen en de ruiiten insloegen. Een Hbimwehrman in uniform werd op straat aangevallen en afgeranseld, terwijl verscheidene perso nen werden belet 't Oostenrijksche volks lied te zingen. Hedenochtend kwamen nog velen op bet politiebureau vertellen, dat zij mishandeld waren. De nationaal-socialisten, die in verband met deze ongeregeldheden gearresteerd zijn, verklaren, dat zij wilden demon- streeren tegen den vroegeren vice-kanse- lier Starhemberg, die belette, dat Oosten rijkers deelnamen aan de Olympische winterspelen en niet tegen bondskanse lier Schuschnigg. Ritsema-Stofzoigers, thans met klop- vlbrator. Reinigt Uw kleeden elas tisch als op een luchtkussen. Uw gewone stofzui ger wordt hierop Ingeruild tegen hoogste prijs. Vraagt demonstratie. FiliaalMiddelburg, Heerengr. M 26a, Tel. 202 i CAdv.) In gewoonlijk welingelichte kringen ge looft men, dat het onderzoek naar de in cidenten, welke Woensdag plaats hadden bij de aankomst van de Olympische fak kel, het volgende resultaat heeft opgele verd: 1. verscheidene gearresteerde natio naal-socialisten zijn van Duitsche natio naliteit; 2. een aanzienlijke som was besteed voor het koopen van plaatsbewijzen; 3. de arrestanten hadden tevoren hun verdediging overlegd. In totaal werden een 300-tal personen gearresteerd, waarvan 150 in hechtenis werden gehouden. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Preeken In beslag genomen. Onder de documenten, welke de gehei me politie heeft gevonden bij de invallen welke zij heeft gedaan in de bureaux van de organisatie der confessioneelen van de Evangelische kerk, waren preeken over de tegenwoordige positie van de Evange lische kerk in Duitschland, welke pree ken door vooraanstaande predikanten tiji- dens de Olympische Spelen zouden wor den gehouden. Onder deze bekende predi kanten zouden zich bevinden dr Koch, voorzitter van de confessioneele synode, dr Niemöller, de gewezen onderzeeboot commandant en leider van de Berlijnsche confessioneelen, dr Jacobi, die verleden Kerstmis „half" onder arrest werd ge plaatst, en die niet - in de Gedachtnis- kirche mocht preeken, en nog eenige an deren, die allen deelnamen aan den kerk strijd. De preeken zijn nog niet verboden, maar men verwacht elk oogenblik een verbod. Dr Humburg, de voorzitter van de con fessioneele synode voor het Rijnland, mag nergens in Duitschland meer preeken. Hij zal voor een speciaal gerechtshof ver schijnen, onder beschuldiging van „actie tegen den staat", omdat hij! in een onlangs gehouden preek het opleggen van den eed aan kinderen van de Hitlerjeugd af keurde. De toestand in Abessynië. Zooals gemeld is hebben benden Abes- synen de Italiaansche voorposten in de boschachtige streek ten zuiden van Addis Abeba aangevallen. Zij zouden met zware verliezen zijn teruggeslagen. Déze aanval is ongetwijfeld een andere dan die welke kort geleden in het gebied tusschen Addis Abeba en D'essió op de Italiaansche pos ten is gedaan, ofschoon er wel verband tusschen deze twee aanvallen van de Abessyniërs kan bestaan. In een van de Italiaansche bladen wordt gezegd, dat beide aanvallen bet werk zijn van een groote bende, die eenigen tijd in de om streken van Addis Abeba rondzwierf zonder tot actie over te gaan. Er wordt niets gemeld over bet aantal vijanden, noch over de verliezen, die de Italianen hebben geleden. Volgens een verslag in een van de Ita liaansche bladen stond de aanval op den weg tusschen Addis Abeba en D'essié on der leiding van Averra Kassa, een zoon van Ras Kassa. Dteze bende beeft zich onder dekking van het regenseizoen in de omringende heuvels schuilgehouden, en „toonde een zekere vastberadenheid" bij het aanvallen, zoo drukt zich het blad uit. De Italiaansche troepen waren echter waakzaam, en slaagden erin de bende af te snijden van den terugtocht naar de heuvels. Met machinegeweervuur werden de meeste aanvallers neergemaaid, en slechts weinigen konden ontsnappen. Gemeld wordt, dat de bevolking den Italianen verklapte waar de bende zich ophield, hetgeen aangehaald wordt als be wijs voor de steeds groeiende sympathie van de bevolking voor de blanke ver overaars. Transatlantische vliegdienst wordt Ingesteld. Tusschen de Vereen. Staten en Groot- Britannië is, volgens mededeeling van den onderstaatssecretaris van het ministerie van Luchtvaart, in beginsel overeenstem ming bereikt over de instelling van een transatlantischen vliegdienst, die twee diensten per week zal onderhouden. Men is van plan een gemeenschappelijke maat schappij op te richten. In het aandeelenkapitaal zal voor 51 pet. door de Britsche Mij en voor 21 pet. Binnenland. Wijziging verzocht van de crisis-hypo- theek-aflossingswet. Collectief contract in de schoenindustrie opgezegd. De landbouworganisaties en de vet- conveatie. Buitenland. De opstandelingen in Spanje winnen ter rein. De kerkstrijd in Duitschland. De nationaal-socialistische onlusten te Weenen. Antwerpen in financiëele moeilijkheden. PER STOOMVAART MY. ZEELAND door de Iersche en Ganadeesche Maat schappijen elk worden deelgenomen. De nieuwe vliegdienst zal het traject IerlandCanada bedienen, doch gedu rende de wintermaanden zal de dienst omgelegd worden over de Bermuda-eilan den. Werkloosheid in Engeland daalt. Tijdens de debatten in het Lagerhuis over de werkloozenpolitiek der regeering heeft de Engelsche minister van arbeid, Brown, medegedeeld, dat uit de cijfers, die 4 Augustus zullen worden gepubli ceerd, zal blijken, dat het aantal werk- loozen met ongeveer 50.000 is vermin derd. Korte Berichten. Twee vliegtuigen, die deelnamen aan de Duitsche stervlucht, zijn verongelukt. In beide gevallen is de bestuurder ge wond en de waarnemer omgekomen. Ook een Tsjechisch vliegtuig, dat deelnam aan de internationale stervlucht, is veronge lukt. Dit laatste ongeval had in den Harz plaats. De beide inzittenden kwamen om het leven. ZANGHULDE AAN H. M. DE KONINGIN. 4500 Schoolkinderen zuilen op 31 Aug. op het Loo zingen. Op 31 Augustus zullen 's morgens 4500 schoolkinderen uit Apeldoorn door be middeling van de Oranjevereniging Apeldoorn Het Gentrum aan H. M. de Koningin, tere gelegenheid van Haar ver jaardag voor bet paleis 'tLoo en zang- hulde brengen. Het bestuur van de O'ran- jevereeniging heeft van den secretaris van de Koningin bericht ontvangen, dat de Koninklijke Familie dien dag vrij ze ker op het Loo zal vertoeven, hij beval voortzetting van de voorbereiding voor de aubade aan. DE NEDERLANDERS IN SPANJE. Nog een extra schip naar Spanje in samenwerking met de Hollandsche kunstzijde industrie en Philips, Naar men verneemt bestaat in verband met den critieken toestand in Spanje bij de directies van de Hollandsche Kunst zijde Industrie te Breda en de N.Y. Phi lips' Fabrieken te Eindhoven, welke beide vennootschappen groote belangen in Spanje hebben, bet voornemen een schip te charteren en voor de Spaansche kust te stationneeren, ten einde zoo noodig' de nog in Spanje verblijvende Nederlanders aan boord te nemen. Over dit voornemen is gisteren meer malen telefonisch overleg gepleegd met de regeering en verschillende scheepvaart maatschappijen. Naar wordt meegedeeld zou de bedoeling van het overleg zijn, het zenden van een schip officieel van de Ne-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1