cachets Maken choon chip Z0NDAS DONDERDAG 30 JULI 1936 OAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 60 e JAARGANG No. 254 akveiling. RAAK Staten-Generaal. Buitenland. De toestand in Spanje. Binnenland VOOB DEN Belangrijkste Nieuws Goes, zal t.o.v. ER, op AUGUSTUS, te Kloetinge verkoopen: nieuwe heeren- Ihr de Regt, als: ;s, Dak-, Vloer-, Schotdeelen, Ten- aen, Ramen en Rolluiken, 2 m. kozijn, Kleer- Zinken- en Loo- pracht mar- mantels, Granie- en Hardgeb. tuning, IJz. Hek- Pompen, Hard- Dorpels, voorts: als nieuw), 2000 cleine Steen, 20 atsb. Kippenhok tjes met harmo- s onteigend voor nieuwen weg, opgeruimd moet voetstoots ver ban adverten- lende bladen wat moeite, liet het juiste kend met de ,n dan heeft iet schrijven ie portkosten. zou men zich it gratis door prijsverhoo- ons met de ivertentiën in v tijd en geld aat ons voor DE ZEEUW", Vorststraat, 1. lies per 100 kg. 1726, Fram- iven Black Ab ler 3642, T'o- kg.; Kas Bonne 30—15.20, Me- 8, Kipeieren ks. bos. gisteren in het srstraat 3739, de volgende en 2.35—3.65. Op de veiling ppelen aange- s volgt: Blauwe -65, Groote 63 Witte: Bonken Drielingen 51 Eigenheimers n 56; Ideaal; Drielingen 50, ers: Groote 95, t., alles per 25 Veilingsver- Omstreken". Eigenheimers itte en Blauwe rijzen per 100 |kg. 28 Juli. Vei- aartensdijk en eiling: Witt9 Blauwe Eigen- 2.50, Witte en —1.53, Bonken Totale aanvoer ÜRBERICHT id van 30 Juli: uit N. richtin- waarschijnlijk einig verande- Idag 3 u Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisslngon fö.20. Losse summers 5 cent. Advertontiön 30 cent por regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertenties Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.33. Bij contract belangrijke korting. g 3 u.: 761. ietsen: EERSTE KAMER. KOSTELOOS PROCEDEEDEN. Industriefinanciering en werkverruiming. Girowet. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer kwam aan de orde het wetsontwerp herziening der voor schriften nopens de toelating om koste loos te procedeeren. De heer M e n d e 1 s (S.D1.) erkent, dat er in het wetsontwerp wel goede dingen zijn, maar kan niet inzien, dat er op het gebied van kosteloos procedeeren, zoo schromelijke misstanden bestaan, dat het wetsontwerp noodzakelijk was. Volgens de nieuwe regeling moet een verklaring van het hoofd van het ge meentebestuur worden overgelegd, niet alleen dat de man onvermogend is maar ook een opsommii g bevattende van aller lei bijzonderheden betreffende het gezin van den man enz. Voorts komt er nu een differentiatie tusschen on- en minvermo genden. Het voordeel is, dat wie iets bo ven de grens van onvermogenden uitste ken, voortaan als minvermogenden be schouwd worden en niet alles behoeven te betalen. Maar het nadeel is, dat men- schen, die nu als onvermogenden wor den beschouwd, voortaan als minvermo genden kunnen worden beschouwd en dan wat moeten betalen. Technisch is het wetsontwerp zeer goed. Maar waarom blijft voor strafzaken alles bij het oude? Waarom moet een ad vocaat in strafzaken kosteloos blijven werken, als waar is dat tegenwoordig een bewijs van onvermogen zoo lichtvaardig afgegeven wordt? Al is spr. het eens met de vereenvou digingen, welke het wetsontwerp brengt, hij heeft gemeend, op eenige punten aan zijn scepticisme uiting te moeten geven. D'e heeer Van Sasse van Ysselt (R.K.) acht een aanzienlijke verbetering, dat de onvermogendheid zal worden ge schat ten opzichte van een bepaald pro ces, zoodat b.v. een ambtenaar met een beperkt salaris zelfc al onvermogend kan worden beschouwd om een bepaald pro ces te betalen. Maar moeilijk te vervullen is de eisch, dat de rechtbank de kosten van het proces moet schatten. D'e onderscheiding tusschen on- en minvermogenden zal moeilijkheden kun nen opleveren. Ten opzichte van de min vermogenden is het voorstel een onbillijk heid, al valt de regeling voor de onver mogenden toe te juichen. De heer Van der Hoeven (G.H.) stemt niet tegen het wetsontwerp, maar de strekking is om het procedeeren voor de armen moeilijker te maken. De minis ter zegt, dat het tegen de menschen gaat, die zich ten onrechte voor arm uitgeven, maar te vreezen is, dat bonafide armen moeilijkheden op hun weg zullen vinden als gevolg van dit wetsontwerp. Spr. heeft eveneens bezwaren tegen de onderscheiding in on- en minvermogen den. Hierbij worde soepelheid betracht. Een voordeel van het wetsontwerp is, dat de rechter bevoegd wordt om te wei geren, een geschil tusschen prodeanen te beslechten, omdat het van te weinig belang is. D'e Minister van Justitie, de heer Van Schaik zegt, dat er niets zal worden veranderd ten opzichte van de mogelijkheid voor de armen om, als het noodig is, te procedeeren. Spreker zelf heeft acht-en-twintig jaar lang de belangen dezer menschen behartigd. De beweegreden van het ontwerp is niet het bestaan van schromelijke misstanden maar er komen wel degelijk misbruiken voor. Hier en daar wordt wat ruim om gesprongen met het afgeven van verkla ringen van onvermogendheid. Maar het hoofdelement van het wetsontwerp is, dat menschen, die niet arm zijn en niet rijk, nu vaak niet kunnen procedeeren, omdat zij niet als onvermogend worden be schouwd en toch niet de kosten kunnen betalen. Deze menschen, in grooton ge tale, worden door het wetsontwerp ge holpen. Het wetsontwerp wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Eenige naturalisatie-ontwerpen worden Z-h.s. goedgekeurd met aanteekening dat de heer de Gijselaar tegen is. De ontwerpen Girowet en de wijzi ging van de beperking van den schul denaftrek voor de belasting van de doode hand, worden zonder debat en zender hoofdelijke stemming goedge keurd, evenals het wetsontwerp regeling yan den invoer van draadnagels, draad- krammen, spijkers, getrokken ijzerdraad en van prikkel- en puntdraad en het wetsontwerp regeling van den invoer van steenkolen. Aan^ de orde komen dan de ontwerpen ere diet voor Werk ver rui* ming en Industriefinancie ring. Minister van Sociale Za ken, de heer S1 i n g e n b e rg, verklaart, dat zijn betoog in de Tweede Kamer bij sommigen den onjuisten indruk heeft ge wekt, dat de provincie Zuid-Holland niets voor werkverruiming zou doen. Maar wanneer gelden voor het provinciaal- wegenplan aan Zuid-Holland worden verstrekt, dan zullen andere provinciën met dergelijke aanvragen niet achterblij ven. D'e provincies dienen de werkverrui ming zelf ter hand te nemen en te finan cieren. D'e ontwerpen worden zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. D'e voorzitter houdt de volgende rede: De werkzaamheden van de Kamer zijn voor dit zittingsjaar niet ten einde. Nog vindt onze hand een en ander te doen. Laten wij gedachtig aan een der zoo wijze vermaningen van den prediker ons beijveren daarmede gereed te ko men voor de sluiting van de tegenwoor dige zitting der Staten-Generaal. D'ies stel ik mij voor de Kamer weder bijeen te roepen in de tweede week van September. DE PARTIJEN HOUDEN ELKAAR IN EVENWICHT. Na de gevechten, welke gisteren plaats vonden op de berghellingen om Madrid, is daar thans blijkbaar weer een stilstand ingetreden. Geen van beide partijen mel den successen uit dit gebied van den strijd. In het Zuiden breidden de opstandelin gen hun gebied uit tot de Portugeesche grens en hebben daar dus geen regeerings- troepen meer in den rug. Intusschen schijnt aan het Oostelijk front de druk der regeeringstroepen groo- ter te worden, hoewel Saragossa en zelfs het Alcazar te Toledo nog stand houden. De strijd tusschen nationalistische vlieg tuigen en oorlogsbodems was levendig, waaraan niet vreemd zal zijn de aankoop van nieuwe vliegtuigen door de rebellen. De zender te Sevilla wist te berichten, dat een vliegtuig der opstandelingen ern stige schade had toegebracht aan een duikboot der regeering. Dit komt overeen met berichten uit Gibraltar. Honderden baders waren daar getuige van een span nend gevecht tusschen een watervliegtuig en twee duikbooten. Het vliegtuig wierp bommen, die voor en achter de booten terechtkwamen, die op haar beurt ant woordden met luchtafweergeschut. Een van de duikbooten scheen ernstig bescha digd te zijn, de andere kon zich snel in de richting van Estepona begeven. Er zijn ook telegrammen, die melden, dat de duikboot gezonken is. Luchtbombardementen. Daar de ten Noorden van Madrid ope- reerende strijdkrachten noch voor noch achteruit kunnen, heeft men den dag van gisteren gevuld met een luchtbombarde ment, teneinde het moreel van den vijand te schokken. Het regende bommen en granaten op de bergen van de Guardarrama, waar vier honderdduizend man rebellen tegenover de numeriek veel sterkere regeerings troepen staan. Aan beide zijden liepen de verliezen in de honderden. Alleen reeds bij Buitrago werden tijdens een bombardement, dat door vijf regeeringsvliegtuigen werd uit gevoerd, dertig nationalisten gewond en een soldaat gedood. De nationalisten slaagden erin, twee regeeringsvliegtuigen neer te schieten. Uit Sevilla arriveerden gistermorgen vroeg bij de troepen van Mola vier drie- motorige bombardementsvliegtuigen, die als een aanzienlijke versterking van de tot dusver zwakke luchtstrijdkrachten van de Noordelijke groep moeten worden be schouwd. D'e opstandelingen zijn zeer vindingrijk in het maskeeren van geschut en ook in het rechtstreeks misleiden van 'den vij and. Zoo staken zij gisternacht op de bergen ver in den omtrek zichtbare kamp vuren aan, om een eventueelen aanval op het eigenlijke kamp, dat drie kilometer verder lag, af te wenden. Ondanks de geringe soldij' zijn de troe pen vol strijdlust en vastbesloten om zich in 'de moeilijke bergstellingen te 'hand haven, totdat de zege zal zijn behaald. De rebellen aan het woord Vdgens een mededeeling uit het hoofd kwartier van generaal Mola zou Madrid thans omsingeld zijn. Alle verbindingen van de hoofdstad met de plaatsen welke in handen van de regeering zijn, zouden zijn verbroken- Om vijf uur gisterenmiddag werd door den radiozender van Sevilla medegedeeld, dat de aan de grens van Portugal gele gen stad Ayomonte,, om het bezit waar van de laatste dagen hevig werd gestre den, door >de opstandelingen zou zijn ver overd. De Spaansche regeering zou er aan denken haar zetel te verplaatsen naar Va- lennia. Verder wordt gemeld, dat de rebellen zich gereed maken in twee colonnes op te rukken naar San Sebastian. Het is echter zeker dat de definitieve strijd nog niet is aangebonden. De radiozender te Sevilla meldde gis teravond nog, dat generaal Franco te Se villa aangekomen was, om daar definitief zijn hoofdkwartier te vestigen. Hij beschikte over genoeg financiën, doch het gevaar, dat hem bedreigde, was gelegen in de hulp, die de Spaansche re- geeiing uit Moskou en Parijs ontving. Al leen van deze hulp hing 't af, hoe lang de regeeringstroepen den strijd konden vol houden. Hiji gaf nogmaals uiting aan zijln teleurstelling, dat de vloot zich aan de zijde der regeering geschaard had. Het ontbrak haar echter aan brandstof en le vensmiddelen. De meening der regeerinQi. Volgens de meening in de kringen der Spaansche regeering bevinden de roode troepen zich overal in den lande in een gunstige positie. Van alle zijden worden successen gemeld: de opmarsch naar Sa ragossa wordt voortgezet en 't dorp Bar bastra, vanwaar Huesca kan worden aan gevallen, is in handen van de regeerings troepen gevallen. Verder verwacht de re geering, dat Cordoba en Granada spoedig zullen vallen. De regeering heeft de lichtingen 1934 en 1935 in verschillende provincies on middellijk onder de wapenen geroepen. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de duik booten der regeering thans pogen de Straat van Gibraltar te blokkeeren om de opstandelingen te verhinderen hun troe pen van Marokko naar Spanje over te brengen. De toestand in sommige steden. Te Madrid en in den omtrek maakt de militie van bet volksfront zich meester van kloosters en paleizen, waarin scholen en openbare bibliotheken zullen worden ge vestigd. D'e buitgemaakte schatten zullen een plaats vinden in het Volkshuis te Ma drid. Talrijke andere gebouwen, een wees huis, een kazerne en een kerk werden ver woest. In Siguenza zijn de soldaten in het bisschoppelijk paleis binnengedrongen. In de brandkast vonden zij 1.200.000 peseta's die zij aan den gouverneur van Guadala jara ter hand hebben gesteld. Reizigers, die te Perpingnan uit Bar celona zijn aangekomen, deelen mede, dat de Gatalaansche regeering feitelijk toch niets meer te vertellen heeft. Een centraal gezag bestaat er niet meer. De plaatselijke bewindvoerders, commu nisten zoowel als anarchisten, oefenen een ónbeperkte macht uit. Kenmerkend is, dat in bijna geheel Ca- talonië de gemeentehuizen zijn verlaten. D'e plaatselijke autoriteiten zetelen in een of ander lokaal op de wijze van de Sovjets en decreteeren de ongelooflijkste maatre gelen. Het bolsjewisme viert er hoogtij. Vis- schers rijden in auto's door de straten en verdeelen hun vangst onder de 'bevolking tegen afgifte van bons. De boeren werken over het algemeen door, doc'h zij worden gedwongen om hun rund- en pluimvee en hun tarwe eveneens tegen bons af te leveren, die het stempel dragen van een of andere communistische anarchistische of syndicalistische orga nisatie. Dit bonnenstelsel 'heeft in enkele dagen een grooten omvang aangenomen. In Barcelona zelf heerscht nog steeds een vrij groote opwinding. Er wordt nog voortdurend geschoten. Van de kerken is alleen de kathedraal nog overeind gebleven. De levensmiddelen beginnen langzamer hand schaarsch te worden. Woensdagmorgen is bij de N.V. La Seda de Barcelona te Barcelona, een dochter maatschappij der N.V. Hollandsche Kunst zijde Industrie te Breda het werk her vat met alle arbeiders, te weten 800 man nelijke en 400 vrouwelijke. Ingevoerd is de 40-urige werkweek, ter wijl tevens tot een loonsverhooging van 15 werd overgegaan. De directie der fabriek te Barcelona heeft deze 1200 personen in dienst moe ten nemen. Het buitenland in den strijd betrokken. Uit documenten, die men na de gevech ten hiji Guadarrama op twee gesneuvelde leiders der Marxisten heeft gevonden, zou blijken, dat de Spaansche regeering van verscheidene buitenlandsche regeeringen steun heeft ontvangen. De radiozender te Sevilla kondigt aan dat foto's dezer docu menten aan alle regeeringen zullen wor den toegezonden om het haar mogelijk te maken haar conclusies daaruit te trekken. Renter bericht nit Tanger: Naar uit betrouwbare bron vernamen wordt, zijn in het vliegkamp te Tetoean drie nieuwe vliegtuigen aangekomen, waaronder een drie-motorig Junker-vliegtuig, Te Geuta arriveerden twee klein-model watervliegtuigen. NATION AAL-SOCIALISTISCHE RELLETJES TE WEENEN. Talrijke arrestaties. Er zijn een honderdtal nationaal-socia- listen gearresteerd in verband met de monstraties op 't heldenplein te Weenen. Eenige politie-agenten hebben kwetsuren opgeloopen. Een paar Hitleriaansche lei ders van Duitsche nationaliteit zijin gear- ïesteerd. De ministers, die deel namen aan een Olympische plechtigheid (de komst van den Olympischen fakkel) zijn heengegaan toen de demonstraties der nationaal-soci- alisten al te onstuimig werden. In goed geïnformeerde kringen verze kert men, dat de regeering krachtig zal optreden tegen de relletjesmakers op ge vaar af, dat het accoord met Duitschland er onder zou lijden. Het „Linzer Volksblatt", dat te Weenen uitkomt, en dat kort geleden machtiging tot verschijnen had verkregen, is opnieuw verboden. De Fransche premier naar Boekarest en Belgrado? Db Prawda weet uit Parijs te melden, dat de Fransche premier Blum het plan heeft om binnenkort officieele bezoeken te brengen aan Belgrado en Boekarest. Blum zou er groote waarde aan hechten om de betrekkingen met de Kleine En tente te versterken. Aanslag op een sneltrein. Er is een aanslag gepleegd op de spoorlijn bij het passeeren van den snel trein Porthou'Parijs, welke talrijke uit gewekenen uit Spanje vervoerde. Op het oogenblik, dat de trein ter hoogte van het dorp Lalande passeerde met een snelheid van 110 K.M. per uur, hoorde men een geweldig lawaai en zag men vonken spat ten. D'e trein vervolgde zijn weg niettemin zonder incidenten. Men ontdekte op de baan stukken oud ijzer en stelblokken. D'e gerechtelijke autoriteiten hebben een onderzoek gelast. Steeds meer bewapening. In antwoord op een vraag heeft de En- gelsch minister van marine, Hoare, in het Lagerhuis verklaard, dat de bouw van twee slagschepen, waartoe de regeering onlangs heeft besloten, zoo veel mogelijk bespoedigd zal worden. Men zal ze bin nen de bij het verdrag van Washington toegestane limiet, waarschijnlijk in Ja nuari 1937 op stapel zetten. De waarnemend secretaris van de Ame- rikaansche Marine, heeft aan de pers medegedeeld, dat niet de geringste twij fel bestaat, dat de Vereenigde Staten hei volgend jaar twee slagschepen op stapel zullen zetten. Korte Berichten. Abessynische rooversbenden hebben vanuit het struikgewas de Italiaansche garnizoens ten Zuiden van Addis Abeba aangevallen. Zij werden evenwel onmiddellijk terug geworpen en leden zware verliezen. ONDERNEMERSOVEREENKOMST VOOR HET BAKKERIJBEDRIJF. Minister vraagt advies inzake bindend verklaring. D'e Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft aan de vaste commis sie van den Ebonomischen Raad, inge steld bij koninklijk besluit van 28 Augus tus 1935, verzocht hem te willen advisee- ren over het nemen van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in ar tikel 2 van de wet op het algemeen ver bindend en onverhinderd verklaren van ondernemersovereenkomsten, ten aanzien van een door de Nederlandsche Bakkerij Stichting ter algemeen verbindend ver klaring voorgedragen ondernemersover eenkomst voor het bakkersbedrijf te Am sterdam. BEZORGDHEID VAN GRAAF DE MARCHANT. De heer de Marchant et d' Ansembourg, die een tijdlang de Duitsche nationaliteit bezat en die als N.S.B.-er zich met sterke politieke banden aan Duitschland gebon den gevoelt, heeft als lid van de Eerste Kamer tot den minister van justitie een aantal vragen gericht. Te Rolduc in Limburg wordt dit jaar weer een z.g. „Sociale Week" gehouden. Behalve een aantal leidende R.-K figu ren, ministers en oud-ministers, zal daar ook het woord worden gevoerd door een Duitscher, Pater Mückermann, die als zoovele geestelijken bij de Nazi's niet al te goed schijnt te staan aangeschreven. De heer de Marchant heeft nu aan den GU kunt met gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, Bonder dat Ge beseft, waar het U hapert i Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-caehet ter Inwendige zuivering De M.S.S.-cachots zullen Uw haperende spil s- vertering. Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen. Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cacheta Maken „Schoon Schip" Per 13 stuks in koker slechts 60 cent. Binnenland. De Eerste Kamer nam de wetsontwerpen inzake kosteloos procedeeren, het cre- diet voor werkverruiming en industrie financiering aan. Wat er bij de aanbesteding van de bacon- slachting is gebeurd. Buitenland. De toestand in Spanje onveranderd ern stig. Nationaal-socialistische relletjes in Wee nen. De Fransche premier naar Boekarest en Belgrado? minister gevraagd of deze het niet ge- wenscht acht aan bedoelden pater het spreken te verbieden en of hij er speciaal voor wil waken, dat in deze vergaderingen niets worde gezegd, dat een nadeeligen invloed zou kunnen oefenen op onze ver standhouding met het Duitsche Rijk en dat, indien dit laatste niet volkomen vast staat, de bijeenkomst worde verboden. Terwijl het orgaan van de N.S.B. de Nederlandsche regeering week aan week verdacht maakt, worden reeds bij voorbaat maatregelen gevraagd tegen iemand van wien men vreest, dat hij wel eens iets ten nadeele van de Duitsche regeering zou kunnen zeggen. ABNORMAAL GROOTE REGENVAL. Bijna het maximum bereikfl De regenval in Juli is dit jaar wel ab normaal groot, zegt het H d b 1Gemid deld valt er in deze zomermaand in ons land 73 m.m. hemelwater. Medio Juli was er al twee keer zooveel gevallen en van daag na een flinke bui van vanochtend wees de meter van het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te Amsterdam reeds

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1