ALS DE LIEFDE RIJPT Uit de Provincie. Kerknieuws ongeschikt zijn van enkele weggedeelten, geen gevolg worden gegeven. Met de wegsverbetering tusschen Koudekerks en Vlissingen werd intusschen in 1935 een aanvang gemaakt, terwijl de verbetering van den weg tusschen Westkapelle en Domburg in begin 1936 ter hand zou worden genomen. (Dit is intusschen ge schied en de weg wordt al bereden; ter wijl de N.V. concessie voor een autodienst op dezen weg aangevraagd heeft.) Het totaal der exploitatie-ontvangsten bedroeg 136222,38, dat der exploitatie-uit gaven f 48405,35, alzoo een nadeelig saldo van f 12182,97, komt bij voor 2 afgeloste obligatiën f2000, gaat af voor saldo der renterekening f 7,42%, blijft f 14175,54% nadeelig saldo. De exploitatie-uitgaven der autobussen waren f 27536,74, de ontvangsten f 31624,94%, alzoo een exploitatie-saldo van f 4088,20%, welk saldo voor afschrij ving bestemd zal worden. Bij het verlies op het trambedrijf ad f14175,54% komt nog i 1500 voor het pen sioenfonds, zoodat dit f 15675,54%, wordt met het saldo-verlies van vorige jaren ad f 114.591,65, komt tot f 130,267,19%. Belangrijke aanbesteding. Naar wij vernemen zal op 11 Augustus a.s. door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht in het openbaar worden aanbesteed bestek no. 1687 SS, het maken van grond- en spoorwerken met bijkomende werken ten behoeve van de spoorwegverhooging te V1 a k e. De uitvoering geschiedt voor rekening van het Rijk, terwijl de kosten begroot wor den op f 670.000, De onderdeelen van het werk bestaan in het wijzigen van station Kruinin- gen Ierseke en Vlake, maken van grondwerken en diverse spoorwerken. De belangrijkheid van deze werken moge blijken uit het feit, dat geleverd en ver werkt moeten worden 750.000 kub. Meter zand en ruim 8500 kub. Meter Beiersch graniet. In dit bestek is de bepaling op genomen, dat het laden en lossen van de zandtreinen uitsluitend in han denarbeid moet worden verricht Vragen over bemiddeling van de Arbeidsbeurs te Terneuzen. Het Tweede Kamerlid Kupera heeft aan den Minister van Sociale Zaken de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat het bemiddelen ten behoeve van ondernemin gen in het buitenland, waarin een arbeids conflict bestaat, gelijk de Arbeidsbeurs te Terneuzen doet, in strijd is met de kenne lijke bedoeling van de Arbeidsbemidde- lingswet 1930, in het bijzonder met de dui delijke woorden van artikel 6, eerste lid dezer wet? Is naar het oordeel van den minister de Arbeidsbeurs te Terneuzen ingericht op het bemiddelen van zeelieden? Is de wijze, waarop de directeur van de Arbeidsbeurs te Terneuzen de plaat sing van Nederlandsche arbeiders op Bel gische schepen bevordert, niet eerder te beschouwen als het aanwerven van onder kruipers dan het bonafide bemiddelen van arbeiders? Kan de minister ook mededeelen, of de arbeiders, die op bovengemelde wijze zijn geworven, daartoe gedwongen zijn onder de mededeeling, dat bij eventueels weige ring hun geen werkloozensteun meer zou worden verleend? Acht de minister het de taak van de Arbeidsbeurs te Terneuzen om, in strijd met de veiligheidsvoorschriften, geldende voor de Belgische koopvaardij, welke zijn ontleend aan de internationale overeen komsten en verdragen betreffende de vei ligheid op zee, het aanmonsteren van on bevaren personen voor Belgische schepen te bevorderen? Is de minister niet van oordeel, dat, ook al zou de Nederlandsche Arbeidsbemid- delingswet 1930 niet van toepassing zijn bij een buitenlandsch conflict, het niette min noodzakelijk is, dat de Nederlandsche Arbeidsbeurzen in dergelijke gevallen niet bemiddelen, omdat anders het vertrouwen in de wijze, waarop de arbeidsbemidde- lings-instellingen haar moeilijke taak ver vullen, ernstig wordt geschaad? Belgische stakers In Terneuzen. Een 12-tal leden van de bemanning van het in Terneuzen in lossing liggende Bel gische stoomschip Albertville, heeft 'het schip verlaten en is in staking gegaan. Zij zijn naar Antwerpen vertrokken. Het grootste gedeelte van het personeel is echter aan boord gebleven. Het vertrek van de Albertville is door dit feit niot aanstonds gewaarborgd. Momenteel wordt reeds nieuwe lading ingenomen. Waar schijnlijk zal men pogingen aanwenden om ten deele nieuwe bemanning aan te monsteren. De oogst In Zeeuwsch-Vlaanderen. Dé graanoogst in Zeeuwsch-Vlaanderen is dezer dagen aangevangen en brengt weer heel wat werkgelegenheid, ofschoon deze periode waarschijnlijk niet zoo lang zal duren als voorgaande jaren, daar het oogsten op de groote boerenbedrijven vrij wel algemeen met de machine geschiedt. Slechts de kleine landbouwers, die veelal met eigen gezinsleden werken, voeren dit nog in handenarbeid uit. Een en ander heeft den oogsttijd aanmerkelijk bekort en daardoor is ook de werkgelegenheid voor de landarbeiders ingekrompen. Momen teel worden zoowat alle werkloozen, die daarvoor eenigszins geschikt zijn, bij de oogstwerkzaamheden tewerk gesteld. Het binnenhalen van den aardappel oogst is ook reeds van korter duur daar dit ook veel met de machine gebeurt. Er blijven daarbij echter meer knollen in den bodem achter, die dan later door kinde ren worden uitgekapt. In vele gezinnen wordt hierdoor een groot gedeelte van den benoodigden voorraad voor de win termaanden opgehaald. Boogschutter mishandeld. Te Heikant in de grensgemeente Ste- kene werd de heer D. Merckx, die met pijl en boog op den schouder van een schieting huiswaarts keerde des nachts om twaalf uur door twee personen aan gerand en mishandeld. De getroffene heeft daarbij zware kneuzingen opgeloo- pen, terwijl een been op twee plaatsen gebroken werd. Kring van Burgerwachten „Z.-Beveiand". Uitslag van de Kring-selectieoefeningen gehouden op 25 Juli 1936 te Goes, Nisse, Kruiningen en Wemeldinge. Afdeeling I. Klasse V A B C Driewegen 230 Goes 231 243 249 's-Heerenhoek 211 Ierseke 241 Kloetinge 239 187 Kruiningen 263 Nisse 270 240 243 Ovezande 193 Waarde 241 209 Wemeldinge 248 225 194 Afdeeling II. Baarland 150 's-Gravenpolder 217 's-H. Hendrikskinderen I 242 184 Idem II 235 230 Kortgene 268 Behoudens wijziging kunnen de vet gedrukte korpsen in Vlissingen uitkomen. Aan de gevolgen overleden. In den afgeloopen nacht is in het zie kenhuis te Goes overleden het slacht offer van het auto-ongeval dat op 25 Juli 1.1. heeft plaats gehad nabij1 den overweg Wachtpost 21 nabij Rilland-Bath. Zooals men weet is het slachtoffer zekere M. S., wonende te 's Heer Arendskerke. Toen hij als bestuurder van een motorrijwiel den weg over wilde steken is hij op het midden van den weg. door een passeerende auto be stuurd door zekere V. uit Oud-Beijerland gegrepen en ongeveer een 20-tal meters meegesleurd. Het lijk is in beslag geno men. In vrijheid gesteld. G. R., kraandrijver te Vlissingen, die eenige dagen geleden in de bekend ge worden Vlissingsche affaire ter zake dief stal werd aangehouden en ter beschik king van de justitie werd gesteld is thans wederom in vrijheid gesteld. Middelburg. DeM. V. S. Nadat giste ren de eerste uittocht der Middelburgsche Vacantieschool door den regen moest wor den uitgesteld, kwamen hedenmorgen de ongeveer 280 kinderen, die voor de tocht jes naar duin en strand bij: de Middel burgsche Vacantieschool zijn ingeschre ven, op de Markt bijeen. De signaalafdeeling van Achilles stond gereed en met de 14 trommels zorgden de jongens voor een goede maat toen door een deel der stad naar de Loskade werd getrokken, waar de tram reeds stond te Barcelona en echoten op leder, die hen ln den weg kwam. Daar op deze wijze geen enkele waar borg meer bestond, dat het leven der vreemdelingen zou worden geëerbiedigd, besloot de Nederlandsche directie van La Seda de Barcelona te trachten het groot ste gedeelte der Nederlandsche employé's benevens alle vrouwen en kinderen in veiligheid te stellen, waarvoor de hulp der communistische overheid werd inge roepen. Onder bewaking van guardisten trok men in groepen met auto's langs binnen wegen en door droge rivierbeddingen naar de kust, waar een schip wachtte om de Nederlanders naar Frankrijk te brengen. Ook op deze vlucht naar de kust be leefde men nog angstige oogenblikken. Overal klonk geweer- en geschutsvuur, soms zeer nabij. Tot in de kleinste plaats jes toe werden kerken en kloosters plat gebrand. Enkele malen vond men midden in het veld de gruwelijk verminkte lijken van vermoorde rebellen. Het was dan ook een ware verademing toen men zich aan de kust kon inschepen. Slechts de Nederlandsche directeur en 7 Nederlandsche ingenieurs zijn bij de fabrieksgebouwen te Barcelona achter gebleven, teneinde te trachten te voor komen, dat de groote Nederlandsche kapi talen, welke in deze fabriek geïnvesteerd zijn, geheel verloren gaan. N.V. STOOMTRAM WALCHEREN. Aandeelhoudersvergadering te Koudekerks. Heden (Woensdag) middag hield de N.V. „Stoomtram Walcheren" haar alge- meene aandeelhoudersvergadering in het gebouw der N.V. te Koudekerke. In deze vergadering werd het jaarver slag over 1935 uitgebracht. De reeds lang in uitzicht gestelde „Ver- keersordening", waarbij het vervoer van personen en goederen door particuliere personen, een zekere beperking zou wor den opgelegd, liet ook in het afgeloopen jaaj op zich wachten. De gevolgen daar van bleven dan ook niet uit; steeds werd meer vervoer aan den dienst der N.V. ont trokken en het was, trots de nog groo- trre bezuiniging, waardoor aan drie be ambten ontslag werd gegeven en een be- teekenende verlaging der tarieven, niet mogelijk daarin verbetering te brengen. In het verslagjaar werden de loonen tweemaal verlaagd, zoodat reeds driemaal een verlaging werd toegepast, terwijl voor een vierde verlaging, ingaande 1936, mach tiging werd gevraagd en verkregen. Hoe wel nu en dan op een belangrijk massaal vervoer de hand kon worden gelegd, waren de betaalde vergoedingen, als ge volg van de groote concurrentie, weinig winstgevend. Het vervoer van suikerbie ten was in 1935 belangrijk grooter dan in 1934, doch door de lage vrachtprijzen was de opbrengst nauwelijks gelijk. Aan het voornemen om nagenoeg het geheele personenvervoer met autobussen te be werkstelligen, kon vanwege het daartoe Zo&'n voêfe ikicP oftreuv... krijgen velen wel eens lasl van onwel worden, "wagenziekte", hoofdpijn door de felle zon, de warmte of de drukte. Zorgt er daarom altijd voor "AKKERTJES" bij U te hebben. Die doen in zoo'n geval wonderen. Direct knap je daar weer van opl F E UIL LETON Uit het Engelsch. 54.) o— „Oude makker, oude makker", fluister de 'hij onwillekeurig en lei zijn beide han den op het werktuig. Slechts één ding kon de opgezweepte mannen en tierende vrouwen weerhouden: zijn schat te ver nielen namelijk ontzag voor hem. Maar ach, juist doordat hij hen de laatste we ken tot kalmte en bezinning had aange maand, en ongestoord voor zichzelf had doorgewerkt, was hij bij zijn makkers in een slechten reuk komen te staan. Jaoob Oldershaw was een eenzelvige figuur in het sociale leven in Leathergate. Doordat hij tot geen enkele vakbeweging behoorde, door zijn ineengeschrompelde misvormde gestalte, zijn ontwikkelde en kunstzinnige smaak, de bitsheid van zijn argument, was hij ongetwijfeld niet ge zien bij zijn medearbeiders. Echter had hij door zijn edelmoedige natuur, zijn trouwe hart, zijn meeleven in alles wat zijn makkers tr.>f, aller achting en ver trouwen gewonnen. Trouw was een'van de sterkst ontwikkelde karaktereigen schappen van Jacob Oldersnuw en au en zijn werk stempelden hem tot een werk man, zooals men misschien alleen vroe ger aantrof, die hun arbeid en hun werk tuigen om henzelf liefhadden. Maar het koste dan wat het wilde, zijn weefstoel moest hij zien te redden. Hij omklemde het weiktuig in bange vertwij feling, zijn oogen schoten vuur, zijn ge laat stond vertrokken achter zijn bril. Zijn lange, misgroeide armen omvatten angstig het houten geraamte, zijn volle lichaamsgewicht hing over de draden, zoodat deze braken. Zijn adem kwam moeilijk en onregelmatig, met oogeü vol angst blikte hij over zijn schouder, zoo als een dier, dat zich in doodsangst ver dedigt, of als een moederdier, dat haar jong in het leven ziet bedreigd. Plotseling werd de duisternis van de werkplaats verdreven door het licht van tallooze fakkels de roode gloed, die wraak en opstand beduidt. Het sobere in terieur van de werkplaats stond plots in het volle licht en duidelijk moeA van bui ten reeds te zien zijn de oude Ievenlooze weefstoel en het angst-vertrokken gelaat van den man, die deze omklemde. „Alleen over mijn lijk zullen ze hem kunnen bereiken," mompelde hij1. „Alleen over mijta, lijk zullen ze mijin dierbaren vriend kunnen belagen ha, ze mogen mijin bloed over den weefstoel laten stroomen, maar verlaten zal ik hem niet!" Hij' sprak zichzelf moed in om de woeste aanval van de tot razernij: gebrachte man nen, die met bloed-doorloopen oogen na derden en de slonzige, met slijk bespatte wijven, te trotseeren. Hiji hoorde hen nu niet alleen meer schreeuwen en tieren, doch kon ook verstaan wat ze zeiden, zoo dicht waren ze reeds genaderd. „Naar de fabriek! Naar de fabriek! Wij gaan zijtn machines aan stukken slaan! Ja, sla zijin machines kapot! Steek de ma gazijnen in brand!" schreeuwden de schelle stemmen van de ruwe stakers, ter wijl nu en dan een doordringende gil of een koudmakende lach van een vrouw er bovenuit snerpte; daar tusschen hoorde men het schreeuwen en huilen van kin deren. Het klonk als een brallend krijlgslied het bange krijlgslied, dat altijd en overal wraak en verwoesting heeft gebaard bij alle volken, door alle tijden. En dit is het kenmerkende van dit lied, dat het altijd aangevuurd werd door gillende vrouwen stemmen. Jacob vermande zich en klemde zich nog vaster aan zijn instrument. Nog een oogenblik en de razende menigte zou zijn vertrek binnenstormen. Hij hoorde reeds een geweldige slag tegen de hoofddeur, wachten <vm allen naar Koudekerke te brengen. Vandaar ging de tocht per voet naar het strand. Goes. De Goesche Wijkverpleging ont ving in het tweede kwartaal de volgende giften: 1 4 ƒ25,3 4 f 10,—4 4 f5, 1 4 f3,50, II 4 1 2,50, 2 4 f2— en 9 4 f 1,Samen f 119, Kloetinge. Op Donderdag 30 Juli ver gadert de Raad dezer gemeente. De agenda vermeldt o.a.: Aanbieding gemeenterekening en rekening Burgerlijk Armbestuur; voorstel tot verleenen van f 10 subsidie aan de plaatselijke geiten- fokvereeniging; voorstel om aan H. M. de Koningin ontheffing te vragen van de ver plichting om gemeentelijke ambten en be trekkingen aan te wijzen, welke slechts kunnen worden vervuld door militairen en gewezen militairen. Aanvaarding van de schenking van Witkams Geschenkenhuis, bestaande uit een 4-deelig tinnen rookstel. Vaststelling kohier Woonforenzenbelas- ting. Voorstel om aan het gemeente-gasbe drijf te Goes opdracht te geven tot verlen ging van het gasbuizennet langs de zuid zijde van den spoorweg onder toezegging van de vereischte garantie. Voorstel tot goedkeuring van het Ontwerp-Koninklijk Besluit tot overdracht in beheer en onder houd o.a. van gedeelten aan den Molen weg en het Steenen Pad. Bespreking van het ontwerp-raadsbesluit tot vaststelling van een rooilijn langs de Noordzijde van de Lewestraat. Door Witkams Geschenkenhuis te Goes werd de gemeente Kloetinge een 4- deelig tinnen rookstel aangeboden in ver band met het feit, dat voor de eerste maal dit artikel, voorzien van het gemeente wapen van Kloetinge, werd vervaardigd. Gevonden voorwerpen: 1 dames gla cé-handschoen, een zwarte alpinomuts, een leeren portemonnaie met inhoud en een vulpenhouder. (Belangeloos bericht.) Naar ons wordt gemeld, heeft de Ghr. Mondaccondeon-Vereen. „Inter Nos" alhier het voornemen, op Zaterdag 22 Augustus a.s. een zomermiddag te orga- niseeren. Reeds hebben verschillende spre kers en spreeksters, alsmede verschil lende jeugdvereenigingen, w.o. de dames- afdeeling Gymnastiek O.K.K. te Goes, hun medewerking toegezegd. Men zie voor meerdere bijzonderheden de eerstvolgen de weken de desbetreffende advertenties in dit blad. Krabbendijke. Maandagavond ontstond er een begin van brand in het pand, be woond door de arbeidersgezinnen van H. van Boven en P. Lobbezoo. Het bedden goed op zolder bij dhr v. B. bleek vlam te hebben gevat. De kinderen, die te bed la gen, werden in nachtgewaad in veiligheid gebracht. Met emmers water had men de vlammen spoedig gedoofd. Hansweert. Het Belgische sleepschip „Duo" is hier door den deurwaarder uit Kortgene aan den ketting gelegd. Borssele. Inbraak. Tijdens den kerkdienst is Zondag bij de weduwe v. S. ingebroken. Eënig geld wordt er ver mist. Door de politie wordt het onder zoek naar den dader met kracht voort gezet. Ovezand. Ongeluk met buta- g a s. Zondag plaatste het hoofd der R.-K. school te Ovezande een nieuwen ketel met buta-gas in zijn woning. Toen bleek, dat er niet genoeg druk was, wilde hij nazien, of hij den ketel wel goed afge sloten had. Hij was zoo onvoorzichtig een lucifer aan te steken, waarop plotse ling een vlam omhoog sloeg tot aan den zolder. Bij zijn poging om den ketel naai buiten te brengen stootte deze tegen een deurpost en viel op den grond. Met een bark trachtte de heer D'e W. den ketel naar buiten te trekken, waarop zijn klee- ren vlam vatten. Met moeite wist hij zelf de vlammen te dooven, daarbij werden de handen deerlijk gebrand. (Midd. Gt.) Koudekerke. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdagmiddag half 2 ure, ter behandeling van de volgende punten: Voorstel -B. en W. om aan H. M. de Koningin ontheffing te vragen van de bepaling, vervat in het capitulanten-reg- lement; idem om het onderhoud van het „Ter Hoogepad", den Lagenweg, den Steenheulweg, vanaf den Middelburg die schudde en rammelde, doch niet toe gaf. En op dat oogenblik, toen Jacob elk moment de laaiende revolutiestorm over zich heen verwachtte, keerde zich tot zijn groote verbazing de massa plotseling van het fabrieksgebouw af en ging terug. Het volgende oogenblik begreep de mis vormde wever reeds de reden van deze bijzondere uitkomst. Boven het geklak der klompen en de rauwe kreten der massa, klonk de snerpende kreet van een vrou wenstem uit, die Jacob antwoord gaf op zijn verbijsterende verrassing. „Wat willen jullie eigenlijk met de fa brieken?" vroeg de stem. „Kunnen de machines het helpen of hebben die ge bouwen misschien gevoel? En jullie heb ben de ruiten immers al kapot gegooid. Laten we nu naar het huis van den baas zelf gaan en hem er uit branden! Kom, laten we het huis van dien ouden vrek in brand steken! En de oude er zelf bijl Steek zijn huis in brand!'' „Ja, ja, laten we dat doen; het huis van Farren in brand!" schreeuwde er een en toen nog een. Een oorverdoovend hoongelach steeg op, die geen ruimte meer liet voor erbarming of vergeving. „Brand! D'e oude er uit", riep een derde. i Verstijfd van schrik stond Jacob in zijn werkplaats. De arbeiders meenden wat ze schen straatweg tot den Langenweg en den Langenweg, ten laste van de Ge meente te nemen; idem tot wijziging van de leges verordening; idem tot vaststelling eener verordening op de heffing van een vergoeding voor het verstrekken van in lichtingen of opgaven uit het bevolkings register; idem om hen te machtigen tot vernummering over te gaan van de wijken B, D en E; idem tot aankoop van oude straatklinkers en puin van de provincie; idem tot wijziging van de verordening betreffende de classificatie voor de hef fing der personeele belasting en tot ver laging van den grondslag paarden met 50 idem tot goedkeuring van de be grooting van het Burg. Armbestuur voor 1937 het door de Gemeente toe te ken nen subsidiebedrag wordt geraamd op f 6000). Aanbieding gemeenterekening 1935. Colijnsplaat. Maandagavond vergaderde alhier de afd. Goes e.o. van den Ned. Bond van Chr. Prot. P.T.T.-personeel „Door Plicht tot Recht". De voorzitter, dhr P. Dourleijn, sprak er zijn blijdschap over uit, dat Colijns plaat het voorrecht mag hebben de afdee ling te ontvangen, wat nog niet eerder is gebeurd. Allen werden verwelkomd, in het bijzonder de nieuwe leden uit Schouwen en Duivelend, waar het op een gehouden propagandatocht is mogen gelukken een 8-tal nieuwe leden voor den Bond te winnen. De „Beschrijvingsbrief Bondsraad 1936" werd besproken. Inzonderheid vroegen de aandacht de punten betreffende hulpper soneel, dat in aanmerking zou komen voor aanstelling en daar tevergeefs op wacht. Ook wat betreft de classificatie werd algemeen betreurd, dat de Regee ring is overgegaan tot het inlasschen der vierde-klasse-standplaatsenaftrek- waar door de laagst bezoldigde ambtenaren wor den getroffen. Dhr van Oosten bracht namens de "Schouwensche leden dank voor de goede ontvangst. De secretaris, dhr v. d. Weert ging voor in dankgebed. Aagtekerke. Dinsdagmiddag werd in de weide van den landbouwer G. d. V. een koe door 'het hemelvuur gedood. BELGISCHE LANDARBEIDERS. In het Belgische parlement werd dezer dagen medegedeeld, dat vele landarbeiders een loon hebben van f 0.600.75 per dag. Zij lijden bovendien, volgens den spreker onder een omvangrijke werkloosheid en ontvangen geen ondersteuning. Dientenge volge vervallen zij dikwijls tot smokkel- praktijken. Indien deze mededeelingen juist zijn, zegt de „Standaard", dan laat de toestand der Belgische landarbeiders wel veel te wenschen over. En dat, terwijl de land bouw van de devaluatie heet geprofiteerd ta hebben. Die niet-gesteunde landarbeiders komen ook niet voor in de Belgische werkloozen- statistiek, waarop men meermalen een beroep heeft gedaan. Ook hier blijkt weer, hoe uiterst voor zichtig men met vergelijkingen moet zijn. Zelfs al worden deze gemaakt door het Arbeidsbureau te Genève. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nigtevegt, G. J. Gal], cand. te Rotterdam. Te Domburg, F. G. H. Ni- colai te Jutphaas. Aangenomen naar Woerden, Jac, Tref fers te Sneek. Geref. Kerken. Beroepen te Harkstede, W. van Har- melen, cand. te 's Cravenhage. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Doesburg, P. H. van Mar- rum, cand. te Franeker. Alg. Synode der Nederl. Herv. Kerk. In de gisteren voortgezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Hervorm de Kerk heeft de heer F. A. v. d. Bosch, ouderling te Amsterdam, rapport uitge bracht over het voorstel van het classicaal bestuur van Haarlem met betrekking tot wijziging van enkele artikelen van het reglement op het hulppensioenfonds, idem van de algemeene weduwen- en weezen- zeiden; ze waren te ver reeds, dan dat ze nu nog naar verstandige woorden zou den luisteren. De verbitterde mannen en de uitgehongerde vrouwen waren door niets meer van hun snoode voornemens af te brengen. Jacob voelde het plots als rauwe realiteit, dat ze heen zouden gaan om hun ouden meester, die ze naar hun meening reeds te lang hadden gevreesd en gehoorzaamd, te vermoorden 1 „Het gaat om den patroon", fluisterde Jacob ontzet bij zichzelf. Eb toen sloeg hij nogmaals een blik op de weefstoel. Hij wist een kortere weg door een nauw gangetje, waardoor hij het huis van zijn patroon zou kunnen bereiken. Het zou die voortslenterende, ongeregelde men- schenmassa ongetwijfeld geruimen tijd kosten eer ze den voorkant van het ouderwetsohe, sombere huis hadden be reikt en dan nog zouden ze de zware voordeur moeten openbreken. Maar als het zoover gekomen was, wat dan? Jacob huiverde onwillekeurig en weer gingen zijn gedachten terug naar die ge lukkige, eenvoudige dagen van vroeger, toen de fabriek nog van veel bescheidener omvang was en hij en Richard Farren nog met jeugdige moed het leven tegen- blikten. En hij had slechts een minuut meer om te handelen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2