De Nederlanders te Barcelona. Handhaving Zondagswet. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje duurt nog steeds voort. Binnenland Drie maanden arbeid van het werkfonds. Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 28 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 60s JAARGANG ND. 253 (Jitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse summers 5 cent. Advcrtentiön SO cent por regel. Ingezonden mede-deellngen CO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter ol motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een onzer lezers in Zeeuwsch-Vlaan- deren schrijft ons over de ontheiliging van den Zondag, die in sommige streken schrikbarende afmetingen heeft aangeno men. In verband daarmede wijst 'hij er op, dat in sommige gemeenten, met name in den oogsttijd, niet slechts bij wijze van uitzondering, maar als regel des Zondags landarbeid wordt verricht. Geheele ploe gen arbeiders zijn des Zondags bezig het vlas recht te zetten, graan te maaien enz. Onze lezer vraagt nu: Is dit alles wer kelijk geoorloofd? En zoo niet, wordt het dan geen tijd, dat de plaatselijke Overheid al is het, dat zij zelf geen bezwaar heeft tegen Zondagsarbeid, die wetsovertreding tegengaat? Geantwoord kan worden, dat dergelijke arbeid inderdaad bij de wet verboden is. De bepalingen van de Zondagswet zijn, wat dit 'betreft, niet voor tweeërlei uitleg ging vatbaar. Bepaald is toch: „dat op Zondagen en op zoodanige godsdienstige feestdagen als door de kerk genootschappen van den Ghristelijken godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geen 'be roepsbezigheden zullen mogen verricht worden, welke den godsdienst zouden kun nen storen, maar dat in bet algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan in geval van noodzakelijk heid, als wanneer de plaatselijke regee ring daartoe schriftelijke toestemming zal geven". Nu zegt men wel, dat deze wet verou derd is en dat ze in dezen tijd niet meer kan worden toegepast, maar de wet is nog altijd ten volle van kracht en wat speciaal dit punt betreft, geeft de toepassing niet de minste moeilijkheid. Uit den aard der zaak heeft de plaats- selijke Overheid hier een taak. Niet de ge meenteraad, die zich op dit terrein niet kan bewegen, maar wel de burgemeester, als hoofd van de politie. Nu is het een feit, dat de bepalingen van de Zondagswet in vele gevallen uiterst slap worden toegepast. Minister de Wilde heeft, zooals bekend, reeds meer dan eens1 ingegrepen. Het is een treurig teeken dat zulks noo- dig is. Want waar moet het heen, als de Over heid publieke wetsovertreding oogluikend toelaat en weigert baar gezag te laten gelden? Van de Overheidspersonen mag wel in de eerste plaats worden verwacht, dat zij de vigeerende wetten zullen eerbiedigen. Ook de Zondagswet! MINDER GUNSTIGE DAG VOOR DE OPSTANDELINGEN. In het hoofdkwartier van den rebellen- generaal Mola werd Dinsdag toegegeven, dat de gevechten in de verschillende dee- len van Spanje gisteren over het alge meen geen bijzonder gunstig verloop voor de opstandige troepen hebben gehad. Vooral te San Sebastian, Oviedo, Sara- gossa, Toledo en Sevilla was een kleine achteruitgang te bespeuren. Men wees evenwel tegelijkertijd met nadruk erop, dat de strijd zich nog slechts in een be ginstadium bevindt, waarin tijdelijke in zinkingen weinig te beteekenen hebben. De beslissing zal in ieder ge val bij Madrid vallen, wat er in het overige Spanje ook mo ge gebeuren. Een offensief der regeerings- troepen. De Spaansche minister van binnen- landsche zaken heeft gisteren over den radiozender te Madrid aangekondigd, dat de regeeringstroepen thans een offensief van grooten omvang hebben ingezet om algeheel met de opstandelingen af te reke nen. Nu de ring om Madrid verbroken is, verwacht men een wellicht beslis sender! strijd om Saragossa. Er liggen daar tien regimenten der opstandelin gen, die men rekent tot de beste uit Spanje. Zij bezetten een strategisch gun stige stelling en zijn bovendien uitste kend gewapend. Saragossa is ook het eenige garnizoen in Spanje, dat met tanks is uitgerust. Reeds sedert de tweede helft van de vorige week hebben zich afdee- lingen regeeringstroepen uit Barcelona naar dit punt begeven en de laatste dagen zijn ook troepen uit Madrid derwaarts vertrokken. In het Noorden heeft de regeering een succes behaald door de inneming van de kazerne Loyola bij San Sebastian, die beschouwd werd als de haard van den opstand in de provincie Guipuzcoa, De officieren, die zich daar hadden ver schanst, zijn gevangen genomen en, naar de minister van binnenlandsche zaken voor de radio mededeelde, verzoenden de soldaten zich met de militie van het volksfront. Men vond een belangrijken voorraad oorlogsmateriaal. De voedselvoorziening van Madrid was den 26en Juli nog normaal; omtrent den staat van zaken na dien datum zijn geen betrouwbare berichten meer ontvangen. In het Noorden schijnt de roode militie een succes te hebben geboekt tegen de Carlisten, dat echter nog niet definitief schijnt te zijn. Een bericht uit Lissabon meldde gister avond laat, dat sedert den vorigen avond alle verbindingen tusschen Lissabon en Madrid verbroken waren. Gil Robles, de Spaansche katholieke leider, kwam met een Engelsch schip uit Boulogne te Lissabon aan en verklaarde daar enkele dagen te willen uitrusten. Naar Reuter verneemt is een compag nie guardia de Asalto erin geslaagd een munitiedepot der opstandelingen aan het front van Guadarrama in de lucht te doen vliegen. Het depot was door vliegtuigen ontdekt. De toestand te Barcelona verbetert da gelijks. Aan de plundering en daden van persoonlijke wraak, welke in de eerste dagen voorkwamen, is door den bewa kingsdienst van de regeering en de roode militie een einde gemaakt. In bijna ge heel Catalonië is het spoorwegverkeer hersteld. Ten Noorden van Tarragon zijn de regeeringstroepen opgerukt en men hoopte gisteren Huesca te bezetten. Gis teren zijn op het vliegveld te Barcelona vijf jachtvliegtuigen en een bommenwer per aangekomen, terwijl ook te Lerida vijf nieuwe toestellen zijn aangekomen, zoodat in totaal 15 toestellen gereed staan om Saragossa aan te vallen. Alle radiostations in Catalonië zijn thans in handen van de regeering. Het moeilijkst schijnt de positie van de opstandelingen in Oviedo, waar vijf tien-duizend aanhangers van de nationale beweging door roode arbeidersmilitie en troepenafdeelingen van de Madrileensche regeering zijn ingesloten. De nationale troepen liggen daar in een dal, terwijl de regeeringstroepen hun stel lingen in het gebergte hebben betrokken en vandaar de stad voortdurend onder vuur nemen. Wat de opstandelingen melden. Telegrammen uit Burgos, het hoofd kwartier van generaal Mola, maken mel ding van eenige overwinningen op de regeeringstroepen bevochten. Generaal Mola heeft verklaard, dat de inneming van Madrid nog slechts eeen kwestie van tijd was. D'e zender te Tetoean, die in handen der rebellen is, meldt, dat de voorhoede van het leger van generaal Mola den weerstand in Somossierra, ten noorden van Madrid, gebroken heeft en is opge rukt in de richting van Roble Gordo. Naar Reuter uit Madrid meldt, was het bericht van de vernietiging der rebellen in het Alcazar te Toledo voorbarig. Slechts enkelen gaven zich over; de ov- rigen verzetten zich nog in het in wendige van het paleis. ReuteT seint uit Gibraltar: Do Spaan sche torpedojager Ghurruca heeft draad loos medegedeeld, dat het schip gebrek aan voedsel krijgt. De Fransche hulp aan Spanje. Het staat thans vast, dat de Spaansche Volksfrontregeering wel degelijk den daadwerkelijken steun, in den vorm van vliegtuigen en munitie, aan de Fransche Volksfrontregeering heeft gevraagd. Deze is inderdaad geneigd geweest aan dit verzoek te voldoen. Het is thans gebleken, dat de radicaal- socialistische leden van het Volksfront zich er tegen hebben verzet en dat de so cialistische minister-president en de mi nisters bakzeil hebben moeten halen. ACCOORD IN DE ANTWERPSCHE ZEELIEDENSTAKING BEREIKT. In de gisternamiddag onder voorzitter schap van Minister Jaspar gehouden ver gadering, waaraan de vertegenwoordigers van de Antwerpsche reeders, alsmede de gedelegeerden van de Vereeniging van Zee-officieren en van den Belgischen Zee mansbond deelnamen, is men tot een accoond gekomen, dat een einde zal maken aan de Antwerpsche zeelieden staking. Op voorstel van Minister Jaspar kwam men overeen, de op 1 Maart en 1 Juni j.l. toegestane verhoogingen van onderschei denlijk 15 en 17.5 procent, te verhoogen tot 22.5 en 25 pet. D'eze voorstellen wer den door de patroons aangenomen op voorwaarde, dat 't werk op Vrijdag a.s. zal worden hervat. De gedelegeerden van de Officierenvereeniging en van den Bel gischen Zeemansbond zullen de voorstel len verdedigen in de vergaderingen der vereenigingen. Men neemt aan, dat ook de zeelieden met dit accoord genoegen zul len nemen. ABESSYNIëRS DOEN EEN AANVAL OP DE VERBINDING DESSIE— ADDIS ABEBA. ZIJ zouden 1000 man verloren hebben. Van Italiaansche zijde wordt gemeld: Troepen rebellen, die onder leiding staan van Averra Kassa, een zoon van Ras Kassa, hebben gepoogd de verbin ding tuschen Dessie en Addis Abeba te verbreken, door de Italiaansche garnizoe nen aan te vallen. De Italianen slaagden er in hen te verdrijven, waarbij de rebellen ongeveer 1000 man verloren. D'e omstreken van Harrar worden ge leidelijk door de Italiaansche troepen bezet de bevolking onderwerpt zich zonder te genstand te bieden. Nog meer bewapening. D'e munitiefabriek Camel Laird te Not tingham (Eng.) wordt omgebouwd voor de vervaardiging van geschut. D'e eerste honderd werklieden van da fabriek zijn naar Woolwich gegaan om in de werkplaatsen van de regeerings- arsenalen het vak te leeren. Men hoopt de fabriek over zes weken in werking te kunnen stellen en verwacht, dat enkele duizenden menschen hier te werk zullen kunnen worden gesteld. Gedurende den oorlog werd hier zwaar geschut vervaardigd én vele duizenden arbeidden er dag en nacht. Troebelen in Palestina duren voort. Bij het gevecht in de heuvels nabij Na bloes zijn drie Arabieren gedood en een gevangen genomen; de bende rebellen zou uit een honderdtal mannen bestaan. De luchtstrijdkrachten werken samen met een krachtige afdeeling militairen bij dit gevecht, dat nu reeds 12 uur duurt en dat het ernstigste is sedert het uitbreken der onlusten. Volgens een later bericht zijn in den strijd bij Nabloes 6 Arabieren gedood door mitrailleurvuur uit vliegmachines. Naar men meent zijn talrijke anderen gewond. De Britsche ministers blijven thuis. D'e Britsche ministers zullen hun vacan- tie in Engeland doorbrengen. Dit houdt verband met de omstandigheid dat de internationale vraagstukken gedu rende de maand Augustus beraadslaging van bet kabinet hoogstwaarschijnlijk noo- dig zullen maken. De Locarno-conferentie. Duitschland zal, naar men meent, de uitnoodiging aanvaarden tot deelneming aan de conferentie der vijf Locarno- mogendheden en Italië zal zulks zeer waarschijnlijk doen, aldus luiden de in formaties van de correspondenten van Reuter respectievelijk te Berlijn en Rome. Korte Berichten. In geheel Zuid-Engeland en deelen van de Midlands is het gisteren noodweer geweest. Te Seaton in Devonshire rukte de wind de daken van een garage en een woonhuis en de hooischelven vlogen als lucifers door de lucht. Er is veel schade aan de te veld staande gewassen aange richt. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat een leerling-parachute-springer, die niet durfde springen, een vliegtuig heeft doen verongelukken. Hij stond n.l. op den vleu gel, doch durfde zich niet omlaag te wer- pen, met het gevolg, dat de bestuurder de macht over het toestel verloor, zoodat het neerstortte. Dte vier inzittenden kwa men allen om bet leven. Nabij Ghartres is een bombarde mentsvliegtuig omlaag gestort. D'e vier inzittenden zijn om het leven gekomen. HULP AAN NEDERLANDERS TE MADRID. Ontzetting per vliegtuig op per schip van Valencia? Naar gemeld wordt, overweegt de regee ring na telefonische besprekingen met onzen tijdelijken zaakgelastigde te Madrid den vice-consul Schlosser, op welke wijze de Nederlanders te Madrid Spanje kun nen verlaten. De regeering zou bet liefst zien, dat onze landgenooten naar Valencia zouden kunnen worden vervoerd en van daar per Nederlandsch stoomschip naar het vaderland zouden kunnen vertrekken. Indien het laatste niet mogelijk blijkt, komt ernstig het plan in overweging, de F 36 naar Madrid te zenden, teneinde de aldaar aanwezige Nederlanders per vlieg tuig de reis naar Nederland te doen on dernemen. Overigens is het begrijpelijk, dat, gezien de situatie in Spanje, ook de Nederlandsche regeering bij haar dien aangaande te nemen maatregelen reke ning moet houden met de steeds wisse lende omstandigheden. In totaal 41 plannen voltooid, 121 In uitvoering en 261 In onderzoek. Ruim 69 millioen geblokkeerd. Uit het driemaandelij ksche overzicht van het Werkfonds, loopende over de periode van 16 Maart j.l. tot 15 Juni j.l., blijkt, dat in totaal reeds 41 plannen zijn uitgevoerd en voor de eerste of tweede maal opgeleverd. Het hiervoor geblokkeer de bedrag was in totaal 12.558.995,46, waarvan op de bouwplaats werd vertoond ruim 5% ton. Op 15 Juni waren er 121 plannen ge heel of gedeeltelijk in uitvoering, waar voor ruim 30 millioen gulden is toege staan. Het aantal arbeiders, dat bij deze plannen werk heeft of werk zal krijgen, bedraagt voor zoover thans kan worden berekend, in manweken uitgedrukt rond 415.000. Deze berekening heeft alleen be trekking op arbeiders werkzaam op de bouwplaats. Verder zijn er eenige plannen waar van de bestekken door bet Werkfonds zijn goedgekeurd. Het zijn er in totaal 28 tot een bedrag van rond f5.300.000. Wat de industriëele projecten betreft wordt meegedeeld, dat op 15 Maart j.l. nog 75 plannen in behandeling waren, terwijl in de periode 15 Maart15 Juni zeventig nieuwe plannen werden inge diend. Om verschillende redenen zijn 33 plannen afgewezen en 25 gedeponeerd, deels omdat de aanvragers het project introkken, deels omdat zij om andere rede nen geen verdere behandeling behoefden. In het geheel was tot en met 15 Juni ruim 69 millioen gulden voor het Werk fonds geblokkeerd. Er zijn thans bij het bureau 261 plannen aanhangig, welke nog gedeeltelijk moeten worden onder zocht Mocht tot het zenden van de F 36 wor den besloten, dan is het waarschijnlijk, dat de bemanning zal bestaan uit Evert van Dijk en Verhoef. GEBRUIK VAN 3 CENTS-BRIEF KAARTEN. Bijplakken voor interlocaal en internationaal verkeer. In verband met de verlaging van het locaal port worden de briefkaarten met een zegelafdruk van 3 cent met ingang van 1 Augustus vervangen door brief kaarten met een zegelafdruk van 2 cent. D'e in omloop zijnde briefkaarten van 3 cent verminderen hierdoor evenwel niet in waarde. Zij kunnen door het bijplak ken van frankeerzegels tot een waarde van 2 cent, of 4V2 cent in het interlocale- respectievelijk in het internationale ver keer worden gebruikt. Het zal voor velen, die briefkaarten van 3 cent in voorraad hebben, derhalve niet noodig zijn deze op het postkantoor in te wisselen, waartoe gedurende de maand Augustus gelegenheid bestaat. DUITSCH-NEDERLANDSCHE REIS- OVEREENKOMST. Nieuwe bepaling voor in Duitschland wonende Nederlanders. In aanvulling op reeds eerder gedane mededeelingen is een nieuwe deviezenbe- paling afgekondigd, waarin wordt vastge steld, dat Nederlanders, die in Duitsch land gedomicilieerd zijn of daar gewoon lijk verblijven, voortaan een maximum bedrag vau f 100 per maand en per per soon, ouder dan 6 jaar, kunnen aanvra gen om mee te nemen voor reizen naar Nederland. Zooals bekend is de normale gang van zaken, dat iemand, die naar het buiten land reist slechts 100 RM. mag meenemen. Voorts kan bij bijzondere gelegenheden, congressen enz. in Nederland te houden, de afgifte van deviezen voor reisdoelein den overwogen worden. Noorsche opdracht aan Amst. Droogdokmij. Bij de Amsterdamsche D'roogdok Maat schappij is gistermorgen 'het onge veer 8000 bruto register ton metende Noorsche tankschip „Polar Chief" aan gekomen. D'e A. D. M. beeft opdracht gekregen, dit schip in te richten tot traanschip voor de walvischvaadt, met welk omvangrijk werk ongeveer twee maanden gemoeid zullen zijn. Hoog Militair Gerechtshof. De Staatscourant van gisteravond be vat de benoeming van mr Ei. Jellinghaus, tot president van het Hoog Militair Ge rechtshof te 's-Graven'hage. Mr Jellinghaus is thans lid van dit college en president van het Gerechts hof te 's Gravenhage. Een geweigerde radiolezing over Mussolini. Het Tweede Kamerlid Westerman heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Handel, Nijverheid en Binnenland. Steun koolzaad oogst 1937. D'e Nederlanders in Spanje. Buitenland. Nog steeds burgeroorlog in Spanje. De Engelsche ministers blijven thuis. Accoord in de Antwerpsche zeeliedensta king bpreikt. Nog gevechten in Aibessynië. Scheepvaart de volgende schriftelijke vr£L- gen gesteld: Is het den minster bekend, dat de ra- dio-omroep-controlecommissie aan mr dr W. J. G. A. Nijgh toestemming geweigerd 'heeft om op 23 Juli j.l. voor de P.H.O.H.L een lezing te houden over de figuur van den Italiaanschen minister president Mussolini? Zijn de ministers bereid aan deze com missie mede te deelen, dat zij het oordeel van de commissie als zoude deze lezing waarin voor den huidigen Italiaanschen minister-president en het huidige Ita^ liaansche regeerstelsel waardeering wordt uitgesproken, zonder meer verboden be hoort te worden, niet deelen, te minder nu van de zijde der Nederlandsche Re geering door de zending van twee hoofd ambtenaren naar Rome getracht wordt de oude economische banden met Italië weder opnieuw aan te knoopen? Nederland in den Alpenrit. De K. N. A. G. meldt ons, dat het offi- cieele Ford-team van de N.V. Nederland sche Ford Automobielfabriek zal worden gevormd door de heeren J. Erens, G. Schade en A. van Strien, terwijl voorts individueel hebben ingeschreven de hee ren J, A. van Beeck Calkoen, G. Bakker Schut en E. Mutsaerts, allen op Lincoln Zephyr. Het is nog niet definitief vastge steld, wie als tweede bestuurders van deze zes deelnemers zullen fungeeren. Relaas van een der Nederland sche ingenieurs. Men beleefde angstige eogenblikken. Naar de directie der N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda mededeelt, is het haar ook gisteren niet gelukt ver binding te krijgen met de directie van de N.V. La Seda de Barcelona te Barce lona, zoodat de onzekerheid over den toe stand waarin deze Nederlandsche fabriek zich bevindt, blijft voortbestaan. Een der ingenieurs, welke de geëva cueerde vrouwen en kinderen der Neder landsche employé's begeleidde, heeft gis teren te Breda rapport uitgebracht Hieruit bleek, dat de Nederlanders te Barcelona eenige angstige dagen hebben doorgemaakt. De ellende te Barcelona begon Zondag 19 Juli, direct toen de eerste berichten omtrent een militairen opstand in som mige deelen van Spanje daar door drongen. Onmiddellijk vorderde de communisti sche overheid alle wapens op en werden huizen en fabrieken doorzocht. Ook bij de N.V. La Seda de Barcelona drong een wilde horde regeeringstroepen binnen en eischte de aanwezige wapens op. Het Nederlandsche personeel, dat zich in de fabriek verzameld had, beleefde eenige angstige uren, vooral door de tegenstrijdige bevelen, die gegeven werden. Zoo werd b.v. een Nederlandsch inge nieur door een guardist met de revolver in de hand, gedwongen tegen den muur te gaan staan met de handen omhoog. Toen vlak daarop een ander guardist den ingenieur beval den weg naar het maga zijn te wijzen en deze aan dit bevel wilde voldoen, schoot de eerste guardist op hem, gelukkig zonder hem te treffen. Na eenigen tijd trokken de guardisten weg, terwijl een wacht werd achtergela ten om de vreemdelingen te „bescher men". Maandag 20 en Dinsdag 21 Juli werd de toestand steeds erger. Overal in de stad klonk geweervuur, de lijken van menschen en dieren bleven op straat lig gen. Een georganiseerde bende stak systematisch alle kerken in brand en wierp er, wanneer de gebouwen in lich terlaaie stonden, eenige handbommen in, teneinde de mogelijkheid van blussching te voorkomen. Bepaald wanhopig werd de toestand toen op last der overheid de gevangenis sen werden geopend en het gespuis werd gewapend om aan de zijde der regeering tegen de rebellen te vechten. Gruwelijke tooneelen speelden zich af. Dronken bandieten trokken met het ge weer in den aanslag door de straten van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1