DE ZEES tweede blad AKKERTJES ALS DE LIEFDE RIJPT Wèg die Migraine! UtcU LscCie honig's kalfssoep Het conjunctuurverloop in Nederland. AKKER-CACHETS Uit de Provincie Zoeklichtjes. VAN DINSDAG 28 JULI 1936, Nr 252. Toeneming industrieele bedrijvigheid. De werkloosheid nog op een ongekend hoog niveau. De meeningen omtrent het conjunctuur- Vbrioop in Nederland loopen den laatsten tijd nog al erg uiteen. Vooral in de debat ten in ons parlement komt dit verschil sterk naar voren en treft men naast de meer gereserveerde en sombere uitlatin gen ook de meest optimistische aan. Het is daarom niet ondienstig, zegt de Maasbode, er op te wijzen, dat het conjunctuur overzicht van Nederland, dat ieder kwartaal door het Nederlandsch Economisch Instituut wordt samengesteld in overleg met het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage, er melding van maakt, dat de algemeene tendenz ook nu' weer in de richting van een tot staan komen vanhetin- krimpingsproces wijst. De industriëele bedrijvigheid nam, te oordeelen naar de invoersaldi van grond stoffen, een weinig toe. Deze langzame verbetering is reeds sedert ongeveer een jaar op te merken. Het vrij constante karakter der stijging kan, ondanks de mogelijkheid van voorraad vorming in verband met vrees voor devaluatie, prijs stijging op de internationale grondstof- fenmarkten, de politieke spanningen, e.d., toch wel als gunstig symptoom in reke ning worden gebracht. Aan den anderen kant staat evenwel de steeds toenemende werkloosheid, wel ke voor dezen tijd van het jaar een on geleend hoog niveau heeft bereikt. Nu is het wel mogelijk, dat bij de mo- menteele ontwikkeling de structureele werkloosheid van toenemende beteekenis wordt en de conjunctureele werkloosheid misschien zelfs een kleine verbetering vertoont. De werkloosheid geeft namelijk niet een volledig beeld van de werk gelegenheid, omdat tengevolge van de bevolkingsvermeerdering, een stijgende werkloosheid gepaard kan gaan met een vermeerdering van de werkgelegenheid. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor, in dien door rationalisatie de werkloosheid stijgt bij gelijkblijvende of toenemende werkgelegenheid. Hoe dit ook zij, het voortdurend aan groeiende leger van werkloozen beteekent eenerzijds een verdere daling der koop kracht, anderzijds een toenemende ver zwaring der overheidslasten. De toenemende invoer van grondstoffen, welke ook aan de totale invoercijfers een stijgende tendenz verleent, geschiedt voor een belangrijk deel ten behoeve van be paalde, door Regeeringssteun gestimuleer de bedrijfstakken (scheepsbouw, bruggen bouw, textielindustrie; Defensie). Het is nu opvallend, dat juist in deze bedrijfs takken de werkloosheid afnemend is, zoo dat de Overheidssteun dus duidelijk een toenemende koopkracht van bepaalde be volkingsgroepen tengevolge heeft. Ook de uitvoer vertoont nog geen paral lelisme met den gestegen invoer van grondstoffen. In relatieven zin, d.w.z. vergeleken met den stijgenden wereldhandel, is er zelfs een achteruitgang te constateeren. De momenteele situatie van stijgende prijzen van grondstoffen geeft aan het export- Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder Volgens recept van Apotheker Dumont FEUILLETON. Uit het Engelsch. 53.) o— Het Kerstfeest 'had eenige verlichting gebracht. De fabrieken van Farren wa ren de geheele maand December geslo ten geweest en eenzaam en verlaten ston den daar de immense gebouwen, naast het donkere kanaal. Alleen in de .kleine werkplaats, waar Jacob Oldershow zijn werk verrichtte, werd het geflikker van een eenzame petroleumlamp gezien. Want Jacob werkte voor zijn eigen ge not en ondanks de honger, die nu en dan aan zijn maag knaagde, was 'hij volmaakt gelukkig met zijn oude, houten kame raad. Hij ontwierp nog rustig nieuwe pa tionen en verbeterde oude en vond volle bevrediging in zijn arbeid. Maar als Jacob dan de straat opging, was plotseling 'heel zijn geluk weer ver dwenen. Met behulp van zijn eigen spaar- duiten en het huishoudentje van 'Martha Hay zou hij zich ongetwijfeld gemakke lijk door een langere periode van werk loosheid geslagen hebben als blijkbaar V''wacht werd. Wanneer hij in die som bere Decemberdagen dan ook honger leed probleem, zoolang de prijzen van fabri- j katen aan deze stijging geen deel hebben, een weinig gunstig karakter, omdat met het oog op de kleine marge tusschen kost prijs en verkoopsprijs en de reeds sterk doorgevoerde bezuinigingen de meerdere uitgaven voor grondstoffen geheel of ge deeltelijk opgevangen moeten worden in de loonsom. Aan den anderen kant bieden de grond- stof-produceerende landen tengevolge van de gunstige conjunctuur gelegenheid tot vergrooting der invoeren, hetgeen voor onzen export wellicht van beteekenis kan worden, vooral indien de afzet van onze producten zich meer naar die markten richt. De prijsbeweging in het binnenland in de laatste maanden was van dien aard, dat een vergrooting der divergentie met het prijsniveau van de landen met ge» depreciëerde valuta, welke aan het ein de van het vorige jaar inderdaad heeft gedreigd, voorloopig niet is te vreezen, vooral met het oog op de langzame prijs stijging in die landen. De algemeene indruk, welken een nauw keurig onderzoek der gegevens oplevert, geeft blijk van een nog belangrijke mate van onzekerheid van den geheelen toe»- stand, en een nog zwaren druk der de pressie,.al is het verheugend, dat de voor eenige maanden geconstateerde tendenzen tot stabilisatie zich in het algemeen be stendigen en voortzetten. GEVAARLIJKE BOCHTEN IN HOOFDVERKEERSWEGEN. Gebleken is, dat in de rijksverkeerswe gen, welke werden verbeterd vóórdat de scherpere bepalingen omtrent de verkan- ting in bogen van kracht werden (circu laire Ministerie van Waterstaat No. 7 1931) bochten aanwezig zijn, welke onder de huidige bepalingen van een verkanting zouden moeten zijn voorzien. Als voorbeeld moge worden genoemd de bocht in den betonweg beoosten Krui- n i n g e n in den Rijksplan weg No. 58 van Bergen op Zoom naar Mid delburg en Vlissingen. Juist op deze gereconstrueerde en nieu we wegen, waar overigens zonder 'bezwa ren, rekening houdende met de verkeers omstandigheden, met flinke snelheid kan worden gereden, vormen de niet op snel heid ingerichte bochten, waar de ton- rondte of het dakprofiel van de aanslui tende rechte wegvakken gewoon doorloopt, bijzondere gevaarspunten voor het weg verkeer, omdat men er niet op bedacht is, dat dergelijke wegen niet aan moderne verkeersbehoeften voldoen. Aan een moderniseering van bedoelde bochten zal op den duur, ook al zijn daar aan betrekkelijk hooge kosten verbonden, niet kunnen worden ontkomen. Aangezien de K. N. A. G. verneemt, dat in afwachting daarvan het alle aanbeve ling verdient bet motorverkeer voor deze gevaarlijke plaatsen te waarschuwen, en daarvoor een passende waarschuwing aan één zijde van de bocht, n.l. ten behoe ve van het verkeer, dat de buitenbooht moet berijden, noodig zou zijn, heeft zij zich met een adres in 'bovenaangegeven zin tot den Minister van Waterstaat ge wend. DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN. Wij willen niet vooruitloopen op het ongetwijfeld nauwkeurig onderzoek, dat politie en justitie in deze betreurenswaar dige zaak zonder aanzien des persoons instellen en hebben waarlijk geen be hoefte aan de feiten, die al droevig zijn, nog sensationeele geruchten toe te voe gen. Waar wij wél op willen wijzen is, dat men te Vlissingen het knoeien zoo gemak kelijk heeft gemaakt. Aan toezicht en con trole schijnt het ten eenenmale ontbroken te hebben. Men heeft blijkbaar in blind vertrouwen geleefd. De sleutel van de bewaarplaats van de goederen van het crisis-comité was niet in het bezit van het verantwoordelijke be stuurslid van dit comité. Uit de bussen kon gemakkelijk geld ge licht worden. D'eze bussen bleven boven dien één maand, soms twee maanden bij den collectant thuis. Zoo heeft men de kwam het doordat hij zijn boterham of middagmaal 'had weggegeven aan de ma gere en verkleumde kinderen, -die in lan ge slierten reeds door Leathergate's stra ten begonnen te zwerven. Zij' stonden in groepjes voor 'den bakkerswinkel en sno ven 'begeerig de heerlijke geur van het versch gebakken (brood op of ze ver zamelden zich voor de hei-verlichte spie gelruiten van de speelgoedwinkels en ke ken met hunkerenden 'blik naar de uit gestalde heerlijkheden en naar den zacht- brandenden kerstboom, en bedachten met smart, dat al dat moois dit jaar niet voor hen bestemd was. In die dagen voor en na Kerstmis, toen de menschen geen geld meer hadden 'om een kerstgans te koopen en de aanlokkelijke dingen in de winkels onaangeroerd bleven, 'begonnen de echtgenooten van de hongerige vrou wen en de vaders van de om brood schreeuwende kindlft-en iets anders te doen 'dan mompelen en mopperen; drei gende gezichten en gebalde vuisten wer den er gezien, vooral in de omgeving van bet kanaal en van de winkels, die wei gerden de werklooze arbeiders nog meer crediet te verleenen. De iloonen waren famejlijk goed ge weest, maar nu er niet meer verdiend werd, was het geld spoedig opgeraakt. Ten laatste had de heer Farren zijn werkvolk eens bijeengeroepen en hen collectanten al heel sterk in de verzoeking gebracht om te stelen. Dit is nu helaas gebeurd. Maar hoe staat bet in andere plaatsen? Zijn daar maatregelen genomen door de commissies voor samenwerking of hoe ze ook heeten mogen dat zooveel mogelijk geregelde bijdragen tegen inleve ring van 'bonnen worden opgehaald? En als de collectebus voor enkele gevallen on misbaar is moet deze dan d i r e c t na het collecteeren bij den penningmeester wor den ingeleverd? Verwisselt men de wijken wel eens? Ziedaar enkele vragen, waarmee men wellicht bier en daar nog eenige winst kan doen. Geen stroom. Zooals wij gisteren reeds meldden, beeft een groot deel van de middengroep (Mid delburg, N.- en Z.-B'eveland en bet plat teland van Walcheren) gistermiddag (gedurende 1 Yt a lYi uur zonder electrischen stroom gezeten. De oorzaak daarvan is, dat een der monteurs der P.Z.E.M. in bet gebouw aan den Poelen- dalesingel te Middelburg een verkeerde handeling had verricht. Daardoor was kortsluiting ontstaan. Indijking der Scheldeschorren. Op 1 Aug. a.s. zal te Ossendrecht een vergadering worden gehouden van Pol derbesturen en Ingelanden uit de gemeen ten Rilland-Bath, Bergen op Zoom, Woensdrecht, Putte, Huybergen en Os sendrecht, waar de plannen zullen be sproken worden voor eventueele indijking der Scheldeschorren. Middelburg. Tentoonstelling „Flor a". Van 12 tot en met 20 Augus tus wordt alhier de eerste Zeeuwsche bloe mententoonstelling „Flora" georganiseerd. Niet alleen kamerplanten, afgesneden bloemen, bindwerk en buitenplanten zul len aanwezig zijn, ook de bollenhandel zal vertegenwoordigd zijn, terwijl ook voor den liefhebber de gelegenheid bestaat zich van de nieuwere variëteiten van fruit op de hoogte te stellen. Ook inzendingen van gereedschappen, sproeiwerktuigen en be strijdingsmiddelen zullen aanwezig zijn. Tegelijkertijd organiseert de tuinbouw- c om missie van de Z. L. M. een tentoon stelling, gewijd aan plantenziekten. D'eze tentoonstelling kon tot stand ko men dank zij de medewerking van het personeel der tuinbonwcursussen, enkele Walchersche kweekers, de veiling Mid delburg en de tuinbouwvereeniging „Het Gentrum" te Middelburg. De Plantenziektenkundige Dienst zal ook aanwezig zijn. >Een stadgenoote uit Spanje gevlucht. Onder de vluchtelingen, die Barcelona en omgeving ontvlucht zijn, bevond zich ook een stad genoote, die gelukkig Zondag gezond en wel in bet ouderlijk buis is terug ge keerd, en die wij Maandagavond in den kring van haar familie aantroffen. Onze jeugdige stadgenoote verliet ver leden jaar Walcheren en trok naar bet Zuiden om bij een Nederlandsche familie in Prat de Llobregat, een fabrieksplaats vlak bij Barcelona, de zorg voor de kin deren op zich te nemen. Het was de laatste maanden in de om geving van Barcelona reeds onrustig en stakingen zoowel in de stad als in de om geving en ook in Prat de Llobregat waren aan de orde van den dag. Toen bet spook van den 'burgeroorlog al meer en meer naderde, vertoefde onze stadgenoote met de familie te San Pol de Mar, een 'badplaats op ongeveer 1K uur autorijden van Barcelona. Men merkte daar niet direct wat er op dien betrekkelijk korten afstand plaats vond, alleen zag men langs de groote ver keerswegen wel telkens met gewapende mannen bezette vrachtauto's passeeren en kwamen er geruchten over moeilijkheden in de stad, maar post kwam niet door en onze stadgenoote had in vrij langen tijd niets van thuis gehoord, terwijl ook omge keerd haar brieven niet te Middelburg arriveerden. Het was Donderdagavond toen onver wacht een met eenige ruw uitziende aan de huidige regeering getrouwe mannen, alle met geladen geweren, bezette vracht auto verscheen. De familie, 'bestaande uit mevrouw, de vier kinderen en onze zegs vrouwe, kreeg den raad mee te gaan, De heer des huizes was na het laatste week end naar de fabriek terug gekeerd. Er werd baast geen tijd gegeven wat bagage bijeen te brengen en voort ging het langs den bergweg, af en toe vlak langs de diep liggende zee, en met het groote gevaar te genstanders te ontmoeten, die het verder trekken zouden verhinderen. Men bereikte Barcelona. Maar hoe droe vig zag die tweede stad van Spanje er uit. Alom ruïnes, alom barricades, en op vele plaatsen lijken, maar stil op straat, want niemand durfde zich buiten begeven, van wege het gevaar neergeschoten te worden. Het doel was het Nederlandsche consu laat te bereiken, maar het lukte den be stuurder niet een weg door de ruïnes en barricades daarheen te vinden. Men be sloot door te rijden naar Prat de Llobegat. Hier vertoefde men maar kort, doch onze stadgenoote had gelegenheid wat kleeren, speciaal van de kinderen, bijeen te halen. Een andere chauffeur zou den weg naar het consulaat wel vinden en terug ging het naar de millioenenstad, waar thans zoo veel verwoesting en ellende is aange richt. Thans gelukte het na een omweg het consulaat te vinden. Hier had o.a. zich ook de heer des hui zes in veiligheid kunnen stellen. Het weer zien zou echter maar kort zijn, want de vrouwen en kinderen dienden weg te vluchten uit dezen poel van woestheid, doodsgevaar en dreigende honger, nu ook alle transport gestaakt en aanvoer van le vensmiddelen afgesloten was. Men moest naar de kust, want daar lag 'n Nederland sche vrachtboot te wachten op de vluchte lingen en het ging dus op de 'haven af. Hier moesten de mannen, die begrepen op hun post te moeten blijven, afscheid nemen van vrouw en kinderen. Dit viel verre van gemakkelijk. Onze stadgenoote was zeer verheugd dat zij na al de doorgestane angst voor bom men en kogels, tegen het aanbreken van den morgen aan boord was van een eigen schip. Hoe eigenaardig was het na den nach- telijken rit met de ongunstig uitziende Spanjaarden, hier te zijn bij uitsluitend landgenooten. Hoe typisch klonk het Rot- terdamsch accent in de stem der mannen van de Olympiade, die ook gevluöht wa ren. Hoe gaarne nam men het weinige gerief, dat de boot bracht voor lief, te meer omdat de kapitein en zijn kleine be manning alles deden om hulp te verleenen Na ongeveer 15 uur varen kwam men in een klein Fransch kustplaatsje aan. Van de kustplaats ging het af op Parijs en van daaruit kwam onze stadgenoote met de familie Zaterdagavond te Den Haag aan. Het leed was geleden, de kin deren, waaronder één van enkele maanden hebben wel vroeg kennis gemaakt met een burgeroorlog. Goes. De Gymnastiekvereen. „O. K. K." is voornemens morgen(Woensdag)avond in samenwerking met het Tamboers- en Pijperscorps „Excelsior" een marsch door de stad te maken, waaraan verbonden een gymnastiekdemonstratie op de Groote Markt. Een en ander ter gelegenheid van bet 30-jarig bestaan van de Chr. Gymna stiekvereen. „O. K. K." alhier. Kapelle. Aan de eebtgenoote van den voorz. van het fanfarekorps „Ons Genoe gen", mevr. H. BlokMarcusse, werd door dit korps een serenade gebracht, omdat deze haar 70sten jaardag mocht vieren. De vice-voorzitter, dhr M. Glas Jz., wenschte mevr. BlokMarcusse van gan- scher harte ook mede namens het korps geluk met dezen dag. Ook de voorzitter, aan wien „Ons Genoegen" zulk een emi nente kracht heeft, werd eveneens gefeli citeerd. Ter eere van de jarige werd door het dorp de H. BlokMarcusse-marsch ge speeld. Er was veel belangstelling. Ik ontving een exemplaar van de sta tuten en het huishoudelijk reglement van de Christelijke Nederlandsche Wandel sport-Organisatie (C.N.W.O.) Is dat zoo vroeg ik me zelf af nu wel noodig? Is er nu werkelijk be hoefte aaün een dergelijke organisatie? Kan nu althans op dit gebied niet wor den volstaan met neutrale clubs? En zal een vereeniging als deze niet voortdurend worden aangewezen als een bewijs van de zucht tot versplintering en verscheu ring van de volkseenheid? Dat was mijn eerste indruk. Bij eenig nadenken moest ik echter toe geven, dat een organisatie als deze toch wel waarlijk bestaansrecht heeft. Het is zóó geworden in ons Christelijk Nederland, dat zelfs de wandelsport ge leid wordt in on-Christelijke banen. Ook voor deze sport wordt al meer bij voor keur de Zondag gebezigd. De Zondag wordt al meer een train-dag. En zoo komen de liefhebbers van de wandelsport voor de keus: óf zich van dit gebied terug te trekken, óf zich af zonderlijk te organiseeren. Men is begonnen met het laatste te doen. En naar ik geloof met recht. Wie er meer van wil weten wende zich tot den secretaris N. van Dalen, Hooftstraat 68d, Dordrecht. OPMERKER. Vrouwenpolder. Gemeenteraad. Maandagmiddag vergaderde de Gemeen teraad. Afwezig met kennisgeving dhr M. Arendse. De voorzitter wenschte den heer Duvekot geluk met zijn herstel. Uit de ingekomen stukken bleek dat de rekening over 1934 is goedgekeurd. Door den minister van Sociale Zaken is het bedrag voor het werkloosheidssubsi- diefonds over 1935 definitief vastgesteld op f 534. De gemeente Vlissingen vroeg medewerking tot bet in het leven roepen van een regeling voor het autoverhuurbe drijf. Voor kennisgeving aangenomen. De gemeenterekening over 1935 werd aangeboden, aanwijzende voor den gewo nen dienst f 24.354,57 in ontv., f 24.456,51 in uitgaaf en een nadeelig saldo van f 101,94, voor den kapitaaldienst in ont vang f 624, in uitgaaf f 124, en een 'batig slot van f 500. De voorzitter deelde mede, dat het nadeelig slot van den gewonen dienst is te danken aan mindere op brengst der belastingen. Een commissie voor onderzoek werd aangewezen. Vervol gens werd de door B. en W. voor 1937 opgemaakte gemeentebegrooting aangebo den aanwijzende voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf f23.622,84 en voor den kapitaaldienst in ontv. en uitg. f 500. Besloten werd tot vaststelling van bet kohier Baatbelasting nr 1, (Schellachsche weg) voor 1936 met een totaal bedrag van ruim f 167, en het kohier Baatbelasting nr 2 (Langeweg) voor 1936 met een to taal bedrag van ruim f 213. Nabespreking werd m.a.st. beslaten aan H. M. de Koningin ontheffing te vra gen van de verplichting een capitulanten- verordening vast te stellen, aangezien daarvoor in deze gemeente geen betrek kingen in aanmerking komen. Na bespre king van het verzoek van het Bestuur der Vereen, voor L.O. op Geref. Grondslag te Gapinge om een uitkeering te mogen ontvangen van 80 pet. van de in 1921 vol gens de L.O.-wet '20 geschatte waarde der terreinen en schoollokalen dier Vereen., stellen B. en W. voor aan genoemd Be stuur een uitkeering in eens te doen tot een bedrag van f 7168, en voor het dekken van deze uitgaaf een geldleening te slui ten. Op een vraag of de gemeente ver plicht is deze uitkeering toe te staan en of zoowel de school als de gemeente daar van voordeel zullen hebben, antwoordde de voorzitter, dat zoo een schoolbestuur de aanvrage tot het do'en van deze uitkee- ring vóór 1 Aug. a.s. doet, de gemeente l het verzoek moet inwilligen en dat het naar zijn meening in beider belang is, Ingezonden Mededeeling. aangeboden het werk te hervatten voor een lager loon. Maar als met één stem hadden de verwaarloosde en hongerige menschen hun „Neen, dat nóóitlaten hooren, waarop Farren opdracht gege ven had de fabriekspoorten opnieuw te sluiten en de om 'brood schreeuwende massa buiten te laten staan. Zij hadden als één man geweigerd de voorwaarden van hun patroon te aanvaarden en als een loopend vuurtje was het gerucht door de stad gegaan, dat Farren een uitslui ting had geproclameerd. In de laatste dagen van het zich daar heen spoedende jaar kwam 'het allengs tot een formeele uitbarsting. Eerst werd er een zware steen geworpen door het venster van een juwelierswinkel, toen een onbeheerd staande auto voor het 'huis van den heer Farren totaal vernield en dit scheen het sein te zijn tot de algemeene opstand. Zooals kijvende menschen, wanneer zij in een toestand van razernij kunnen geraken, zoo was het ook Ibij de arbeiders van Leat'hergate. Door deze voorvallen werd in hunne harten al de hartstócht en 'haat ontketend, waarvan men zou vermoeden dat de eeuwenlange beschaving ze zou hebben uitgebannen, doch die in werkelijkheid slechts sluime ren, om dan in zulke tijden weer met groote felheid uit te 'breken. En het (barstte aan alle kanten los. Geen venster van de groote fabrieken was meer heel gebleven en door de zoo ontstane openingen speelde de 'koude De cemberwind en zong een klagelijk lied tusschen de leegstaande machines. Het gerinkel van stukvallend glas was niet van de luc'ht. De vlammen stegen avond na avond in de duisternis op en des mor gens vond men dam weer een tooneel van half verbrande en 'bedorven balen wol in de opslagplaatsen van Farren. En een ieder wachtte in angstige spanning wat de komende nacht weer aan ellende en verwoesting brengen zoude. Maar men gevoelde 't allerergste moest nog komen. En het kwam ooktwee avonden na Kerstfeest, het feest van vrede op aar de en verbroedering tusschen de men schen onderling. Toen de korte namiddag reeds verdon kerde tot schemerduister, lei Jacob zijn werk neer; hij gevoelde zich onbevredigd en onbehagelijk. Den geheelen dag had hij geworsteld met een ontwerp, dat hij nog steeds niet naar genoegen kon klaar krijgen. Het gevoel van den kunstenaar, wanneer hij het plan, dat zich bij hem heeft gerijpt, niet kan ten uitvoer bren gen, bekroop ook Jacob op dit oogenblik. Hij ontstak de lamp en stofte de ouder- wetsohe handweefstoel eens, voor hij op nieuw begon. Zijn magere vingers streel den liefkoozend het door den ouderdom bruingepolijste bout. Hij ademde zwaar. Toen zette bij bet sehietspoer weer in be weging en boog zich over tot zijn arbeid. De klok op het stille fabrieksplein sloeg vijf slagen met heldere, door de ledige ruimte weerklinkende slagen en plots was bet Jacob, of hoorde 'hij in die slagen een voorspelling van naderend onheil. Zijn adem stokte, hij hief zijn hoofd op, zette de schietspoel stil en stond half op van zijn bank. Hij luisterde met in gehouden adem en greep onwillekeurig zijn weefstoel met bevende hand vast. En nader en nader, rechtstreeks op het ver laten staande gebouw af, kwam het luide, ruwe, oorverdoovende getier dat maar een ding kon beteekenen. Aan de andere zijde van de hooge steenen muren en de geslo ten hekken, naderden de wevers en spin ners van Farren's fabrieken, om hun bruisende haat te koelen op den meester, dien zij nimmer om zijn goedheid of zijn vriendelijkheid hadden bemind. Met zijn eene hand doofde Jacob de lamp, opdat deze de aandacht van de wraak-koesterende stakers niet zou trek ken. Met de andere hand klemde hij zich vast aan de zwijgende weefstoel, die hem in dit moment van angst en vertwijfeling een levende vriend scheen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5