EERSTE BLAD DINSDAG 28 JULI 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 60s JAARGANG No. 2552 Telefoonnummer 11, Een valsche Messias. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje woedde gisteren vooral in het Zuiden. 0^ Ü8UVVS Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes ea Vlissingen i 0,20. Losse nummers 5 cent, Advortontiön 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 80 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.7-5, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.35. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Op het optreden van den nieuwen we reldleeraar in het Sterkamp te 'Ommen, hebben wij; reeds de vorige week door overname van een artikelje uit de „N. Pr. Gr. Crt." de aandaoht gevestigd. Uit alle oorden van de wereld komen daar de menschen bijeen om te luisteren naar den nieuwen Messias, die de wereld zal verlossen. Daar zijn de Nederlanders, waarbij' het vrouwelijk geslacht sterk in de meerder heid is, maar ook Britsch-Indiërs, Oos terlingen, Noren, Zweden, IJslanders, Zwitsers, Belgen, Franschen, Duitschers en EngeLschen. Een bonte menigte dus. En het zijn niet de eenvoudige menschen, die daar samen komen, maar de mannen en vrouwen van het intellect, o.a. profes soren met 'klinkende namen, luisteren vol spanning naar de woorden van wijsheid, die komen uit den mond van den z.g. wereldleeraar Krishnamurti. Hij wordt, zooals men weet, op aan wijzing van Annie (Bessant, leidster van de „Orde van de Ster in 't Oosten" be schouwd als den man, die de verlossing der wereld tot stand zal brengen. Annie Bessant 'beeft van hem gepro feteerd, dat God zich in 'hem zal open baren, zooals weleer in Christus, dat door hem de wereldproblemen zullen worden opgelost en dat de volken hem als den Messias zullen erkennen. Een valsche Messias dus, door het Vaderland", een van onze toonaangevende liberale bladen begroet als „een Koning onder de menschen, door de genade van het Leven en de Waarheid, van wien verwacht wordt, dat 'hij in veler hart een duurzame zon zal doen opgaan." Uit de breede verslagen, die het „Va derland" nog wel onder Kerknieuws! over het optreden van dezen wereld leeraar geeft, laten wij hier enkele bij zonderheden volgen. 't Begon met een kleine teleurstelling. Zaterdagavond zou er in het kamp een groot kampvuur zijn, maar toen alles ge reed was om het vuur te ontsteken, werd de menigte door den regen genoodzaakt in de groote tent een onderkomen te zoe ken. De hoop, dat Krishnamurti „het ge mis der vuurvreugde door een enkel heils- woordje zou vergoeden", bleek ijdel; de luidspreker bracht de mare, dat hij zich niet zou laten zien. Ook de met zooveel spanning tegemoet geziene eerste toespraak, beantwoordde niet geheel aan de verwachtingen. De toespraak droeg eenigszins de kenteeke- nen van vermoeidheid en de verslaggever verklaarde het „nieuwe" nog onvolkomen te hebben kunnen aanvoelen. Toch was het wel hoogst belangrijk wat Krishnamurti leerde. Hij kwam te spreken over Indivi dualiteit, waarmee hij bedoelt het omgekeerde van Ik-zucht en Ik-verple- ging. „Van dien achtergrond van schier elk menschenleven met zijn vrees, con ventie, dogma, wil hij juist bevrijden, en het van alle belemmering vrije leven brengen, dat een leven is zonder behoef ten, vol van vreugde en schoonheid en daarom vol van waarheid en van God." Den tweeden dag echter de „Vader- land"-correspondent constateert het met vreugde, was de leeraar heel wat beter op dreef, en daarom laten we van de toen gesproken woorden van wijsheid, hier een overzicht volgen. Het ging toen weer over het proces van individualisatie en het Ik. »Het Ik aldus Krishnamurti is 8een vaststaande eenheid; het verschijnt en verlicht zidh zelf elk oogenblik door behoefte, verlangen enz. Het is geen booger wezen in u dat het lager wezen bestuurt; er is alleen de geestelijke han- deimg, niet mijn verstand noch het uwe, auch de Intelligentie. 'Het gaat niet om bei opkweek en van verstand, maar om net begrijpen van het proces van het Ik, dat de voortdurende oplettendheid vraagt. Oplettendheid is niet genoeg voor een keus, want 'keus veronderstelt een tegen- keus; iziji berust op berekening, zelfbe scherming. Onderscheidingsvermogen is een directe waarneming van wat is. Er mag geen achtergrond van begeeren en behoeften zijn, zal men kunnen opmer ken, wat waar is, De zaak is te kiezen tusschen de tegenstellingen. De moeilijk heid van 'het kiezen houdt op, als van alle vrees afstand is gedaan. Indien ge u hiervan bewust zij-t geworden, zal er groote verandering in uw leven komen, maar geen inspanning, het bereiken van iets anders. Wij lijden en wij hebben be hoefte aan verlossing van dit lijden. Als wiji trachten er af te 'komen door het te vervangen door iets anders, lossen wij' het vraagstuk van 'het lijden niet op. Oplet tendheid (awareness) is stille waarne ming, waarin de keus niet (bestaat. Gij kunt enkel „intelligent" en oplettend (aware) zijn, indien er géén vrees is, maar er zal vrees bestaan, zoo lang de geest, door zijn eigen wilsbegeerten, het proces van het Ik voortbrengt, dat be wustzijn indentificeert met het Ik." Wij wagen de veronderstelling, dat de meesten van onze lezers van deze wijs heid, deze „boodschap der verlossing" weinig zullen begrijpen. Wel zullen ze een 'groote tegenstelling ontdekken met het Evangelie van Jezus Christus, ons in 'Gods Woord geopen baard. En ook zal het 'hun niet moeilijk val len te zien hoe hier aan hen 'die hon geren, steenen voor brood worden ge geven, hoe hier aan de dorstigen het wa ter des Levens wordt onthouden. Het is niet noodig een poging te doen de hier geboden wijsheid te ontleden. Toch heeft het optreden van dezen we reldleeraar, dezen valschen Messias in het Christelijk Nederland ook ons wel iets te zeggen. Het herinnert aan de voorzegging van den Heiland, dat valsche Christussen en valsche profeten zullen opstaan en velen verleiden. Aan de waarschuwing van den waren Messias: „Alsdan, zoo iemand tot u zal zeggenhier is de Christus, of daar, gelooft het niet „Zoo zijl dan tot u zullen zeggen: Zie hij is in de woestijn, gaat niet uit; zie hij is in de binnenkameren, gelooft het niet!" HEVIGE GEVECHTEN. Uit de berichten van gisteren valt op te maken, dat de beslissende strijd om Madrid nog steeds gestreden moet wor den. Beide partijen hebben hun posities ingenomen en versterkt en wachten tot zij hun volle kracht 'hebben bereikt. Woedde de laatste dagen de burgeroor log, die reeds 19.000 slachtoffers moet hebben gemaakt, het hevigst in de ber gen benoorden Madrid, gistermiddag scheen het centrum van den felsten strijd ver naar het Zuiden te zijn verplaatst. Daar zijn gisteren bloedige gevechten ge leverd, waarhij honderden dooden moeten zijn gevallen. Het schijnt, dat honderden opstandige soldaten uit Ceuta per vlieg tuig zijn overgebracht naar Algeciras en dat er nog steeds meer worden getrans porteerd. Zij zijn naar het Noordoosten getrokken en 1200 er van hebben de re- geeringstroepen ingesloten in Etepona, een kustplaats, ongeveer halverwege tusschen Gibraltar en Malaga.- De regeeringstroe- pen hebben hier verbitterd gevochten. Vierhonderd moeten er gesneuveld zijn en 200 -aan de zijde der opstandelingen, terwijl men aan heide zijden 1200 gewon den telt. De regeeringstroepen trekken zich te rug, terwijl zij -de bosschen achter zich in brand steken om een verderen opmarsch der rebellen te stuit-en. Ook b-ij! La Linea heeft een hevig -ge vecht plaats gevonden. Hier moet een afdeeling regeeringstroepen ter sterkte van eenige honderden geheel in de pan gehakt zijn. De opstandelingen tellen hier 60 dooden. Een der rebellen deelde aan een bijzonderen correspondent van Reu ter mede: Wij' hebben strenge instructies ontvangen geen gevangenen te maken en alle communisten te do-oden. D'e rebellen doen dus een krachtigen aanval in de richting van -het door de regeeringstroepen bezette Malaga. Slaagt deze poging dan beteekent zij een verzwaring van den strijd van de re geering om Madrid. Uit Tanger wordt gemeld, dat de re- geeringsgetrouwe Vloot met grooten spoed naar Estepona opstoomt om het oprukken der troepen van generaal Franco naar Malaga te verhinderen. Naar Reuter uit Madrid be richt, hoopt men daar den opstandelingen thans den be- slissenden slag toe te bren gen. Gisteren in den loop van den avond namen de regee ringstroepen hun posities voor den aanval in. De meening der rebellen. Men beoordeelt in het hoofdkwartier der rebellen te Burgos den toestand nuchterder dan de de wereld ingestuurde overwinningsberichten doen vermoeden. Een lid van den generalen staf ver klaarde, dat de militaire situatie voor Franco uitermate gunstig is, aangezien Madrid niet -over één enkele geordende afdeeling van het geregelde leger be schikt. Indien de uit het Noorden oprukkende troepen van generaal Mola tot dusver slechtsi langzaam gevorderd zijn, dan is de oorzaak daarvan niet zoozeer de t©-, genstand, waarop zij gestooten zijn, als wel -de noodzakelijkheid, om de troepeD in den rug en in de flanken te bescher men. Men wacht thans, tot-dat de operaties van .generaal Franco ten noorden van Sevilla en Gordoba met succes beëindigd zijn, om dan Madrid gelijktijdig van het Noorden en van het Zuiden uit aan te vallen. Weliswaar kan de Madrileensche re geering steunen op het grootste deel van de oorlogsvloot, doch deze wordt in haar operaties aanmerkelijk gehandicapt door gebrek aan brandstof. De regeering zal een vereeniging van -de troepen van Franco en Mola dan ook wel niet verhinderen kunnen en is -dit eenmaal geschied, dan zal de burgeroor log spoedig geëindigd -zijn. De wapenleveranties aan Spanje. Een te Barcelona verschijnend blad, de Solidaridad O-brera, meldt, dat 50 uit Frankrijk afkomstige vliegtuigen te Bar celona zijn aangekomen en 20 te Madrid. Van andere zijde wordt hieraan toege voegd, dat 'dit de eerste levering is van een aankoop van te zamen 300 vliegtui gen. De Agence economique en financiere, die zich eveneens met de Fransehe wa penleveringen aan Spanje bezig houdt, meent te weten, dat de re-geering welis waar besloten heeft geen leverranties van oorlogsmateriaal uit te voeren, maar dat is geen beletsel geweest voor 'bovenge noemde transactie. Barcelona na de revolutie. Eén correspondent van Reuter, die zoo juist uit Barcelona naar de Fransehe grens is teruggekeerd, deelt mede, -dat in de benedenstad een groot aantal winkels is geplunderd en in brand gestoken. De lijken van mannen, vrouwen, paarden en muilezels liggen op de straten en het afval hoopt zich op straat op, hetgeen een walgelijken stank verspreidt. De drogisten en apotheken hebben steeds hun winkels open gehouden, doch thans naderen hun voorraden snel het einde. Bijna alle kerken en kloosters in de stad zijn in vlammen opgegaan, de heel den en altaren werden stukgeslagen. Een -groep opstandige officieren, die een toevlucht hadden gezocht in een klooster, werden na een verwoed gevecht tot overgeven gedwongen. Allen werden onder groote wreedheden vermoord en het klooster werd in brand gestoken. De Catalaansche regeering heeft bezit genomen- van het wereldberoemde kloos ter van Mo-ntserrat, teneinde het te ver anderen in een sanatorium voor tuber- culozen. Wat een Nederl. gezagvoerder beleefde. Terwijl in Spanje diverse Nederlanders op minder aangename manier kennis maakten met den chaos en ellende van den burgerstrijid, beleefde de kapitein van het Nederlandsche stoomschip „Zonne wijk", dat te Rotterdam thuishoort, te Melilla een avontuur, dat voor hem en zijn schip en de bemanning, minder goed had kunnen afloopen. Het schip lag rustig in de haven, toen opeenseen vervaarlijk gerikketik klinkt. Men weet aanvankelijk niet, wat er aan de hand is. Maar het w-Ordt steeds stelliger en nadrukkelijker. Daar wordt in de stad geschoten. Eh het schieten neemt allengs in hevigheid toe. Wat ge beurt er? Men begrijpt er aan boord van de „Zonnewijk" niets van. Kapitein W. Vro lijk, die ter vervanging van kapitein Groen gedurende de reis het gezag voert, besluit uiteraard, eens af te wachten. Hij weet van geen revolutie. Toen hij te Li- vorno vertrok, was het pais en vrede in Spanje. Er viel geen verbinding te krijgen met den vasten wal. Den volgenden morgen, dat was Zater dag 18 Juli, verscheen de loods niet, die het schip de haven had moeten binnen brengen. Kapitein Vrolijk besloot toen, zelf aan wal te gaan, om daar poolshoogte te ne men. Het schip moest 7500 ton erts laden en de zaken dienden gedaan te worden. Kapitein Vrolijk ging met een motorboot aan wal. Daar vond hij een totaal ver laten stad. Alles was gesloten. Er reden geen trams en geen autobussen. Er was nergens een telefoon beschikbaar. En een enkele voorbijganger haalde zijn schou ders op en verwijderde zich vlug. Spoedig echter verschenen er overal soldaten, vooral mannen van het Spaansche vreem delingenlegioen. Kapitein Vrolijk werd op zijn weg de stad in telkens weer aange houden en gefouilleerd. Het was rustig in de stad. Maar tegen twee uur begon het schieten weer. Toen was het berg je, waar je kunt. Samen met een Spaanschen collega vluchtte kapitein Vrolijk een café binnen. In een ommezien werd van alle kanten geschoten. Uit ra men, op ramen en door ramen. Nijdig klonk het gerikketik van machinegewe ren. Ook op de daken werd geschoten. Tegen vier uur bedaarde het schieten. Wie er slaags waren, viel niet te achter halen. Het was revolutie. En deze revo lutie beteekende, dat er letterlijk niets meer te krijgen viel. Er was in het café zelfs geen stukje brood voorhanden. Van de tijdelijke rust gebruik makend, begaf kapitein Vrolijk zich naar buiten. Direct -hoorde hij' het bevel „handen om hoog". En zoo heeft hij een heelen tijd gelo-open, tot de commandant van èen pa trouille legioennairen hem een vrijgeleide aan boord gaf. Hij 'bedankte hiervoor ech ter. Gezien den verwarden toestand leek het hem beter, alleen te gaan. Als zijn militair geleide slaags raakte, liep hij! im mers kans, er bij betrokken te worden. Het spreekt van zelf, dat toen de lading binnen was, de „Zonnewijk" zo'o snel mo gelijk zee koos. Het ging regelrecht huis- toe, naar rustiger oorden: In de Straat van Gibraltar werd het stampen der ma chines begeleid door sinister kanonge bulder ENGELANDS BUITENLANDSCHE POLITIEK. Rede van Eden. Minister Eden heeft gisteren in het lagerhuis verklaard, dat de tegenwoor dige toestand en de bereidwilligheid, door Italië getoond, niet meer de handhaving rechtvaardigen van de waarborgen aan de Middellandsche Zee-mogendheden -ge geven. Frankrijk en België wenschen, evenzeer als Engeland, een Eüropeesche regeling en een nieuw Locarno. Wij hopen een gunstig antwoord van Berlijn en Rome te ontvangen. Er zal nog veel werk langs diploma- tieken weg noodig zijn voor de conferen tie van vijf bijeen zal komen. Do resultaten van de conferentie van Montreux achtte Eden buitengewoon be vredigend. De periode van onzekerheid, die op de opheffing der sancties volgde is thans gelukkig ten einde. Italië acht het hoofd stuk der sancties- definitief gesloten en zag met vertrouwen een nieuwe politiek van onderlinge samenwerking tusschen de naties tegemoet. Wat Spanje betreft, de Britscbe regee ring betreurt den ongelukkigen toestand, die zich daar 'neeft ontwikkeld. Het is niet onmogelijk thans te bepalen, welke de uitslag zal zijn van den strijd. Op de vraag, of de persberichten juist zijn, volgens welke de Britsche regeering de Fransehe zou hebben verzocht, niet toe te staan, dat wapenen zouden worden geleverd aan de Spaansche regeering-, antwoordde Eden, dat niets van dien aard geschied was: Ten aanzien van Danzig zeide Eden verder, dat de toestand daar niet zonder ongerustheid kon worden gezien. DUITSCHLAND HELPT ENGELAND BEWAPENEN. Reuter meldt uit Londen, dat op een zitting van de Kamer van Koophandel te Birmingham is melding gemaakt van het feit, dat Engeland machines uit DUitsoh- land heeft ingevoerd, die dienen moeten voor den aanmaak van wapenen. D'e En- gelsche fabrieken konden deze machines niet voldoende vlug afleveren in verband met het tempo van bewapening. Honderd dagen staking in Palestina. In Arabische kringen vierde men giste ren den lOOsten dag van de staking. De opperste Arabische raad verlangt, dat de staking wordt voortgezet, tot alle ejschen der Arabieren zijn ingewilligd. De Joodsche nationale raad heeft de Binnenland. -Steun aan de kleine boerenbedrijven. Meer steun aan de maiscultuur. Versterking der Indische weermacht. De Nederlanders in Spanje. Buitenland. Hevige burgeroorlog in Zuid-Spanje. Rede van Eden over de Elngelsche bui- tenlandsche politiek. Ingezonden Mededeeling. tiaditioneele pelgrimsreis naar den Klaagmuur, welke Dinsdag zou plaats hebben, afgezegd in verband met de on zekerheid van den toestand. Korte Berichten. Volgens berichten uit Charbin is de Trans-Siberische Exprestrein op de in een steile helling loopende lijn tusschen Khin- gan en Pokotoe verongelukt. De tweede locomotief van den trein, twee wagons derde klasse en een postwagen stortten van een steile glooiing omlaag. De wa gons eerste en tweede klasse bleven staan. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Men vreest echter, dat het aanzienlijk is. Het aantal dooden, dat bij de auto ramp in het Zwarte Woud te- betreuren valt, is tot 24 gestegen, doordat nog een ander slachtoffer is- gevonden en drie zwaar gekwetsten zijn bezweken. Een kleine advertentie ln de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. DE NEDERLANDERS IN SPANJE. De K.N.S.M. zendt schepen in overleg met de regeering. Naar wij vernemen heeft de Neder landsche re-geering verdere maatregelen genomen tot bescherming, respectievelijk vervoer van vluchtelingen uit Spanje. Zij' heeft n.l. in overleg met de Konink lijke stoomboot maatschappij! de Agamen- non naar Barcelona gezonden, waar con sul Daubantan aan het ministerie van buitenlandsche zaken om hulipi heeft ge vraagd. De Agamennon zal zich, wanneer zij' te Barcelona vluchtelingen aan boord heeft genomen, naar Marseille begeven. Voorts heeft de Nederlandsche consul te Malaga de regeering om hulp- gevraagd als gevolg waarvan de Tiberius van de K.N.S.M. aangewezen is, een aantal per sonen van Malaga naar Lissabon te ver voeren. De Perseus, welke in de Noord-Spaan- scbe havens moest lossen en waarom trent de reederij geen berichten had ont-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1