Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Waards. Voetbalwedstrijd tussöhen Waarde I en Krabbendijke I, welke door eerstgenoemde werd gewonnen met 82. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATER- SCHAPSBOND. Algemeene vergadering te Tholen. De Zeeuwsche Polder- en Waterschaps- bond hield Zaterdagmorgen baar alg. vergadering te Tholen. De voorz. mr P. Dieleman, kon tal rijke aanwezigen welkom heeten, en wel in de eerste plaats den Commissaris der Koningin, die steeds pal staat voor de be langen van Zeeland, de leden van Gedep. Staten, de beeren A.D.F. v. d. Wart en C. P. Vogelaar, den griffier der Staten, den chef van de tweede afdeeling en de vertegenwoordigers van den Prov Wa terstaat, o.w. den hoofdingenieur, ir. J. J. van Leeuwen, den hoofdingenieur-direc teur van den Rijks Waterstaat, ir. J. P. Walland, het gemeentebestuur van Tho len, en andere gasten. De seer., jhr. mr A. F. C. d e C a s e m- b r o o t, bracht vervolgens het jaarverslag over 1935 uit, waarin hij mededeelde, dat het bestuur in een vergadering zeer uit voerig het nieuwe reglement van politie voor de polders en waterschappen in Zee land heeft besproken. Daar het echter zeer laat aan de polders om advies was gezonden, kon het bestuur er helaas geen advies meer over uitbrengen. Dit werd zeer betreurd. Gaarne had men hier en daar in het ontwerp enkele wijzigingen aangebracht. Ook met de kwestie om tot een betere en billijker schatting van calamiteuze pol ders te komen heeft het Bestuur zich be zig gehouden. Aan het einde van 1935 telde de bond 90 leden-polders en 111 persoonlijke le den. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening, welke aanwijst aan inkomsten f 1624,39Va, en uitgaven f 1550,95, alzoo een goed slot van f 71,44Va. Bij1 acclamatie werden tot bestuursleden herkozen de heeren W. Kakebeeke te Goes en L. J. Simons te Biggekerke en gekozen de heer J. Becu te Breskens, inplaats van den heer P. W. Maarle- veld te Biervliet, die bedankt heeft. De voorzitter gaf daarop het woord aan i r J. P. Walland, hoofdingenieur-di recteur van den Rijkswaterstaat. Tertiaire wegen. Deze spiak daarna over „Hoe ontwik kelt zich het vraagstuk van de verbete ring der tertiaire wegen". Spr. wees er op, dat het zich na den wereldoorlog steeds uitbreidende motor- verkeer steeds meer breede rijbanen eischte, zoo mogelijk ook scheiding van de verschillende soorten van verkeer en een sterkere wegverharding. Voor de primaire en secundaire wegen erlen, wat de verbetering en het onder houd aangaat, voorzieningen getroffen, doch de beheerders van de tertiaire we gen bleven van elke hulp verstoken. 1 e regeering zegde toe dat zij' zich voor stelde haar aandacht aan de tertiaire we gen te schenken, nadat de primaire en se cundaire in behoorlijken toestand waren gebracht. De achtereenvolgende Ministers van Waterstaat bleven op het standpunt staan, dat het Wegenfonds geheel voor de primaire en secundaire wegen bestemd moest blijven. Het voortschrijden der verbetering van het net van hoofdverkeerswegen moet er toe hebben medegewerkt, dat de toestand an de tertiaire wegen voortdurend slech- r werd. Spr. besprak daarna het rapport van de Commissie ingesteld door de vereen. „Het Nederlandsche Wegencongres". De Commissie stelde na ingewonnen informaties een tertiair wegennet vast, en kwam daarbij! tot een lengte van 6000 k.m. De commissie meent, dat een verhar dingsbreedte van 3,505 m. voldoende zal zijn. De kosten voor verbetering wor den gemiddeld gesteld op f 12.000 per km., dus in totaal op f 72.000.000. De kosten van de verbetering van de primaire, de secundaire en de tertiaire wegen na 1 Jan. 1933 raamde de commis sie in totaal op f 636.000.000 en de jaar- lijksche kosten van onderhoud op f6.827.000. De commissie meende dat de opbrengst van de Motor- en Rijiwielbelas- ting als volgt zal moeten worden besteed: 53,6 pet. voor de primaire, 33,7 pet. voor de secundaire en 12,7 pot. voor de ter tiaire wegen. De financiering van de verbetering op deze wijze zou leiden tot een onvoldoende mate van uitvoering in de beginjaren. Om aan dat bezwaar tegemoet te komen heeft de commissie zich voorgesteld in de eer ste jaren leeningen te sluiten. Zij' acht het noodig,, dat de tertiaire wegen, hetzij voor, hetzijl na de verbetering in beheer bij' de verschillende provincies komen. De drie centrale landbouworganisaties stelden zich voor, dat het wegdek der ter tiaire wegen ter breedte van 3m. en 0,20 m. betonband voor rond f 4000 per km. zal kunnen worden verbeterd, dat de op deze wijze verbeterde wegdekken een le vensduur van 11 tot 12 jaar zullen heb ben, zoodat de kosten voor de verbetering °P f2.000.000 per jaar moeten worden gesteld. In een schreven aan den Minister kwa men de organisaties met het verzoek om JO pet. van de opbrengst van het wegen fonds voor de verbetering van de tertiaire wegen beschikbaar te stellen. Intusschen kwam het Yerkeersfonds in de plaats van het wegenfonds en bij de be handeling van de begrooting voor dat fonds in 1935 deed de minister de mede- deeling, dat een algemeene regeling in zake de verbetering van de tertiaire we gen in bewerking was en dat bet rapport van de vereen. „Het Nederlandsche We gencongres" vermoedelijk een goeden grondslag zou bieden. Hij gaf tevens als zijn meening, dat de verbetering sober zou moeten worden opgezet, opdat zooveel mogelijk rendement verzekerd zou zijn. Tbans is een ontwerp voor een regeling tot het verleenen van steun uit het fonds voor de tertiaire wegen reeds aan de pro vinciale besturen gezonden, om daarover hun meening kenbaar te maken. Ver wacht zal dus kunnen worden, dat een regeling in een vergevorderd stadium van verbetering verkeert. De voorzitter wees er ook op, dat het nog wel eenigen tijd zal duren; de 12% uit het Verkeersfonds is niet voldoende. Het Provinciaal Wegenfonds kan niet voldoende geven, op de gemeen ten wordt te nauw toegezien en de pol ders kan men niet gemakkelijk er mede belasten, al moet het gebouwd daar natuurlijk ook medebetalen. Spr. vraagt of er geen andere wegen gevonden moe ten worden. De heer Gast wil Zeeland een voor keur doen geven, omdat men hier toch mede moet betalen aan de verhooging der benzinebelasting, die voor overig Nederland voordeelen brengt. De voorzitter zeide, dat Ged. Sta ten reeds wezen op het weinige belang voor Zeeland bij die belastingverhooging. Zeeland staat inzake de tertiaire wegen niet achter bij andere provinciën. Spr. heeft gedacht aan het instellen van wegenschappen, door waterschappen en gemeenten. Een tweede denkbeeld is of niet tijdelijk uit het z.g.n. Werkfonds wat meer voor dit doel op acceptabele voor waarden kan worden verstrekt. Spr. stelt zich voor deze zaken nog eens in het bestuur te bespreken en dan met voor stelten te komen. De hper Krügers van den N.-Br. Waterschapsbond, vreesde voor nieuwe wegenschappen, en wilde dan liever een waterschap een breeder beheer opdragen. Spr. meende, dat de Provincie bepaalde tertiaire wegen voor het zware verkeer moet sluiten, wat reeds de onderhouds kosten voor de waterschappen zou ver minderen. De heer Ir Walland zeide in de komende wet toch wel degelijk voordeelen te zien. Hij meende, dat er procedé's zijn, waarmee de tertiaire wegen kunnen worden verhard, waardoor de onderhouds kosten dalen. De heer Ir Ilcken vreest, dat men met sluiten der wegen de auto's weer verbant, die het platteland juist uit zijn isolement hebben verlost. De heer Kakebeeke meende, dat men wel lang op afdoende, verbetering zal moeten wachten, maar hij gaf wel enkele wenken hoe men met bepaalde teerproducten reeds veel kan verbeteren en slijtage beperken. Ambtenarenreglement. De voorzitter der commissie, be noemd door het bestuur, Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, hield nu een inleiding over het ontwerp-ambtenaren-reglement voor de polders en waterschappen in Zee land. De commissie heeft een model, een schets samengesteld en geen stuk, dat men maar behoeft over te schrijven. Want Zeeland telt een 360 polders en water schappen, de buiten beheeren en inter provinciale en internationale waterschap pen niet meegerekend, met een groot aan tal schakeeringen in het ambtenaren corps. De commissie is er in geslaagd een leidraad te ontwerpen, die, naar zij hoopt, het den betrokken bestuurders gemakke lijk zal maken aan hun wettelijke ver plichting te voldoen. Ware de tijd vol doende geweest, dan had zij twee mo dellen willen overleggen, één voor de polders met meer omvangrijk ambtenaren corps en één voor de polders met slechts één of twee ambtenaren. Het aanwezig model geldt speciaal voor de kleinere polders. De polderbesturen moeten een ontwerp allereerst aan de ambtenarenvereenigin- gen zenden met het verzoek binnen een bepaalden termijn van hun gevoelen te doen kennen, zoo gewenscht mondeling. Spr. betwijfelt of de belangrijkheid van den inhoud der voorschriften wel even, redig is aan de lengte. De commissie acht te scheidsgerechten, commissies van be roep e.d. geheel overbodig. De ambtenaar, die zich verongelijkt gevoelt, kan zich rechtstreeks tot het ambtenarengerecht wenden. Ambtenaar zijn zij, die benoemd zijn door het bevoegde gezag, dat is dus in casu de vergadering van ingelanden. Mochten er hier en daar nog polderamb tenaren rondloopen, die niet door die ver gadering zijn benoemd, dan worde deze fout zoo spoedig mogelijk hersteld. In verband met de aanstelling achtte de commissie eenige minimum-eischen gewenscht. Over het algemeen is er naar gestreefd de regeling zoo soepel mogelijk te houden. Er zijn o.a. artt. opgenomen inzake het lid zijn van verboden vereeni- gingen en van ontslag bij voorkeur aan de gehuwde vrouwelijke ambtenaar, wel ke bepalingen bij de polders in Zeeland wel niet in toepassing zullen moeten worden gebracht. De commissie acht voor eervol ontslag een opzeggingstermijn voor weerszijden aan te bevelen. Zoo is er verder een leeftijdsgrens van 65 jaar voor geschreven met mogelijkheid, dat de ver gadering van ingelanden er een uitzon dering op toelaat. Voor de ontvangers griffiers is 70 jaar aangenomen. Voor de bezoldigingsregeling kon slechts een ge>- raamte worden opgemaakt, omdat de vaststelling is opgedragen aan de verga dering van ingelanden. Spr. komt dan tot het wachtgeld, en zegt, dat men 5 jaar ambtenaar in vas ten dienst moet zijn geweest om daar voor in aanmerking te komen. Met Ged. Staten is spr. het niet eens, dat er een zekere vrijheid is ten aan zien van de bepaling van het bedrag van het wachtgeld, want als spr. goed leest, dan moet het een zestigste per dienstjaar met een minimum van de helft en een maximum van twee derden van het laatste genoten salaris zijn. Het schijnt spr. ook voor Ged. Staten gewenscht, dat zij hun opmerkingen kun nen maken aan de hand van één model in plaats van naar aanleiding van eenige honderden op dat model gebaseerde ver ordeningen. Op een vraag of ook de werklieden er onder vallen, antwoordde de inleider, dat hier alles afhangt of iemand door het bevoegd gezag is aangesteld of niet. Na eenige bespreking werd het concept reglement als zoodanig aangenomen. De voorzitter zeide, dat de commis sie bestendigd blijft. DeCommissarisderKoningin bracht hulde aan de gemeente Tholen voor de wijze, waarop zij den toegang tot het eiland heeft verzorgd, maar ook aan den Rijkswaterstaat voor de verbe tering van den toegangsweg naar Zuid- Beveland; thans hoopt spr. ook op ver betering van den derden toegangsweg, die van Steenbergen naar Zijpe. Spr. meent, dat de wegen ln het buitenland, enkele uitzonderingen daargelaten, min der goed zijn dan die in Nederland. Een moeilijkheid blijven de tertiaire wegen opleveren. Inzake de inleiding van den heer van Lynden gaf spr. den wenk deze af te doen drukken en ook aan de niet-aange- sloten polders toe te zenden, wellicht is dit ook een propagandamiddel voor meer aansluiting. Spr. wenschte allen een ge- noegelijken middag toe en moest de ver gadering verlaten. De voorzitter zeide, dat het be stuur den wenk zeker in overweging zal nemen. Hij bracht den Commissaris dank voor zijn medeleven. De heer de Waard, vice-voorzitter van den Noord-Brabantschen Water schapsbond, bracht dank voor de gelegen heid om aanwezig te zijn. De heer M o e 1 k e r verzekerde, dat het gemeentebestuur van Tholen het op hoo- gen prijs stelt, dat de bond ditmaal te Tholen bijeen kwam. Spr. schetste van hoe groot belang de bond is in een polder land als Zeeland. De voorzitter sloot hierop de ver gadering. Allen verhuisden nu naar het „Hof van Holland", waar een koffietafel gereed stond en waar met name de Thoolsche tong zich best lief smaken. Hierna werd in een groot aantal auto's een tocht gemaakt midden door de Thool sche polderlanden, aanvankelijk in een fiksche regenbui, maar later bij mooi weer. Op den zeedijk ten westen van Sta- venisse, werden de auto's verlaten en klom men over den dijk om een kijkje te nemen bij het werk, dat daar door werkloozen in werkverschaffing wordt uitgevoerd en dat bestaat uit verhooging van het buitenbeloop aan den voet van den dijk met aard- en vlechtwerk. Hierna reed men door naar Stavenisse, waar het bestuur en genoodigden op de bovenzaal van hotel „De Gouden Leeuw" werden ontvangen door het bestuur van het Waterschap Stavenisse, bij monde van den dijkgraaf, dhr C. Steendijk Czn. De heer Mr P. Dieleman dankte het waterschap ten zeerste voor deze gulle ontvangst. Over St.-Annaland en Oud-Vossemeer werd de terugreis naar Tholen gemaakt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wierden, K. v. d. Pol te Boven-Haidinxveld. Te Lobith (toez.), J. W. Sepmeijer te Maasdam. Aangenomen naar Delfshaven H. Bout te Genemuiden. Geref. Kerken. Tweetal te Uithuizen W. Scheele te Hoogersmilde en D. Feenstra te Lioes- sens. Beroepen te Daarlerveen (Ov.), B. Geu- chies, cand. te Dwingelo. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te WinschotenSappemeer, G. Munther te Zutphen. Emeritaat. Ds J. H. Buisman, predikant 'bij de Ned. Herv. Gem. te Zed- dam, beeft tegen 4 October wegens bet bereiken van de leeftijdsgrens emeritaat aangevraagd. De classis Brielle der Geref. Kerken beeft aan ds A. Ph. S. Schaafsma, pre dikant bij de Geref. Kerk van den Bom mel, om gezondheidsredenen emeritaat verleend. Krulningen. Geslaagd voor diploma Boekhouden vanwege de vereen, van leeraren dhr M. J. van den Berge alhier. Geslaagd vdor Huishoudkundige en hoofd eener inrichting aan de Bredasche kook-, en industrieschool mej. M. S. A. van de Reepe te Goes. Biggekerke. Benoemd tot hoofd der school voor Chr. Volksonderwijs1 dhr E. E. Iemboff, thans werkzaam aan de D'a Gostaschool te Vlaardingen. Dreischor. De door B. en W opge maakte voordracht voor te benoemen on derwijzend personeel aan de O.L. School, luidt als volgt: Voor hoofd der school: 1. de beer L. J. van den Ende te Kats; 2. de beer A. F. K. Brandes te Anna- Jacoba-Polder en 3. de heer K. de Vries te Rostergaart. Voor onderwijzeres: 1. mej. J. M. Vij verberg te Oosterland en 2. mej. J. J. A. Smallegange te Zaamslag. Ongelukken. Op den weg Den B o s c bGr ave is een personen-auto, waarin gezeten waren de beeren J. en B. Louwerse uit Eindhoven, in volle vaart tegen een stilstaande vrachtauto gereden. De beer B. L. bekwam een ernstige her senschudding. Zijn toestand is ernstig. Ook zijn broer bekwam verschillende ver wondingen. Te Maaseyok kwam een vrachtauto, waarin zich behalve de chauffeur en een kneobt nog drie perso nen bevonden, die onderweg gevraagd hadden, om te mogen meerijden, n.l. een ziekenverpleegster vergezeld van een heer en een werkman, door onbekende oorzaak in botsing met een der langs den weg staande boomen. De dame werd op slag gedood en de heer, die haar vergezelde, overleed bij zijn overbrenging naar bet ziekenhuis. Van de anderen bekwam een een arm- en beenbreuk, een tweede een ernstige kwetsuur aan het gelaat. D'e chauffeur bleef ongedeerd. De vijftig jarige boerenarbeider Z. te Twist reed Zaterdagmiddag met paard en wagen in de Wieringermeer, toen plotseling bet paard op bol sloeg en Z. van den wagen werd geworpen. Een der wielen kreeg bij over het lichaam. Op weg naar het zie kenhuis is bij aan de bekomen verwon dingen overledtn. Zaterdagmiddag is de 64-jarige S. te Hillegom door een auto aangereden. D'e man bleef bewusteloos met een bloedende 'hoofdwonde liggen. In zeer ernstigen toestand is de man naar een ziekenhuis vervoerd. Treinen op koeien inge reden. Zaterdagavond zijn twee treinen komende uit de richting Heerenveen en uit Leeuwarden, die elkaar onder de ge meente Grouw moesten passeeren, op een troep koeien ingereden, eigendom van den beer Schuurman te Grouw. Van de beesten die blijkbaaT uit de weide waren losgebroken, werden er zeven gedood, ter wijl verscheidene andere gewond werden. Beide treinen ondervonden geruimen tijd vertraging. Inbraak in een kerk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is inge broken in de pastorie van do Gerefor meerde kerk te Veur. Na een ruit, welke vooraf met zeep was ingesmeerd, te heb ben verwijderd, zijn de daders binnen ge komen en hebben alle kasten doorzocht zonder iets te kunnen vinden. Ook beeft men geprobeerd de brandkast te forcee- ren, wat evenwel niet gelukte. Door den trein op slag ge dood. Zondagmorgen werd de ongeveer 50-jarige H„ uit Sassenheim, die on danks de waarschuwing van den spoor- wegwaohter over de gesloten boomen van den spoorwegovergang te Sassenheim was geklommen door een passeerenden trein gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk bij de marine manoeuvres. Gisterenmiddag is voor den Waterweg bij Hoek van Holland door de loodsboot bet lijk opgevischt van een marinematroos, die tijdens de manoeu vres bij Walcheren overboord gevallen en verdronken is. Het is in bet lijkenhuis je voorloopig opgebaard. Verdronken. De 22-jarige jonge man H. uit Hillegersberg, die in Scheve- ningen met een 16-jarig meisje uit Rot terdam, door den stroom was meege sleurd, is, nadat hij heldhaftige pogingen had aangewend om het meisje te redden, jammerlijk verdronken. Het meisje werd door anderen gered. Zondagmiddag is op het strand bij den Wassenaarschen Slag een ernstig verdrinkingsgeval ge beurd. De 20-jarige v. d. H. uit Wasse naar had zich bij het baden te ver in zee gewaagd en is in de diepte verdwenen. Enkele anderen, die ook in levensgevaar verkeerden en reeds bewusteloos waren, werden gered. Politie schiet jongeman neer. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks vijf uur, zijn eenige agenten van politie binnengedrongen in het perceel Hemsterhuisstraat 64 te Den Haag. Een der politiemannen heeft den 29-jarigen zoon des huizes Dirk Breddels neergeschoten. De jongeman is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar bleek, dat de kogel zijn blaas had doorboord. De verwonding is levensgevaarlijk. Er schijnt een vechtpartij tusschen den getroffene en zijn vriend eenerzijds en de politie anderzijds aan voorafgegaan te zijn. 'Inbraakin een plaatskaar tenbureau. De politie te IJmuiden heeft aangehouden P. R., aldaar, ver dacht van een de vorige week gepleegde inbraak in het plaats kaar tenhur eau der halte Kasembroolstraat van de Ned. Spoorwegen aldaar. Verduistering. Een jonge man uit Boekelo, die van den penningmeester van de textiel-arbeidersvereeniging Voor- uH aldaar verschillende kwitanties had ontvangen om te innen, heeft zich bij de politie te Amsterdam aangemeld. Hij deelde mee een bedrag van ongeveer f 100 te hebben ontvangen en dat bedrag te hebben gebruikt voor den aankoop van huishoudelijke artikelen. Hij ia op transport gesteld naar Boekelo. Moordopeengrij'saard. Vrij1- dagnacht heeft te Opende onder de ge meente Grootegast (Gr.) een moord plaats gehad, waarvan een 72-jarige man het slachtoffer is geworden. Zaterdagmorgen zou een lid van bet burgerlijk armbestuur een bezoek bren gen aan den alleenwonenden D. Zwetsma te Opende. Hij kreeg geen gehoor en beeft toen de deur geopend. Hij vond den man in een zeer beklagenswaardigen toestand; liggende half op bed en half op den grond. Z. had een prop in den mond en gaf geen teeken van leven meer. De bezoeker spoedde zich direct naar tie politie, die onder leiding van den burgemeester een onderzoek instelde. Db politie denkt dat de moordenaar in de meening heeft verkeerd, dat de heer Z. gelden onder zijn berusting had, welke hij als lid van het burgerlijk armbestuur zou moeten uitkeeren. Ook wordt aan de mogelijkheid van een wraakneming ge dacht. Van de daders is op het oogenblik nog goen spoor. Een bedrag van f 200 wordt vermist. De vermoorde heer Zwetsma was secretaris-penningmeester van het bur gerlijk armbestuur der gemeente Groote gast. Hij woonde geheel alleen en kookte zijn eigen potje. Hij was Vrijdag in bezit gekomen van een bedrag van 700 gulden, het bedrag voor twee weken, dat hij Zaterdag zou uitbetalen aan de armen der gemeente. Dat een bedrag van twee weken zou wor den uitgekeerd stond in verband met het feit, dat de heer Z. op reis zou gaan. Volgens de aanwijzingen moet het vaststaan dat de moord door minstens twee personen is geschied. Het bedrag van f 70Ó aan armengelden is verdwenen. Echtelijk drama. Zaterdag morgen heeft zich aan het politiebureau te Apeldoorn een zekere v. d. B. aange meld, met de mededeeling zijn vrouw in een vlaag van verstandsverbijstering met een mes in den hals te hebben gestoken. De vrouw is in het Ziekenhuis ter ver pleging opgenomen. Haar verwondingen bleken van ernstigen, doch niet levensge vaarlijken aard te zijn. De man is naar een psychiatrische in richting overgebracht. Clandestien vervaar digde margarine. Vrijdagavond werd wederom na eenige weken speuren door rechercheurs van de landbouwcri- siswet uit Amsterdam een inval gedaan bij' een boterhandelaar te Hilversum. Zij troffen daar in een kelder een door twee electriscbe motoren gedreven menginricb- ting aan, welk bedrijf juist op volle capa citeit werkte en keurig ingericht was. De margarine werd geheel hygiënisch bereid uit slaolie en plantenvet en verpakt in wikkelpapier met crisis-zuivelmerk. Het bedrijf werd op groote schaal gedreven. De samenstelling der margarine werd nauwkeuiig nagebootst, wat percentage betreft. Een groote hoeveelheid marga rine, baterkleursel en eenige duizenden, vermoedelijk valsche wikkels, werden in beslag genomen. Ofschoon het clandes tien verkregen product niet ondeugdelijk genoemd mocht worden, werd een belang rijk bedrag aan belasting ontdoken. De komen de winter zal izeer streng z ij n. Ofschoon we voorloopig nog van den zomer kunnen genieten, al laat de zon ons ook geregeld in den steek, heeft de Fransche professor Jozef Cassiope in een van zijn laatste voor drachten het menschdom willen attent maken op den komenden winter, die bui tengewoon streng heet te worden. Stren ger, dan we er in deze eeuw een beleefd hebben. Na langdurige studiën is deze profes sor tot deze gevolgtrekking gekomen. De resultaten zijner onderzoekingen beeft hij neergelegd in zijn werk getiteld: „De in vloed van zon en maan op de aarde". Daarin deelt bij mede, dat de banen van zon en maan iedere 372 jaar een bijzon- deren stand ten opzichte van elkaar in nemen. Cassiope beeft de oudste gege vens omtrent het weder nauwkeurig na gegaan en kwam tot de conclusie, dat de weersgesteldheden zich elke 372 jaar herhalen. Zoo moeten we dus teruggaan tot het jaar 1564, om te kunnen bereke nen, wat de a.s. winter ons brengen zal. En dan zullen we volgens dezen profes- sor zien, dat we een winter zullen krij1- gen, zooals gelukkig maar zeer zeldzaam voorkomt. Dë ontzettende,, koude zal 78 dagen achtereen aanhouden. Sneeuwstor men zullen dikwijls optreden en zeer he vig zijn. De grootste koude zal op 7 Januari invallen. Wat dezen zomer betreft, zegt Prof. Cassiope, dat iedereen, die van zijn va- cantie wil genieten, deze in de tweede 'helft van Augustus moet nemen. Fruitverkoopingem in de Betuwe. In de Betuwe hebben vorige week de eerste vroeg-fruit-verkoopingen op 't hout plaats gehad. Voor pruimen werden hooge prijzen besteed, naar schatting 1520 ct. per kg. Peren golden ongeveer f 45 per hl. Het weinige fruit, dat dit jaar op de boomen is gebleven is daarenboven van niet al te beste kwaliteit. Veel vruchten vertoonen hagelsöhade. Onder de prui men treft men nu reeds vergommende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3