Frontvorming. MAANDAG 27 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 60e JAARGANG Ne. 261 Buitenland. Nog steeds burgeroorlog in Spanje. Werkverruiming en Industrie-financiering. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissisgos f0.29, Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dat is weer wat nieuws van dezen tijd: frontvorming. In Frankrijk hebben verschillende par tijen een „volksfront" gevormd tegen het fascisme en in België zijn mede pogingen in deze richting gedaan. In Spanje waar dank zij mede het volksfront de commu nisten invloed op de regeering hebben gekregen, heeft men nu een volksfront gevormd tegen het communisme. Ook in ons land zijn er wel die van „frontvorming" groote verwachtingen heb ben. Enkele jaren geleden werden telkens weer de nationaal-voelende partijen op gewekt tot het vormen van een sterk front tegen het communisme en den laat- sten tijd wordt weer frontvorming be oogt tegen het fascisme. De vorige week hebben wij er reeds op gewezen, dat wij van een dergelijk pogen niet het minste heil verwachten. Een bolwerk, dat niet rust op een ste>- vigen grondslag en dat bovendien inner lijk zwak is, kan geen weerstand van beteekenis bieden. En de in Frankrijk be reikte resultaten werken ook niet mee om de animo voor een „volksfront" te ver meerderen. In de socialistische pers wordt nu reeds gewaarschuwd, dat het alleen de com munisten zijn, die van deze frontvorming profiteeren. Zij werken wel samen met de socialisten en een deel van de burger lijke partijen, maar zij houden niet op te zeggen, dat wat de volksfront-Regee ring voorstelt, alleen op afbetaling kan worden aanvaard. Als het zoo doorgaat zoo waarschuwt de heer Boekman in de „Soc.-Democraat", dan wordt door het volksfront de weg geopend voor het Communisme, wat ten slotte weer tot gevolg heeft een verster king van het fascisme. Deze les uit het buitenland moge ook in ons land ter harte worden genomen. In den strijd tegen de opdringende revolutionaire machten is niet beslissend de lengte van het front, maar de i n- nerlijke kracht, de vastheid van beginsel. DE REGEERING ZEGT TE WINNEN. OOK DE OPSTANDELINGEN ZIJN VOL MOED. Te 17 uur 50 vannacht heeft de Spaan sche regeering medegedeeld, dat haar troepen Zondag in de Somo Sierra nieu we stellingen hebben betrokken en artil lerie in stelling hebben gebracht. De luchtmacht heeft de rebellen gebombar deerd en hen over een aanzienlijken af stand teruggedreven. De toestand der op standelingen te Saragossa is volgens haar onhoudbaar. De luchtmacht der regeering heeft Me- lilla en Ceuta gebombardeerd, de rebellen zouden zware verliezen geleden hebben en er van hebben afgezien naar Spanje over te steken. Hun toestand zou zeer benard zijln. Te middernacht hebben de rebellen zich door middel van radio Sevilla optimis tisch uitgelaten over het verloop van den strijd. Medegedeeld werd, dat de troepen van generaal Mola op 40 K.M. afstand van Madrid staan en dat de stad niet lang meer weerstand zal kunnen bieden. De regeering, aldus de rebellen, is zich zoo zeer van den ernst der situatie bewust, dat zxa al haar hoop vestigt op San Se bastian, vanwaar zijl naar het buitenland zou kunnen uitwijken. De Amerikaansche consul te Barcelona heeft per radio gevraagd, dat de Ameri kaansche kruiser „Quincy", die naar Ma laga is gedirigeerd, onverwijld naar Bar celona komt om de Amerikaansche vluch telingen te helpen. Zondagmorgen hebben twee regee- ringsvliegtuigen uit Barcelona verschil lende punten op Majorca gebombardeerd. Een hotel en een villa zijln beschadigd. Officieel wordt uit Barcelona meege deeld, dat daar 310 dooden zijn gevallen. Ontzettende tooneelen in Malaga. Hei ItaMaansche stoomschip Princi- pese Maria is met 1600 vluchtelingen uit oianje te Genua aangekomen. Met groote moeite^ was men er in geslaagd om 500 onbemiddelde Duitschers uit Barcelona aan boord te nemen. De Britsche torpedobootjagers Gallant en H.H. 57 zijn te Marseille aangekomen tnst 3000 vluchtelingen van verschillende nationaliteiten, welke te Barcelona aan noord zijin gekomen. Dit zijn slechts een paar getallen, want vele honderden zijn de Spaansch-Portu- geesche grens en de Fransch-Spaansche grens overgetrokken. i e Gibraltar kwam een Britsche torpe- jager met 50 Britsche en Amerikaan sche vluchtelingen uit Malaga aan. Ze doen vreeselijke verhalen. Er zouden vol gens hen minstens 500 dooden en 2000 gewonden zijin, de 300 voornaamste ge bouwen van Malaga zijln vernield. Met vriji groote zekerheid mag worden aangenomen, dat de situatie in Barcelona en omgeving gunstig is voor de regeering. De toestand rondom Madrid is niet ge makkelijk te beoordeelen. Van de zeer spoedig te verwachten inneming van de hoofdstad door de rebellen, waarvan vo rige week sprake was, is in ieder geval niets gekomen. In Madrid zelf is de toe stand volgens de regeering weer normaal. De overheid acht het niet langer noo- dig, dat de roode militie in de- straten patrouilleert. De bewakingsdienst is weer aan de politie overgegeven. De overheid heeft verder de bakkers opgedragen zooveel mogelijk brood te bakken. Als zij weigeren zullen de werk lieden hun werk overnemen. De druk op Madrid door de drie op- standelingenlegers schijnt aanzienlijk te zijn verminderd. De hoofdstad bevindt zich naar het oordeel der regeering niet meer in onmiddellijk gevaar. De Spaan- sche regeering deelt verder mee, dat de regeeringstroepen Albacete hebben ver overd. Indien dit waar is, is dit een be langrijk succes, daar deze stad de ver binding van Madrid met Valencia be- heerscht. D'e sleutel der voedselvoorziening bevindt zich hiermee dus in regeerings- handen. Albacete ligt 225 km. ten zuid oosten van Madrid. De regeeringstroepen zijn ruim van le vensmiddelen en verdere voorraden voor zien. De overheid van Madrid en de mili taire intendance hebben een aantal auto's gerequireerd voor het vervoer. Generaal Franco heeft door middel van de radio van Sevilla medegedeeld, dat de berichten uit Madrid onjuist zijn. Hij vraagt vertrouwen en kondigt een spoedi ge overwinning aan. In Navarra zijn de rebellen meester van den toestand. Er is een raad voor de na tionale verdediging in Burgos ingesteld, die moet blijven bestaan tot de militaire dictatuur haar intrede zal hebben gedaan. De aan de regeering trouw gebleven ge neraals Gomez Garminero en Raphael Ra mirez, benevens majoor Morais Olivia en verscheidene communisten zouden, vol gens in Lissabon ontvangen berichten, de Portugeesche grens bij Moimenta, nabij Braganza gepasseerd zijn. De houding van Frankrijk. Inzake de berichten, dat de Spaansche regeering de levering van oorlogsmateri aal door Frankrijk zou hebben verzocht^ verklaarden Fransohe officieele kringen na afloop van de kabinetszitting: „Het is onwaar, dat de Fransche regeering be sloten heeft een interventiepolitiek te voe ren". Tevens werd op de stelligste wijze tegengesproken, dat een met munitie be laden trein thans naar Spanje onderweg is. De Fransche minister van Luchtvaar! moet echter eenige dagen geleden hebben verklaard, dat hij, indien de regeering dit goedkeurde, 25 vliegtuigen „Potez 25" kon verstrekken (dit zijn lichte bombar dementsvliegtuigen). Besprekingen zijn hierover gevoerd, doch een beslissing is niet genomen. Verder is gesproken over de levering van 20.000 vliegtuigbommen, 50 miltrail- leurs, acht stukken geschut en 13 millioen patronen voor geweren en mitrailleurs. Een Spaansoh vliegtuig, bestuurd door den piloot Coterillo, is Zaterdag op het vliegveld Le Bourget geland met een la ding goud aan boord ter waarde van elf millioen francs. Zondagmorgen is 't vlieg tuig weer vertrokken. Wat Nederlanders in Spanje meemaakten. De toevallige omstandigheid, dat de Spaansche burgeroorlog is uitgebroken juist in den tijd, dat in Barcelona de Volks Olympiade zou worden gehouden, is oor zaak geweest, dat een groep N ederlanders, behalve nog de Nederlanders, die daar te lande werkzaam zijn, getuigen waren van hetgeen er ginds is voorgevallen. Er zijn Vrijdag 17 dezer 42 Nederlandsche sport- menschen naar Barcelona vertrokken; aan wedstrijden hebben zij in Barcelona niet deelgenomen, maar wat straatgevechten zijn hebben zij er ervaren. Met een Rotterdammer, den heer Dirk van Vliet, heeft het Maandagochtendblad een onderhoud gehad over zijn ervarin gen. In den nacht van vorige week Zaterdag op Zondag, om half vijf, schrokken de Hollanders in het hotel wakker door scho ten. Eenigen vein hen renden de straat op. Al dadelijk vernam men toen, dat er een fascistische opstand was uitgebroken. D'en geheelen nacht door werd, zij het soms met tuschenpoozen, in de buurt van het hotel geschoten. Zondagmorgen zagen de Hollanders po- litie-agenten bezig geweren, revolvers en andere wapens en munitie uit te deelen aan burgers. Tusschen socialisten, anar chisten en communisten werd geen ver schil gemaakt. Niet alleen mannen werden bewapend, maar ook vrouwen en meisjes. De poging der fascisten om 's nachts de gebouwen van regeering en vakvereeni- gingeh, alsmede de telegraafkantoren te bezetten, mislukte. Zij trokken zich terug in de kerken en in enkele militaire gebou wen. "Wel bleken telkens huizen door de fascisten bezet, die dan uit de ramen vuurden. Deze schietpartijen waren ten slotte nog wel de gevaarlijkste. Zondagmorgen besloten de Hollanders om naar het vaderland bericht te sturen over hetgeen er gepasseerd was, en ook om de familieleden gerust te stellen, maar dit was niet mogelijk, omdat de verbindin gen verbroken waren. Men had den indruk dat in Barcelona de regeeringstroepen den toestand meester bleven, maar over hetgeen er verder in het land gebeurde wist men niets. Door de straten patrouilleerde de politie de regeeringstroepen en overal gewapende arbeiders. Nu weer vond hier, dan daar een schietpartij plaats en op enkele groo te boulevards werd een felle slag gestre den. Zoowat alle auto's in de stad waren in beslag genomen en reden gewapend met mitrailleurs rond. De belegering van een paar kerken heb ben eenige Hollanders meegemaakt, als toeschouwers. De interieurs waren vernield. Preek stoelen, altaars en banken waren in brand gestoken en gesloopt. Maar de gebouwen zelf bleven staan. Die werden van binnen schoongebrand, om voor hospitalen en an dere doeleinden te worden ingericht. Tegen de overwonnen fascisten was men niet wreed. D'e mannen werden ge vangen genomen en naar kazernes of ge vangenissen gebracht. Dat er in Barcelona veel slachtoffers zijn gevallen, staat vast. In een van de kerken, die 'hij bekeek, nadat de fascisten daaruit waren verdre ven, zag de heer van Vliet een geestelijke achter een mitrailleur zitten. Hij bleek in het gevecht te zijn gesneuveld. Werden de gevangenen steeds goed be handeld, men was zonder pardon tegen officieren, die hun troepen bij de fascis ten hadden willen doen aansluiten. Zij werden ter plaatse gefusilleerd. Auto met S. A. mannen verongelukt. Twintig dooden. Zondagmiddag heeft op een hellenden weg bij Besenfeld in Düitschland een zeer ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij 20 menschen het leven hebben verloren. Een S.A.-afdeeling uit Mannheim maakte een uitstapje naar het Zwarte Woud. In een vrachtauto met aanhang wagen hadden 63 mannen plaats geno men. D'e bestuurder kende blijkbaar den weg niet en reed op de verkeerde ver snelling, zoodat de vaart van de wagens steeds grooter werd en tenslotte minstens 60 kilometer bedroeg. In een bocht gebeurde het ongeluk. De wagens reden over den wegrand en stort ten bijna verticaal naar beneden. Zij vie len ongeveer 8 meter. Alle inzittenden werden uit de wagens geslingerd en ver schillenden kwamen daaronder terecht. Vijftien S.A.-mannen waren op slag dood, vier stierven korten tijd later. Bovendien is een meisje bij het ongeluk om het le ven gekomen. D'e overige inzittenden werden allen gewond. Sommige zwaar, anderen min der ernstig. De bestuurder is gearresteerd en in een cel van een ziekenhuis opgenomen. Brand in Massaoea. Uit Massaoea te Aden aangekomen rei zigers melden, dat de eerste stad in brand staat. Kortgeleden opgerichte petroleum- tanks zouden in brand zijn gevlogen, waarna de vlammen zich uitbreidden tot de opslagplaatsen en tevens het vliegveld aantastten. Niet minder dan 50 vliegtui gen zouden door het vuur zijn vernield, terwijl honderden personen om het leven zouden zijn gekomen. „Stefani" geeft de volgende lezing: Te Othuhlo bij Massaoea heeft tenge volge van zelfontbranding een ontploffing in een munitiemagazijn plaats gehad. De brand, die op de ontploffing volgde, werd snel gelocaliseerd en gebluscht. De schade bleef beperkt tot het verlies van een deel der munitie. Er zijn geen slachtoffers te betreuren, terwijl ook het in de nabijheid liggende vliegveld geen schade heeft gele den. Bij den brand zouden tien personen lichte verwondingen hebben opgeloopen. Duitsch gezantschap te Addis Abeba wordt vervangen door consulaat- generaal. De Duitsche regeering heeft mededee- ling gedaan van 'haar besluit, het gezant schap .te Addis Abeba op te heffen, en het te vervangen door een consulaat- generaal. Men beschouwt dit hier als de erken ning van het Italiaansche keizerrijk door Düitschland. Het beschikbare bedrag voorshands toe reikend om de aanvragen te financieren. In een nota aan de Eerste Kamer naar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs over de wets ontwerpen tot: wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbe- grooting voor 1935 (crediet voor werk verruiming) en tot wijziging en verhoo ging van het tiende hoofdstuk der Rijks- begrooting voor 1936 (industriefinancie ring), deelt de Regeering mede, dat zij1 de voorgestelde verhooging van artikel 133 met f 6,3 millioen voldoende acht. Het voorstel beteekent, dat opnieuw een bedrag van ongeveer f 20 milltoen be schikbaar komt voor openbare werken en dit bedrag is voorshands toereikend om de aanvragen, die vermoedelijk voor goed keuring in aanmerking zullen komen, te financieren. Inderdaad zou een grooter aantal mil- lioenen noodig zijn om op korten termijn tot sterke vergrooting te komen van de werkgelegenheid doch of met de uitvoe ring van een groot aantal geschikte werk- objecten zou kunnen worden begonnen is niet met zekerheid te zeggen. De uitvoering van verscheidene objec ten kon niet eerder worden aangevat, om dat de plannen na de goedkeuring een tij'droovende uitwerking vereischten, alvo rens tot de uitvoering kon worden over gegaan. De Regeering zal zich dan ook in de toekomst bepalen tot die plannen, waarbij onmiddellijk tot uitvoering kan worden overgegaan. De vraag of het in de bedoeling ligt van de Regeering om door de reorganisa tie meerdere objecten dan voorheen het geval was voor uitvoering in werkver schaffing in aanmerking te doen komen, wordt ontkennend beantwoord. Indjerdaad wordt aan ons wegennet zeer krachtig gewerkt en zal de Regeering indien meer geld noodig mocht zijln voor de goede functionneering van het Werk fonds 1934, dienaangaande voorstellen doen. In Rome heeft het bericht 'groote vreugde verwekt. Het besluit van de Duitsche regeering moet niet geïnterpreteerd worden als een beslissing van juridische waarde, aldus wordt in bevoegde kringen te Berlijh ver klaard. Het is derhalve onjuist daarin een erkenning de jure te zien van het Italiaansche imperium in Abessynië. Het betreft hier uitsluitend een practische aanvaarding van bestaande feiten. Hitler heeft den DUitschen gezant te Weenen, von Papen, bevorderd tot am bassadeur; het gezantschap te Weenen is tegelijkertijd verheven tot ambassade. In een brief, dien Hitier bij1 deze gelegenheid tot von Papen heeft gericht, zegt hij hem dank voor hetgeen hij in de twee jaar van zijn verblijf te Weenen heeft weten te bereiken. Bij- de groote lucht-afweeroefenin- gen, die te Tokio en Yokohama werden gehouden, zijn meerdere duizenden man schappen der luoht-afweertroepen onder zware vergiftigingsverschijnselen ziek ge worden. Men gelooft, dat bij de voedselbereiding voor de troepenmassa's een groote hoe- v- elheid bedorven eieren gebruikt zijn. Door het weigeren der remmen reed een vrachtauto tegen de poort van de Ba- tafabrieken te Zlin; 14 personen, meeren- deels fabrieksarbeiders, raakten onder de auto. Twee personen zijn aan hun ver wondingen bezweken; de andere 12 zijn ernstig gekwetst. Na een overeenkomst tusschen werk gevers en werknemers gebaseerd op een collectief contract, zijn een duizendtal sta kende landarbeiders in het departement Seine et Oise (Fr.) weer aan het werk gegaan. POST VOOR SPANJE. Verbinding verbroken, zoowel voor brief- als pakketpost. Bij de Nederlandsche postadministratie is bericht ontvangen, dat de postverbin dingen met Spanje zijn verbroken, zoowel voor brief- als voor pakketpost. Verzen ding geschiedt alleen op risico der afzen ders. Postverzending naar Portugal blijft nog mogelijk, doch alleen met vertraging langs den zeeweg. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET ITALIË. Moeilijkheden van Italiaanschen kant Naar gemeld heeft de Italiaansche re geering financieels maatregelen getroffen Binnenland. Wijlziging van de Ongevallenwet. Onze handelsbetrekkingen met Italië. De klachten over de steenkolencontingen- teering. Vergadering van den Zeeuwsehen Polder en Waterschapsbond. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje duurt voort. Eenige ontspanning te Madrid. die eiken directen export naar ons land onmogelijk maken. De Italiaansche regee ring eischt n.l., dat voor de uitvoering van eenige order, de gelden gestort moe ten worden op een Italiaansche bank, ter wijl ons land betaling over de clearing vordert. De Italiaansche exporteurs dee len hun cliëntèle hier te lande mede, dat hun regeering met betaling over de Ne- deJandsoh-Italiaansche clearing geen ge noegen meer wenscht te nemen. In ver band met deze feiten heeft onze regee- img, gelijk wij dezer dagen reeds gemeld 'hadden eenige vertegenwoordigers naar Italië gezonden, om te trachten tot een vergelijk te komen. Het zijn de heeren mr A. van Kleffens, administrateur aan het dep. van handel, nijverheid en scheep vaart en dr F. L. Rutgers, van het dep. van koloniën. CONTINGENTEERING VAN STEEN KOLEN. De klachten omtrent de verdeeling der toewijzingen. In een nota aan de Eerste Kamer naar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs over het wets ontwerp tot regeling van den invoer van steenkool, wijst de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart er op, dat de door verschillende importeurs geuite klachten omtrent de verdeeling der toe wijzingen voor hem reeds aanleiding wa ren naar een en ander een onderzoek in te stellen. D'it onderzoek bracht reeds aan het licht, dat deze klachten haar oor sprong voornamelijk vinden in de belan gentegenstellingen tusschen de van ouds>- her gevestigde importeurs en de in latere jaren opgekomenen. D'e minister is van oordeel, dat de wijze, waarop deze verdeeling geschiedt, de objectiviteit waarborgt, welke bij de uitvoering van invoer beperkende maat regelen in acht dient te worden genomen. Hoewel het, tengevolge van de vele fac toren, welke bij het bepalen daarvan een rol spelen, zeer moeilijk is omtrent de hoogte der hier te lande geldende prijzen een oordeel te vellen, heeft de minister toch den indruk, dat het prijsniveau in Nederland in het algemeen niet moet worden aangemerkt als „vrij hoog". DE WERKING VAN HET HYPOTHEEK- COMMISSIEBESLUIT. Gegevens betreffende het tweede kwartaal De afdeeling gerechtelijke- en armen zorgstatistiek van het Centraal bureau voor de statistiek publiceert van tijid tot tijid een mededeeling omtrent de werking van het hypotheek-commissie-besluit. Hieronder volgen thans eenige gegevens betreffende het tweede kwartaal van '36. De cijfers tusschen haakjes hebben betrek king op het eerste kwartaal van 1936. In gediend werden 34 (96) verzoekschriften, terwijl 44 (114) zaken werden afgedaan. Van deze 44 zaken eindigden 20 of 45,5 pet. door intiekking, 13 of 29,5 pet. door afwijlzing, 5 door niet-ontvankelijk ver klaring, 1 zaak werd bij' ministerieel schrijven afgedaan en in 5 gevallen ge schiedde verwijizing naar den kanton rechter ingevolge de met ingang van 9 Februari j.l. in werking getreden crisishy- potheekaflossingswet. Geen verzoek werd ingewilligd. Nood der margiarinemengers. De Ned. Bond van den Margarinehan- del hield te Amsterdam een vergadering teneinde den noodtoestand in het bedrijf te bespreken. Dat deze vergadering niet eerder plaats vond, werd veroorzaakt door bet feit, dat men in afwachting van een verlaging van den accijns verkeerde. Nu door de mini- steriëele beschikking het een en ander is bekend gemaakt, wilde het bestuur niet langer wachten, aldus den w. n. voorzit ter, de heer Bijleveld. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Uit de mededeelingen bleek, dat de omzetten enorm teruggeloopen waren, en dat in vele gevallen zelfs tegen kostprijs afgeleverd moest worden, om den omzet nog eenigermate op peil te houden. De nieuwe regeling is onbevredigend; de fabrikanten, de Unie, leven de contrac- tueele bepalingen niet na en interpretee-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1