Crediet voor werkverruiming. SP Spoor's gestampte Mnisjes Onderwijs Gemengd Nieuws Het Vrouwenhoekje Voor de jeugd. HET ONTSLAG VAN VIRULY. Dezer dagen Is gemeld, dat de bekende vliegenier Viruly, door interventie van het Departement van Defensie ontheven wordt van zijn functie als instructeur aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam, waar tevens de opleiding plaats heeft van toekomstige K.L.M.-piloten. De omstandigheid, dat de heer Viruly zoowel in geschriften als in gehouden in terviews duidelijk heeft getoond, aan zijn anti-militarische gevoelens een zoo groot mogelijke bekendheid te willen geven, deed het bepaald ongewenscht voorko men, aldus luidde de verklaring van of- ficieele zijde, gezien de bijzondere ver houding, welke er bestaat tusscben vlie ger-instructeur en leerlingen, dat een in structeur met dergelijke mentaliteit be moeienis had met de opleiding van mili taire en aspirant-militaire vliegers tot verkeerspiloot, aangezien het gevaar van beïnvloeding van laatstgenoemden met bedoelde opvattingen zeer groot ia De Arbeiderspers, wie om voor de hand liggende redenen het geval Viruly en deszelfs entourage nauw aan het hart lig>tv is over dit ontslag verbolgen en spreekt zelfs van „wraakneming en een overbodige plagerij, die voor de lucht vaart niet anders dan schadelijk is." Voor de Volkredactie bestaat er geen feitelijke reden ivoor dezen maatregel immers, wanneer het anders ware zoo redeneert zij zou men wel verklaard hebben, welke propaganda Viruly dan wel onder zijn leerlingen gevoerd heeft. Het spreekwoord zegt: een goed ver staander heeft maar een half woord noo- dig. Hier is 'het echter blijkbaar nood zakelijk aldus de „Nederlander" 1 om de puntjes op da i's te zetten. Wat toch is het geval? Aan iederen leerling, die aan de Kweekschool voor de Zeevaart voor vlie genier wordt opgeleid, legt het Rijk on geveer f 1000 ten koste. Zulks geschiedt waarlijk niet alleen met het oogmerk om de K. L. M. aan een kranig piloten-corps te helpen, doch wel degelijk speelt hier mede een rol, dat men deze piloten in tijden van oorlog uitstekend zal kunnen gebruiken om onze militaire luchtmacht te versterken. Zoo goed als de K. L. M. in vroeger jaren oen groot deel van haar personeel uit het Soesterbergsche corps recruteerde, zoo stelt het Rijk er grooten prijs op, om de jongere piloten als reservekader voor de militaire luchtmacht ter beschikking te hebben. En deze jongelui zouden voor een deel moeten worden opgeleid door iemand, dieanti-militaïrist is. We willen direct aannemen, dat de heer Viruly zijn positie niet dusdanig misbruikt 'heeft, om onder zijn leerlin gen rechtstreeks propaganda te ma ken voor z-ijn denkwijs. Doch ieder zal met ons eens zijn, dat bij een juiste ver houding tu-sscben leeraar en pupillen, onverschillig waarin men nu les geeft, eenig geestelijk contact niet achterwege kan blijven en dat de mentaliteit van den leeraar in velerlei opzicht op het jonge gemoed haar stempel drukt. Daarom kunnen wij dit ontslag zonder aan „wraakneming" of „plagerij" ook maar te denken, volkomen begrijpen. Vakschool voor meisjes te Goes. Voorbereidende opleiding. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse J. de Groote; J. de Braai; G. v. Doorn; J. Goeree; J.' A. de Jager; J. Jonker; M. de Lange; E. Polderman; L. Snoep; G. Timmerman; A. Vermeulen; M. Ver- schuure; 'G. J. Wagenaar; P. J. Wage naar; C. Wolterbee'k; J. Boot; T. 'Cok; C. Hollestelle; E. de Hond; C. Houte kamer; J. Janse; E. de Jonge; R. Knuist; E. Kraak; M. Leys; E. Lokerse; T. Nijs- sen; A. v. Oeveren; M. Snoodijk; M Steviense; S. Visser; M. Baarendse; C. v. Dalen; A. J. Dekker; P. de Jongh (vw.); L. P. de Looff; P. L. de Looff; H. Min naar; J. Pols; L. Remijnse; J. Sentse; C. Tolhoek; M. Visser; M. Vogelaar; A. v IJseldijk; A. Rottier; J. Nieuwenhuijsen; M. Toorenaar. Afgewezen 2. Het getuigschrift van de voorbereiden de opleiding ontvingenF. Bliek; M Bliek; D. v. Fraassen; A. de Graag; M. Haasdonk; T. Hoogesteger; J. v. Iwaar- den; J. Joosse; G. Kooman; T. Kuzee; L. Looi.se; M. Meulblok; I. Mol; J. Pan- tus; M. Philipse'; J. 'Schouwenaar; M. Schrijver; G. Ginke; A. v. 'S tri en; P. Ar- noldi; L. Bierens; E. v. d. Berge; A: Boeltjes; M. Bolier; J. Buteijn; M. Bu- teijn; L. Bouwens; G. v. Dalen; L. v. Gemert; A. Kloosterman; J. Kramer; J. Lokerse; J. Louise; J. Noordhoek; J. Nijssen; J. Valk; J. van Willigen; J. Heinsdijk. Afgewezen 1. Middagcursus: 'Bevorderd van de eer ste naar de tweede klasse'; 'L. G. v. Riet; M. Reijn'hout; M. v. Wijckhuij'se; M. Nout; E. Straub; J. Rottier; L. Boer; J. Corstanje. Opleiding hulp in de huishouding: Be vorderd van de eerste naar de tweede klasse: S. Schuilwerve; N. v. Liere; G. v. Zweeden; I. 'Smalegange; J. Hirdes. Het getuigschrift voor hulp dn de huishouding ontvingen: K. v. Nieuwkerk; T. Janse; B. Koolwijk; E. de Meester; H. Verbeek; N. Salomé; 'S. Boot; K. v. d. Vreugde. Afgewezen 1. Opleiding huisnaaster: Bevorderd van ■de eerste naar de tweede klasseP. Harthoorn; B. Verboom; G. v. Dijke; F. Felius; M. Groenendijk; C. Tilroe; M. Rejack; G. Mange; G. Maartense; D. de Leeuw; G. Meeuwse; G. Philipse; H. v. d. Linde; J. Rijn. Het getuigsohrift voor huisnaaister ontvingen; T. v. d. Berge; B. Gunst; J, v. Houte; J. de Feijter; A. Sinke; J. Pro voost; J. de Munck; M. v. d, Vliet; L. Blomaard; L. Korstanje. ■Gistermiddag had de uitreiking der diploma's en Ochtmanprijzen plaats. Mr.; Hugenhlolltiz, secretaris der vereeniging, herinnerde aan het over lijden van 'het bestuurslid mevr. Klinken berg. Ook aan de leerares moj. Wester hof, die niet meer als leerares aanwezig is, wijdde spr. waardeerende woorden. Verder wees spr. er op, dat de admini strateur, de heer Stok, ais zoodanig af scheid neemt. Dit spijt het bestuur, want met trouw, ijver en welwillendheid be hartigde de heer Stok steeds de belangen der school. 'Het 'bestuur is hem daarvoor huitengewoon dankbaar. Voorts slaagde mej. Wachtendonk voor de middelbare acte nijverheidsonderwijs N.S. met aant. van art. 38 (paedagogiek), en spr. com plimenteert haar met dit succes (applaus). Tenslotte wees spr. er op, dat er weer in de school verbouwd wordt. In dit ven band bracht spr. dank aan B. en W. van Goes voor de medewerking, die ze steeds verleenen. De directrice, Mej. Weststeyn, deed hierna mededeeling van de ver hoogden en geslaagden en reikte de Ocht manprijzen uit aan de meisjes: M. Ste- vense, B. de Jonge, C. Houtekamer, J. Sintse, S. Buteyn, J. Lokerse, J. Noord- hoek, G. Philipse, S. Boot, K. van do Vreugde en G. van Wijckhuijse. Burgemeester Van Dusseldorp, hierna het woord verkrijgende, merkte op, dat het bestuur der gemeente met dergelijke hoogtijdagen medeleeft. Spr. huldigt het bestuur en de leeraressen voor de wijze waarop ze deze school in het achterliggende jaar geleid hebben. Spr. richtte ten slotte enkele hartelijke woorden tot de geslaagden en tot de an dere leerlingen. De voorzitter uïtte hierna zijn dank aan den .burgemeester voor zijn vriende lijke woorden, terwijl hij de leeraressen en leeraar dank zegde voor hun arbeid en besloot met een toespraak tot do ge slaagden. Overgangs- en eindexamen Industrie- en Huishoudschool te Middelburg. Primaire opleiding. Bevorderd van de le naar de 2e kl.: J. Barentse, A. Bon- wens, S. Galijn, M. Davidse, B. van De venter, J. Hoogesteger, J. de Kam, J. Klopmeijer, L. Koppejan, N. Louwerse, L. Loiuws, G. Manni, J. Meijers, S. van Schelven, J. Suurmond, L. Suurmond, M. van Thiel Berghuis, M. Wamelink, J. Waterman, N. Andriessen, R. de Bak ker, N. Blok, A. v. Dixhoorn, T. Gillese, N. Jongepier, K. Kik, L. de Klerk, J. Kooman, A. de Meijer, G. Nieuwenhuijze, N. Reijnhoudt, N. Roth, N. de Rijke, J. Rij'kse, M. Uiterlinde, E. Vermeer, en L. v. d. Welle. Niet bevorderd 5 leerlingen, Secundaire opleiding. Van de Primaire opleiding 2e klasse naar a: de huishoud- afdeeling werden bevorderd: J. Plooy, J. de Schipper, T. Visser, M. Boogaard, G. Geensen, B. Meulmeester; b. de opleiding tothuisnaaister: M. Boer, S. Bril, G. Cornelisse, J. Hoek, J. Janisse, R. Mersie, L. Minderhoud, N. de Nooyer, V. Sohwarz, N. Sinke, B. Suurmond, C. Wattez, L. de Boks, J. Catsman, N. Da- niëlse, C, van Iwaarden, M. Jobse, T. Kasteleijn, M. Kik, K. Krijger, L. Krij- tenberg, R. de Munck, W. Pouleijn, M. Remijn, T. Schuit, A. v Sluijs, C. Traas, L. Verwaal en R. Wondergem. Niet bevor derd 3 leerlingen. Bevorderd van de le klas huisnaaister naar de 2e kl.: L. Deurwaarder, B. van Dlj'l, G. den Exter, J. van Hiele, B. van de Hoven, M. Huibregtse, J. de Koning, J. van Krieken, M. van Maldegem, B'. Meijer, J. Net, M. Philipse, J. van Sluys, F. Vader, P. van As, E. v. d. Bunder, G. Dingemanse, H. Geensen, D. Klopmeijer, H. de Leeuw, M. v. Loocke, N. Post, A. Ronap, L. Rijkse, W. de Wolf. Het diploma Huisnaaister werd uitge reikt aan: M. Annot, R. Boone, J. Bras ser, B. v. d. Broeke, M. Izeboud, J Kam- bier, B. Katvis, M. Meulblok, M. de Munck, T. Ponse, A. Poppe, S. Suurland, M. de Vos, M. Vuijk, C. Wat tel, J. Wattez, en M. van Zweeden. Bevorderd van de le klas Hulp in de Huishouding naar de 2e klas: N. Bliek, S. B'os, T. Dingemanse, G. Dorleijn, A. Hollehrandse, N. Jansen, G. Kievit, T. Kodde, T. Polderman, M. van Sluys, R. Ton, A. v. d Vies, R. de Visser, J. Vries man, J. Wakkee en I. de Wolff. Het diploma Hulp in de Huishouding werd uitgereikt aan: L. Acda, M. Bliek, R. HIamipe, I. Mes, T. Meulmeester, M. O'tte, N. de Poortère, J. Quéré, J. van Schelven, N. Snaauw, R. Vermeulen en N. de Vlieger. Geen diploma 1 leerling. Tertiaire opleiding. Het diploma Cos- tuumnaaister werd uitgereikt aan: M. Faro, A. Rouffaer en T. Tilroe. DE REORGANISATIE VAN HET BESTUUR VAN WERKFONDS. Eindverslag Eerste Kamer. Verschenen is het eindverslag der Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot wijziging, van het zevende hoofdstuk B der 'Rijksbegrooting, departement van Financiën voor 1935 (crediet voor werk verruiming en industrie-financiering). Algemeen verklaarde men zich met het voorstel inzake werkverruiming ite kun nen vereenigen, al voegden eenige leden daaraan toe, dat zij de voorkeur er aan zouden hebben gegeven indien een nog hooger bedrag ware aangevraagd, ver mits er zoo talrijke objecten zijn, welke voor uitvoering met steun uit het Werk fonds 1934 in aanmerking komen, bij voorbeeld op 'het stuk van wegenbouw, melt name wat betreft den aanleg van rijwielpaden. Sommige andere leden laakten het ge regeld weigeren van credieten uit het Werkfonds 1934 aan in financieel op zicht zwak staande gemeenten, omdat al daar gemeenlijk de werkloosheid het grootste is en er dus de meeste behoefte aan werkgelegenheid bestaat. Wijders zouden deze leden gaarne na^- der worden ingelicht omtrent de overwe gingen, welke de regeering hebben geleid tot reorganisatie van het bestuur van het Werkfonds 1934. Zoo stelden zij de vraag of de vroegere regeling in technisch op zicht onbevredigend was, of dat onder die regeling niet snel genoeg kon wor den gewerkt, of dat hier andere factoren in het spel zijn geweest. De leden, hier aan het woord, ducht ten dat, tengevolge van die reorganisatie, meer objecten dan voorheen 'het geval was, voor „uitvoering in werkverschaf fing" in aanmerking zoudien komen, met de daaraan verbonden consequentiën ten aanzien van de loonbepaling, Ligt, zoo vroegen zij, dit laatste in het voornemen der regeering? Met name zouden zij1 gaarne vernemen, of het voornemen bestaat, de zoogenaam de goedkoope arbeiderswoningen in werkverschaffing te doen bouwen. STAKENDE RAADSLEDEN. De gistermorgen te Loosdrecht uitge schreven raadsvergadering kon niet door gaan, daar zes van de elf raadsleden niet verschenen. Nadat een 'half uur gewacht was, zeide de voorzitter, dat Zaterdag een nieuwe vergadering zal worden bijeenge roepen. Een der raadsleden deelde mede, dat de zes anderen waren weggebleven, omdat de voorzitter het schriftelijk ver zoek van de meerderheid, tot het houden van avondvergaderingen, zou hebben ge negeerd. Hij' zelf had 'het verzoek mede onderteekend, maar had niet aan de „sta king" meegedaan, omdat hij het argument van den gezondheidstoestand van den burgemeester, als beletsol voor avondver gaderingen aanvaardde. Als deze raadsleden inplaats van te „staken'' de Gemeentewet hadden gelezen, dan zouden ze zeker een meer legaal en doeltreffend middel hebben gebruikt om bun doel te bereiken. Weer brand gesticht. Bij1 het Trappistenklooster te Zundert. Eenige weken geleden be richtten wij uitvoerig over de gebeurte- Zundert, waar kwaadwillende elementen uit 't beruchte Heike, nadat hun om hun schandelijk optreden tégen de kloosterbe woners door den prior de vrije wandeling door de bosschen was verboden, lot twee maal toe brand stichtten en 140 kleine ruitjes van een kapel vernielden. Sindsdien stond het klooster dag en nacht onder bewaking van de marechaus see van de brigade Zundert, welke daar toe versterkt was met marechaussee van de brigade Rucphen en Etten. Gedurende dien tijd gebeurde er echter niets,, zoodat men er de vorige week toe overging de bewaking langzamerhand te verminderen, zoodat van Dinsdag af de bewaking vrijwel geheel was opgeheven. Blijkbaar hebben do Heikesmannen daarop geloerd om van de opgeheven be waking gebruik te maken opnieuw met hun wandaden te beginnen Donderdagmorgen half tien althans stond plotseling weer een groot houtmijt .in de onmiddellijke nabijheid van het klooster in lichtelaaie. Slechts met moeit konden de paters voorkomen, dat de brand oversloeg op het vlak in de nabijheid liggende hosch, het- igeen bijl de vrij! straffe windi tot een ramp zou hebben geleid. De houtmijt van eenige duizenden tak- kebossen ging geheel in vlammen op. Op nieuw is thans een permanente bewaking ingesteld. Eén streng onderzoek naar de schuldigen is ingesteld. Gemaskerde overval. In den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. zijn twee gemaskerde mannen met een bootje naar een bij' Ehingen voor an ker liggenden Rijnaak gevaren. Zij' bega ven zich aan boord van het schip en stel den den schipper van den aak buiten ge vecht, waarna zij' hem beroofden van 180 mark. Zij; wisten te ontkomen zonder her kend te worden. Roof op klaarlichten dag. Een 20-jarige Javaansche baboe heeft aangifte gedaan van het feit, dat zij gisteren door twee mannen te Hilversum in de woning der familie, waar zij' werk zaam is, is overvallen. De baboe, die met twee kleine kinderen alleen thuis was, werd door de mannen op een bed geworpen, waarna haar met een doek den mond werd gesnoerd. Terwijl een der mannen haar vast bleef houden, onderzocht de andere de kamers en kasten. Hij1 maakte zich van een bedrag aan geld en eenige gouden sie raden meester. Nieuwe wegen van de voeding. Het is nog niet zoo heel lang geleden, ■dat alleen vleesch als een krachtige voe ding werd beschouwd. Thans heeft zich echter de overtuiging baan gebroken, dat er een grooter waarde aan plantaardige voedingsstoffen, en in de eerste plaats aan fruit, gehecht moet worden. Fruit bevat in hooge mate de 'bijzondere stof fen (vitaminen), die voor opbouw en In standhouding van het lichaam dringend noodig zijn. Heden ten dage weet iedere jonge moeder, dat naast de natuurlijke voeding, vruchtensappen de meest ge schikte voeding voor de kleine wereld burgers zijn. De zorgzame huisvrouw houdt daar rekening mee en is er op bedacht fruit, dat 's zomers in overvloed aanwezig en heel goedkoop en 's winters schaars en duur is, op die manier te conserveeren, dat de fijne natuurlijke smaak bewaard blijft. Zij maakt er jam van en gaat volgens de moderne Opekta-methode te werk. waarbij de vruchten ten hoogste 10 minuten behoeven te koken. Door slechts zoo kort te koken, heeft er geen verdamping plaats en blijven alle natuur lijke geur, kleur, voedingsstoffen en de zoo belangrijke vitaminen der vruchten behouden. „Inkoken" was vroeger de methode. Zóó lang koken, soms uren achtereen, tot er vanzelf een jam ontstond. Nu wor den vruchten en vruchtensappen met Opekta gebonden. Niets verdampt, niets gaat verloren, zoodat door Opekta een belangrijke bezuiniging aan grondstoffen wordt bereikt, zoodat de moderne huis vrouw, die op frissche jams prijs stelt, deze uitsluitend volgens de moderne en betrouwbare Opekta-methode gaat berei den. 9 geraspte ^Zwitsersche Kaas Specerijen S in strooibüsjes Enkele recepten. Vise hs c h o t el. 1 pond schelvisch of kabeljauw; 1 kg. aardappelen; Y liter vischwater; 2 theelepels Aroma; een stuk. boter. Kook de visch gaar in water met zout in ongeveer 5 minuten. Schep ze uit he' water en ontdoe ze van de graten. Snijd de gekookte aardappelen in plak jes, leg nu een laagje aardappelen, daar na visch, daarna weer aardappelen enz. enz., in een met boter besmeerden vuur vasten schotel. De bovenste laag moet uit aardappelen bestaan. Vermeng het visch water mot de Aroma, giet die over den inhoud van het schoteltje, strooi er wat paneermeel overheen en laat den schotel in den oven door en door heet worden. Rijstkoekjes (4 pers.)Ongeveer 400 Gr. (4 kleine theekopjes) koude, dro ge rijst, 1 uitje, 1 afgestreken eetlepel dikke tomatenpuree of 2 volle eetlepels geraspte kaas, 1 ei, ongeveer 1 eetlepel bloem, wat zout en nootmuskaat, mis schien wat peper, 2 theelepels Aroma, 2 afgestreken eetlepels boter. Vermeng de droge rijst met het ge klopte ei, het geraspte uitje, de tomaten- purée of de kaas, de bloem, de kruiden en de Aroma zóó, dat alles een goed aan elkaar hangende massa vormt. Verdeel het in acht gelijke stukjes, vorm die tot halletjes en sla ze wat plat. Bak ze in de koekenpan met de heete boter aan weerskanten goudbruin, maar ge bruik een niet te fel vuur, zoodat het rauwe meel tijd heeft om gaar te worden. Visch- of Garnalencroquet- t e n.2 ons gekookte stevige visch of ge pelde garnalen, 25 gram bloem, 25 gram boter, kwart liter melk. Roer de boter en de bloem op het vuur tot een gladde mas sa, voeg er bij scheutjes de melk bij en roer door de verkregen massa de van graten en vellen ontdane visch of gar nalen. Maak de massa op smaak af met peper, zout en nootmuskaat en desver- kiezend wat gehakte peterselie. Laat de massa koud worden. Vorm met behulp van twee lepels, croquetten; neem daar voor een lepel vol van de massa, maak deze met de andere lepel glad en breng haar dan op deze over; strijk haar nu met de eerste lepel glad en neem haar op de andere lepel over. Laat de croquet ten slotte in paneermeel vallen, bestuif hem daarmee en vorm hem dan met de hand bij. Wentel de croquetten dan door met wat water losgeklopt eiwit, daarna weer door paneermeel en rol de croquet met een vlakke hand zachtjos tot hij mooi van vorm is. Bak de croquetten in dam pend heet frituur vet. Alcoholvrije vruchtenbowl. 1 L. water, 2 ons suiker, 5 ons vruchten en citroensap vormen hiervan de ingre diënten. Los de suiker op in het water, voeg de vruchten erbij en maak den bowl volgens eigen smaak af met het citroensap. Als vruchten komen de zeer geurige het meest in aanmerking, zooals aard beien, kersen, pruimen, frambozen, ba nanen. Neem bij voorkeur versche vruch ten, bij gebrek daaraan vruchten op sap. Ontpit kersen, pruimen, perziken en die er voor in aanmerking komen, snijd ba nanen, ananas, appelen, peren, enz. in kleine stukjes. Ook stukjes sinaasappel, van pit ontdaan, maken de bowl zeer geurig. Ter verhooging van den smaak kan nog wat limonadesiroop of frambo- zensap worden toegevoegd. Laat de bowl een paar uur voordat ge haar opdient, dicht gedekt op een koele plaats staan. HOE BALD DE PLANt VERDIENDE, TOEN MOEDER ZIEK WAS. XI. Toch waren de jongens wel een beetje teleurgesteld dat het geval niet zoo ge heimzinnig was als ze eerst wel dachten, en druk pratend over Japie, en waar hij nu toch wel zou zijn, gingen ze met elkaar naar huis. Naar Moeder. Vlug bewogen Mientjes vingers zich terwijl een grijze draad wol er regelmatig tusschendoor gleed. Ze zat o>p een keukenstoel voor het huisje van buurvrouw in de schaduw van den peereboom die haast in 't midden tusscben de twee tuintjes stond, vlak bij het hekje dat de afscheiding vormde. Hiaar beenen had zo opgetrokken op de tweede sport; dat zat zoo fijn en zo had nu meteen een schoot, waar het klu wen in bleef liggen. Moe was nog aan Vader's sok begonnen voor ze ziek word, en nu wilde Mientje ze allebei afmaken voor Moe weer thuis kwam, dat zou tooh wel een prettige ver rassing wezen. Het breien schoot al flink op en bege leid door het getik van de pennen zong ze al de versjes die ze op school geleerd had. Aan het eind van een toer keek ze tel kens even naar de wolken;groote witte waren er; ze dreven maar voort langs do blauwe lucht, steeds veranderend van vorm; iedere keer als Mientje opkeek zag ze er weer iets anders in. Leeuwen en tijgers, maar ook allemaal verschillende koppen. Een keer zag ze drie kleine vrouwtjes die van een berg afdaalden; dat was wel erg leuk geweest en nu, na de laatste toer had ze wel erg lang moeten kijken, want toen leken twee kleine wolkjes precies een paar poesen die elkaar achterna za ten; de achterste hield z'n pootje opge heven; die ging ook iets harder dan de voorste. Mientje hoopte zoo dat ze elkaar zouden krijgen, maar juist toon zo vlak bij1 elkaar waren verdwenen de ipoesen en waren het weer gewone wolken. Nu begon Mientje weer aan de lange naald, maar.... hè, daar viel een steek. Buurvrouw was er niet, daar kon ze niet aan vragen haar te helpen. Anders raapte Moe ze voor haar op, maar nu zou ze het zelf eens probeeren; het viel niet mee, maar het puntje van haar tong werkte flink mee; telkens zat het weer in een ander hoekje van haar mond en eindelijk, ja daar had ze hem. Even keek ze naar hun eigen huisje, waar nu niemand in het tuintje zat. Bald was nog niet uit school, en Bram- metje zat met een schoolboekje achter op het bleekje bij de sik, omdat die anders zoo alleen was. Wat was het toch naar nu Moe weg was; het tuintje waar ze anders vaak sa men zaten was nu leeg en stii. En ineens bedacht Mientje hoe raar het toch was dat ze anders vaak zeurde om bij1 buurvrouw te mogen zitten en nu wilde ze maar liever in hun eigen tuintje.. Als Moe terug kwam, nam ze zich voor, zou ze nooit meer zeuren en altijd bij Moe blijven zitten. Hoe zou het nu met Moe zijn, zou ze nog veel pijn hebben? En dan in zoo'n vreemd ziekenhuis I Mientje zou er best eens willen kijken, maar dan moest ze met den trein mee en dat kostte zooveel geld. Vader zou er morgen naar toe gaan en danl alles precies vertellen als hiji thuiskwam. Een half uurtje later, toen Mientje in de keuken bezig was het brood klaar te zetten, kwam Vader thuis. „Wil je morgen mee naar hot zieken huis, Mientje?" „Ik?" vroeg Mientje verbaasd en met een zag ze hoe vro;olijk Vader er uit zag, „ik, naar Moe?" „Ja, jiji en Bald en Bram, allemaal," lachte Vader. Daar begreep Mientje nu niets van; Vader had gezegd dat het zoo duur was en nu mochten ze allemaal mee; hij maakte natuurlijk maar een grapje. „Maar dat kan U toch niet betalen?" „Nee, maar jullie mogen tóch mee!" „Is het heusch waar?" vroeg Mientje, toch nog een beetje ongeloovig. „Ja, het is heusch waar," antwoordde vader blij, „we gaan met een auto." „Met een auto?" Nu begreep ze er niets meer van; een auto, dat kostte toch ook een heeleboel geld. Mietje dacht zelfs dat het nog wel duurder was dan de trein; hoe kon Vader dat nu doen. „Nu, luister dan maar," lachte Vader,, „Vanmorgen kwam ik mijnheer Brandse tegen, je weet wel die in dat groote huis op den Stationsweg woont; hij' moet mor gen naar de stad en vroeg of ik mee wilde rijden, en jullie mogen ook mee, want er is plaats genoeg in den wagen." „Oooh", Mientje kreeg een kleur van plezier; ze had nog nooit in een auto ge reden, en nu heelemaal naar de stad; wat zou dat fijn wezen. „Mogen wij dan ook in het ziekenhuis?" vroeg ze nog eens voor alle zekerheid. 4,JaJ natuurlijk, anders hoeven jullie ook niet mee te gaan, maar je moet erg rustig zijln, want Moe kan heelemaal geen drukte hebben; ze is nog erg zwak." Nu, daar zou Mientje wel voor oppas sen; ze zou heel zachtjes praten en loo- pen; stel je voor dat een zuster haar weg stuurde, omdat ze te veel lawaai maakte; nee hoor, dat zou niet gebeuren. „Mag ik het even aan buurvrouw gaan vertellen?" en weg holde Mientje met haar heerlijk nieuws.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6